Podium van De Waag gaat dicht voor derden Cultuur&Kunst Maand voorwaardelijk geëist tegen Van Gogh De Appel onder water Succesvolle Ladies' Night King Cover heeft bitter weinig met jazz te maken 'De Types' maken veel lol Toonder centraal bij Story International leMe jazzweek WOENS5DAC 13 JANUAR11993 Bevrijdingstentoonstelling in gevaar De Bevrijdingstentoonstelling die het 5-mei-comité elk jaar in de meidagen in De Waag organiseert, gaat moge lijk niet door. Het comité kan, evenals jazzpodium Hothouse en Folkclub Horus in de toekomst niet meer in de Leidse Waag terecht. De gemeente wil het historische gebouw aan de Leidse Aalmarkt laten opgaan in een Centrum voor Beeldende Kunst in Leiden en daardoor is er voor activiteiten door derden geen plaats meer. Voor de betrokken organisato ren is het verlies van de zaal een bittere pil. Het 5-mei-comité Leiden zit met de handen in het haar, omdat het nog niet weet waar het zijn jaarlijkse tentoon stelling rondom de Tweede We reldoorlog moet laten plaatsvin den. Het comité maakt sinds 1980 gebruik van de Waag. Vice-voorzitter F. Kromhout zegt geen andere geschikte ruimte te kunnen vinden: „De Hooglandse Kerk is dit jaar in de eerste week van mei ver huurd; de Pieterskerk is veel te duur. Andere locaties zijn te klein of liggen niet centraal." De tentoonstelling in de Waag trok vorig jaar 2500 be zoekers. Volgens Kromhout zijn dat voor het merendeel 'langslopers': „In 1991 moesten we ook al eens uitwijken naar de Hooglandse Kerk en toen hadden we maar 1100 bezoe kers. Ons comité bestaat uit zes vrijwilligers, als we zo weinig respons krijgen, verdwijnt de animo om zon tentoonstelling te organiseren natuurlijk snel." Voorzitter M. Collins van Folkclub Horus heeft inmiddels laten weten het er niet bij te la ten zitten. De club belegt met alle betrokkenen een actiever gadering op donderdag 21 janu ari in het gebouw van de Stich ting Welzijn aan de Breestraat De coördinator van de Waag, F. Bruins, haast zich te zeggen dat op korte termijn niets ver andert: „De podiumfunctie blijft voorlopig gehandhaafd, maar we voeren wel gesprekken over de toekomst met de diver se besturen. Ik kan het verzet begrijpen; het is natuurlijk geen prettig bericht." Volgens Y. van Baarle, hoofd van de sector kunsten van de gemeente, moet de beeldende kunst in de Waag alle ruimte krijgen: „Dat betekent dat we ook installaties en grote beelden in het gebouw plaatsen. Voor een massaal publiek hebben we dan écht geen plaats meer." De secretaris van jazzpodium Hot House, K. Vos, bevestigt de gesprekken: „Wij wachten de initiatieven van de gemeente niet af. Natuurlijk gaan we er vanuit dat zij ons een ander po dium aanbiedt, maar de erva ring leert dat van gemeentelijke plannen vaak niet zoveel te recht komt. Wij zijn dus zelf ook op zoek naar een andere ruim te. Er zijn zalen genoeg, het pro bleem is alleen dat de akoestiek vaak niet deugt." Ook Collins zegt weinig vertrouwen te heb ben in de plannen: „De ge meente geeft volstrekt geen openheid van zaken over onze toekomst. Dat vinden wij heel onbevredigend. Het liefst willen we gewoon in de Waag blijven. Het is voor iedereen een zeer geschikte zaal." Het wachten is nu op een rapport over de toekomst van de Stadsgehoorzaal. Volgens Van Baarle is het de bedoeling dat die zaal de podiumfunctie van De Waag voor een deel overneemt. Ook Galerie Stelling, naast sociëteit De Burcht, is vol gens Van Baarle als alternatief podium in beeld. Het probleem is alleen dat het zaaltje gehorig is en dus geïsoleerd moet wor den. Van Baarle: „De leden van de sociëteit hebben wel oren naar deze oplossing." Van Baar le zegt Jazzpodium Hot House, Horus en het 5-mei-comité niet in de steek te zullen laten: „Ze krijgen beslist een nieuwe ruim Muziek en kunst in de Waag. Van de gemeente moet de beeldende kunst straks alle ruimte krijgen. Voor een massaal publiek is dan geen plaats meer. foto loek zuyderduin te." Het Centrum voor Beeldende Kunst krijgt expositieruimten in de Waag en in het gebouw waar nu nog het Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie is ge vestigd. In mei 1993 gaan daar drie zalen open en verder ko men er vergaderruimten, de pots en