PvdA en VVD nemen generaal onder vuur Meer bos is vooral een kwestie van willen Binnenland De Vries handhaaft ouderenregeling De Oude Dame blijft toch een hotel Psycholoog Piet Vroon levert doctorstitel in Huishoudens veel zuiniger met energie VRIJDAG 15 JANUAR11993 Vrouwelijke bankrovers aangehouden De Groningse politie heeft twee v 26 jaar aangehouden wegens twee overvallen op 11 en 18 de cember op een filiaal van de SNS-bank in deze gemeente. De drongen gemaskerd met bivakmutsen de bank binnen, dreigden met een vuurwapen en dwongen zodoende het perso neel geld af te geven. De eerste keer ging het om vijfduizend gul den, een week later om tienduizend. Aanvankelijk dacht de poli tie dat het ging om een man en een vrouw. Tijdens het onder zoek kwam vast te staan dat het om twee vrouwen moest gaan, van wie een er nogal mannelijk uitziet. Beide vrouwen waren al bij de politie bekend. Zeven jaar voor beroving met geweld Leeuwarden Een 23-jarige man uit Leeuwarden is gisteren ver oordeeld tot zéven jaar wegens beroving met geweld. De eis was 3,5 jaar. In juli beroofde hij in een recreatiegebied een man uit Dokkum. Samen met een vriend werd gediscussieerd wat ze met de man zouden gaan doen. Overwogen werd de man vast te bin den aan een boom en dood te steken of te dumpen in het IJssel- meer. De Dokkummer wist, hoewel al enkele malen met een mes gestoken, te vluchten. In Amsterdam werden de mannen aangehouden toen ze cheques van het slachtoffer wilden inwis selen. De rechtbank verdubbelde de eis omdat de man altijd met een mes op zak loopt, dreigende taal gebruikt en geen spijt toont. Arrestaties na aanslag op huis agent hencelo» De politie van Hengelo hetft drie 21-jarige inwoners van Beckum (gemeente Hengelo) aangehouden wegens de aan slag op het huis van een wijkagent in die plaats. De politieman en zijn vriendin werden op nieuwjaarsmorgen wakker doordat het rieten dak van hun woning in lichterlaaie stond. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat ze er maar ternauwernood in slaagden hun huis te verlaten. De politie bracht de brand in ver band met de onvrede in het dorp over het optreden van de wijk agent. In de ogen van sommige inwoners zou hij te streng optre den bij onder meer alcoholcontroles. 'Couzy moet troepen commanderen en geen politiek bedrijven den haag anp Luitenant-generaal Couzy, bevelhebber van de landstrijdkrachten, moet leren zijn mond te houden over zaken waarover de politiek moet beslissen. Gistermorgen sprak Couzy zich voor de radio uit tegen militair ingrij pen in het voormalige Joegoslavië. PvdA-kamerlid Zijlstra en WD-kamerlid Blaauw vinden dat minister Ter Beek van defensie de bevelhebber duidelijk moet maken wat wel en niet kan. commanderen en niet om poli tiek te bedrijven", aldus Zijlstra. Ook WD'er Blaauw vindt dat Couzy zich moet onthouden van dit soort uitspraken. Hij zei het zat te zijn dat Couzy gere geld zijn mening via de pers naar buiten brengt. CDA- woordvoerder Hillen wilde geen commentaar geven. ,,Als ik een probleem heb met de generaal, dan neem ik dat op met de mi nister." De luitenant-generaal kwam enkele maanden terug in op spraak door een door hem ge Couzy zei dat militair ingrijpen in het voormalige Joegoslavië onmogelijk is omdat het land alleen geschikt is voor guerrilla activiteiten, en daar zijn volgens hem de westerse strijdkrachten niet op berekend. Hij zei te vre zen voor een tweede Vietnam. Zijlstra vindt dat iemand die zo dicht bij de politieke top staat als Couzy er niet verstan dig aan doet dit soort uitspra ken publiekelijk te doen. „Ge