Een schrijvershuis vol katten Het levenswerk van een bezeten vrouw Zomervakantie '93 T\ VRIJDAG15 JANUARI 1993 26 H Be Belg lacht, zoals H W alleen een echte Vlaming kan la chen. Eerst bulderend, dan hik kend om vervolgens met de hand voor zijn mond half proestend de vraag te beant woorden. „De stoel waar He mingway altijd zat? De eerste de beste die vrij is." Weg mythe. Jean Klausing, de manager van Sloppy Joe's, het voormalige stamcafé van de Amerikaanse schrijver op Key West (Florida), haalt ze stuk voor stuk onderuit. De legende dat 'Papa' Heming way altijd dezelfde kruk aan de krakkemikkige hoefijzervormige bar bezette, doet het goed bij de toeristen. Evenals het verhaad 'José'. Eén voormalig wa pensmokkelaar voor Cubaanse revolutionairen die zijn kroeg 'sloppy' noemde toen Heming way opmerkte dat het er altijd zo'n zooitje was. De herinnering aan de Nobelprijswinnaar wordt levend gehouden met een complete feestweek rond zijn verjaardag op 21 juli. Ernest Miller Hemingway: stierevechter, vrouwenjager, visser op groot haaienwild en notoire drinker. In Sloppy Joe's prijkt de 'Papa Doble' tweë- enhalve scheut Bacardi, sap van een halve grapefruit en een paar" druppels maraschino niet voor niets bovenaan de kaart Het café is, naast het tot muse um omgebouwde voormalige huis van de schrijver, een van de grote trekpleisters van Key West. Van onder tot boven vol gehangen met 'ikonen' van de schrijver treedt er nog steeds ie dere dag'een op ZZ Top gelij kende countryzanger met lange witte baard op. De 'Conch' (spreek uit: konk, anders val je door de mand). Hemingway- fans op zoek naar zijn 'roots' komen er onvermijdelijk te recht. Bewaard Key West is het meest zuidelijke koraaleiland van de strook ten zuiden van Florida in de golf van Mexico. Als onderdeel van het Caraïbisch gebied is de Hemingway-house een van de grootste attracties op Key West strook land van 2,5 bij 6,5 kilo meter een ideale vakantieplaats. Blauwe zee, kunstmatig aange legde zandstranden met wui vende palmen, houten huizen, schilderachtige straatjes. Door de plaatselijke verordening dat er alleen replica's van authen tieke huizen gebouwd mogen worden, is de sfeer bewaard ge bleven. Daar doen de souvenir winkeltjes, roze taxi's en T- shirtverkopers weinig aan af. Key West verkoopt zichzelf, Het voormalige huis van Emest Hemingway in Whiteheadstreet ademde in de jaren dat hij er met zijn tweede vrouw Pauline Pfeiffer woonde, van 1930 tot 1939, ongetwijfeld ook die rust. Maar sinds de familie Dixon be sloot de villa na zijn dood in 1961 open te stellen, is die sfeer alleen nog te proeven in de af gesloten zolderkamer van He mingway. Met uitzicht op zwembad en tuin schreef de best betaalde auteur van zijn tijd daar, staand aan zijn type machine, bestellers als 'A Fare well to Arms' en 'For Whom the Bell Tolls'. Het ruikt er muf. De kleuren van de jachttrofeën aan de muur zijn vervaagd, net als die van het stierevechtersaffiche dat aan de wand achter zijn luie stoel hangt. Het 'Hemingway House' is door Pauline Pfeiffer ingericht vol gens de toentertijd geldende Parijse mode. Veel hout en Spaans antiek, met als pronk stuk een door Picasso geschon ken surrealistichkattebeeld. Katten van vlees en bloed kom je als bezoeker overal tegen. Lui liggend op de balustrade, die rond het hele huis is gebouwd, of drinkend uit de pisbak die Hemingway in een onbewaakt ogenblik stal uit Sloppy Joe's. Het chloor van het zwembad water is voor de zestig bees ten weinig aantrekkelijk. Dat zelfde gold al voor Hemingway, die, zo wil het verhaal, zijn