Buigen of barsten voor sectiebestuur Ivanisevic gebruikt racket als 'wapen' Hoop in Melbourne gevestigd op Richard Krajicek Zwarte Schapen doet weer mee Sport VRIJDAG 15 JANUAR11993 n wanrooy rob van a brouwer de koning Bergkamp topscorer van de wereld den haag Met de (Braziliaan Rai en Obando uit Honduras heeft Dennis Bergkamniin 1992 de meeste doelpunten gemaakt in in ternationale competities. De drie scoorden ieder twaalf keer, waarbij alleen trecers in interlands, continentale- en interconti nentale clubwedptrijden zijn geteld. Het klassement is bijgehou den door de IFF'HS, de internationale federatie voor voetbalhis torie en statistieken. Bergkamp scoorde zeven keer voor Oranje, vijf maal voor Afcak. De IFFHS kende de eerste prijs toe aan Cesar Augusto Obandfc) Villeda, omdat de federatie bij gelijk eindigen het aantal interland-doelpunten laat beslissen. De Feyenoorder Kiprich eindigt Je als vierde, met tien doelpunten. Surya Bpnaly klasse apart Helsinki De erèptische kunstrijdster Surya Bonaly blijft op Euro pees niveau dejn klasse apart. De negentien-jarige topper uit Frankrijk du'/dde gisteravond bij de Europese titelstrijd in Hel sinki opnieukv geen concurrentie. In grootse stijl veroverde Bonaly, die 'f>i j de Olympische Spelen in Albertville faalde, haar derde opeenvolgende titel. Nationaal kampioene Marion Krijgs man bleef cjp de 22ste en voorlaatste plaats steken, een positie die de Grorjjingse vorig jaar in Lausanne eveneens innam. Hoogovens wil spektakel bieden velsen De nieuwe formule van het Hoogovens-schaaktoernooi moet spektakel bieden. Vanaf vandaag strijden 24 spelers, van wie er ackit direct geplaatst zijn vot-rde tweede ronde, om de hoofdprite van 15.000 gulden in hei Match-toernooi. Wie in het k.o-syst<R>m afvalt, hoeft niette treuren. De verliezer krijgt een herkansjujig in het open toernooi, waar een hoofdprijs van 8000 gulden te verdienen valt. Het traditionele evenement in Wijk aan Zee heeft een flinke renovatie ondergaan. Het toernooi is opge splitst m twee categorieën. Van de 24 spelers in het Match-toer nooi k'/npen de Nederlander Jeroen Piket, de Russen Karpov en Salov, jdé Brit Nunn, de Bosniër Sokolov, de Let Sjirov, de Deen Hanson en de Witrus Gelfand pas maandag in de tweede ronde aan hiet bord. Vafji der Meer nieuwe trainer LEiDfpHet wielerdistrict Zuid-Holland heeft de Alphenaar Peter van/tier Meer als nieuwe trainer/coach voor de juniorenploeg aangesteld. Van der Meer, die tevens bestuurslid van wielerclub Avjknti is, volgt Boudewijn van Unen op die jarenlang met veel su'wses aan de ploeg verbonden was. André Mohlmann (Leiden) eni Miguel van Kessel (Ter Aar) maken in 1993 deel uit van de se lectie die de laatste twee jaren de hoofdprijs won in de landelijke disjtfictscompetitie, -l Kritiek op concep't-beleidsplan ronduit vernietigend Het sectiebestuur betaa dd voetbal staat met de rug tegen de muur. Het op de laatste dag van november gepresen teerde en door Henk Lii:htenveld geschreven beleidsplan 1993-1996 is inmiddels van alle kanten gekraakt en voor zitter Martin van Rooien worstelt nu al ruim een week met de vraag of het colli?ge daadwerkelijk de handdoek in de ring moet gooien. Of toch maar eieren voor z'n geld moet ldezen en het hui s werk over laat maken. zeist albert geesing gpd-verslaggever De sectievoorzitter, zo miïnen insiders te weten, neigt naeir het eerste, maar zal morgen - als een buitengewone algemene vergadering wordt gehoudi? n wel weer op andere gedacihten zijn gekomen. Het pluch»2 in Zeist zit tenslotte heel behaag lijk. Ondertussen wordt er ün de wandelgangen al hardop gespe culeerd over een schaduwkabi net in het geval het tijdelijk uit gerangeerde sectiebestuur ;toch de daad bij het woord zou voe gen. De kritiek op het concepti-be- leidsplan is immers ronduit ver nietigend. De suggestie vainuit Zeist om de nota bij te slijpein, is door alle partijen resoluut van de hand gewezen. 