Leiden Regio 'Laat rijk tekort station betalen' Bambini dreigt wethouder voor gerecht te dagen Werkzaamheden zorgen voor nog meer vertragingen op station Leiden Mooie momenten tussen beschermde koralen REM ZATERDAG 16 JANUAR11993 q?i 11 redactie: janet van dijk emiel fangmann roy klopper wim koevoet loman leefmans ernastraatsma cert v Gemeente en NS vragen extra bijdrage De gemeente Leiden en de NS gaan samen bij het rijk ex tra geld vragen voor het nieuwe station in Leiden. Dat is gisterochtend afgesproken na overleg tussen beide partij en. De delegatie bestaat uit de Leidse wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening) en J. Walenkamp (verkeer) en een lid van de hoofddirectie van de NS. Wanneer dat ge sprek gaat plaatsvinden, is nog niet bekend. leiden y gert visser Vorige week werd een deel van het werk op het station stilge legd nadat was gebleken dat een tekort van 7,5 miljoen gul den op het project dreigde. Het tekort werd veroorzaakt door fouten in de begroting en extra kosten die moesten worden ge maakt voor het heiwerk. De ge meente was aanvankelijk nogal geïrriteerd door uitspraken van NS-topman Regtuijt in deze krant dat de gemeente met 3,5 miljoen over de brug moet ko men. Dat 'misverstand' werd gisterochtend eerst uitgepraat. Subsidie voor Pancrat leiden Buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht krijgt van het Juliana Welzijn Fonds een bijdrage van 15 duizend gulden. Het geld is bedoeld voor buiirtactiviteiten in het LDM-gebouw, dat tegenover het buurthuis staat. Het Juliana Welzijn Fonds geeft jaarlijks voor ruim twintig miljoen gulden steun aan wel- zijnsprojecten. Aanleg 30 km-zones vertraagd leiden De bezuinigingen op bestratingen leiden tot vertragin gen in de aanleg van 30 kilometer-zones in Leiden. Dit jaar ko men de Vliststraat, de IJsselkade, het Lisztpad, de Stuwstraat en de Teunisbloem dan ook niet aan de beurt. Dat antwoorden ambtenaren van 'bouwen en wonen' op vragen die de raads commissie verkeer onlangs heeft gesteld. De gemeente wil vier jaar achtereen een half miljoen gulden besparen op bestratin gen, door deze simpelweg uit te stellen. De herinrichting van straten en de aanleg van 30 kilometer-zones worden gewoonlijk tegelijk uitgevoerd. Mountainbike voor kerstboom LEipEh* De hoofdprijs van de kerstbomenloterij is gistermiddag utgereikt aan winnares Marieke Jansen. De voorzitter van de kerstbomenactie A. Rasser overhandigde de Leidse een moun tainbike. De overige 270 prijswinnaars moeten hun prijs zelf af halen bij de reinigingsdienst aan de Admiraal Banckertweg 15. Het aantal ingeleverde kerstbomen was kleiner dan vorig jaar, waarschijnlijk doordat de scholen vroeger begonnen. Twaalf dokters onder één nummer leiden De dokter bellen buiten kantooruren is voor 20.000 per sonen in Leiden niet langer een probleem. Waameemgroep 1 van de Leidse huisartsen heeft onlangs een telefoonnummer in gebruik genomen dat rechtstreeks doorschakelt naar de huisarts die op het moment van bellen dienst heeft. Buiten kantooruren is de dokter dus altijd op één nummer te bereiken, namelijk 225757. Waameemgroep 1 bestaat uit twaalf huisartsen: Alkema, Baars, Groeneveld, Janssen, Van Leeuwen, Maris, Van der Meer, Meyer, De Ruiter, Van Schie, Verhage en Visser. leiden gert visser Directeur B. van Lingen van Bambini wil juridische stappen nemen tegen wethouder A. van Bochove (welzijn) wanneer de ze niet ophoudt zijn kinderdag verblijf zwart te maken. Van Lingen is boos omdat de wet houder gisteren in deze krant verkondigde dat Bambini op springen staat. Bovendien zei Van Bochove noodopvang te willen regelen voor ouders die hun kind bij Bambini willen weghalen. De directie van het kinderdagverblijf noemt dit een 'niet-aflatende vernietigings drang tegenover Bambini'. Van Lingen: ,,Het kinderdag verblijf staat niet op springen en een faillissement is niet aan de orde. Van Bochove moet nu eens ophouden met zijn leu gens over Bambini. Als hij aan de gang blijft zullen we in een kort geding eisen dat hij zijn mond moet houden. Ik wil dit de kop indrukken." Van Lingen zegt ook dat hij de wethouder aansprakelijk zal stellen voor de schade die is ontstaan door zijn