IS 'Geen geduld meer voor Kuifje' 'We gaan tot het uiterste' Leiden h» Verstening polders laat Leidenaars koud VRIJDAG 15 JANUAR11993 Belgisch stripweekblad binnenkort verleden tijd In de hoogtijdagen werden in gezinnen hele veldslagen uitge vochten om het stripblad als eerste te mogen lezen. Maar dat is verleden tijd. De laatste paar jaar beleven de stripbladen bar re tijden. Enige jaren geleden stopten de maandbladen Tita nic en Wordt Vervolgd. Nu is het de beurt aan het Belgische weekblad Kuifje, het blad 'voor de jeugd van 7 tot 77 jaar'. Al leen de Donald Duck, Robbe does, Sjors en Sjimmie en Tina zijn overgebleven. „De jeugd van tegenwoordig heeft het geduld niet meer", zegt Leiderdorper Ger Renes. Hij is niet alleen al zo n 35 jaar een verwoed verzamelaar van stripalbums, maar ook zeer ge- interesseerd in de stripbladen. „Inde stripbladen staan ver volgverhalen en daar hebben die jongelui geen zin meer in. Die willen meteen de ontkno ping weten. In een stripblad wordt een verhaal echter over wel tien of meer weken uitge smeerd". „Bijzonder jammer", zegt Renes over het 'overlijdensbericht' van Kuifje dat gisteren door een Bel gisch persbureau werd ver spreid. Hij denkt dat de huidige jeugd door het wegvallen van steeds meer bladen ook minder 'stripminded' wordt. „Zij ko men minder makkelijk met nieuwe tekenaars en hun strips in aanraking. Daar was het blad trouwens ook een beetje voor bedoeld, om de weg te effenen voor nieuwe stripalbums." Renes moet toegeven dat hijzelf de laatste jaren ook niet meer was geabonneerd op Kuifje. „Op een gegeven moment kreeg ik in de gaten dat het uiteinde lijk veel goedkoper was om de verzamelbundels te kopen dan het hebben van een abonne ment. Daarbij komt dat de inge bonden en van een harde kaft voorziene bundels er erg rqpoi uitzien. Het nadeel is alleen dat je dan een tijdje moet wachten en dat het formaat wat kleiner is dan die van de bladen, omdat er wat vanaf is gesneden. Voor verzamelaars is het daarom minder origineel", aldus Renes die al geruime tijd ook de eerste jaargangen van het 46 jaar oude stripblad op de kop tracht te tik ken. De huidige stripalbums vindt Renes in vergelijking met een stripblad wei duur. „Een beetje album kost tegenwoordig een tientje. En wees eerlijk, binnen 20 minuten heb je zo'n boek uit. Goed, dan kun je nog wel eens rustig gaan zitten om meer aandacht te besteden aan de te keningen. Stripbladen zijn te genwoordig net zo mooi, het is iri kleuren op mooi papier ge drukt. Vroeger was dat zwart wit op krantenpapier." Stripverzamelaar Ger Renes: „In de stripbladen staan vervolgverhalen en daar hebben de jongelui geen z Waarde Of de jaargangen van het week blad Kuifje nu antiquarische waarde krijgen, is volgens Wil lem van Dijk van De Leidse Stripshop een kwestie van af wachten. „Vaak komt bij het overlijden van een tekenaar ook wel de verzamelwoede los. Toen Willy VanderSteen dood ging, waren de Suske en Wiske's niet meer aan te slepen. Maar of dat ook bij een wat kwijnend blad als Kuifje gebeurt, weet ik niet. Ja, bij hele oude nummers na tuurlijkwei." Volgens Van Dijk abonneren mensen zich niet meer op weekbladen, omdat zij van de strips die zij mooi vinden, direct het album kopen. „Mensen vin den dat zij voor de strips die dan nog overblijven te veel geld moeten betalen", zo verklaart Van Dijk de misère in de strip wereld. Zelf was Leidenaar Wim Maat van stripwinkel Dumpie nooit geabonneerd