Leidsch Dagblad Irak bindt op de valreep in wl Aasgieren komen langs op laatste dagen Ter Meulen Zware aardschok treft Noord-Japan Appels zijn zuur voor telers VANR0YC.S. Clinton komt Eis van tien jaar voor bankroof Noordwijkerhout Aanstaande maandag vanaf 11.00 uur GRATIS HOTELCAKE BIJ JAC. HERMANS VOORTAAN 'SMAANDAGS 11.00 UUR OPEN! Uw meubeltoer begint bij Baalbergen GOED NIEUWS ZATERDAG 16 JANUAR11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40059 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 5 Het 'stemvee' in de Tweede Kamer staat voor een lakmoesproef: zullen ze controle eisen over de BVD of niet? Kerk en Samenleving y| De Leidse hervorm- I 4Cm den en gerefor meerden gaan weer een stapje verder in het proces 'Samen op weg'. Ten minste 193 mensen zijn gewond geraakt bij een krachtige aardbeving die gisteren het noorden van Japan heeft getroffen. Vol gens de politie zijn er bij de beving geen doden gevallen. De beving, die een kracht van 7,5 had op de schaal van Richter, vond kort na acht uur plaatselijke tijd (12 uur 's middags Neder landse tijd) plaats. Het epicentrum lag in zee op ongeveer 120 kilo meter van de plaats Kushiro op het eiland Hokkaido. Het bergach tige en dunbevolkte eiland ligt ongeveer 850 kilometer ten noord oosten van Tokyo. De beving was de krachtigste sinds tien jaar. Door de schok ont stonden enkele branden en werden gebouwen, bruggen en wegen beschadigd. Een beving met een kracht van 6 op de schaal van Richter kan in bevolkte gebieden ernstige schade toebrengen. kapelle gpd prijzen zo stérk dat op de veilin gen enorme partijen moesten De Nederlandse fruitteelt heeft worden doorgedraaid. Volgens een zeer slecht jaar achter de de Nederlandse Fruittelers Or- rug. Op de appelteelt is een ver- ganisatie zijn de telers door de lies van in totaal meer dan 200 goede resultaten in de voor miljoen gulden geleden. Door gaande twee jaar wel in staat de de recordoogsten daalden de klap op te vangen. Janis Joplin A Q Tanis Joplin, de I -7 grootste blues- en rockzangeres van de jaren zestig, zou deze maand vijftig jaar zijn geworden. ADVOCATEN Tel. (071) 122362 Machinefabriek West-End BV Lisse, tel. 02521-19048 Machinebouw en -reparatie engineering motorrevisie Washington Met het Capitool, de zetel van het Amerikaanse parlement, op de achtergrond, wordt hard gewerkt aan het platform waarop de hooggeplaatste genodigden de parade ter gelegenheid van de inhuldiging van Bill Clinton kunnen gadeslaan. Woensdag volgt de Democraat Clin ton de Republikein Bush op. Pagina 2: Clinton's feestje kost 20 miljoen dollar. foto afp Spanje naar de kerk voor regen barcelona ruud de wtt correspondent De droogte die Zuid-Spanje teistert, heeft de inwoners van Andalusië massaal naar de kerk teruggebracht. In het sherry- stadje Jerez hebben de wijnboe ren deze week drie dagen lang kerkdiensten gehouden om bij de patrones van de stad, de Vir- gen de la Merced, te smeken om regen. Als die niet snel komt, dreigt de oogst van het komende sherryseizoen in ge vaar te komen. Ook de gelovigen van Sevilla, de hoofdstad van Andalusië, hebben zich tot de heilige Maagd gewend voor meer re gen. Vandaag zal de Maagd van de Koningen, de patrones van het aartsbisdom Sevilla, in pro cessie door de stad worden ge dragen in de hoop daardoor de hemelsluizen geopend te krij gen. Sinds dinsdag komt er in Se villa - net zoals in steden als Ca diz en Ciudad Real - van zeven 's avonds tot en zeven uur 's morgens geen water meer uit de kraan. Pagina 2: Spanje in greep an de droogte Verenigde Naties vinden antwoord van Baghdad onvoldoende paul de vlieger De enige verdachte die de poli tie heeft kunnen aanhouden na de geruchtmakende overval op de ABN AMRO-bank in Noord- wijkerhout vorig jaar oktober, heeft gisteren tien jaar cel tegen zich horen eisen. De 24-jarige Rotterdammer werd destijds na een enorme klopjacht in het. bungalowpark Sollasi gearres teerd en voor het oog van televi- Officier van justitie Slits eiste de hoge straf omdat de overval volgens hem „met een brutale zelfverzekerdheid en niets