'Rijnland' pakt wachttijden aan Mensen willen haaien zien om stoere verhalen te vertellen Twee postbodes en twee vuilniswagens voor één weggetje Regio Leiden redactie: miep de craaff iiesbeth buitink marieta kroft judy nihof caroline van overbeeke 071-161419 f ZATERDAG 16 JANUAR11993 In het Voorschotense zwembad Het Wedde krijgen duikliefhebbers les Voorschotense duikschool populair ai instructeurs van duikschool Tibia. FOTO HIELCO KUIPERS Duiken in Nederland en dan ook nog in de winter: daar lijkt niemand warm voor te lo pen. Niets is echter minder waar, want duikschool Tibia in Voorschoten heeft het druk genoeg. Met nog maar net de opening van een duikwinkel achter de rug en druk bezochte cursussen in het vooruitzicht, is het bewijs geleverd dat het duiken populair ,,Net als parachutespringen en zweefvlie gen is ook het duiken voor een breed pu bliek toegankelijk geworden. Steeds meer mensen kunnen zich, financieel gezien, zo'n hobby veroorloven", aldus Lidy Keij- zer. Samen met haar partner Geraldo Keij- zer heeft ze al veel mensen opgeleid in de duikschool. Tibia is de naam van een schelp die vol gens Keijzer op 40 meter diepte gevonden kan worden. In 1990 is het tweetal begon nen met cursussen. Inmiddels heeft de Voorschotense duikclub 39 leden, onder wie veel studenten uit Leiden en Delft. De leeftijd van de cursisten varieert van 18 to 60 jaar. Maar pas geleden heeft ook een 12- jarige jongen uit Sassenheim zijn brevet ge haald. Reden: hij heeft een grote interesse voor het biologische leven onder water. Niet alleen voor de natuur onder water, maar ook voor de ontspanning nemen mensen een duik. „Onder water is er geen lawaai en heerst er intense rust", is de erva ring van Keijzer. Ook het avontuurlijke van deze hobby is voor veel jongeren aanlokke lijk. „Veel mensen gaan naar het buitenland en willen grote haaien zien om met stoere verhalen terug te komen. Hierdoor krijgen andere zaken van het onderwaterleven te weinig aandacht, zoals het koraal en de daartussen levende vissen", vindt Keijzer. Jaws Zelf is ze niet bang voor haaien. „Als je rus tig door het water zweeft, gebeurt er niets." Dat deed ze dan ook die ene keer in het buitenland toen ze in de verte een enorme vis zag. Later bleek dit een tonijn te zijn. Lidy Keijzer is met het duiken in aanra king gekomen tijdens de anderhalf jaar dat ze in Saoedie-Arabië woonde met Geraldo. Daar doken ze in de Rode Zee. „Echt het mooiste van het mooiste was dat." Volgens haar waren ze een van de weinigen die ooit in deze zee hebben gedoken. „Want de Ara bieren duiken niet: ze zijn bang voor de haaien." Bijna elk weekeinde reed het twee tal naar de zee. Eigenlijk zou ze zo weer te rug willen naar dat land. „Als we hier in Voorschoten geen school waren begonnen, dan zaten we nu daar." Voor een interessant kijkje onder water hoef je echt niet zo ver van huis te gaan, vindt Keijzer. Alhoewel de wand in de win kel vol hangt met ansichtkaarten die de cur sisten vanuit overal in de wereld sturen, wordt ook gedoken in de Greveling, de Oos- terschelde en de Maasvlakte. Zelfs een gracht in Leiden was een hele uitdaging, vertelt de duikschoolhoudster. Tussen oude fietsen en bierblikjes vonden ze toch nog de gezochte afgebroken motor van een motor boot. De Maasvlakte is een stuk helderder. „Daar kun je wel tien meter voor je uit kijken in helder water", aldus de duikschoolhoud ster. Soms maken ze een wrakken -tocht langs de vier vergane schepen op de bodem van het Oostvoornsemeer, De pas geopende duikwinkel aan de Chr. Huygensstraat 10c in Voorschoten is vol gens de eigenaren minder belangrijk dan de