op Kuifje. „Wel op de Pep en de Arend, een vaag Een geschenk uit de hemel Het weekblad Kuifje ontstond vlak na de oorlog, in 1946. In tegenstelling tot wat in veel berichten stond, was de tekenaar van de strip Kuifje, Hergé, niet de oprichter van het gelijknamige weekblad. In zijn Hergé-biografie schrijft Harry Thompson dat het weekblad voor Hergé wel als een geschenk uit de hemel kwam. Georges Remi, zoals de echte naam van de tekenaar luidt, was gedurende de gehele Tweede Wereldoorlog blijven werken. Na de oorlog werd Hergé beschouwd als een collaborateur en mocht hij niet meer tekenen. Uit gever en verzetsheld Raymond Leblanc verschafte Hergé daarom een 'certificaat van goed burgerschap'. Kuifje-fan Leblanc kon makkelijk aan papier en inkt ko men en richtte vervolgens een weekblad op waarin on der meer de verhalen van Hergé stonden. Het blad droeg ook de naam van zijn stripheld. Later distantieerde Her gé zich helemaal van het weekblad. foto jan holvast christelijk blaadje. Wij hadden geen geld voor een stripalbum en dus waren wij aangewezen op die bladen." Hij vindt het een slechte ontwikkeling dat de stripbladen uitsterven. „Ik zie het toch als een soort reclame folder. Je Iaat zien hoe goed een strip is. Neem nu het voorbeeld van Joop Klepzeiker van de Leidse tekenaar Eric Schreurs. Die maakte al jaren albums, maar werd pas razend populair toen hij in weekbladen kwam." De Eerste Katwijkse Leesporte feuille heeft Kuifje uit de map gehaald op het moment dat het blad om de 14 dagen uitkwam. „Voor de liefhebbers hebben we het blad vanaf dat moment er los bijgeleverd. Ik denk dat wij nog zo'n 80 losse bladen heb ben", zegt woordvoerster C. Kroon. Kuifje heeft altijd deel uitgemaakt van de map om de kinderen in het gezin te plezie ren. „Op dit moment hebben wij voor hen alleen nog de Do nald Duck en de Tina." Leraren nog steeds flink getreiterd door leerlingen Krammetjes die mef een venij nige tik tegen het schoolbord werden geschoten, vlak boven de hand die onregelmatige werkwoorden opschreef. Bu reaus die op scherp werden ge steld. Punaises op stoelzittin gen, of, als het een nuffige on derwijzeres betrof, een wind- kussen. Ja, jongens waren we. En geen lekkere jongens. Meni ge leraar liep na onze pesterijen met bibberkin de klas uit. Wij vragen alsnog om vergeving. Maar hoe zit het tegenwoordig? Worden de huidige leraren ook nog zo gepest? Onderwijzers en leerlingen uit de regio klappen uit de school. Conrector Houdijk van het Ag- nescollege in Leiden vindt dat er tegenwoordig minder wordt gepest. De oorzaak daarvan ligt volgens haar in de meer open verhouding tussen leraar en leerling. Ze herinnert zich nog wel dat ze vroeger zeli een be hoorlijke pestkop was. „Ja, als de leraar dan iets op het bord stond te schrijven, gingen we met z'n allen met de tafeltjes telkens een stukje vooruit, zodat we op het laatst op nog geen halve meter van het bord af za ten. Of we gingen zoemen. Of om de beurt hoesten. En tegen de verwarming tikken. Of alle maal in eendepas de klas in ko men. We hebben ook wel sjaals aan elkaar gebonden en daar mee een stoel buiten het klaslo kaal gehangen. Dat soort din gen dus. Misschien ben ik nu wel zo alert op pesterijen omdat ik zo goed weet hoe die dingen werken." Volgens Elizabeth Verheijen (12) van het Agnes worden vooral de leraren die saai les ge ven gepest. De aardrijkskunde leraar is zo'n man. „Hij kan heel gemene opmerkingen maken. Dan