'Positie Servisch-Orthodoxe Kerk ter discussie stellen' Kerk Samenleving 'Oecumene voor paus ver van zijn bed' Hoogleraar H. Mulder overleden Wereldraad moet contact met basis niet verliezen Klimaatpraat (1) ASp Jttr WOENSSDAG 13 JANUAR11993 REDACTIE: DICK VAN DER PLAS KORTWEG Bergrede De Bergrede (uit hoofdstuk vijf tot en met acht van het Evangelie van Mattheüs) staat centraal tijdens twee bijeenkomsten van het Centraal Leerhuis in Alphen aan den Rijn. Er wordt on der meer aandacht besteed aan de joodse achtergron den en de huidige actuali teit van de Bergrede. Inlei der van het Leerhuis is dr. C.J. den Heijer, universitair docent in Kampen. De bij eenkomsten worden om 20.00 uur gehouden op de maandagavonden 18 janu ari en 8 februari in de Goe de Herderkerk. De organi satie is in handen van de commissie vorming en toe rusting van de Hervormd- /Gereformeerde Federatie. Informatie kan worden in gewonnen bij dominee R. Nieuwenhuis (01720- 33457). Praise-concert De gospelformatie Life-Line begint met een toumee van zes concerten door het hele land. In deze regio wordt opgetreden in de Messias- kerk aan de Zijllaan /Hof- c amp weg in Wassenaar. Het concert wordt gehou den op 22 januari en begint om 19.45 uur. Life-Line be staat inmiddels 7,5 jaar en heeft alleen de afgelopen drie jaar al ruim 65 praise- concerten in Nederland ge geven. Door medewerking aan programma's van de EO heeft de formatie ook landelijke bekendheid. Verbeelding Prof. dr. Th. van Leeuwen gaat morgenavond tijdens een bijeenkomst in de Was- senaarse NPB-kerk in op de vraag: 'Is geloof enkel ver beelding'. Van Leeuwen is remonstrans hoogleraar, oud-predikant en studen tenpredikant. De bijeen komst in de kerk, die staat aan de Lange Kerkdam 46, begint om 20.00 uur. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Lezing Dominee W. Overdiep houdt donderdag 21 januari in Alphen aan den Rijn een lezing over het thema 'Zijn vijandsbeelden besmette lijk'. De bijeenkomst wordt gehouden in gebouw 'On derweg' aan de Lijsterlaan 1 in Alphen aan den Rijn. De toegangsprijs is 4,50 gulden en iedereen is welkom. De lezing wordt georganiseerd door het Vrijzinnig Platform (inlichtingen: 01720-21357). Avonddiensten De politieke ontwikkelingen in Europa en het Midden- Oosten zoals fascisme, vreemdelingen- en joden haat wordt tijdens een serie avonddiensten in de Alphense Adventsventkerk behandeling aan de hand van het boek Ester. Het ini tiatief hiertoe is genomen door de predikanten ds. 't Hooft en ds. Jonkman. De diensten worden gehouden vanaf zondag 17 januari en beginnen steeds om 18.30 uur. Elke dienst duurt pre cies 60 minuten. Hervormde scriba en gereformeerde theologe dringen aan op sancties BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Maarssen: A.H. Drost te Odoorn-Valthermond (deelgemeente Bethelgemeente); te Fijnaart en Heij- ningen: W. Smit te Wissenkerke Aangenomen: naar Akkerwoude-Mur- De Wereldraad van Kerken moet de positie van de Ser- visch-Orthodoxe Kerk aan de orde stellen. Dat zeggen de Nederlandse leden van het centraal comité, de gerefor meerde theologe drs. A. Westra uit Haren en de hervorm de scriba dr. K. Blei. het vroegere Joegoslavië in ver band met deze verkrachtingen. Blei, die het officiële verslag van de delegatie wil afwachten, gaf als voorlopige reactie dat de Kerk inderdaad als lid van de Wereldraad moet worden ge schorst. Kassmann wil deze zaak volgende maand op de vergadering van het uitvoerend GRONINGEN/LEIDSCHENPAM ANP Zij reageren op de uitspraak van de Servisch-Orthodoxe Kerk dat berichten over massale ver krachtingen van Bosnische vrouwen door Servische strij ders 'propaganda' zijn, en op een bezoek van een vrouwende- i de Wereldraad aan comité aan de orde stellen. „Als de berichten over de ver krachtingen waar zijn, dan moeten we doortasten", zei Blei. „Wel moeten we uitkijken dat we een kerk