Afscheid zonder vertrek Kerk Samenleving Paus sprak met generaal over oorlog in Bosnië Faculteiten weigeren concentratie ZATERDAG 16 JANUAR11993 N OER PLAS *071-1614 21 UIT DE KERKBLADEN Zuinige Schot (1) De actie Kerkbalans neemt deze week in vrijwel alle kerkbladen .een centrale plaats in. De gemeente- en parochieleden worden aan gespoord om nog weer wat meer te geven dan vorig jaar, want de kerken maken ook in financieel opzicht moeilijke tijden door. In Drieluik, het informatieblad van de Parochie de Heilige Geest en de federatieve ge meente Oudshoom/Rid- derveld in Alphen aan den Rijn, wordt een anekdote van een zuinige Schot weergegeven om de beteke nis van Kerkbalans kracht bij te zetten. „Een schotse pastor zat ooit op huisbezoek bij een gemeentelid. Hij was heel correct ontvangen. Maar de man had hem wel duidelijk gemaakt, dat zijn komst ei genlijk overbodig was. Aan de kerk had 'ie eigenlijk geen boodschap meer: Ge loven kan je immers ook wel zonder kerk? De pastor had nog ge poogd duidelijk te maken, dat voor God iedereen van belang is en meetelt. Ook de kerk/de parochie/de ge meente heeft mensen nodig en mensen hebben toch ook elkaar nodig? Maar alle argumenten waren afge stuit op een muur van on wil: o ja. het was allemaal heel beleefd gegaan, maar toch..." Zuinige Schot (2) „En nu zaten ze daar sa men bij het open haard vuur, een beetje ongemak kelijk, tegenover elkaar: mensen die eigenlijk af scheid moeten nemen, maar het toch nog niet kun nen, omdat ze toch wel sympathie voor elkaar heb ben. Opeens buigt de pastor naar vforen, pakt de tang van het haardstel en neemt daarmee voorzichtig één kooltje uit het gloeiende vuur en legt het op de rand van de open haard. Ze sta ren er allebei naar en zien hoe het kooltje algauw z'n gloed verliest. Na een poosje van inten se stilte klinkt ineens de stem van het gemeentelid: 'Ik heb het begrepen, beste pastor! Ik tel mee voor God. voor u, voor de anderen. Ik heb ook de anderen nodig en wil (weer) meetellen.' Dan pakt hij de tang uit de handen van de pastor en legt dat ene kooltje terug bij het vuur. En al,gauw gaat het weer gloeien.' Zuinige Schot (3) Een mooie anekdote, zo vindt de redactie van Drie luik zelf ook. „Waarmee wij duidelijk willen maken, dat ook U en JIJ, wij allemaal, meetellen voor God en voor elkaar. Daarbij gaat het niet in de eerste plaats om geld, maar wel om verantwoor delijkheid. Daarop worden wij allen aangesproken. En daarop spreken wij U en jOU ook aan. En bij dé actie Kerkbalans mógen we dat ook in financieel opzicht doen." Dit geldt ongetwijfeld ook voor zuinige Hollanders. Leidse hervormden en gereformeerden weer stapje verder in 'Samen op Weg Afscheid nemen doet pijn, zelfs wanneer je helemaal niet weggaat. Dat ervaren de hervormde predikant A. Alblas en zijn gereformeer de collega G.H. van der Bom aan de vooravond van hun 'vertrek' uit respectie velijk de Merenwijk en de Leidse binnenstad (wijk C/Kooiwijkgemeente). Mo menteel verdelen ze allebei nog hun tijd over beide stadsdelen. Maar nu her vormden en gereformeer den al zo ver 'samen op weg' zijn, wordt het tijd voor een 'rationele en functionele' verschuiving in hun takenpakket. Van der BorrT heeft straks alleen de zorg voor zowel her vormden als gereformeer den in de Merenwijk en Al blas legt zich toe op het werk voor beide groepen in de Kooi/Binnenstadswijk. leiden dick van der plas „Het was zeker niet mijn keus om uit de Merenwijk