Leiden Regio Squashcentrum op losse schroeven 'Geen gezicht in deze boerensloot' Arbeidsbureau helpt meer buitenlanders en vrouwen Stichting Sterbus heeft vooral tevreden klanten 'Kamer moet bouw in polder tegenhouden' Bibliotheek opent vacaturebank WOENSDAG 13 JANUAR11993 redactie janet van dijk emiel fangmann roy klopper wim koevoet loman leefmans erna straatsma gert visser (CHEF) Incestpleger aangehouden leiden De politie heeft gisteren een 28-jarige Leidenaar aange houden die wordt verdacht van incest met zijn 13-jarige stief dochter. De man kwam zich zelf melden in het politiebureau. De incest heeft enkele jaren geduurd. Politiewagen aangereden leiden Een 30-jarige Leidse politieman is gistermorgen aangere den op de kruising van de Plesmanlaan met de afrit van de rijks weg A44. De politieman was in een politiewagen, met zwaailich ten en sirene aan, op weg naar een brandmelding. Hij reed op de Plesmanlaan, waar hij om een vrachtwagen en een personen auto heen reed, die voor het rode stoplicht stonden te wachten. Van rechts naderde er een 33-jarige Rotterdammer in zijn perso nenauto, die vanaf de afrit van de rijksweg kwam. De man zag de politiewagen te laat, waarna de botsing ontstond. De Rotter dammer liep een gebroken sleutelbeen op. Hij is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. De politieman bleef ongedeerd. De auto's werden zwaar beschadigd. Stripboeken gestolen leiden Inbrekers hebben aan het begin van de week 600 strip boeken gestolen uit een kelderbox van het flatgebouw aan de Sperwerhorst in Leiden. De deur van de kelderbox werd openge broken. De waarde van het gestolen bedraagt een paar duizend gulden. leiden .loman De geplande komst van een squashcentrum op het Schuttersveld is zeer onzeker geworden. Dat stelt R. Mul- lem van de afdeling Grondzaken van de gemeente. Vol gens de ambtenaar verlopen de onderhandelingen zo traag, dat hij erover denkt ze maar te stoppen. Wat er dan voor het squash-centrum is de plaats kan komen, is op dit moment niet duidelijk. lingen over de kantoortoren die het optische middelpunt van het hele Schuttersveld moet worden, zullen volgens Mullem begin februari worden afgeslo ten. „Wat rest zijn nog wat afrondende gesprekken", aldus de grondzakenambtenaar. Dan blijft nog de locatie op de hoek van de Willem de Zwijger laan en de Schipholweg. Daar zou ook een kantoor van tussen de tien- en elfduizend vierkante meter vloeroppervlakte. Daar Op het bijna volgebouwde Schuttersveld zijn nog drie bouwlocaties in handen van de gemeente. Op twee van die plaatsen zouden nieuwe kanto ren komen waarvan één met een parkeergarage. Op één loca tie stond een squashcentrum gepland. Dat er twee nieuwe kantoor gebouwen komen is wel zo goed als zeker. De onderhande- zou een parkeergarage bij moe ten komen. „Gezien de huidige kantoormarkt huldigen wij het principe 'eerst gebruikers vin den en dan pas bouwen'. An ders komt er leegstand en daar hebben we niks aan. Over een maand of twee wordt duidelijk of dit plan doorgaat. Ik ver wacht dat de bouw dit jaar nog gaat beginnen", aldus Van Mul lem. Als de drie genoemde locaties worden bebouwd, dan blijven er in het hele Schuttersveldge- bied alleen nog stukken grond over tussen de Schipholweg en de spoorlijn. Die zijn echter vooralsnog gereserveerd voor de hoelahoep- verkeersorrüei- ding als de tunnel voor het sta tion af is. Het Arbeidsbureau Leiden heeft in 1992 veel gro tere groepen van vrouwen en buitenlanders aan het werk geholpen dan was geraamd. Zo kwamen ruim 180 buitenlanders via het arbeidsbureau aan een baan, het dubbele van wat was geraamd. Ruim 700 vrouwen, anderhalf keer meer dan ge raamd, vonden werk. De toename bij met name de plaatsing van bui tenlanders is onder andere te danken aan scho lingsprojecten die zijn opgezet in samenwerking met werkgevers. Minder goed ging het met de plaatsing van langdurig werklozen. Die bleef met 425 iets achter bij de opzet. Het Arbeidsbureau hielp in totaal ruim 1500 mensen aan een baan, tegen een kleine 1300 in 1991. De doelstelling voor het komend jaar is op nieuw hoger gesteld. De opzet is dat vanuit Lei den in 1993 1660 mensen aan het werk worden geholpen. Sinds het afgelopen najaar is echter ook sprake