Ontslag voor 800 mensen bij NedCar St Voor een groot conflict hebben we een ander leger nodig' Binnenland WOENSDAG 13 JANUAR11993 5 Man ligt vier maanden dood in huis arnhem» Een 44-jarige Arnhemmer heeft vier maanden dood in zijn woning gelegen. De buren misten uiteindelijk de man. Maandag sloegen zij een ruitje van de woning in en vonden het lijk. Daarop waarschuwden zij de politie. Uit een opengeslagen televisiegids en post maakt de politie op dat de man op 13 sep tember moet zijn overleden. Doodsoorzaak is waarschijnlijk een combinatie van alcohol en medicijnen. Boetes na gebruik methylbromide den haag Voor het gebruik van het verboden grondontsmet- tingsmiddel methylbromide zitten twee directeuren van West- landse bedrijven al sinds november vorig jaar in voorarrest. Ruim 50 tuinders hebben het afgelopen weekeinde schikkings voorstellen thuis gekregen variërend van 5.000 tot 125.000 gul den. De tuindersorganisaties zijn woedend op het voorarrest van de twee directeuren. Politie Amsterdam wil nieuw logo niet De Amsterdamse politie vindt het logo maar niets. De springende granaat met wetboek doet denken logo van een gasfittersbedrijf, zo verklaarde hoofdcommissaris Van Ingen gisteren op een interne nieuwjaarsbijeenkomst. De Amsterdamse politie gaat proberen invoering van het nieuwe logo te voorkomen. De huidige zeskantige ster is veel beter. Die wordt volgens de woordvoerder nationaal en internationaal on middellijk herkend en voor politiewerk is zo'n snelle herkenning noodzakelijk. Eis vier jaar tegen 'verderfelijke man' almelo Officier van justitie Lunenborg heeft gisteren voor de Almelose rechtbank vier jaar cel geëist tegen een 43-jarige man wegens handel in harddrugs, hand- en spandiensten bij de in voer van cocaïne, verkrachting van verslaafde vrouwen en de he ling van gestolen cheques en goederen. De officier noemde de verdachte „een van de meest verderfelijke mensen die hij ooit was tegengekomen. 11 bent iemand die mensen aan drugs ver slaafd maakt en daarmee ook nog goede sier probeert te ma ken". De verdachte ontkende in alle toonaarden en zei alleen mensen te hebben willen helpen. De rechtbank doet uitspraak op 19 januari. Verbugt nieuw WD-kamerlid den haag Mevrouw P. Verbugt wordt op 19 januari kamerlid voor de WD. Met de komst van de 35-jarige Heidense stijgt het aantal vrouwen in de WD-fractie van 6 naar 7. De WD heeft 22 leden in de Tweede Kamer. Verbugt volgt Lauxtermann op, die op dezelfde dag zijn kamerlidmaatschap voor de liberale fractie zal beëindigen. Verbugt werkt momenteel nog als planologe bij de gemeente Venlo. Onderzoek vuilstort Lickebaert vlaardingen» De provincie Zuid-Holland gaat met Rotterdam, Vlaardingen en Maassluis onderzoeken of de aanleg van een stortplaats voor bouw- en sloopafval in de Uckebaertpolder ach terwege kan blijven. Een ambtelijke werkgroep gaat opnieuw be rekeningen maken over het aanbod van niet-huishoudelijk afval in Zuid-Holland en de stortcapaciteit die daar voor nodig is. Autofabrikant schrapt 1.200 arbeidsplaatsen Om te kunnen overleven moet Nederlands enige fabri kant van personenwagens, NedCar, dit jaar 1.200 van de 5.400 arbeidsplaatsen schrappen. Daarbij dreigt voor 800 werknemers gedwongen ontslag. Tussen 1993 en 1998 verdwijnen bij het concern nog eens 300 arbeidsplaatsen. Uiteindelijk zal bij de NedCar-vestigingen in Bom en Helmond werk overblijven voor 3.900 mensen, zo heeft topman Sevenstern gisteren bekendgemaakt. President-directeur Sevenstern buigt het hoofd tijdens een toelichting op het dramatische verlies van arbeids plaatsen bij NedCar. foto anp toussaint kluiters De reorganisatie is nodig van wege de sterk terugvallende vraag op de Europese markt, de toegenomen concurrentie en de relatief dure gulden. De onder neming leed in 1990 en 1991 een verlies van 150 miljoen gul den. Bij de komende reorganisatie zal ook de organisatiestructuur ingrijpend worden veranderd. Het bedrijf is nu nog een hol ding met twee werkmaatschap pijen, het produktiebedrijf in Bom en een ontwikkelingscen trum in Helmond. NedCar moet één BV worden. De