VS klaar voor actie tegen Irak Britse pers bang voor muilkorf van censor Buitenland TrOmpCttCn voor Dizzy Iraki's dringen opnieuw Kuwayt binnen Veiligheidsraad wil Saddam laatste kans geven Wereldballonvaart loopt spaak Chemische wapens in de ban Verliezer Reynolds wint toch in Ierland Olie Shetlands ook gevaar voor mensen WOENSDAG 13 JANUAR11993 De Amerikaanse president Bush heeft volgens rege ringskringen in Washington besloten tot een luchtaan val op Irak. Alleen als Saddam Hussein zich volledig schikt naar de resoluties en uitspraken van de Verenig de Naties, is zo'n actie te voorkomen. Bush zou alleen nog moeten beslissen waar en wanneer aan te vallen. WASHINGTON HANS DE B CORRESPONDENT new york» Duizenden muziekliefhebbers hebben gisteren afscheid ge nomen van de vorige week overleden jazztrompettist Dizzy Gillespie (75). Nadat zaterdag al een rouwbijeenkomst had plaatsgevonden voor familie en intimi in St. Peters Church, New York, was gisteren de open bare begrafenisdienst in de beroemde kathedraal St John the Divine aan Amsterdam Avenue. Wynton Marsalis (links) leidde de rouwpro- cessie in typische New Orleans-stijl. foto bebeto matthews/ap trekker over halen'. Ook het ge duld van de VN is op. De VN- Veiligheidsraad wil Saddam nog Dat schrijft de New York Times één kans geven. Laat hij die lo- vandaag. Volgens de bronnen pen, dan is ook de VN vóór een van de krant 'is het nog slechts Amerikaanse actie, een kwestie van wanneer we de Irak tartte vanmorgen de VS en de VN opnieuw. Irakezen drongen voor de vierde keer zonder toestemming Kuwayt binnen om gebouwen af te bre ken op een Iraakse marinebasis, die na de grenscorrestie op Ku- wayts grondgebied staat. „Ze zijn er weer", aldus VN-woord- voerder Kabbaj vanmorgen vanuit Kuwayt. Voorts heeft Irak opnieuw luchtafweerraketten opgesteld in een voor Iraakse vliegtuigen verboden zone, ditmaal in het noorden van het land. Ook blijft Irak de VN-inspecteurs dwars zitten. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van defensie zei dat de luchtafweer raketten in Noord-Irak 'nog niet bedreigend' zijn voor de Ameri kaanse gevechtsvliegtuigen, die het vliegverbod ten noorden van de 36ste breedtegraad con troleren. Mocht dat veranderen, dan zullen de VS onmiddellijk hard optreden. Eerder eisten de gealieerden uit de Golfoorlog dat Irak zij ra ketten terugtrok uit het gebied ten zuiden van de 32ste breed tegraad. Volgens Washington voldeed Irak aan die eis, maar Baghdad ontkent dat. De zones ten noorden van de 36ste en ten zuiden van de 32ste breedte graad zijn ingesteld ter bescher ming van respectievelijk de Kur- den en de shi'ieten in Irak, die in voor de Golfoorlog bloedig door Saddam werden onder drukt. Volgens de New York Times heeft Bush maandag na overleg met zijn veiligheidsadviseurs besloten tot actie. Die zou kun nen worden uitgevoerd door vliegtuigen van het vliegdek- schip Kitty Hawk, dat in de Per zische Golf vaart, en door vlieg tuigen die in Turkije en Saudi- Arabië zijn gestationeerd. Doelwit van Amerikaanse luchtaanvallen zouden luchtaf- weerinstallaties, vliegvelden en munitiedepots zijn. De VS zou den in één klap willen proberen de Iraakse luchtmacht totaal uit te schakelen, wat hen in de Golfoorlog niet is gelukt. Quayle wil nu president worden Washington Voor de aftredende Amerikaanse vice-president Dan Quayle komt alleen nog het presidentschap zelf in aanmer king. „Ik heb geen belangstelling voor het ambt van gouverneur of voor enige andere post", zegt Quayle in de Washington Post van vandaag„Als ik mij ooit weer kandidaat stel voor een openbaar ambt, is dat het presidentschap." De 45-jarige Quayle zegt over zijn vier jaar in het Witte Huis: „Ik heb van elke minuut genoten." Hij gaat nu zijn memoires schrijven en goed betaalde spreekbeurten houden. Boze rijders stelen autosleutel Lachmon Paramaribo* Uit protest tegen de benzineschaarste in Suriname hebben enkele