'GFT-afval kan niet wachten op vergassing' 'Vandalisme hoort bij het leven' Regio Vishuisje veiliger e DE Stemming Verwarring over rechtszaak krakers ZATERDAG 16 JANUAR11993 Compost-fabriek volgens onderzoeker nu de beste oplossing Leiden heeft met de bouw van een compostfabriek een goede keuze gedaan..Waarschijnlijk wordt er de komen de jaren een betere manier uitgevonden om afval te ver werken. Maar daar kan je niet op wachten", zegt natuur kundige Hein Sas: ,,Ik bewonder de moed van Leiden om als eerste in Nederland een scheidings- en vergistingsin- stallatie neer te zetten." leiden «gert visser Sas is verbonden aan het Cen trum voor energiebesparing en schone technologie in Delft. Hij doet onderzoek naar het ver werken van afval en zal ook be trokken worden bij onderzoek naar het functioneren van de compostfabriek die aan de Voorschoterweg moet komen. Sas reageert op een studie van de universiteit van Utrecht waarin wordt vastgesteld dat het goedkoper is GFT-afval te vergassen dan te composteren. Het onderzoek werd verricht in opdracht van de provincie Noord-Holland waar het ge scheiden inzamelen een groot succes is en bovendien een te- Goedkoper Uit het onderzoek blijkt onder meer dat het vergassen van een ton GFT-afval circa 30 gulden kost terwijl het composteren van dezelfde hoeveelheid zeker 75 gulden kost. Dat vergassen zoveel goedkoper is, komt on der meer omdat er relatief veel energie vrij komt dat kan wor den gebruikt om elektriciteit op te wekken dat weer verkocht kan worden. Belangrijk voordeel is ooJ< dat er minder zware me talen vrijkomen dan bij andere systemen het geval is. Het on derzoek roept de vraag op of Leiden er wel zo verstandig aan doet nu de bouw van een com postfabriek in gang te zetten. Oplossing „Je kan op dit moment niet zeg gen dat vergassen dé oplossing is. Daarvoor is verder onderzoek nodig", zegt Andre Faaij, een van de Utrechtse onderzoekers. Hij pleit ervoor aansluiting te zoeken bij Scandinavië waar veel kennis en ervaring op dit gebied aanwezig is. Faaij verwacht wel dat afval- vergassing, een proces dat is af geleid van afvalverbranding, uiteindelijk in de praktijk uit voerbaar blijkt te zijn. „Over de termijn waarop zp'n installatie in Nederland zou kunnen draai en, verschillen de deskundigen van mening. Optimisten zeggen vier, anderen houden het op acht jaar", aldus Faaij. Daar schuilt het probleem. Leiden heeft een urgent pro bleem en geen tijd om te wach ten op nieuwe technologiën. Er wordt ernstig rekening mee ge houden dat de overslag van af val zoals dat nu bij de voormali ge vuilverbranding gebeurt, op last van de provincie in '96 moet worden beëindigd. Voor die tijd moet de fabriek aan de Voorschoterweg in werking zijn. Nieuwe techniek Hein Sas: „Er wordt momenteel veel onderzoek gedaan naar af valverwerking. Het is natuurlijk vervelend dat net als je besloten hebt een composteringsinstalla- tie te bouwen, zich een nieuwe techniek aandient. Dat is echter onvermijdelijk, je kan zoiets het bestuur niet verwijten." Faaij ziet wel een ander pro bleem voor de Leidse fabriek. Hij voorspelt dat de behoefte aan compost, het produkt dat de fabriek oplevert, de komende jaren steeds verder zal afnemen. Nederland exporteert veel com post, maar nu het gescheiden inzamelen van afval ook in het buitenland opgang doet, wordt daar de behoefte steeds kleiner. Volgens Faaij kan dat ertoe lei den dat er in het uiterste geval zelfs