'Een hekje heeft dus geen nut' Tonnen olie verdwijnen dagelijks in Noordzee Over leven MILIEUTIP; Condor vliegt weer boven Venezuela Drinkwater-actie van Simavi groot succes DONDERDAG 14 JANUAR11993 REDACTIE MONICAWESSELINC Afval gewogen in Oostzaan Haarlemmermeer» Na de Haarlemmermeer doet nu ook de Noordhollandse gemeente Oostzaan een proef met het wegen van het ingeleverde huisvuil. Aan de afvalcontainers zijn chips bevestigd. Bij elke leegbeurt wordt gemeten hoeveel afval de 'emmer' bevat. Het uiteindelijke doel is mensen te stimuleren afval te voorkomen. Naarmate er minder afval wordt aangebo den, zijn de reinigingsrechten lager. In de Haarlemmermeer werd geteld hoe vaak de container werd buitengezet. Minder emmers betekende een bonus. Het meetsysteem bleek te duur om tot definitieve invoering over te gaan. Bovendien wisten slimme burgers de zaak te ontduiken door afval in de container van anderen te gooien danwel bij het grofvuil te dumpen. De proef in Oostzaan gaat een jaar duren. Groene geschiedenis leiden Het toenemend gebruik van energie en de gevolgen daarvan voor natuur en milieu, zijn bijna dagelijks onderwerp van discussie. De auteur C. Ponting heeft aan deze discussie een historisch perspectief toegevoegd in het boek 'Een groene ge schiedenis van de wereld'. De auteur beschrijft hoe vroegere be schavingen ecologische rampen hebben veroorzaakt en hoe ze daar, soms met succes, een antwoord op hebben trachten te vinden. Het boek is in de boekhandel te koop, is uitgegeven door uitgeverij Amber en kost 55 gulden. Belgische smeerpijpen dicht leiden De vereniging Milieudefensie maakt in het januarinum mer van haar maandblad verheugd gewag van de op handen zijnde sluiting van twee Belgische smeerpijpen. De Schelde, en dus ook de Westerschelde, wordt schoner. Het bedrijf Carcoke sluit en Sopar Chemie moet de lozingvergunning strikter nale ven. Een en ander is het resultaat van juridische procedures van milieu-organisaties Reinwater, Natuur en Mileiu, de Zeeuwse milieufederatie en het Zeeuws Landschap. De lozingen van Car coke en Sopar Chemie bedreigen het Verdronken Land van Saef- tinghe. Het water wordt onder meer vervuild met pak's (poly- aromatische koolwaterstoffen). Lezing over Suriname leiden De afdeling Leiden en omstreken van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde organiseert op dinsdag 19 januari een lezing over het gebruik van wilde planten door bosnegers en indianen in Suriname. Professor Bruijning uit Noordwijk gaat in op de manier waarop de bewoners van de na tuurgebieden in Suriname gebnruik maken van planten uit de natuur zonder daarmee direct grote schade aan te richten. Het verhaal wordt verlevendigd met dia's en spullen uit Suriname. De lezing wordt gehouden in het Rijksherbarium aan de Schelp enkade in Leiden en begint om 20.00 uur. Ook niet-leden zijn welkom. Instituut voor Natuurbescherniingseducatie Leiden bestaat 15 jaar Geen gladde grasveldjes, maar rijk begroeide stukjes na tuur. De bermen moeten weer 'wild' worden, plantsoen tjes niet langer aangelegde groene postzegels. Buiten de stad moet veel aandacht worden besteed aan het in stand houden van een lang lint groene gebieden. Zoog dieren, vogels, insekten en vlinders hebben min of meer aaneengeschakelde stukken groen nodig om te kunnen overleven. De versnippering van de natuurgebieden moet een halt worden toegeroepen. leiden monica wesseling Dat althans vindt afdeling Lei den van het Instituut voor Na tuurbeschermingseducatie. De afdeling bestaat vijftien jaar. In die tijd is het werk van de 'na- tuurvereniging' nogal gewijzigd. Secretaris La Haye: „Vroeger maakten we ons druk om een enkel plantje. We dachten toen nog dat een hekje erom heen