Waarde alleen symbolisch Cadillacs volgetankt voor woestijnvlucht Feiten &Meningen Haantje George Bush spreekt voor zijn beurt Twee jaar provocaties van Saddam Hussein 'Luchtaanval op Irak onvermijdelijk' DONDERDAG 14 JANUAR11993 Beperkte luchtaanval op Irak tast macht Saddam Hussein niet aan Beperkte aanvallen op luchtafweerstellingen zoals giste ren in de zuidelijke zone waarvoor een vliegverbod geldt raken niet aan de basis van de macht van Saddam Hus sein. Hij lijkt erop te rekenen dat hij een afstraffing op dit niveau kan weerstaan. WASHINGTON PATRICK COCKBURN THE INDEPENDENT De les van de Golfoorlog was dat de massale luchtaanvallen minder effectief waren dan in dertijd leek. Het Iraakse leger dat zich in en rond Kuwayt be vond, werd erdoor gedemorali seerd, maar niet vernietigd. Na de oorlog had het Iraakse leger nog steeds 2.500 tanks. Het aan tal doden is waarschijnlijk niet boven de 20.000 uitgekomen. Irak was in staat de economi sche infrastructuur sneller dan verwacht opnieuw op te bou wen door de elektriciteitscen trales en olieraffinaderijen op te lappen. De sancties hebben de Irakezen uitgemergeld, maar de officiële rantsoenen zijn tot nu toe voldoende gebleken om massale sterfte door hongers nood te voorkomen. Afgezien van de drie provincies van Kur distan heeft de regering het land volledig onder controle. Zijn de recente luchtaanvallen effectiever in de pogingen om Saddam ten val te brengen dan de veel zwaardere aanvallen van twee jaar geleden? Zonder enige twijfel stijgt de onzekerheid van Iraakse functionarissen die den ken dat Saddam zich net als in 1980 toen hij Iran aanviel en in 1990 toen hij Kuwayt binnen viel opnieuw heeft misre kend in de reacties op zijn ge dragingen. Deze keer pestte hij de VS door luchtafweerraketten te verplaatsen en wapentuig uit de marinebasis Umm Qasr te halen, wat nu officiéél deel uit maakt van Kuwayt. Iraakse diplomaten hadden Baghdad gewaarschuwd dat de overgangsperiode gevaarlijk zou zijn. Zij zeiden dat president Bush er alles aan zou doen om te voorkomen dat zijn laatste dagen in die functie zouden worden verziekt door meer ver nederingen door Irak. Mogelijk is deze waarschuwing door Baghdad genegeerd of an ders denkt Saddam dat als hij de hevige geallieerde aanvallen van januari en februari 1991 kon overleven, hij vandaag alles kan overleven wat zijn kant op wordt gesmeten. Niet alleen be staat sinds de opstanden van maart 1991 onder de bevolking geen verzet tegen zijn regering opnieuw met uitzondering van de Kurden maar het le ger is loyaal gebleven. Geen en kele militaire eenheid is gaan muiten en het is onwaarschijn lijk dat een staatsgreep kan worden uitgevoerd zonder dat commandanten uit de directe omgeving van Saddam, van wie de meesten aan hem zijn ver want, daarbij zijn betrokken. Het probleem voor de geallieer den is dat luchtaanvallen een zeer bot middel zijn om politiek effect te sorteren. Tijdens de Golfoorlog beweerden de gealli eerden dat luchtaanvallen dankzij de nieuwe technologie nauwkeuriger konden worden uitgevoerd. Dat ging op tijdens de eerste dagen van de oorlog, toen de geallieerden grote en goed zichtbare doelwitten als telecommunicatietorens bom bardeerden. Maar de nauwkeu righeid en de toegebrachte schade waren misleidend. Klei nere doelwitten, zoals verbor gen politiebureaus, werden vaak gemist. De vernietiging van luchtaf- weerraketstellingen in het zui den van Irak zal geen gevolgen hebben voor de militaire situa tie op de grond. Er zijn beperkte aanvallen van guerrillagroepe ringen in de driehoek tussen Basra, Nassariyah en Amara, maar die komen voornamelijk van de moerasarabieren. In de steden heeft het Iraakse leger de zaak geheel onder controle. Het verlies van een paar raketstel lingen heeft voornamelijk sym bolische waarde en zal geen verandering brengen in het mi litaire evenwicht in de regio. Het enige gevaar is dat Irak zou kunnen antwoorden met een aanval in Kurdistan. VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET CORRESPONDENT De geallieerde strafexpeditie te gen Irak is een vergelding voor een lange reeks