boze autobezitters maandagavond parlements voorzitter Jagernath Lachmon klem gereden bij het parlements gebouw in Paramaribo. Eén van hen ging er met Lachmons autocontactsleutel vandoor. Suriname heeft geen harde valuta in kas om een schuld van ruim 55 miljoen dollar (bijna 100 mil joen gulden) aan de oliemaatschappijen te betalen. Shell, Esso en Texaco hebben daarom hun leveranties aan de pompstations tot een kwart teruggebracht. Verbod op jonge kamelen-jockeys geëist Dubai Een pas opgerichte kamelensportbond in de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) wil dat de deelname van jonge kinde ren aan kamelenraces bij de wet wordt verboden. De jongens die als kamelen-jockeys optreden zijn va'ak tussen de vier en zeven jaar oud. Volgens het persbureau WAM heeft de politie vele po gingen verijdeld om jonge jongens uit Pakistan, Bangladesh en Sri Lanka de Golfstaat binnen te smokkelen met het doel ze daar te laten deelnemen aan kamelenraces. De jongens waren ont voerd, of voor een klein bedrag gekocht. Suu Kyi voorlopig niet vrijkomt yangon Nobelprijswinnares Aung San Suu Kyi blijft voorlopig in huisarrest. De militaire junta van Myanmar (Burma) zei giste ren dat de volgende regering over de vrijlating van de oppositie leidster zal moeten beslissen. De junta wil echter geen verkiezin gen uitschrijven vóór er een ontwerp is voor een nieuwe grond wet. Een conventie die de richtlijnen moet opstellen voor een nieuwe grondwet is zaterdag van start gegaan. Suu Kyi is in hon- Venezolaanse coupplegers veroordeeld Caracas In Venezuela zijn gisteren 97 militairen en burgers door een speciaal militair tribunaal veroordeeld tot gevangenis straffen van 18 tot 20 jaar wegens hun rol in de mislukte coup van 27 november vorig jaar. Het militaire gerechtshof sprak 99 verdachten vrij. Bij de couppoging tegen president Carlos An dres Perez kwamen 230 mensen om het leven. Voor zevende dag rellen in Bombay Bombay Hindu's en moslims bewapend met messen, knuppels en brandbommen zijn gisteren voor de zevende achtereenvol gende dag in de straten van de Indiase metropool Bombay slaags geraakt. Daarbij zijn opnieuw meer dan twintig mensen gedood. Sinds de rellen een week geleden uitbraken, zijn onge veer 200 mensen om het leven gekomen. De Indiase autoriteiten hebben het leger ingezet om de orde te handhaven. Minstens 115 landen tekenen historisch verdrag in Parijs PARUS HANS GERTSEN RENO* De organisatoren hadden gehoopt op een vada waren opgestegen, stortten met ballon en gon- eerste nonstop ballonvaart rond de wereld, maar het del ter aarde. Hun ballastballon had net over de lot beschikte anders. Enkele minuten nadat ballon- staatsgrens van California een berg geraakt. Slacht- vaarders Larry Newman, Don Moses en Vladimir offers vielen er niet Dzjanibekov in Reno in de Amerikaanse staat Ne- foto maryun newton/ap correspondent Vertegenwoordigers van min stens 115 landen zetten van daag en morgen in Parijs hun handtekeningen onder een ver drag dat het gebruik, de pro ductie en het bezit van chemi sche wapens verbiedt. Landen die nog C-wapens hebben, krij gen maximaal 15 jaar de tijd om deze te vernietigen. Volgens deskundigen gaat het om een 'revolutionair verdrag'. Dit zit hem vooral in het feit dat het toezicht op de naleving zeer streng zal zijn. Die contróle komt in handen van een nieu we, internationale organisatie die in Den Haag zal worden ge vestigd, de Organization for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW) Uitgever stopt met Kuifje als weekblad De Belgische uitgever Lombard stopt eind juni met het week blad Kuifje en de Franse versie daarvan, Hello Bede. Het strip blad dat 46 jaar geleden voor het eerst verscheen en onmid dellijk een doorslaand succes werd, heeft zijn bestaansgrond verloren, zo blijkt uit een brief van de uitgever aan zijn stripte kenaars. De uitgeverij gaat zich con centreren op de verkoop van stripalbums, zoals