scheldt hij je uit voor 'Oen! of zo. Ja, en dat krijgt hij dan la ter terug." Floor Koelewijn (51), die biolo gie geeft op de Rembrandt Scholengemeenschap en daar naast leerling-begeleider en brugklas-coördinator is, zegt dat iedere nieuwe docent door de leerlingen wordt uitgepro beerd. „De eerste confrontatie met de leraar is van essentieel belang. Als hij een rol speelt, hebben de leerlingen dat meteen door. Daar hebben ze feilloze voelsprietjes voor. Je moet gewoon jezelf zijn. Doe je dat niet, dan prikken ze daar meteen doorheen. Als je echt een goede indruk van een leraar wilt hebben, moet je de leerlin gen hun mening over hem op papier laten zetten. Dan weet je meteen zijn sterke en zwakke punten. Sommige leraren heb ben altijd een ordeprobleem. Postuur of uiterlijk dat heeft allemaal niets met orde houden te maken. Ik heb wel leraren meegemaakt die 's morgens re delijk fris aankwamen en 's middags totaal gesloopt en met hangende schoudertjes naar huis toe gingen. Als collega's houden we dat wel in de gaten en dan zeggen we na verloop van tijd: 'Jóh, ga wat anders doen'. Bij sollicitaties, als het een kandidaat betrof die les ge ven alleen maar als een manier van geldverdienen zag, vroeg ik wel eens: 'Houdt u van dieren?' Dan zag je ze gek kijken. Maar kinderen reageren net als dieren vaak heel instinctmatig. Ze heb ben de ongedwongenheid van dieren. Maar ik vind dit nog steeds een heerlijk vak." Zigeunermeisje H. Luyendijk (42), conrector van het Rijnlands Lyceum, beaamt dat pesten nog steeds voor komt. Ook op zijn lyceum. „Maar het is niet meer zoals in jongensboeken wordt beschre ven dat de leraren huilend het pand verlaten. Onlangs is er bij de Rijksuniversiteit Leiden een studie verschenen over het mo rele klimaat op scholen. Daarin doet een groepje leerlingen uit spraken als 'We gaan tot het ui terste' en 'We hebben hem in onze macht'. Dat zegt toch wel iets." „Toen ik zelf pas begon, maakte ik een cruciale fout. Ik dacht: nou breekt de hel los. Het was met tekstverklaring. In de tekst kwam de uitdrukking 'baaien rok' voor. Ik vertelde de leerlin gen dat dat Zuidafrikaans was en dat 'baaien' 'heel groot' be tekende. Een slim meisje zei de volgende morgen dat ze het woord had opgezocht en dat ik abuis was. Baaien' betekende 'wollen'.Ze had natuurlijk ge lijk. Ik kon twee dingen doen: óf toegeven dat ik fout zat óf zeg gen: het is zo en niet anders. Ik heb voor de eerste oplossing ge kozen. Ik dacht: als ik dit over leef, dan overleef ik alles. Want er wordt toch ineens aan je au toriteit getornd. En ik overleefde t als le het.' „Jer tend aardig gevonden willen worden. Ik moet altijd denken aan die tekening van Peter van Straaten. Daarop zie je een le raar voor de klas staan en hij zegt; 'Als jullie me oen lui vir- den, moet je het gt woon zeg gen'. Kijk, je moet een zekere autoriteit houden. En introduc ties als 'Ik ben gewoon Theo', of 'Zeg maar Frans', zoals gebrui kelijk in de jaren zeventig, die werken ook niet meer." „Ik heb het idee dat de genera tie van nu veel gezeglijker is dan die van 15 jaar geleden. Je kunt de meest rabiate onzin spuien en ze schrijven het keurig op in hun cahier. Vijftien jaar geleden vroegen ze om de haverklap naar het waarom van je bewe ringen. Nu zijn ze het a priori al met je eens. Berpke van Oers (17), een leer ling van De Vrije School, is zich er van bewust dat je als groep heel veel macht hebt. „Je kunt met z'n allen