'Bonden zijn schuldig aan banenverlies' Een mysterieus sterfgeval in Venlo Binnenland Dagbladdirecteur De Vries: Zelfstandigheid gegarandeerd Journalistenbond bang voor meer overnames Hoofdredactie: In de krant zal door overname niets veranderen Het water stijgt Limburg tot de knieën Paard gewond in keuken POSTBANK WOENSDAG 13 JANUAR11993 haarlem» jaap sluis i deze krant door De Telegraaf is voor de betrokkenen geen echte verrassing. Na de totstandkoming van de Hollandse Dagblad Com binatie in december 1991 bestond er volgens di recteur Jan de Vries al een 'zeer grote waarschijn lijkheid' dat De Telegraaf op lange termijn een meerderheidsbelang zou verwerven. Per slot van rekening was dat de enige grote aandeelhouder (destijds ruim 32 procent) die pakketten van an dere aandeelhouders kon kopen. Dat het Amsterdamse krantenbedrijf in zeer korte tijd niet een meerderheid, maar alles ver wierf heeft ook De Vries verrast. Maar, tekent hij daar onmiddellijk bij aan, het is voor de HDC zonder meer een goede zaak. „De Telegraaf is in onze branche zonder twijfel de beste uitgever. Eentje met een onvervalste kranten-mentaliteit. Bovendien is het in vele opzichten een uitsteken de werkgever. Ik denk dat de overname voor de HDC daarom de beste oplossing is", aldus De Vries. Er is, zegt hij, geen reden voor ongerustheid. De werkgelegenheid wordt door de nieuwe eigenaar van de HDC gegarandeerd en hetzelfde geldt voor de zelfstandigheid van redacties en de leiding van de dagbladen. De Vries: „Je kunt moeiteloos aller lei spookbeelden oproepen, maar ik zie daar geen reden toe. Vroeger binnen Damiate en tegen woordig binnen de HDC hebben we hard gewerkt aan het versterken van ons bedrijf en daar gaan we gewoon mee door. Daar heeft de overname verder geen directe invloed op." De zaak kwam in een stroomversnelling toen de Haarlemse drukkerij Joh. Enschedé en Zonen onlangs een pakket aandelen in De Oprechte Haarlemsche Courant BV aan De Telegraaf ver kocht. Die BV behoorde tot de houdstermaat schappij Damiate, die opging in de HDC. Toen ook andere aandeelhouders te kennen gaven hun pakket aandelen te willen verzilveren, hapte de grootaandeelhouder van de hoofdstedelijke Ba sisweg meteen toe. Mogelijkheden om die pak ketten aan andere uitgevers te verkopen waren er nauwelijks. Ze moesten namelijk eerst aan de mede-aandeelhouders worden aangeboden. Het fusie-proces binnen de HDC zal volgens De Vries niet ingrijpend door De Telegraaf worden beïnvloed c.q. gestuurd. Hij kenschetst de nieuwe eigenaar op dat punt als 'een buitengewoon be trouwbare partner' die de eigen krachten en be perkingen kent. Die beperkingen liggen vooral op het regionale vlak. De Vries: „Ze zijn bij De Tele graaf courantiers genoeg om te weten dat zij lan delijk en wij regionaal sterk zijn. En dat je die za ken dus niet door elkaar moet gaan halen, want daar wordt niemand beter van." De Vries is ook voorzitter van de dagbladuitge vers-organisatie de NDP. Hij zal die functie neer leggen, omdat elk concern maar met één lid ver tegenwoordigd kan zijn. amsterdam wilco dekker De journalistenvakbond NVJ is ongerust over de overname van de HDC door De Telegraaf. De NVJ wil snel een wettelijke regeling voor persfusies. Zo'n regeling zou moeten voorko men dat er dagbladtitels ver dwijnen en dat er (te) machtige mediaconcerns ontstaan. Na de overname van HDC heeft De Telegraaf 24,4 pro cent van de Nederlandse dag- bladmarkt in handen. De NVJ legt de grens bij 25 procent. De journalistenvakbond vroeg mi nister d'Ancona van WVC gis termorgen juist voor het be- kendworden van de overname om een tijdelijk verbod op persfusies. Volgens WVC is zo'n verbod niet mogelijk. NVJ-secretaris Hans Ver- ploeg gaat er vanuit dat de aankoop van HDC door De Te legraaf snel zal leiden tot meer overnames. „Ik verwacht niet dat de andere grote dagblad uitgevers nu met de handen over elkaar blijven zitten", al dus Verploeg. De