de zaak kon redden. Langzaam maar zeker werd duidelijk dat natuurbescherming op die ma nier niet afdoende werkt. Na tuurbescherming begint bij ver betering van het milieu en ver mindering van de verontreini- en afvalstorten, is volgens de IVN ook de teloorgang van de zogeheten ecologische hoofd structuur een bedreiging voor flora en fauna. Planten en die ren hebben grote stukken groen nodig om te kunnen overleven. La Haye: „Bovendien moeten die stukken groen op niet al te grote afstand van elkaar liggen; de ecologische hoofdstructuur moet goed zijn. Dieren en plan ten moeten kunnen oversteken naar andere gebieden. Zo wor den onder meer inteelt en voed selgebrekvoorkomen." De bebouwing van de polders is een van de manieren waarop de aaneenschakeling van na tuurgebiedjes wordt bedreigd. „En dus ageren we daar tegen. Net als tegen stort van allerlei Rookmelder De rookmelder First Alert van de leverancier Product Marke ting Services bevat de radio-ac tieve stof Americium 241. De straling die vrijkomt is mini maal, maar als de rookmelder wordt afgedankt, komt er wel radio-actieve stof op de afval hoop terecht. Pas na 430 jaar is de radio-activiteit van Americi um tot de helft afgenomen. Wie dit gevaarlijke soort afval wil voorkomen, doet er beter aan een andere rookmelder aan te schaffen. Er zijn rookmelders verkrijgbaar die op lichtsignalen werken. Deze zijn minder scha- deljk, maar wel duurder. Plat glas De glasbak is alleen voor ver pakkingsglas, dus flessen en potjes. De Vereniging van Glas inzamelaars noemt als belang rijkste reden om vensterglas te weigeren dat anders niet meer is na te gaan hoeveel verpak kingsglas via de glasbak wordt ingeleverd. Het bedrijf Maltha, een grote glasinzamelaar, zegt dat vensterglas problemen geeft bij dë verwerking. Vensterglas heeft een ander smeltpunt dan gewoon flesseglas. Bovendien zijn de scherven vlak waardoor de rubberen transportband ka pot kan gaan en de trechters waar het glas doorheen moet, verstopt raken. Maltha zamelt wel plat glas in via de glashandel. Een gebroken ruit kan het beste daar worden ingeleverd. Sommige gemeen ten hebben speciale vlakglas- containers. De vlakglasfabriek Maasglas in Tiel zegt dat in hun Het eerste jong van in gevangenschap levende Condors. Het kuiken op deze foto is 16 dagen oud. fo Vijf condors, afkomstig uit de dierentuin van San Diego in Californië, zijn naar Vene zuela overgebracht. De grote roofvogel was reeds lang uitgestorven in Venzuela. In 1912 werd dit symbool van de Andes-volkeren voor het laatst in het Venezolaanse lucht- Venezolaanse natuurbeschermers hebben grootse plannen met het Ameri kaanse presentje. Van de twee mannetjes en drie vrouwtjes, die over vier maanden worden vrijgelaten, wordt verwacht dat ze zich ijverig zullen voortplanten. Ze zullen dan op termijn hun bijdrage kunnen leve ren aan het milieubeheer in het Andesge- bergte, omdat de aas-etende condors de ri- vierbekkensschoonhouden. Ook moeten de condors meer toeristen naar het Venezolaanse Andesgebied lokken. De enorme vogels, met een kale donkerrode kop en nek, zwart-witte veren op de rest van het lichaam en een vleugelwijdte van drie meter, zullen waarschijnlijk een mag neetfunctie uitoefenen op het ecotoerisme in de regio. Het verdwijnen van de condors is een ne veneffect geweest van de vooruitgang. Door het kappen en afbranden van bossen raak ten ze hun natuurlijke woonomgeving kwijt. Iets dergelijks mag geen tweede keer voorkomen, zeggen de betrokkenen bij het project. „De condor is een symbool voor de wil van het volk", aldus Deud Dumith, lei- IVN-secretaris La Haye: „Samen met andere natuur- en milieuorgansiaties fungeren we als waakhond." vuil of bagger. Het resterende groen moet