'Na afloop ben je kapot, uitgewrongen' Cultuur Kunst Knappe Gratis voorstellingen in schouwburg 'De Meerse' 'Leedvermaak' smaakvol, maar met valse noten Warner Music betwist echtheid van CD Neil Young Schade door lekkage in 'Stedelijk' Van Iterson: jazz met een knipoog solo in wazig kader LÈTtrifjAZZWEEK VRIJDAG 15 JANUAR11993 redactie annemiek ruygrok (CHEF) jan rijsdam saskia stoeunga Rindert Kromhout in de bibliotheek leiden De jeugdboekenschrijver en recensent Rindert Krom hout zal aanstaande zondag in de Centrale Bibliotheek (Nieuw- straat 4) een lezing verzorgen voor volwassenen. Kromhout zal het een en ander vertellen over zijn eigen werk en op welke wij ze hij met kinderen werkt. Met name het aspect 'hoe maak je kinderen enthousiast voor lezen' komt aan de orde. De lezing begint om 14.00 uur. In de vitrine van de bibliotheek is tevens een tentoonstelling te zien van een collectie vervoermiddelen, gemaakt door G. Geuke (tot 2 februari). In het filiaal aan de Ros molen 4 exposeert, van 18 januari t/m 27 februari, Joke Creyght- on haar olieverfschilderijen. Hot House in de Waag leiden» Bij Jazzzpodium Hot House in de Waag treedt morgen avond het Surinam Music Ensemble op. In het voorprogramma staat de Leidse Pirri Samsomgroep. Aanvang: 20.00 uur. Uitswingen bij Jazz on Sunday leiden Zoals elk jaar bestaat er de dag na het Keytown Festival de mogelijkheid om uit te swingen bij Jazz on Sunday. Aan staande zondag kan dat, op de muzikale tonen van het nieuwe kwartet van drummer Max Bolleman in café Cheers aan de Doe lensteeg 11. Aanvang: 15.30 uur. Expositie Jan van Munster leiden Jan van Munster exposeert, tot en met 8 maart, zijn werk in restaurant Bernsen aan de Breestraat 157. VoorVan Munster is het landschap de belangrijkste inspiratiebron. Het zijn vooral begrenzingen in vorm en ritmes die hem boeien en uitdagen om in zijn werk toe te passen. Hij beperkt zich daarbij bewust tot één stijl en techniek, n.l. de grafiek. De expositie is te zien op maandag tot en met zaterdag van 9.30 tot 20.30 uur. Concert Alphense gitaristen aarlanderveen De verenigingsavond van de Alphense Gitaris ten Vereniging, in Studio Oosterman aan het Noordeinde 62 te Aarlanderveen, wordt vanavond opgeluisterd door een klein concert van het Arias Guitar Duo. Het programma begint om 20.15 uur. Concert Lou Rawls in Doelen Rotterdam Lou Rawls komt voor drie concerten naar Neder land. De Amerikaanse zanger staat op maandag 1 maart in de Rotterdamse Doelen. Vervolgens treedt hij op in de Bossche Bra banthallen (4 maart) en de Amsterdamse Jaap Edenhal (5 maart). Voorverkoop bij de bekende adressen. Twee exposities in Warmond warmond In galerie De Pomp in Warmond is tot en met 4 fe bruari werk te zien van de Bulgaarse kunstenaar Stojan Lazarov en van Hanneke de Pater. Lazarov woont sinds januari 1991 in Sassenheim. Hij werkt met air-brush, olieverf, gduache en draad en maakt keramische figuren. Van De Pater zijn aquarellen en olieverfportretten te zien. Openingslijden: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur, woensdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur en donderdag, vrijdag en zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur. In Het Oude Raadhuis exposeren tot 5 februari Dave van Rijk en Pim de Vroomen. Van Rijk werkt met hout, touw, na tuursteen en dakpannen. De Vroomen maakte in de jaren '70 werken van waterverf op hout en van lak op papier. Sinds de ja ren '80 ligt de nadruk op collages. Openingstijden: woensdag tot en met zondag van 14.00 tot 16.00 uur. Leidenaar in Kröller-Müller otterlo De Leidse kunstenaar Pieter Gereadts exposeert