De Frankenstein van Bosnië UNITED NATION Honecker boette nog geen half jaar voor zijn daden Feiten &Meningen WOENSDAG 13 JANUAR11993 192 2 Radovan Karadzic, psychiater, dichter, musicus en oorlogsmisdadiger TOM JANSSEN De grote man met de don derende stem dwingt de aandacht van zijn gehoor af. Radovan Karadzic professioneel psychiater, dichter, musicus en leider van de grootste Servische partij in Bosnië zet zijn opvattingen uiteen. Na tuurlijk hebben de Serviërs nooit een burgeroorlog ge wild. Maar nu de oorlog eenmaal een feit is, buldert hij, „zullen de Serviërs de overwinning behalen". Het is niet zijn vredelievende inborst die het meest over tuigt. LONDEN THE INDEPENDENT Terwijl het Westen aan de kant blijft staan en de ene na de an dere vruchteloze onderhande lingsronde organiseert, speelt Karadzic zijn macabere spel in de oorlog die Bosnië heeft ver woest. Keer op keer is er weer een glimp van hoop. En keer op keer gaat het moorden gewoon door. Van het begin af aan is Karadzic nauw verbonden geweest met de mannen die de gruwelijke wandaden plegen en hij komt ruimschoots in aanmerking voor het predikaat 'oorlogsmis dadiger'. En dat uitgerekend in Bosnië, dat helemaal geen tra ditie van etnische spanningen kent. Hoewel Karadzic anders wil doen geloven, was het oude Bosnië van voor de burgeroor log een etnische smeltkroes. De situatie was te vergelijken met die in veel Westeuropese lan den, waar de burgers vaak niet van elkaar weten of ze katholiek of protestant zijn. En als ze het wel weten, zien ze elkaar niet in die termen. Zo was het ook in Sarajevo. Hoewel de etnische verschillen een feit waren, had het potentiële kruitvat geen lont. Des te treuriger is het dat Ka radzic zich een democratisch gekozen leider kan noemen. De Bosnische verkiezingen van 1990 werden beheerst door de moslims, die de grootste etni sche groep vormen. Maar Ka radzic kreeg de meerderheid van de stemmen van de Servi sche Bosniërs, die 30 procent van de bevolking vormen. De joviale psychiater (gespecia liseerd in neurosen en depres sies) ontpopte zich al snel als de belichaming van een voor Bos nië ongekend soort onverdraag zaamheid. Karadzic bleek een twistzieke, op polarisatie belus te bullebak. Zuivering Toen in het voorjaar van 1992 de oorlog in Bosnië uitbrak, werd het gebied het toneel van gruwelijkheden waarbij zelfs de wandaden in Kroatië verbleek ten. Gedurende de zomer be zetten de milities van Karadzic grote stukken grondgebied, dre ven de moslims uit hun huizen, vermoordden de mensen die weigerden te vertrekken en pas ten nazi-achtige taktieken toe: 'etnische zuivering'. In de prak tijk betekende dat meer dan een miljoen vluchtelingen en onge veer 200.000 doden. Deze etnische zuiveringen wer den teweeggebracht door een man die nota bene zelf geen echte Bosniër is. Karadzic werd in de republiek Montenegro ge boren en kwam na de Tweede Wereldoorlog als tiener in Sara jevo terecht. Als persoon is Karadzic de vriendelijkheid zelve. Als hij een goede dag heeft, zou je hem bij na voor normaal kunnen verslij ten. Toch gaapt er een bodem loos diepe kloof tussen zijn woorden en de werkelijkheid. Sommige politici zijn ontwij kend. Karadzic liegt gewoon. Toen er dagelijks meerdere do den vielen door Servische sluip schutters, hield hij vol: „Wij (de Serviërs) hebben geen sluip schutters." Volgens Karadzic waren de moorden door sluip schutters onderdeel van een be wuste uitlokkingstaktiek van de Bosniërs zelf. Hij hield ook vol dat er in de Servische gevange nenkampen in Bosnië geen bur gers werden vastgehouden. Over het Servische bombarde ment op Sarajevo zei hij: „De moslims beschikken over zwaar artilleriegeschut. Soms zijn de Serviërs gedwongen hun vuur te beantwoorden." Volgens Karadzic verspreiden de moslims AIDS, hebben ze martelkamers voor Serviërs en 'schandehuizen' vol Servische meisjes. Dat al deze uitspraken aperte leugens zijn, kan Karad zic geen zier schelen. Fraude In het communistische Joego slavië heeft hij enige tijd in de gevangenis gezeten, volgens hemzelf omdat hij een tegen stander was van het regime. In werkelijkheid zat hij waar schijnlijk vast wegens fraude. Karadzic heeft zelf nooit aan de militaire acties