5 R Fusie tussen Boerhaave en Lissese mavo 'Dit is de ultieme winterrally' Defensie stoot munitiedepot af Directeur Zeeman gelooft nog steeds in 'zijn' theater Leiden Initiatief voor kinder boerderij in Stevenshof Aqua-jogging in Leiden WOENSSDAG 13 JANUAR11993 15 De fusie tussen het Leidse Boerhaave-college en de Lisse se Aletta Jacobsmavo is vrijwel rond. Alleen de besturen van beide scholen en de medezeggenschapsraad moeten nog akkoord gaan met de fusie. Door de samenvoeging is de dreigende sluiting van de mavo van de baan. lisse roza van der veer ren. Voor 1 januari wilde de school daarover duidelijkheid hebben. Aan die voorwaarden is nog steeds niet voldaan maar des ondanks staan de schoolbestu ren inmiddels praktisch op één lijn. Belangrijk doel daarbij is om de Lissese vestiging open te houden. „Anders hadden we al die moeite voor een fusie niet hoeven doen", licht Boerhaave- De Lissese Aletta Jacobsmavo werd met opheffing bedreigd omdat de school volgens de wet onvoldoende leerlingen heeft om zelfstandig te blijven voort bestaan. Het schoolbestuur pro beerde aanvankelijk de school met ruim 500 deeltijdleerlingen in stand te houden door een fu sie aan te gaan met het Gouwe College in Gouda. Die samen werking werd na enige tijd afge ketst omdat de scholen te ver uit elkaar lagen. Het Lissese schoolbestuur zocht vervolgens contact met het bestuur van het Boerhaave College uit Leiden, een school die wel voldoende leerlingen heeft om zelfstandig te blijven bestaan. De Leidse school leek aan vankelijk niet erg happig te zijn op een fusie. Het stoorde het schoolbestuur dat de regering veel tijd heeft genomen voor het opstellen van de nieuwe wet terwijl de scholen in enkele 'maanden tijd fusies rond moes ten krijgen. Daarnaast stelde de Leidse school enkele voorwaar den aan het ministerie van on derwijs over onder andere wachtgelden voor leraren en toewijzing van het aantal lesu- directeur D. van Kooten toe. Overigens heeft de provincie inmiddels het dringende advies afgegeven dat de Lissese en de Leidse school fuseren. Op het 'Plan voor Spreiding en Situatie voor VAVO' wordt het verzoek van de Lissese school om zelf standig te blijven bestaan, afge wezen. Daarnaast wordt aan de Leidse school gezegd dat ze de voorwaarden voor de fusie moeten laten vallen. ,,Als de fu siebesprekingen alsnog misluk ken, wil de provincie wel be middelen. Dwingen tot een fu sie kunnen we de scholen ech ter niet", constateert een woordvoerder van de provincie. Volgens Boerhaavedirecteur Van Kooten heeft het advies van de provincie geen rol gespeeld bij de fusiebesprekingen. Hans Broekmeulen (links) en Hans Herbschleb bij een Ford Zephyr. In eenzelfde auto won Maurice 'Maus' Gatso ly. De inmiddels 81-jarige coureur verschijnt op 14 februari ook in Noordwijk aan de start. Monte Carlo RaUy-oude-stijl begint in Noordwijk VRIJE TIJD Emilie Knappert De Emilie Knappert Scholenge meenschap houdt op donder dag 14 januari van 19 - 21.30 open huis in het schoolgebouw aan de Storm Buysingstraat 18c. De afdelingen Kappen en Uiter lijke Verzorging presenteren zich. Bezoekers zien demon straties en kunnen adviezen over hun uiterlijk krijgen. Bingo In buurthuis Morschwijck is er vrijdag 15 januari bingo vanaf 20.00 uur. Acht rondes, een klei ne superronde en een grote superronde staan op het pro gramma. Ruilbeurs Ruilvereniging Koningskerk houdt op 15 januari een ruil beurs voor verzamelaars van postzegels, munten, stickers en dergelijke. De beurs wordt ge houden van 19.00 tot 22.00 uur in buurthuis Het Spoortje aan de Bemardkade. Nieuwjaarsinstuif Het -samenwerkingsverband tussen Leidse volksdansgroe pen, Lopank, geeft een nieuw jaarsinstuif op zaterdag 16 janu ari. De instuif wordt gehouden in de zaal aan de Middelsteg racht 8 (zaalschoeisel verplicht) vanaf 20.00 uur. Toegang 7,50 gulden. Koopjesmarkt Buurthuis 't Spoortje aan de Bemhardkade wordt zondag 17 januari veranderd in een gezel lige markt. Aanvang: 8.30 uur. Einde: 15.30 uur. Modeshow De Ouderen Activiteiten Com missie houdt de middag van 18 januari een komische mode show voor 55 plussers. Ook is er een kwis waarmee prijzen te winnen zijn. De show wordt ge houden in het dienstencentrum Merenwijk aan de Rosmolen en begint om 14.00 i gratis. 