t/m 7 februari drie installaties en een sculptuur in het Kröller-Müller- museum in Otterlo. Het museum heeft ook een uit 1992 date rend werk 'Untitled' van hem aangekocht. Geraedts' installaties' zijn gemaakt van industrieel materiaal (plastic en emmers). theater recensie wunand zeilstra 'De geheimen van de dienstmaagd Zerli- ne' naar Hermann Broch in de regie, ver taling en bewerking van Theo Kling Spel: Henny Orn en Hans Kuyper Gezien 14/1 schouwburg. Leiden Nog te zien 16/1 Parktheater, Alphen aan de R',n De 'bijna-monoloog' van dienstmaagd Zerline is ontleend aan één hoofdstuk uit de roman 'Die Schuldlosen' v.an Hermann Broch. Het is niet echt een mo noloog, want naast Zerline be vindt zich op toneel een tweede persoon die af en toe iets zegt. Dat is niet echt een gelukkige greep geweest. In deze figuur zou volgens bewerker Theo Kling iets moeten doorklinken van het tijdsbeeld dat in de ro man wordt opgeroepen. Daarin namelijk worden aan de hand van enkele individuele lotgeval len in de jaren twintig en dertig van deze eeuw een a-politieke houding en onverschilligheid tegenover de buitenwereld als voedingsbodem voor het fascis me beschouwd. Dit grotere kader kan onmo gelijk tot stand komen in die paar onbeholpen overkomende zinnetjes die acteur Hans Kuy per krijgt toebedeeld. Resteert slechts zijn praatpaalfunctie te genover Zerline, opdat haar monoloog natuurlijker aandoet. Ook dat werkt niet optimaal. Als personage beschikt hij over nauwelijks of geen reliëf om ge loofwaardig te maken dat Zerli ne uitgerekend hèm haar gehei men prijsgeeft. Nog afgezien van de vraag, waartoe al dat on- rustige zitten en liggen van ac teur Hans Kuyper en vooral al wr dat vreselijke geloop heen en weer en gezeul met schoenen door Zerline dienen? Op tekstniveau kan Henny Orri natuurlijk alle registers opentrekken. Door alle gedoe plus een nodeloos soort literaire verhevenheid en een rommelig begin van de voorstelling met overbodige geluidseffecten dreigt dat bijna op de a/hter- Een open weekeinde op 16 en 17 januari markeert een belang rijk moment voor Hoofddorp: na een aanloopperiode van enkele maanden is schouwburg 'De Meerse' daar gisteren officieel ge opend. Zowel het Centrum voor Kunst en Cultuur als de schouwburg zelf zullen daarom het publiek het komende week einde graag ontvangen. Van 11.00 tot 17.00 uur worden bezoekers getracteerd op voorstellingen en concerten. Alle evenementen zijn gratis toe gankelijk. Het volledige programma hangt op deze dagen in de schouwburg, zodat de bezoeker het voor het uitzoeken heeft. In de galerie is een tentoonstelling van Hans van den Ban en Kees Nevezel te zien. Het open weekeinde wordt zondagavond om negen uur afge sloten met een optreden van de cabaretgroep 'Echte Mannen' met het programma 'Hendrik 8'. Voor dit optreden wordt een toegangsprijs van 12,50 gulden geheven. De jazz met een knipoog naar de popmuziek is meer dan an derejaren vertegenwoordigd in deze jazzweek. Alhoewel puris ten van de ouderwetse swing deze ontwikkeling bepaald niet toejuichen, trekt het wel een nieuw soort publiek dat in gro ten getale afkomt op dit soort concerten. Het optreden van het Martijn van Iterson Quartet, gisteravond in The Duke, was daar weer een voor beeld van. Van Iterson is geen onbeken de in het Leidse jazzcircuit. Be halve dat hij hier woont is hij ook regelmatig te beluisteren in de stad. De gitarist studeert nog aan het conservatorium, maar heeft zijn sporen al ruim schoots verdiend. Zo speelde hij als solist onder andere bij de Skymasters en het Metro pool Órkest, trad hij op bij het North Sea Jazzfestival en was hij te gast