Slechts helft raketten vernietigd Bombardementen isoleren Kuwayt Somali's bereiken toch akkoord over conferentie Buitenland Margot en Erich weer samen Opnieuw Deense crisis bij EG-voorzitterschap Onverstoorbaar optimisme hield Schlüter aan de macht Meer dan 50 doden bij scheepsramp VRIJDAG 15 JANUAR11993 Bloeddonoren gratis naar Dracula amiens De eigenaar van twee filmtheaters in het Franse Amiens geeft aan geregistreerde bloeddonoren vrijkaartjes voor Francis Ford Coppola's film Dracula, De film ging in Amiens woensdag in première en de twee bioscopen trokken zo'n duizend man publiek. Ongeveer een op de tien bezoekers kwam binnen met een donorkaart. De eigenaar, Jean-Pierre Houbart, zei de regio nale bloedbank te hebben uitgenodigd om voor de bioscopen nieuwe donors te werven. De bloedbank voelde volgens hem in principe wel voor het voorstel, maar wachtte liever een andere film af. Langste houten brug Europa kapot Warschau De langste houten brug van Europa, een overspan ning van 1.280 meter in de Poolse stad Wyszogrod, heeft het na zestig jaar dienst begeven. Een van de pijlers van de brug brak onder het gewicht van kruiend ijs in de Vistula-rivier. Volgens de autoriteiten is de constructie door ouderdom ten prooi gevallen aan de natuur. Nintendo waarschuwt epileptische spelers Tokyo» Nintendo, 's werelds grootste producent van spelcom puters, gaat epileptische spelers van computerspelletjes „zo spoedig mogelijk" waarschuwen dat ze tijdens het spelen een toeval kunnen laijgen. Artsen hebben gezegd dat de landurige blpotstelling aan flikkerende schermen en de snel bewegende fi guurtjes, alsmede de snelle oogbewegingen die bij het spelen van computerspelletjes worden gemaakt bij epileptici toevallen kunnen opwekken. 'Anti-homowet' tijdelijk opgeschort denver Rechter Bayless van de districtsrechtbank in Denver heeft gisteren tijdelijk een wet opgeschort die in de staat Colora do bescherming van homoseksuelen tegen discriminatie ver biedt. De wet had afgelopen nacht van kracht moeten worden. Bayless maakt vanmiddag bekend of hij de opschorting ver lengd. IJsland stemt in met EER Reykjavik» Het parlement van IJsland is na bijna een maand ver gaderen mete en krappe meerderheid akkoord gegaan met het lidmaatschap van de Europese Economische Ruimte (EER). Het debat over de economische unie tussen EG en de landen van de Europese Vrijhandels Associatie (EVA) nam 102 uur in beslag. Het IJslandse parlement, de Althing, kent geen beperking van de spreektijd. Tegenstanders van het verdrag, dat op 1 januari van kracht had moeten worden, konden zodoende de stemming op houden. Het voorstel werd uiteindelijk aangenomen met 33 stemmen voor, 23 tegen en 7 onthoudingen. De EER is alleen door EVA-lidstaat Zwitserland verworpen. Weizman presidentskandidaat Israël telaviv» Een grote meerderheid van het Centraal Comité van Arbeid heeft gisteren de vroegere minister van defensie en oud opperbevelhebber van de luchtmacht Ezer Weizman (68) naar voren geschoven als kandidaat voor het Israëlische president schap. Op 24 maart moet de Knesset, het parlement, een nieuw staatshoofd kiezen. De huidige president Chaim Herzog kan na twee ambtstermijnen van vijfjaar niet meer worden herkozen. Doden na vulkaanuitbarsting bogota Zes personen zijn omgekomen, zes gewond geraakt en vier worden er vermist na de uitbarsting van de vulkaan Galeras in het zuidwesten van Colombia. Onder de vier vermisten zijn twee vulkaandeskundigen. Het dodental kan nog aanzienlijk stij gen, omdat zich buitenlandse wetenschapsmensen hebben aan gesloten bij de vulkanologen. Sommigen van hen zijn in de kra ter gevallen. Nigeria: 191 presidentskandidaten lagos» Tot nu toe hebben zich 191 kandidaten gemeld, onder wie vier vrouwen, voor de in juni te houden Nigeriaanse presi dentsverkiezingen. Sinds de inschrijving maandag begon, heb ben veel