voor betaald moet worden om de compost kwijt te raken. Dat zou betekenen dat de prijs voor het verwerken van afval omhoog moet. leiden Over een maand of twee wordt er weer volop vis verkocht in Ouwehands Vishuisje. Tot voor kort was het onduidelijk of visboer Ouwehand na de restauratie van de Blauwpoortsbrug weer intrek mocht nemen in het brugwachtershuis, omdat de locatie niet veilig meer zou zijn voor de klanten. Wanneer de brug open staat bestaat de kans dat mensen vanuit de viswinkel direct een gapend gat in lopen. Inmiddels is het probleem opgelost en wordt gewerkt aan een een voudige veiligheidsvoorziening. AGENDA zaterdag 16 januari Nieuwjaarinstuif van het samenwer kingsverband tussen Leidse volksdan groepen, Lopank, in de zaal aan de Middelstegracht 8, aanvang 20.00 Leiderdorp Bingo bij Con-Bravura in het clubge bouw, Beukenschans 57, zaal open 19.30 uur, aanvang 20.00 uur. Koopjesmarkt in buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade, van 8.30 tot 15.30 Vogelbeurs bij Vogelvereniging Avibus in het clubgebouw aan de Voorschoter weg, van 10.00 tot 14,00 uur. maandag 18 januari Kunstenaar tilt niet zwaar aan vernieling Vredesihonument Het gat in het Vredesmonu- ment zal op 27 januari worden hersteld. Met de vervanging van het vernielde paneel zijn geen hoge kosten gemoeid. De gemeente gaat uit van een be drag van enkele honderden guldens. In feite ging het om een glazen paneel dat al kapot was gegaan tijdens de oude jaarsnacht, maar vermoedelijk door iemand verder is inge drukt. De beschadiging, eerst nauwelijks zichtbaar, is nu echter erg opvallend gewor den. Kunstenaar Piet Hein Stule- meijer tilt niet zwaar aan de aantasting van zijn glazen sculptuur. „Vandalisme hoort bij het leven. Bovendien vraag ik mij af of er echt sprake is van een bewuste vernieling. Bij de viering van oud en nieuw schijnt er een halve kubieke meter vuurwerk in het monu ment afgestoken te zijn. Een echte vuurdoop, zou je kunnen zeggen. Feestgangers zijn er bovenop geklommen. Dat daarbij een paneel wordt be schadigd, beschouw ik dan niet als een enorme ramp, dat soort dingen gebeuren gewoon en je moet dan niet gelijk den ken aan moedwillige acties van sen kunstwerk niet mooi vinden". De glasplaat, in feite een dik ke sterke autoruit, was toen ge barsten en werd alleen nog door een laagje aluminium bij elkaar gehouden. De ruit zou normaal gesprongen direct vervangen zijn, maar door een misverstand bij de fabrikant waren er geen reserveruiten gemaakt. Het nieuwe paneel moest nu speciaal worden be steld, hetgeen enige tijd kost. POLITIEKE RUBRIEK Is het alleen aan vrouwen om uit te maken wie de Leidse emancipatieprijs verdient? De heren Alexander Geertsema (WD), Huib Kruijt (CDA) en Egon Snelders (D66) probeerden deze week een principiële discussie over deze vraag aan te zwengelen. W e bleven heer in deze W politiek veldslag want voordat ze van leer trokken, spraken ze alle drie hun vertrouwen in de even daarvoor tot jurylid benoemde Rianne van Schreven (Groen Links) uit. Al maakte Snelders daarbij een typisch mannengrapje: „Ik ondersteun de kandidaatstelling van meneer, eh, mevrouw Van Schreven." Na deze act kon niemand meer twijfelen aan de integere bedoelingen van de mannen. Ze konden hun heilige verontwaardiging de vrije loop laten. Wethouder Hennie Koek (PvdA)die zelf de jury zal voorzitten, kreeg een vloedgolf van vragen over haar heen. Waarom alleen maar vrouwen