vrouw een dollarcent voor de voeten wierp toen ze vertelde hoeveel de aanleg zou gaan kos ten. Het muntstukHeming way: 'nu heb je ook mijn laatste cent' is aan de voet van de pilaar van het zwembadterras te vinden. Veilig ingemetseld en overdekt met een laag plastic. Massaal Hemingway vluchtte via Parijs en Pamplona naar Key West om rust en inspiratie te vinden. Vanaf het negentig mijl van Cu ba gelegen eiland ondernam de Amerikaan zijn beruchte haai- enjachten en er waren voldoen de cafés en bordelen om de ver veling te verdrijven. Waardevol genoeg om de buitenwereld buiten te houden, want in al zijn boeken verscheen nooit een letter over het paradijselijke ei land. Het mocht niet baten, want sinds een jaar of tien weten de toeristen Key West massaal te vinden. Met het vliegtuig, veer tig minuten vanaf Miami Inter national Airport. Of met de au to. Een rit die vanuit dezelfde stad snel vier uur in beslag neemt. Via tweeënveertig brug gen, met de zevenmijlsbrug als uitschieter, gaat de 180 kiome- ter lange tocht over alle eiland jes van de 'Keys'. Kleine oases omringd door koraalriffen waar van het lijkt of nog nooit ie mand er een voet op heeft ge zet. De grotere stukken land zijn opgekocht door miljonairs die er een (tweede) huis en een ha ventje op laten bouwen en er tijdens het hoogseizoen (van kerst tot Pasen loopt het aantal s op van elf- tot dertig duizend) vertoeven. Hemingway verliet na twaalf lange jaren het eiland om zich op Cuba te vestigen. Aanvanke lijk als beschermeling van Fidel Castro, die zich vlak na de revo lutie graag met beroemde ge lijkgezinden omgaf. Maar toen de schrijverinmiddels door drank en gebrek aan inspiratie aan lager wal geraakt in on genade viel, week Hemingway noodgedongen uit naar Ketchum. Een gehucht met 700 inwoners in Idaho. Daar maakte een van de meest gevierde schrijvers van deze eeuw op on conventionele wijze een einde aan zijn léven. Zoals hij al jaren eerder had voorspeld haalde Hemingway met zijn teen de trekker over van zijn dubbel loops jachtgeweer. En stierf zoals hij geleefd had. Naar eigen inzicht, steeds het onderste uit de kan halend. Het Winchester Mys tery House, gebouwd met het fortuin dat werd verdiend met de verkoop van 'the Gun that won the West'. FOTO PR San Jose rustpunt voor vermoeide reiziger San Jose is een typisch gemid delde Amerikaanse stad. Flink groot, dat wel. Zowel qua op pervlakte als inwonertal (750.000). Twee eeuwen gele den gesticht, maar van die oor spronkelijke nederzetting is niets meer over. Het San Jose van nu heeft veel kaarsrechte straten en een centrum dat nauwelijks die naam mag heb ben. Geen stad om een vakantie in Califomië te beginnen, zou je zeggen. Maar niets is minder waar. San Jose (spreek uit: San Hosé) is een prima uitvalsbasis voor het mooiste deel van de in drukwekkende Golden State: het Noorden. Bovendien is het er rustig, zijn de prijzen van ho tel en motels een stuk aangena mer dan direct langs de kust. Voor een dag of twee, drie om de vermoeienissen van de reis te verwerken is de stad aan de zuidpunt van de San Francisco Bay best aan te beve len. géén Het Winchester Mystery House werd tussen 1884 en 1922 be woond en gebouwd door Sarah Winchester, de weduwe van de man die in het (toen nog wilde) westen vooral bekend werd door het naar hem genoemde geweer, in de Amerikaanse ge schiedenis ook wel 'The Gun that won the West' genoemd. Sarah Winchester was er van overtuigd dat de geesten van hen, die waren gedood dooreen Winchester geweer, alles te mak ken hadden met de dood van haar man (die stief aan