iemand maken of breken. We hebben een lerares gehad die nogal labiel was door moeilijkheden in haar persoon lijke leven. Na wat pesterijen was ze op een keer echt hele maal in tranen. En toen begon er iemand achterin de klas te zingen: 'Er zat een klein zigeu nermeisje huilend op een steen'. Naderhand heb je wel in de gaten hoe wreed zoiets is, maar dat besef komt pas als je alleen bent. Als je met een groep bezig bent, word je mee gezogen in die pesterijen. Dan is dat gewoon heel leuk. Ja, ik geloof dat die lerares toen een tijd overspannen thuis is ge weest." Watersnoodramp 1 februari 1953 Op 1 februari van dit jaar is het veertig jaar geleden dat ons land werd getroffen door de watersnoodramp. Het Leidsch Dagblad wil uitgebreid aandacht schenken aan de ze ingrijpende gebeurtenis, die velen zich ongetwijfeld nog herinneren. De redactie van deze krant wil graag in contact komen met lezers die als reddingswerker betrok ken zijn geweest bij de hulpverlening. Deze mensen wordt verzocht zich te melden bij de redactie van het Gesprek van de Dag, telefoon 071 - 161440, op werkdagen tui ser» 8.30 en 17.00 uur. Pleepapier waarop koppies van linkse politici op zijn afgebeeld. Een flauw grapje van een vermoedelijk rechtse fabrikant. Nauwelijks het vermelden waard. Maar in het Stadsbouwhuis maakt zo'n rol deel uit van een kleine expo. Is dat nou leuk? Voor Sandra Smit I hobby. De 23- jarige Leidse spaart closetrolhouders en als je haar verzameling ziet, wordt duidelijk waarom. In de loop der jaren hebben heel wat ontwerpers gepoogd het aloude houdertje met verstelbaar stokje-voor-de-rol een origineel uiterlijk te geven. Van Blokker- kitsch tot Italiaans top-design. In de collectie van Smit zitten een jackpot, porseleinen kikkers en andere dieren, achterkanten van auto's, complete radio's en andere 'hebbedingetjes': „En ik heb met die verzameling al een keer in de Story gestaan, dat vond ik onwijs leuk", aldus Smit die thuis maar liefst 98 houders op haar overvolle toilet heeft hangen. Papierwinkel Om openbare gebouwen wat aan te kleden, is het tegenwoor dig mode er vitrines te plaatsen waarin van alles kan worden ge- exposeerd. Zo staan bij de bi bliotheek aan de Nieuwstraat doorlopend twee aquaria waar verzamelaars hun tandenbor stels, brandweerauto's en voet balplaatjes kunnen 'showen'aan het publiek. Ook in het Stadsbouwhuis krij gen verzamelaars sinds kort de ruimte om de dagelijks langstrekkende hordes ambte naren en bezoekers hun collec tie te tonen. „Ik coördineer dat een beetje. Normaal zaten die vitrines vol met materiaal van archeologisch bodemonder zoek. Maar dat verdween. Toen dacht ik, misschien zijn er hob byisten en verzamelaars die een tentoonstelling willen", aldus gemeentelijk bibliothecaris A. Honkoop. In een van de glazen kasten in de hal van het Stadsbouwhuis aan de Langegracht zitten op dit moment tientallen konijntjes en in de ander zijn de pleerolhou- ders van Smit te bezichtigen. Drukpapier En bij pleerolhouders horen na tuurlijk ook pleerollen. Smit spaart alleen 'opvallend', be drukt, zeg maar voorbedrukt wc-papier. Ook daarvan heeft ze enkele voorbeelden in de kast van het Stadsbouwhuis ge legd. En inderdaad, één daarvan bevat de hoofden van linkse Tweede-Kamerleden. De fabri kant had dat 'humoristisch' be doeld. Je kunt de pot op met, naar keuze: Wim Kok, Hans van Mierlo, André van der Louw én Joop den Uyl. Dat laatste is een beetje pijnlijk, een