prominente Nigerianen zich aangemeld. De opmerke lijkste kandidaten zijn de 52-jarige ex-president Yakubu Gowon en de voormalige legerkolonel Odumegwu Ojukwu, die de af scheidingsoorlog van Biafra leidde. Indiase leger laat vrouwen toe madras Het eeuwenoude monopolie van mannen in het leger van India is doorbroken met de toelating van 25 vrouwen tot de officiersopleiding. Ze ondergaan precies dezelfde mentale en fy sieke training als hun mannelijke collega's. De vrouwelijke offi ciers zullen vooral gaan werken in de dienstverlenende sectoren van het leger waar een tekort bestaat aan geschoold personeel. Zwitser in Somalia gedood door rovers muqdishqIn de Somalische stad Bardera is gisteren de Zwit serse Rode-Kruismedewerker Kurt Lustenberger bij een roof overval op zijn missie door Somalische rovers doodgeschoten met een kogel door zijn hoofd. De bedoeling van de overvallers was geld te stelen van de delegatie.. Jeltsin dreigt Letland moskou De Russische president Jeltsin heeft gedreigd met stappen tegen de Baltische republiek Leüand, die zich volgens hem schuldig maakt aan „massale en openlijke schendingen van de mensenrechten" tegen de plaatselijke Russische bevol king. Volgens een woordvoerder van Jeltsin „voert Letland een staatspolitiek volgens een racistische ideologie." nairobi frans v correspondent Na twee weken derhandelen hebben vijftien So malische partijen in Addis Abe ba vandaag verrassend een compromis bereikt en besloten een vredesakkoord te onderte kenen. Dwarsligger generaal Ai- deed is er uiteindelijk mee ak koord gegaan dat over de deel name aan een nationale verzoe ningsconferentie later door een aparte commissie besprekingen worden gevoerd. Aideed eist voor zijn groepering een specia le status op die conferentie. Het vredesakkoord dat van daag wordt ondertekend, be helst naast de organisatie en agenda van de op 15 me art te houden verzoeningsconferentie een wapenstilstand, het ontwa penen en in kampen onder brengen van de Somalische strijders en het uitwisselen van krijgsgevangenen. Het is overigens nog maar de vraag of het akkoord ook zal worden uitgevoerd. In het na bije verleden zijn namelijk wel vaker mooie maar nutteloze af spraken gemaakt tussen Soma lische leiders. Een bemiddelaar in Addis Abeba verklaarde, ge zien het vaak uitzichtsloze ge kibbel tijdens de vredesbespre kingen, dat er weinig reden is om aan te nemen dat de Soma lische leiders de wil en invloed hebben om, eenmaal terug in Somalia alle mooie afspraken daadwerkelijk om te zetten in daden. Bush: Hoofddoel van de actie in Irak is bereikt De geallieerde aanval van woensdag op Iraakse luchtafweerraketten en radarinstallaties is maar een beperkt succes geworden. Slechts vier van de acht doelen zijn vernietigd. Ook de verdere schade blijkt mee te vallen. Toch is volgens Washington het doel be reikt omdat de luchtafweerinstallaties in het zuiden van Irak voorlopig onbruikbaar zijn en president Saddam Hussein „een duidelijke waarschuwing heeft gekregen". Washington hans de bruunde toestellen op de vlucht sloe- correspondent gen. Baghdad maakte echter ook bekend dat het twee eisen Irak dreigde gisteren met ver- van de Verenigde Naties, die het gelding en beschoot „twee vij- tot nog toe heeft genegeerd, zal andelijke vliegtuigen" in het inwilligen. Zo zullen de VN-in- noorden van het land, waarna specteurs, die de vernietiging van de Iraakse massavernieti gingswapens moeten controle ren, weer met VN-vliegtuigen naar en boven Irak mogen vlie gen. Ook zal Irak afzien van ver dere invallen in Kuwayt, om daar na de Golfoorlog achterge bleven Iraakse eigendommen weg te halen. President Bush sprak gisteren van „een groot succes", maar uit verklaringen van heü minis terie van defensie blijkt dat veel bommen hun doel hebben ge mist. Volgens he* Pentagon is slechts één raketlanceerinrich- ting vernietigd, zijn