NVJ-secreta ris sluit niet uit dat er straks maar vier of zelfs nog minder grote dagblad-concerns over zijn. „Een griezelige situatie", aldus Verploeg. Op dit moment zijn, na De Telegraaf, de NDU (onder meer Algemeen Dagblad en NRC Handelsblad) en VNU met een marktaandeel van ruim 16 procent nummer twee en drie. Daarna volgt regionale dag bladuitgever Wegener (13 pro cent), waarin De Telegraaf een belang heeft van ruim 22 pro cent Nummer vijf is de Pers combinatie, uitgever van De Volkskrant, Trouw en het Pa rool, met ruim 12 procent. Hoe de top vijf er straks uitziet, hangt onder meer af van wat er gebeurt met Sijthoff. Deze uitgever van onder meer de Haagsche Courant kondigde onlangs een grote sanering aan. Zelfstandig zijn alleen nog de Provinciale Zeeuwsche Cou rant, de Gooi- en Eemlander en enkele christelijke dagbla den. haarlem» jaap sluis „Er komt geen ander beleid, er komen geen ande re mensen. De krant wordt niet zomaar veran derd. We gaan op onze eigen manier door." De overname door De Telegraaf van het HDC-con- cem heeft volgens de hoofdredacteuren Frans Nypels en Jan Geert Majoor geen inhoudelijke ge volgen voor de krant. Van redactionele Telegraaf- invloeden zal, benadrukken zij, absoluut geen sprake zijn. Al was het alleen maar omdat het re dactiestatuut, waarin de onafhankelijkheid is ge waarborgd, ook na de overname onverminderd van kracht blijft. Nypels en Majoor draaien er niet omheen: na de bekendmaking van de overname was het voor hen even schrikken en slikken geblazen. Het op geven van de zelfstandigheid gaat een krant nou eenmaal niet in de koude kleren zitten. Maar daar staat tegenover dat de vooral voor regionale dag bladen steeds ongewisser ogende toekomst met de nieuwe, zakelijk sterke eigenaar met meer ver trouwen tegemoet kan worden gezien. Nypels: „Het voortbestaan van onze kranten is nu gewaarborgd. De Telegraaf heeft de goede ge woonte om zich niet met het redactionele beleid van nieuw verworven uitgaven te bemoeien. Wat dat betreft is het een fatsoenlijk bedrijf dat zich keurig aan de afspraken houdt. Er hoeft dus abso luut geen angst te bestaan dat er nu plotseling heel andere kranten moeten worden gemaakt. We gaan gewoon door. De lezers zullen niets van de overname merken." Jan Geert Majoor ziet in de overname „uitste kende kansen voor een goede voortzetting van ons dagbladbedrijfen vertrouwt erop dat de HDC daarbij een eigen koers kan blijven varen. Het feit dat de bedrijfsvoering onveranderd wordt voorgezet, acht hij in dat verband vertrouwen wekkend: „We gaan door met onze eigen leiding en ons eigen beleid. Ook op dat punt verandert er niets." De overname, beamen Nypels en Majoor, zal mogelijk voor de nodige onrust en onzekerheid binnen de HDC leiden. Het samengaan van Da miate en de Verenigde Noordhollandse Dagbla den in HDC-verband is nog in volle gang en daar komt nu de komst van De Telegraaf nog eens bo venop. Majoor: „Het is voor alle betrokkenen mis schien even wennen, maar ik denk dat we er op den duur allemaal mee gediend zijn. Helemaal omdat we de garantie hebben gekregen dat onze dagbladen op de al eerder uitgestippelde weg door kunnen gaan. De koers hoeft niet te worden verlegd." Voorzitter Wim Bank van de Centrale Onderne mingsraad van de HDC zei in een eerste reactie npeld te zijn door het nieuws van de over- ae. De directie van de HDC heeft de COR om advies gevraagd. Bank wilde daar niet op t lopen. Maar, aldus de COR-voorzitter, als het gaat om zaken als werkgelegenheid en redac tionele zelfstandigheid, zullen keiharde garanties worden gevraagd. Rinnooy Kan: Looneis onverantwoordelijk De vakbeweging lokt bewust een hogere werkloosheid uit door veel te hoge looneisen te stellen. Dat zei voorzitter Rinnooy Kan van het Verbond van Nederlandse Onder nemingen (VNO) vanmorgen op zijn maandelijkse pers conferentie. Hij laakte de „onverantwoordelijke, na-ons- de-zondvloed-mentaliteit van de vakbonden". borgharen