Het geraas van de stilte op Fünen en Langeland /N Roemenië worstelt met negatief imago MET DJOSER NAAR: H. KNEGT Zomervakantie '93 VAKANTIEVERVOER DOOR HEEL NEDERLAND /n//chfngen Taxibedrijf Dj/0-ser> VRIJDAG15 JANUARI 1993 Ronddwalen in tuin van Denemarken Het door water afgebiesde slot Egeskov, privédomein van graaf en gravin Ahlefeidt-Laurig-Bille. juni gehouden volks raad plegi ng voelen Denen er in meerderheid wei nig voor te verzinken in de ano nimiteit van de Europese mo netaire en economische unie. Maar ongastvrij en eenkennig ten opzichte van de rest van Eu ropa, nou nee. Neem maar de bewoners van Fünen en Lange land, tot dusver niet massaal overvallen door het toerisme. Buitenlands bezoek wordt door gaans aimabel tegemoet getre den. Een prettige bijkomstig heid bij de schoonheid van het glooiende, geaccidenteerde landschap dat zich uitstrekt in z'n ongereptheid, zonder al te zeer gestoord te worden door voortjakkerend verkeer. De 3527 kilometer lange Mar- guerite-route die zich sinds april vorig jaar door het land slingert, rijgt de liefelijke dorpjes aaneen. Voordat je het weet wordt een dergelijke ne derzetting al weer nagestaard door de achterbumper, kwestie van het gaspedaal beroeren. Maar de talloze pittoreske Fach- werkhuizen. de kapitale boerde rijen langs de route vragen ei genlijk om een kalmer rijgedrag. En gelukkig voldoet gemotori seerd Denemarken in meerder heid aan die wens, al was het maar omdat de boetes hier niet misselijk zijn. Stilte De wijzers van de klok lijken aan deze kant van Denemarken permanent te worden tegenge houden. Er zijn plekken, waar de stilte het meeste geluid ver oorzaakt. Zelfs Odense, met 165.000 ingezetenen toch de derde stad van het land, baadt zich zeker op zondag in een dorps aandoende rust. Zelfs in de hoogste \itesse houden de bewoners het op loom. Niets schijnt hier te hoeven, vrijwel niemand is hier zo onverstandig om zich te laten opzwepen tot een nervous breakdown door hiphop, house of andere weer zinwekkende ketelmuziek. Stemmig houdt de kasteelheer van het slot Egeskov het op Vi valdi als achtergrondmuziek bij de rondleidingen. In de Ridder salen wordt geregeld geconcer teerd. Een bezichtiging meer dan waard, dit bouwwerk dat dateert van 1554. Het door wa ter afgebiesde privédomein van graaf en gravin Ahlefeldt-Laur- vig-Bille is gefundeerd op plat gehamerde eiken stammen en stronken. Op het terrein is onder meer ook het Veteran Car-museum ondergebracht. Oude glorie op vier wielen staat te pronken naast overjarige vliegtuigen, landauers, en motoren. Voor de kinderen is elders 's werelds grootste doolhof aangelegd. De monumentale pracht en praal van deze nalatenschap uit de renaissance heeft de Japanners weer eens geïnspireerd tot na- aperij. Een replica op ware grootte is thans te bezichtigen in het land van de rijzende zon. Op het eiland Fünen, de tuin van Denemarken, hebben ze iets met 2 april. De jarenlange restauratie van het slot is op die datum voltooid. De geboorteda tum van Hans Christian Ander sen, het kan nauwelijks toeval zijn. Niemand op Fünen kan om hem heen, 117 jaar na zijn dood is Andersen nog altijd nadruk kelijk aanwezig. Nergens leeft de idylle van de sprookjesschrij ver zo voort als in zijn geboorte stad Odense. Overal in het cen- hangt zijn beeltenis. De plaatselijke VW heeft het H.C. Andersen Hus opgenomen in de Odense Eventyr Pas. Daar voor moeten 70 Deense Kronen (een goeie 21 gulden; kinderen half geld) worden neergeteld. Maar wie optimaal gebruik maakt van de 'Sprookjespas', zo beweren ze bij de VVV van Odense. verdient 400 Deense Kronen terug. Daarvoor zal dan wel een heksentoer moeten worden verricht als wordt