er twee be schadigd en één, in de buurt van Basra, is niet eens getroffen. Ook niet alle radars zijn vernie tigd. Bush en zijn adviseurs bena drukten gisteren echter dat het hoofddoel van de actie is be reikt: de luchtafweerraketten zijn geen gevaar meer voor de Amerikaanse vliegtuigen die het vliegverbod boven zuid-Irak controleren, en Saddam Hus sein heeft een duidelijke waar schuwing gekregen dat hij de resoluties van de VN-Veilig heidsraad niet kan blijven tar ten. „Het luchtruim daar is nu veiliger voor onze piloten, en la ten we hopen dat Saddam Hus sein de boodschap heeft begre pen", zei Bush in een reactie. Volgens Irak is bij de gealli eerde actie „slechts oppervlak kige schade aan materieel toe gebracht". Baghdad zei in een verklaring „dat de agressieve ti rannen minder hebben bereikt dan waarvan zij in hun zieke breinen hadden gedroomd". Volgens Irak zijn bommen neer gekomen in woonwijken van Basra en Najaf en zouden ne gentien soldaten en twee bur gers zijn omgekomen. kuwayt-stad robert fisk the independent Achter de paleismuren, tussen de banken, zijn de lanceerin- richtingen te zien van de Pa- triotraketten. De Amerikanen verdedigen hun meest begun stigde emir en zijn ongelooflijk rijke volk. „Er is geen reden voor angst", aldus prins Saud al-Sabah, de Kuwaytse minister van informa tie, gisterochtend. Niet dat ie mand hier nog denkt dat Sad dam Hussein opnieuw zou bin nenvallen. Maar een beetje on zekerheid heerst hier wel. „Ik vind die bombardemen ten best als ze nodig waren", vertrouwde de Kuwaytse vrouw me toe terwijl ze mijn faxbericht via het overbelaste telefoonnet naar Londen stuurde. „Maar hadden de Amerikanen niet nog een keer kunnen waarschuwen? Was het nodig om weer te bom barderen met al die vliegtuigen en zo? Waarom was dat? Waar om moest dat gebeuren?" Het was een goede vraag, een vraag die zelfs prins Saud al-Sabah niet kon beantwoorden. Hij her haalde het standpunt van Ame rika dat de aanvallen „beperkt" waren. Saddam heeft geen kre diet meer, hij moet gehoorza men aan de resoluties van de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties. „Ik denk dat in de he le wereld wordt geaccepteerd wat de geallieerden hebben ge daan." Misschien in de hele wereld, maar zeker niet in de Arabische wereld. De Saudi's en Kuwayti's mogen dan hun tevredenheid hebben geuit met deze extra opdonder voor Saddam, de Egyptenaren steunden die niet president Mubarak betreurde het gebruik van geweld. De Ara bische Liga klaagde erover sa men met Jordanië, dat bezwaar had tegen de aanvallen. Syrië hield zich dreigend stil. Net als Algerije. De indruk die men gisteren inderdaad kreeg, was dat de Ku wayti's eindelijk worden gecon fronteerd met een soort isolatie. Zij begrijpen als nooit tevoren hoe zij moeten vertrouwen op Amerikaanse bescherming en beginnen zich de scheiding van de andere Arabische landen te realiseren. Wat overblijft is een kloof, die wordt gevuld met Amerikaanse beloften. De Kuwayti's beginnen Sad dam te begrijpen: dat de crisis die hij creëert eerder is gericht op zijn mede-Arabieren dan op het Westen. Zij hebben de mil de afkeuring bemerkt van hun regering voor de Israëlische weigering om zich te houden aan de resolutie van de Veilig heidsraad om de 413 gedepor teerde Palestij nen naar huis te laten terugkeren. Daarover ge vraagd, weigerde prins Saud dat gisteren zelfs maar te bespre ken. In de lounge van het Interna tional Hotel zat een Kuwayti van middelbare leeftijd in met goud afgezette kledij gister- Een Amerikaanse militair op het vliegdekschip Kitty Hawk heeft zich dik ingepakt tegen de kou in de Arabische golf. avond naar het televisienieuws van CNN over de luchtaanval te kijken en zachtjes te vloeken. Op de televisie waren de gebrui kelijke westerse beweringen te horen over het „straffen" van Saddam, hem „ervan langs ge ven" - de oude