deelgenomen. Dat heeft hij overgelaten aan mannen als generaal Ratko Mladic (verantwoordelijk voor de bombardementen op Du- brovnik en Sarajevo) en Arkan, een caféhouder uit Belgrado die in een moorddadige paramili tair en etnisch zuiveraar is ver anderd. Maar de rol van Karadzic als voorman van de mensen die de wapens hebben, moet niet wor den onderschat. Er zijn sterke aanwijzingen dat hij zijn partij in de aanloop naar de Bosni sche burgeroorlog heeft gehol pen met de heimelijke versprei ding van wapens in Bosnië. Karadzic heeft nooit echt af stand genomen van het moord dadige tuig dat in Bosnië heeft huisgehouden, maar hij heeft ze ook niet helemaal onder con trole. In zekere zin zijn de gewa pende mannen Karadzics mon sters van Frankenstein. Hij heeft ze de wereld in geholpen, maar als hij hen zou proberen te ont wapenen, zouden ze zich wel eens tegen hem kunnen keren. Karadzic wil een opdeling van het voormalige Joegoslavië langs etnische lijn. In 1991 hing aan de muur van zijn kantoor al een kaart waarop hij de etni sche verhoudingen in Bosnië van dorp tot dorp uit het hoofd kon aanwijzen. In de mislukte vredesonderhandelingen in Ge- nève streefde Karadzic dan ook naar een zelfstandige staat in het door de Serviërs op Bosnië veroverde gebied. VERTALING: MARGREET HESUNGA HAARLEM ONNO HAVERMANS Sommige krantekoppen wekten deze week de indruk dat de ge schiedenis zich pijlsnel her haalt. Alsof de Golfoorlog op het punt staat opnieuw te ontbran den. En wederom is Saddam Hussein de kwaaie pier, die bil- lekoek verdient. Tegelijk druk ken de kranten ook deze de berichtgeving over de burge roorlog in Bosnië-Hercegovina naar de achtergrond. Niemand leest die immers nog! Natuurlijk, het zijn overgelijk- bare grootheden. Het heeft geen zin je druk te maken over de traag malende molens van de Verenigde Naties waarin Irak zichzelf heeft verstrikt. En het heeft geen praktisch nut jezelf te kwellen met de gedachte dat je rustig slaapt, terwijl op amper drie uur vliegen mensen wor den verkracht, uit hun huis ge jaagd en vermoord. Maar het zit me dwars. Waarom was ik twee jaar geleden reso luut tegen Operation Desert Storm en ben ik nu voor een militaire ingreep in Bosnië? Simpel gezegd haalt Saddam dezer dagen de schepjes op die hij twee jaar geleden achterliet toen hij hals over kop de grote zandbak ontvluchtte. Het mate riaal voornamelijk onderde len van Zijderupsraketten, be doeld om schepen van een af stand tot zinken te brengen lag in de strook land die vorig jaar door de VN aan Kuwayt is toegewezen. Irak is het vanzelf sprekend niet met die grenscor rectie eens. Nou zijn Irak en Kuwayt al jaren aan het bakkeleien over hun ge meenschappelijke grens. Dat Saddam het kleine emiraat op 2 augustus 1990 als 19de provin cie aan Irak toevoegde, vloeide voort uit een jarenlange natio nalistische campagne van zijn Ba'athpartij: de delta tussen de Tigris en de Eufraat vormt vol gens Saddam één land. Helemaal ongelijk kun je hem daarin trouwens niet geven. Ku wayt behoorde vanaf 1850 tot de Britse invloedsfeer, maar voor die tijd kon het kleine drie hoekje aan de Perzische Golf niet op zichzelf bestaan. Het la tere Irak werd pas in 1918 Brits mandaatgebied. Bij het instor ten van hun imperium lieten de Britten de scheiding bestaan door Kuwayt aan de familie al- Sabah over te dragen. De aan spraakvan Baghdad werd seri eus toen zich onder het woes tijnzand een schijnbaar onuit puttelijke voorraad olie open baarde. Het verloop van het verhaal is genoegzaam bekend. Eerst een half jaar stoere taal over en weer Operation Desert Shield), daar na de vliegende storm die Sad dam op de vlucht joeg, met StorminNorman Schwarzkopf op zijn hielen. Ja, er waren ook schokkende verhalen. Over verkrachtingen van jonge meisjes en vrouwen voor de ogen van hun ouders en echtgenoten, baby's die uit co- veuses werden gehaald en op de betonnen vloer gesmeten, Ku- wayti's die op beestachtige wij ze werden vermoord. Elk denk baar oorlogsrecht werd door de Iraki's met voeten getreden. Onder invloed van de perfecte (Amerikaanse) mediashow die Golfoorlog heette, waren we al gemakkelijk bereid te vergeten dat in het vertrapte Kuwayt een soort tweederangs en der