ontwikke- lingsafdeling wordt sterk inge krompen en over vijf jaar over geheveld naar Bom. Sevenstern verwacht zo 160 miljoen gulden te besparen. De drie aandeelhouders, Vol vo, Mitsubishi en de Nederland se Staat, garanderen dat het be drijf zijn ontwikkelingsactivitei ten kan behouden. Die garantie geldt tot eind 1994 voor 600 ar beidsplaatsen. Daarna blijft een garantie over voor 400 tot 450 arbeidsplaatsen. NedCar hoopt de hoogwaardige technologi sche kennis te kunnen behou den door opdrachten van ande re bedrijven te verwerven. Volgens de vakbonden is al in 1991 bij de omzetting van Volvo Car in NedCar door de drie aan deelhouders afgesproken dat het bedrijf in 1998 nog maar 4.500 arbeidsplaatsen zou tel len. „Die informatie is ons tot nu toe steeds onthouden", al dus bestuurder Van Rees van de Industriebond FNV. Zijn collega Van Os van de Unie BLHP noemt het onaanvaardbaar dat in één jaar tijd 1.200 arbeids plaatsen vervallen. „Het Japan se Mitsubishi wordt klaarblijke lijk op zijn wenken bediend. Dat bedrijf is alleen geïnteres seerd in een produktie-eenheid op het Europese vasteland." Aanvankelijk werkten bij NedCar 9.000 mensen. De afge lopen jaren heeft het concern duizenden arbeidsplaatsen ge schrapt. Dat kon echter steeds zonder gedwongen ontslagen. Voor minister Andriessen van economische zaken komt de sa nering niet als een verrassing. Andriessen prijst zich gelukkig dat hij vorig jaar met Mitsubishi en Volvo tot een akkoord kwam dat voorzag in een nieuwe fa briek en verdubbeling van de produktie. Over enkele jaren worden bij NedCar Mitsubishi's in elkaar gezet. De overeen komst verzekert de toekomst van Nedcar „in hoge mate", al dus Andriessen gisteren. Warenhuis van Ter Meulen vandaag failliet rotterdam gpd Het bijna honderd jaar oude warenhuis Ter Meulen is fail liet. Dit heeft bewindvoerder F. Meeter meegedeeld na het mislukken van een laatste red dingspoging. De rechtbank van Rotterdam heeft vanmorgen de in september verleende sur séance van betaling omgezet in een faillissement. Volgens een woordvoerder van Ter Meulen zullen alle 550 personeelsleden hun baan verliezen. De zes filialen van Ter Meu len in Rotterdam, Spijkenis- se, Almere, Dordrecht en Zoe- termeer blijven volgens Meeter nog enkele maanden open. Het is de bedoeling de winkels totaal uit te verkopen. Bij de laatste reddingspoging bleken de verhuurders van de betrokken filialen wederom een niet te nemen hindernis. Sinds het begin van de sursé ance zijn de bewindvoerders op verschillende momenten geconfronteerd met de hard nekkige weigering van de eige naren de huren te verlagen. Een dergelijke verlaging was nodig om de kosten van de verliesgevende warenhuiske ten in de hand te kunnen krij gen. Ter Meulen heeft een schuld van vijftien tot twintig miljoen gulden. De problemen bij het warenhuis werden het afgelo pen najaar duidelijk, nadat de eigenaar van de warenhuiske ten, het beursfonds Goudsmit, weigerde nog meer geld in het concern te steken. Goudsmit werd door de verliezen bij Ter Meulen zelf in de rode cijfers gedrukt. Dat faillissement onafwend baar was, werd eind november duidelijk. Tijdens een wan hoopspoging de warenhuizen van de ondergang te redden, maakte de Dienstenbond FNV ongevraagd duidelijk dat er geen enkele serieuze kandi daat-koper voor de Ter Meu len-winkels was. Minister Relus ter Beek, de man die de dienstplicht afschaft Relus ter Beek zit glunderend achter een fles champagne in cadeauverpakking. Een aardig heidje van 'zijn' secretaris-ge neraal, die onder het personeel een prijsvraag had uitgeschre ven voor een aardige slogan op de kaft van de Prioriteitenno ta. 