al te makkelijk in de hoek plaatsen." Hij ver wees naar andere geluiden uit die Kerk, zoals patriarch Pavle die in de kerstpreek het geweld van de Serviërs hekelde, en de servisch-orthodoxe delegatie die op de KEK-conferentie in Praag afstand nam van het ze genen van wapens. Maar de Servisch-Orthodoxe Kerk heeft volgens hem nog nooit afstand genomen van de gedachte van het Groot Servisch Rijk, die ten grondslag aan de oorlog in het vroegere Joegoslavië ligt. Blei verwees ook naar het la ter ingetrokken amendement van de Duitse gedelegeerde Klaus Wilckens. Deze stelde in augustus het centraal comité voor een lidkerk te schorsen als die naar de mening van de We reldraad te weinig doet tegen het systematisch schenden van de mensenrechten in haar land. „Op een gegeven moment moe ten we ons ondubbelzinnig uit spreken," aldus Blei. bombav Bij bloedige confrontaties tussen hindoes en moslims in de Indiase stad Bombay zijn de afgelopen dagen enkele honderden do den gevallen. De aanleiding voor het geweld is de vemieting van de Babermoskee in Ayodhya door hindoes, begin december. De moskees en tempels worden inmiddels door militairen bewaakt Zij hebben de opdracht gekregen om op relschoppers te schieten. foto epa Secretaris-generaal hervormde kerk: leidschendam anp De oecumene staat voor deze paus ver van zijn bed. Dat constateert dr. K. Blei, secreta ris-generaal van de Nederlandse Hervorm de Kerk. Maar belangrijker dan dat Johan nes Paulus II in zijn toespraak tot de Neder landse bisschoppen de oecumene niet noemde, is volgens Blei dat de bisschoppen dat wel en met veel nadruk hebben gedaan. Blei, die over een rooms-katoliek onder werp (De onfeilbaarheid van de Kerk) pro moveerde, noemde het ook merkwaardig dat de paus de Wereldraad van Kerken niet had uitgenodigd voor het vredesgebed afge lopen weekeinde in Assisi. „Maar misschien moeten we uit één en ander ook niet te veel afleiden." De Nederlandse bisschoppen hebben zelf de oecumene een heel positief punt genoemd. In ons land speelt de oecu mene een grote rol, terwijl de paus die uit een 'egaal katholiek' land komt, niet zo ver trouwd is met de oecumene, aldus Blei. „Mijn eerste reactie was niet zo veel", al dus de (rooms-katholieke) voorzitter van de Raad van Kerken, prof. dr. R.W.G. Huys- mans, toen hij hoorde dat de paus de oecu mene niet had genoemd. „Ik denk dat de paus andere punten zoals het ambt belang rijker vond." Huysmans is oud-voorzitter van de Sint Willibrordvereniging, die ook het adviesorgaan van de bisschoppen voor de oecumene is. e(toez.):G. Oberinkte Beerzerveld. CHR.GEREF. KERKEN Beroepen: tweetal te Zoetermeer: G. Drayerte Noordscheschuten M. Groen te Haarlem-Centrum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Nieuwdorp: A. Bac te Bodegraven. Bedankt: voor Rilland-Bath: C.A. van Dieren te Stolwijk. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Bedankt: voor Urk: J. Roos te Chilli- wack (Canada). 'Ontmoeting Plus' in Voorschoten VOORSCHOTEN Voor het kerkelijk jeugdwerk in de Voorscho tense wijk Noord- Hofland komt binnen een half jaar een nieuw onderkomen be schikbaar. De plaatselijke wet houder M.J. Breunesse sloeg gistermiddag de" eerste paal voor 'Ontmoeting Plus'. Het ge bouw wordt neergezet naast het bestaande kerkgebouw 'Ont moeting' aan de Abraham van der Hulstlaan. Het gaat onge veer drie ton kosten. Voor de of ficiële handeling waren leerlin gen van de christelijke basis school Het Kompas uitgeno digd. Met een sponsorloop za melden zij geld in voor het nieuwe onderkomen. 