Leiden Regio OPRUIMING 'Randgemeenten moeten Leiden geld afdragen' Comité's lopen elkaar voor de voeten in het Ouderenjaar Gat in Vredesmonument 'Crisisopvang Bambini vrijwel gereed' Wethouder machteloos in conflict kabel-tv VRIJDAG 15 JANUAR11993 9 Symposium over artikel 12-status valt slecht in de regio Leiden heeft de artikel 12-status van zich afgeschud maar de financiële problemen zullen er de komende jaren niet minder om zijn. De Leidse geldnood kan alleen worden gelenigd met een regionaal bestuur dat meer geld van het rijk krijgt. Ook moet dat regionale bestuur een deel van de opbrengst aan onroerend-goedbelasting in de omliggende gemeenten voor Leidse doeleinden kunnen gebruiken. leiden wim koevoet Dat wil de Leidse wethouder van financiën, PvdA'er S. de Vreeze. Hij gaf zijn gedachten gisteren prijs in een met wet houders, burgemeesters, amb tenaren en Tweede Kamerleden afgeladen Pieterskerk. Daar werd een symposium gehouden over de artikel 12 status in het algemeen en die van Leiden in het bijzonder. Leiden heeft 23 jaar lang arti kel 12-steun genoten van het rijk. Daarmee was een bedrag gerhoeid van in totaal 260 mil joen gulden. Met ingang van dit jaar moet de gemeente zien rond te komen van de normale rijksuitkeringen uit het ge meentefonds. Hoewel de stad er in alle op zichten flink op vooruit is ge gaan, blijft Leiden in last, voor spellen de wethouder en onder zoekers van de Erasmus-univer siteit. Volgens De Vreeze hou den de problemen niet op bij de stadsgrenzen. Als voorbeeld noemde hij het te vernieuwen station, waaraan Leiden voor miljoenen guldens moet mee betalen. „Was het nog maar 1895. Het station stond toen na melijk op grondgebied van de gemeente Oegstgeest. Heerlijk lijkt me dat, om het college van Oegstgeest de tekorten op de stationsplannen te laten beta len", zei hij onder grote hilari teit. dat eraan ten grondslag lag én de stellingen waarover enige Tweede Kamerleden discussi eerden, vielen slecht bij de bur gemeesters en wethouders van de randgemeenten. Zij woon den de bijeenkomst bij met chagrijnige gezichten en mop perden tijdens de pauzes over de Leidse 'overrompelingsme- thodes'. Twee van hen verhieven tij dens de discussie met het panel hun stem: wethouder T. Kohl- beck (PvdA) van Oegstgeest en zijn Leiderdorpse collega C. Huigen (WD). Huigen vond het tekenend dat zij het rapport pas vlak voor het symposium had mogen ontvangen. De conclu sies in het stuk, zei ze, hadden bij haar een schok teweeg ge bracht. Volgens Huigen houdt Leiden er in de besprekingen met de randgemeenten over een regio naal bestuur 'een verborgen agenda' op na. „De randge meenten willen best samenwer ken met Leiden maar dan moet Leiden ze wel als gelijkwaardige partners beschouwen. Dan past het niet om ondertussen aan het gemeentefonds te sleutelen zodat grote gemeenten sterker en kleinere gemeenten zwakker worden." Ook wethouder Kohlbeck maakte van zijn hart geen moordkuil. Hij zei zich groen en geel te ergeren aan de 'ontmoe digende regelmaat waarmee Leiden rekensommen met een beschuldigend karakter het land instuurt.' Hij had hiermee voor al de stelling op het oog dat als Leiden aan het einde van de ja ren zestig Oegstgeest en Leider dorp zou hebben geannexeerd, Leiden heel de artikel 12-status niet nodig zou hebben gehad. Kohlbeck: „Zo lang Leiden blijft volhou den dat wij op Leidse zakken te ren, is elke oproep tot samen werking ongeloofwaardig." Het ogb-voorstel van zijn Leidse collega De Vreeze wees hij van de hand: „Er is best te praten over een andere verdeling van het geld in het gemeentefonds maar een voorstel als dit is de willekeur met de willkeur be strijden." leiden Voor de 11-jarige Linda Gijsman uit Leiden ging vorige week de wens om haar jarige vriendinnetje