van een toename van de werkloos heid. Directeur K. van Grunsven van het Leidse Ar beidsbureau erkent dan ook dat de taak voor 1993 aanzienlijk zwaarder is dan die van vorig jaar. „We zullen een marktaandeel moeten ver overen van andere instanties die mensen plaat sen. Dat zal ten koste gaan van uitzendbureaus, maar bijvoorbeeld ook van de krantenadverten ties". Volgens Van Grunsven is dat noodzaak om serieus te worden genomen als gesprekspartner. Ze streeft er naar dat 20 tot 25 procent van alle vacatures in de toekomst via het arbeidsbureau worden vervuld. Nu is dat nog ruim 16 procent. Binnen het totale werkgebied van de arbeids voorziening Rijnstreek werden vorig jaar ruim 5.500 mensen aan werk geholpen. Ruim 4.000 van hen hadden geen baan. Niettemin blijft voor het hele gebied de plaatsing van langdurig werk lozen fors achter bij de doelstelling. De groei in Alphen, Katwijk en Lisse was vergelijkbaar met die in Leiden. Bewoners flat Urlusplantsoen tegen woonboot De tegenstanders van bebouwing van de Papenwegse polder hebben de vaste kamercommissie voor landbouw en natuurbe heer om steun bij hun verzet gevraagd. De polder geldt als een belangrijke bouwlocatie in de Leidse regio, zo bleek onlangs uit een rapport van de regionale wethouders voor volkshuisvesting. Volgens de Werkgroep Milieubeheer en de Werkgroep Veront ruste Veehouders Voorschoten is de betrouwbaarheid van de overheid in het geding. Zij vinden dat de provincie niet aan het bebouwen van de polder mag meewerken omdat deze in het streekplan heeft verklaard dat de polder groen moet blijven. Bo vendien is mede op initiatief van de provincie in samenwerking met de boeren een natuurproject in de polder gestart. Gedeputeerde Stolker van ruimtelijke ordening heeft echter verklaard het rapport van de wethouders over te zullen nemen. De tegenstanders vinden dat de Tweede Kamer het provinciebe stuur terug moeten fluiten. Als dat niet gebeurt komt er van na tuurbeheer weinig meer terecht omdat boeren zullen oordelen dat de overheid 'toch niet te vertrouwen is'. De tegenstanders hebben ook de ministers Alders en Bukman om hulp verzocht in hun strijd tegen de nieuwe bouwlocatie. leiden emiel fangmann De eigenaar is afwezig, maar duidelijk is dat aan de*Boshui- zerwatering iemand bezig is ge weest eigenhandig een woon boot te bouwen. „Datje op deze locatie in een boot wil wonen, het is toch geen gezicht in deze boerensloot", zegt mevrouw G. Mank, die in de flat aan het Jac ques Urlusplantsoen woont. Het bijna afgebouwde vaartuig doorbreekt haar uitzicht vanaf de eerste verdieping over de sloot naar de Rembrandt Scho lengemeenschap. „De hele flat keerde zich een paar jaar gele den tegen het plan van de ge meente om in dit water woon boten toe te laten, slechts één maakte er geen bezwaar tegen." De bewoners zeggen boven dien enkele maanden terug door de gemeentelijke adver tentie misleid te zijn. „Daarin stond dat er een bouwcontainer voor een boot aan de Brandts Buyskade zou komen en daar kon je op reageren. Wij dach ten: dat hoeft niet, want dat is hier om de hoek. Maar toen kwam die container hier voor de deur. Terwijl het hier Rogier van Otterloopad heet, ja, het bordje is er pas sinds vorige week geplaatst, maar het heette al langer zo", aldus Mank. Ook op hogere etages is het vaartuig een doom in het oog. Op de vierde verdieping trekt C. de Klerk Wolters, die al 27 jaar in de flat woont, aan de bel. „Oh, het mag van de geemeen- te. Ja, als het mag dan mag het. Maar veel mensen hoor je kla gen. En die twee bomen dan? Een boom is er al gesneuveld, vanwege de aanleg. Hier valt het met het uitzicht nog mee, al is het geen mooi gezicht. Maar mijn vrouw kan het wasgoed niet meer buiten hangen als de schoorsteen van de boot rookt. Met flinke wind ondervindt de hele flat er hinder van, en vooral mensen die last hebben van ast matische bronchitis." Boven buurvrouw J. Tieman heeft de rook ook al uit de pijp zien ko men: „Het is alsof we bij de in dianen leven". De in aanbouw zijnde woon boot aan het Rogier van Otterloopad. Waslijntjes Flatbewoonster Mank weet dat de Rembrandt Scholengemeen schap geen bezwaar maakte te gen de ligplaatsen. „Dat je trou wens met je boot tegenover de