laten beslissen over de emancipatieprijs? Emancipatie is toch geen vrouwenzaak 'alleen? De mannelijke raadsleden worden zo toch voor het blok gezet? De vrouw die de prijs wint heeft toch veel meer aan haar overwinning als mannen mee hebben besloten? Of wil Koek in plaats van een 'breed draagvlak' liever een elitair vrouwelijk feestje aanrichten? Door Koeks reactie kwam er een wat abrupt einde aan de zo veelbelovend begonnen discussie. De wethouder :ipatie heeft nooit willen weren uit de jury. Er waren drie vacatures. Een voor de wethouder emancipatie Koek zelf dus één voor een externe vrouwelijke deskundige en een voor een lid van de raadscommissie. En Van Schreven is wat Koek betreft, gewoon een betere kandidaat dan de boze heren. Trouwens, hadden de heren, door de kandidaatstelling van Van Schreven te ondersteunen, dat zelf niet ook al onderkend? Het woord is aan Van Schreven zelf. Zij vindt het hartverwarmend dat de mannen zich zo druk maken om emancipatie. „Hopelijk leidt dat er nog eens toe dat D66, WD en CDA de plekken 13 en 5 of 2,4 en 6 op de kieslijst door n laten bezetten." Naar verluidt moest het Leids dictee van de openbare basisschool Lucas van Leyden als pijnverlagend surrogaat fungeren voor de separatie van twee klassen. Wat is de kwestie? De outillage van de school is weliswaar sufficiënt, maar de expansie van het leerlingenaantal op het educatieve instituut leidde tot een intensieve recherche in de agglomeratie. Na ampele consideratie besloten de notabelen van de Lucas van Leyden onmiddellijk tot een rigoureuze solutie. Ten eeuwigen dage slechts aan de Vliet? Kolossaal was de school op die locatie niet, eerder een kippenhok. Een wijde blik kon de schoolleiding niet ontzegd worden, toen zij zich amicaal wendde tot de collegae van de Marienburch, teneinde haar accommodatie te absorberen. Maar dat stelde de accurate ouders allerminst gerust. Ondanks negatieve connotaties wensen zij consequent geen separatie van het casco aan de Vliet. De turbulentie rond de homogeniteit en identiteit hunner school minimaliseert hun generositeit. Minuscuul BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren Karlijn Cornelia Maria, dv. J.I. Kwakkenbosen R.C.M. Beugelsdijk Wesley, zv. D.J. de Jongen J.M. van Duijn Shirley, dv. B.H. Chuah en L. Cheung* Jamie Elisa Rebecca, dv. H.E. de Ronde en A.H M. Roos Mike, zv. G.W. van Dijk en M. Ravensbergen Jef frey Wen-Bin, zv. C. Chen en L. Wang Sharon, dv. J.G. Ouwehand en A.G. Frank Asma, dv. A. Mahria en F. Barg- haoul Helena Manon, dv. M.H. de Vries en M. Börgeling* Brandon, zv. A. Hannaart en Y.C. Hamaker Johanna Elisabeth Wilhelmina Alexandra, dv. V.T.H.B.M. Smit en E.M. van der Loo Graziella Jaleesa, dv. E. Douwes en M. Pepermans Hendrikus Johannes, zv. H.J. van Essen en G. Schaap Johannes Laurens, zv. G.A. van der Luijt en A. van Duijn Arie Dirk, zv. A. van Beelen en J.F. de Winter Ching Him, zv. K.C. Tang en Y.C. Ymg David Alexander, zv. A. den Houtingen H.l. Brandenburg* Atnanda, dv. J. Lalid en Z. Lalid Daan, zv. J.L.A. Smits en C.K.M. Verbart Cynthia, dv. J. Wurzer Floris Daniël, zv. W.H.M. In den Bosch en M.D. Mie- dema Joey, zv. M.A.N. de Graaff Lie- selotte Willemijn, dv. S.H. van Leeuwen en M.C. van der Meer Rosalie, dv. A.G.A. van Blijswijk en J.M.E. Neute boom Mark, zv. J.T. van der Voort en M. van der Meer* Mitchel, zv. R.M.M. van Abswoude en H.J. Piket Saskia, dv. R. Mekel en A.L. Vording Michèle, dv. W.H. van