1 irene nieuwenhuuse Noordwijk is één van de-zeven vertrekpunten van de Monte Carlo Challenge 1993. Deze winterse monsterrit met oldti mers naar Monaco is een ge trouwe kopie van de Monte Carlo Rally uit de jaren vijftig. Op zondag 14 februari om tien uur beginnen vanaf de Noord- wijkse Boulevard 23 Nederland se coureurs de tocht. In totaal hebben zich 160 deelnemers in geschreven. De rit die voor de vierde keer wordt gehouden, is een tegen hanger van de huidige Monte Carlo Rally. Enkele pronkstuk ken die aan de start zullen ver schijnen zijn een Jaguar XK120 OTS, een Citroen iD19 en een Lancia Aurellia. Naast Noord wijk zijn York, Oslo, Praag, Ber lijn, Lissabon en Cortina d'Am pezzo aangewezen als vertrek plaatsen. In het Franse Beaune komen alle deelnemers samen, waarna de tocht gezamenlijk verder gaat. Op vrijdagmorgen 19 februari finishen de overblij- venden van deze winterse race na een laatste etappe van 22 uur voor het fameuze Hotel de Paris in Monaco. Om de rally zo authentiek mogelijk te laten zijn, gelden dezelfde reglementen die ook voor de Monte Carlo Rally in de jaren vijftig van toepassing wa ren. Als de deelnemers tijdens de rit in de sneeuw stranden, zullen ze bijvoorbeeld zelf hun auto moeten uitgraven. Want het is absoluut verboden om hulp van buitenaf te accepte ren. Voorts mag de gemiddelde snelheid nooit boven de vijftig kilometer per uur uitkomen. De organisatie in Noordwijk is in handen van Hans Herb schleb van Herbschleb Produk- ties uit Sassenheim en Hans Broekmeulen, directeur van de Stichting VW Noordwijk Pro motie. Herbschleb vergelijkt zijn voorkeur voor oldtimers met een hevige verliefdheid. „Deze rit is het allermooiste avontuur dat een liefhebber van oude auto's kan meemaken. De ultieme winterrally. De uitslag wordt vooral bepaald door het uithoudingsvermogen en de creativiteit van de deelnemers. Zij rijden immers in auto's die ten minste 35 jaar oud zijn, dus zonder verwarming en allerlei moderne snufjes." Ook Hans Broekmeulen is laaiend enthousiast dat de Monte Carlo Rally-oude-stijl naar Noordwijk komt. „Dit is Rijnsburgse terrein niet meer nodig runsburg willeke heukoop een aanwinst voor Noordwijk. Met dit evenement krijgen we een toeristische trekpleister van jewelste." Broekmeulen meldt dat op zaterdagmiddag, vooraf gaand aan de start, de auto's op de parkeerplaats van Huis ter Duin zullen worden gekeurd. „Het publiek zal zich vergapen aan de auto's", weet hij op voorhand. Eén van de coryfeeën die op 14 februari aan de start ver schijnt, is de 81-jarige Maurice (beter bekend als Maus) Gatsonides. Hij is de enige Ne derlander die ooit in 1953 de Monte Carlo Rally heeft ge wonnen. In totaal heeft hij 23 keer aan dit evenement meege daan. „Het is natuurlijk gewel dig om zo'n man in Noordwijk aan het werk te zien", conclu deren beide organisatoren. Het munitie-opslag beveili gingsterrein (MOB) dat op de grens van Rijnsburg en Voor hout aan de Voorhouterweg ligt, wordt in 1994 door het ministe rie van defensie afgestoten. Het terrein, dat ooit gebruikt werd als opslagplaats voor munitie en later voor de kantinedienst (ka- die), is volgens een woordvoer ster van het ministerie al een tijd niet meer in gebruik. Uit de pas uitgekomen prioriteitenno ta van het ministerie van defen sie blijkt dat het Rijnsburgse terrein niet meer nodig is. Het terrein valt in 1994 vol gens de regels toe aan de Dienst der Domeinen. Deze dienst zal vervolgens bekijken of er bin nen de rijksoverheid een andere bestemming aan kan worden gegeven. Is dat niet het geval, dan krijgt de gemeente Rijns burg de gelegenheid het terrein te kopen. Pas in laatste instantie wordt de grond in de