ingang van een school wil wo nen! Wij hebben overigens ont zettend veel last van de school als er een feestje is." Mevrouw Mank en haar buurvrouw J. Tie man haalden enkele jaren terug al handtekeningen op, toen de gemeente met het gewraakte ligplaatsenbesluit kwam. Mank: „Met twee andere flatbewoners heb ik toen een gesprek gehad met Walenkamp, toen nog geen wethouder, geloof ik. Ze zouden komen kijken, maar daarna hebben we nooit meer iets ver nomen". Ter illustratie haalt ze de goedgekeurde ligplaatsenno ta van 1988 te voorschijn. Op gedetailleerde kaarten is aange geven op welke plekken bijna driehonderd er in Leiden woonboten mogen liggen. Ambtenaar A. van Paridon weet dat de bewoners van het Jacques Urlusplantsoen ooit ge protesteerd hebben. „Maar de raadscommissie is, na kennis name van alle bezwaarschriften, akkoord gegaan met deze lig plaatsen, jaren terug al. Speci fiek voor deze woonboot is de welstandscommissie geraad pleegd, dat gebeurt elke keer bij een nieuwe boot. En die maakte geen bezwaar." J. Knoop van deze commissie zegt dat zij puur de boot beoordeelt. „Wij gaan niet over de omgeving, of de waslijntjes." Vogels Voorlopig lijkt het bij één boot te blijven. Bij ambtenaar Van Paridon zijn geen verdere aan vragen bekend. „Er is in de Bos- huizerwatering in totaal ruimte voor drie. En in het afgesloten water langs de Brandts Buyska de achter de studentenfiat mo gen er vier liggen." Mevrouw Mank: „Ja, dat idee hebben wij nota bene de gemeente zelf aan de hand gedaan, toen we pro testeerden tpgen de plaatsen hier voor onze neus". Met lede ogen ziet Mank in- leiden «judith bilsen „Wie heeft die dingen toch be dacht?", vragen twee bejaarde dames zich af terwijl ze, gezeten in de 'Sterbus', over een ver keersdrempel hobbelen. De bus is eigendom van de Stichting Sterbus. Die verzorgt voor een gering bedrag het vervoer voor ouderen die niet meer zelfstan dig met het openbaar vervoer kunnen. Door de diensten van de Sterbus kunnen ouderen langer zelfstandig blijven wo nen. Veertig vrijwillige chauf feurs en telefonistes houden de drie bussen van de stichting op de weg. „Eén keer per week hebben we familie-overleg",lacht A. Kok. Hij is chauffeur van de Sterbus. Al zeven jaar rijdt hij samen met z'n zwager, F. van der Poel met de Sterbus. Het is leuk werk, vindt hij. „Als chauf feur krijg je een band met de mensen die je wekelijks op en neer rijdt. Bovendien ben ik zelf ook al wat ouder. Je moet in de running blijven dus leek het me een goed idee om chauffeur te worden." „Je maakt soms wel wat mee hoor", zegt Van der Poel. „Weet je nog die ene keer dat die man uit die rolstoel ineens opstond?. Toen het hem op een gegeven moment blijkbaar te lang duur de voordat hij uit de bus gehol pen werd, stond hij gewoon op en stapte uit! De man woonde bij zijn zusters, die waren zó be zorgd, dat ze de man uit voor zorg maar in een rolstoel had den gezet." De twee vrijwilligers lachen hartelijk om het voorval. Het is een verantwoordelijke taak vinden de mannen. Ze moeten de mensen voorzichtig in en uit de bus helpen. Sommi gen hebben pijn, bij anderen gaat het voetje voor voetje. „We hebben de mensen gaandeweg leren kennen en we weten pre cies hoe we met ze om moeten gaan.", meldt Kok. „Als het moet schakelen we ook andere hulpverlening in. „Soms is het niet meer verantwoord om mensen nog langer op zichzelf te laten wonen. Dat kun je zien als het huis een chaos is. of als de mensen er onverzorgd uit zien." Nadat de chauffeurs een aan tal mensen hebben afgeleverd bij de dagopvang van het ver zorgingstehuis Rijn en Vliet gaan ze naar het hoofdkantoor van de Stichting Sterbus aan de Hooglandsekerkgracht. In het 'chauffeurshol' komen alle zes de chauffeurs van die dag een kop koffie halen en worden de Tijschema's verder besproken. De telefoniste geeft de laatste veranderingen aan de rijders door. In het hoofdkantoortje is ook de enige vaste kracht van de Stichting, L. Zuiddam aanwezig. Zij houdt de administratie bij, coördineert het vrijwilligerswerk en onderhoudt de contacten met de dienstencentra en de verzorgingshuizen. Financieel gaat het goed met de Stichting Sterbus. „Met de subsidie die we krijgen en de opbrengsten van de abonnementen