neraals zijn er om troepen te schreven stuk voor NRC Han delsblad, waarin hij kritiek uitte op de snelle afslanking van de landmacht. Op last van minister Ter Beek gaf hij nog dezelfde avond dat het stuk in de krant verscheen een verklaring uit waarin hij zijn loyaliteit jegens de politieke lei ding van het ministerie onder streepte. Couzy deed gisteren tevens de suggestie om beroepsmilitai ren die straks worden ontsla gen, om te scholen tot politie- Ter Beek kondigde dinsdag in zijn Prioriteitennota aan dat hij uitgaat van 1.500 gedwongen ontslagen bij de krijgsmacht. Couzy vindt dat Defensie daar om snel moet gaan praten over de mogelijkheid deze militairen bij de politie onder te brengen. Hij wees daarbij op het recente kabinetsbesluit om op korte ter mijn 500 extra politie-agenten aan te stellen. Volgens Couzy zijn beroeps militairen „ontzettend goede kandidaten. Ze zijn gewend om in een grote organisatie te wer ken en normen en waarden te beschermen. Het voordeel is bovendien dat het niet gaat om alleen maar 20-jarigen maar ook om mensen met veel le vens- en werkervaring". Een woordvoerder van het ministerie van justitie zei in een reactie dat de geschiktheid sterk afhankelijk is van de vervulde functies in het leger. „Het lijkt mij dat het hier om een zeer di verse groep gaat waarbij de een waarschijnlijk meer geschikt is dan de ander. In principe is het dus heel goed mogelijk dat on der die militairen geschikte mensen zitten maar dat hoeft zeker niet voor de hele groep te gelden." GPD Gemeenschappelijke f Toch financiële steun voor Hoogovens den haag jan kuys haags redacteur Minister De Vries van Sociale Zaken geeft bedrijven tot 1 ja nuari 1994 de gelegenheid oudere werknemers bij col lectief ontslag eerder te laten afvloeien. Onlangs kondigde de mi nister aan deze regeling per 1 april van dit jaar te willen op heffen, omdat het kabinetsbe leid er op gericht is ouderen langer in dienst te houden. Daardoor zou Hoogovens een financiële ondersteuning van tientallen miljoenen guldens voor het reorganisatieplan mislopen. De tegenvallende economi sche situatie en de vele reor ganisaties die daarvan het ge volg zijn hebben De Vries ge dwongen op zijn besluit terug te komen. Ook op verzoek van de stichting van de Ar beid heeft De Vries de kwestie van de ouderenregeling nog eens bekeken. Daarnaast meent de minis ter dat bedrijven nog onvol doende gelegenheid hebben gehad om een ouderenbeleid tot stand te brengen. Een en ander heeft ertoe geleid dat de regeling nu tot minstens 1 januari van het volgend jaar geldig blijft. Voor Hoogovens betekent het dat de minister indirect ook akkoord gaat met het re organisatieplan van het IJmuidense bedrijf, waar on geveer 1300 werknemers van 55 jaar en ouder moeten af vloeien. Los daarvan verdwijnen nog eens duizend arbeids plaatsen van jongere werkne mers bij het staalbedrijf. Door het afvloeien van de ouderen kan Hoogovens ook aan spraak maken op een bijdrage van het rijk en van de Europe se Gemeenschap voor Kolen en Staal voor het uitvoeren van het reorganisatieplan. Naar schatting bedraagt de bijdrage van rijk en EGKS in totaal ruim 23 miljoen gul den. amsterdam thea v Het kon blijven bij de dramatische oproep van de Horecabond FNV 'to whom it may concern' (aan allen die dit aangaat). Voor 44,5 miljoen gulden kocht advocate en D66- senator Adrienne Vrisekoop gisteren het hotel voor een 'internationaal consortium, waaronder een aantal hoteleigenaren'. En Victoria blijft een hotel, voegde ze daaraan i'n honden. Dit is gewoon een klomp ste len die je kunt