'Het beleids plan is vaag en onvolledig; en roept te grote weerstanden op. Het is daarom niet ontvanke lijk en moet helemaal opnieuw ge daan worden', waren de 36 bvo's bijna unaniem in hun 1 cri- tiek op de vier regio-bijeenko m- sten die rond de kerstdagen werden gehouden. Initiatief Het initiatief voor die gespreks ronden ging uit van een com missie van zeven, bestaande uit de bvo-voorzitters Ruts, Aal- bers, Sporre, Vlaminckx, WC- S'er Karei Jansen, WON'er Westerhof en secretaris Gerard Bouwer. De commissie peilde de meningen van de clubs, bun delde de kritiek en bracht via PSV'er Ruts de onheilstijding over aan Van Rooyen. Die was al in hoge mate ontstemd over de instelling van de commissie en sloeg na de mededeling vol ledig op tilt. Op zijn verzoek keerde bestuurslid Van Hilten in allerijl terug van vakantie. Het sectiebestuur dacht het beleidsplan 'er tussen kerst en oud en nieuw wel even door heen te jassen' maar vergiste zich deerlijk in de opmerkelijke eensgezindheid onder de clubs. Van Rooyen kan derhalve geen kant meer op en hoeft onder de gegeven omstandigheden zelfs niet meer te rekenen op de steun van zijn beschermheer Jacques Ruts, die zich morrend bij de oppositie zou hebben aangesloten. De meeste suggesties uit het beleidsplan zijn voor de clubs en de managers onbespreek baar. Zij zien niets in het plan een sanering te realiseren via fusies en verlangen van het sec tiebestuur dat zij twee bespeel bare divisies garanderen. Zon der degradatie uit de eerste di visie en zonder een klasse van onafhankelijken. Die wens staat haaks op het beleidsplan, waar in wel wordt gesproken over een promotie/degradatierege ling en waarin een klasse van onafhankelijken bespreekbaar wordt geacht. Dat is volgens Eindhoven- manager Rini van Loon een gruwel. „Profclubs moeten zich dan meten met topclubs uit het amateurvoetbal, die zich op de been houden met een illegaal betalingscircuit. Dat moet juist uitgebannen worden." De plan nen om te komen tot een na- competitie in de eredivisie en de toekenning van een bonus- punt bij een overwinning wor den eveneens categorisch afge- Inkrimping Wel bespreekbaar is de inkrim ping van de eredivisie tot zes tien clubs, mits de twee afvallers worden opgenomen in de eer Martin van Rooyen, voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB, staat met de rug tegen de muur. Het huiswerk overdoen of opstappen. foto archief ste divisie. Op die manier, rede neren de managers, krijgen de clubs in de eredivisie de kans om vaker in te gaan op lucratie ve aanbiedingen voor wedstrij den in het buitenland. De managers keren zich ook una niem tegen de verdeelsleutel van 60-40 (eredivisie, eerste di visie) voor waar het gaat om de tv-rechten. Zij willen dat de in komsten daaruit gelijkelijk over alle 36 clubs worden verdeeld. Maar niet alleen de clubs, managers en spelers, ook de scheidsrechters in het betaalde voetbal hebben geen goed woord over voor het beleids plan. „Het is kretelogie en een aanfluiting ten aanzien van de arbitrage", meent het bestuur van de BSBV. „In een plan van 65 pagina's wordt zegge en schrijven één pagina besteed aan de arbitrage. Minimaier kon het niet." Het sectiebestuur