weg te gaan", zegt Alblas. „Ik ben ak koord gegaan omdat het een hele logische stap is. Als gere formeerden en hervormden één kerk in belijden vormen, moet je dat ook bij dit soort prakti sche zaken waar maken." Aan de overstap zit voor hem echter wel een 'rouwproces' vast. „De Merenwijk is natuurlijk een hele unieke kerkelijke gemeente, waar de oecumene heel ver is doorgevoerd. De samenwerking tussen hervormden, gerefor meerden en katholieken gaat hier heel ver. En de betrokken heid van de mensen uit de wijk ervaar ik ook als heel bijzon der." Alblas was de afgelopen zes jaar actief in de Merenwijk. Toch maakte het werk slecht een derde deel van zijn taken pakket uit. Voor bijna zeventig procent was hij verbonden aan de Kooi/Pniël-gemeente in de binnenstad. Voor Van der Bom lag die verhouding net anders om. Dat gaf uiteindelijk ook de doorslag bij de totstandkoming van de nieuwe taakverdeling, die direct voortkomt uit het rap port 'Samen kiezen en delen', waarin de hervormde/gerefor meerde gemeente zich op de toekomst bezint. De daarin op genomen uitgangspunten voor onder meer doelmatiger wer ken, worden nu ook op het per soneelsbestand losgelaten. „Het De predikanten A. Alblas (links) en G.H. van der Bom: „We zijn akkoord gegaan omdat het een hele logische stap is. is altijd vervelend om een deel van je werk te moeten afsto ten", meent ook Van der Bom. „Je hebt toch allerlei contacten opgebouwd. Ik ga er dan ook van uit dat het 'afbouwen' gelei delijk zal verlopen." De reacties van de gemeenteleden zijn vol gens de predikant over het alge meen bemoedigend. „De lijn is: we betreuren het, maar we vin den het wel functioneel." Maar ook het begrip 'verar ming' is wel gevallen. Alblas: „In de huidige situatie zijn in beide- stadsdelen toch twee mensen actief, met elk hun eigen in breng. Die collegiale samenwer king verandert van karakter. Je zou het eigenlijk moeten om schrijven als een versmalling, net als bij een rivier. Dan is het de bedoeling dat het ook ver dieping brengt. Nu moeten we ons nog op verschillende gebie den concentreren. Als we straks de verantwoording hebben over elk één wijkgemeente, zou het ook wel eens een verrijking kunnen zijn." FOTO HIELCO KUIPERS Bijzonder kerkewerk Dat beide predikanten zich in de nieuwe situatie voor de volle honderd procent op hun eigen wijk zullen concentreren, is overigens niet helemaal waar. In hun takenpakket is ruimte gecreëerd voor andere, overkoe pelende activiteiten. Zo gaat Van der Bom zich een deel van zijn tijd bezighouden met het vormings- en toerustingswerk. Dat betekent onder meer het maken van een programma voor gesprekskringen en studie groepen, dat door de gezamen lijke kerken wordt aangeboden. „In de praktijk gebeurt dat nu ook al, maar het is voor het eerst dat deze werkzaamheden bewust worden ingeroosterd", zegt hij. Alblas maakt in zijn taken pakket tijd vrij voor het Bijzon der Kerkewerk, dat ook nu al zijn speciale aandacht heeft. „Het gaat daarbij vooral om ac tiviteiten op het grensgebied van cultuur en religie. Denk maar aan de Evensong en can tatediensten in de Hooglandse Kerk en allerlei cursuswerk. Ook- het pr-werk voor de gezamen lijk Leidse kerken hoort daar bij. Het is overigens niet de bedoe ling van deze activiteiten om le den te werven of te evangelise ren. De nadruk ligt op het pre senteren van de kerk in de Leid se samenleving." Gebouwen De twee predikanten zijn het er over eens dat Alblas de