taal van het ko lonialisme. De Kuwayti's begin nen zich te realiseren dat de Golfoorlog nog niet is afgelo pen. Het Westen moet snei actie ondernemen om de islamieten van Bosnië te redden. Anders zullen delegaties van de Islami tische Conferentie zelf militaire assistentie sturen naar de mos lims op de Balkan. De Europese Gemeenschap heeft gisteren een ultimatum voor zes dagen naar de Bosnische Serviërs ge stuurd, maar het geduld van Arabieren met de gruwelijkhe den op de Balkan is al lang uit geput De bloedbaden, marte lingen en verkrachtingen van Bosnië zijn veel erger dan wat de Iraki's in Kuwayt hebben uit gevoerd, waardoor het kleine emiraat nog verder geïsoleerd komt te staan. Hoe duivels de leider ook is, kunnen de Arabieren nog veel Santiago Erich Honecker is gisteren aangekomen in Chili en vrijwel direct in een ziekenhuis opgenomen voorde behandeling van de leverkanker, waarvoor hij In Duitsland werd ontslagen van rechtsvervolgin. De voormalige DDR-leider werd onder andere ver welkomd door zijn echtgenote Margot (foto), zijn dochter en twee kleinzonen. foto ap BRUSSEL »ALV KNOL CORRESPONDENT EG Het is niet de eerste keer dat er Denemarken een regeringscrisis is wanneer het land voorzitter is van de Europese Gemeenschap. Sterker nog, Denemarken lijkt er bijna een abonnement op te hebben. Ook tijdens de vorige twee keren dat de Denen het voorzitterschap van de EG be kleedden, in 1982 en in 1987, waren er politieke strubbelin gen. In principe, meent men in Brussel, hoeft het aftreden van premier Poul Schlüter geen in vloed te hebben op de Europese prestaties van Kopenhagen. Er is echter één extra compliceren de factor en dat is het referen dum over het Verdrag van Maastricht. Juist deze week had de regering in Kopenhagen be kendgemaakt dat ze rond 27 april dit jaar een tweede poging wilde wagen om de Denen als nog tot een 'ja' voor Maastricht te bewegen. In diplomatieke kring in Brus sel gaat men er vooralsnog vanuit dat het referendum al leen maar positief kan uitpak ken voor Europa. Toen de De nen vorig jaar juni over Maas tricht beslisten, stemden velen 'nee' uitsluitend uit protest te gen de regering-Schlüter. Die had door tien jaar politiek schipperen veel van haar glans verloren. Door de relatieve hej- derheid dié nu Is geschapen, zullen de Denén zich bij een tweede gelegenheid minder door binnenlandse politieke motieven laten leiden, hoopt men in Brussel. kopenhagen-den haag anp Schlüter noemde gisteren het onder zoeksrapport naar 'Tamilgate' als reden voor zijn ontslag, maar bleef erbij dat hij niets had misdaan. „Na het rapport gelezen te hebben, heb ik nog steeds moeite in te zien hoe ik het parlement heb misleid", zei Schlüter. „Maar dat is geen goede reden om aan te blijven", voegde hij er aan toe. Schlüter gaf in mei 1990 opdracht voor een onderzoek naar de behandeling door het ministerie van justitie van aan vragen tot gezinshereniging van erkende Tamil-vluchtelingen. Volgens de Deense wet konden Tamils, eenmaal erkend als politiek vluchteling, na een formeel ver zoek familie laten overkomen. Eind 1987 besloot de toenmalige minis ter van justitie Erik Ninn-Hansen voorlo pig geen aanvraag meer in behandeling te nemen wegens een gebrek aan ambte naren. Opperrechter Mogens Hornslet, die het onderzoek leidde, is ervan over tuigd dat de premier de Folketing, het Deense parlement, in april 1989 heeft voorgelogen. Schlüter zei toen dat er in deze zaak „niets onder het vloerkleed Hornslet vindt de uitspraak die Schlüter destijds maakte over „een hoge mate van openheid" in deze affaire „bijzonder misleidend". Hij bestempelt die uit spraak van de premier als duidelijk on waar. De opperrechter is van mening dat Schlüter zich daarbij niet kan beroepen op verkeerde informatie die het ministe rie van justitie hem of zijn bureau over deze zaak zou hebben toegespeeld. Bij het