Goed jaar Menken Van Grieken Pi hetOmbacht Stand van Zaken Hoogovens ontwikkelt nieuwe rookgasreiniger Forse stijging faillissementen 'Er valt bij ons niets meer te halen' WOENSDAG 13 JANUAR11992 ERICJAN WETERINGS Zakelijk Onder deze titel verschijnt elke week op deze pagina een over zicht van kort zakelijk nieuws uit de regio's Leiden, Alphen en de Duin- en Bollenstreek. Stuur uw berichten voor deze rubriek naar het Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den, t.a.v. 'Zakelijk'. Compenic LEIDEN - Compenic houdt op 14, 15 en 16 januari open huis om de laatste ontwikkelingen op het gebied van milieutech nologie voor de grafische indus trie te tonen. Compenic toont onder meer filters om vervuild water te filteren en afvalver- dichters. De open dagen zijn op donderdag en vrijdag van 10.00 tot 22.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. Compenic is gevestigd op het adres Nieu- wenhuizenweg 3 (op het bedrij venpark Roomburg). Stolp LEIDEN/ZOETERWOUDE - Ac countantskantoor Stolp is deze maand verhuisd van de Schelp enkade in Leiden naar de Hoge Rijndijk 20 te Zoeterwoude. Het bedrijf begon in 1938 als een- manskantoor en heeft nu in haar twee vestigingen (Zoeter woude en Roelofarendsveen) dertig mensen in dienst. Pardon LEIDEN - De naam van het bu reau 'Sander Pardon Public Re lations' is vanaf 1 januari gewij zigd in 'Sander Pardon Com municatie'. Het PR-bureau wil hiermee duidelijk aangeven haar activiteiten te willen uit breiden naar copywriting en ad vies op het gebied van reclame en pr. Gezond LEIDEN - Een nieuwe winkel om fysiek fris te blijven opende deze maand haar deuren. De 'Fit Health Shop' is gevestigd op de Willem de Zwijgerlaan 18 in Leiden. Zuivelindustrie verliest veel arbeidsplaatsen De Nederlandse zuivelindustrie zal dit jaar 2500 van de ruim 18.400 arbeidsplaatsen inleveren. De voornaamste oorzaak daarvoor is de reorganisatie bij een aantal grote bedrijven als Friesland Frico Domo in Leeuwarden, Cam- pina-Melkunie in Zaltbommel en Nutricia in Zoetermeer. Opvallend afwezig in dit rijtje is zuivelconcern Menken Van Grieken, dat in de Leidse regio een vestiging heeft in Wassenaar. soorten vruchtenvla. „Ons be langrijkste nieuwe produkt van de laatste jaren." Over de vooruitzichten voor 1993 is Dietvorst 'zeker niet somber', al verwacht hij wel dat bij de boeren onrust zal kunnen ontstaan in verband met de GATT-onderhandelingen. „Maar daar kunnen wij geen enkele invloed op uitoefenen." Kantoorpand Onzeker is of dit jaar de bouw van een 200 meter lang en ne gen meter hoog kantoorpand in Wassenaar kan beginnen. Vorig jaar kreeg Menken Van Grieken reeds een bouwvergunning van de gemeente Wassenaar. Het wachten is nu nog op een hin derwetvergunning. Inwoners van Wassenaar maken bezwaar tegen uitbreiding van de fa briek, omdat deze nu al voor veel overlast zou zorgen. ERICJAN WETERINGS Hoewel de jaarcijfers over 1992 pas over enkele maanden be kend zullen worden, is directeur M.J. Dietvorst 'zeker niet onte vreden'. De werkgelegenheid in Wassenaar bleef gehandhaafd op ongeveer 370 arbeidsplaat sen en de omzet ontwikkelde zich 'bevredigend'. Alleen de aanvankelijk voor 1992 voorzie ne bouw van een nieuw kantoor moest worden uitgesteld. Dietvorst verklaart de resulta ten van Menken Van Grieken uit het feit dat de fabriek actief is op het gebied van consump- tiemelk, een marktsegment dat naast melk onder meer vla, pap en yoghurt omvat. „De afzet van deze produkten is meestal vrij stabiel," verklaart Dietvorst. Verder scoorde Menken Van Grieken redelijk met diverse Menken Van Grieken voorziet 'zeker geen somber' 1993. Al jaren klagen Wassenaar- ders over het grote aantal vrachtwagens dat door het dorp dendert. Momenteel bestudeert Rijkswaterstaat de mogelijkheid bij de Houtlaan een stoplicht aan te leggen, zodat vrachtwa gens daar een bocht kunnen ARCHIEFFOTO JAN HOLVAST maken. Wagens die via de Rijks weg richting Leiden rijden zou den dan het dorp kunnen mij den. Wanneer deze studie wordt afgerond is volgens Diet vorst nog niet bekend. Momenteel loopt bij de Raad van State nog een procedure te gen de bouwvergunning. De ge meente Wassenaar zou te laat bekend gemaakt hebben dat ze de vergunning had verleend, waardoor verschillende be zwaarschriften te laat werden ingediend. Volgens Dietvorst is alles volgens de regels gegaan en hij noemt het dan ook 'ui terst onwaarschijnlijk' dat de vergunning geschorst zal wor den. „Maar dat wil niet zeggen dat de bouw binnenkort kan be ginnen." Menken Van Grieken was van plan in 1992 22,5 miljoen te in vesteren. Een deel daarvan was bestemd voor de bouw van het nieuwe Wassenaarse kantoor. De omzet van het hele concern steeg in 1991 van 464 naar 513 miljoen. 