kwam be gin deze week in spoedzitting bijeen om zich te buigen over de kritiek op het beleidsplan en zich te beraden op wat het col lege nu te doen staat. Dat is heel simpel: het is slikken of stikken. Slechts in het geval het sectie bestuur de vergadering de toe zegging doet het beleidsplan op korte termijn te herschrijven, komt het kabinet-Van Rooyen in aanmerking voor een tweede regeerperiode van driejaar. Dat zullen de clubs in de och tenduren met elkaar afspreken. Zonder het sectiebestuur. Dat college meldt zich na de lunch, als het gezelschap zich heeft verplaatst van hotel Oud- London naar het sportcentrum in Zeist. Daar begint de eigenlij ke vergadering en wordt het een kwestie van buigen of barsten. Het is kortom zwaar weer in Zeist. Lia van Schie werkt met Last aan rentree tim brouwer de koning Lia van Schie werkt hard aan haar rentree op het hoogste schaatsniveau. De Stompwijkse bereidt zich aan de hand van oud-bondscoach Jan Wiebe Last voor op het Nederlands kampioenschap allround. Zij wil het aanstaande weekeinde haar vorm in wedstrijdverband tes- Van Schie zakte twee weken geleden volledig door het ijs tij dens de nationale kampioen schappen afstanden in Deven ter. Zelfs op haar favoriete af standen (3000 en 5000 meter) sleepte zij geen medaille in de wacht. Bovendien kwam zij in het officieus klassement ruim schoots te kort oi ii aanspraak te mogen maken op een plaats in de selectie voor het Europees Kampioenschap, volgende week in Heerenveen. Zij zag vervol gens vrijwillig af van een trai ningskamp met de kernploeg in Davos. Onder leiding van Last boekte Van Schie twee jaar geleden haar grootste succes tot nu toe. De derde plaats op het wereld kampioenschap voor allroun- ders. „In hem heb ik nog steeds alle vertrouwen," aldus Van Schie, die bondscoach Henk Gemser op de hoogte stelde van haar keuze. „Vanaf volgende week train ik dagelijks bij Last." Om wedstrijdritme op te doen wil Van Schie komend weekeinde in actie komen. Zij weet alleen nog niet op welke ijsbaan. „Mijn eerste poging strandde, omdat de afstand die ik wil rijden daar niet op het programma staat. Morgen hoor ik waar ik wel terecht kan". hilversum gpd Goran Ivanisevic verviel afgelo pen zondag weer even in zijn oude fout. Tijdeins de finale van het protserige toernooi in Doha liep hij vloekend en tierend over de baan. Het leverde hem een waarschuwing, oen fluitconcert van de toeschouwers en een nieuwe nederlaag tegen Boris Becker op. Desomdanks meent de Kroaat dat hilj is veranderd. „Ik praat nog steeds veel op de baan, maar scheld minder. Ik gooi nog steeds met mijn racket, maar ra;aj> het daarna gewoon op en ga door met spe len in plaats van mijn hoofd te verliezen. En natuurlijk breek ik nog steeds af en toe een racket doormidden, maiar nu doe ik dat op een positieve i korte tijd kwam het opgewon den standje tot bedaren. Brett: „Goran wilde iets voor Kroatië doen en op een gegeven mo ment besefte hij dat hij simpel weg moest winnen om de aan dacht van de media op hetgeen daar gebeurde te kunnen vesti gen. Dan kon hij zijn zegje doen. Hij werd vervolgens bijna een ambassadeur en die verant woordelijkheid heeft hem meer volwassen gemaakt, heeft ge holpen hem meer professioneel te maken." haeft Bob Brett hem bijgebracht. D$ man die Boris Becker na;ar drie Grand- Slamtitels leidde, nam in febru ari 1991 Goran Ivanisevic onder zijn hoede. Brett 'heeft het de af gelopen twee jaren niet gemak kelijk gehad. Dei-ondanks is de coach succesvol geweest en heeft hij de talentvolle Ivanise vic geleerd zijn