Eva te verrassen in vervulling. Linda schreef een brief naar Irene Moors (foto), de presentatrice van het RTL4-programma Telekids, en vertelde daarin dat haar vriendin helemaal gek an borrelnootjes. Het Telekids team kwam meteen naar Leiden om samen met Linda Gijsman de hele voorraad borrelnootjes van de Albert Heijn aan het Bevrijdingsplein op te kopen. Hoe dit verder afliep wordt morgen duidelijk in de aflevering van Telekids. foto jan holvast Weer beroving op Bevrijdingsplein leiden Voor de derde keer in een week tijd is een vrouw op be roofd nadat zij boodschappen had gedaan in het winkelcentrum aan het Bevrijdingsplein. De 58-jarige vrouw was op weg naar haar auto toen een man op een fiets haar portemonnee uit haar boodschappentas graaide. Hoewel de vrouw zich verzette, slaag de de man er in weg te komen met de portemonnee die 45 gul den bevatte. Vorige week donderdag en vrijdag werden in de buurt van het Bevrijdingsplein twee bejaarde vrouwen beroofd. Lelijke eend op strand teruggevonden leiden De 'Lelijke Eend' van een 27-jarige inwoonster van Lei den is gistermiddag terug gevonden op het strand van Noord- wijk. De auto was gisterochtend in alle vroegte gestolen. De poli tie vermoedt dat de dieven met de auto over het strand zijn gaan scheuren. De wagen was onbeschadigd maar de benzinetank was leeg. Gistermiddag werd in de buurt van het Noordwijkse strand opnieuw een Deux Chevaux gestolen. Voorschotenaar houdt autokraker aan leiden Met hulp van een 22-jarige Voorschotenaar heeft de Leidse politie vannacht op de Hooigracht een autokraker kun nen aanhouden. De Voorschotenaar verliet met zijn vriendin vannacht tegen één uur de dansschool op het Ir. Driessenplein toen hij in de parkeergarage brekend glas hoorde. Kort daarna renden twee mannen weg. Bij het verlaten van de garage stond het tweetal op de Hooigracht. De Voorschotenaar haalde enkele kennissen uit de dansschool en sprak het tweetal aan. Een ander waarschuwde ondertussen de politie die een 24-jarige Leidenaar kon inrekenen. In Leiden is geen gebrek aan initiatieven voor het Jaar van de Ouderen. Twee organisaties staan in de startblokken om de viering van het jaar, die op 25 januari begint, enige luister te geven. De beide clubs het co mité 'Het Europees Jaar van de Ouderen' en een werkgroep van het Vrouwen Netwerk Leiden hebben inmiddels besloten de handen ineen te slaan. Doen ze dat niet, dan bestaat het risico dat ze elkaar ernstig voor de voeten lopen. Dé beide organisaties, waarin een groot aantal instanties sa menwerken, presenteerden zich gisteravondin de raadscommis sie welzijnszorg. Het comité leek onaangenaam verrast door het tweede initiatief, maar het Vrouwen Netwerk Leiden kon digde meteen aan samen te wil len gaan. Ook PvdA-wethouder S. de Vreeze vond, gesteund door de raadsleden, dat een 'provinciestad' als Leiden met één organisatie moest komen. Het vorige week opgerichte co mité 'Het Europees Jaar van de Ouderen', waarin onder meer de Stichting Ouderenwerk en de Ouderen Adviesraad zitten, krijgt voorlopig de leidende rol. Daarvoor moest voorzitter W. van der Zwaan eerst met aftre den dreigen. „Ik ben verbaasd dat zich hier vanavond nog een tweede meldt. Wij doen het, an ders hou ik ermee op." Vanwege hét aanvankelijke geharrewar stelde raadslid P. Langenberg (D66) voor om de openingsdatum van 25 januari uit te stellen. Maar ook dat vond geen genade in de ogen van Van der Zwaan. Het kon volgens hem ook niet, want de datum is in Europees verband vastge steld. CDA-raadslid P. Biegstra- ten, noemde beide Leidse ini tiatieven overigens laat. Het comité wil onder meer een herhaling van de informa- VVD-raadslid verwijt de NS chantage leiden „De NS chanteren de ge meente door 3,5 miljoen gul den te