'Wassenaar' nam daar van 235 miljoen voor haar reke ning. Het resultaat van de hol ding steeg in '91 van 14,6 naar 19,2 miljoen. Menken Van Grieken heeft verder vestigingen in het Bra bantse Oud gastel (Menken dairy Food, onder meer smeer kaas), Bodegraven (Liko fris dranken) en Oldenzaal (Polder land zuivel). Nieuwe markt DHL HOOFDDORP» De in Hoofddorp gevestigde ex press-onderneming DHL brengt de European Community Ex press (ECX) op de markt. De ECX is bestemd voor klanten die vrij verhandelbare goederen en documenten binnen de Eu ropese Gemeenschap willen la ten vervoeren. DHL zegt op die manier in te spelen op het weg vallen dit jaar van douanecon troles binnen de EG. Door de goederenstroom binnen de ge meenschap te scheiden van die naar niet-lidstaten denkt DHL de kans op oponthoud als ge volg van overheidsprocedures nog verder te beperken. DHL is de oudste en grootste express- onderneming ter wereld en telt ruim 27.000 werknemers in bij na 200 landen. In Nederland heeft de onderneming ruim 700 werknemers. Thomas N. Voight met pensioen Thomas N. Voight, de oprichter van het eerste Holiday Inn hotel in Europa, 25 jaar geleden in Leiden, is onlangs met pensioen gegaan. Voight werkte 35 jaar bij de Holiday Inn groep, waar van 25 jaar in Nederland. Hij was onder meer betrokken bij de oprichting van vestigingen in Utrecht en in het Oostenrijkse Innsbruck. UMUIDEN GPD Hoogovens gaat op e zwavel uit rookgas winnen. Het staalbedrijf heeft een rookgasreinigingsproces ontwik keld dat gebaseerd is op biologische ont zwaveling. Het proces verbruikt minder energie en chemicaliën dan het traditionele systeem van ontzwavelen en is bovendien goedkoper. De afdeling HTS van Hoogovens heeft al jaren ervaring van rookgasreinigers, met name voor het gas dat kolengestookte elek triciteitscentrales als afvalstof produceren. Bij het nieuwe project werkt Hoogovens sa men met de Noordelijke Ontwikkelings maatschappij en Paques Environmental Technology. Laatstgenoemde is vooral be kend van haar micro-biologische reactoren voor de behandeling van afvalwater. Dit geldt vooral voor de verwijdering van sulfaat uit afvalwater, dat wordt omgezet in elementair zwavel. Volgens Hoogovens is het produkt zwavel 'van goede economi sche waarde'. Na afronding van de laboratoriumstudies zal komend voorjaar een proefinstallatie worden gebouwd op het terrein van de elektriciteitscentrale van de EPZ in Geer- truidenberg. Deze installatie zal ongeveer 4000 kubieke meter gas per uur behande len. REGIO ERICJAN WETERINGS Het aantal faillissementen in Nederland is in 1992 fors geste gen en de regio Rijnland maakt daarop geen uitzondering. Bijna 5100 ondernemingen gingen failliet, waarvan 119 in de regio. Zowel voor Nederland als voor Rijnland betekent dat een stij ging van 23 procent ten opzich te van 1991. De landelijke cijfers zijn afkom stig van het kredietinformatie bureau Graydon, dat wanbeleid en mismanagement in bijna de helft van de gevallen als oorzaak noemt. Drie miljard gulden is daarmee in rook opgegaan en daarvan betaalt de belastingbe taler uiteindelijk ongeveer een kwart, zo schatten deskundigen van Graydon. De tragere econo mische groei zou nauwelijks van invloed zijn op het aantal faillissementen. Secretaris CA Broeksma van de Kamer van Koophandel voor Rijnland geeft geen oorzaken voor de stijging in de regio, want dat heeft de Kamer niet onderzocht. Wel is volgens hem duidelijk dat 'geen abnormaal beeld' ontstaat als wordt geke ken naar de ontwikkelingen in de verschillende branches. „De grootste klappen vallen in de sectoren groothandel en zakelij ke dienstverlening. Die laatste is een markt met veel starters, dus zie je daar ook wat meer faillis sementen." Voor de industrie