uitlatingen. Van Bochove is niet onder de indruk van het dreigement van de Bambini-directie. „Ik heb begrepen dat ze vrij snel zijn met procederen, dus het ver baast me niet echt." Van Bochove ziet de uitkomst van het kort geding, wanneer dat er komt, met vertrouwen tege moet. Hij meent dat hij sterk staat, gezien alle klachten en documenten die hij in zijn bezit heeft. TEEKENS ADVOKATEN Bedrijfsgerichte advokatiiur Europees netwerk tsi Juridische ondersteuning van onderne mingen is ons specialisme. Daarnaast biedt ons lidmaatschap van Lawspan International de ondernemer in de Leidse regio een unieke mogelijkheid voor juridische^bijstand in Europa. Leiderdorp, Karolusgutden 32-38, postbus 118, 2350 AC tel. 071 -41 30 21, fax 071 - 41 06 84 Nu ook gevestigd te: teiden, Haagse Schouwweg 8E, 2332 KG tel. 07) - 32 27 38, fax 071 -32 14 21 Beide partijen hebben afge sproken dat wordt gezocht naar mogelijkheden om het nieuwe station goedkoper uit te voeren zonder dat het oorspronkelijke ontwerp wordt aangetast. Wet houder Van Rij: „Bezuinigingen zullen voor de treinreiziger niet zichtbaar zijn." Wethouder S. de Vreeze (financiën) maakte al eerder duidelijk dat hij geen geld op tafel wil leggen voor het station. Overigens bleek gisteren dat de bouwkosten van het station vijftig en niet dertig miljoen be dragen zoals door de NS eerder was gemeld. Het tekort valt daarmee procentueel gezien aanmerkelijk lager uit. Kampioen moet minstens pond spaghetti eten leiden Het Italiaanse restaurant Pinoc- chio heeft woensdagavond een opmerkelijke primeur. Daar wordt voor de eerste maal het Leids kampioenschap: 'Wie kan het meeste spaghetti op' gehou den. Twintig potentiële veelvra ten er zouden nog plaatsen vrij zijn strijden, met behulp van slechts één glas spoelwater, tegen elkaar om de titel. De deelnemers worden ge acht minimaal een halve kilo van het deegprodukt met een lichte tomatensaus te verorbe ren. Pas daarna brandt het eer ste Leidse kampioenschap echt los. Na een half uur wordt de winnaar bekend. Hij (of zij) krijgt voor deze prestatie een cadeaubon ter waarde van een etentje voor twee. Ook staan er voor de verliezers wat flessen drank klaar. Het idee voor dit eetfestijn is afkomstig van de eigenaar van het restaurant aan het Noord einde. Hij zag een soortgelijke eetwedstrijd een maal eerder en wil dit nu pok in zijn Leidse eet huis als pr-stuntje uitproberen. De start van het eetevenement is woensdag om 18.30 uur. Het Leidse station is met Rotterdam 'koploper vertragingen', onder meer omdat hier enkele 'moeilijke' lijnen samenkomen. FOTO HIELCO KUIPERS leiden me1ndert van der kaau Reizigers zullen zich in de nabije toekomst nog regelmatig opwinden over lange wacht tijden op het Leidse station. Door de werk zaamheden vanwege de verdubbeling van het spoor en de nieuwbouw van het station kunnen de vertragingen straks nog weieens toenemen. „Vreselijk vervelend", zegt me vrouw N. Slagter, manager van het Leidse station. „Het enige dat wij als stationsper- soneel kunnen doen is zo goed mogelijk in formeren." Volgens reizigersbelangenvereniging Ro ver is de informatievoorziening inderdaad een van de punten waarop Leiden gunstig afsteekt bij de rest van het land. Maar voor de rest zijn de treinreizigers uit de Leidse regio niet te benijden. Uit een steekproef van Rover bleek dat één op de drie treinen te laat in Leiden aankomt. Van de treinen uit de richting Utrecht/Alphen aan den Rijn liep zelfs meer dan 50 procent te laat het station binnen. Leiden mag zich volgens Rover samen met Rotterdam 'koploper' noemen op het gebied van vertragingen. Ook op de ochtend dat Rover haar schok- kende cijfers bekend maakt, klinkt over de Leidse perrons de boodschap dat door een stroomstoring in Utrecht het treinverkeer in die richting stil ligt. „Op veel zaken hebben wij helemaal geen invloed", verklaart Slag ter. „Iedereen weet dat de NS er alles aan doen om zoveel mogelijk treinen op tijd te laten rijden." Slagter wijst erop dat het Leidse perso neel zich niet met de treinenloop bemoeit. Dat gebeurt allemaal vanuit Utrecht. „Wij kunnen niets doen wanneer in Utrecht de stroom uitvalt. Wij kunnen wel zorgen dat, als lijnen