bi Financiële problemen Leiden nog niet voorbij Moord mogelijk afrekening in onderwereld Leiden Alleen vrouwen in jury voor emancipatieprijs Drietal bekent 35 inbraken DONDERDAG 14 JANUAR11993 'Het juk van de artikel 12-status is zacht geweest' Leiden is met frisse moed aan 1993 begonnen. Na 22 jaar is de stad de artikel 12-status kwijt. Het imago van een onder curatele gestelde, armlastige gemeente is niet lan ger meer geldig. Voor de wethouder financiën, S. de Vreeze (PvdA) moet het een geweldige uitdaging zijn de stad weer op haar eigen benen te laten lopen. Of de Lei- denaars er ook blij mee moeten zijn, is nog maar de vraag. Het rapport van de Erasmusuniversiteit over de ar tikel 12-status van Leiden heeft niet voor niets een vraag als titel: 'Leiden leed geleden?' Van het symposium, heden middag in de Pieterskerk, hoeft evenmin een antwoord te wor den verwacht. De bijeenkomst lijkt eerder bedoeld om aan dacht te vragen voor de toe komstige financiële problemen. Bij de begrotingsbehandelingen voor 1993 leek wethouder De Vreeze wél zeker van zijn zaak. Hij maakte korte metten met de SP-fractie die zich hardop af vroeg of Leiden zonder artikel 12-status echt wel beter af is. Maar ook De Vreeze moet een eenduidig antwoord op de vraag schuldig blijven. Uiter aard wil de kassier van Leiden zijn eigen boontjes doppen, zonder pottekijkerij van het rijk. Maar het afschudden van de ar tikel 12-status, erkent hij, is niet hetzelfde als het einde van de fi nanciële problemen van Leiden. De plaatselijke belastingen behoren tot de hoogste van het land en de Leidse aspiraties om als centrumgemeente van deze regio te functioneren, kunnen alleen maar worden waarge maakt als het belastinggebied wordt vergroot. Met andere woorden: Oegstgeestenaren, Zoeterwoudenaren en Leider dorpers moeten meebetalen aan het Leidse station, de stads schouwburg, scholen en andere voorzieningen. De financiële verhoudingswet voorziet echter niet in zo'n regionale belasting. Leiden heeft tussen 1970 en 1993 voor ruim 50 miljoen gul den bij het rijk 'in de steun' ge lopen, staat nog maar twee we ken op eigen benen en regelt een symposium over de nood zaak van een andere verdeling van het geld uit het gemeente fonds. Dat riekt naar arrogantie. Welk een enorm verschil met de mentaliteit van de Leidse stadsbestuurders in de jaren zestig. Hun stad ging gebukt onder een grote armoede. De textielindustrie was in verval ge raakt en vervangende werkgele genheid was er niet. Ondanks de aanwezigheid van de univer siteit was het grootste deel van de beroepsbevolking onge schoold. De binnenstad lag er uiterst krakkemikkig bij. En toch duurde het jaren voordat bij het rijk werd aangeklopt voor steun. In die tijd was een artikel 12-status echter syno niem aan een brevet van onver mogen. Een stadsbestuur dat om aanvullende bijdragen vroeg, kwam onder curatele van het rijk. Een grotere vernedering is niet denkbaar. Die schaamte voor de armoe de was in de jaren zeventig als sneeuw voor de zon verdwenen. ,,De subidiologie was weten schap geworden in Leiden", al dus de onderzoekers van de Erasmusuniversiteit. In dit ver band wordt dikwijls de naam van wethouder Waal (PvdA) ge noemd, inmiddels burgemees ter van Deventer. Het ene na het andere goed doortimmerde plan voor herstel verliet het stadhuis. Dat was in die tijd nog de manier om de geldstroom richting Leiden te vergroten. „Eenmaal ontstonden zelfs pro blemen toen surveillerende po- litie-agenten op zondag licht zagen branden in het stadhuis en niet wilden geloven dat de aanwezigen ambtenaren