tbc) en haar zes maanden oude doch tertje in 1884. Zij voelde dat haar ook een dergelijk lot boven het hoofd hing. Tenzij ze het huis, waarin het gezin woonde, zou uitbouwen om ruimte te bieden aan die geesten. Dertien Sarah Winchester stierf, 82 jaar oud, in 1922. De bouw van het huis was dus 38 jaar eerder be gonnen. Achterendertig jaar was er 24 uur per dag, 365 da gen per jaar gewerkt en was het eenvoudige familiehuis met acht kamers getransformeerd tot een landgoed met liefst 160 kamers (waarvan 40 slaapka mers), 6 keukens, 40 trappen, 52 dakvensters, 10.000 ramen, 2000 deuren. Op tal van plaat sen kom je het 'ongeluksgetal' 13 tegen. Er zijn bij voorbeeld 13 badkamers; de séancekamer met 13 haken, waaraan even zo vele tijdens de séances gedra gen jurken hingen; ruimten met 13 ramen en zelfs een kroon luchter, waaraanvolledig overbodigeen dertiende kaarsdrager is gelast. Het is een werkelijk krankzinnig bouw werk. Dat komt niet in de laatste plaats, omdat Sarah Winchester zelf bepaalde wat en hoe er werd gebouwd. Kamertje hier, torentje daar, een paar ramen en hup, weer een stuk klaar. Zo ongeveer moet het zijn gegaan. Maar de logica ontbreekt volledig. Waar om Sarah Wichester op deze manier heeft gebouwd zal wel altijd een raadsel blijven. Had zo totaal geen verstand van ar chitectuur en komen daarom trappen 'nergens' uit en loop je daarom bij het openen van vele deuren tegen blinde muren op? Wellicht. Maar een andere ver klaring kan zijn dat Sarah Win chester dat allemaal bewust heeft gedaan om eventueel op haar jagende geesten te mislei den. Verboden terrein Zij was namelijk ongeveer de enige die de weg wist in het hele huis. Haar personeel kende hooguit een deel, omdat de eer ste en tweede verdieping verbo den terrein waren en omdat de meeste bedienden het niet erg lang uithielden. Sarah Winches ter betaalde voor die tijd vorstelijkesalarissen (twee-, driemaal zoveel als gebruike lijk), maar eiste dan ook zeer veel. Ze kon dat doen, omdat haar man een vermogen had nagela ten van 20 miljoen dollar. Bo vendien had ze inkomsten uit de Winchester Repeating Arms Company en samen leverde dat haar een dagelijks, belastingvrij inkomen op van duizend dollar. Het was voor haar dan ook geen probleem om bij voorbeeld 22 timmerlieden en 7 Japanse tuinlieden permanent in dienst te houden. Plus uiteraard een hele rits bedienend personeel, dat zó nauwlettend door Sarah Winchester in de gaten werd ge houden, dat ze zelfs besloot om de deur van de personeelsbad- kamer te voorzien van normaal glas... Maar vrijwel niemand kreeg Sarah Winchester te zien. Een paar uurtjes in het Win chester Mystery House of in de fraaie tuinen doen je van de ene in de andere verbazing vallen. Je blijft met vragen zitten, waar op niemand het antwoord weet. Dat heeft Sarah Winchester in 1922 meegenomen in haar graf. Haar nalatenschap bestaat uit een uniek huis, ontsproten aan de waandenkbeelden van ëen bezeten vrouw. r» Als u geen flauw idee hebt waar u komende vakantie naar toe moet, begin dan met 'n reisje naar Reisburo Wolters. Daar ligt een stapel gidsen voor u klaar van een metertje of twee, met duizend- en- één verrassende vakantiesuggesties. En daar vindt u de kennis, ervaring en informatie (de Toeristiek!) om er 'n onvergetelijk uitstapje van te maken. Stevensbloem 45. 2331 JA Leiden. Telefoon: 071-316031. Vismarki 1,2311 EH Leiden.Telefoon: 071-149041. Winkelhof 10. 2353 TR Leiderdorp, Telefoon: 071-412251. Treubplein 1,2251 CV Voorscholen. Telefoon: 071-618960.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 26