vragen om het slation af te kunnen maken. Ik be grijp niet dat ze zelfs maar onze kant uit durven kijken. De NS moeten gewoon hun eigen problemen oplossen. Stel je voor dat iedere onder nemer die met een tegenval ler wordt geconfronteerd bij dé gemeente aanklopt." WD-raadslid A. Geertsema reageerde gisteravond in de Commissie financiënevenals zijn collega-raadsleden, geïr riteerd op het verzoek van de /NS aan de gemeente om geld op tafel te leggen voor het nieuwe station. De gemeente is dat niet van plan, maakte wethouder S, de Vreeze on omwonden duidelijk:,.,Ik zeg: we doen die toezegging nooit." Geertsema: „De NS springt toch ook niet bij als wij een financiële tegenvaller bij de tunnelbouw hebben." Het WD-raadslid noemt de opstelling van de NS 'ui terst kwalijk'. Hij vindt dat de NS de tegenvallers voor eigen rekening moet nemen en het station moeten afmaken zoals oorspronkelijk de be doeling was. Zonodig moet de gemeente pogingen doen om de NS daartoe te diwn- gen, vindt Geertsema. leiden Het Vredesmonument aan de Korevaarstraat heeft gisteren zware schade opgelopen. Vandalen sloegen een groot gat in een van de panelen, waar in de nacht van oud op nieuw al flinke barsten waren geslagen. Bij het gat werd de in verf aangebrachte tekst 'Michel is hier geweest' aangetroffen. Wethouder H. Koek van cultuur is geschokt door de aanslag op het Vredesmonument aan de Korevaar straat. „Dit is nogal heftig, zou je kunnen zeggen. Ik vind het echt verschrikkelijk. Dit is geen vandalisme meer, maar een bewuste geweldsactie tegen het monument. Het kan echt wel wat hebben, dus je moet met zwaar materieel aan komen zetten om er een gat in te maken". Wethouder Koek heeft de indruk dat het monument door alle discussies die het heeft opgeroepen in een wat kwaad daglicht is komen te staan. „Bovendien is er voorspeld dat het monument wel vernield zal worden omdat er mensen zijn die het niet mooi vinden. En dan gebeurt het ook..." foto jan holvast tiemarkt voor ouderen, een ko rendag in de Stadsgehoorzaal, een dansfestival, een expositie van 55-plus schilders en de vie ring van het 25-jarig bestaan van de Stichting Ouderenwerk. Voorafgaande aan de presen tatie discussieerde de raads commissie over de vraag of de meevaller van 36 duizend gul den die het ouderenwerk dit jaar lijkt te hebben, uitgegeven kan* worden aan de wering van het Ouderenjaar. J. Laurier (Groen Links) noemde het een sigaar uit eigen doos. D66 vond het bedrag 'ondermaats'. Wet houder de Vreeze besloot dat er hoe dan ook minimaal 36 dui zend gulden voor de viering van het Ouderenjaar wordt be stemd. Naar andere fondsen wordt nog gezocht. Ook de co ördinatie van de activiteiten voor het Ouderenjaar is nog niet geregeld. D66 wil dat de ge- die op zich neemt. ROTTERDAM Stadionweg 39 C Tel.: 0I0-4827765 DE r WEREIDSPECIALIST IN LEDEREN ZITMEUBELEN. leiden paul van der kooij De gemeente Leiden heeft een plek gevon den waar kinderen tijdelijk opgevangen kunnen worden als kinderdagverblijf Bam bini van de ene op de andere dag sluit. Wet houder A. van Bochove krijgt steeds sterke re aanwijzingen dat de boel aan de Boer- haavelaan op springen staat en heeft de di rectie vandaag per brief gemaand om haast te maken met de aangekondigde verkoop. Vanavond overlegt hij achter gesloten deuren met 'zijn' raadscommissie welzijn over de situatie bij Bambini, de crisisop vang en de losSe eindjes die er nog aanzit-* ten. Centraal in het spoedoverleg staat de vraag öf die opvang, waar Groen Links vori ge week om vroeg, er moet komen. Ook moet nog gekeken worden naar de hoogte van de gemeentelijke bijdrage, de condities waaronder wordt opgevangen, de manier waarop ouders worden ingelicht en welk personeel de kinderen opvangt. Van Bochove kan zich voorstellen