derangs burgers had bestaan (Palestijnen en Aziatische gast arbeiders), die in de oorlog aan hun lot werden overgelaten en na de oorlog doodleuk over de grens werden gezet. Recente re portages leren dat het ondanks alle mooie beloften in het vrije Kuwayt nog altijd droevig is ge steld met mensenrechten en democratie. Dat stemt bitter, want waar de den 'we' het dan allemaal voor? Juist ja, voor de platte poen, alle verklaringen over bescherming van een soevereine staat ten spijt. Voor de garantie dat de olieprijs onder controle blijft nu we de al-Sabahs aan ons heb ben verplicht, zodat we tegen slechts licht stijgende kosten kunnen blijven produceren om onze welvaart op peil te hou den. Achteraf begrijp ik mijn aversie van twee jaar geleden nog heel goed. Maar waarom ben ik dan nu onvoorwaardelijk voor een mili taire actievan Britten, Fran sen, Belgen en Nederlanders, maar met steun van de Ameri kanen in Bosnië? Waarom ben ik nu zélf geneigd te scher men met het goedkope argu ment van de Tweede Wereld oorlog, toen de geallieerden ook mijn ouders hebben bevrijd? Ik zal wel een watje zijn, maar het zit 'm in de gewone mensen die mijn ouders hadden kunnen zijn. De oorlog is Bosnië is een hele smerige, omdat ie wordt gevoerd door een paar groepjes fanatiekelingen, die hun haat hebben weten over te dragen op gewone burgers. Met als gevolg dat buren die jarenlang vreed zaam naast elkaar hebben ge woond, elkaar nu zonder par don de strot afsnijden. Misschien stroomt er nog wel een vleugje zestiger-jaren idea lisme door mijn aderen, want dat kan ik niet zetten. Vechten om geld, dat zint me niet. Maar twee jongens die elkaar de ogen uitkrabben en de keel dichtknij pen, die haal je uit elkaar. Des noods met een paar rake klap pen. Merkwaardigerwijs zijn de Eu ropese Gemeenschap en de Verenigde Naties andersom be gonnen. Rondom de vechtpartij staan een paar volwassenen, die de vechtersbaasjes aansporen met elkaar in gesprek te raken. Nu in Genève eens te meer is gebleken dat dat niet zomaar lukt, grijpen die volwassenen vertwijfeld naar hun haar. Zo nu en dan roept er een 'We moeten ze uit elkaar halen', waarna ze weer hoofdschuddend toekijken hoe de kluwen armen en benen steeds verder verstrikt raakt, ter wijl het bloed al rijkelijk vloeit. De Balkan is altijd al een roerig gebied geweest, vol etnische spanningen. Maar partizanen leider Tito wist Joegoslavië tot een ogenschijnlijke eenheid om te smeden door elke nationalis tische oprisping de kop in te drukken. Pas toen het commu nisme begon te wankelen en enkele deelrepublieken beslo ten zich van Joegoslavië af te scheiden, ontbrandde de lont in het kruitvat. Het grootste bezwaar tegen in grijpen is dat er geen militair strijdplan voor te maken valt. De burgeroorlog telt te veel on zekere factoren, waaraan geen president zijn onderdanen durft bloot te stellen. In Libanon gre pen de Syriërs drie jaar geleden pas in tóen de bevolking volle dig was uitgeput. Een dergelijke uitputting heb ben de Bosniërs kennelijk nog niet bereikt. Ze zijn taai, die ou de mannen en vrouwen die in een steenkoud bejaardenhuis in een belegerde buitenwijk van Sarajevo vechten tegen de dood. Zo mag je niet sterven. Maar zo kun je ook niet leven. We staan er bij en we kijken er BERUJN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT In de DDR droeg zijn paspoort het nummer 000001, in de Berlijnse gevangenis was zijn num mer 244/92. De naam: Erich Honecker, eens staats- en partijleider van de DDR, toen vluchte ling, gevangene en nu weer vrij man. Aange klaagd was hij wegens zijn aandeel in de dood van honderden Oostduitsers die voor de vlucht naar de vrijheid met hun levens betaalden. Slechts vijfeneenhalve maand heeft hij daarvoor moeten boeten. Toen lieten de rechters genade voor recht gelden: het vervolgen van een man die leverkanker in het laatste stadium heeft, is in strijd met de menselijke waardigheid, besloten ze gisteren. Eind juli vorig jaar was het zwaarst te verteren brok Duitse hereniging weer teruggekeerd in zijn Heimat. In Moskou had hij de Chileense ambas sade, zijn laatste veilige toevluchtsoord, met ge balde vuist verlaten. Kort tevoren had hij nog ge dreigd dat „ze (de