'Ontmoeting Plus' wordt ge bruikt door de Samen-Op-Weg gemeente van de samenwer kende hervormde gemeente en de Gereformeerde Kerk in Noord-Hofland. Het gebouw krijgt een grote ontmoetings ruimte en een kleinere activitei tenruimte. doornanp De gereformeerde emeritus hoogleraar H. Mulder is afgelo pen maandag op 82-jarige leef tijd in zijn woonplaats Doom overleden. Mulder was van 1972 tot 1980 buitengewoon hoogle raar aan de Protestantse Theo logische Faculteit in Brussel. Mulder, die in Kampen stu deerde, was van 1934 tot 1966 gereformeerd predikant in Homhuizen-Kloosterburen, De venter en Delft. Van 1966 tot 1968 werkte hij voor de Mor genlandzending als docent aan de Theologische faculteit te Bayrut (Libanon). Vervolgens was hij wetenschappelijk hoofd medewerker aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam. Mulder was in 1948 aan de VU gepromoveerd op een proefschrift getiteld 'De eerste hoofdstukken van het Evangelie van Lucas en hun structurele samenhang'. Promotor was prof. dr. F.W. Grosheide. De nieuwe secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. Konrad Raiser, heeft de staf opgeroepen nooit het contact met de mensen in de gemeen ten en aan de basis te verliezen. „Als die niet van ons werk over tuigd zijn, dan zijn we verloren. De Wereldraad heeft zich te zeer geconcentreerd op de ker kelijke leiders en functionaris sen en te weinig oog gehad voor de belangrijke bijdrage van de leken. Raiser, die per 1 januari zijn functie heeft aanvaard, zei dit gisteren in het oecumenisch centrum van Genève in een toe spraak tot alle medewerkers van de Wereldraad. Daarin zei hij verder dat de Wereldraad 'een onduidelijk profiel' heeft. De koepelorganisatie van 322 ker ken houdt zich met te veel din gen op het zelfde moment be zig. Er is naar zijn mening te weinig samenhang tussen de programma's. Hij wil er de ko mende maanden naar streven dat er duidelijke prioriteiten worden gesteld. In de eerste weken heeft de opvolger van Emilio Castro kor tere of langere gesprekken met alle werknemers van de Wereld raad. Hij wil hen op deze ma nier leren kennen en verder 'al leen maar luisteren'. De hoogle raar theologie uit Bochum, die ook al van 1969 tot 1983 bij de Wereldraad werkte, is de eerste Duitse secretaris-generaal van de oecumenische beweging. Het Vaticaan had Raiser bij zijn ambtsaanvaarding een per soonlijke en zeer hartelijke brief gezonden, aldus perschef Jan Kok van de Wereldraad. Advertenties 071-161367/161363 HET WEER ROB GROENLAND Een onderwerp dat vaak, bij zowel leken als wetenschappers, wordt aangescheden is het hele klimaat systeem met al zijn vragen en on zekerheden. Vrijwel ieder land in het rijke westen herbergt een insti tuut waaraan klimaatonderzoekers verbonden zijn. In Nederland wordt zelfs op meer dan 1 plaats onder zoek gedaan naar deze materie. Door de veelvoud aan factoren die het klimaat bepalen is dit net als de meteorologie een zeer complex vakgebied geworden. Niet alleen onze atmosfeer speelt een grote rol in het klimaat maar vooral ook de Oceanen. De Atlantische Oceaan en de Pacific herbergen een geslo ten circulatie-systeem in zich, dat een crusiale rol speelt in het hele klimaatspel. Op bepaalde plaatsen in de noord-Atlantische Oceaan zakt het sterk afgekoelde opper vlakte water naar de bodem en stroomt dan naar de Evenaar, om daar weer naar het oppervlak te ko men. Vandaar volgt er weer een transport van warmte naar het noorden welke, grotendeels via de warme golfstroom, weer West-Eu ropa bereikt. In het wetenschappelijk wereldje zijn er sterke aanwijzingen dat ge durende de ijstijden, deze circula- tiepomp ernstig verstoord is ge weest. Hierbij zou de golfstroom sterk naar het zuiden teruggedron gen moeten zijn, zodat de hele warmtebuffer van de Oceaan voor ons deel van de wereld werd afge sneden. Tijdelijke kleine verschuivingen van oppervlakte-stromingen in de Oceaan kunnen er ook voor zorgen dat er gedurende 5 of 10 jaar kou de winters optreden of juist hele warme winters (morgen meer hier over). Ons actuele weer is zeker vandaag de moeite waarde om verder toe te lichten. Hedenochtend bij zonson dergang kleurde delen van het he melgewelf rood, dit voorspelde met veel goeds (ochtendrood water in de sloot). Het herfstregime trekt boven onze kust deze middag en de komende avond alle registers open. Een jonge maar energierijke atmosferische wervel trekt vanuit het zuidwesten het zuidelijk ge deelte van de Noordzee binnen, en gaat waarschijnlijk halverwege de avond vlak langs de westkust naar het noordoosten trekken. Naast de gutsende overvloedige regens gaat de zuidwestenwind aantrekken tot stormkracht met kans op zware windstoten (gevaarlijk voor het ver keer) In de loop van de nacht trekt alle onrust snel weg en breekt er mor gen een minder ruige dag aan met zon en een enkele bui bij een sterk afgenomen wind uit het westen. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldigtotenmet woensdag. Zuid-Noorwegen en Zuid- Zweden: Half tot zwaar bewolkt en enkele winterse buien. Maxima 2 tot 5 graden, maar bij Oslo en Stock holm net iets boven nul. Geleidelijk minder wind. Denemarken: Wolkenvelden, ook wat zon en kans op een bui. Maxima ca. 4 graden. Britse Eilanden: Af en toe zon en vooral vandaag nog enkele buien. Maxima van 4 graden in België en Luxemburg: 7 graden Duitsland: In het algemeen veel bewolking en af en toe regen, maar vandaag in het noorden op de meeste plaatsaen droog en af en toe zon. Maxima van 4 graden in Sleeswijk-Holstein tot 10 graden op morgen in het midden en zuiden. Madeira: Wolkenvelden, ook af en toe wat zon. Kleine kans op een bui. Maxima circa 19 graden. Canarische Eilanden: Droog en overwegend zonnig weer. Maxi ma ongeveer 20 graden. Marokkaanse westkust: Droog en perioden met zon. Maxima cir ca 18 graden. Tunesische kust: Overwegend zonnig. Droog. Maxima on geveer 19 graden. Frankrijk: In de kustgebieden langs de Middel landse Zee perioden met zon en waar schijnlijk droog. Elders in het algemeen bewolkt en met uitzondering van het ui terste zuiden, nu en dan regen. Maxima 7 tot 10 graden in het noorden, 10 tot 15 in het midden en zuiden en tot plaat selijk 19 door föhn in de omgeving van Biarritz. Corsica en Sardinië: Droog en perioden met zon. Maxima on geveer 16 graden. Spanje: Langs de Costa's en op de Balearen droog en overwegend zonnig met maxi ma van 17 tot 19 graden. In het binnen land ten noorden van Madrid bewolkt en in het noordwesten af en toe wat regen. Portugal: In de Algarve overwegend zonnig en maxima tot 17 graden. Vooral in het noorden bewolkt en kans op wat regen. Maxima ongeveer 15 graden. Zwitserland en Oostenrijk: Het is zacht in de Alpen. In sommige dalen komt foh voor en dan maxima tot 17 graden. Langs de noordzijde is het afwisselend bewolkt met neerslag en ook droge perioden met af en toe zon. De sneeuwgrens ligt 1800 meter. Meer n; het droog en breekt door. In de middag wordt het op 200Ö 0 graden of nog iets hoger. Hongarije: Wolkenvelden, pok af en toe zon en vrij wel overal droog. Maxima ongeveer 6 graden. Polen, Tsjechië en Slowakije: Vandaag af en toe zon en overdag op de meeste plaatsen droog. Morgen bewolkt en nu en dan regen. Maxima ongeveer 7 graden, maar in het noordoosten van Po len circa. 2 graden. Italië: Droog en perioden met zon. In het noor den ook enkele wolkenvelden. Maxima van 6 graden in de Povlakte tot 15 a 17 langs de Middellandse Zee en in het Griekenland Droog en overwegend zonnig. Maxima 14 tot 17 graden. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind DONDERDAG 14 JANUARM 993 Zon- en maanstanden Zon op 8.41 zon onder 16.52 Maan op 00.04 maan onder 10.55 Waterstanden Katwijk Hoogwater 7.19en 19.38 Laag water 2.36 en 15.21 Weerrapporten 13 jan 7 u Eindhoven onbew. Den Helder zwaar bei Rotterdam zwaar bei Twente onbew. Vlissmgen licht bew Innsbruck zwaar bew, Istanbul hall bew Klagenfurt hall bew. de 1300 en zuiden blijft regelmatig wlO 15 2 0.9 wl 15 1 1 Buenos Aires licht bew. Casablanca licht bew. Los Angeles motregen X O

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14