waren die werkten aan een stuk dat voor een fatale termijn af moest." De voormalige wethouders fi nanciën Bordewijk en Van Dam, beiden PvdA, verklaren in de nota zelden het gevoel te hebben gehad dat ze onder cu ratele stonden. Het beeld dat voor de aanschaf van elke pa perclip toestemming van het rijk nodig is, is te zwaar aange zet. De artikel 12-status was voor hen vooral 'een vertrou wensrelatie' met de toezicht houdende organen. „Alles ver liep soepel." En: "Het juk van de artikel 12-status is zacht ge weest." Inmiddels heeft de binnen stad een ware metamorfose on dergaan en maakt Leiden zijn subtitel universiteitsstad meer dan waar. Het is aan het huidige stadsbestuur om hetgeen is be reikt, in stand te houden. Getui ge het symposium, reeds twee weken na het verlies van de arti kel 12-status, zal dat nog een hele toer worden. Aan het symposium 'artikel 12-gemeenten'-de casus Lei den nemen deel: Burgemeester A. Havermans van Den Haag, staatssecretaris D. de Graaff- Nauta, M. Vos-Gortel, lid van de Raad van State, de wethou der financiën en burgemeester van Leiden, S. de Vreeze en C. Goekoop en de Tweede Kamer leden F. van der Heijden (CDA), L. Schoots (PvdA) en G. Ybema (D66). De artikel 12-status legde de gemeente Leiden, bijvoorbeeld op het gebied van de stadsvernieuwing, ge toe om alles op te knappen wat opgeknapt moest worden, zoals hier aan de Langegracht. Een jerrycan als stille getuige HAZERSWOUDE-RUNDUK RUUD SEP Een zwartgeblakerde plek in het gras. Dat is woensdag het enig tastbare bewijs van het drama dat zich maandagavond af speelde bij het volkstuinencom plex in Hazerswoude-Rijndijk. In de ochtend komen de paar volkstuinders die kippen hou den gewoon weer langs. „Giste ren was de hele boel tot half vijf afgezet. Toen zijn we maar naar het koffiehuis aan de overkant gegaan", vertelt één van hen. Na het voeren van de kippen gaan de heren weerweg. Twee rechercheurs zijn op zoek naar tuinders. Iedereen willen ze spreken, op zoek naar iets wat misschien een aankno pingspunt kan blijken te zijn. Als iedereen weg blijkt te zijn, hebben ook de rechercheurs niets meer te zoeken op de volkstuinen. Het is middag wanneer twee Turkse mannen langskomen. De politie heeft hen al onder vraagd, maar ze hadden niets te vertellen. „Het is een groot pro bleem", zegt een van de twee met een bezorgd gezicht. Uit hun schuurtje laden ze een oud fietswiel en een opgerold tapijt in een knal-oranje bestelbus, en ze vertrekken. Omwonenden vertellen dat ze dinsdag de hele dag geboeid hebben gekeken naar de ver richtingen van de politie. Van een afstand wel te verstaan. Wat lacherig vertellen ze over de vreemde houding waarin het slachtoffer lag: met een uitge strekte arm recht de lucht in. „Om vier uur hebben ze hem in een doodskist gedaan. Maar door die arm kon het deksel er niet op." Henk de Boer van het naast geleden installatiebedrijf De Boer is de enige niet-politieman die het slachtoffer van dichtbij heeft gezien. Een werknemer van het bedrijf had de avond er voor iets zien branden en ging 's morgens eens kijken wat het was. Van vijftig meter afstand zag hij al dat het een lijk was, en totaal overstuur rende hij naar zijn werk. De Boer belde de po litie en ging voor de zekerheid zelf van dichtbij kijken. „Het was echt helemaal ver koold", vertelt De Boer nog wat witjes. „Er zat wat bloed op het gezicht en ik zag bruine sokken. Verder was alles zwart. Ik kon vrouw was. Wel dat het slacht offer redelijk zwaar was." Bij het stoffelijk overschot stond nog een jerrycan benzine. Met die benzine was het slachtoffer