provocaties door Saddam Hussein. Sinds het einde van de Golfoorlog, bij na twee jaar geleden, heeft hij keer op keer VN-resoluties aan zijn laars gelapt. De afgelopen weken bereikten die provocaties hun hoogtepunt. Het begon kort na de Golfoor log, toen Irak geweld gebruikte tegen de Kurden in het noorden van het land. De VN besloten tot een humanitaire operatie, waarbij ook Nederlandse solda ten actief waren. Om aanvallen door Irak op Kurdische dorpen te voorkomen, werd een vlieg verbod ten noorden van de 36ste breedtegraad afgekon digd. In het zuiden van Irak ging Sad dam door met het onderdruk ken van de shi'itische minder heid. Pas vorig jaar zomer, op 27 augustus, kondigden de VS, Groot-Brittannië en Frankrijk i vliegverbod af ten zuiden "In tegenstelling tot het eerste vliegverbod werd dit niet door de VN goedgekeurd, maar wel De Iraakse luchtaanvallen op shi'itische dorpen hielden op, maar de artilleriebeschietingen gingen door. Intussen was Irak al vele malen gebotst met de VN over de door de Veiligheidsraad na de Golfoorlog bevolen ver nietiging van zijn chemische en nucleaire wapenindustrie. Sad dam werkte de VN -inspecteurs, die op de naleving daarvan moesten toezien, onophoude lijk tegen. Irak hield chemische wapenfabrieken en nucleaire installaties lange tijd gesloten voor de VN. Vorig jaar werd een team VN-inspecteurs zelfs enige tijd gegijzeld. Persoonlijke vete De recente provocaties leken ingegeven door pogingen om de VS op de proef te stellen, nu president Bush het veld ruimt voor Bill Clinton. Saddam en Bush leken een persoonlijke ve te te hebben. Ondanks Clintons verklaringen dat hij Bush volle dig steunde, probeerde Irak de VS en de VN te tarten. Dat be gon 27 december, toen Iraakse MiG-vliegtuigen de verboden zone boven het zuiden van Irak binnenvlogen. Een Amerikaanse F-16 schoot een Iraakse MiG-25 neer. De VS dreigden met acties. Daarna bleef Irak de VS uitdagen. Op 4 januari werden SA-2- en SA-3- luchtafweerraketten van Russi sche makelij ten zuiden van de 32ste breedtegraad opgesteld. Iraakse vliegtuigen probeerden Amerikaanse toestellen mee te lokken, zodat zij binnen bereik van de raketten zouden komen. Op 6 januari gaven de VS, Groot-Brittannië, Frankrijken dit keer ook Rusland Irak 48 uur de tijd om de raketten weg te halen. Dat gebeurde op de val reep, hoewel niet alle raketten noordelijk van de 32ste breedte graad zijn teruggetrokken. Irak - dat het vliegverbod niet erkent - zei de raketten te zullen hand haven en de Amerikaanse agressie het hoofd te zullen bie den. De rakettencrisis was nog niet voorbij of Irak daagde de VN uit door vluchten van VN-inspec- teurs met VN-vliegtuigen naar en binnen Irak te verbieden. De VN moest maar gebruik maken van de door het VN-embargo getroffen Iraakse luchtvaart maatschappij. De Veiligheids raad reageerde woedend, om dat Irak hiermee een VN-resolu- tie negeerde. De met „ernstige gevolgen". Zondag begon een reeks van vier Iraakse acties in het grens gebied met Kuwayt. Zonder toe stemming van de VN begonnen, overigens ongewapende, Irak ezen daar uit een strook voor malige Iraakse grond - die door de VN afgelopen november aan Kuwayt was gegeven - goederen en enkele Chinese raketten weg te halen. De Veiligheidsraad veroordeel de dat en liet blijken eventuele Amerikaanse actie te zullen ge dogen. Bovendien bleek dat Irak weer luchtafweerraketten in het zuiden en nu ook het noorden van Irak had opgesteld. Gisteren drongen Irakezen opnieuw, voor de vierde achtereenvolgen de keer, Kuwayt binnen. Toen was het geduld van de VS en de VN op. Hanig gedrag. Een oude man toont zijn spierballen, om te be nadrukken dat hij nog niet is af geschreven. Een week voor zijn gedwongen afscheid, omdat de Amerikaanse kiezers hem niet meer lusten, maakt George Bush nog even duidelijk dat hij niet met zich laat sollen. Niet door die duivelse Saddam Hus sein. Maar was die aanval van gis teren nou nodig? Waren de pro vocaties van Irak zo ernstig dat een hardhandige tik op de vin gers geen verder uitstel kon dul den? Ik heb zo mijn twijfels. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties verkoos dins dag nog een afwachtende hou ding. Baghdad werd te verstaan gegeven dat het moest zijn afge lopen met de pesterijen aan de grens met Kuwayt en dat de VN-waarnemers zonder dralen toegang moeten krijgen tot Irak. Daar moeten ze ongehinderd alle fabrieken en installaties kunnen bekijken Irak zich houdt ties die het land verplicht groot deel van zijn wapenarse naal (gifgas en Scud-raketten) te vernietigen. Maar de V-raad zag voorlopig af van militaire actie. Zo niet George Bush. Om ver zekerd te zijn van een even prachtige mediashow als des tijds in de Golfoorlog liet de Amerikaanse president zijn voornemen om Saddam te straffen lekken naar de pers. Veel tijd voor eventuele protes ten liet Washington niet. De 'jongens in de Golf verzorgden gisteravond een flitsende aan val, waarvoor ze allerwege de te zien of handjes op elkaar kregen, de resolu- Amerika heeft zich weer eens laten gelden als de politieman die zorg draagt voor de Nieuwe Wereldorde. Een orde die Bush twee jaar geleden in zijn euforie over de val van het Oosteurope- se communisme in het leven riep. De vraag is alleen of die poli tieman wel recht en reden heeft om eigenmachtig op te treden. De steun van Britse en Franse gevechtsvliegtuigen gaf de aan val van gisteren een geallieerd tintje, maar het was voor ieder een duidelijk dat de actie vanuit Washington werd gestuurd. Niet vanuit New York, waar de Verenigde Naties zetelen. De laatste jaren lijkt de in vloed van de VN enorm te zijn gegroeid. Geen conflict of brandhaard ter wereld, of secre taris-generaal Boutros Ghali is er als de kippen bij. Maar als het op oplossingen aankomt, raken de VN telkens weer Verstrikt in de problemen die een breed uitgesponnen internationale sa menwerking nu eenmaal met zich meebrengt. Daarom treden de Amerika nen soms op eigen houtje op: tweeëneenhalf jaar geleden in de Golf (achteraf gesteund door de VN), eind vorig jaar in Soma lia, gisteren in Irak. Het werkt, dat is zonneklaar. Maar het geeft de Arabische landen een argument om weer eens naar Israël te wijzen en te roepen: 'Zie je wel, het Westen meet met twee maten.' Israël lapt el ke VN-resolutie aan zijn laars ook nu weer met de omstreden uitezetting van 415 Palestijnen maar er zijn nog nooit mili taire strafmaatregelen tegen de joodse staat genomen. Dat wil ik hier ook niet bepleiten. Maar het heeft veel weg van wille keur. En dat is niet de Nieuwe Wereldorde die Bush zei te heb ben geschapen. VN-deskundige Dick Leurdijk: CEES VELLEKOOP De strafexpeditie tegen Irak was te verwachten en ook nauwe lijks te vermijden. Dick Leurdijk, VN-specialist van het instituut voor Internationale Betrekkin gen Clingendael, is er van over tuigd dat de Amerikaanse presi dent Bush en zijn bondgenoten weinig keus meer hadden na de opeenstapeling van incidenten die het regime van Saddam Hussein de afgelopen weken heeft uitgelokt. Of gisteravond sprake was van een echte VN-actie, staat weliswaar nog te bezien, want de luchtaanval werd niet gedekt door een nieuwe uitspraak van de Veiligheidsraad, hoewel ook Rusland steun betuigde. Maar de voorwaarden van het be- KUWAYT-STAD ROBERT Fl THE INDEPENDENT De Nigeriaanse ambassadeur hield gis teravond zijn afscheidsreceptie in het Kuwayt Internationaal Hotel, een saaie gebeurtenis zoals die dagelijks in het emiraat plaatsvinden, maar die deze keer om kwart voor negen geschiedenis zou maken. Op dat moment verliet de Amerikaanse ambassadeur, Edward Gnehm, onder veel drukte van zware veiligheidsagenten en met een groepje Kuwavtse functiona rissen het feestje en klom hij in zijn ge pantserde limousine voor een tocht van dertig seconden naar de Amerikaanse ambassade aan de overkant van de straat. De Golfoorlogwaarvan zovelen van ons hadden gedacht dat die bijna twee jaar geleden in deze stad was be ëindigd was plotseling, voor korte tijd, weer opgelaaid. De Kuwayti's wisten dat er iets zat aan te komen. Zij waren gisteren nog bezig hun bankrekeningen leeg te halen voor het geval de weg vanuit Basra zou volstro men met Irakezen, zoals op 2 augustus 1990 toen het