kantoren voor de staf. Als in 1996 het Rijksmuseum opgaat in het Nationaal Natuur historisch Museum, verhuist de collectie naar het Pesthuis. Dan valt het hele gebouw aan het kunstcentrum toe. Van Baarle sluit niet uit dat er nog wel eens een enkele keer muziek in De Waag zal klinken: „Het is mogelijk dat de direc teur van het Centrum voor Beeldende Kunst besluit om in bepaalde weken geen exposities in De Waag te plannen, zodat de ruimte gebruikt kan worden voor een concertserie." Zie ook 'Gesprek van de Dag1 Freddy Fender in Noordwijkerhout noordwukerhout De vermaarde countryzanger Freddy Fender, bekend van wereldhits als 'Wasted Days and Wasted Nights' en 'Before the Next Teardrops Falls', is de hoofdact op de Interna tionale Country-show, die op zondagmiddag 24 januari in Sport hal De Schelft in Noordwijkerhout plaatsvindt. Hij wordt verge zeld van zijn eigen 'The Allen Rich Band'. De voorverkoop van beide door Le Bateau International Concerts georganiseerde evenementen is inmiddels begonnen bij het VW-kantoor in Noordwijkerhout „Dan ga ik zitten, dat is duide lijk." Zo reageerde de schrijver en cineast Theo van Gogh (35) gisteren bij het gerechtshof in Amsterdam waar hij in hoger beroep een voorwaardelijke ge vangenisstraf van één maand met een proeftijd van twee jaar tegen zich hoorde eisen. Procureur-generaal mr. A.G. Korvinus vorderde ook een boe te van tweeduizend gulden we gens racistische passages in zijn boek 'De Weldoener' dat in 1988 verscheen. Met de geëiste strafmaat wil Korvinus voorkomen dat Van Gogh doorgaat met het publice ren van artikelen die grievend en beledigend zijn voor joden. In het bewuste boek komen on der meer passages voor als „Wat ruikt 't hier naar caramel" en „Vandaag verbranden ze al leen de suikerzieke joden". Van Gogh meent niet dat die uitlatingen beledigend zijn voor een bepaalde bevolkingsgroep. Het zijn 'sick jokes' die in de context van het stuk moeten worden gelezen. Het is een stijl zoals ook Youp van 't Hek of Freek de Jonge die hanteren, zo meent hij. Het hof doet op 26 januari uitspraak. den haag »cpd De 'nieuwe uitdaging' zoals Appel de produktie noemt be staat uit drie delen, twee pauzes en de mogelijkheid om Italiaans te eten. De totale speelduur be draagt vijf uur. De (Italiaanse) maaltijd wordt geserveerd in de tegen die tijd tot restaurant om gebouwde studio. Voor aanvang van de voorstelling wordt het voorgerecht opgediend, in de eerste pauze het hoofdgerecht en tenslotte in de tweede pauze het nagerecht. Toneelgroep De Appel treft voorbereidingen om het theater onder water te zetten. Artistiek leider Erik Vos heeft het plan opgevat om 'Trilogie van het zomerverblijf van de Italiaanse schrijver Carlo Goldoni op bo ten en drijvende elementen te spelen. Na twee openbare repe tities op 26 en 27 februari is het stuk waaraan bijna het voltallige Appel-ensemble deelneemt (aangevuld met Eric Schneider en Guusje van Tilborgh) te zien van 9 maart tot en met 30 mei in de grote zaal van het theater in Scheveningen. Op 19 en 20 maart gaat het stuk in première. Het toneelbeeld komt voor rekening van Tom Schenk; de kostuums worden gemaakt door de Italiaanse ontwerpster Elena Mannini. muziek recensie ken vos Leidse Jazzweek: King Cover en Coopertest Gehoord. 12/1de Waag, Leiden. Werd het programma in de Waag tij dens de jazzweek, gepresenteerd als de 'Jazzmarathon', vroeger vooral ge domineerd door de oudere stijlen van Dixie tot swing, de fusion neemt al lengs een steeds belangrijkere plaats in. Ten dele is dat te verklaren door de steeds grotere belangstelling daarvoor onder de jongere muzikanten, maar ook de organisatie wil blijkbaar het programma voor een breder en jonger publiek interessant maken. Een ex treem voorbeeld daarvan was de keu ze van de groep King Cover in het voorprogramma. Wat men ook van het spel van de formatie vond, met jazz had het bitter weinig te maken. De band, toch nog voorzien van twee blazers, deed zijn naam eer aan door inderdaad uitsluitend covers te spelen, maar dan wel alleen uit het poprepertoire van niet al te recente datum. King Cover speelde een soort funky popmuziek zonder veel preten ties, waarvan het exact begeleidende trompettist