goede eigen schappen optimaal te gebrui ken. Het gevolg was onder meer een fantastisch optreden tijdens het laatste Wimbledon-toer nooi, waar hij in totaal 206 aces produceerde (een Grand-Slam- record) en pas in de finale voor André Agassi moest buigen. „Zijn spel op Wimbledon was van grote invloed op zijn ont wikkeling", liet Brett later we ten. Goran zag wat er kan ge beuren als hij de controle over zichzelf behoudt." Brett beseft daarnaast echter ook dat de burgeroorlog in het voormalige Joegoslavië hem be hoorlijk heeft 'geholpen'. In Al op zeer jeugdige leeftijd werd Ivanisevic een gouden toekomst als tennisser voor speld. De in Split geboren zoon van een wiskundeleraar en een scheikundige kwam via zijn va der Srdjan in contact met de sport. Toen deze op de tennis club even naar een vergadering moest, gaf hij de zesjarige Go ran zijn racket. Twee uur later keerde Ivanisevic senior terug en zag dat zijn zoon nog steeds met groot enthousiasme tegen de oefenmuur stond te spelen. Niet lang daarna besloot Srdjan Ivanisevic alles in het werk te stellen om van Goran een top- tennisser te maken. Om aan het benodigde geld te komen, ver kocht hij het huis waarin de fa milie op dat moment woonde. Het gezin verhuisde naar een huurwoning in een buitenwijk. Alleen de carrière van Goran was nog belangrijk. Vader Ivanisevic ging vervol gens op zoek naar een goede coach en kwam uiteindelijk te recht bij de Hongaar Balasz Taroczy, in Nederland vooral bekend als zesvoudig winnaar van Het Melkhuisje. Taroczy slaagde erin het temperament van Goran te beteugelen. In twee jaar tijd leidde hij de links handige balvirtuoos vanuit het niets naar een plaats in de to p- twintig. Vervolgens stokte ^de opmars. Niet vanwege de brei ik om financiële redenen m et Taroczy: het service-wond er had immers snel een waardij *e vervanger (Brett) gevondei n. Neen, het uiteenvallen van ztfjn vaderland speelde een veel gii o- tere rol. „Ik was eigenlijk nooit in poli tiek geïinteresseerd", zo kei ;k Ivanisevic onlangs in het Duiti se blad 'Tennis Magazin' terug c >p die belangrijke periode in zi{ n leven. „Ik voelde me sporter va n beroep en hield me alleen mi et tennis bezig. Toen de ellende 1 n Joegoslavië begon, kreeg ik oj )- eens een nieuwe rol. Mijn lan>; 1- genoten zagen mij als een syn ï- bool voor de onafhankelijkhei d van Kroatië. Aanvankelijk on dervond ik dat als zware last." Hetgeen op de tennisban n duidelijk te merken was. Tij dens de eerste drie Granol- Slamtoemooien van 1991 wiist hij alleen in Melbourne de dei - de ronde te halen. „Het was vre - selijk. In mijn woonplaats gé - beurden de meest verschrikke - lijke dingen en mijn familie bei - vond zich daar. Ik kon niet bei - len, omdat de verbindingen ver - broken waren. Ik wist absoluut t niet wat er thuis gebeurdu Toen later de telefoonverbin dingen weer in orde waren, beb- de ik elke dag met mijn moedei;. Op een dag zei ze midden in helt gesprek: 'Ik moet nu ophangen, want we moeten naar de schuil kelders, de bombardementeni beginnen weer'. Het is vreselijk om zo machteloos te zijn." „Ik raakte erdoor in war. Daarnaast had ik het moeilijk met de druk die de Kroatische gemeenschap op mij legde. Tot ik besefte dat ik niet alleen voor mijzelf moest tennissen, maar ook voor mijn land en voor dis Goran Ivanisevic „Ik was eigenlijk nooit in politiek geïnteresseerd." foto» ap mensen die daar voor hun vrij heid vechten", aldus Ivanisevic, die vanaf dat moment zijn racket als wapen gebruikt. „Ik vecht nu met mijn tennisracket en ik geloof dat ik daar goed