maandagavond overgoten. Vol gens omwonenden heeft het li chaam een half uur gebrand. In de jury die de Leidse emanci patieprijs moet toekennen, krijgt geen enkele man zitting. Raadsleden van WD, CDA en D66 protesteerden gisteravond in de raadscommissie onder wijs, cultuur en emancipatie te gen deze gang van zaken maar wethouder H. Koek bleef onver murwbaar. De jury telt drie leden. Koek zelf is voorzitter. Het lid uit een der organisaties op het gebied van emancipatie moet nog wor den benoemd maar zal ook een vrouw zijn. Koek deelde de raadscommissie gisteravond mede dat zij voor de derde va cature R. van Schreven, raadslid van Groen Links, op het oog heeft. Geen der commissieleden maakte overigens bezwaar te gen de benoehiing van Van Schreven. WD'er A. Geertsema stelde wel dat emancipatie 'geen vrouwenzaak alleen' is. „Tweederde deel van de jury is al van het vrouwelijk geslacht Ik hdd me kunnen voorstellen dat het derde lid een man zou kunnen zijn geweest." Met een gemengde jury, vinden ook D66 en CDA, dat Koek had kunnen aangeven veel waarde te hech ten aan een zo'n breed mogelijk draagvlak voor de prijs. Koek wilde niet inhoudelijk discussiëren over de vraag of beide seksen in de jury moeten zijn vertegenwoordigd. ..Ik zocht gewoon nog naar een lid uit deze raadscommissie en ik heb van tevoren nooit uitgeslo ten dat er ook een man in de ju ry zou komen. Maar ik vind me vrouw Van Schreven een zeer geschikte kandidaat.' De emanciaptieprijs wordt op 8 maart uitgereikt door de voor gangster van wethouder Koek. H. van Dongen. Zij heeft intnid dels ook een naam voor de prijs bedacht. Koek wilde die naam gisteravond nog niet bekend maken. Twee Alphenaren en een Kat- wijker hebben bekend samen 35 woninginbraken en 25 ande re diefstallen in Alphen te heb ben gepleegd. Het drietal is gis teren voorgeleid aan de officier van justitie in Den Haag. De zaak kwam aan het rollen toen één van de drie, een 31-jarige Alphenaar, op 3 januari op he terdaad werd betrapt bij een woninginbraak. Na zijn verhoor werden de andere twee, een 28- jarige Alphenaar en een 20-jan ge Katwijker aangehouden. De inbrekers hadden het vooral voorzien op geld en geluidsap paratuur. Van het geld kochten zij drugs. Hazerswoudse zaak roept vergelijkingen op met drievoudige moord in Rotterdam Het verbrande lichaam dat dinsdag werd gevonden in Hazerswoude-Rijn dijk is van een 25- k 30-jarige man. De man, die ongeveer 1.67 meter lang was, had tatoeages op zijn onderar men; op de linkerarm een opkomende zon, op de rechter een slang met een vogel. Hij droeg een goudkleurige ring met inscriptie 'Elizabet 25-4-90'. De man is waarschijnlijk elders om het le ven gebracht, waarna zijn lichaam naar Hazerswoude is gebracht en daar maandagavond in brand is gestoken. De politie bewaart echter het stil zwijgen over de doodsoorzaak. „Als de buitenwereld weet dat de man is ge wurgd of doodgeschoten, kan dat ge tuigenverklaringen beïnvloeden. Dan menen mensen ineens schoten te heb ben gehoord, dat willen we voorko men", zegt woordvoerder Ries Colijn van de politie regio Hollands Midden. Hij wil al evenmin aangeven in welke richting het onderzoek zich verder be weegt. Wel is duidelijk dat de politie ook rekening houdt met een afreke ning in de onderwereld. „Iemand die zijn schoonvader in woede vermoordt stopt hem niet in de achterbak van zijn auto om hem later ergens anders te gaan verbranden. De vondst van het lijk roept vergelij kingen op met een drievoudige moord die op 6 maart vorig jaar aan het licht kwam. Toen werden aan het Brielse Meer de