bij Tros Sesjun. Het Martijn van Iterson Quartet weet zeer goed om te gaan met de mengvorm van jazz en pop. De muziek staat als een huis. Opvallend is de combinatie van eenvoud en complexiteit. De harmonische schema's van de stukken be staan in veel gevallen uit niet meer dan drie of vier aJckoor- den. Maar de solo's die er over heen worden gespeeld, zijn be paald niet simpel. Behalve dat ze een hoge mate van virtuosi teit hebben, zijn ze gewaagd in toonkeuze en vaak heel op zwepend. De rotsvaste basis van de bas- en drumpartij zor gen voor de juiste stuwing die nodig is om deze muziek te la ten klinken zoals die moet' klinken: lekker en recht voor in raap. In de Waag zijn de mensen voor een heel ander soort mu ziek gekomen. Hier wordt ge speeld door Europa's oudste traditionele jazz-ensemble: de Dutch Swing College Band. Over twee jaar viert DSC het gouden jubileum. Ook al zijn er mensen die vinden dat dit dixielandorkest steeds meer de gladde kant opgaat, in hun stijl blijft het een topformatic. De muziek heeft de juiste swing, solo 's klinken fris en de totaaJ- klank is goed in evenwicht. Bob Kaper nam twee jaar ge leden, na het overlijdenvan op richter Cees Schilperoord, de leiding van de band op zich. Gelukkig is, ondanks deze wis seling van de wacht, het zo ka rakteristieke geluid van het or kest gehandhaafd gebleven. De fans kregen weer waar voor hun geld. recensie dick van teyungen De toneelfabriek met Leedvermaak van Judith Herz- berg. Regie: Amanda Wolzak Muziek: Huub de Vriend Piano: Erwin Altewischer Gezien: 14/1, Microtheater Impenum, Leiden Aldaar nog te zien: 15/1,16/1,21/1,22/1 en 23/1 Vermaak is er volop op de bruiloft: er is muziek, zalm en geroezemoes, en er wordt door mensen met mooie kleren aan veel gepraat. Maar in de gesprekken hoor je de echo's van het leed van oorlog en concentratiekampen. Het resultaat is dat gehuwden en gasten zich niet of nauwelijks kunnen binden. Judith Herzberg ging in 1982 in première en werd een paar jaar daama bekroond en het beste Nederlandse toneelstuk van de laatste vijftig jaar genoemd. Toch is het maar een keer professioneel gespeeld. Het Ne derlandse professionele toneel faalt dus, maar het amateurtoneel springt in de bres. De Toneelfabriek, een groep die bij el kaar is gebleven na een cursus toneel van Amanda Wolzak bij de Droomfa- briek, maakt het zich niet makkelijk. Leedvermaak bestaat uit tientallen korte en kernachtige scenes die snel van sfeer, toon en emotie wisselen. Herzberg gaat zware onderwerpen niet uit de weg, maar belicht die van de zijkant. We zien niets van het bruiloftsfeest zelf, maar zien en horen alleen gasten die zich even terugtrekken in een zijkamertje. De regie twijfelde tussen het wel of niet apart zet ten van de sprekers: er wordt in het be gin collectief gefeest. Daarna zorgen doorzichtige witte doeken voor een af scheiding. maar de scenes worden toch vaak bijgewoond door meer mensen (mooi in de ruimte neergezet) dan de tekst wil. Of die het gesprek nou wel of niet horen, is onduidelijk. Het lastige vormprobleem is daarmee wel levendig, maar ook tweeslachtig en verwarrend opgelost. Leedvermaak is heel smaakvol aange kleed. in zwartwit en warme tinten goudbruin en rood en het spel is behoor lijk goed. Daarbij gaat stilering van de handeling niet ten koste van de inleving. En dat is knap, want een zwaar onder werp licht en toch overtuigend behande len is niet iedereen gegeven, loan van der Zee (Ada) deed dat bijvoorbeeld uit stekend. Ook Eszther Boross en Ewout Gilissen bijvoorbeeld stegen uit boven het gemidaeld al hoge peil. Leedvermaak was bestemd voor Baal, een groep