Voorschoten wil sociaal rechercheur Veel veranderingen in Rijnoord en Elisabeth Een expositie in verhuisdozen 'Pijnlijk dat hier zo weinig interesse is voor lidmaatschap' Regio Leiden Tientallen bezwaren tegen ouderencomplex Illegale aansluitingen op kabelnet opgespoord WOENSSDAG 13 JANUAR11993 Meer informatie over burgerpanel oegstgeest Het Oegstgeester gemeentebestuur wil meer infor matie over een mogelijk 'burgerpanel in Oegstgeest. Dit idee, af komstig van de PvdA, behelst dat inwoners van het dorp regel matig schriftelijk hun mening kunnen geven over het beleid van de gemeente. Op die manier wil de PvdA de burger meer betrek ken bij de gemeentepolitiek in het dorp. De commissieleden 'al gemene zaken' willen echter eerst meer weten over de werking van een dergelijk burgerpanel voordat ze hun mening over het idee geven. Het college van B. en W. wil zijn oor onder meer te luister leggen bij een andere gemeente waar een dergelijk panel actief is. In de Randstad is dat onder meer Delft. Vragen over Oud-Poelgeest oegstgeest Wat is de relatie van de gemeente Oegstgeest met de commerciële beheersstichting van kasteel Oud-Poelgeest? Moet Oegstgeest nog wel garant staan voor de geldleningen voor de restauratie van het landgoed zes miljoen nu er alleen nog een commerciële stichting bestaat? Op die vragen wilden een aantal commissieleden gisteravond antwoord van wethouder J. van der Reijden (financiën). Het vormingscentrum is per 1 janu ari opgehouden te bestaan. Wat rest is een beheerstichting voor kasteel Oud-Poelgeest die het kasteel verhuurt aan instelingen en personen. Van der Reijden verwees de commissieleden door naar verantwoordelijk wethouder A. Kohlbeck. Aanpak fraude met uitkeringen Het college van B. en W. in Voorschoten wil de fraude met uitkeringen in de gemeente drastisch aanpakken. Om een sociaal rechercheur te kunnen aantrekken is sa menwerking met de sociale dienst van de gemeente Lei den nodig. Ook Zoeterwoude neemt deel aan dit samen werkingsverband. VOORSCHOTEN JUDY NIHOF Hoewel de omvang van de frau de in Voorschoten niet precies bekend is, vindt het college dat er iets moet gebeuren. „Ervarin gen van gemeenten waar reeds een sociaal rechercheur werk zaam is, geven aan dat er vrij wel altijd meer wordt gefrau deerd dan wordt verwacht," al dus het college, dat het niet rea listisch vindt om te veronder stellen dat Voorschoten gunstig afsteekt bij het algemene beeld. Al? Voorschoten de cijfers van gemeenten die al werken met een sociaal rechercheur op zichzelf betrekt, wordt de om vang van de fraude geschat op ongeveer zestien gevallen. B. en W. stellen geen 'heksen jacht' op gang te willen brengen onder een bepaalde groepering in de Voorschotense samenle ving. „Uitgangspunt is wel dat fraude, groot of klein, bestreden dient te worden, waarbij een grote zorgvuldigheid moet wor den betracht." In Voorschoten ontvangen ongeveer 370 mensen een uit kering. Bij de controle heeft een sociaal rechercheur tot dusver ontbroken. Vermoedens van fraude worden in eerste instan tie onderzocht door het team Bijstandsmaatschappelijk Werk en het team Administratie van de afdeling sociale dienstverle ning en huisvesting van de ge meente. Liggen er eenmaal har de bewijzen voor fraude op ta fel, dan wordt de zaak doorge speeld naar de politie. In 1991 deed de gemeente vijf aangiftes van vermoedelijke fraude bij de politie. Daarbij bleek de gemeente voor ruim 85.000 gulden te zijn opgelicht. Het afgelopen jaar werd één aangifte gedaan van vermoede lijke fraude voor een bedrag