en de zuiver zingende en energieke vocalist positief opvielen. Vooral leuk voor feesten en partijen, zeker als je niet van jazz houdt. De gemakkelijk in het gehoor lig gende fusion van het hoofdprogram ma, Coopertest, lag qua ritmiek en im provisatiegehalte net genoeg op jazz- terrein om op zijn plaats te zijn in een jazzweek. Het sextet met saxofonist Jan Kooper maakt wat al te vaak ge bruik van handig uitgebouwde riffs, afgewisseld met een enkele ballad die door David Sanbom-epigonisme van Kooper op de altsax doet denken aan achtergrondmuziek bij Amerikaanse tv-series. De kracht van een van Nederlands weinige goede fusiongroepen ligt zon der twijfel in het ongelooflijk strakke en exacte drumwerk van Danny Sahu- pala die met zijn zuster Sandra op vooral conga's voor de leukste mo menten van de avondzorgde. Dat het materiaal van Coopertest harmonisch niet altijd evenveel diep gang had, was het enthousiaste pu bliek een zorg, zeker als de ritmesectie de ruimte kreeg om een en ander op funky wijze te accenturen. Als de rol verdeling tussen de beide keyboard- -spelers beter geregisseerd wordt, kan Coopertest een standaard worden in de Nederlandse fusionscene. recensie dick hermsen Concert Jazz at the Temple 1993, Ladies' Night met het Greetje Kauffeld Trio. In het voorprogramma: Aafje de Bloois en Brazilian Breeze Gehoord 12/01, Taffehzaal in Rijksmuse um van Oudheden. Leiden. Greetje Kauffeld werd vooral bekend als zangeres bij The Skymasters, eind jaren '50. Ze had veel succes in Duitsland, werkte lange tijd in Amerika, maar woont inmiddels al weer geruime tijd in Nederland. Ze treedt op met diverse begelei dingsorkesten. In de sfeervolle Taffeh-zaal van het Rijksmuse um van Oudheden bleek weer eens te meer dat ze gerekend kan worden tot de top van de jazzvocalisten. Ze heeft een warme, indringende stem. Wat ze doet boeit, ontroert, is soms kwetsbaar, dan weer heel di rect De stukken die ze zingt zijn met zorg gekozen: niet de afgesleten standards, maar fris, origineel werk variërend van Gershwin tot McCartney. De twee begeleiders, vanwe ge de kleine bezetting worden het bijna solisten, zijn beiden subjieme muzikanten. Met zijn bijzondere manier van spelen, lopende bas, akkoorden en slagritme, neemt de gitarist Pe ter Nieuwerfalleen de functie van de complete ritmesectie in. Het is heel gedoseerd wat hij doet, niet te veel en niet te wei nig. Jan Menu zorgt met zijn te norsaxofoon voor een prachtige kleuring. Ook hij zoekt de mo menten van spelen met gevoel voor timing uit: het wordt nooit overdadig, maar hij is wel steeds aanwezig. Gedrieën zorgden ze voor twee keer drie kwartier heerlijke luistermu- ziek. Het voorprogramma werd verzorgd door een zangtalent van Leidse bodem. Aafje Bloois is zeker geen onbekende voor de trouwe jazzweekbezoekers. The Brazilian Breeze, zo heet de begeleidingsband, en de zangeres, hadden hun allereer ste optreden precies een jaar geleden, ook in de Leidse Jazz week. De vocaliste beschikt over een mooi stemgeluid. Haar timbre leent zich uitste kend voor Latijns-Amerikaanse muziek. Verder heeft ze een prima dictie, wat heel goed van pas komt bij het Portugees dat ze zingt. Aanvankelijk kwam de band wat stroef op gang. Braziliaanse muziek is per definitie het top punt van melancholie of van feest. Een middenweg bestaat niet. Die middenweg werd, ze ker aan het begin van het con cert toch iets te veel bewan deld. De muziek klonk te voor- Greetje Kauffeld, in de sfeervolle Taffehzaal van het Rijksmuseum van Oudheden, bleek weer eens te meer tot de top van de jazzvocalisten gerekend te mogen worden. foto loek zuyderduin zichtig. De instrumentalisten zaten te vast aan de bladmu ziek, ook voor het oog overi gens te duidelijk zichtbaar. Het werd losser na het heel gevoelig vertolkte 'Dindi' door de zange res, slechts begeleid door de gi taar. Na dit intermezzo werd er vrijer gespeeld, waardoor de spontaniteit en de emotie van de muziek vee) beter tot uiting kwam. Akoestisch is de Taffeh-zaal een moeilijk te bespelen ruimte voor een band. Door zijn enor me omvang, zowel in de hoogte als in de lengte, is de galmtijd veel te lang. Toch lukte het de ze formatie, na enig vakkundig afstel