smetje op de verder aardige expo. Niet alleen is de man overleden, maar zijn dochter is nota bene een van de vijf amb telijke opperhoofden bij de ge- Leidenaren liggen niet wakker van de bouw van 11.000 huizen in polders in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek, zo lijkt. Op een bijeenkomst waar de omstreden plannen werden toegelicht, gisteravond in de kantine van het Stadsbouwhuis, kwamen welgeteld twintig men sen af. Niet één van hen protes teerde. Een jong stel kwam zelfs informeren of het in aanmer king kwam voor een van de nieuwe huizen. De twee keer den teleurgesteld huiswaarts nadat wethouder T. van Rij (PvdA) duidelijk had gemaakt de plannen voor het tijdvak 2000-2015 gelden. De wethouder toonde zich aanvankelijk ook wat verbaasd over de geringe belangstelling en de matheid waarmee kennis werd genomen van de struc- tuurvisie voor de Leidse regio. Het plan is, na een lange discus sie, gemaakt door de wethou ders ruimtelijke ordening van Leiden, Alkemade, Oegstgeest, Zoeterwoude, Leiderdorp en Voorschoten. Tot actie tegen de plannen is in Leiden niemand bereid. Of het zou Leidenaar A. Bossen moeten zijn die een tekening had ingestuurd waarop een gro te hand ('De hand van de stuur groep') is te zien die lukraak huizen en bedrijven rond strooit. „Als u zo doorgaat, is straks iedereen een milieur amp-nomade", staat eronder. Van Rij had de tekening duide lijk in het zicht laten ophangen, maar niemand Ring erop in. Van Rij: „Tijdens een bijeen komst over de woonruimtever deling, een paar maanden gele den, was het hier barstensvol. Ik kon er zelf niet eens meer bij. Een verklaring zou kunnen zijn dat die structuurvisie een nogal abstract verhaal is. Bovendien is voor veel mensen 2000 nog zo ver weg." De uitgerolde toiletrol in de vitrine van het Stadsbouwhuis. Verdachte verduistering overleden leiden zijn medewerkers. De verduiste- ring zou zijn gepleegd in de pr riode 1991-1992. De verdachte blijkt echter rond de jaarwisse rieden in Thai- e stelt daarom verder onderzoek in. 1 De 46-jarige eigenaar van ee computerbedrijf aan de Rijn: foto» jan holvast burgerweg heeft bij de politie ling te zijn aangifte gedaan van verduiste- land. De politie ring van een ton door et Leiden: „Wat ik daarvan vind? Ik vind daar niks van want ik heb het niet eens gezien. Gis teren was ik nog op het Stads bouwhuis en het is me niet eens opgevallen. Ik zal eerst eens gaan kijken", aldus S. Noor man-Den Uyl, directeur van de sociale dienst. Papier hier Het blijft dus onbekend wat zij ervan denkt. Maar je kan op je klompen aanvoelen dat ze het flauw en ongepast vindt. „Ik moet je eerlijk zeggen het was mij nog niet eens opgevallen. Het is grappig dat ik dat hoor. De enige richtlijnen die ik heb t wel e mag, zijn dat het i mag zijn", aldus Hon koop die het voorval ook te on beduidend voorwoorden vindt. Toegegeven, het is maar een heel klein Joop den Uyltje. En je moet heel goed kijken wil je het 'koppie' zien. Maar in de Twee de Kamer werd voor de oud - premier een borstbeeld ont huld. Leiden toont een karika tuur op wc-papier. Verschil moet er zijn. (LL) VRUETIJD Nieuwjaarsinstuif Het samenwerkingsverband tussen Leidse volksdansgroe pen, Lopank, geeft een nieuw jaarsinstuif op zaterdag 16 janu ari. De instuif wordt gehouden in ile zaal .i.m de Mkldelsteg rachl 8 (zaalschoeisel verplicht» vanaf 20.00 uur. Toegang 7.50 gulden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11