die zocht naar een vernieu wend soort muziektheater, en dus ver rijkte Herzberg de tekst met liedjes. Huub de Vriend componeerde voor De Toneelfabriek goede muziek en Erwin Altewischer speelde uitstekend piano. Daarbij werd ook gezongen, en dat viel uit de toon. De onbeholpenheid en de geringe expresssie van de zang botsten met het verdere niveau van de voorstel ling. De platenmaatschappij Wamer Music in Hilversum beschikt over« een beëdigde verklaring van de Canadese zanger Neil Young, waarin hij zich distanti eert van de compact disc 'The Lost Tapes'. Hij heeft de num mers op de cd geschreven noch gezongen. Warner Music is de officiële vertegenwoordiger van Neil Youngs muziek. De compact disc, die in de cember verscheen, werd uitge bracht door het bedrijf Blari- cum CD-company uit Naarden. i)ire< icur Huub 1 lermus /egt beëdigde verklaringen te heb ben. waaruit blijkt dat de muzi kant van 'The Lost Tapes' wel degelijk Neil Young is. De pa pieren, die op het kantoor van Hermus liggen, zijn volgens de directeur ondertekend door Bruce Elrod en John Nowland, de vaste assistenten van de popzanger. Hermus heeft de ta pe gekocht uit het faillissement van de Quadrophonic Sound Studio in Nashville, waar ook de cd 'Harvest Moon" van Neil Young is opgenomen. De opna mes zijn 'uit 1968 De directeur is verbaasd over ..Warner Music wi tember dat wij dez uitbrengen. Als zc al op gaan maanden piotsteling i doen. dan lijkt me dat wel wat laat. Als ze overtuigd zijn van hun gcliik, moeten ze maar een kon geding aanspannen tegen ons", zo stelt hij Of Wamer Music de zaak bij de rechter aanhangig gaat maken, is nog niet hekend, aldus de woord- Sfeer en enthousiasme voorop bij uit\>oering scratch-Messiah Een lek in het glazen dak van het Stedelijk Museum in Am sterdam heeft in totaal vijf kunstwerken uit de collectie van het museum beschadigd. Over de omvang van de schade valt nog niets te zeggen. Het wach ten is op de resultaten van het onderzoek van de restaurateurs. Drie van de getroffen werken zijn schilderijen van de Ameri kaanse kunstenaar Ellsworth Kelly. Verder is er een groot re liëf van de Nederlandse kunste naar Jan Schoonhoven en een doek van de Amerikaan Julian Schnabel beschadigd. Over de waarde van de kunstwerken wil het museum geen mededelin gen doen. De kunstwerken lagen opge slagen in een speciaal depót voor grote werken op de boven ste etage van het museum. De lekkage is veroorzaakt door een verstopte afvoerpijp. Het werd maandag ontdekt toen één van de museummedewerkers in de ruimte onder het depót water aantrof. Hans Kuyper en Henni Orri: een bijna-monoloog. foto jan swinkels grond te geraken. Henny Orri speelt een weliswaar knappe, maar sterk toneelmatig getoon zette solo in een wazig kader. Wat niet wegneemt dat zij dank zij haar professionele tekstbe handeling de aandacht van hét publiek kan opeisen voor het le vensverhaal van dienstmaagd Zerline. Daarin gaat het vrijwel uit sluitend om haar haat jegens haar mevrouw die een buiten echtelijke dochter van een zeke re heer Von Juna heeft gekre gen. Diezelfde Von Juna is de minnaar van Zerline geworden bij wijze van vervanging voor de echtgenoot van mevrouw die voor Zerline onbereikbaar bleef. Voor het vertellen van dat ver haal blijken heel veel woorden nodig, en het is een kwestie van smaak of je daarvan houdt. Op zaterdag 30 en zondag 31 ja nuari klinkt het beroemde 'Hal lelujah' dus twee keer tot voor bij het Rapenburg, want de componist verwerkte het koor niet alleen in de Messiah, maar ook in de Anthem for the Foundling Hospi tal. De Leidse scratch-Messiah is nooit klein geweest. In 1989 vond