Werkhoven en A. Wagens- veld Marjolein, dv. J.E. Boezaard en M.J. Hus Maarten, zv. J. van der Nat en G. van Duijn Christian, zv. B.J. Fee leus en M. Quantschnigg Fatima, dv. R. Benali en Z. Hadidi Maria Johannes Stefanus, zv. P. de Jong en W.A.M. Remmerswaal Frederike Everdien, dv. B.J.H. Warnaars en A.F. Gesink Paul Johan.zv. M.W Hengeveld en L. van Londen Mariska, dv. N. van den Hout en L.A.R. van Duijn Pieter Willem, zv. P.E. Greupen A.M. Richard «Thijs Jo hannes Simon, zv. H.G. Oudshoorn en E.J.M. de Haas Lesse Marleen, dv. H.C.B. Tieman en M.T.J. Feijen Pieter Ruben, zv. J.P. Schaap en J.J. Durieux. Het Leidse college probeerde deze week tijdens een nieuwjaarsfuifje in de schouwburg een nieuwe vorm van inspraak uit. Geen ingewikkelde pro cedures, lange wachttijden en vellen vol gezwollen ambtelijke taal meer. Gewoon roepen wat je op je hart hebt. Burgemeester en wethouders rea geren onmiddellijk. Niet alle problemen worden zo opgelost. Toch hebben bezwaarden niet eerder zo indringend het gevoel gehad dat ze serieus werden genomen. foto henk bouwman was het gejeremieer niet, afgaande op hun gezamenlijke cascade van woorden. Ook aan de St. Ursulasteeg zagen de desperate ouders hun school al virtueel geannexeerd. Mocht het openbaar orgaan zomaar de Marienburch confisqueren, terwijl het te allen tijde schortte aan de communicatie en men geenszins tot concessies bereid bleek? Dus zoeken ze nu hun toevlucht tot de geprivilegieerde gezagsdrager Koek, de wethouder wier spellingbeeld en woordenschat tijdens de finale van het Leids dictee ook worden beproefd. „Ik ben nog gewoon met de ad vocaat van de eigenaar in on derhandeling om lot een oplos sing te komen. En ik vind het dus niet passend dat ik nu plot seling word overvallen door een kort geding. Daar is mij officieel nooit iets van verteld en ook de krakers weten van niets", rea geert mr. C. van den Brüle, ad vocate van de bewoners van het Parmentier-complex. De mededeling dat woensdag over een week, 27 januari om 16.00 uur een kort geding dient bij het Haagse rechtbank, krijgt Van den Brüle voor het eerst van de verslaggever van deze krant te horen. Het zag er eind vorig jaar naar uit dat de kraakactie van de voornamelijk Engelse bewoners in de voormalige fabriek aan de Lammermarkt nog maanden zou duren. De nieuwbouwplan- nen werden nog door allerlei bezwaarprocedures gedwars boomd en de gemeente wilde, uit vrees voor de aanblik van braakliggende stukken binnen stad, geen sloopvergunning af geven. In deze situatie kwam veran dering door een rapport van de brandweer. Daarin stond dat door de afwezigheid van allerlei voorzieningen in het complex, de krakers noodgedwongen houtkachels gebruikten. En dat was brandgevaarlijk, vond ook de gemeente. Wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) sommeerde de eigenaar van het complex, projectontwikkelaar D. van der Plas uit Katwijk, om de panden leeg te krijgen. Daarop kondigde raadsman mr. Muller namens Van der Plas aan een kort geding te zullen beginnen. Van Rij stak Van der Plas de helpende hand toe door alvast een sloopvergunning ter beschikking te stellen, voor als de rechter tot ontruiming zou beslissen. En de kans dat de rechter zo zal beslissen, wordt juist vergroot door het afgeven van zo'n sloopvergunning, weet ook Van Rij: „Liever een gat dan een brandhaard", was zijn keu ze uit twee slechten. Maar nu blijkt dat eigenaar Van der Plas en zijn