uitvallen, de reizigers naar de bus sen worden gebracht." De laatste maanden zijn er niet meer mensen met klachten bij haar bureau ge weest dan anders. „Dat heeft te maken met de verbouwing van het station. Het lijkt er op dat de reizigers daardoor meer begrip kunnen opbrengen voor vertragingen en andere ongemakken Voor de opmerkelijke uitkomst is volgens vereniging Rover en Slagter een duidelijke oorzaak. Leiden is een knooppunt van drie 'probleemlijnen'. In de eerste plaats is dat de trein naar Utrecht die voornamelijk over enkel spoor moet. „Dat is daarom een zeer kwetsbare lijn. Het minste of geringste leidt daar tot vertraging. Dan moeten wij al snel treinen laten vervallen om het reisschema weer in orde te brengen." Een ander zwakke plek is de 'oude lijn' Dordrecht-Amsterdam die nog over Haar lem gaat. Dat spoor moet vele stop- en in- tercitytreinen verwerken en daar komen dan nog eens spits-, goederen- en interna tionale treinen bij. Bovendien zijn er ook nog eens de nodige werkzaamheden in ver band met de verdubbeling van het traject, waardoor machinisten langzaam moeten rijden. Zeker na het treinongeluk in Hoofd dorp worden machinisten aan de maxi mum snelheden herinnerd. Zo ontstaat een vertraging van slechts en kele minuten, maar die wel, zoals Rover schrijft, een olievlekwerking heeft. In Leiden stappen namelijk een groot aantal reizigers over op andere lijnen. Soms wordt besloten dat de treinen niet op elkaar hoeven te wachten, waardoor mensen net hun aan sluitingmissen. „Het zien van de achterlichten, zoals dat heet, is walgelijk", zegt Slagter. „Het is mij ook wel eens overkomen en dat is niet pret tig. Sommigen missen op die manier bij voorbeeld de trein naar Brussel en komen te laat op een bepaalde afspraak. Dat zijn afschuwelijke dingen. Het zijn juist die mensen die laaiend bij ons komen. Mensen die vijf minuten op een trein moeten wach ten hoor je bijna niet." Leidse onderzoekers terug van Seychellen leiden frank buurman Het Nationaal Natuurhistorisch Museum heeft veel nieuwe col lecties overgehouden aan de onderzoeksreis naar de Seychel len. Er werden onder meer 40 nieuwe soorten koralen, 50 nieuwe Soorten zeeanemonen en 85 nieuwe soorten vissen ontdekt. Het gaat dan om soor ten die wel bekend zijn, maar nog niet eerder in het water rond de eilandengroep, die bo ven Magadascar ligt, werden ontdekt. Het museum kan nog jaren vooruit met het (interna tionale) onderzoek van de mon sters. De bioloog Jaap van der Land en de technici Chiel Slierings en Koos van Egomond, verbonden aan het museum zijn onlangs teruggekeerd van de expeditie. De gebruinde gezichten doen vermoeden dat het bezoek aan de paradijselijke archipel, zeer in trek bij toeristen, gedeeltelijk een vakantiereisje moet zijn ge weest, maar niets is minder waar. „Het was hard werken. We hebben omstreeks 500 keer gedoken en zijn vrijwel voort durend in touw geweest, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Alleen met Kerstmis en Nieuwjaar hebben we een dagje vrij genomen", zegt het drietal in koor. Hoewel het werken on der water niet zonder risico's is prijst het onderzoeksteam van in totaal 30 man zich gelukkig met het feit dat er geen enkel ongeluk is gebeurd. „Wel veel mooie momenten onder water, zoals de ontmoeting met een overigens ongevaarlijke walvis- haai", vertelt Koos van Egmond. De werkzaamheden werden verricht vanaf het onderzoeks- schip Tyro, eigendom van de Stichting Onderzoek ter Zee. Dat schip zal overigens pas over VOOR NATUURLIJKE HISTORIE een paar maanden, volgeladen met een paar duizend kilo mon sters, weer in Nederland arrive ren. Het eerste onderzoeksrap port is inmiddels gereed, onder tussen worden de vele gegevens die op film en videoband zijn vastgelegd verwerkt. Die beel den doen denken aan de beken de documentaires van de Fran se diepzeeonderzoeker Jean Jacques Cousteau. Toerisme „We hebben nu in totaal tijdens de afgelopen reizen 150 soorten koralen in kaart gebracht. Daar mee is plaatje aardig compleet. De regering van de Seychellen is sterk geïnteresseerd in de on derzoeksresultaten, onder meer om te zien of het koraalrif door toerisme is aangetast. Dat valt mee, omdat veel