van ruim 80.000 gulden. Een ander geval is nog in onderzoek. De teams zouden hun han den echter zo vol hebben dat het gevoel is ontstaan dat een aantal zaken blijven 'hangen'. Ook lopen de medewerkers van de teams steeds vaker tegen vermoedens van fraude aan, die zo complex zijn dat de deskun digheid ontbreekt om die te on derzoeken. Ook de Voorscho tense politie ontbreekt het aan specifieke kennis over steun- fraude. Een meer gerichte controle door een sociaal rechercheur zou daarom uitkomst bieden, denkt het college. Het aantrek ken van een eigen rechercheur is echter niet haalbaar, zodat aansluiting bij Leiden moet worden gezocht. In die gemeen te wordt al met sociaal recher cheurs gewerkt. Volgens bereke ningen is in Voorschoten een part-time rechercheur nodig waarmee een bedrag van 55.000 gulden is gemoeid. Het ministe rie van Sociale Zaken en Werk- gelegeheid is bereid een bijdra ge in de kosten geven van 40.000 gulden te geven. De ge meente moet dan zelf jaarlijks 15.000 gulden bijdragen. Nieuwe directeur Hof van Rijnland Ziekenhuis heeft grote plannen LEIOERDORP/ALPHEN A MARIETA KROFT Hij was 13 jaar lang interim manager. Vervulde directie-op- drachten in verschillende zie kenhuizen en kwam zo ook bij het Rijnland Ziekenhuis terecht. Dat is nu een jaar geleden. Met ingang van 1 januari heeft alge meen directeur F.J. Hof (56) zijn tijdelijke aanstelling verruild voor een vaste functie. „Ik heb altijd de wens gehad om mijn laatste opdracht helemaal af te maken", legt hij uit. „Dat is nu aan de orde." Hof vervulde interim-op- drachten voor zijn bureau 'Hof Interim Management BV'. Hij was algemeen directeur in on der meer het Oosterscheldezie- kenhuis, het ziekenhuis Wolfhe- ze en het Zeister ziekenhuis. Ook was hij betrokken bij de fu sie van een tiental ziektenkos- tenverzekeraars en begeleidde hij de directie van een machine fabriek met 500 werknemers. Nadat algemeen directeur W. Rombout van het Rijnland Zie kenhuis in november 1991 na een conflict met het bestuur werd ontslagen, nam het zie kenhuisbestuur Hof in de arm. Zoals meestal het geval was als hij ergens binnenkwam, bleek ook in het Rijnland Ziekenhuis de sfeer niet optimaal. Hof: „De motivatie om veranderingen op stapel te zetten was er niet meer. En wat overal geldt, geldt ook hier: stilstand is achteruit gang." Met andere woorden: Hof stond voor de taak om de trein weer te laten rijden. De trein is inmiddels weer op gang gekomen, ideëen borrel den op en plannen werden be leid. Het gevolg is dat het St. Eli sabeth en vooral het Alphense Rijnoord de komende jaren gro- FJ. Hof: „Nu wil ik zelf wel eens het eindresultaat z te veranderingen te wachten staan. Voor Hof zou eigenlijk over een jaar het moment aan breken om weer te vertrekken. Toen hij echter door het be stuur werd gevraagd om te blij ven, zei hij 'ja'. „Meestal oog sten mijn opvolgers. Maar nu, bij mijn laatste opdracht, wil ik zelf het eindresultaat zien", lacht hij. Het Alphense Rijnoord Hof noemt het nu nog 'het zorgen kindje' moet een volwaardig ziekenhuis worden. Hof: „Ne gentig procent van het aantal patiënten uit Alphen en regio dat wordt opgenomen in een ziekenhuis moet in de toekomst in Rijnoord terecht kunnen. Nu ligt dat percentage nog op 60: Rijnoord ontbeert namelijk een aantal basisvoorzieningen. „Om de Alphenaren dichter bij huis te kunnen houden, krijgt Rijnoord straks evenveel basisvoorzieningen als het St. Elisabeth. Het specialistenbe stand wordt uitgebreid met bij voorbeeld een cardioloog en foto jan holvast een orthopeed. Andere