'Een andere wereld...een andere defensie' was de win nende inzending. De winnaar is niemand minder dan Relus ter Beek. pen haag margreet vermeulen „Ik hoop niet dat uw inbreng zich heeft beperkt tot de kaft?", luidt de eerste vraag aan de mi nister. Een bulderend gelach stijgt op uit de keel van Ter Beek. Hij vat de vraag op als een grapje. Ter Beek gooit hoge ogen om de geschiedenis in te gaan als de man die de dienstplicht ten grave droeg. Officieel blijft de dienstplicht bestaan en wordt jn 1998 slechts de opkomst plicht voor dienstplichtigen af geschaft. Maar de regelmaat waarmee Ter Beek spreekt over „het afschaffen van de dienst plicht, pardon, ik bedoel de op komstplicht", doet vermoeden dat het hier om een woorden spel gaat. „Niks geen woordenspel", Zegt Ter Beek. „Op deze manier blijft de dienstplicht bestaan, zodat hij altijd weer kan worden ingevoerd als de politiek dat wil. Of het zover komt, hangt na tuurlijk af van de veiligheidssi tuatie, dat wil zeggen: of een conflict het Nederlandse grond gebied dreigt te treffen." - U verwacht dus geen herin voering van de opkomstplicht zolang Nederland niet direct wordt bedreigd? „Ik zeg dat de mogelijkheid om de opkomstplicht weer in te voeren zich dan pas zal voor doen." Mensen die de dienstplicht willen handhaven, verwijzen nogal eens naar de jaren '30, toen Nederland de dienstplicht inkortte lot vijfeneenhalve maand. Nederland deed er aan merkelijk langer over om de dienstplicht op te rekken en weer een geoefend leger op de been te krijgen dan Hitier tijd nodig had om aan de macht te komen en de economie op te krikken. Ter Beek: „Dat is in de eerste Minister Ter Beek: „De dienstplicht kan altijd weer worden ingevoerd als plaats onzin, in de tweede plaats demagogisch en in de derde plaats onjuist. Ik ben de eerste om te erkennen dat dit een tijd is vol onzekerheden. Maar één ding is zeker: de hui dige krijgsmacht is wat betreft z'n structuur, inzetbaarheid en personele vulling aan een gron dige verbouwing toe. Dat is de kern van deze plannen." „Ook in politiek opzicht gaat de vergelijking mank. We zitten midden in een eenwordings proces. Dat heeft nog wel zijn tijd nodig, maar de militaire sa menwerking wordt versterkt en dat is goed voor de politieke stabiliteit. Dat is een onverge lijkbare situatie met de jaren '30, toen een expansionistisch, fascistisch en nationalistisch re gime ontlook. Dat is nu niet aan de orde." Ter Beek kiest voor een gelei delijke overgang van een dienstplichtigen- naar een be roepsleger. PvdA-kamerlid Vos vreest dat zijn partijgenoot de laatste lichtingen pechvogels in 1996 en 1997 met de Mobiele Eenheid van huis moet halen. Een commando van de 104 Compagnie in training. de politiek dat wil." FOTO ROB C. CROES NIEUW ANEFO Ter Beek: „Ik zie bliksems goed dat het voor de laatste lichtingen buitengewoon onple zierig is. Maar er staan zware argumenten tegenover. Een snellere afschaffing van de op komstplicht vergroot het aantal gedwongen ontslagen, niet met honderden, maar met duizen den. Bovendien kunnen we de overstap naar een beroepsleger pas echt maken als voldoende vrijwilligers zijn gevonden. Bo vendien heeft de krijgsmacht tijd nodig om al die veranderin gen door te voeren. Kortom, ik ben me bewust van een stuk onbillijkheid. Maar als u vraagt of de ME eraan te pas moet ko men, dan luidt mijn antwoord: nee. Ik ga me niet overgeven aan zwartgallige scenario's." - U wordt straks de grootste werkgever van Nederland... Ter Beek: „Dat bèn ik al." - Maar het verschil is dat het personeel straks niet meer van zelf komt. U moet jaarlijks 9.300 vrijwilligers werven. U heeft er vertrouwenin dat dat lukt. Is dat niet wat mager? Ter Beek: „Ik heb er dusdanig vertrouwen in, dat ik het ver antwoord vind de omslag te maken. Onderzoek leert ons dat het tot de mogelijkheden be hoort ruim 9.000 mensen te werven. Maar we zullen ons wel flink inspannen en we moeten bieden wat andere werkgevers op de markt bieden, wat betreft de salarissen bijvoorbeeld". Kansarm Ter Beek ontkent dat het leger een vergaarbak dreigt te worden voor kansarme jongeren. Ook niet nu Defensie van plan is on der drop-outs te gaan werven die zonder diploma van school zijn gegaan. „Die groepen, maar ook allochtonen en vrouwen, zijn gek genoeg juist onderver tegenwoordigd bij Defensie. Wat ik zeg is: laten we de ar beidsmarkt over de hele linie benutten en niet alleen dat klei ne partje met LBO-gediplo- meerden. Zo wordt de defensie organisatie meer een afspiege ling van de samenleving." De vrijwilligers kunnen één maal