Westduitsers, red.) mij nooit le vend zullen krijgen". Op het vliegveld Tegel werd hij echter gearresteerd en opgesloten in de gevan genis waar hij ruim een halve eeuw eerder onder de nazi's ook al had gezeten. Meer dan anderhalf jaar had hij Duitsland en de rest van de wereld In spanning gehouden. Na de val van de Muur op 9 november 1989 nam Honecker het zekere voor het onzekere. De athe ist Honecker vond onderdak bij een dominee in Lobetal buiten Berlijn. In maart 1990 werd het hem daar ook te onveilig en zocht hij zijn toe vlucht bij de toen nog oppermachtige Russische strijdkrachten in de DDR. De gevallen leider kreeg een keurige kamer in het militaire ziekenhuis van Beelitz. Hartklachten was het argument. Ziekenhuis Hoewel hij tegen de tachtig liep, liet zijn politieke instinct hem niet in de steek. Hij voelde dat Mi chael Gorbatsjov op zijn laatste politieke benen liep en zelfs mogelijk bereid was hem, de over tuigde communist, aan de klassevijand uit te le veren voor een handvol geld voor zijn berooide Rusland. Maart 1990 liet hij zich in een 'Nacht und Nebel'-actie door getrouwe Russische mili tairen naar Moskou vliegen. Daar werd hij opge nomen in een ziekenhuis. De withete Duitsers vaardigden een arrestatiebe vel uit en eisten zijn uitlevering. Honecker knapte zienderogen op en maakte lange wandelingen met vrouw Margot. Met interviews waarin hij de Duitse regering verantwoordelijk stelde voor de massale werkloosheid in de ex-DDR provoceerde hij het machteloze Bonn. Na de val van Gor batsjov werd Honecker de Moskouse grond te heet onder de voeten. Hij wilde weg. Naar Chili, Cuba of desnoods Noord-Korea. Maar de nieuwe machthebber Jeltsin liet hem, mede onder Duitse druk, niet gaan. Toen herinnerde Honecker zich zijn strijdmakker uit vroeger dagen, de Chileense ambassadeur in Moskou. Almeyda, en bij hem vond hij op 11 de cember 1991 een veilig onderkomen. Almeyda en duizenden andere Chilenen danken hun levens aan Honecker die hun politiek asiel verleende toen ze moesten vluchten voor de dictator Pino chet. Na deze slimme zet van het Oostduitse echtpaar begon het touwtrekken over zijn lot pas goed. Maandenlang onderhandelden Russen, Duitsers en Chilenen over zijn uitlevering zonder ook maar een millimeter op te schieten. Elke keer do ken berichten op: hij komt, maar hij kwam niet. Tot die zwoele juli-avond van 1992. In Moskou had hij aangekondigd zich met alle middelen te zullen verdedigen. Een staatshoofd buiten dienst hoort niet voor een rechter en een schietbevel was er nooit geweest. Debacle Toen het proces op 12 november vorig jaar einde lijk begon, vreesde menigeen voor een debacle. Terecht, naar snel bleek. Over de doden aan de Muur werd niet of nauwelijks gesproken. Advoca ten, rechters en officieren van justitie lagen alleen maar eindeloos met elkaar in de clinch over de gezondheidstoestand van de hoofdverdachte. Het enige hoogtepunt was de persoonlijke verkla ring van Honecker op 3 december. Toen verde digde hij de bouw van de Muur als een „gebeur tenis van mondiale betekenis, omdat zo de Derde Wereldoorlog was voorkomen". Geen woord van berouw, geen verontschuldigingen voor de hon derden doden. Alleen de mededeling dat zijn land en de politieke leiding schade hadden opgelopen door de dodelijke schoten aan de Muur. Aan het einde van zijn rechtvaardiging richtte hij zich di rect tot de rechters: „Doe watje niet laten kunt, het vonnis zal ik toch niet meer beleven." Vanaf dat moment heeft Honecker gezwegen. Een kleine triomf beleefde hij nog toen twee we ken geleden zijn hardste tegenstander, rechter Brautigam, moest vertrekken omdat hij voor een ander een handtekening had gevraagd. Nu is hij dan weer vrij man en stapt hij straks met een kof fertje door de gevangenisarts verstrekte medicij nen op het vliegveld richting Chili waar zijn laatste fans plus vrouw en dochter wachten. Het afscheid van een oude, breekbare, doodzieke man, die tot zijn laatste snik zal blijven geloven dat zijn ondergegane arbeiders- en boerenstaat toch het betere Duitsland is geweest. Erich Honecker maakt een overwinningsgebaar in de Berlijnse recht bank. FOTO REUTER LUTZ SCHMIDT

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2