duikopleidingen die ze ook verzorgen. De cursussen worden meerdere malen per jaar gehouden en kunnen een internationaal er kend brevet opleveren. De (beginnerscur sus 'Open Water Diver' duurt drie of zes weken. Hierin onderscheidt Tibia zich van de opleidingen die de Nederlandse Onder water Bond (NOB} geeft. De NOB besteed meer aandacht aan de conditie en de ge middelde duur van die opleiding ligt tussen een halfjaar en een driekwart jaar. Wie geïnteresseerd is in duiken, kan eerst kennismaken met een 'discover scuba- avond' in zwembad Het Wedde in Voor schoten. Bevalt déze eerste proefduik dan is er de cursus 'Open Water Diver'. De ver volgcursussen van Tibia kunnen leiden tot het duiken tot een diepte van 39,5 meter. 'Drielandenpunt' Oegstgeest-Wannond-Sassenheim De Oude Vaartweg, Warmond is geërfd. Het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp (het voormalige Elisabeth) gaat serieus wat doen aan de lange wachttij den. Patiënten hebben geklaagd, dat de wachttijden voor poliklinieken, onderzoek en opname hun een doorn in het oog zijn. leiderdorp» Eén en ander blijkt uit een on derzoek van het marketing- en organisatiebureau JES, dat in opdracht van het ziekenhuis onder zeshonderd mensen uit onder meer Leiderdorp, Leiden, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwoude een enquête hield. Hoewel het merendeel van hen (84 procent) tevreden is over de behandeling, was de te lange wachttijd een veel ge hoorde klacht. De andere zie kenhuizen in de regio Leiden hebben het onderzoekbureau geen vragen laten stellen. Woordvoerster Vink zegt, dat er op dit moment al wordt ge keken op welke manier er wat aan die wachttijden kan worden gedaan. Vijftien tot twintig mi nuten in de wachtkamer zitten Marokkaanse Vereniging komt niet van de grond leiderdorp ellen verbunt De Marokkaanse Vereniging in Leiderdorp, die op de eerste dag van 1993 officieel zou worden opgericht, komt niet van de grond. Daarmee gaat het be langrijkste plan van de vereni ging in spé aan Marokkaanse jongeren in Leiderdorp Arabi sche lessen geven in rook op. Eigenlijk was alles geregeld: sociaal-cultureel centrum Sjel- ter had al ruimte en faciliteiten aangeboden voor één jaar. Er -was al een docent gevonden om op zaterdagmorgen de taallesen te geven en de gemeente had de subsidie van 3250 gulden al klaarliggen. Het schip strandde, nadat bleek dat de gemeente alleen subsidie verstrekt als de taalles sen onder schooltijd worden ge geven. Bovendien stelde de ge meente als voorwaarde dat de twee Marokkaanse initiatiefne mers een organisatie (in de vorm van een stichting of een vereniging) met een bestuur De initiatiefnemers voelen niets voor een formele organi satie met een bestuur als de Arabische lessen toch niet kun nen doorgaan. De leraar kan al leen op zaterdagochtend lesge ven, omdat hij tijdens de schooluren al les geeft op Leidse scholen. Het tekort aan bevoeg de leerkrachten in de Arabische taal is ook voor de gemeente een probleem. In Leiderdorp wonen ruim honderd Marokkanen. De Marokkaanse Vereniging 'in op richting' had vorige zomer nog plannen om te gaan samenwer ken met andere islamitische groeperingen in het dorp, zoals de Turkse Culturele Vereniging en de Surinaamse moslims. noemt zij acceptabel. Zodra dat uitloopt tot wel een uur, wordt het te gek. „Soms kan het zie kenhuis (lees specialist) daar echt niets doen", vertelt ze. ,,Als er een spoedgeval wordt bin nengebracht voor wie een spe cialist direct moet opdraven, dan kan het gebeuren, dat de wachttijd extra lang wordt." Of de patiënten van het zie kenhuis er dit jaar al wat van zullen merken dat de wachttij