groen blijven. Sa men met andere natuur- en milieuorgansiaties fungeren we als waakhond". Het IVN is van origine een club die door voorlichting over de natuur de liefde en aandacht voor diezelfde natuur wil bevor deren. „Kennis leidt tot be scherming." De eerste activiteit die de vereniging eind zeventi ger jaren ontplooide was de aanleg van een natuurpad door Roomburg. „Iets heel nieuws voor die tijd; met schoolkinde ren het park in". In de loop van de tijd heeft IVN Leiden zich ge specialiseerd in het cursuswerk. Jaar op jaar zijn er vogelcursus sen, groene cursussen en gid- senopleidingen. Met een leden aantal van dik 200 is de Leidse afdeling een van de grotere in Nederland. „En dat terwijl we hier niet in het meest natuurrij ke gedeelte van het land zitten." De vereniging draait goed maar ontbeert volgens La Haye een eigen ruimte. „We lenen altijd gebouwen van anderen." Het IVN viert zijn verjaardag foto hielco kuipers met een tentoonstelling in het Koetshuis in de Leidse Hout. De expositie geeft een overzicht van het werk van het IVN de af gelopen vijftien jaar. Op zondag 17 januari worden er om half twee natuurverhalen verteld voor kleine kinderen en is er om 14.00 en 15.00 uur een rondlei ding voor volwassenen door de Leidse Hout. ruiten twintig procent afvalglas is verwerkt. Voor een deel is dat produktie-afval: rui ten die al in de fabriek zijn ge sneuveld. Gloeilampen horen overigens niet in de glasbak vanwege de ijzeren delen die erin zitten. Een oude gloeilamp kan het beste in de vuilnisbak worden gegooid. Tl-buizen en spaarlampen be vatten schadelijke metalen en horen daarom bij het klein che misch afval. Tip Milieudefensie De vorig najaar begonnen actie van hulp organisatie Simavi in Haarlem om drie miljoen inwoners van Afrika en India goed drinkwater te bezorgen, verloopt zeer voorspoedig. Waarschijnlijk zal het inge zamelde geld zelfs toereikend zijn om wa terputten en waterpompem te installeren voor vijf miljoen mensen. Simavi rekende eind december op een bedrag van ruim 115.000 gulden. Dankzij een speciale oproep voor een jubileumgift aan koningin Beatrix groeide dat bedrag aan tot 235.000 gulden. De koningin heeft dat geld bestemd voor 430 waterpompen in India, Daarvan kunnen een miljoen i profiteren. Simavi is een onafhankelijke organisatie voor medische hulp aan ontwikkelingslan den. De actie 'Schoon water Broodnodig' is de grootste in het 67-jarig bestaan van de hulporganisatie en duurt nog het gehe le jaar. Volgens Simavi lost noodhulp niets op en moet er structureel iets worden ge daan om een einde te maken aan het nij pend drinkwatergebrek in de zuidelijke staten van India en grote delen van Afrika. Het postgironummer van Simavi in Haar lem is 300100. Apart daarvan begint deze week een ac tie in samenwerking met Rinck-opticiëns. Het publiek wordt verzocht oude brillen in te leveren voor Afrika. De korting van 25 gulden bij aankoop van een nieuwe bril is voor een kwart bedoeld voor de aankoop van een mobiel oogkamp in Tanzania. Rampen oorzaak klein deel vervuiling der van het project. „In dit geval de wil van het volk om ons land te redden. Daarom is het belangrijk dat iedereen zich betrokken voelt bij het lot van deze dieren, zodat ze niet nogmaals zullen uitsterven. Ook hopen we dat de mensen hun idee laten varen dat deze roofvogels gevaarlijk zijn. Ze zijn na melijk in het geheel niet schadelijk." De terugkeer van de condor is slechts één aspect van het Venezolaanse milieubeheer. Een van de volgende plannen is het herin troduceren van een unieke, reeds lang ver dwenen Zuidamerikaanse beer. Bovendien worden 32 vogelsoorten met uitsterven be dreigd. Deze dreigen te verdwijnen omdat ze als tropische siervogels illegaal