Protest tegen afzetten bisschop Kerk Samenleving 'Studenten hebben nog de oude preekmodellen' IJ -SU 'lUIU.. ~i lit :Trv:>* Tiir Interpretatie: nieuw theologisch tijdschrift VRIJDAG 15 JANUAR11993 DICK VAN DER PLAS BUITENLAND KORT Indonesische rechtbank stelt besluit tegen Nababan buiten werking Anglicanen (1) In een poging een splitsing in de kerk te voorkomen zijn de Anglicaanse bis schoppen gisteren in verre gaande mate tegemoet ge komen aan de bezwaren van de tegenstanders van vrouwelijke priesters. Vorig jaar november besloot de anglicaanse synode tot de toelating van vrouwen tot liet priesterambt, waarna enkele bisschoppen en tal rijke priesters dreigden of rooms-katholiek te worden of een aparte Anglicaanse Kerk op te richten. De pressiegroep van de be zwaarden heeft de voorge stelde maatregelen meteen afgewezen. „De druk op de dissidenten om de kerk te verlaten, wordt hierdoor al leen maar groter", aldus voorzitter John Broadhurst van 'Forward in Faith'. Anglicanen (2) De bisschoppenconferentie besloot gisteren in Man chester dat er in het hele land drie bisschoppen ko men die de bezwaarden pastoraal moeten begelei den. De plaatselijke bis schop blijft echter verant woordelijk voor alle pasto rale activiteiten in zijn bis dom. De pressiegroep, die zegt over de steun van 3400 priesters en duizenden ge lovigen te beschikken, wil echter eigen bisschoppen die niet van de plaatselijke bisschop afhankelijk zijn. Aartsbisschop Carey van Canterbury, hoofd van de Anglicaanse Kerk, sprak de hoop uit dat de voorstellen een basis vormen voor de tegenstanders om met be houd van hun integriteit binnen de kerk te blijven zonder dat het synodebe sluit wordt gecompromit teerd. Hoofddoekje Vertegenwoordigsters van vrouwenorganisaties in Duitsland hebben met ver ontwaardiging gereageerd op het voorstel dat Duitse vrouwen uit solidariteit met buitenlandse vrouwen eens per maand een hoofddoek je moeten dragen. Het voorstel was gedaan door de predikant Gerhard Willi- ges in het kader van de ac ties tegen vreemdelingen haat. De rk theologe Uta Ranke- Heinemann wees erop dat het hoofddoekje ook onder islamitische vrouwen niet "onomstreden is. Volgens Alice Schwarzer van het fe ministische tijdschrift Em ma is het hoofddoekje sym bool van de vernedering van vrouwen door funda mentalisten in de moslim wereld. Verder is het vol: gens haar de vraag welk beeld van vrouwen ds. Wil- liges eigenlijk heeft. Islamitische den niet geholpen als Duit se vrouwen zich gaan ver kleden, zei'de minister voor vrouwenzaken in Sleeswijk- Holstein, Gisela Böhrk. Haar collega Waltraud Schoppe uit Nedersaksen sprak de vrees uil dat mos lims de actie verkeerd zou den kunnen begrijpen. Zij verwees naar talrijke meis jes van Turkse afkomst die grote problemen hebben met het; dragen van hoofd- doekjes. Een rechtbank in Medan, Indonesië, heeft het besluit van de militairen buiten werking gesteld waarbij bisschop So- ritua Nababan als leider van de Tobak-Batak-Kerk werd vervangen door dr. Sountilon Sihahaan. Komende maan dag houdt de rechtbank een hoorzitting, waarop Naba ban zich kan verdedigen. Wellicht neemt de rechtbank daarna een definitief besluit. WUPPERTAL/OEQSTGEESTANPsatie Vereinigte Evangelische Mission te Wuppertal, meege- Dit heeft dr. Peter Demberger deeld. De Wereldraad van Ker- van de Duitse zendingsorgani- ken, de Lutherse Wereldfedera tie en de Indonesische Raad van Kerken hadden bij de Indonesi sche regering geprotesteerd te gen inmenging in interne kerke lijke aangelegenheid. De maat regel van de militairen was in strijd met de grondwet, aldus deze organisaties, die het vooral om het principe gaat. Nababan, zelf ook met hulp van militairen bisschop geworden, heeft niet alleen vrienden maar ook vijan den in zijn eigen kerk. Demberger noemt spannin