Iraakse leger binnenviel. Zij hadden in de hele stad de tanksta tions leeggehaald en hun gigantische Ca dillacs op hun opritten geparkeerd voor het geval ze opnieuw in paniek naar Saudi-Arabië zouden moeten vluchten. Zij hadden zoals elke avond een bezoek gebracht aan de overvolle supermarkt en waren naar huis gegaan om hun TVrdi- ner klaar te maken. Vervolgens waren ze voor hun satelliettelevisie gaan zitten af wachten. In 1990 waren de Kuwayti's niet voorbe reid op oorlog: het moet worden gezegd dat voor gisteravond hetzelfde gold. De stafchef van het leger van Kuwayt be vond zich duizenden kilometers verder op, op inspectiebezoek bij de Kuwaytse soldaten in de multinationale strijd macht in Moqdishu in Somalia. Op de weg naar het noorden, naar Basra, waren geen Kuwaytse versterkingen te zien. De Irakezen, noch de Kuwayti's hadden het nodig gevonden extra troepen te sturen naar de opnieuw getrokken grens tussen de twee landen. Een uur voor middernacht merkten we heel in de verte en dat moet op een afstand van 150 kilometer zijn geweest een doffe, roze gloed aan de horizon, die misschien 45 minuten duurde en van tijd tot tijd opflikkerde. Een Amerikaanse televisievideo pikte een paar kleine lichtpuntjes op die de basis vormden van deze gloed. Wat het was konden we niet zien van de 17de verdieping van ons gebouw in het hart van Kuwayt-Stad. Maar ergens in de buurt van Basra hadden de geallieerden iets geraakt dat fel brandde in de nacht. stand aan het einde van de Golfoorlog laten zonder twijfel het gebruik van geweld toe, meent Leurdijk. De Amerika nen, Fransen en Britten mogen zich zeker beroepen op die be- standsvoorwaarden, die een kleine twee jaar geleden werden vastgelegd in VN-resolutie 687. Als Irak zich niet houdt aan die resolutie, zoals de afgelopen tijd, is geweld als uiterste mid del toegestaan. Leurdijk zet wel volkenrechte lijke vraagtekens bij het gealli eerde beroep op VN-resolutie 688, waarin de soevereiniteit van Irak wordt erkend en tege lijkertijd de onderdrukking van het Iraakse volk wordt veroor deeld. De vliegverboden ten noorden van de 36ste en ten zuiden van de 32ste breedte graad zijn hierop gebaseerd. Ze werden ingesteld om respectie velijk de Kurden in het noorden en de shi'ieten in het moerassi ge zuiden te beschermen. Die vliegverboden voelt Sad dam steeds meer drukken, meent Leurdijk. Daarnaast moet hij nog steeds VN-waar- nemers toestaan, die komen controleren of de ontmanteling van de zware wapens volgens afspraak wordt uitgevoerd. Die zouden bij vluchten binnen Irak gebruik moeten maken van de Iraakse luchtvaartmaatschappij, zei Saddam kortgeleden. De olie-export ligt nog steeds aan banden en het handelsembargo blijft van kracht, wat de binnen landse steun voor het regime niet ten goede kan komen. De Clingendael-deskundige denkt overigens niet dat deze luchtaanval het begin is van een oorlog. De geallieerden ■■Mmm Saddam Hussein spreekt het Iraakse volk toe. ook voelen daar niets voor voor Saddam Hussein is er wei nig te winnen. De draai om de oren die hij gisteravond kreeg toegediend, geeft al aan dat er militair weinig eer voor hem valt te behalen. Met de provoca ties van de laatste weken heeft hij hooguit zijn gezag in eigen land wat opgevijzeld, door te to nen dat hij het lef heeft om zich teweer te stellen tegen de grote satan Amerika. Of het conflict nu hoger op loopt, hangt puur af van de re actie uit Baghdad. De rust kan snel weerkeren, als Irak er in toestemt om voort te gaan met de uitvoering van de VN-resolu- ties. Maar een werkelijk stabiele situatie in het Golfgebied kan volgens Leurdijk vermoedelijk pas ontstaan als Saddam Hus sein van het politieke toneel verdwijnt. TURKIJE Vliegverbod Y'j -4% hr SYRIË JO-'IBANON BAGHDAD, O Vliegdekschip Kitty Hawk S Kruiser Cowpens Torpedojager Hewitt 10 andere schepen ISRAEL JORDANIË Doel: SAM-raketten ten zuiden van de 32ste breedtegraad S oot KUWAYT Torpedejager Caron QATAR SUDAN SAUDI ARABIE OMAN JEMEN ETHIOPIE Onderzeeboot Louisville I.JII.MINI Militaire basis SOMALIA

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2