verkoolde lichamen van drie, naar later bleek Turkse, mannen aan getroffen. Al snel werd aangenomen dat het toen om een afrekening in de drugswereld ging. Er volgden verschil lende aanhoudingen, maar uiteindelijk moesten de verdachten wegens gebrek aan bewijs worden vrijgelaten. De zaak is nog steeds niet opgelost. Georganiseerde misdaad Dit soort moordzaken is de afgelopen jaren fors toegenomen, hand in hand met de opkomst van de georganiseerde misdaad. Een van de kenmerken van dat soort misdaad is dat bendes er hun eigen strafstelsel op na houden. Crimi noloog prof. J.J.M. van Dijk: „Zo'n or ganisatie kan niet naar de rechter lo pen als werknemers een greep in de kas doen." Volgens Van Dijk is dit soort misdaden maar moeilijk op te lossen. Huurmoordenaars worden vaak vanuit het buitenland op pad gestuurd en ver dwijnen daarna direct. Als er in Ha zerswoude sprake was van een afreke ning, vermoedt Van Dijk dat de dader al op maandagavond het land weer heeft verlaten. De moeilijke oplosbaar heid is een groot verschil met 'gewone' moorden. Van Dijk: „Meestal heeft de partner het gedaan." Toch noemt hij de liquidaties niet heel erg beangstigend voor de door snee van de Nederlandse bevolking. „De burgers hebben veel meer last van gewone berovinkjes." De georganiseer de misdaad is volgens hem veel bedrei gender voor het bestuur en voor de economie. Omkoping, fraude, het wit wassen van geld via bedrijfjes gaan er hand in hand mee. De huurmoorde naars zelf staan in dergelijke organisa ties helemaal onderaan de ladder. Een woordvoerder van de Centrale Recherche Informatiedienst bevestigt het beeld dat Van Dijk schetst. Hoewel veel liquidaties onopgelost blijven, zijn ze voor de politie vaak symptomen van veranderde verhoudingen tussen de ongeveer 600 misdaadorganisaties die in Nederland bekend zijn. Tegelijk constateert hij dat er veel meer afreke ningen zullen zijn dan waar de politie achter komt. „Het gaat nogal eens om buitenlanders die hier kind noch kraai hebben, van wie het lichaam gewoon verdwijnt en niet meer boven water komt. Als niemand dan zo'n vermis sing meldt, komen wij er ook niet ach- Wordt het nieuwe Leidse Peace- monument een piesmonument? Het kan toch niet waar zijn dat het Vredesmonument aan de Korevaarstraat wordt gedegradeerd tot een luxueus, openbaar urinoir? De Romeinse keizer Vespasianuswist openbare voorzieningen moest financieren. Geld stinkt niet, zo stelde hij en hij voerde prompt een belasting in op de urinoirs. Het Leidse gemeentebestuur is nog steeds niet zo ver. Na het verdwijnen van het laatste openbare toilet tegenover het Stadhuisplein is het gebleven bij plannen om Leiden van volwaardige openbare toiletten te voorzien. En zo kan het gebeuren dat het kostbare Vredesmonument op het parkeerterrein aan de Garenmarkt wordt gedegradeerd tot een luxueus urinoir, compleet met blauw spiegelglas en directe verlichting. Een Piesmonument dus, in plaats van het Peace- monument dat de VW straks ongetwijfeld aan de Engelstalige i zal willen presenteren. Urineerslag „We willen in Leiden goede voorzieningen treffen. Geen uri noirs dus die alleen voor man nen geschikt zijn, maar hygiëni sche, computergestuurde toilet ten voor beide sexen", zegt R. Verplancke van de afdeling bouwen en wonen van de ge meente. Het digitale toilet rei nigt zichzelf na iedere bood schap. De stankoverlast, die het klassieke urinoir met zich mee brengt behoort tot het verleden. „De toiletgebouwtjes kunnen overal worden geplaatst en zijn niet storend voor het gezicht van bijvoorbeeld de binnenstad. In Maastricht en