meest hectische periode tegemoet gaat. Het kerkelijk werk in de binnenstad kent hele specifieke problemen, zeker op diaconaal terrein. Van der Bom: „Er is bij voorbeeld veel sociale nood. Bij initiatieven om hier wat aan te doen, zullen we zeker ook gaan samenwerken met de rooms- katholieke parochies, die bezig zijn met plannen voor een city pastoraat. Gelet op de beschik bare menskracht is een optima le samenwerking gewoon nood zaak." Verder moeten er de ko mende periode als uitvloeisel van het rapport 'Samen kiezen en delen' bezuinigingsvoorstel len worden gedaan, M)las: „We zitten in de binnenstad bijvoor beeld met vier kerken, die op zondag bij lange na niet vol zit ten. De doelstelling is om voor de zomer uit te maken welke kerk het meest geschikt is voor onze doelstelling. Ook andere onderdelen van het bezuini gingsplan moeten dan duidelijk zijn. Dan denk ik bijvoorbeeld over een uitspraak over het aan tal predikantsplaatsen in Lei den." „Bij al die beslissingen moeten we ervoor proberen te zorgen dat alle neuzen in de zelfde richting wijzen", vult Van der Bom aan. „Wat dat betreft zit collega Alblas in de smelt kroes van de ontwikkelingen." Aan het afscheid tussen aan halingstekens wordt op de zon dagen 24 en 31 januari aan dacht besteedt. Eerst wordt Van der Bom uitgezwaaid in de Bethlehemkerk en een week daarna wordt in het centrum De Regenboog stilgestaan bij het vertrek van Alblas uit de Meren wijk. vaticaanstad cic Paus Johannes Paulus II heeft afgelopen woensdag een geheime ontmoeting gehad met de opperbevelhebber van de NAVO, gene raal Henning von Ondarza. Dit heeft het rk persbureau CIC uit goed geïnformeerde Vaticaanse kringen vernomen. Onderwerp van gesprek tussen de Duitse generaal, die in Brunssum is gelegerd, en de paus was een eventuele militaire actie van de NAVO om een eind te maken aan de strijd in Bosnië-Hercegovina. Von Ondarza is dezer dagen in Italië voor overleg met de Italiaanse legerleiding. De tweede man van het Vaticaan, kardinaal-staatssecretaris Angelo Sodano, heeft kortgeleden een militair optreden tegen de Servische strijders 'legitiem en noodzakelijk' genoemd om de agressor te ont wapenen. De houding van het Vaticaan was voor de Orthodoxe Kerken één van de redenen om het vredesgebed voor Bosnië-Her cegovina, dat op initiatief van de paus afgelopen weekeinde in As- sisi werd gehouden, te boycotten. Kardinaal Sodano heeft donder dag gesproken met minister-president Hrvoje Sarinic van Kroatië, dat eerder onder de Servische agressie heeft geleden. amsterdam/leiden De vier openbare theologische faculteiten Amsterdam, Groningen, Leiden en Utrecht weigeren voorlopig mee te werken aan een concentratie van de opleidingen. Dit heeft het college van bestuur van de Universiteit van Amsterdam namens de overige universitei ten aan minister Ritzen van onderwijs en wetenschappen geschreven. Er bestaat naar de mening van de faculteiten on voldoende aanleiding voor een concentratie. De uitwerking van de nieuwe regeling betref fende de kerkelijke opleidingen vergt 'een periode van rust ten aanzien van de structurele si tuatie van de opleidingen'. De minister had in oktober de vier universiteiten verzocht voor 1 januari een voorstel over concentratie van het aan tal faculteiten in te dienen. Met het akkoord over de her ziening van de duplex ordo (de scheiding in de theologie tus sen staats- en kerkelijke vak ken) is het moment aangebro ken terug te komen