raadsman Muller ongeveer iedereen van het kort geding op de hoogte hebben gesteld, behalve de kra kers of hun advötaat: „Ik vind het sowieso ongepast als je nog met mensen aan het onderhan delen bent dat er dan opeeens een datum voor een kort geding ligt", aldus Van den Brüle die spreekt van een vreemde gang van zaken. Zonder dagvaarding is zij niet van plan naar de zit ting te komen, ook al weet ze nu wél van het kort geding af: „Misschien dat er alsnog een dagvaarding komt, maar dan is mij dus niet zo veel tijd gelaten voor een goede voorbereiding", aldus de advocate. Volgens Muller van bureau Geelkerken Linskens is er echter niets bijzonders aan de situatie: „De dagvaarding is net pas de deur uit. Ze zullen hem uiterlijk maandag in de bus vin den. Ja, wat ze er dan mee doen, weggooien of opeten, dat moeten ze zelf weten", deni greert hij. Ambtenaar B. Lamers van de afdeling stadsbeheer denkt een verklaring voor de 'verwarren de' toestand. „De krakers heb ben een brief gekregen dat als ze op 4 januari niet verdwenen waren, er een kort geding zou volgen. Met die brief is vermoe delijk iets mis gegaan. In ieder geval is die niet bij hun advo caat beland." VRIJE TIJD Nieuwjaarsinstuif Het samenwerkingsverband tussen Leidse volksdansgroe pen, Lopank, geeft vandaag een nieuwjaarsinstuif. De instuif wordt gehouden in de zaal aan de Middelstegracht 8 (zaal schoeisel verplicht) vanaf 20.00 uur. Toegang 7,50 gulden. Koopjesmarkt Buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade wordt zondag 17 januari veranderd in een gezel lige markt. Aanvang: 8.30 uur. Einde: 15.30 uur. Modeshow De Ouderen Activiteiten Com missie houdt de middag van 18 januari een komische mode show voor 55 plussers. Ook is er een kwis waarmee prijzen te winnen zijn. De show wordt ge houden in het dienstencentrum Merenvvijk aan de Rosmolen en begint om 14.00 uur. Toegang gratis. Eén rekening voor water, rioolrecht en zuiveringslasten Het kabinet oyerweegt voor huishoudens één rekening in te voeren voor het waterver bruik, de rioolrechten en zui veringslasten. De hoogte van de rekening zal vooral moeten worden bepaald door de hoe veelheid water die in een huis houden wordt verbruikt. Wa- tcnnaatschappijen uit de regio Rijnland hebben de voorstel len positief ontvangen. De ministeries van VROM en verkeer en waterstaat ver wachten dat door de koppe ling het waterverbruik aan zienlijk zal dalen. Als een huis houden meer water verbruikt zal het ook meer moeten gaan betalen. Beide ministeries werken al enige jaren aan een systeem om het waterverbruik in Nederland terug te dringen. De Tweede Kamer krijgt bin nenkort een brief waarin de koppeling tussen waterver bruik, rioolrecht en zuivering- lasten wordt voorgesteld. Veel waterschappen en ge meenten maken bezwaar te gen de koppeling. Volgens hen zal die niet leiden tot een zui niger gebruik var dat naai goedkoop is. Directeur A. Vos- De Waal van Watermaal schappij Zuid-Holland Oost is het daar niet mee eens. „Wij vinden het een positieve ont wikkeling. Vermindering van het waterverbruik kan mede worden bereikt door de consu ment te laten zien wat hij ge bruikt." Ook een woordvoer der van energiebedrijf EWR ziet voordelen. „Wij zouden zelfs nog verder willen gaan en alle nutsvoorzieningen op een nota onderbrengen. Via het nutsbedrijf kan die rekening dan makkelijk in termijnen worden betaald.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13