Liefdadigheid dit jaar nog forse groeimarkt Nederlander gulle, maar kritische gever Binnenland Bejaarde man pleegt ontucht met paarden 'Aanstellingskeuring overbodig en slecht' Goedkoopste hotel van Nederland KLM krijgt vrij spel in Verenigde Staten Luchtverkeersleiding Schiphol 'niet optimaal' Paus dringt aan op hechte samenwerking Zwijgplicht bewaarders DINSDAG 12 JANUAR11993 Nepbom op station Nijmegen nijmecen» Het station Nijmegen is gisteren aan het eind van de middag anderhalf uur volledig ontruimd geweest na de ontdek king van een verdacht pakketje bij de stationshal. Direct werd ook het treinverkeer in beide richtingen stilgelegd. De tas, waar uit draden staken, bleek na onderzoek door de Explosieven Op- ruimings Dienst een nepbom. Veel min der asiel zoekers den haag Het aantal asielzoe kers is vorig jaar met 20 procent af genomen ten op zichte van 1991. Vorig jaar zochten 17.464 mensen asiel in Neder land, een jaar eer der waren dat er nog 21.615. Vorig jaar werden 21.189 vreemde lingen ons land uitgezet, 6.856 meer dan het jaar ervoor. Vooral on derasielzoekers nam het aantal verwijderingen toe. In 1992 kwa men de meeste asielverzoeken van Somaliërs: 4.426. Daarna volgden het v Iran 11298 2725 AANTAL Sri Lanka 11034 ASIEL- Roemenië AANVRAGEN HU 960 (2.725), Iran (1.298) en Sri Lanka (1.034). De politie in Sliedrecht heeft gisteren een 71-jarige man uit die plaats aangehouden we gens het plegen van ontucht met zeker twee merries van een manege. De man werd op heterdaad betrapt in de stal. Op dat moment had hij zijn arm tot aan de elleboog in de vagina van één van de merries. Hij had ook zijn broek laten zakken. De man verklaarde tijdens het verhoor uit liefde voor de dieren te hebben gehandeld en niet voor zijn eigen genot. Hij zou meer van dieren dan van mensen houden. Volgens de politie is het niet de eerste keer dat de man ontucht met dieren pleegt. „We troffen hem te pas en te onpas in een weiland aan, maar we konden nooit iets bewijzen." amsterdam anp Medische keuringen een slecht instrument om per soneel te selecteren. Ze blijken lichamelijke of geestelijke pro blemen in de nieuwe baan niet te voorkomen en bovendien zijn afkeuringen soms niet te recht. Dat stelt de Amsterdamse onderzoeker De Kort in een proefschrift waarop hij eind de ze maand promoveert. Per jaar vinden in Nederland ongeveer 300.000 aanstellings keuringen plaats. Volgens De Kort kunnen keuringen op twee manieren een negatief resultaat opleveren: het levert niet-rele- vante informatie op of, door bij voorbeeld verkeerde bediening van de apparatuur, foute gege- Het blijkt niet mogelijk, stelt de promovendus, om via de keuring te bepalen of iemand gezond is en ook zal blijven. Er worden door fouten bij de keu- utrecht anp Turken vragen om schorsing van politieagenten Venlo Daar overleed hij ruim een dag later aan hersenletsel. Door in cidenten als dat in Venlo komt het vertrouwen van allochtonen in de politie zwaar onder druk te staan, aldus het inspraakor gaan. Het vraagt daarom Dales de betrokken politieagent(en) met onmiddellijke ingang te schorsen, in elk geval voor de diiur van een onafhankelijk on derzoek naar het gebeurde. De hoofdofficier van justitie laat op dit moment een onderzoek in stellen door de rijksrecherche. Als dat onderzoek uitwijst dat sprake is van schuld, zouden ontslag en strafvervolging moe ten volgen. Als geen schuld kan worden aangetoond, is volgens de Turken een beleid nodig om dit soort incidenten te voorko men. Het Inspraakorgaan Turken in Nederland heeft minister Dales van binnenlandse zaken ge vraagd om schorsing van de po litieagenten in Venlo die waren betrokken bij de arrestatie van een 32-jarige Turkse man die eind vorige week overleed na zijn arrestatie. De man reed woensdagavond tegen een paal. Een getuige bel de de politie, die de man bij aankomst zeer hardhandig zou hebben aangepakt en geboeid. Hij zou ook enige tijd op de grond hebben gelegen en met het hoofd tegen de grond zijn geslagen. Na aankomst op het bureau belde de politie een arts, die de man onmiddellijk naar een ziekenhuis lie! brengen. Minder gevers, maar hogere inkomsten Liefdadigheid is in trek bij minder Nederlanders, maar die geven wel aanzienlijk méér bij de collectes en andere acties voor het goede doel. Voorzover de cijfers al bekend zijn, hebben de liefdadigheidsinstellingen vorig jaar 10 procent meer geld binnengekregen dan in 1991. Daar staat tegenover dat in 1991 90 procent van de Nederlan ders iets had gegeven aan een goed doel en vorig jaar nog maar 85 procent, zo blijkt uit cijfers van het Rotterdamse onderzoeksbureau Mediad. den haag gppsen dat denkt minder te gaan geven is afgenomen, van