den korter worden, kan Vink niet vertellen. Volgens haar kunnen ze worden terugge drongen als, bij voorbeeld, iets aan de planning wordt gedaan. Met kleine ingrepen kan in sommige gevallen al veel wor den bereikt, aldus de woord voerster van het ziekenhqis. De antwoorden op de vragen die Rijnland heeft laten stellen oegstgeest miep de graaff De dorpen rondom Leiden heb ben hun eigen 'drielanden- punt'; de Oude Vaartweg, val lende onder zowel Warmond, Sassenheim als Oegstgeest. De weg is niet langer dan een paar honderd meter maar valt niette min onder de verantwoordelijk heid van drie verschillende ge meenten. Een zandpad fungeert er als gemeentegrens. Bewoners ervaren het 'drielandenpunt' echter niet altijd even praktisch: soms gebeuren er lach wekken de voorvallen, soms is Tiet wo nen hier ronduit onhandig. Het stukje weg is te zien vanaf de rijksweg A4 nabij de afrit Oegstgeest-noord, pal achter de Haarlemmertrekvaart. De Oude Vaartweg is ook bekend door de aanwezigheid van een dieren asiel. Deze nadere aanduiding is geen overbodige luxe als wordt bedacht dat het weggetje op de meeste regionale plattegronden niet eens is aangegeven. Alleen op de lokale gemeentekaarten staat de Oude Vaartweg. De verwarring voor de even tuele zoeker is des te groter om dat de eeuwenoude weg pas drie jaar geleden, na de open stelling van de nabijgelegen Haarlemmertrekvaart, deze naam kreeg. Maar sommige be woners staan in het telefoon boek nog onder 'Haarlemmer trekvaart'vermeld. De dagelijkse praktijk van het wonen op een drielandenpunt is even lachwekkend als onhan dig. Zo komt de vuilnisman uit Sassenheim de ene dag voor het afval van drie huizen. Zijn Oegstgeester collega volgt een dag later voor de overige wo ningen. Twee postbodes lopen elkaar er dagelijks tegen het lijf. De telefoonnota en bijbeho rend kengetal zijn afkomstig uit Warmond. De rekening voor het gas, water en licht is opgesplitst. aan 18-jarigen en ouderen, wil het ziekenhuis gebruiken als richtlijn voor een ander beleid, dat is afgestemd op de wens van de patiënt. „We weten nu wat we wel en wat we niet goed doen. Daar kun je je voordeel mee doen. Laat het duidelijk zijn: de zorg die Rijnland biedt blijft te allen tijde centraal staan. Die moet, hoe dan ook, goed zijn. Gezien de uitslag van de enquête hoeven we ons daarover geen zorgen te ma ken." De deskundigheid van specia listen en verpleegkundigen is een belangrijk argument voor patiënten om voor een bepaald ziekenhuis te kiezen. De voor keur wordt echter mede be paald door de afstand tussen huis en ziekenhuis. Leidenaars hebben een voorkeur voor het academisch ziekenhuis, Leider dorpers voor Rijnland en inwo ners van Oegstgeest kiezen voor het Diaconessenhuis. Maar pa tiënten laten zich ook vaak be- invloeden door de keuze die de huisarts voor hen maakt. Veranderingen in Wassenaar wassenaar Veranderingen': zo heet de tentoonstelling over 20 jaar dorpsvernieuwing en nieuw bouw in de wijken Oostdorp en Kerkehout in Wassenaar. De expositie is een initiatief van de Wassenaarsche Bouwvereeniging. De vereni ging wil daarmee de aan dacht vestigen op het einde van renovaties en groot on derhoud van meer dan 600 vooroorlogse woningen in de wijken Oostdorp en Kerke hout. Bij de opening van de ten toonstelling, vrijdag 22 janu ari om 16.00 uur in de Grave- straat 1 in Wassenaar, door loco-burgemeester Ch. Ap- troot, worden twee gevelor namenten onthuld die be stemd zijn voor de wijken Oostdorp en Kerkehout. Ze zijn gemaakt'door de Wasse- naarse kunstenares H. Schui- tema. Éen deel (gas en licht) wordt vanuit Leiden verstuurd, het an dere (water) vanuit