openbare verkoop gedaan. Een woord voerder van de afdeling aan- en verkoop van onroerend goed van de dienst der domeinen laat echter weten dat aanmelding bij 'domeinen' de allereerste stap in het proces is. „En wij hebben hier nog niets binnen gekregen van defensie". Ook de gemeente Rijnsburg weet nog niets van de voorge nomen afstoting. Volgens G. Imthom van de afdeling milieu is het een zaak van de kroon waar Rijnsburg niets meer mee te maken heeft dan dat het ter- reintje op haar grondgebied ligt. Problemen heeft de voormalige munitie-opslagplaats nooit ge geven. „Niemand heeft er last van, dat terrein is daar al heel erg lang. Ik heb er nog nooit klachten over gehoord Een van de tuinders in de di recte omgeving van het depot, N. van der Veer, voelde zich naar eigen zeggen nooit slecht op zijn gemak door de aanwe zigheid van defensie. „Ik vond het altijd wel een veilig idee, er werd daar altijd gecontroleerd met honden. Zo werd mijn grond ook een beetje be schermd". Ook A Oskam, die vlakbij het defensieterreintje weiland heeft liggen, is totaal niet onder de indruk van het verdwijnen ervan. „Ik wist niet eens dat dat een munitie-op slagplaats was. Ik heb er in ieder geval nooit last van gehad." 'Buurman' van het terrein, C.M. Wijsman heeft al evenmin ooit hinder ondervonden van het bebouwde terreintje. „We hebben daar eerst de Hollan ders gehad vanaf 1940, toen tot 1945 de Duitsers, daarna de En gelsen tot '48 en vervolgens weer de Hollanders. Ik heb er nooit last van gehad." Wijsman, die weiland naats het defensie terrein heeft liggen spreekt van 'buitengewoon goede gebou wen met een uitsekende bevei liging. „Is het terrein te koop dan?", informeert hij nog even. „Ik weet wel iemand die belangstel ling heeft." FC Lisse tegen Ajax gaat niet door LISSE Het bezoek van de hoofd macht van Ajax aan het sport park Ter Specke gaat van avond niet door. Trainer Louis van Gaal was van zins zijn elf tal tegen FC Lisse te laten oe fenen als het bekerduel tegen MW onverhoops werd afge last. De weergoden zijn de hoofdstedelijke ploeg echter gunstig gezind, zodat van avond toch in De Meer kan worden afgetrapt. Tot teleur stelling van de supporters van FC Lisse. Zij hadden gehoopt dat hun spelers om half acht konden spelen tegen Amsterdamse ve detten als Dennis Bergkamp. alphen aan den run Jan Zeeman heeft de hoop nog niet opgegeven. De directeur van de Zeeman Groep gaat er nog steeds vanuit dat het theater aan het Raoul Wal lenbergplein in Alphen er komt. „Ik ben nog niet door de gemeente op de hoogte gesteld van het feit dat dat niet zo zou zijn. Tot die tijd geloof ik er nog in." Op 3*1 december liep het contract tussen ge meente, bouwbedrijf Van Eijkelenburg en pro jectontwikkelaar Van Nierop en Van der Hoeven af. Het werd niet verlengd. Er was geen bank te vinden die voldoende geld in het project wilde steken. Met als gevolg dat het Zeemantheater van de baan was. In elk geval volgens Th. Smulders van bouwbedrijf Van Eijkelenburg, die voorts meedeelde wel te willen doorgaan met de bouw van een zestigtal appartementen. De gemeente Alphen hult zich vooralsnog in stilzwijgen. Textielgigant Zeeman was de grootste sponsor van het theater. In ruil voor een miljoen gulden zou het theater de naam Zeeman krijgen. Voor directeur Zeeman is het allemaal nog niet voorbij. „Ik geloof nog steeds in het theater. Geen over winning zonder strijd, is ons standpunt. Dat gaat ook in dit geval op." Niettemin geeft Zeeman toe dat hij teleurgesteld zou zijn als het allemaal toch niet doorgaat. Zeeman reserveerde in 1987 een niet nader ge noemd bedrag voor een uitkijktoren aan de Ze- gerplas. Dit was een geschenk aan de gemeente Alphen ter gelegenheid van het twintigjarig be staan van de firma. Het topje van de uitkijktoren bleek tevens het topje van de gifbelt in de Cou pépolder te zijn. Daardoor is de plaatsing van het driehoekige bouwwerk er nooit gekomen. Zee man, die al een half miljoen in het theater had