aan heb gedaan. Sinds die tijd speel ik in elk geval beter. Op de baan ben ik nu als een dier. Ik knok voor elk punt." Dat zal Ivanisevic, die tijdens de Olympische Spelen in Bar celona twee bronzen medailles veroverde (enkelspel en dub bel), de komende twee weken ongetwijfeld ook doen in Mel bourne, waar veel Kroatische immigranten leven. Of het hem voldoende kracht geeft om zijn eerste Grand-Slamtitel te ver overen, moet blijken. hilversum» gpd De open Australische tenniskampioen schappen gelden al geruime tijd als het minst aansprekende evenement van de 'Grote Vier'. Wimbledon is traditie, Roland Garros staat voor heroïek en Flushing Meadows betekent een over levingstocht. Het toernooi in het verre en warme Melbourne, dat maandag aan zijn 82-ste editie begint, is daaren tegen voor velen niet meer dan de ope ning van het seizoen. Maar de aantrekkingskracht van het schitterende stadion met schuifbaar dak in het Flinders Park wordt steeds groter. Alle toppers, op de zieke André Agassi na, zijn naar 'Down Under' af gereisd. Op zoek naar de erfenis van Jim Courier en Monica Seles. Ook de Nederlandse spelers stapten weer massaal in het vliegtuig. De Oran je-afvaardiging in Melbourne lijkt elk jaar groter te worden. Ditmaal meld den zich maar liefst zeven vrouwen en tien mannen aan bij de organisatie voor de kwalificatie, het hoofdschema of uitsluitend het dubbelspel. De groep bestaat uit Kristie Boogert.' Manon Bol- legraf, Monique Kiene. Nicole Muns- Jagerman, Miriam Oremans', Stephanie Rottier, Claire Wegink, Jacco Eltingh, Sander Groen, Paul Haarhuis, Tom Kempers, Richard Krajicek, Tom Nijs- sen, Menno Oostjng, Michiel Schapers, Jan Siemerink en Fërnon Wibier. Niet tevreden Ondanks die ruime belangstelling is bondscoach Starnley Franker niet echt tevreden. Alleen Krajicek is namelijk geplaatst en dat 23 nt de directeur spor tief allerminst. „In de breedte gezien gaat het goed riet het Nederlandse tennis, maar dat betekent niet dat we nu arrogant moetien wordqn. De groei naar de top blijft tl og te veel uit. Ik had graag gezien dat ook bij de vrouwen een Nederlandse deel had uitgemaakt van de geplaatste speelsters. Ik weet wel dat er maar vijf of zes landen zijn met minstens twee tennissers op de fa- vorietenlijsten. Ik had er echter dol graag bijgezeten", aldus Franker, die natuurlijk vooral zijn hoop op Krajicek heeft gevestigd. De hardcourt-baan in Melbourne ligt de jonge Hagenaar namelijk wel. In 1991 haalde hij boven verwachting de laatste zestien en vorig jaar drong hij zelfs door tot de halve finale, waarin hij moest opgeven vanwege een overbe laste schouder. Het betekende voor de Hagenaar wel het begin van een zeer succesvol jaar, dat hij als tiende van de wereld afsloot. „Richard heeft de capaciteiten om het toernooi te winnen, dat heeft hij in Het royement van de Amster damse sportvereniging De Zwarte Schapen, onder meer tegenstander van het Leidse UVS in de eerste klasse A, en haar voorzitter Richard Smith is herroepen door de commis sie van beroep amateurvoetbal van de KNVB. De straf was in oktober door de tuchtcommis- sie uitgesproken wegens het voeren van een ondeugdelijke financiële administratie en boekhouding. De beroepscommissie acht te de beschuldigingen slechts ten dele bewezen. Oud-prof voetballer mr. Keje Molenaar, advocaat van de club: „Binnen de administratie zijn minimale gebreken aangetoond, die niet in overeenstemming waren met de straf. Sommige kwitan ties van betalingen waren niet aanwezig. Het ging maar om een paar duizend gulden, om onkostenvergoedingen