gen binnen de kerk in het alge meen en oppositie tegen Naba ban in het bijzonder als achter grond van de affaire. Afgelopen zomer werd een synode van de Batak-kerk door de regering verboden. Toen de vergadering in november wel werd toege staan, weigerde de synode te voldoen aan het verzoek van de regering een nieuwe leiding te benoemen. Kerkleden die het niet met dit synodebesluit eens waren, hebben daarop een groep militairen benaderd om Nababan uit zijn functie te zet ten, hetgeen op 23 december gebeurde. De nieuwe man Sihahaan is geen onbeschreven blad, aldus Demberger. Hij heeft Nababan en diens medestanders impli ciet voor communisten uitge maakt. De vroegere predikant is enkele malen wegens corruptie met justitie in aanraking geko men. Omdat hij in zijn laatste gemeente niet te handhaven was, was hij de laatste tijd werk zaam als docent Oude Testa ment. Cursus horen, zien en spreken op de Theologisch Academie in Diemen Je bent pastor, pastoraal werker, opbouwwerker of catecheet. Je weet. best wat je moet zeggen als je een persoonlijk gesprek met iemand hebt, in wat voor omstandigheden dan ook. Maar heb je ook je woordje klaar als je een groep mensen in het openbaar moet toespreken, bij voorbeeld bij een begrafenis, crematie of juist bij een gele genheid waar het wat vrolijker toegaat? Weet je in een volle kerk de juiste snaar te raken en neem je zonder enige vrees plaats achter het spreekgestoel te? Vergeet het maar. Mensen in het pastorale veld hebben er vaak de grootste moeite mee om in het openbaar te spreken bij tal van belangrijke momen ten, zegt Bas van den Berg, do cent bijbelwetenschappen en bibliodrama van de Theologi sche Academie in Diemen. „Wij krijgen die signalen niet alleen van mensen die al aan het werk zijn, maar ook van studenten die hier nu hun opleiding vol gen. Zij ervaren het als een la- Maar daar wordt nu wat aan gedaan. Deze maand is de aca demie begonnen met een twee wekelijkse cursus, die als titel heeft 'Horen, zien en spreken'. In totaal zijn er twaalf bijeen komsten. Van den Berg leidt ze santen met zijn collega Maurits de Wit, docent praktische theo logie. De Theologische Academie is een onderdeel van de Hoge school Holfand (verschillende HBO-opleidingen) in Diemen, waar het aantal studenten toch al gauw op zo'n 8000 komt. De academie zelf telt ongeveer 500 studenten, een niet gering oe cumenisch aantal. Opvoeding Spreken op een bijeenkomst is heel wat anders dan een per soonlijk gesprek, stelt De Wit Maurits de Wit (links) en Bas van den Berg van de Theologische Academie in Diemen, die de cursus zullen begeleiden. nog eens duidelijk. De HBO-op- leiding voorziet daar ook niet in. Toch merken de pastoraal wer kenden meer en meer dat ze niet geschoold zijn in het open baar te spreken. Hetzelfde erva ren de studenten die stage lo pen. „De situaties waarvoor ze geplaatst worden, stellen ge woon hoge eisen aan ze. Boven dien, de modellen die ze heb ben zijn, zeg maar, de oude preekmodellen", aldus De Wit. In de cursus wordt ook ge leerd hoe je de juiste toon in een speech treft en waar de ac centen precies moeten worden gelegd. „Dat is echt een kunst", zegt de 39-jarige Van den Berg. „Je moet goed overkomen." Een pastor of pastoraal werker spreekt op een begrafenis of bij een crematie. Het is zijn of haar taak om de aanwezigen 'iets' mee te geven. Daarvoor is ook een juiste presentatie nodig. In de cursus die duizend gulden kost staat de commu nicatie tussen spreker en hoor der centraal, evenals het analy seren van de teksten en een toe spraak in de juiste vorm te giet en. Als bijbelwetenschapper heeft Van den Berg ervaring met het omgaan met teksten en het analyseren ervan. Hoewel de bijbelse teksten veel gebruikt zullen worden, sluit Van den Berg ook niet uit dat bijvoor beeld een