plannen om dat doel te verwezenlijken zijn de uitbreiding van de po likliniek momenteel in volle gang de bouw van een ge heel nieuw beddenhuis en de uitbreiding van het aantal bed den." Een extern adviesbureau heeft berekend dat als die 90 procent inderdaad wordt ge haald, het aantal bedden in Rijnoord moet toenemen van 100 naar 160. „Dat hoeft niet ten koste te gaan van de bedden in het St. Elisabeth", is de me ning van Hof. „Want in het Eli sabeth liggen voor 90 procent mensen uit Leiderdorp en plaatsen ten westen van Leider dorp." Grootse plannen zijn er voor het Alphense streekziekenhuis. In schril contrast daarmee staat dat de kinderafdeling binnen kort dicht gaat. Een besluit dat in Alphen veel stof heeft doen opwaaien. Toch kan het Rijn land Ziekenhuis daar niet om heen. Hof: „Het college voor ziekenhuisvoorzieningen heeft bepaald dat een kinderafdeling minimaal 30 bedden moet heb ben. Er zijn te weinig kinderen in Alphen en omgeving om 30 bedden te vullen. En bovendien zijn er te weinig kinderartsen en gynaecologen in Nederland. Heel veel kinderen worden ove rigens tegenwoordig in dagbe handeling geholpen. Die moge lijkheid blijft wel bestaan in Alp hen." Hof steekt niet alleen in Rijnoord veel van zijn tijd. Ook in het St. Elisabeth worden de nodige vernieuwingen doorge voerd. De operatiekamers bij voorbeeld ondergaan een gron dige opknapbeurt. Vijf jaar blijft Hof algemeen directeur in het Rijnland Zie kenhuis. Daarna gaat hij met pensioen. Als hij tegen die tijd de deuren van het ziekenhuis definitief achter zich dicht trekt, hoopt hij 'een gerenoveerd St. Elisabeth en een heel nieuw Rijnoord' achter te laten. „En een club waarin mensen leuk met elkaar samenwerken." Oudheidkamer Leiderdoip heeft geld nodig Met de schaatsen om de nek poseert voorzitter S. Star samen met secretaris P. Overvliet van de Oegstgeester Usdub voor de kunstmatige landijs- baan en het clubgebouw. Volgende week zaterdag bestaat de vereniging een eeuw. foto jan holvast IJsclub Oegstgeest viert eeuwfeest Omwonenden van het Van Alphenplein in Leiderdorp wa ren gisteravond weer in groten getale naar het gemeentehuis gekomen om hun bezwaren over de bouw van het apparte mentencomplex aan de com missie 'beroep en bezwaar' toe te lichten. Maar liefst 36 be zwaren over de omstreden bouw werden door de com missie in behandeling geno- Aanleiding was het afgeven van de bouwvergunning door de gemeente Leiderdorp voor de bouw van 75 appartemen ten en vijf woningen voor ou deren. De provincie Zuid-Hol land heeft echter 'verklaringen van geen bezwaar' afgegeven voor 72 appartementen. De omwonenden, die het liefst helemaal geen appartemen tencomplex op het Van Alp henplein zien verrijzen, hou den vast aan die 72. Volgens de gemeente Lei derdorp verandert er echter niets aan de omvang van het complex. Door interne herin deling van het complex ont staat er ruimte voor 75 appar tementen in plaats van 72. De commissie beroep en be zwaar doet over drie weken uitspraak. OEQSTGEEST Ellen V Budgetconsulente Voorschoten VOORSCHOTEN De gemeente Voorschoten heeft een budgetconsulente aange trokken. Mensen met financiële problemen kunnen bij haar te recht voor advies. Als het nodig is, bemiddelt zij tussen schuld eisers en cliënt. De consulente, die gratis adviseert, is elke vrij dag van 8.30 tot 17.00 uur aan wezig op het gemeentehuis. Het uitbreiden van de hulpverlening aan Voorschotenaren met geld problemen was een van de voornaamste speerpunten in het Voorschotense beleid voor sociale vernieuwing. „Hij is een opschepper", zegt secretaris Piet Overvliet van de Oegstgeester IJsclub over de voorzitter. Sam Star geeft dit lacherig meteen toe: „Ik ben een praatjesmaker." Maar dankzij deze praatjesmaker raakte de club in de jaren ze ventig uit het slop en is het 100- jarig bestaan bereikt. 