Rick Ringers en Thorgal. Door het verdwij nen van het weekblad voor „7 tot 77-jarigen" worden zes van de twintig personeelsleden van Lombard ontslagen. Hoofdredacteur Yves Sente van de uitgeverij Les Editions du Lombard in Brussel zei giste ren dat het weekblad destijds werd uitgegeven om de weg te effenen voor de albums. „Potentiële lezers en verza melaars wachten liever op het verzamelde werk in boekvorm", aldus Sente. Amerikaanse militair sneuvelt in Somalia In de Somalische hoofdstad Muqdisho is gisteren de eerste Amerikaanse marinier doodge schoten. Het slachtoffer werd in het hoofd geschoten toen een patrouille onder vuur werd ge nomen door Somalische strij ders in de buurt van het vlieg veld. De ruim 20.000 Ameri kaanse militairen in Somalia zijn sinds hun landing op 9 de cember vorig jaar regelmatig onder vuur genomen door sluipschutters en bendes, maar ze wisten steeds aan de dood te ontsnappen. Intussen zijn de Somalische vredesbesprekingen in de Etio- pische hoofdstad Addis Abeba in een impasse terecht geko men. Hoewel alle vijftien aan wezige partijen het in principe eens zijn over een wapenstil stand, ontwapening en een na tionale verzoeningsconferentie, kunnen ze al dagenlang niet tot overeenstemming komen over de deelname aan een dergelijke conferentie. Met name generaal Farah Ai- deed ligt dwars. Hij eist een voorkeursbehandeling, omdat zijn troepen vorig jaar zouden hebben gezorgd voor de val van dictator Siad Barre. LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT „Alleen fascistische en communisti sche regimes hebben in Europa ooit gepoogd de pers op deze wijze te brei delen", meende hoofdredacteur Sir David English van de Daily Express. Zijn college van de Sunday Times, An drew Neil, was slechts iets genuan ceerder: „De Franse regering heeft dit ook geflikt. Ze heeft de pers gecas treerd, zodat die nu de poedel is van het establishment". De Britse kranten, van de meest rechtse boulevardkrant tot de liberaalste kwali teitskrant, zijn in hun wiek geschoten. Aanleiding is een onvervalste poging om een driehoofdig college van censoren in het leven te roepen, dat verregaande bevoegdheden krijgt. De poging is van Sir David Calcutt, een jurist die door de regering was gevraagd een blik te werpen in de keuken van de media. Calcutt had anderhalf jaar gele den geadviseerd dat de kranten zelf een commissie zouden instellen die erop moest toezien dat de journalisten zich netjes gedroegen. Vorige week kwam de jurist op verzoek van hetb kabiinet met een nieuw rapport. Zijn conclusie: de zelfcensuur had niet gewerkt en de tijd was rijp voor drastische maatregelen. Hoewel het gewraakte rapport pas eind deze maand wordt gepubliceerd, is een aantal aanbevelingen eruit reeds uitge lekt. Calcutt wil dat het gebruik van af- luisterapperatuur en telelenzen door journalisten aan banden wordt gelegd. Een nieuwe wet zou fotografen moeten verbieden opnames te maken van bij voorbeeld nietsvermoedende prinses sen die naakt in hun tuin liggen te zon- De meest omstreden aanbeveling van Calcutt is echter de instelling van een college dat moet toezien op het gedrag van de pers. Het college, bestaande uit een rechter en twee leken, zou zelfs de bevoegdheid krijgen om boetes op te leggen aan zich misdragende kranten. Calcutt noemt 16 voorbeelden van 'wangedrag'. Enkele daarvan zijn: on nauwkeurigheid, het betalen voor inter views (zogenaamde chequeboek-jour nalistiek) verkeerde voorstelling van zaken, het lastigvallen van familieleden. Het is vooral dit college van censoren dat onaanvaardbaar is. Keivin McKen- zie, de hoofdredacteur van de boule vardkrant The Sun, zei strijdvaardig: „Ik laat niet door een tweedehands rechter en twee bemoeials uitmaken wat mijn lezers te lezen krijgen". Aanleiding voor het onderzoek door Sir David Calcutt waren enkele excessen van de boulevardkranten. Een van die kranten, de Sunday Sport, had het zelfs