Haarlem staan ze al. Als toeristische stad moet je een dergelijke voorziening wel aanbieden. Het is echter wel duur. Een computergestuurd toilet gaat jaarlijks 30.000 tot 40.000 gulden kosten, en dat geld is op dit moment niet be schikbaar. Het ontbreken van openbare toiletten heeft tot ge volg dat er tegen muren en in portieken wordt geürineerd, daar zij we ons wel degelijk van bewust. Op bepaalde plaatsen aan de buitenkant van het stad huis is dat heel goed te ruiken. Dat het Vredesmonument op die manier wordt misbruikt had ik nog niet gehoordmaar het ligt voor de hand dat dit soort beschutte plekken door mensen in hoge nood worden aangegre pen", zegt Verplancke. Het is niet eenvoudig om net als de creatieve keizer Vespasianus een manier te vinden om de toi letten zichzelf te laten 'bedrui pen'. „Je zou er een toiletjuf frouw bij kunnen neerzetten, maar wie gaat er nou buiten met een schoteltje bij een open baar toilet zitten. Daar krijg je niemand meer voor", is de stel lige overtuiging van Verplancke. Urineerkijken Bij een bezoek aan het inwendi ge van het Vredesmonument lijkt het op dit moment met de urineschade nog wel mee te val len. Nog geen uitgebeten plek ken en ook geen penetrante geuren, maar die kunnen ver dreven zijn door de zuidwester storm die zich met grote kracht tussen de spiegelende panelen doorperst. De lampen die vanuit de bodem naar boven schijnen zorgen in combinatie met de spiegelingen voor een Aangezien het Vredesmonument aan de Garenmarkt bij gebrek aan beter toch een openbaar toilet dreigt te worden is het wellicht verstandig om er een toiletjuffrouw te installeren; op die manier kan de gemeente wellicht een computergestuurd toilet bekostigen. foto» jan holvast psychedelisch effect; voor de notoire uithuizige urineerder zou dat wel eens een extra aan trekkingskracht kunnen beteke nen; jezelf in actie zien, vele malen in al die vlakken weer spiegeld. Voor diverse voorbijgangers staat wel vast dat het Vredes monument steeds vaker als uri noir zal worden misbruikt en ook als slaapplaats voor zwer vers en andere ontheemden zal gaan fungeren. „Ik zie er gere geld mannen ingaan die er ver dacht lang inblijven. Nee, ik heb nooit gekeken wat ze daar pre cies uitspoken, maar dat kan ik wel raden. Ik vind het geen mooi monument, maar om het te gebruiken als wc gaat me toch te ver", zegt mevrouw C. van der Hulst, die bij op de bus richting Rijnstreek staat te wachten. Een passant heeft al vaak gezien dat de muur van de vlakbij gelegen synagoge door cafébezoekers wordt besproeid. „En nu zie je ook 's nachts mensen in het monument ver dwijnen, onder wie zwervers die kennelijk een beschutte slaap plaats zoeken". Urineerstrijken Het verbaast K. van Loon van de postkamer van het Nationaal Natuurhistorisch Museum niet dat zich ongewenste taferelen afspelen in het Vredesmonu ment. Vanuit zijn kantoortje heeft hij er een goed zicht op. „Daar kun je op wachten. Het Van der Werffpark hierachter zit vol met zwervers en die komen ook deze kant op. Ik kan er niet rouwig om zijn. Het is toch een afschuwelijk monument, wat heeft een glazen toren nou met vrede te maken". Ook Edwin de Boer van slijterij Gall Gall ziet vanuit zijn win kel de nodige randfiguren door het monument trekken. „Mijn klanten praten er voortdurend over. Helemaal geen lelijk kunstwerk, maar op deze plaats? Zoiets abstracts vlakbij die oude synagoge. Zoiets moe ten ze in een nieuwbouwwijk neerzetten. Dan is er ook geen kans dat cafébezoekers er in gaan rondspoken."(FB)

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15