worden geëxporteerd naar westerse landen. leiden/haarlem richard mooyman Zieke zeehonden dobberen rond in een dodelijke, bruine drab. Besmeurde vogels fladde ren verdwaasd langs de rotsen. Dramatische taferelen op de Shetland-eilanden na de stran ding van de tanker Braer. Maar op volle zee voltrekken zich dag-in-dag-uit olierampen. Schepen en booreilanden lozen en lekken vele tienduizenden tonnen per jaar. Veel strandwandelaars ken nen de gevolgen. Jaarlijks spoe len er op de Nederlandse stran den zo'n 30.000 vogels aan, waarvan ruim tweederde met olie is besmeurd. Het gaat om dode en levende Jan van Gen ten, drieteenmeeuwen, zeekoe ten, alken, papegaaiduikers en andere vogels die een groot deel van het jaar over zee zwerven. Volgens vogelbeschermers is dit nog maar het topje van de ijsberg, omdat de meeste vogels de kust nooit bereiken. Veel vo gels zijn slachtoffer van relatief kleine olievlekken op zee, waar door hun verenkleed lek raakt. Zonder hulp zijn ze gedoemd te sterven door afkoeling of vergif tiging. Een deel van de aange spoelde vogels kan na een schoonmaakbeurt in een voge lasiel weer worden vrijgelaten. Scheepvaart en offshore-in dustrie lozen volgens de Werk groep Noordzee jaarlijks gemid deld 60.000 ton olie, bijna even veel als de lading van de Braer. Statistisch gezien zorgen ram pen jaarlijks 'slechts' voor 2.000 ton olie in de Noordzee, zegt woordvoerster E. Ninaber. Daarmee zijn de legale en ille gale lozingen gemiddeld een veel grotere bron van oliever vuiling dan catastrofes met schepen of booreilanden. De gestrande tanker Brear. Op volle zee voltrekken zich dagelijks olierampen. De daders van de vele duizen den illegale lozingen per jaar worden ondanks verscherpte controles maar zelden gepakt. En als de boosdoeners zijn op gespoord, blijkt het vaak onmo gelijk om de bewijzen rond te krijgen en daadwerkelijk straf fen op te leggen. Dit lukt slechts in enkele gevallen. Volgens een TNO-studie is tachtig procent van de oliever vuiling in de Noordzee toe te schrijven aan rivieren, off-shore en luchtverontreiniging. In 1986 belandde 40.000 tot 80.000 ton olie via rivieren in de Noordzee, vooral afkomstig van (petro- )chemische industrieën. De offshore-industrie liet in datzelfde jaar 23.000 ton weg lekken, deels met vergunning. Twee jaar later was dat overi gens 50.000 tot 80.000 ton. Zo'n 19.000 ton was afkomstig uit de atmosfeer, het resultaat van luchtvervuiling door verbran dingsprocessen. Morsende, lozende en lekken de schepen vallen volgens TNO met 5.000 tot 12.000 ton buiten de top drie van grote olievervui lers. Maar ze leveren doorgaans wel het grootste risico op voor het milieu. Zelfs de gevolgen van kleine lozingen kunnen ca tastrofaal zijn. In 1987 maakte 800 liter olie van een vissers schip in de Waddenzee onder vogels meer dan tienduizend slachtoffers. Ook de vervuiling van bin nenwateren door opzettelijke lozingen is niet mis. Zo worden er ook regelmatig olielozingen vanaf binnenvaartschepen op het IJsselmeer gesignaleerd. Rijkswaterstaat registreerde in 1991 maar liefst 120 van zulke lozingen. Gelukkig gaat het meestal om lichtere olie, die snel verdampt en de waterkwa liteit maar kort beïnvloedt. De Werkgroep Noordzee wil dat schepen worden verplicht om olierestanten in havens af te geven, zodat het doorspoelen van tanks op zee en binnenwa teren verleden tijd is. Nu kun nen schepen in een aantal Ne derlandse havens op vrijwillige basis hun olie kwijt. Maar dat kost geld en dus schrikken veel kapiteins daarvoor Mttt I kosten moeten daarom volgens de Werkgroep Noordzee stan daard in de haven tarieven wor den verwerkt, bij voorkeur in Europees verband.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23