Hillegom. „Tegenwoordig valt het mee, vroeger was het spannender, want toen kregen we drie ver schillende nota's, stelt bewoon ster Stikkelorum nuchter. Dat de telefoonnota en bijbe horend kengetal noch uit Sas- sénheim of Oegstgeest maar juist weer uit Warmond komen, doet haar na twintig jaar niets meer. „Je leert er mee leven. Al blijven er dingen waarvan je denkt: dat kan toch zo niet? We zitten hier bijvoorbeeld ook aan het eindpunt van leidingen. Daardoor knippert de verlich ting in huis nogal eens en drie maanden geleden zaten we bij na in het donker. Ze zijn op het hoekje bezig met de bouw van een kantoor. Als ze daar aan het lassen waren, begonnen bij ons de lampen te knipperen. Voor ons bleef qr steeds minder elek triciteit over. Maar daar wordt aan gewerkt: we krijgen een nieuwe kabel." „Verder is het lastig dat we hier de plaatselijke advertentie bladen niet krijgen. En dat er bij glad weer niet wordt gestrooid. Ik heb wel eens geïnformeerd, en dan blijkt dat je, als je een strooiwagen wilt, daar weer voor bij de gemeente Leiden moet zijn!" De bewoner van het pand di rect naast het zandpad heeft vo rig jaar een lange tocht onder nomen langs de gemeenten Lei den, Oegstgeest en Sassenheim met de vraag of op de onver lichte hoek van de weg een lan taarnpaal kon worden neerge zet. Uiteindelijk streken de Sas- senheimse ambtenaren met de hand over hun hart terwijl dat niet hoefde, want dat stukje Oude Vaartweg is nou net weer van Rijkswaterstaat. Minder succesvol waren zijn pogingen om ook op het kabel net te worden aangesloten. Ca- sema vindt de Oude Vaartweg tot de zogeheten 'onrendabele gebieden' behoren. Pikant de tail: één van de bewoners werd daar een paar jaar geleden zo boos over dat hij eigenhandig een gaatje in de hoofdkabel prikte in de hoop de kabelzen ders te kunnen aftappen. De poging mislukte, maar er ont stond vervolgens wel een gigan tische storing. De Casema kreeg zo ongeveer de hele Bollen streek klagend aan de lijn. Na dagenlang zoeken konden de monteurs de storing lokaliseren. De bewoner kreeg geen kabel-tv maar wel een fikse boete. De bewoners van De Oude Vaartweg, anno 1993 nog altijd verstoken van riolering, zijn er recentelijk nog op vooruit ge gaan ook. Ooit was de Oude Politie speurt naar identiteit vermoorde man hazerswoude-runduk» De Hazerswoudse politie is nog druk op zoek naar de identiteit van de vermoorde man die af gelopen dinsdag bij het volks tuinencomplex in Hazerswou- de-Rijndijk werd gevonden. Het speciaal gevormde onder zoeksteam heeft hiervoor een gedetailleerd signalement van de man verspreid. Het stoffelijk overschot blijkt afkomstig te zijn van een blanke man van tussen de 20 en 35 jaar. De man had een normaal postuur, bruin haar en was tus sen de 1.67 en 1.74 lang. Het slachtoffer was gekleed in een donkerpaarse broek van het merk 'Elle-et-lui', maat 48. Aan de rechtervinger droeg hij een geel metalen ring met de in scriptie 'Elisabet 25-4-90'. Ver der droeg de man een goud kleurige schakelketting met daaraan een kruis met Christus figuur, een haaientand, een me daillon en een bijbelse figuur. Het slachtoffer had een geta- toueerde slang die een vogel in een wurggreep houdt op zijn rechteronderarm. Op zijn lin keronderarm is een driemaster getatoueerd boven een onder gaande zon en de tekst 'Terug naar Holland'. Het signalement is gister avond na het journaal van 18.00, 20.00 en 22.00 uur op de televisie uitgezonden. Mensen die informatie kunnen geven die kan leiden tot de identifica tie van het slachtoffer, worden verzocht te bellen met de politie in Hazerswoude, telefoon 01714-15300. Adegeest