aantreden van Poul Schlüter als premier in 1982 wendden de politieke commentatoren in Denemarken zich ongeïnteresseerd af. De man die het eti ket „parfumverkoperstype" opgeplakt had gekregen, zou het met zijn wankele coalitie misschien een paar maanden volhouden. Dan zouden de sociaal-de mocraten weer terugkomen, zo verkon digden zij eensgezind. Schlüter (63) kwam via de achterdeur aan de macht, dankzij het aftreden van zijn voorganger, de sociaal-democraat Anker Jörgënsen, in september 1982. Het lukte hem vervolgens alle politieke stor men te weerstaan en aan het roer te blij ven van vijf minderheidsregeringen. Dat hij zo lang aanbleef verbaasde iedereen, ook hemzelf. „Ik had nooit gedacht dat ik het zolang zou volhoudenheeft hij ooit bekend. Met name in de eerste helft van zijn ambtsperiode presenteerde Schlüter zich als een onverstoorbare optimist, waar mee hij meestal goed overkwam bij het publiek. Handig manoeuvrerend om de teugels vast te kunnen houden, schrikte de pragmatische politicus er niet voor te rug om compromissen te sluiten en in dien noodzakelijk mee te gaan met de oppositie, die altijd de meerderheid had. Nederlagen hebben hem niet van zijn stuk kunnen brengen. „Toen ik aan de macht kwam heb ik mijzelf een doel ge steld: onze economie die door de soci aal-democraten aan de rand van de af grond was geraakt, weer op de been hel pen. De rest is niet belangrijk. Ik vind het best om zo nu en dan in net ongelijk te worden gesteld, dat is de wet van de de mocratie", zei hij ooit tegen critici. Zijn beleid wierp vruchten af. Tijdens Schlüters bewind is de Deense economie een van de stabielste van Europa gewor den, met een inflatie van 1,4 procent per jaar, overschotten op de handels- en De- talingsbalansen en een sterke kroon. De enige donkere schaduwen bleven de werkloosheid, die met 11,5 procent tot de hoogste van Europa behoort, en de achtereenvolgendebegrotingstekorten ondanks de hoogste belastingdruk in de EG (meer dan 50 procent van het BNP). Behalve Schlüter is ook parlementsvoor zitter Hans Peter Clausen afgetreden. De conservatief Clausen was Ninn-Hansen in 1989 als minister van justitie opge volgd. Volgens het rapport-Hornslet had hijnagelaten het restrictieve visum-be leid voor de Srilankanen te beëindigen. langer onsympathiek blijven staan tegenover Irak? Veilig ach ter hun Patriots zullen de Ku wayti's zich deze zelfde vraag stellen, terwijl ze de Amerikaan se vriendschap en bescherming afwegen tegen de prijs die daar voor moet worden betaald. vertaling: luutje niemant5verdriet BERLtJN HANS H POGEN PUK CORRESPONDENT De ramp met de Poolse veer pont 'Jan Hewelius' gistermor gen in de Oostzee heeft aan ze ker 54 mensen het leven gekost. Van de meer dan 60 passagiers en bemanningsleden zijn er ne gen levend uit het ijskoude wa ter gehaald. De reddingswerkzaamheden zijn vanmorgen voortgezet. He likopters bergen de doden en duikers proberen met onderwa ter-micrifoons vast te stellen of er nog levenden in het omgesla gen schip zijn. De 3000 ton metende gekap seisde Jan Hewelius is ongeveer 35 kilometer ten noord-oosten van het Duitse eiland Rügen vastgelopen. Het schip was gis teren overvallen door de zware storm met windstoten die or kaankracht bereikten. Tijd om de reddingsboten te strijken was er niét meer geweest. Palestijn steekt buspassagiers neer in Tel Aviv tel aviv ad bloemendaal correspondent Een Palestijn uit de Gazastrook heeft vanochtend vroeg bij het centraal busstation in Tel Aviv vier passagiers neergestoken. Hij overleed korte tijd later in eeh eerste hulppost, nadat hij was getroffen door kogels uit het pistool van een voorbijgan ger. De gewonden twee Is- ëli's Libar hen nstiga Het Israëlische leger heeft gis teren in de bezette gebieden drie Palestijnen gedood, onder wie een 14-jarige jongen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7