geldt het omgekeerde. In die sector wor den weinig faillissementen uit gesproken, maar zijn ook wei nig nieuwe bedrijven actief. Broeksma: „Je zou er in zoverre C.A. Broeksma: ...'Cijfers relativeren'... FOTO HENK BOUWMAN een economische boodschap in kunnen zien dat het in econo misch wat mindere tijden mak kelijker is om een adviesbureau op te richten dan een indus trieel bedrijf." Rijnland draagt ongeveer vijf a zes procent bij aan de lande lijke economie. In hoeverre lan delijke cijfers naar de regio 'ver taald' kunnen worden is volgens Broeksma moeilijk te zeggen. „Je moet die cijfers so-wie-so relativeren. Het aantal faillisse menten steeg met 23 procent van 97 naar 119. Maar dat aan tal is nog altijd minder dan een procent van de 25.000 bedrijven die bij de Kamer van Koophan del staan ingeschreven." Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek was 1982 met 8600 faillissementen het jaar met het hoogste aantal. In 1990 was het aantal failliet verklaarde ondernemingen met 3500 het laagst. „Still-fotografie is simpel gezegd alles fotograferen wat niet beweegt. Eigenlijk maak ik stillevens, net als Rem brandt en Frans Hals vroeger. Ik fotografeer van alles, van rijstekorrels tot grote motoren. Voor het blad Avant Garde heb ik een keer een foto gemaakt van een rijste- korrel tussen twee stokjes en een motor heb ik een keer gefotografeerd op een ondergrond van zwart fluweel. Zo krijg je een mooi contrast met het chroom en het metaai van het apparaat. Als de motor en de camera eenmaal staan heb je overigens nog geen foto, dan kun je nog uren bezig zijn met de juiste belichting. Ik maak meestal kleurendia's, het is een misvatting dat je als fotograaf altijd met papier werkt. Dia's werken makkelijker bij het afdrukken. De meeste tijd werk ik maar met één camera, een apparaat van 25.000 gulden. Dat is een technische camera, waarvan je het voorvlak en het achtervlak apart kunt bewegen. Dat apparaat werkt ook nog met losse cassettes. Het ziet er eigenlijk 'oud' uit, het is een Zwitsers precisieinstrument dat al een halve eeuw niet wezenlijk is veranderd. Het materi aal is natuurlijk wel steeds beter geworden, maar het principe is hetzelfde gebleven. De meeste mensen hebben er totaal geen sjoege van wat je als fotograaf doet. Vaak hebben ze het idee dat iedere fotograaf een snelle jongen is die alleen maar modefoto's maakt, constant omringd is door de mooi ste vrouwen, aan de lopende band overspel pleegt en daar dan ook als eerste vernijnige ziektes van krijgt. Op verjaardagen vragen ze of je bruidsfotografie doet en in de kroeg vragen ze 'doe je porno?'. Of mensen vragen of je flimrolletjes verkoopt daar studeer je dan vier jaar Eigenlijk is fotografie een ouderwets ambacht waarbij je in alle rust met licht en beeld bezig bent. De oplei- De klompenmaker doet zijn werk haast alleen nog maar op braderieën en demonstraties, terwijl de televisiereparateur een onmisbare kracht op de arbeidsmarkt is. Zo zijn in de loop der tijd veel ambachten verdwenen, maar kwamen er ook veel nieuwe beroepen bij. In Nederland zijn 109.000 kleine ambachtelijke bedrijven, die aan 577.000 mensen werk bieden. In deze serie vertellen mensen met een ambachtelijk beroep over hun werk. Vandaag Leiderdorper R.K.F. (Ruurd) Dankloff (31), still-fotograaf. „De meeste mensen hebben er totaal geen sjoege van wat een fotograaf doet." ding vind ik zeker nuttig en in de praktijk groei je steeds verder in het vak, je krijgt een steeds betere kijk op compositie, op kleurgebruik. Toen ik de opleiding volg de was het nog de MTS voor fotografie, nu is het een onderdeel van de kunstacademie. Op school heb ik al de keuze voor de still-fotografie gemaakt. Ik denk dat dat een kwestie van karakter is. Tijdens de opleiding zat ik al uren te pielen aan compo sities. Andere leerlingen zag ik ook al snel voorkeuren voor bepaalde genres ontwikkelen. Zo waren jongens die de mode-fotografie in wilden inderdaad de figuren met een beetje smoel, met wat meer bla-bla. De revenuen speelden zeker mee bij mijn keuze. Sommige genres worden echt heel mager betaald. Free lance persfotografen bijvoorbeeld, die moeten echt pe zen voor hun geld. Still-fotografie betaald goed, maar daar staat