ge stoken, besloot toen na overleg met de gemeente dat bedrag te verdubbelen in ruil voor het verbin den van zijn naam aan het theater. Dat geld kwam uit de pot voor de uitkijktoren. „Het is allemaal wel erg moeilijk", constateert Zeeman. „Die uitkijktoren is er ook nooit geko men." Met het theater wil het ook al niet zo vlot ten. Als het theater definitief van de baan is, dan zullen we een andere bestemming voor dat geld moeten zien te vinden. Dat zal dan in overleg met de gemeente moeten gebeuren." Voorlopig gaat Zeeman daar nog niet vanuit. Leiden is nog geen twee weken van de artikel 12 status af en het eerste gemeenschapsgeld is alweer verkwist. Voor waarschijnlijk beduidend meer dan een ton moest er een nieuw logo komen. 'Steeds' laat zien dat het goedkoper kan. Véél goedkoper. Leiden is gebaat bij één, nieuw logo, vindt het college van B en W. Er werd een reclame annex pr-bureau ingeschakeld en aangetrokken. Die gingen werken aan een nieuwe, zogeheten 'huisstijl' voorde Sleutelstad. Want volgens de pr- tekstboeken is een huisstijl broodnodig. Het 'wij gevoel verbetert', het levert een 'positieve uitstraling' en het schept een 'eenduidig beeld naar de klanten toe'. Terwijl de behoefte aan een nieuw imago eigenlijk alleen maar te maken heeft met een verval van identiteit, vond Leiden dat het toch tijd was voor een nieuw herkenningstekeningetje. Sleutelen „Ik sta d'r niet om te juichen of te springen. Maar een huisstijl heeft meer functies dan alleen maar een plaatje. Als het bedrag binnen de perken blijft, mag het van mij", reageert het Groen links raadslid Jan Laurier. Binnen de perken? Dat zullen we nog weieens zien als als het nieuwe embleem eenmaal op alle gemeentelijke enveloppen, suikerzakjes en vuilniswagens is afgebeeld. Een paar voorbeel den tonen aan dat de ton die Leiden nodig denjet te hebben (de commissie van de rekenin gen winterslaapt nog) een illu sie is. Kijk maar wat anderen op snoepten: Haarlem en Den Haag 2,5 ton, Hoogheemraad schap van Rijnland 4 ton, ING- bank 1,5 miljoen, ministerie van Verkeer en Waterstaat 4,2 mil joen en ABN-AMRO 35 miljoen gulden. Het Leids communica- tiehoofd Rijk van Ark heeft de situatie vermoedelijk een beetje te rooskleurig voorgesteld. Bij de rijksoverheid werd in 1992 voor 660 miljoen uitgege ven aan 'imago-verbetering'. Premier Lubbers vond dat ook wat veel en H. Kroon, nota bene bestuurslid van de 'vereniging van pr-adviseurs', vond dat de imago-campagnes wat 'zijn doorgeschoten'. Daar komt nog uit een Nipo-onderzoek blijkt dat een imago-actie bij het mi nisterie van Onderwijs geen en kel effect had. Meer dan een miljoen gulden in het water. Versleutelen Een waarschuwing voor Leiden? Niks, Leiden moet 'spenden'. Ondanks het feit dat ambtena ren die geen 'wij-gevoel' heb- r. STADSKABEI i ITDTN yem«atUBll|k roknocontrum lolde" rti x, Dat wilde het college van B en W voorkomen. Elke afdeling een eigen embleem. Nee, nu krijgt iedereen hetzelfde tekentje. ben, dat vermoedelijk ook nooit krijgen. De Leidse burger wil al leen maar weten wanneer de vuilnisman langskomt of wan neer de gestuurde brief wordt beantwoord. Al of niet met een gestileerd briefhoofd. De gemeente verdedigt het la ten maken van het nieuwe, prij zige herkenningplaatje als volgt: „Over een langere periode ge zien zal de huisstijl in samen hang met de nieuwe organisa tievorm kostenbesparend wer ken. In de eerste plaats omdat eenheid van stijl en vorm een besparing betekent bij ontwerp en vormingskosten door de ge hele organisatie heen. Voorts wordt hiermee de papierstroom ingedamd door een beperkt aantal formaten en vormen. In het kader van de automatise ring betekent dat meer eenheid enefficiency-verbetering". Een citaat dat voor zich spreekt, louter pr-talk. Wat vindt Egon Snelders, Leids raadslid voor D66 én pr-functionaris bij de gemeente Zandvoort ervan? „Een logo heeft écht wel een functie, bijvoorbeeld voor het maken van een goede, eerste indruk als je