kunnen we goed rondkomen. Per week vervoeren we gemiddeld 200 ouderen", vertelt Zuiddam. Ook over het vrijwilligerswerk is Zuiddam dik tevreden. „De Sterbus rijdt al dertien jaar door leiden. De meeste vrijwilligers werken al heel lang voor de Stichting. Eén chauffeur werkt hier zelfs al elf jaar. Door het ge ringe verloop, hebben we niet vaak nieuwe mensen nodig. Tot nu toe hebben we ook nooit moeite gehad om vrijwilligers te vinden." Na de koffie moeten er men sen naar het eettafelproject in de Lorentzhof worden gereden. „Heel erg leuk is het eetproject en het rijden met de Sterbus", vindt mevrouw Dieben. „Het is echt een gezellig uitje." De rit gaat verder, de volgende klant wordt opgehaald. „Oh, ze staat nog niet klaar, nu moeten we weer wachten", mevrouw Die ben kan bijna niet wachten tot ze op de plaats van bestemming is. „Zo, moest je je broek nog aantrekken? grapt ze als me vrouw Mooten uiteindelijk is in gestapt. „Ik ben maar een oude zeur- pil en nog doof ook", meldt de volgende instapster, mevrouw Oostveen. In de bus ontspint zich een hele discussie tussen de drie dames. „Ik ben de oud ste, want ik ben al 88", zegt Die ben. „Nee hoor, want ik ben al 90", meldt Mooten. „Ik weet ei genlijk niet meer hoe oud ik ben, ik ben geboren in 1906, hoe oud ben ik dan", wil Oost veen weten. De dames kibbelen verder en merken niet eens dat de enige heer die vandaag wordt opgehaald inmiddels is ingestapt. Hij vindt de dames maar vermoeiend. „Maar ze zijn ook wel leuk hoor", voegt hij er even later vergoeilijkend aan De laatste klant is Hekkaart. Ze rijdt al zeven jaar met de Sterbus mee. Echt blij dat ze met de bus wordt ge bracht is ze niet, ze zou liever nog zelf kunnen lopen. Bij het uitstappen geeft ze de bestuur der die haar galant uit de bus helpt een knuffel. Met de chaul- feur is ze toch wel tevreden. JAZZ IN DE BURCHT Wo: Max Teawhistle Do: Soulniax Vr: Hans Dulfcr Rolf Delfos Za: Hans Dubbelaar Big Band. Sociëteit de Burcht Burgsteeg 14,1.eiden FOTO JAN HOLVAST tussen de bomen sneuvelen. Ook in haar verdere omgeving maakt de natuur plaats voor steen. „Hier verderop werden de bomen ook gekapt, want er moesten zogenaamde milieu woningen komen. Vroeger, voordat de Coebel was aange legd, leek het hier wel een na tuurpark met veel vreemde vo gels. Er sprong van alles te voor schijn. Buizerds, sperwers en wezels", zegt ze. „En waarom leggen ze dan nu die boten niet in het insteekhaventje in de Coebel. Zeker omdat het daar koopwoningen zijn?" De eigenaar van de boot was vanmorgen niet voor commen taarbereikbaar. leiden annet de jong Werkzoekende Leidenaren kunnen binnenkort ook bij de Centrale Bibliotheek terecht. In samen werking met uitzendburo Luba heeft de biblio theek een vacaturebank opgezet, die 22 januari officieel in gebruik wordt genomen. De vacature bank omvat een deel van het bestand van Luba en is vooralsnog voor een testperiode van vijf maanden beschikbaar. Volgens adjunct-directeur R. Heikoop heeft de samenwerking met Luba een puur ideologische achtergrond. „De bieb van het jaar 2000 zal er heel anders uitzien dan de bieb van vandaag. De bibliotheek fungeert in de toekomst meer als in formatiecentrum." De plannen die Heikoop heeft voor de Leidse bibliotheek zijn vergelijkbaar met het huidige Amerikaanse systeem. „In Amerika is de bibliotheek een ontmoetingscentrum. Die kant gaan we hier ook op", aldus Heikoop. De bi bliotheek heeft ook het arbeidsbureau en een aantal andere uitzendbureaus benaderd, maar deze waren niet geïnteresseerd. Op dit moment wordt de bibliotheek volgens Heikoop financieel niets wijzer van de samenwer king. Luba betaalt maandelijks een symbolisch bedrag van een paar honderd gulden. Hiermee worden de kosten gedekt voor de bibliotheek, die een PC en publiekstelefoon heeft moeten aan schaffen. Luba heeft de software voor haar reke ning genomen en zorgt voor het drie-wekelijkse updaten van de vacaturebank. Heikoop sluit niet uit dat als zich andere getn- tereseerden aandienen voor de vacaturebank „in de toekomst ook qua marketing oogpunt interes sant is." De vacaturebank wordt 22 januari om 16.00 uur officieel geopend door wethouder I. Walenkamp.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13