dat de leid sters van Bambini overstappen, maar moet nog uitdokteren hoe het dan met hun rechtspositie zit. Volgens de wethouder vordert de ge- j snel omdat zowel directie als leid sters er een punt achter dreigen te zetten. Ouders zouden ondertussen steeds onge ruster worden en veel overleggen met de gemeente. Eigenaar/directeur van Bambini, B. van Lingen, ontkent dat de zaak op springen staat. Volgens hem hebben de ouders 'alle .vertrouwen' en zijn er 'veel overnamekan didaten'. In 'veelbelovende onderhandelin gen' zouden die meer dan 100.000 gulden bieden: „We zitten namelijk op een toplo catie en de crèche ziet er fantastisch uit." In een brief aan de ouders schrijft de di rectie vandaag dat er twee mogelijkheden zijn. Öf de eigenaren zoeken een nieuwe di recteur met een diploma hbo-j. Öf het kin derdagverblijf wordt verkocht, maar de hui dige directeur mevrouw Van der Walle blijft aan als praktijkbegeleidster van stagiairs. De wethouder voelt niets voor dergelijke 'halve oplossingen'. Hij constateert dat het vertrouwen tussen directie en ouders en tussen directie en leidsters is verdwenen en noemt een complete verkoop de enige op lossing. Volgens de wethouder heeft een aantal bonafide ondernemers interesse, ter wijl ook groepen ouders initiatieven zouden ontplooien. Hij weigert echter in te gaan op de mededeling van overname kandidaat Kosmos dat ook de centrale organisatie voor kinderopvang in Leiden interesse heeft. Woensdag praat Van Bochove met de Bambini-directie. Het is de dag waarop de verbeteringen, moeten zijn aangebracht waar de GGD om had gevraagd in het twee weken geleden gepresenteerde rapport. Van Bochove laat dan ook dreigend weten dat zijn gemeente een vinger aan de pols houdt. In een vandaag bezorgde brief laat over name-kandidaat Kosmos weten dat het Bambini de laatste kans geeft om op een fatsoenlijke manier van de crèche af te ko men. En wel voor een bedrag van 10.000 gulden: „De directie krijgt een week om te reageren, anders is er niets meer om te veT kopen. De tent loopt namelijk helemaal leeg." Dit weekeinde plaatst Kosmos, dat door Bambini voor de rechter dreigt te worden gesleept, advertenties waarin ze leidsters en kinderen zoekt voor nieuwe kinderdagver blijven in de Leidse regio. De omstreden crèche wordt daarin niet genoemd, al hoopt het bedrijf wel dat het een van de locaties wordt» Wethouder S. de Vreeze (finan ciën) kan niets doen in het con flict tussen de Woningbouwver eniging Leiden (WBL) en de Stichting Kabelnet Merenwijk. Dit antwoordde hij gisteren in de raadscomissie op een vraag van j. Laurier (Groen Links). De SKM wil dit jaar in 67 nieuwbouwwoningen aan de Veenbes alleen kabelstandaard- aansluitingen aanleggen als de WBL daarvoor 45 duizend gul den op tafel legt. De woning bouwvereniging weigert dit. Nieuwe huurders kunnen ook individueel worden aangeslo ten, maar moeten dan eenmalig 725 gulden betalen aan de SKM. De WBL had eerst de Stadskabei om de aansluitingen gevraagd, omdat die ze gratis aanlegt en de kosten later in de individuele abonnementen doorberekend in plaats van eenmalige bedra gen te vragen. „Ik betreur deze situatie", al dus De Vreeze, „Maar de Stads kabei heeft in de Merenwijk geen mandaat. Ik moet terug houdend zijn. Ik kan alleen met tact en in redelijkheid de SKM proberen te overtuigen om het anders te doen." H. Baaijens (PvdA) vroeg zich af of het Eu ropees recht geen verandering in de ongelijke situatie kon brengen. C. Vergeer (SP) uitte een andere grief tegen de SKM. „Ik hoor ook dat nieuwe huur ders in de Merenwijk eventuele kabelschulden van een vorige huurder moeten voldoen, voor dat ze zelf kabel kunnen krij gen." De Vreeze vond dit 'onre delijk'.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9