bestaan een aantal fotografen en ver slaggevers de ziekenhuiskamer te laten binnendringen van een acteur die zwaar gewond was geraakt bij een ver keersongeluk. Probleem was niet zo zeer dat de kran ten onjuiste informatie verschaften vrijwel alle 'grote' onthullingen van het afgelopen jaar bleken achteraf goed deels correct te zijn. De moeilijkheid was dat de media over lijken gingen bij het vergaren van die informatie. De Daily Mirror drukte naaktfoto's af van de hertogin van York (Fergie) in Frankrijk die van grote afstand met een telelens waren geschoten. De Sun pu bliceerde de tekst van een afgeluisterd telefoongesprek tusSen prinses Diana en een vermeende 'lover'. Eveneens op basis van een afgeluisterd telefoonge- sprek onthulde The People dat (ex-)mi- nister David Mellor enige tussenbeense werkzaamheden had verricht in het huis van een Spaanse actrice. Indien zij over een toereikende bankre kening beschikken, kunnen slachtoffers van sleutelgatjournalistiek in Engeland de media voor het gerecht slepen. Niet zelden is de rechter dan bereid die bankrekening met een spectaculair be drag te laten spekken, maar slechts op een voorwaarde: dat de gepubliceerde roddel onwaar was. Is de roddel echter correct, dan staan de slachtoffers in Engeland machteloos. Om die reden kon Fergie vorig jaar al leen de Franse media die haar naaktfo to's hadden gepubliceerd, voor het ge recht dagen (ze won, want de Franse wetgever beschermt de privacy van mensen). De gewraakte handelingen zijn gisteren door de onthulling van de kwaliteits krant The Guardian in een ander dag licht komen te staan. De prins en prin ses van Wales hebben zelf de details van hun huwelijksperikelen laten lek ken naar de sensatiebladen. Die er op hun beurt door Buckingham Palace en de regering van werden beschuldigd te wroeten in het privé-leven van de ko ninklijke familie. Hetgeen weer de aan leiding was voor het tweede rapport van Sir Calcutt. Op de redacties van de meeste kwali teitskranten werd met gemengde ge voelens naar de praktijken van de bou levardbladen gekeken. Maar diezelfde kwaliteitskranten meenden maandag dat Sir David Calcutt veel te ver was ge gaan met zijn aanbevelingen. Een wet die sleutelgatpraktijken verbiedt, zou voor hen nog aanvaardbaar zijn ge weest. Maar de instelling van een com missie van censoren die daarnaast het gedrag van de media toetst aan 16 ver schillende criteria, is een stap te ver. Het is volgende maand aan het Lager huis om de vierschaar te spannen. Deskundigen van die organi satie krijgen de bevoegdheid tot verrassingsinspecties van ver dachte installaties. Daarbij kan het om militaire installaties gaan, maar ook om chemische complexen. Een land dat in specties van de OPCW weigert, riskeert sancties van de Vere nigde Naties. Rusland, de Verenigde Staten, Israël, Zuid-Aftika, Cuba en Iran, allemaal landen met een fikse hoeveelheid C-wapens, zullen het verdrag tekenen. Op vallende afwezigen zijn landen als Irak, Syrië en Libië. Irak heeft in het verleden gif gas gebruikt tegen de Kurdische bevolking in het noorden van het land. Lybië en Syrië worden door de Amerikaanse geheime dienst verdacht te streven naar het bezit van chemische wa pens. Het is nog onduidelijk of ook China en India het verdrag zullen tekenen. Die twee landen hebben tijdens de voorafgaande onderhandelingen in Genève nogal wat bezwaren geuit tegen de 'vliegende inspecties'. Ze achten die strijdig met hun na tionale belangen. Namens Nederland zal minis ter Kooijmans van buitenlandse zaken het verdrag morgen on dertekenen. In de marge van de driedaagse conferentie in het hoofdkwartier van de Unesco ontmoet Kooijmans vanmiddag zijn Israëlische ambtgenoot Pe res. Kooijmans zal uitleg geven over het besluit van het kabinet om het voorgenomen bezoek van minister Hirsch Ballin aan Israël af te blazen in verband met de verbanning van de 415 Palestijnen. LONDEN CEES V correspondent