Wateroverlast of geen wateroverlast, de post de gisteravond alarmfase drie af, wat betekent dat de moet worden bezorgd. Deze PTT-bestellers te fiets in het meeste veren op de Maas uit de vaart zijn genomen. Enkele Limburgse Borgharen ploeteren daarom over overstroomde wegen zijn afgesloten. In Maastricht stonden gisteravond wegen in het stroomgebied van de Maas. Door zware re- al enkele straten en kaden onder water. De huidige stand genval in Noord-Frankrijk en de Ardennen is het peil van de van het Maaswater is even hoog als in 1984 en zal vermoe- rivier in korte tijd enorm gestegen. Rijkswaterstaat kondig- delijk nog hoger uitvallen. De afvoer benadert zelfs de hoe veelheid van 3000 kubieke meter per seconde, het record uit 1926, maar Rijkswaterstaat vermoedde vanmorgen dat dat record net niet zal worden gehaald. FOTO ANP COR MULDER De werkgeversvoorzitter kwam met berekeningen die moeten aantonen dat de looneisen vooral rampzalig zijn voor de Nederlandse industrie, waar ruim 200.000 banen bij verlies gevende bedrijven zitten. Die banen zouden door te hoge looneisen grotendeels verloren gaan, vreest Rinnooy Kan. Nu is er nog een adempauze in de CAO-onderhandelingen, maar de Voedingsbond FNV ziet een 'loonruimte' van 4,75 procent, de ambtenarenbond AbvaKabo stelt een looneis van 3,6 procent en de Industriebond FNV van 3,25 procent. Evenals zijn collega Blankert van de christelijke werkgevers (NCW) vindt Rinnooy Kan dat in de nieuwe CAO's een loons verhogingvan nul procent moet volstaan. Voor de werknemers betekent dat nog altijd gemid deld behoud van koopkracht, omdat de lastendruk iets daalt. Het eisenpakket dat de Indus triebond FNV bij de metaal werkgevers van de FME op tafel heeft gelegd, komt volgens Rin nooy Kan zelfs neer op een tota le loonkostenstijging van 10 tot 13 procent. De FME vreest daardoor een verlies van 20.000 arbeidsplaatsen in de sector. Volgens Rinnooy Kan is is de ar- beidsvoorwaardennota van de FNV in strijd met het centraal akkoord van vorig najaar, om dat geen rekening wordt gehou den met de economische om standigheden, de verlichting van de lasten door de overheid en met loonsverhogingen 'inci denteel', bijvoorbeeld door door dienstjaren en promoties. De vakbeweging is tot dusver niet onder de indruk van de cij fers van de werkgevers. Als het nieuwe cao-seizoen op til is zijn de werkgevers altijd extra som ber, zo redeneren ze. Het Cen traal Planbureau ziet nog geen aanleiding de laatst gepubli ceerde voorspellingen over werkloosheid en werkgelegen heid bij te stellen. Van Dam wordt lid commissie PvdA-program den haag gpd VARA-voorzitter en oud-PvdA- bewindsman Marcel van Dam wordt lid van de commissie die het verkiezingsprogramma van de PvdA gaat schrijven. Hij heeft dat meegedeeld aan frac tieleider Wöltgens en partij voorzitter Rottenberg. Wöltgens wordt voorzitter van de commissie. Andere le den zijn directeur Kalma van de Wiardi Beckmanstichting (het wetenschappelijk bureau van de PvdA) en de Rotterdamse wethouder Hallensleben. Van Dam benadrukt dat hij niet streeft naar een politieke functie. „Ik heb altijd gezegd dat ik niet meer in de Kamer ga zitten of minister wil worden. Dat ik lid word van deze com missie, verandert daar niets De VARA-voorzitter heeft hij zich de afgelopen jaren regel matig kritisch uitgelaten over de PvdA. „Volgens mij heeft de partij in de jaren tachtig veel te iang gewacht met het zichzelf vernieuwen en zich aan te pas sen aan de veranderde omstan digheden. Sinds er wordt bezui nigd, heeft de partij zich ge dwongen gevoeld het bestaande te behouden en te verdedigen. Dat is voor de sociaal-democra tie een vreemd verschijnsel, omdat ze altijd een vernieu wingsbeweging is geweest." Van Dam zegt zich lang te hebben afgevraagd of zijn toe treding tot de commissie niet nadelig zou zijn voor de VARA. „De VARA heeft er jaren aan ge werkt om een onafhankelijke journalistieke organisatie te worden. Dat is ook gelukt. De VARA zal de PvdA en andere partijen kritisch blijven volgen. Dat doen wij op grond van jour nalistieke maatstaven en niet op basis van een verwantschap van vroeger." 