ont ziend geweld" is uitgevoerd. Hij achtte bovendien poging tot doodslag op twee Noordwijker- houtse agenten bewezen. De overvallers hebben geschoten op een achtervolgende politie wagen. De Rotterdammer bleef ook gisteren weigeren de namen van de twee andere daders te noemen. De man is bang voor represailles. Bovendien kende hij ze nauwelijks, zei hij. Hij zou ze een keer in een café hebben ontmoet en toen door hen zijn overgehaald om mee te doen. De verdachte verklaarde wel dat hij het doelwit, het bankgebouw aan de Herenstraat/Langevel- derweg te hebben uitgezocht. Hij was er verschillende keren geweest toen hij in het psychia trisch ziekenhuis Langeveld werd behandeld voor een cocaï- neverslaving. Het was hem bij die gelegenheden opgevallen dat in het pand geen alarm aan wezig was. Uitspraak over twee weken Hoe (on)veilig zijn Olietan kers? Een kijkje aan boord van de 'Agios Nikolaos'. door de troep. 'Bara': het grootste zieken huis van het zuidelijk half rond. Een medische hek senketel in Soweto. John(ny) Rep over zichzelf: „Ik ben echt geen vrolijke gozer. Eerder een beetje saai." De ex-voetballer in ruste. De bijzondere architectuur van het ING-bankgebouw in Amsterdam moest kin derziektes overwinnen. Bouwkunst in de steigers. Denkwijzen Leven als Gewoonte. Kritische noten over kin deropvang. Pedagoge Els Lodewijks-Frencken haalt (weer) uit. De Verenigde Naties hebben het antwoord van Irak op de eis dat Baghdad inspectievluchten moet toestaan, gis teren verworpen. Irak meldde kort voor het verstrijken van het ultimatium om tien uur gisteravond dat VN-in specteurs naar Baghdad mogen vliegen, maar vermeldde er nadrukkelijk bij dat de veiligheid van de vluchten niet gegarandeerd is. De VS, Rusland, Frankijk en Groot-Brit- tannië, alle permanent lid van de Veiligheidsraad, over legden gisteravond laat nog over een antwoord. over te vliegen. „Wij hebben vanaf het begin duidelijk ge maakt dat het de taak van Irak is voor de veiligheid van ons personeel te zorgen", aldus Tre- raadde zich over het Iraakse antwoord. Een woordvoerder van het Witte Huis die anoniem wilde blijven zei dat het Iraakse antwoord tekortschiet omdat er geen sprake is van garantie voor de veiligheid van de VN-waar- WASHINGTON AP-GPD Volgens VN-woordvoerder Tre- van is het onder deze omstan digheden niet verantwoord een inspectieteam van 50 tot 60 VN- medewerkers na: De Amerikaanse regering be- De toezegging uit Baghdad kwam een half uur voor het ver strijken van het ultimatum dat de Amerikaanse president Bush aan Irak had gesteld. Volgens de bekendmaking kan Irak niet voor de veiligheid van de vluch ten instaan „aangezien de ver antwoordelijkheid ligt bij de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannie en Frankrijk, wier vlieg tuigen het Iraakse luchtruim schenden". Hiermee verwijst Irak naar het vliegverbod ten zuiden van de 32ste breedte graad dat door de geallieerde luchtmacht wordt gehandhaafd, maar waarvan de rechtmatig heid door Irak niet erkend wordt. In de Iraakse verklaring wordt gezegd dat vluchten op ieder tijdstip kunnen plaatsvinden van vrijdag tot en met maandag naar het vliegveld Habbaniya bij Baghdad. Vorige week kondigde Irak een verbod af voor de VN- inspecteurs om met eigen vlieg tuigen naar en in Irak te vliegen. Zij moesten volgens Bagdad Jac. Hermans is 1993 goed gestart. Om tegemoet te komen aan de wens van tal van klanten gaan we voortaan op maandagmorgen om 11,00 uur open. En om dat te vieren ontvangt u alleen op maandag 18 januari tegen inlevering van deze advertentie bij minimaal f 25.- boodschappen een Bakker Jacgues Hotelcake van 500 gram GRATIS* Dus maandag om 11.00 uur snel even naar Jac. Hermans. 