voor trainers en kantinepersoneel." Smith wil met de adviseurs bespreken of een tegenactie tegen de KNVB mogelijk is. „We hebben natuurlijk grote schade geleden. Heel Neder land dacht al: die club hangt." Hij vermoedt dat andere dan feitelijke redenen oorzaak wa ren van de vervolging door de bond. Persoonlijke redenen, bijvoorbeeld. „Met onze boekhouding, met een budget van 90.000 gulden, was niets aan de hand. Dat is door verschillende spe cialisten bevestigd. Woensdag op de zitting werd herhaald dat het een modelboekhou ding is. Je kunt ernstig twijfe len aan de capaciteiten van de controleurs die destijds zorg den voor onze veroordeling. Ze kwamen met twintig, dertig feiten waarvan we vrijgespro ken zijn." De beroepscommissie vond het royement een te zware straf. De club moet wel aan twee bijzondere voorwaarden voldoen: op 1 juli 1993 moet worden aangetoond dat er met het beoogde sanerings plan een begin is gemaakt en de komende twee jaar moet telkens op 1 november een deugdelijke boekhouding van het voorgaande den overlegd. een bekende fysiotherapeut, eveneens veroordeeld tot een voorwaardelijke straf van ont zegging van functies binnen KNVB en club, met een proef tijd van twee jaar. De club, die voorheen FC Sloterplas heette, had de reputatie dat flink met de geldbuidel werd geram meld. Veel oud-profs, meestal klanten van Smith, voetbalden voor Sloterplas. Het was de ambitie van Smith door te sto ten naar het betaalde voetbal. In samenspraak met de KN VB dient De Zwarte Schapen een speelschema op te stellen en de achterstallige wedstrij den in te halen. Het eerste elf- .tal moet zes duels inhalen. Ook is een gesprek nodig met de stadsdeelraad Geuzenveld - /Slotermeer. Dat is de ver huurder van het sportpark in Spieringhom, het complex waar de club zijn thuisduels afwerkt. De Zwarte Schapen heeft een huurachterstand Volgens Molenaar is een op lossing al gevonden. De spelers van de selectie hebben sinds het begin van de affaire in oktober doorge- traind. „Met sterk verminder de motivatie", aldus Mole naar. „Maar de groep zal hier sterker uitkomen." Smith: „De meesten hebben bij andere clubs getraind, sommigen bij de profs. Of we zondag al spe len? Dat weet ik niet." middels duidelijk bewezen", meent Franker. „Bij een Grand-Slamtoernooi spelen echter zoveel zaken een rol. Hij komt dit jaar in elk geval niet uit in het dubbelspel, zodat hij zich volledig op het enkelspel kan concentreren". De verrichtingen van Krajicek en zijn landgenoten in Australië krijgen overi gens de nodige aandacht op de Neder landse televisie. De NOS zal in de ko mende twee weken zo'n tien uur extra zendtijd aan de open Australische be steden. Over het algemeen staan de uitzendingen voorafgaand aan het avondprogramma op Nederland 3 ge pland. Vrouwen RVV kloppen Delta LEIDEN In de eerste klasse van het dis trict zegevierde het vrouwen team van volleybalvereniging RW met 3-0 over Delta 4. Dat gebeurde in Delft, waar de vol gende setstanden op de borden verschenen: 11-15,4-15,10-15. In de hoogste klasse van het rayon eindigde de vrouwen- wedstrijd Blok '77-SKC in 1-3. Setstanden: 15-6, 10-15, 6-15 en 8-15. Tot 10-6 in de tweede reeks ging het goed met Blok. daarna kreeg de ploeg te maken met passproblemen. De vrou- wenploegen van InUpGo en VCO deelden de punten in Roelofarendsvecn. De 2-2 score kwam tot stand via de volgende cijfers: 3-15,15-10,15-6 en 7-15. DVD. met Bas Lastdrager als uitblinker, ver sloegen LUSV 2 met 3-1 (15-9. 12-15, 15-4 en 15-13).

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17