een brief van bij voorbeeld een gemeente krijgt. Persoonlijk vind ik hem in Lei den een beetje overbodig. De achterliggende filosofie van 'open deuren' wordt naar bui- D66'er Egon Snelders: „Persoon lijk vind ik het nieuwe logo in Lei den een beetje overbodig." FOTO ARCHIEF Wim Mulder is ontwerper van het 'oude' embleem dat door Leiden tot begin deze week werd gebruikt. Naar verluidt is hij niet blij dat zijn wapen zon der slag of stoot is afgeschaft. Ook Ed Petit art-directorvan het Leidsch Dagblad heeft zo zijn bedenkingen: „De criteria waar het logo volgens B en W aan moeten voldoen zijn: laag drempelig, sober, dienstverle nend, kenniscentrum en monu- mentenstad. Of met name de burgers dat erin zullen herken nen, is moeilijk te zeggen. Sober is het in ieder geval wel. In te genstelling tot het oude, knap gestileerde logo, valt er aan het nieuwe visueel weinig te bele ven. Het zou niet misstaan op het clubblad van voetbalvereni ging de Sleutels", aldus Petit. Sleutelpas Dat er bij de gemeente iets we zenlijks gaat veranderen door toedoen van de nieuwe huisstijl, is een fantasie die alleen leeft in de hoofden van Van Ark en B en W. Het is een duur werkver schaffingsproject vooreen pr- bureau. En om te laten zien dat ontwikkeling, ontwerp en pre sentatie van een nieuw logo een stuk goedkoper kan, heeft 'steeds' een prijsvraaguitge- schreven onder de titel: 'Ont werp zelf een nieuw logo voor Leiden'. Teken, schets, schilder of stift een creatief, leuk, ab surd, modem of gewoon bruik baar embleem. De inzendingen (maximaal een A4-tje groot) moeten voor zater dag 13 februari zijn opgestuurd naar Leidsch Dagblad, rubriek Steeds, Postbus 54,2300 AB in Leiden. Een deskundige jury zal de inzendingen beoordelen en naast een paar kleine prijsjes bepalen wie de hoofdprijs, een gemeentelijke Sleutelpas krijgt. Alle inzendingen zullen worden gebmikt voor een tijdelijke ex positie in het nieuwe gebouw van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat. (LL) Roy Klopper ei De winkeliersvereniging 'Ste- vensbloem' vindt dat er in de Stevenshof een kinderboerde rij moet komen. Daartoe is de vereniging 'Spelen met dieren' opgericht. Voorzitter is eige naar Jaap Visser van de Die renspeciaalzaak in de Stevens- bloem. Volgens hem is er veel animo voor een kinderboerde rij. Voor de vereniging 'Spelen met dieren' hebben zich reeds 450 gezinnen opgegeven. De initiatiefnemers denken aan een boerderij zoals die ook in de Merenwijk bestaat. Er zou ook kampeerruimte voor groepen kinderen moe ten komen. Een van de initia tiefnemers zou bereid zijn een boerderijwoning te financie ren en daar zelf als beheerder in te trekken. De winkeliers vereniging heeft financiële steun toegezegd. Voorzitter Visser wil nog niet kwijt op welke lokatie de boerderij moet verrijzen. Dezer dagen overlegt de ver eniging 'Spelen met dieren' met de directie groen van de gemeente over de plannen. Over twee weken moet er meer duidelijkheid zijn. Leden en donateurs voor 'Spelen met dieren' kunnen zich aanmel den bij kapsalon J. v.d. Bom. tel. 071-161418 Conditietraining in het zwem bad: Aqua-jogging is de nieuw ste rage waaraan ook de Leidse zwembaden gaan meedoen. Eind deze maand worden zowel in het Vijf Meibad als in zwem bad De Zijl demonstraties gege ven, volgende maand gaan in beide baden cursussen van start. Aqua jogging is overgewaaid uit de Verenigde Staten waar het oorspronkelijk was bedoeld als revalidatiemogelijkheid. De joggers staan met behulp van een soort zwemband in het wa ter en verrichten zo allerlei oe feningen. Bewegingen in het water geven 40 procent hoger calorieverbruik dan die op het droge. De badmeesters in de Leidse zwembaden hebben een spe ciale opleiding gevolgd om deze conditietraining te kunnen ge- De proeflessen in het Vijf Meibad worden gehouden op 26 en 28 januari van 10 tot 10.45 uur en in zwembad De Zijl op 29 januari van 9 tot 9.45 uur.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15