's Zomers grazen de schaap jes er en heerst er rust op de Ezelwei. In de wintermaanden is het gedaan met de stilte en trekken schaatsers talloze baan tjes voor kasteel Oud-Poelgeest. De kunstmatige landijsbaan op de rand van Oegstgeest is een veilig onderkomen voor de schaatsende jeugd. „Een laagje van 60 cm ijs: dat is de veilig heid", aldus Star. Ernstige onge lukken heeft het huidige be stuur dan ook nog nooit meege maakt. „Hoogstens natte voe- De oprichters van de club kwamen op 16 januari 1893 voor het eerst bijeen. Die elf be stuursleden waren middenstan ders. Vooral veel bloembollen kwekers hebben in het verleden de club draaiende gehouden. De huidige voorzitter, die al 26 jaar bestuurslid is, zet die tradi tie voort. „Mijn bedje was al gespreid", vertelt secretaris Overvliet over zijn komst bij de IJsclub in de winter van '87. Hij heeft alleen goede tijden bij de vereniging meegemaakt. Voor Star gaat die vlieger niet op. Hij kreeg in 1973 het voorzitterschap, nadat het bestuur een jaar daarvoor was opgestapt. Star stond voor de zware taak de club uit het slop te halen. Zonder poespas ging hij aan de slag. Hij plaatste samen met zijn vrienden van de zweefvlie- gersclub'een hek rond de baan en metselde een clubgebouw. Star: „Zelfs de toenmalige bur gemeester heeft eigenhandig meegeholpen." Het clubgebouw oogt sober en ouderwets gezellig. In ge dachten zie je de schoenen van de schaatsers al op een rijtje staan en hoor je het snuiven van de schaatsers die aan koek en zopie toe zijn. Dezelfde koek en zopie die een eeuw geleden zo populair was. Brutaler Beide bestuurders vinden dat er niet veel is veranderd. Hooguit de mentaliteit van de jeugd. „Kinderen zijn nu vrijer dan vroeger. Ook iets ongehoorza mer en brutaler. Voor veel men sen zijn we een opa; dat helpt bij het oplossen van akkefietjes. Maar je kunt de mensen nog al tijd blij maken met een goede ijsbaan en met het verzorgen van wedstrijden. Die eente glunderbekkies blijf je zien." Toch is niet alles koek en ei binnen de club. Zo kijken de bestuursleden jaloers naar de IJsclub van Warmond. Die heeft een tijdje geleden het 100-jarig bestaan gevierd en op dat feest zag het zwart van de leden. Stars grote wens is een leden aantal van 200. „Het doet me echt zeer dat in een riante ge meente als Oegstgeest zo weinig interesse bestaat voor het lid maatschap van onze club", al dus de voorzitter. Hij zou wat dat betreft liever een Warmond- se of Rijnsburgse 'mentaliteit' in het dorp wensen. „Daar blijft het meerendeel van de schaat sers wel lid als er eens een win ter zonder ijs is." Het jubileum van de Oegst geester IJsclub wordt zaterdag 16 januari gevierd in 'Het Wit te Huis', Wilhelminapark 33 in Oegstgeest. Tussen 15.30 en 17.30 uur is er een receptie en verder zal Oegstgeestenaar Wiebe Blauw zijn grote verza meling schaatsen tentoonstel len. Door het dorp rijden die dag arresleeën en winkeliers scheppen in hun etalages een schaatssfeer. „Deze dag laten voorbij gaan." LEIDERDORP LIESBETH BUITINK De Leiderdorpse Oudheidkamer moet meer geld van de ge meente krijgen om te kunnen voortbestaan. Woorvoerder Ed ten Hooven doet die oproep halve maand voor het klei ne historisch museum uit het huidige onderkomen boven ca fé-restaurant De