tekst uit de koran wordt aangehaald. „Er is ook li teratuur en poëzie, waarop je mensen kunt aanspreken. In principe maakt dat niks uit." De Wit: „Iemand die hier is afgestudeerd, werkt in een be jaardentehuis van socialistische signatuur. Deze persoon, een pastor, zal daar niet zo vaak de bijbel of de kerktaal gebruiken. Voor zo iemand is het belang rijk om vanuit een bredere in valshoek, die op de academie is geleerd, die herkenning en waarden aan te geven die in dit tehuis ook worden verstaan. Als christenen zich samen zouden buigen over de bronnen van hun traditie, dan zou blijken dat de onderlinge tegenstellingen minder scherp zijn. Dit zei dr. D. Mons- houwer, redacteur van het nieuwe theolo gische tijdschrift Interpretatie, dat gisteren in Amersfoort ten doop werd gehouden. Het tijdschrift, dat verschijnt op het mo ment dat steeds meer theologische bladen ter ziele gaan en de kerken alsmaar leger worden, gaat helemaal over de bijbelse theologie. „Wij geloven", aldus Monshou- wer, „dat daarin de brede basis is te vin den waarop allerlei tegenstellingen en groepsvorming binnen de kerken over wonnen kunnen worden." Secretaris ds. W.R. van der Zee van de Raad van Kerken, die een eerste nummer kreeg aangeboden, toonde zich derhalve zeer verguld met het initiatief. De tijd is voorbij om over het thema oecumene te schrijven, zoals het deze maand opgeheven blad 'Kosmos en oecumene' deed. Beter is het om de bijbel als thema te nemen, 'het oecumenische document bij uitstek'. De redactie mikt op een zo breed moge lijk oecumenisch draagvlak, maar is er nog niet in geslaagd medewerkers uit de rech terflank van kerkelijk Nederland te win nen. Degenen die uitgenodigd zijn, heb ben niet gereageerd, zei redactielid L.J. Parleviet. „Het is niet de makkelijkste groepering om aan het schrijven te krij gen. De oecumenische basis schrikt ken nelijk toch af." Het aantal abonnementen gaat nu richting de duizend, meldde di recteur A.N. de Waal van uitgeverij Boe kencentrum, en moet eigenlijk verdubbe len. Pogingen om samen te werken met noodlijdende theologische bladen, mis lukten. Bovendien bleek er in de theologi sche bladenmarkt een lacune te bestaan die bijbelse theologie heet. BEROEPINGSWERK Harenkarspel en Warmenhuizen: R. Basten, kandidaat te Groningen; te Delfzijl: W. Smit te Wissenkerke. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Den Burg (Texel): F.J. Daane, kandidaat te Kampen. Beroepbaarstelling: F.J. Daane, kan didaat te Kampen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Zevenbergen: A. de Braak, kandidaat te Drachten. Aangenomen: naarZuidwolde(Dr.) i.c.m. Ruinerwold-Koekange: J.H. Dunnewind, kandidaat te IJsselmui- den die bedankte voor Broek op Lan- gendijk, voor Creil i.c.m. Nagele, voor Doesburg i.c.m. Doetinchem, voor Harkstede i.c.m. Overschild en voorlangeslag. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor St. Catharines (Cana da): C.A. van Dieren te Stolwijk. HET WEER ROB GROENLAND Klimaatpraat (2) Twee dagen geleden heb ik in deze column al gemeld welke factoren er allemaal meespelen in het hele klimaatspel op onze planeet. Een actueel vraagstuk in deze tijd is het versterkte broeikaseffect, dat door de mens zelf in werking is gesteld. De taak waar de huidige klimaat wetenschapper aan werkt, is te ontdekken of dit versterkte broei kaseffect al merkbaar is in het hui dige klimaat. Het is nu vrij aannemelijk dat we als mens bezig zijn de aarde lang zaam op te warmen, maar of we dat netto ook de komende tientallen jaren duidelijk gaan merken aan het klimaat is nog maar de vraag. Het valt echter niet te ontkennen dat de laatste 4 jaar zich zeer op vallend hebben gedragen met een uitzonderlijk hoge jaargemiddelde temperatuur over de hele planeet. Toch mag hieruit niet automatisch de conclusie