kopen." Maar de angst bleek ongegrond. Vrise- toe. Die mededeling leidde tot vreugdetafere- len bij het personeel, dat de afgelopen we ken actie voerde voor behoud van de hotel functie. Sinds september verkeerde het goed draaiende hotel tegen het Centraal» Station in Amsterdam in surséance van be taling omdat het in onderpand was gegeven voor aankopen van ander onroerend goed. Toen die markt instortte, zat het hotel met een schuldenlast van meer dan honderd miljoen gulden. Potentiële kopers dienden zich wel aan, maar niemand was bereid die financiële molensteen om zijn nek te han gen. De belangrijkste schuldeiser, ABN AM- RO liet het hotel daarop veilen. Daar hiel pen een kort geding en het uitdelen koffie en soep bij het hoofdkantoor van de bank niets aan. De grootste angst was dat het hotel zijn functie zou verliezen en zou veranderen in een kantoorcomplex of luxe winkelcentrum. Een groot deel van de 130 personeelsle den was gistermiddag daarom, na het geza menlijk genuttigde 'galgemaal', naar de vei ling getogen. Voorzover dat althans moge lijk was, want ondanks alle slechte berich ten was het hotel vrijwel volgeboekt. Voor de ingang van de veilingzaal in het World Trade Center deelden ze pamfletten uit. In het Engels werden potentiële hotelkopers van harte welkom geheten. Voor degenen die andere plannen met het markante ge bouw mochten hebben, luidde de waar schuwing dat dan vakbondsacties staan te wachten. De spanning was bij het personeel van de gezichten af te snijden. Honderden mensen waren op de veiling afgekomen. Goedge- sneden pakken, stropdassen, zwierige po chettes en dikke sigaren. „Een emotionele koop kwam al snel met het verlossende binding met dat hotel?", aldus een onroe- woord: „Het zal een hotel blijven. Onze eer- rend-goedhandelaar, „die heb ik alleen mef ste zorg is een goede relatie met het perso neel te krijgen." Een daverend applaus viel haar ten deel en de champagne werd ont kurkt. Welke investeerders het hotel hebben ge kocht is vooralsnog onduidelijk, Vrisekoop houdt het op een Europese groep met ho tels in Nederland, waaronder het Mandarin Hotel in Eindhoven. De lobby van het Victoria-hotel, dat als hotellobby zal blijven dienen. FOTO ANP KOEN SUYK De fraaie voorgevel van de Oude Dame tegenover het Centraal S Woede over eredoctoraat Albert Heyn Vooral huishoudens en andere kleinverbruikers hebben vorig jaar aan energiebesparing ge daan. Het totale energiever bruik groeide desondanks wel, zij het met 2,5 procent veel minder dan de 4 procent van 1991. Bij de bekendmaking van die cijfers zei directie-voorzitter Swelheim van het energiebedrijf PGEM in Arnhem gisteren dat er nog steeds geen trendbreuk komt. „Energie besparen lukt heel aardig, maar elk jaar tekent zich toch weer een groei in het energieverbruik af, al wordt de groei wel minder. Voor een ech te trendbreuk is ander consu mentengedrag nodig. Dat kun je alleen bereiken door opvoe dingen onderwijs." De doelstelling van het Milieu Actie Plan (MAP) van de ener giebedrijven (een besparing van 465 miljoen kubieke meter aardgas vanaf het jaar 2000) lijkt wel te worden gehaald. Vanaf 1991, toen het MAP startte, is 90 miljoen kubieke meter be spaard, ofwel 20 procent. den haag anp utrecht anp De Utrechtse hoogleraar psy chologie Piet Vroon en directeur André Klukhuhn van de Studi um Generale van de Utrechtse universiteit leveren zondag hun doctorstitel in. De beide docto ren willen hiermee protesteren tegen de „algemene verloede ring" van de Nederlandse uni versiteit, die volgens hen wordt gesymboliseerd door het ere