Hollandsche Tuyn aan de Hoofdstraat ver trekt. Voor nieuw onderdak is meer subsidie nodig. „De Oud heidkamer is volkomen onmis baar. Elke zichzelf respecteren de gemeente moet ervoor zor gen dat de oude spullen be waard blijven en nooit verloren zullen gaan." Volgens Ten Hooven is de Oudheidkamer volkomen af hankelijk van de gemeente. „Net als ieder museum. Maar ieder oud plaatsje en Leider dorp is veel ouder dan bijvoor beeld Leiden hoort ook een Oudheidkamer te hebben voor spullen die we koesteren." Het museum ontvangt nu jaarlijks 3500 gulden om de huur in de Hollandsche Tuyn te betalen. Ten Hooven is ervan overtuigd dat dat veel te weinig is om elders een onderkomen te vinden. „Die 375 gulden huur per maand is zó weinig, natuur lijk komen we elders duurder uit." Dat geldt bijvoorbeeld voor de muziekschool Rijnak koord en voor een pand aan de Hoofdstraat dat in beeld is ge weest. „Op dat pand ligt een winkelbestemming, dus daar kunnen we zonder veel proble men in. Ware het niet dat dat pand 750 gulden per maand kost. Er moet dus echt meer geld van de gemeente komen." Gêne De Oudheidkamer verhoogt binnenkort wel de donaties. „Het is nu nog een tientje per jaar, maar voor nieuwe leden wordt dat 25 gulden. Oude do nateurs verzoeken we alleen of ze de bijdrage willen verhogen." Ten Hooven kondigt het met enige gêne aan. „Je kunt toch eigenlijk geen geld vragen voor een tentoonstelling die nergens is te bezichtigen." Ten Hooven heeft zijn laatste hoop gezet op enkele panden in het Oude Dorp die eigendom zijn van de gemeente. Hij ver moedt dat één van die panden binnenkort leeg komt te staan. „Dat zou de grote kans voor de Oudheidkamer zijn om te blij ven bestaan. En voor de ge meente is het een goedkope manier, omdat ze niet hoeft te kopen of te onteigenen. Boven dien zouden we daar echt alles kwijt kunnen. Want behalve in de Hollandsche Tuyn hebben we ook nog materiaal opgesla gen in mijn garage en bij een tuincentrum. Daar staan onder meer de toonbank en de vitrine van Roel Marbers, die vroeger een winkel-van-Sinkel aan de Hoofdstraat had." Ten Hooven durft niet te twij felen over de toekomst van de Oudheidkamer. „Als alle oplos singen afketsen zou dat heel erg zijn, maar we komen er wel uit. Zolang er geen onderkomen is, kunnen we een tijdelijke op slagplaats van de gemeente ge bruiken. Ik ben niet bang dat we de verhuisdozen die we daar inzetten, er nooit meer uit kun nen halen. Want het historisch materiaal moet toegankelijk zijn." benaderd en het merendeel heeft nu een aanvraag inge diend voor een aansluiting op de kabel. Zij betalen dan net als ieder nieuw lid honderd gulden entreegeld en 14,10 gulden lid maatschapsgeld per maand. Op welke manier de niet-be- talers toch konden profiteren van de kabelaansluiting, wil Neefjes niet zeggen. Volgens hem zal het in de toekomst in elk geval niet meer zo gemakke lijk zijn om ongestoord illegaal van de kabeldiensten te profite ren. „De kabelexploitant gaat in het vervolg regelmatig controle ren." Maar liefst 5 procent van de ka belaansluitingen in Warmond waren tot voor kort illegaal. Dit ontdekte de têchnische dienst van de Energie- en Watervoor ziening Rijnland (EWR). Voor zeventig aansluitingen ontving de gemeente Warmond geen abonnementsgeld. In totaal ver zorgt de kabelexploitant in War mond 1400 kabelaansluitingen. „Dat zijn er vrij veel", rea geert L. Neefjes, hoofd afdeling financiën van de gemeente Warmond, op de niet-betalers. De niet-betalers zijn inmiddels

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16