tegenover dat je ook dure studio-ruimte no dig hebt. Je kunt een hal van 300 vierkante meter nodig hebben om een object op een oppervlakte van 0,5 bij één meter goed te kunnen fotograferen. Als je bijvoor beeld een plaat moet maken van een kopje koffie waar het 'zonlicht' laag over moet schijnen heb je die ruimte ook nodig voor de belichting: je kan de lamp dan niet op één meter afstand zetten. Ik fotografeer veel voedsel en daar komen een hele boel specialisten bij kijken. Er komt bijvoorbeeld een 'culinaire' kok, die het voedsel zo maakt dat het onder een hete lamp lang goed blijft. Hij maakt bijvoorbeeld 'ijs' van vet en 'heldere bouillon' van glycerine enzo voort. Daarnaast is er een culinair styliste die met een hele vrachtwagen porselein aankomt om de foto leuk aan te kleden: zo heb je de keuze uit verschillende soepkommen, tafellakens en bestek. Vaak is er ook een art-director bij van het reclamebureau waarvoor je de foto maakt. Hij bepaalt ook mede het beeld - in een eeuwige strijd met de fotograaf. Aandrang om te exposeren heb ik niet. Ik vind het leuk om een paar dagen in de week in de studio voor mezelf bezig te zijn. Een keer heb ik in het bekende fo toblad Focus gestaan. Dat is leuk natuurlijk, maar niet langer dan een dag. De meeste mensen uit de branche kennen me nu wel, dus ik hoef me niet meer zo nodig te profileren. Misschien is dat wel het verschil tussen een kunstenaar en iemand die een ambacht uitoefent." TEKST ERIC JAN WETERINGS FOTO HIELCO KUIPERS Vereniging Cabinepersoneel wordt echte vakbond SCHIPHOL BILL MEYER De rek is eruit bij de vijfdui zend stewards en stewardes sen van de KLM. Na de eerste bezuinigingsronde van vorig jaar, waarbij vijf procent rust tijd werd ingeleverd, vraagt de KLM dit jaar opnieuw offers. De directie krijgt deze keer van de Vereniging Nederlands Cabinepersoneel (VKC) echter nul op het rekest. „Er valt bij ons niets meer te halen", al dus vice-voorzitter Ron Vader. De 'blauwste' van alle KLM- bonden gooit in 1993 het roer om en begint zowaar op een echte vakbond te lijken. Jarenlang was de VKC de meest gezagsgetrouwe belan genvereniging bij de KLM. De afkorting VKC staat oorspron kelijk voor Vereniging KLM Cabinepersoneel. De pursers, stewardessen en stewards wa ren er en zijn dat voor een deel nog trots op om bij de KLM te werken. Kritiek op het management was ongehoord. Dat werd aan de 'rooie' ver- voersbond overgelaten. Maar de tijden veranderen. Na het verlies van een dikke half miljar(i gulden in 1990/91 besloot de directie fors op de kosten te besparen. In drie jaar tijd moeten de 25.000 werknemers een miljard aan kostenbesparingen ophoesten. De produktiviteit per mede werker moet met maar liefst 21 procent omhoog. Dat bete kent: minder mensen achter het bureau en meer mensen in de lucht. Daar wordt het geld verdiend. Deze nieuwe zakelijkheid bij de KLM mag dan wel een gun stig effect op de resultaten hebben gehad, steeds meer nieuwkomers zijn hun werk als een vak, een baan gaan zien. Het oude bestuur van de VKC liet deze ontwikkelingen gelaten over zich heen komen. De werkgelegenheid onder haar leden was niet in gevaar. Immers de forse uitbreiding van het aantal vluchten lever de zelfs vorig jaar duizend nieuwe banen op. Inleveren van vrije tijd kon wel. De VKC stond zelfs voor in de rij toen er ingeleverd moest worden. Deze passieve houding heeft de VKC veel verwijten opgele verd: De VKC was twee han den op één buik met de direc tie. De VKC verkwanselde de belangen van haar leden. De VKC was ingepakt door de ho ge heren in Amstelveen. De VKC was ondemocratisch. De VKC was niet meer dan een gezellighcidsvereniging. Gevolg is dat steeds meer stewards en stewardessen zich van de VKC alkeren. Zij zoe ken hun heil bij de FNV, die overigens hun belangen bij de KLM (nog) niet mag beharti gen. Dat is voorbehouden aan de VKC. De FNV zou echter overwegen een apart hondje, speciaal voor cabinepersoneel, in het leven te roepen. Vorig jaar zegden 120 mensen hun lidmaatschap van de VKC op. Geen ramp, want de vereni ging heeft nog altijd een orga nisatiegraad van rond de 95 procent. Maar wel een teken aan de wand voor het nieuwe bestuur.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19