doctoraat dat onlangs is ver leend aan Albert Heyn. De plechtige afstand van de doctorstitel willen Vroon en Klukhuhn zondag laten plaats vinden tijdens een publiek de bat in Utrecht 'de universiteit: van vrijplaats tot leerfabriek'. Klukhuhn laat weten zich al lange tijd te ergeren aan het da lende niveau van de Nederland se universiteiten. Dat uit zich volgens hem vooral in het be leid van minister Ritzen die stu denten steeds sneller wil laten studeren en in de groeiende in vloed van het bedrijfsleven op het universitaire onderzoek. Klukhuhn: „Het gaat ons niet om Albert Heyn. Het gaat ons om de niveauverlaging van de universiteit die nu zover is ge vorderd dat een management opleiding als Nijenrode tot uni versiteit is verheven en Albert Heyn een eredoctoraat kan krij gen. Die gebeurtenissen zijn .voor mij als het ware de postze gel op een brief die ik al langer wilde versturen." Vroon heeft zich bij het initia tief van Klukhuhn aangesloten. In een reactie laat hij weten dat hij geen bezwaar heeft tegen eredoctoraten „maar die geef je aan iemand die veel heeft ge schreven, niet aan iemand die veel geld heeft." Vroon gelooft dat het eredoctoraat een tegen prestatie is voor het half miljoen dat Heyn heeft geschonken toen Nijenrode diep in de pro blemen zat. Als het geld voor alle boscommissies was besteed aan het planten van bomen, zou Nederland nu al aanzienlijk meer bos hebben. Binnen een jaar tijd hebben maar liefst drie duurbetaalde commis sies zich gebogen over de toekomst van het Nederlandse bos. Gisteren verscheen het jongste rapport: 'Goede, gronden voor nieuw bos'. Vorig jaar juni kwam de commissie- Vollenhove al tot de conclusie dat van het natuurbeleid niet veel terecht komt, tenzij het kabinet er aanzienlijk meer geld voor uittrekt. Nog geen maand later kwam de commissie-Verschuer met de boodschéfp dat boseigenaren financieel moeten worden beloond als ze hun bos in stand houden. De commissie-Rau- wenhoff is de derde op rij die het rijk aanspoort tot meer activiteit. Nederland telt 334.000 hectare bos. Nog deze eeuw moet daar 25.000 hectare bijkomen. Vooral bos met een zogeheten natuurfunctie, waarin flora en fauna on gestoord hun gang kunnen gaan. Het ka binet vindt dat echter niet genoeg. In de eerste plaats om de teloorgang van na tuur en landschap tot staan te brengen, maar ook om in de behoefte aan recrea tie te voorzien. Gemiddeld vertoeft iede re Nederlander veertien keer per jaar in het bos en daarmee is bosbezoek de be langrijkstevrijetijdsbesteding. Daarnaast is bos nodig voor hout. Ne derland haalt nu meer dan negentig pro cent van het benodigde hout uit het bui tenland en levert daarmee een belangrij ke bijdrage aan de vernietiging van het tropisch regenwoud. Daarom moet de zelfvoorzieningsgraad omhoog. Landen als Groot-Brittannië en België voorzien bijna geheel in de eigen houtbehoefte. Het kabinet is tevreden als op termijn een kwart van het benodigde hout van eigen bodem komt. Ten slotte is er nog het broeikaseffect, veroorzaakt door het hoge energiever bruik en de daarmee gepaard gaande uitstoot van kooldioxyde. Planten nemen kooldioxyde op uit de lucht en 'ademen' zuurstof uit. Bossen heten niet voor niets de longen van de aarde. Het probleem is echter dat bossen economisch niet aantrekkelijk zijn. De aanleg van een hectare naaldbos kost minimaal 5.000 gulden, populierenbos circa 3.000 en een eikenbos maar liefst 8.000 gulden. De opbrengsten (subsidies en houtverkoop) liggen niet hoger dan 400 gulden per jaar. En daar moet dan het onderhoud nog van worden betaald. Particuliere