'Met pincode betalen voor treinkaartjes' utrecht gpd De Nederlandse Spoorwegen gaan de service aan de reiziger vergroten. Op grotere stations kan met de pincode worden be taald. De verkoop van drank en etenswaren in intercity-treinen wordt uitgebreid en er komen twintig treintaxi-stations bij. Met deze maatregelen willen de spoorwegen reageren op het groeiend ongemak voor de treinreiziger door voortdurende vertragingen en beperkte capa citeit. In zijn nieuwjaarsrede stelde president-directeur Den Besten dat NS een moeilijk jaar achter de rug hebben. De trei nen waren overvol en er ge beurden twee ernstige- ongeluk ken bij Eindhoven en Hoofd dorp waarbij doden en gewon den vielen. Bovendien vielen de opbrengsten van het reizigers- vervoer tegen. De tegenvallers worden onder meer veroorzaakt door de OV-jaarkaart voor stu denten. De NS verwachten het ko mend jaar ook niet uit het ver lies te komen. Het verlies zal volgens Den Besten volgend jaar zijn opgelopen tot 103 mil joen gulden. De rente van de Postbankhypotheken is gedaald en is nu vanaf: Rente 2 jaar vast: 8,1% (8,5%) Rente 5 jaar vast: 8,0% (8,4%) Rente 7 jaar vast: 8,0% (8,4%) Rente 12 jaar vast: 8,0% (8,4%) De rentes gelden voor hypotheken met gemeente garantie en maandbetaling (tussen haakjes staan de ef fectieve rentes vermeld). Voor spaarhypotheken geldt een 0,2% hogere rente. Wilt u meer weten over de Postbankhypotheken? Bel 020 - 584 77 77 of haal de folder op het postkantoor. heerlen gpd Racisme of niet? Venlo is in rep en roer over de dood van de 32- jarige Hussein Köksal. Afgelo pen woensdag werd hij na een volgens ooggetuigen zeer hard handige arrestatie vanuit een Venlose politiecel in allerijl overgebracht naar het zieken huis. Daar overleed hij een dag later aan de gevolgen van, zo is vrijwel zeker, een hersenbloe ding. Sectie moet nu uitwijzen of die hersenbloeding een ge volg is van het harde politie-op- treden. Officieel is er nog geen aan klacht ingediend tegens de poli tie wegens dood door schuld. Om geen heksenjacht uit te lok ken, heeft de familie van Köksal, besloten te wachten op de re sultaten van de onderzoeken van de rijksrecherche en de ei gen advocaten. Maar veel leden van de Turkse gemeenschap in Limburg hebben hun oordeel al klaar: dit is een daad van racis me geweest. Zeker omdat justi tie in Roermond om eerste in stantie zei dat de arrestant op het moment van aanhouding dronken was. „Slechts met veel praten hebben wij kunnen voorkomen dat de vlam in de pan sloeg", zeggen de advoca ten van de familie. In de Venlose Bolwaterstraat vergadert opnieuw de familie Köksal. De sfeer is bedrukt. De meeste familieleden spreken uitstekend Nederlands en tonen vertrouwen in de Nederlandse autoriteiten. Niet op de laatste plaats door het optreden van hun advocaten Van Alst en Knoops en de rijksrecherche, die hen alle openheid in het on derzoek heeft toegezegd. „Wij proberen ook de Turkse pers rustig te houden. Zij zijn geladen en schrijven al over ra cisme bij de politie, maar wij willen hier in Venlo geen toe standen zoals in Los Angeles. Wij hebben vertrouwen", zegt Adam Punar, die door de fami lie als woordvoerder is aange wezen. Hij heeft in het weekein de ook kunnen spreken met in specteur Comelissen van de rijksrecherche uit Den Bosch, die het onderzoek leidt. Volgens de advocaten kan het onderzoek snel worden afge rond. Van Alst was al in het zie kenhuis in Venray voor Hussein stierf. Hij laat getekende verkla ringen zien van een taxichauf feur en van vier Turkse kennis sen,van Hussein, die woensdag nacht hebben gezien wat rond een uur of vier in de Venlose Nieuwstraat is gebeurd. De politie wordt die nacht ge alarmeerd omdat de Skoda van Hussein tegen een paaltje voor een juwelierszaak