'MARTUNVERWAAUEN 'Op is Op'. Overal in het filiaal van het sinds woensdag failliete Ter Meulen in het Rotterdamse winkelcentrum Oosterhof zijn deze bordjes te vinden. Toeval, want het is de reguliere sei zoensopruiming. „En de prijs die op het kaartje staat, moet gewoon worden betaald", bena drukt filiaal-manager Kruithof Kremer. Maar daar is een aantal klanten niet voor gekomen. Die zien het verschil niet tussen op ruiming en opheffingsuitver koop. „Er zijn mensen die al meteen heel vervelend zijn gaan doen", zegt caissière Wil Maar- tense. „Wij hadden net gehoord dat het over was met Ter Meu len toen mensen al kwamen vragen wanneer we werkelijk gingen afprijzen. Of zeurden als een bepaald artikel was uitver kocht. Ze snappen toch ook wel dat wij niets meer bij mogen bestellen?" De voorbeelden van de ma nier waarop sommigen reage ren op het trieste sluitings- nieuws liegen er niet om. Men sen die 12,95 gulden af moeten rekenen maar botweg twaalf gulden neerleggen. 'Jullie heb ben het nu toch niet meer zo hard nodig', wordt er nog even fijntjes aan toegevoegd. Of deze: 'Wilt u er een zakje omheen?' vraagt de verkoopster vriende lijk. 'Ja doe maar, jullie krijgen toch ook allemaal de zak'. Bij de andere vestiging van Termeulen in Rotterdam, aan het Binnenwegplein, is zo druk dat het lijkt alsof alles gratis wordt uitgedeeld. Topdrukte op een dag waarop normaal ge sproken de minste omzet wordt gedraaid. „Het is ook wel lo gisch, want iedereen verwart de opruiming met de opheffings uitverkoop", vindt een man van de bewakingsdienst. „Dat levert hier en daar wat probleempjes op. Ik kan me dat ook wel voor stellen, want je baalt wel als je nu iets koopt wat over een paar dagen waarschijnlijk veel goed- nog i advisering, levering en begeleiding door gekwalificeerde medewerkers Heemskerk De Jager Administratieve Automatisering Noordwijk tel 01719-46566 fax 01719-48547 óók in de opruiming Uw bezoek meer dan waard! HET WOORD IS AAN Arréat Ik verwonder mij over de talrijke dingen waaraan een mens kan ge loven die zegt dat hij aan niets ge looft. VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Familieberichten Feiten en meningen - Info Religie - Sport Zaterdags bijvoegsel 31 t/m 39 VANDAAG OOK VRIJE TIJD PAGINA 29 HET WEER Verwachting van het KNMI Zeer zacht Wolkenvelden en vooral aan de kust mogelijk wat regen. Middag- temperatuur ongeveer 12 graden. Zuidwestenwind, matig tot vrij krachtig, rond kracht 4, aan de kust en op het IJssefmeer hard, kracht 7. maar gebruik maken van de Iraakse luchtvaartmaatschappij. Die is echter getroffen door een VN-boycot. De VN-Veiligheids raad sprak toen een scherpe veroordeling uit. Irak heeft de VN-inspecteurs die moeten toezien op de vernietiging van chemische en nucleaire wapens en stoffen sinds de Golfoorlog gehinderd. De geallieerden eisen van Irak dat het borg staat voor de veilig heid van de VN-inspecteurs, zoals in het wapenstilstandsver- de Golfoorlog is KERK37BALANS "U telt mee en jij ook!" 10-24 jan. 1993 De Leidse kerken rekenen op u! koper is". Filiaalmanager Verschuren, maar zeker ook het personeel, ziet het allemaal hoofdschud dend aan. De massale toe stroom terwijl er van leegver- koop niet eens sprake is, wekt verbazing. Een verkoopster, even aan de koffie in de kanti ne: „Bij mij op de afdeling is nog niets afgeprijsd en de spul len vliegen weg. Onvoorstel baar". „Lijkenpikkers, anders kan ik ze niet noemen". Mevrouw Korver, telefoniste bij het Bin nenwegplein-filiaal, heeft de laatste dagen het slechtste in de mens meegemaakt. Lcidsch NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. be kend of de telefoon stond rood gloeiend. Er heeft zelfs al ie mand gebeld om te vragen wat de stoelen in het restaurant moeten kosten". In de kantine komt het perso neel tot rust, er wordt uitge breid op elkaar ingepraat. Er wordt gehuild, over het verdwij nen van de zaak, maar ook over de reacties van het publiek. „Ie houdt het niet voor mogelijk, maar er zijn klanten die een prijskaartje van 9,95 gulden plakken op een thermoskan die 29,95 gulden kost", zegt me vrouw Korver verontwaardigd. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters Adres: Postcode Plaats: Te! Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Per maand, automatisch (f 28,75)* Per kwartaal, via acceptgiro (f82,85) Per kwart ai (f82,85)*. •Nr. bank/giro: Handtekening: Tmalisch 7121A1 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1