per anderhalf jaar voor zes maanden worden uitgezonden voor vredeshandhavende ope raties. Is dat niet te veel ge vraagd? Ter Beek vindt van niet. „Je mag het vragen. Het ant woord is aan hèn. Niemand is verplicht voor de krijgsmacht te kiezen. Men weet van tevoren waar men aan toe is. Ik wijs er op dat de animo voor de mari niers zelfs is gegroeid sinds ze aan VN-operaties meedoen." Het enthousiasme voor de luchtmobiele brigade leek ook zo groot. Maar zeventien pro cent van de sollicitanten die de eindstreep haalden, is alsnog af gehaakt omdat men heimwee kreeg of omdat problemen thuis ontstonden in verband met mo gelijke uitzending naar het bui tenland, Ter Beek is er niet van onder de indruk. „Dat percenta ge is niet hoger dan bij andere vergelijkbare eenheden. Ik stel daar tegenover dat er mariniers zijn die zich vrijwillig melden om voor de tweede maal naar Cambodja te gaan. Terwijl hun eerste uitzending nog geen half jaar achter hen ligt." Veilig Zodra de verbouwing van de krijgsmacht is voltooid, kan Ne derland aan vier vredesopera ties tegelijk meedoen, ter groot te van één bataljon (800 man) per operatie. „Daartoe blijft het niet beperkt. Dat is een mini mum-eis die we ons hebben ge steld. Daarvoor hebben we naast luchtmacht en marine het INKRIMPING VAN DE NEDERLANDSE KRIJGSMACHT vredessterkte (incl. burgerpersoneel) in totaal 70.100 personen marechaussee 600 4.000 If- 17.500 ü1998 ff 20.000 E3 sitüafe Bij conflict door oproepen reservisten (vrijwilligers) marechaussee 4 500 marine 23.700 luchtmacht 21.000 landmacht 60.000 ca. 110.000 landmacht .000 ff Prioriteitennota algemeen (centrale organisatie) marine landmacht luchtmacht marechaussee totaal defensie In miljoenen guldens loonpeil 1992 prijspeil 1993 Kazernes die worden gesloten (met jaar van sluiting). Kazernes overwogen. Opkomstplicht voor dienst plichtigen wordt met een over- 2.525,6 4.948,3 2.963,3 290,5 1996 2.862.1 2.595,6 4.907.2 3.032.3 288,8 1997 2.842,8 2 691,8 4.623,1 3.231,7 277,7 1998 2.796,8 2 819,4 4.723,8 3.027,7 271,9 13.414,8 13.614,0 13.686,0 13.667,1 13.639,6 vijfjaar* schaft. In 1998 zal ons leger vol ledig bestaan uit beroepsmilitairen. de sluiting wordt '95 Jan van Nassaukazeme^ '96 Willem Georg Fredcrikkazeme c= 1 97 de Kranenburg-Noordkazerne '95 Legerplaats Crailo Kromhoutkazerne '95 Pontonnlerskazeme '96 Johan van Komputkazeme Harderwijk Bussum L B B Schalkhaar '97 Generaal-majoor Berghuijskazerne '93 Westenbergkazerne Generaal Spoor kazet van Schaftelaar kazerne Generaal-majoor Kootkazerne Generaal de Borukazer '95 Frederik Hendrikkazcr '95 Cort Heijligerskazerne c Koningin Wilhelminakazerne '97 De Constant Rebecquekazer volgende paraat: twee bataljons mariniers, een verkenningsba taljon, een tankbataljon, een verbindingsbataljon en twee pantserinfanterie-bataljons. Daarnaast zijn er natuurlijk de drie parate bataljons van de luchtmobiele brigade voor vre- desafdwingende en handha vende operaties en allerlei een heden voor logistieke onder steuning, zoals transportbatal jons, verbindingen en de genie. Kortom, in feite is de hele krijgsmacht op vredessterkte in zetbaar voor de VN. De man schappen hebben als het ware twee petten op. Want zodra het NAVO-verdragsgebied in het gedrang komt, zullen ze in NAVO-verband optreden." - Voelt U zich veilig in een Ne derland dat in oorlogstijd nog maar vijf brigades op de been kan brengen, dat is pakweg 10.000 man? Ter Beek: „Ia, veilig in die zin... Daar wil ik dit van zeggen. Er is een haast theologisch de bat gevoerd over de kans op een grootschalig conflict op het NAVO-grondgebied. Ik heb al tijd gezegd: een grootschalig confiict sluit ik niet uit, maar het zal eeri confiict met andere kenmerken worden. Het zal gaan om een minder groot con flict. Het wordt eerder uitge vochten aan de rand van het NAVO-verdragsgebied dan mid den in Europa Voor zo'n con flict hebben we andersoortige eenheden nodig, zoals de lucht mobiele brigade. We hebben weliswaar gekozen voor een kleinere krijgsmacht, maar wel met een grotere inzetbaarheid."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5