is gereden. Dronkenschap ligt voor de hand. Van Alst: „Ik ben daar niet zo zeker. De getuigen heb ben verklaard dat niet alleen de lampen nog brandden en de ruitenwissers in werking waren, maar dat ook het alarm van de auto overging. Dat kan er op wijzen dat de man onwel is ge worden." Getuigen zagea dat de politie de man uit de auto trok en met zijn knieën over de grond naar de patrouillewagen sleurde. „De man bewoog zich nauwelijks en ik zag geen noodzaak waarom ze zo hard te keer moesten gaan", zei de taxichauffeur la ter. Ook ontging hem waarom een van de agenten boven op de geboeide Turk ging zitten en hem enkele malen met zijn hoofd omlaag duwde tegen het asfalt. De op dat moment gear riveerde versterking zou vervol gens de inmiddels in het Turks schreeuwende verdachte hard handig in de dienstauto hebben gegooid. In het politiebureau van Ven lo kwam het volgens welinge lichte bronnen korte tijd later tot een woordenwisseling tus sen enkele agenten over de ma nier waarop Köksal was aange pakt. De advocaten proberen uit te vinden wat er precies ge beurd is op het politiebureau. Wel staat vast dat 's nachts om streeks twee uur in allerijl een arts werd opgetrommeld en kort daarna lag Hussein in het ziekenhuis. „Dat er iets niet klopte, was donderdag al snel duidelijk. De familie vermoedde toen al dat er iets niet in orde was omdat nergens was te achterhalen waar Hussein was en waarom hij was opgepakt", zegt de fami lie. Advocaat Van Alst heeft nog heel veel vragen, zoals waarom de politie zo hard van stapel liep. „Dachten de agenten wel licht dat het om iemand ging die gezocht werd voor andere strafbare feiten? Heeft niemand op het politiebureau gezien dat de man er slecht aan toe was en waarom is niet eerder een dok ter geraadpleegd? Op dit mo ment is er nog geen enkele aan klacht ingediend, al is de ver denking groot dat de man ern stig is mishandeld." Politie en justitie hebben voorlopig geen commentaar. den haag anp Een paard Is gisteravond ge wond geraakt in de keuken van een woning aan de Wete ringkade in Den Haag. Het dier richtte zware vernielingen aan toen hij uitgleed op de gladde keukenvloer. De berijdster van het paard ging bij een kennis op bezoek en reed voor de grap met het dier de gang in naar de keuken. Toen het dier in de den haag«anp Het Zeeuwse statenlid L van Dijke zal vrijwel zeker het RPF- kamerlid Leerling opvolgen. Van Dijke is door het federatie bestuur van de RPF voorgedra gen als lijsttrekker voor de ver kiezingen in 1994. Leerling heeft enige tijd geleden al laten weten dat hij zich wil terugtrekken uit keuken uitgleed en ten val kwam, schopte het wild om zich heen. De keuken werd zwaar beschadigd. Dierenart sen hebben het paard met een verdoving tot bedaren ge bracht. De viervoeter is vooral gewond aan de benen. De brandweer heeft het paard in een zeildoek gewikkeld naar buiten gesleept. De berijdster bleef ongedeerd. de landelijke politiek. Van Dijke is sinds 1987 voor de RPF lid van provinciale sta ten van Zeeland. Hij heeft het RPF-bestuur toegezegd zeker twee periodes van vier jaar in de Tweede Kamer te willen blijven. De nieuwe lijstrekker werkt mo menteel bij een bedrijf in bouw materialen. 'Wij willen hier in Venlo geen toestanden zoals in Los Angeles' Man bekent brandstichting trein utrecht anp Een 28-jarige man uit Hildesheim in Duitsland heeft gisteravond bekend maandag brand te hebben gesticht in de internationale trein van Berlijn naar Schiphol. De verdachte reed als passagier mee in de trein. Over zijn motieven is nog niets bekend. Over de oorzaak van de brand, waarbij geen slachtoffers vielen, deden maandag uiteenlopende verhalen de ronde. Aanvankelijk sloot NS brandstichting niet uit. Later werd de vermoedelijke oorzaak in een technisch mankement gezocht. Die oorzaak werd gistermiddag echter al uitgesloten. Van Dijke (RPF) volgt Leerling op

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3