boseigenaren klagen al ja ren steen en been dat ze niet uit de rode cijfers komen. Ze vinden dat ze recht hebben op meer subsidie omdat het bos een belangrijke maatschappelijke functie vervult. Met deze gegevens toog de commis sie-Bosuitbreiding in september aan de slag. Nog geen vier maanden hadden voorzitter Rauwenhoff en zijn collega's nodig voor een advies aan staatssecreta ris Gabor van landbouw en de ministers Alders van milieu en Andriessen van economische zaken. Hoofdconclusie is dat het huidige overheidsbeleid drastisch moet verande ren. Zo niet, dan komt er geen bos bij. Als de politiek echter keuzes durft te ma ken, dan kan de komende 25 jaar 50.000 hectare bos extra worden aangelegd op landbouwgrond. Door de technische ontwikkelingen binnen de agrarische sector is steeds minder grond nodig om de produktie op het huidige peil te handhaven. Omdat er bovendien toch al te veel graan is binnen de Europese Ge meenschap kan moeiteloos - al dan niet tijdelijk - 30.000 hectare akkerland wor den bebost. En wat nog mooier is: het EG-landbouwbeleid kent een subsidiere geling voor deze omschakeling. De animo is echter niet bijster groot. Veel boeren zijn bang dat ze beboste ak kers in de toekomst niet meer mogen ge bruiken als landbouwgrond. De overheid zou die onzekerheid moeten wegnemen, vindt de commissie. Daarnaast moeten de subsidies voor 'bosboeren' flink omhoog. Een boer die zijn land tijdelijk bebost zou voor een periode van vijftien jaar 1.500 gulden per hectare per jaar moeten krijgen. Voor el ke hectare blijvend bos zou nij geduren de twintig jaar 1.800 gulden per jaar moeten ontvangen. De overige 20.000 hectare bos zou per manent moeten worden onttrokken aan de landbouw door de grond een andere bestemming te geven. Dé commissie denkt daarbij aan de aanleg van bos in combinatie met woningbouw. Vooral in de Randstad is de behoefte aan mooi wonen en de bereidheid om er ruim voor te betalen groot, stelt de commissie. Een bouwkavel in nieuw bos zou goed geld kunnen opbrengen. Het hout dat uit de nieuwe bossen komt, kan worden gebruikt in de bouw, de meubelindustrie en door elektrici teitscentrales. En echt veel te kosten hoeft het allemaal niet, heeft de commis sie berekend. Door gebruik te maken van zoveel mogelijk particuliere financiering, kan het rijk voor acht miljoen gulden duizend hectare bos realiseren. Bedrijf laat sollicitanten eerst betalen De Unie BLHP is woedend op een Eindhovens beveili gingsbedrijf. Dat neemt een sollicitatie alleen in behan deling als 45 gulden is be taald. De Unie BLHP heeft hierover een klacht inge diend bij de begeleidings commissie Sollicitatiecode van de Nederlandse Vereni ging van Personeelsfunctio- Woordvoerder In 't Pan huis spreekt van „een vol strekt absurde gang van za ken, die de grens van op lichting nadert". Volgens hem speelt het Eindhoven- se bedrijf op een meer dan onsmakelijke wijze in op de onzekere situatie waarin werkzoekenden zich bevin den. De Unie BLHP is zo nodig bereid naar de rech ter te stappen om een einde te maken aan deze praktij ken. Een woordvoerder van het bedrijf erkent dat aan sollicitanten een bijdrage wordt gevraagd van 45 gul den. „Enerzijds is dat om op voorhand het kaf van het koren te scheiden. Daarnaast beschouwen wij het als een eigen bijdrage van de kandidaat in de ho ge kosten van de sollicita tieprocedure. Het is niet onze bedoeling er een slaa tje uit te slaan", aldus de zegsman. Sollicitanten die worden aangenomen, krij gen volgens hem het be- drag lenig.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5