be dacht dat de Odense Eventyr Pas slechts twee dagen lang vrij entree verschaft tot veertien musea, een rondvaartboot, de lokale dierentuin en zwemba den. Behalve bij de VW van Odense is de Eventyr Pas. die bovendien gratis stadsvervoer garandeert, ook te koop op het station en bij enkele hotels. Aan de kustlijn van Langeland en in een liefelijk jachthaventje alsTroense (Fünen) geen files van speedboten en pompeuze jachten die drijven op water en zwart geld. Rijkdom en weelde liggen in deze streek opgetast in de vele landhuizen en landgoe deren. Op Langeland. dat met Fünen is verbonden door een brug, is Rudkobing een levend monument. Het moet in het Vi kingentijdperk zijn gesticht, dit stadje dat volgens stadsvoogd Claus Berthelsen in 1699 louter arremoede kende en waar wei nig of geen handel werd gedre ven. Het geldtekort is jaren structureel gebleven in deze ge meente. Van de nood is in Rud kobing een deugd gemaakt; bij gebrek aan voldoende fondsen voor nieuwbouw zijn de huizen deels op particulier initiatief ge restaureerd. Zindelijk Zowel Fünen als Langeland is proper, kraakhelder, zindelijk en verzin nog maar een paar woorden om aan te geven hoe rein ze in dit deel van Denemar ken zijn. Nergens dampende hondebolussen, hier geldt nog het aloude credo van opge ruimd staat netjes. De hagelwit te zandstranden die Langeland inlijsten liggen vrijwel onaange roerd te wachten op badgasten. Niet dat Fünen en Langeland naast de deur liggen, maar met de auto zijn de eilanden moei teloos binnen een dag te berei ken. Vanaf het Duitse Kiel wordt driemaal per dag 11.00 uur, 16.45 uur en 22.15 uur) een veerdienst onderhouden met Bagenkop (Langeland). Op disco- en ander humdrum- amusement beluste vertierzoe kers kunnen Fünen en Lange land beter mijden. Bij hen zal de verveling snel toeslaan. De toerist krijgt er weliswaar alle ruimte om zichzelf te vinden en hervinden, op een enkel etablis sement na is het vroeg bedtijd. Dit gebied, dat in de verte aan het groothertogdom Luxemburg doet denken, is derhalve meer een vrijplaats voor natuurlief hebbers, rustzoekers en gezin nen met jonge kinderen. Avontuurlijk ingestelde toerist vergeet ergernis in ongerepte natuur De Duitser in de jeep voor ons wordt zo langzamerhand ongeduldig. Hij staat nu al zeker drie kwartier bij het douanekantoor, bergen papieren heeft hij laten zien en nu dit weer; waarom er nog maar 19 kogels in het doosje zitten, terwijl hij er oorspronkelijk 20 heeft ingevoerd? Hij draait zich wan hopig om; ,,'t Is toch te gek om los te lopen dat je hier komt om te jagen en dan achteraf nog moet verantwoorden dat je daadwerkelijk een schot hebt ge lost?" RUNA HELLINCA Een kwartier later, en enkele pakjes si garetten armer, mag hij vertrekken. Vijftig meter verderop, aan de Hon gaarse grens, kijken ze nauwelijks naar zijn papieren. „Oh, een jachtgeweer", mompelt de Hongaarse beambte en zet een stempel. Met een handgebaar beduidt hij de jager dat hij door kan rijden. „Roemenië zal voor weinig mensen het eerste land zijn dat hen te binnen schiet als ze aan vakantie denken. Ja renlang had het land een slechte naam vanwege de dictatuur van Ceausescu, die zijn volk zelfs verbood met buiten landers te praten. De grimmige verha len over voedseltekorten en onver warmde huizen nodigden niet echt uit tot een bezoek aan de woeste Karpaten of de onbedorven Transsylvaanse ste den. Weinig veranderd Daaraan is na de val van Ceausescu weinig veranderd. De afbraak van het ijzeren gordijn heeft in de meeste Oos- teuropese landen tot een grotere stroom Westerse toeristen geleid. Praag en Budapest zitten, zeker in de zomer, met ernstige capaciteitstekor ten. Maar in Roemenië