Albert Reynolds was eigenlijk de grote verliezer. De Ierse premier had zijn eigen regering opgebla zen, omdat hij dacht dat de ver kiezingen zijn Fianna Fail de absolute meerderheid zouden brengen. Maar die verkiezingen bleken eerder een excercitie in nederigheid. De partij moest genoegen nemen met 40 pro cent van de stemmen, een his torisch dieptepunt. Toch speelde gisteren de glimlach van een triomfator rond zijn mond. Albert Reynolds had het voor elkaar gekregen. Eerst was hij uit de Eut geklauterd waar de kiezers em zeven weken geleden in hadden gegooid, vervolgens had hij zijn troon weer bestegen. Labour had haar zeteltal ver dubbeld en was als derde groot ste partij uit de verkiezingstrijd te voorschijn gekomen. Omdat de twee grootste partijen (Fian na Fail en Fine Gael) sinds de burgeroorlog van de jaren '20 niet meer met elkaar praten, kon geen van beide om Labour heen. Ergo: partijleider Dick Spring mocht zeggen wie er ging regeren. Spring, een voormalige rug- by-intemational, speelde ver volgens Fine Gael en Fianna Fail tegen elkaar uit en haalde de buit binnen. In de nieuwe re gering zal Labour zes van de 15 ministersposten bekleden. Reynolds blijft premier, maar Spring krijgt buitenlandse zaken en alle bijbehorende publiciteit. Voor een partij die het goed deels moet hebben van de po pulariteit van haar leider, is dat geen slecht resultaat. Verder heeft Spring enkele economische en sociale conces sies afgedwongen. De nieuwe coaliteiregering neemt zich voor jaarlijks 7.000 woningwetwo ningen te bouwen, de belasting alleen voor de laagstbetaalden te verlagen en de werkgelegen heid te bevorderen. Maar het economische gesternte is on gunstig. De werkloosheid is 18 procent, het pond zwak, de staatsschuld 94 procent van het bruto nationaal produkt. De olieramp met de Liberiaanse tanker Braer bij de Britse Shet lands heeft niet alleen gevolgen voor het dieren- en plantenle ven, maar levert ook een direct gevaar op voor de gezondheid van de mensen op de eilanden groep. Enkele Nederlandse des kundigen wijzen erop dat mede door de extreme weersomstan digheden grote hoeveelheden vluchtige stoffen in de olie, waaronder kankerverwekkend benzeen, over het gebied zijn verspreid. Het gebruik van che mische middelen om de olie te bestrijden betekent een extra ri sico voor de volksgezondheid, menen zij. Door het aanhoudende nood weer is de Braer gisteren in ten minste drie stukken gebroken. Waarschijnlijk is de meeste olie uit de tanks gestroomd. De olie die de Braer vervoerde is in tegenstelling tot de olie uit de Golf die zich moeilijk laat verwijderen, nogal vluchtig, legt campagnemedewerker Goossen van de milieuorganisatie Green peace uit. Zich baserend op ge gevens van milieuchemici schat Greenpeace dat zo'n 30 40 procent van de uit de tanker ontsnapte olie is vervlogen. De ze zogeheten aromaten bevat ten in dit geval benzeen, to lueen en xyleen. Volgens Goos sen bedreigen die stoffen niet alleen de conditie van vogels en zeezoogdieren op de kust, maar kunnen ze ook kanker veroorza ken bij de mens. „Deze aroma ten zijn berucht om de gevolgen bij inademing. Er is heel veel over bekend, vooral ook bij schilders", aldus de medewer ker van Greenpeace. De milieuorganisatie maakt zich grote zorgen over het ge bruik van bestrijdingsmiddelen om de olie te verwijderen. „Met het blote oog zie je dan niets meer van de verontreiniging, maar stop je een visje in dat wa ter, dan leeft dat niet lang." Hij wijst er bovendien op dat de storm als een reusachtige mixer de olie door het water mengt waardoor schelpdieren en vis sen de troep binnenkrijgen. Calamiteitencoördinator Rus van het onderzoeksinstituut Hl ZA van rijkswaterstaat bevestigt het mogelijke gevaar voor ae volksgezondheid. Hij zegt dat de autoriteiten er verstandig aan hebben gedaan mensen te evacueren en beademingsmas kers uit te delen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7