worden getrokken, dat dit al het bewijs voor het ver sterkte broeikaseffect is. Deze re denering kan goed worden onder bouwd als we kijken naar de veel voud aan factoren die voor kortdu rende schommelingen in het kli maat kunnen zorgen. Het blijkt nu dat deze natuurlijke factoren, als bijvoorbeeld de stromingen in de oceaan, voor veel grotere verande ringen kunnen zorgen. Ons klimaat is dus in feite opgebouwd uit een hoofdsignaal met daarbij opgeteld een relatief klein versterkt broei kaseffectsignaal. Binnen de wetenschap is men er nog niet in geslaagd om beide sig nalen van elkaar te scheiden. Mocht dit in de toekomst wel luk ken, dan is men in staat om de in vloed van de mens op het klimaat redelijk goed te bepalen. De huidige zeer geavanceerde computermodellen schieten te kort om het klimaat voor de toekomst goed te voorspellen. Het is zelfs maar zeer de vraag of we dit in de toekomst wel kunnen, immers het aantal processen dat hierin mee speelt is ongeloofelijk groot en complex. De computerberekeningen voor de korte termijn schetsen voor van daag een dag met veel wind en eni ge regen. Bij een aanwakkerende zuidenwind 7-8 bft wordt zeer zachte lucht aangevoerd waarin het opnieuw zo'n 10 graden kan wor den. In het komende weekeinde geleidelijk afnemende neerslag- HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Zuid-Noorwegen en Zuid- Zweden: Aanhoudend» wisselvallig en winderig met maxima van 3 graden bij Oslo en Stockholm tot plaatselijk 8 bij Malmö. Morgen ten noorden van Oslo wat kou der met sneeuwbuien. Denemarken: Vandaag bewolkt en perio den met regen. Morgen wisselend bewolkt en een enkele bui. V<x>ral van daag veel wind. Maxima 5 tot 8 graden. Britse Eilanden: Afwisseld bewolkt en pe rioden met regen en op klaringen afgewisseld door een bui. Af en toe" veel wind. Maxima van 7 gra den in Schotland tot 10 12 in Engeland en Ier land. België en Luxemburg: Wolkenvelden en in i eerst ook af en toe z graden. Duitsland: Wolkenvelden en vandaag eerst ook af en toe zon. In de nacht van vandaag op morgen voornamelijk in het midden en noorden wat regen. Maxima circa 10 graden, maar vandaag in het noorden wat lager en in het zuidwesten wat ho- ral droog. ZA ZO MA Dl o% 20 20 30 50 Neerslagkans 40 30 40 20 Minimumtemp. 8 6 4 2 Middagtemp. 10 10 7 7 Wind ZW5 z5 zw4 nw4 ladeira: Wolkenvelden en vrijwel Maxima circa 19 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon afgewisseld door en kele wolkenvelden. Droog. Maxima on geveer 20 graden. Marokkaanse westkust: Perioden met zon, ook enkele wolken velden en droog. Maxima 17 tot 21 gra den. Tunesische kust: Overwegend zonnig. Maxima ongeveer Fr»Ökf' In het zuiden flinke perioden met zon en maxima van 13 tot 17 graden. Aan de voet van de Pyreneëen door een föhn- wind tot boven de 20 graden. In het midden wisselen wolkenvelden en perio den met zon elkaar af, maar in het noor den overheersen de wolkenvelden en in de nacht van vandaag en morgen kan hier wat regen vallen. Maxima in het noorden 9 tot 12 graden. Corsica en Sardinjë: Overwegend zonnig en maxima circa 16 graden. Spanje: Droog en flinke perioden met zon. Maxi ma langs de Costa's en op de Balearen tussen 17 tot 20 graden. In het binnen land van 12 graden in het noorden tot 17 bij Sevilla. Portugal: Droog en flinke perioden met zon. Maxi ma 14 tot 17 graden. Zwitserland en Oostenrijk: In het Alpengebied is het erg zacht. In de dalen maxima tot 10 graden, maar hogerop in de bergen in de middag ook flink boven nul. Op 2000 meter hoogte tot 7 graden en de vorstgrens stijgt tot de 3000 meter. Het bliift droos ZATEROAG 16 JANUAR11993 Zon-i Zon op 8.39 Maan op 02.48 Waterstanden Katwijk Hoogwater 9.12 en 21.58 Laag water 4.36 en 17.21 Weerrapporten 15 jan 7 uur:

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10