werk door de geluidstech nicus, te komen tot een mooie evenwichtige klank. Het werd een vocale avond van hoog ni veau. Jammer dat, ondanks een redelijk bezoekersaantal, er toch te veel stoelen leeg ble ven. Het gemeenschappelijk gevoel waarmee de mensen die er wel waren, na deze ge slaagde avond de zaal verlie ten, kon niet beter worden verwoord dan dat Greetje Kauffeld datdeed in haar laatste nummer 'The song is ended, but the melodie lingers theater recensie wunand zeil5tra 'Opgejaagd' door De Types, bestaande uit Rob Kamphues, Hans Riemens en Hans Pauiides. Regie: Koos Terpstra. Gezien: 12/10, schouwburg Leiden. Nog altijd één van de sterkste punten van het trio De Types is het enthousiasme dat van hun optredens uitgaat. Weinig boodschap, veel aanstekelijk plezier geldt ook weer voor- het nieuwe programma 'Opge jaagd'. Kleine kale branieschop per Rob Kamphues, diens licht- -melancholieke tegenpool Hans Riemens en de sfinxachtige achtergrondfiguur Hans Pauii des hebben er nog steeds lol in. Vol vuur storten zij zich op de avond om het publiek voor zich te winnen. En dat lukt. Als jonge honden vechten zij in hun programma tegen de ge zapigheid. Voor hen is bezadigd gedrag een angstbeeld. Veel lie ver koesteren zij in absurde ver halen en in liedjes met een ste vige sound het romantische ide aal van de held op avontuur. Ook al krijgt dat heroïsche ide aalbeeld veelal een humoristi sche knipoog mee. Daar ligt vooral de kracht van Rob Kamphues die als pesterig stoorzendertje vaak de aan dacht naar zich toe weet te ha len. Toch heeft hij in de loop der jaren op dat punt steeds meer weerwerk van Hans Rie mens gekregen, zodat hun ge zamenlijke crosstalks verrassen der en evenwichtiger zijn ge worden. Absurde wendingen hebben daarin een prominente re plaats ingenomen. De rol van nummer drie daar bij is nog altijd niet echt duide lijk. Naast één prachtig solo nummer met eigen begeleiding aan de vleugel blijft Hans Pauii des meer dan zijn beide colle ga's op de achtergrond, van waar hij zijn aparte mimiek en zijn muzikale ondersteuning aan het programma bijdraagt. Het blijft ondanks alles een wat onbevredigende twee plus één formule. Zwak is ook dat De Types veel nummers niet echt kernachtig afronden. Wat vaak spannend begint en met de nodige podi umervaring verder wordt opge bouwd, verzandt in een magere ontknoping. Het interview met de oude muziek-liefhebber bij voorbeeld moet het hebben van de omslag van leuk naar triest. Het duurt echter te lang, en is te voorspelbaar. Bovendien ver trouwt Rob Kamphues hier op zijn gave om met het nodige ef fectbejag direct op het publiek te spelen. Die onmiskenbare troef moeten De Types natuur lijk niet te vaak gaan uitspelen. Liever wat meer muziek en zang, want dat aspect van hun optreden is sinds hun ontdek king tijdens het Leids cabaret festival kwalitatief steeds sterker geworden. De Types: enthousiasme één van de sterkste punten. In Bibliotheektheater van Rotterdam Het proza-festival Story Interna tional, dat van 20 tot en met 24 januari wordt gehouden in het Bibliotheektheater in Rotter dam, staat geheel in het teken van woord en beeld. Tijdens de derde editie van dit internatio nale verhalenfestival zal het werk van schrijver-striptekenaar Marien Toonder centraal staan. Naast een tentoonstelling van Toonders werk 'De andere we reld van Marien Toonder' wordt op zaterdagmiddag 23 januari een symposium aan de schep per van Heer Bommel en Tom Poes gewijd, waarbij de schrij ver zelf aanwezig zal zijn. Ook het vertaalproject van Story is aan Toonder gewijd. Een aantal hiervoor uitgenodig de schrijvers uit onder andere Tsjechië, Slowakije, Rusland, China, Zwitserland en Iran zul len twee door Toonder geselec teerde verhalen vertalen. Deze vertalingen worden op zater dagavond 23 januari voorgedra gen. Het dierenverhaal en sprook jesachtige vertellingen spelen een belangrijke rol tijdens Story. In dat kaaer staat ook het avondprogramma van donder dag 21 januari, waarin de vorige maand overleden schrijver An ton Koolhaas wordt herdacht. Anton Korteweg zal een verhaal voorlezen uit de bundel 'Er zit geen spek in de val'.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21