is het aantal Westerlingen eerder af- dan toegeno men. Begrijpelijk. De Roemeense toeristen industrie leidt in het buitenland onder een allerbelabberst imago. Slecht voedsel, slechte bediening, vieze, ver waarloosde kamers met gebrekkig sa nitair, vaak maar een paar uur per dag stromend water, dat zijn niet de om standigheden waaronder reisorganisa ties bussen met toeristen op pad stu ren. Zelfs voor de val van het ijzeren gordijn had Roemenië onder de toch veel minder verwende Oosteuropese vakantiegangers een niet al te beste naam vanwege de slechte service. n Roemenië lijkt de tijd een eeuw te hebben stilgestaan. FOTO Hollandse Hoogte/GUUS DUBBELMAN Tot nu toe is in de toeristenindustrie weinig veranderd. Vooral de campings zijn berucht. „We Wilden eerst kampe ren", zegt een Nederlander die deze zomer Roemenië bezocht. „Maar daar hebben we uiteindelijk maar van afge zien. De meeste hotels zijn weliswaar niet best. maar de campings waren al lemaal zo vies. zo verwaarloosd, dat we toch maar voor hotels hebben geko- Wild kamperen is een mogelijkheid, vertelt hij verder, maar dat wordt door Roemenen met klem afgeraden omdat de risico's beroofd te worden te groot zijn. Dat is toch een probleem, leder een waarschuwt bij voorbeeld voor het risico van autodiefstallen. Helaas heeft geen enkel hotel een garage. Goede ervaringen heeft hij daarente gen met het huren van kamers bij mensen thuis. „Dan kan de gastvrij heid wel eens te overweldigend wor den. mensen blijven je eten en vooral drank voorzetten, soms tot je er alleen nog maar boos over kunt worden. Maar het is goed bedoeld en je leert op die manier in ieder geval de goeie kan ten van de Roemenen Kennen." Het was voor hem de tweede vakantie in Roemenië, en hij zegt uiteindelijk wat teleurgesteld te zijn. „Het jaar er voor hadden we de indruk dat r bezig waren de zaak weer op te bou wen, maar dit jaar moesten we consta teren dat er niets was veranderd. In sommige opzichten is het zelfs minder geworden, je wordt tegenwoordig overal aangesproken door mensen die geld willen en je moet bedacht zijn op agenten die je geld proberen af te trog gelen voor overtredingen die je niet hebt begaan." Wat hem, de Duitse jager en andere wat avontuurlijk ingestelde toeristen ondanks al het ongemak toch naar Roemenië trekt, is de ongereptheid. Tijdens de vijfenveertig jaar commu nisme lijkt de tijd op vele plaatsen een eeuw te hebben stilgestaan. Niet alleen beschikt Roemenië over immense na tuurgebieden en lopen in de Karpaten de vrijwel laatste wolven en beren van Europa rond. Ook voor kunstliefheb bers is het land de moeite waard. Van gave middeleeuwse steden als Sibiu en Sighisoara tot aan de Turks aandoende stad Constanza of de met prachtige ikonen versierde orthodoxe kerken en kloosters van de Bukovina, heeft Roe menië genoeg te bieden om slechte hotels op de koop toe te nemen. Voor uw vakantievervoer voor binnen- en buitenland. Met 9-pers. luxe bussen naar uw vakantieverblijf. Wij zijn speciaal ingericht voor extra bagage te vervoeren, dat alles tegen zeer aantrekkelijke prijzen. Terugreis half tarief. Vervoer door het gehele binnen- en buitenland. Kastanjelaan 33, Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071 -891020 of 01718-25170 Egypte 15/22 dagen v.a. fl. 1.545,- Turkije 22 dagen fl. 1.695,- Marokko 22 dagen fl. 1.795,- Mexico/Guatemala 31 dagen fl. 3.795,- Kenia 24 dagen fl. 3.095.- Jemen 28 dagen fl. 2.895.- Indonesië 22/34 dagen v.a. fl. 2.895,- India/Nepal 25/35 dagen v.a. fl. 2.595,- Thailand 25 dagen fl. 2.495,- De andere manier van reizen. Bel voor de folder; 071 - 12 64 00. lidSGÜ

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 29