riffen rond de kleinere eilanden zitten die vaak maar door een paar mensen worden bewoond. Het grootste deel van de bevolking en de toe risten zitten op het hoofdeiland Mahé", vertelt Van der Land. Chiel Slierings laat een fraai kunstwerk in kalk van de ko raaldiertjes zien: een ovaalvorm met ragfijne kanaaltjes. „Kora len mogen niet in Nederland worden ingevoerd vanwege de wet op de bescherming van de uitheemse diersoorten. Dat geldt natuurlijk niet voor de monsters die wij meenemen. In de winkels op de Seychellen zijn bijvoorbeeld de prachtige be schermde Acroporakoralen ge woon te koop. Die zijn erg in trek bij bezitters van aquaria", vertelt Slierings. De biologen en technici zijn erg te spreken over de mede werking van de eilandbewoners. Van der Land laat een stuk uit de plaatselijke Engelstalige krant zien, met een foto waarop een plaatselijke minister te zien is die het onderzoeksschip met een bezoek vereert. „We heb ben ons werk daar in nagenoeg perfecte omstandigheden kun nen doen. De eilandbewoners profiteren natuurlijk ook van ons onderzoek: het is voor de Seychellen van groot belang om te weten hoe hun grootste toe ristische attractie, de koraalrif fen, ervoor staat", zeggen de onderzoekers. ren voor u! HJ 071 -12 00 06 NVM Doezastraat 21, Leiden 'NS hebben boot gemist' „De uitkomst was schok kend, maar aan de andere kant verbaasde het mij ook niet." Leidenaar Frans Mensonides (36), lid van rei zigers belangenvereniging Rover afdeling Leiden, was een van de mensen die op 4 november vorig jaar van alle treinen de aankomsttijd no teerde. „Ik reis veel met openbaar vervoer en weet uit ervaring dat met name de trein uit Utrecht bijna nooit op tijd aankomt." Rover (Reizigers Openbaar vervoer) is een paar jaar gele den begonnen met het uit voeren van deze tijdrovende steekproeven. „Wij hadden wat onenigheid met de Ne derlandse Spoorwegen over de gegevens over vertragin gen. Die cijfers gaven een vertekend beeld, omdat ook de avonduren werden mee geteld. Dus zijn wij zelf met een objectief onderzoek be gonnen." De uitbreiding van het spoornet, waarmee de NS nu bezig zijn, moeten de proble men oplossen. Mensonides vindt dat echter niet hard ge noeg gaan. „Neem de maan den vertraging die de bouw van het Leidse station op loopt door geldgebrek. Ik heb trouwens ook niet het gevoel dat de NS er alles aan doen om het wachten zo aange naam mogelijk te laten zijn." De grote fout, zo meent Mensonides, is gemaakt in de jaren '60. Toen had al be gonnen moeten worden met het megaproject Rail '21, waaraan de NS nu haar han den meer dan vol hebben. „De NS hebben destijds de boot gemist" Zijn dagelijkse ergernis over vertraagde trei nen en onvriendelijke bus- chauffers Is een van de rede nen voor hem om 10 15 uur per week in Rover te ste ken. „Maar ik heb ook iets met dienstregelingen. Ik word gefascineerd door re gelmaat, de logica en vaak de onlogica van roosters." Enquête onder bedrijven aan Rooseveltstraat De 26 bedrijven aan de Roose veltstraat worden ondervraagd over de opknapbeurt van het verouderde bedrijfsterrein. Het onderzoek, dat wordt verricht door een bureau uit Vught, kost ruim een halve ton. De gemeen te vindt dat het gebied hard aan 'revitalisering' toe is. Het be drijfsterrein De Waard komt la ter aan de beurt. Volgens de gemeente ervaren bedrijven een opknapbeurt als een stimulans om te renoveren of uit te breiden. De verwach ting is dan ook dat het aantal arbeidsplaatsen per hectare toe- Kostbare ruimte Wethouder J. Walenkamp liet al eerder weten dat bij de huidige inrichting van het bedrijfster rein kostbare ruimte wordt ver speeld, dat kinderopvang geen overbodige luxe zou zijn en dat met een ondergronds glasvezel net de mogelijkheden van be drijven om te communiceren aanzienlijk kunnen worden ver groot. Het adviesbureau beperkt zich niet tot de enquête alleen. De gegevens die het onderzoek op levert, worden gebruikt bij de opstelling van een aantal mo dellen. Op veler verzoek is de keuken elke middag open vanaf 17.00 uur. Vanaf heden: nieuwe kaart camino real CAM I N O I restaurant-cocktailbar i v-t-*iviii v w cuisine sauvage

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11