gaat personeel werven voorschoten Verzorgingshuis Adegeest houdt volgende week donderdag avond een wervingsactie om verzorgend personeel aan te trekken. Volgens zorgmanager G. Lamboo kan het huis nog vijf part-time ziekenverzorgenden gebruiken. Ook kunnen mensen zich aanmelden als oproep kracht. Tijdens de bijekomst worden een inleiding en een rondleiding gehouden en be staat de mogelijkheid om van gedachten te wisselen met toe komstige collega's. Het Voor- schotens badkamerkoor geeft de muzikale ondersteuning. De aanvang is half acht. Verzor gingshuis Adegeest is gelegen aan Bachlaan 21 in Voorschoten Historische grens oegtsgeest Dat de gemeentegrenzen dwars door de Oude Vaart weg lopen, komt volgens de Oegstgeester ambtenaar Van Dockum omdat het hier een historische grens betreft. Eeuwen geleden lag er een dijkje langs de weg en deze werd van meet af aan als grens aangehouden. „Zelfs op heel oude kadastrale kaarten zie je dat terug weet Van Dockum. Plannen heeft de gemeen te Oegstgeest verder niet met het weggetje. Dat er nogal wat praktische kanttekenin gen zijn bij het wonen aan het weggetje, deert Oegst geest niet. Zolang de bewo ners niet klagen, gaat het wat de gemeente Oegstgeest be treft goed met de Oude Vaartweg. Vaartweg een tolweg, die met de groei van het autoverkeer al lengs drukker werd bereden. Totdat de Haarlemmertrekvaart weer werd opengesteld. Tegen woordig loopt het weggetje voor autoverkeer dood en het eerste stukje wordt binnenkort nog van een trottoir voorzien ook. Tot grote opluchting van de be woners. „Vroeger reden ze je- hier van de sokken, zodra je een voet buiten de deur zette", stelt bewoner W.J. Wentzel van Dezelfde Wentzel signaleert ook een voordeeltje aan het wo nen op het drielandenpunt. „Ik kreeg ooit voor m'n huis panne met de auto. Ik de Wegenwacht bellen, maar die komt dus niet als je in je eigen woonplaats pech krijgt. Nou, toen heb ik de wagen twintig meter verderop geduwd stond ik in een an dere gemeente. En toen kwa men ze wèl." Voorlichting over dementie leiderdorp "Wat is dementie?', 'Hoe ga je om met een demente rende?' en 'Ervaringen bij het omgaan met dementerenden'. Dat zijn de titels van de inleidingen die Thuiszorg Groot Rijnland houdt tijdens de voorlichtingsbijeenkomsten op 2,9, en 16 fe bruari in de Berkenkade te Leiderdorp. De bijeenkomsten duren van acht tot tien uur. Toegang gratis. Iedereen is welkom. Voor meer informatie: 071-122445. Presentatie boek 'Passie voor een berg' voorschoten Charles Dufour, oud-hoofdredacteur van het tijd schrift De Berggids vertelt vrijdagavond 29 januari iets over 'Pas sie voor een berg' van Robert Eckhardt in de Ambachtszaal van het Baljuwhuis, Voorstraat 12, Voorschoten. In zijn boek doet Eckhardt verslag van zijn bergtochten in de Alpen, Himalaya, Karakoram en Andes. Tevens wordt een korte, flitsende diashow met vier projectoren vertoond. De aanvang is zeven uur. Enquête over speelparkje wassenaar Bewoners van de Hyacinthstraat en de Crocusstraat in Wassenaar kunnen in een enquête laten weten wat zij vinden van de aanleg van een speelterreintje op de hoek van deze twee straten. Nu staan er nog heesters en kleine bomen op het drie hoekige stukje grond. Als er een speeltuintje komt, kunnen de kinderen tot zes jaar straks spelen in enkele kleine speeltoestel len. De enquête van de gemeente Wassenaar is een vervolg op een eerder gehouden onderzoekje onder enkele buurtbewoners. Daaruit bleek dat het merendeel van de Wassenaarders vóór een speelparkje is. De gemeente betrekt nu meer bewoners bij de enquête.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15