de eerste uitvoering plaats en toen deden er al meteen 250 mensen mee. De laatste jaren is het evenement echter uitge groeid tot het grootste spektakel in Nederland op het gebied van de klassieke muziek. Het comi té, dat dit jaar zijn eerste lus trum viert, heeft de oekaze van de brandweer aangegrepen om het evenement nóg groter te maken. Woordvoerster Jeanine Landheer: „Als de tweede dag een succes wordt, gaan we er de komende jaren gewoon mee door." Wat is nu eigenlijk een scratch -Messiah? Landheer licht toe: „Een groot aantal muzieklief hebbers komt één dag bij el kaar. Ze studeren de Messiah in en 's avonds voeren ze het ora torium voor het publiek uit." Cynici die beweren dat de kwa liteit van zang en orkest dan wel erbarmelijk moet zijn, geeft Landheer geen gelijk: „Natuur lijk gaat het allereerst om de sfeer en om het enthousiasme van de deelnemers. Toch heeft de uitvoering kwaliteit. Een groot aantal deelnemers geeft zich ieder jaar opnieuw op en als je de Messiah een aantal malen gezongen hebt, ken je het stuk heus wel." Dat het comité de zaken seri eus aanpakt, blijkt ook uit de keuze voor de dirigent. De repe- titiedagen en de uitvoeringen staan onder leiding van Jules van Hessen, die in het dagelijks leven de dirigeerstok over het Nederlands Theater Orkest zwaait. Van Hessen, die dit jaar voor de derde keer aan het pro ject meedoet, zegt de scratch- Messiah een 'fantastische erva ring' te vinden: „Ook al ben je na afloop kapot, uitgewrongen. Het is een prachtig avontuur om met zo'n grote groep men sen aan dit oratorium te begin nen en dan de veranderingen te ondergaan die in de loop van de dag plaatsvinden." Aan de scratch-Messiah wordt ook meegewerkt door Miranda van Kralingen (sopraan), Margareth Beunders (alt), Nico van der Meel (tenor) en Tom Sol (bas). Michiel Ras bespeelt het orgel. Kerk ideaal Hoe moet het de komende ja ren verder met de scratch-Mes siah, als het publiek zo blijft toestromen? Landheer zegt dat de kerk een ideale locatie blijft: „De Messiah behandelt het le- Dirigent Jules van Hessen: „Het is een prachtig avontuur om met zo'n grote groep mensen aan dit oratorium te beginnen." archieffoto hielco kuipers ven van Christus en die thema tiek komt in een kerk het best tot zijn recht. We hebben er even over gedacht om uit te wij ken naar de Groenoordhallen, maar dat doen we toch maar De Coronation Anthem en de Anthem for the Foundling Hos pital worden zondag 31 januari volgens dezelfde formule inge studeerd en uitgevoerd als de scratch-Messiah. Tot nu toe hebben zich hiervoor zo'n 350 mensen ingeschreven, maar het comité kan zij het op beperk te schaal nog best wat leden voor het gelegenheidskoor en - orkest gebruiken. Wie snel belt naar tel. 071-175134 en 17,50 gulden stort (plus 30 gulden borg voor de muziek) maakt nog een kans om mee te kun nen doen. De deelname aan de scratch-Messiah is definitief ge sloten. Abonnees van het Leidsch Dagblad kunnen de scratch- Messiah en de scratch- An thems met korting bezoeken door gebruik te maken van een kortingbon die op donderdag 21/1, zaterdag 23/1 en op woensdag 27/1 in de krant ver schijnt. Zangers met een voorliefde voor de muziek van Handel mogen de Leidse brandweer wel dankbaar zijn. Jaarlijks trekt de scratch-Messiah in de Pieterskerk zo'n duizend amateurmusici en als daar dan ook nog eens eenzelfde aantal bezoekers bij komt. is volgens de vuurbestrijders de limiet bereikt. De inschrijvingen blijven echter bin nenkomen en daarom heeft het organiserende comité besloten een extra dag te organiseren: de scratc\i-An thems.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15