op hetgeen in het rapport HOOP 1992 (Hoger Onderwijs- en Onder zoeksplan) is neergelegd over de herstructurering van de godgeleerdheid, aldus Ritzen. In 1989 stelde de verken ningscommissie godgeleerd heid (Smits-Oberman) voor het aantal openbare theologi sche faculteiten te verminde ren tot drie door opheffing van de Amsterdamse theologische faculteit. Minister Deetman ging onder druk van de Neder landse Hervormde Kerk hier niet op in. Zijn opvolger Ritzen liet in december 1989 weten dat hij zelf zou ingrijpen als de universiteiten er niet onderling uit zouden komen. Nadat hij hen enig respijt heeft gegeven, lijkt voor de minister nu de tijd te zijn aangebroken om de daad bij het woord te voegen. COLOFON uitgeversmaatschappij ma.-vrij. van 08.00-1700 uur Telefoon 071-161400 rubrieksadvertenties ma-vrij. van 8.30-17.00 uur. abonnementen^00" °?1143545 Tel 071-128030 bi| voountbet (ine per kwartaal Grachtweg 53a. 2161 HM Lisse, 02521-13634 Postbus 54.2300 AB Leiden. telefax Leiden advertenties 071 -143480. ma t/m/vri| 18 00-19 30uur. zat 10 00-12.00 uur 071-161499 advertenties'6 071161488 Redactie 023-150147 Advertenties 071 -161367/161363 HET WEER ROB GROENLAND Druksystemen Er wordt mij wel e het komt dat druksystemen (lage- en hogedrukgebieden) in onze aardse atmosfeer zo lang kunnen bestaan. De algemene gedachte is dat lucht rechtstreeks van hoge druk naar lage druk stroomt zodat het lagedrukcentrum opvult en het hogedrukcentrum leegloopt. Hier bij wordt er echter een essentiële factor over het hoofd gezien; name lijk de draaiing van de aarde. Deze rotatie zorgt ervoor dat luchtdeel tjes op het Noordelijk Halfrond een afwijking naar rechts krijgen (ge zien in de bewegingsrichting). Het gevolg van dit proces is dat lucht niet rechtstreeks van hoog naar laag gaat, maar zich netjes langs de lijnen van gelijke luchtdruk voort beweegt. Nu rijst automa tisch de vraag of druksystemen op die manier wel kunnen opvullen of leeglopen. Welnu, het blijkt dat het aspect wrijving boven het aardop pervlak een van de bepalende fac toren is, die zorgt voor bijvoorbeeld het opvullen van een lagedrukge bied. Naarmate de lucht sneller over het aardoppervlak stroomt, ondervindt hij meer wrijving en gaat daarbij voor een klein deel van hoge druk naar lage druk stromen. Ook bij tropische cyclonen speelt wrijving een zeer belangrijke rol. Boven zee ondervindt de cycloon weinig wrijving, omdat het water oppervlak minder ruw is dan het aardoppervlak. Komt de cycloon boven land dan zorgt de wrijving voor het instromen van lucht naar het centrum. Natuurlijk spelen hier ook weer vele andere factoren mee als het afsnijden van een tropische cycloon van zijn voedingsbron (warmte en vocht van het zeeop pervlak). Het weer in dit weekeinde lijkt dit maal mee te vallen, ondanks de aanwezigheid van actieve depres sies tussen Schotland en IJsland. De lange armen van deze systemen weten van tijd tot tijd onze omge ving te bereiken, zoals dat gisteren ook gebeurde. Vandaag strijkt een warmtefront over het land, maar op een héle slechte dag hoeven we niet te rekenen. Behoudens wat lichte regen of motregen in de mid dag is het verder overwegend droog. De zondag lijkt met droog weer en een zachte zuidzuidwes tenwind goed om er op uit te trek ken. Lezers met vragen over het weer of klimaat kunnen deze naar de re dactie van de krant sturen. Ik zal ze dan in deze column proberen te beantwoorden. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Zuid-Noorwegen en Zuid- Zweden: Aanhoudend wisselvallig met m het algemeen veel tijd regen. Zondag loop van de dag in Zuid- Zweden enkele opklarm- Oenemarken: Zaterdag naar het noorden wegtrekkende regen. Zon dag wolkenvelden en op plaatsen droog. Britse Eilanden: Zacht en aanhoudend wis selvallig met van tijd tot tijd regen. In het alge meen veel wind. Maxima van 8 graden in de Schot se Hooglanden tot circa 12 graden in Engeland en Ierland. België en Luxemburg: Wolkenvelden en in het algemeen droog. Middagtemperatuur rond 9 graden. Duitsland: Wolkenvelden en in het noorden zater dag eerst wat regen. Zaterdag in het zui den, en zondag geleidelijk ook meer naar het noorden af en toe zon. Maxima 8 tot 11 graden. Madeira: Zaterdag af en toe zon, zondag wolken velden maar waarschijnlijk droog. Maxi ma tegen de 20 graden. Canarische Eilanden: Aan de zuidkant vooral zaterdag nog pe rioden met zon, overigens wolkenvelden. Droog. Maxima rond 20 graden. Marokkaanse westkust: Perioden met zon, ook enkele wolken velden en droog. Maxima 17 tot 21 gra- Tunesische kust: Overwegend zonnig. Maxima ongeveer 18 graden. Frankrijk: In het zuiden flinke perioden met zon en maxima van 13 tot 17 graden. Aan de voet van de Pyreneeën door een föhn- wind zaterdag maxima tot circa 20 gra den. In het midden wisselend bewolkt, in het noorden meest zwaar bewolkt en zaterdag lokaal wat lichte regen. Maxi ma in het noorden 9 tot 12 graden. Corsica en Sardinië: Geleidelijk flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur 16 tot 18 graden. Spanje: Droog en flinke perioden met zon, in het binnenland plaatselijk ook mist. Zondag in het noordwesten geleidelijk toene mende bewolking, in de middag gevolgd door regen. Maxima langs de oostelijke en zuidelijke Costa's, en bok op de Ba learen tussen 16 tot 19 graden. Maxima in het binnenland 10 tot 15 graden. Portugal: Zaterdag in de Algarve enkele wolken velden, elders vrij veel zon. Zondag vanuit het westen toenemende bewol king, langs de Atlantische Kust waar schijnlijk gevolgd door af en toe regen. Maxima rond 16 graden. Zwitserland en Oostenrijk: Droog en flink zonnig, maar aan noordzijde van de Alpen ook enkele kenvelden. In de dalen plaatselijk mist. Aanhoudend zacht. Maxima in de dalen tot 11 graden, hogerop in de bergen in de middag eveneens flink boven nul. Temperatuur op 1500 meter rond 9 gra den. Hongarije, Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden, ook af en toe zon en plaatselijk mist. Droog. Maxima 5 tot 10 Polen: Zaterdag bewolkt en in het noorden mo gelijk eerst wat regen. Zondag af en toe zon en droog. Maxima van 5'graden langs de Oostzee tot 9 in het zuiden. Italië: Droog en naast flinke perioden met zon zaterdag ook hier en daar wolkenvelden. In de Dolomieten vrij zacht en zonnig. In de Povlakte plaatselijk mist. Maxima van 8 graden inde Povlakte tot 15-17 in midden-en zuid-ltalië. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind ZATERDAG 16 JANUARI 1993 Zon- en maanstanden Zon op 8.39 zon onder 16.55 Maan op 02.48 maan onder 11.46 Waterstanden Katwijk Hoogwater 9.12 en 21.58 Laagwater 4.36en 17.21 Weerrapporten 15 jan 19 ui Amsterdam onbew. Rotterdam licht bew. Twente regen Vlissmgen onbew. Zuid Limburg regen zwlO 13 2 0.4 zw 14 12 4 0.1 zw 13 12 5 0.1 zw8 12 3 03 wlO 13 3 0 1 Bo'deau* Brussel de Casablanca z Johannesburg r

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12