vorig Voor dit jaar lijken de vooruit- jaar 9 procent naar nu 4 pro- zichten voor de geldinzame- cent. Het overgrote deel (87 laars gunstig. Het aantal men- procent) zegt hetzelfde te blij ven geven aan het goede doel, terwijl 9 procent verwacht dit jaar iets dieper in de buidel te tasten. Ondanks de daling van het aantal gevers haalden de ruim driehonderd bij het Centraal Bureau Fondsenwerving geregi streerde instellingen 879 mil joen gulden in tegen 780 mil joen gulden een jaar eerder. Voor dit jaar wordt opnieuw een groei voorzien. Charitatieve instellingen krij gen hun geld vooral binnen via collectes, donaties, contributies, acties en legaten. Uit het onder zoek van Mediad blijkt dat 70 procent van alle inwoners van Nederland vorig jaar aan de deur geld heeft gegeven voor een goed doel, 39 procent heeft op straat geld in een collectebus gedaan en 57 procent heeft het afgelopen jaar per bank of giro een bedrag overgemaakt. Op vallend is dat de giften voor or ganisaties die goed doen in de Derde Wereld gemiddeld hoger zijn dan die voor liefdadigheids instellingen op het gebied van de gezondheidszorg. Die instel lingen krijgen van meer mensen kleinere bedragen. Onderzoek door een dieren arts heeft uitgewezen dat de merries niet ongeschonden zijn gebleven. Eén van de die ren heeft bloeduitstortingen, de andere merrie een ontsto ken vagina. De dierenarts zal de merries zeker nog een paar dagen met antibiotica behan delen.' Medewerkers van de manege hebben geschokt gereageerd. „Hier is niets liefdevols aan. De man heeft de paarden scha de toegebracht. Goddank heeft hij geen drachtige merrie be tast. Dan was het veulen naar alle waarschijnlijkheid dood geboren." De man is na zijn bekentenis weer op vrije voeten gesteld. Het is nog niet duidelijk of en op welke gronden hij zal wor den vervolgd. De man weigert zich overigens door een psy choloog te laten behandelen. ringen mensen onnodig afge keurd, terwijl bij mensen die ar beidsongeschikt raakten tijdens de keuring niets was opge merkt. Bij 100.000 mensen die in een (nieuwe) baan begonnen, on derzocht De Kort in hoeverre ze in de eerste jaren in de WAO te rechtkwamen. Bij tweederde van de arbeidsongeschikten was tijdens de keuring niets geble ken van gezondheidsproblemen en bij nog eens 13 procent wa ren alleen zaken aan het licht gekomen die niets met de latere afkeuring hadden te maken. De Kort wil dat de overheid strengere voorwaarden stelt aan het toelaten van keuringen, bij voorbeeld door te eisen dat de effectiviteit wordt aangetoond. Bedrijfsartsen kunnen volgens hem hun tijd beter besteden aan herintreding van zieke werknemers of aan bedrijfs- spreekuren. kerkrade In Kerkrade is vandaag de Nederlandse vestiging geopend van Formule 1, de goedkoopste hotelketen van Europa. Het hotel heeft door automatisering een minimum aan personeelskosten. Zo moet de hotelgast helemaal zelf inchecken. Door zijn creditcard in een betaalau tomaat te stoppen om het bedrag voor logies en eventueel ontbijt te laten omschrijven, krijgt de gast een code van drie cijfers/letters en kan hij naar zijn kamer. De tweepersoonskamer met extra stapelbed aan het hoofdeinde kost 54 gulden per nacht, foto's anp arthur bastiaanse ans bouwmans Liefdadigheid is een groeimarkt. De goed geefsheid is eind jaren tachtig, begin negen tig met ongeveer tien procent per jaar toe genomen. En een woordvoerder van Foster Parents Plan (FPP) denkt voor het afgelo pen jaar aan eenzelfde groei. Liefdadigheid is diep geworteld in de Nederlandse maat schappij met zijn meer dan één miljoen vrijwilligers, tientallen televisieshows voor het goede doel, tassen, buttons en t-shirts 'met boodschap'. In 1991 zamelden de ruim driehonderd liefdadigheidsinstellingen die hun inkom sten opgeven aan het Centraal Bureau Fondsenwerving (CBF) 879 miljoen gulden in, het jaar ervoor 780 miljoen. De markt is echter veel groter. Volgens directeur Wester van het CBF vergaren zo'n zeshonderd fondsenwervers samen jaarlijks 2 miljard gulden. De groei is niet evenredig verdeeld. ,,We weten dat een aantal organisaties een slecht jaar heeft gehad. Twee fondsen uit de top- twintig hebben een klap gehad en vijf tot zes miljoen minder binnengehaaldzegt woordvoerder Lasker van het Rotterdamse bureau Mediad, dat onderzoek doet op ge bied van liefdadigheid. Namen wil hij overi gens niet noemen. Een rondvraag langs een aantal grote in stellingen levert een wisselend beeld op. Een organisatie als de Nederlandse Kanker bestrijding heeft te maken met een daling van de inkomsten, Amnesty International houdt er rekening mee geen groei te kun- Artsen zonder Grenzen, AIDS- fonds en FPP doen het daarentegen erg goed. Lasker verklaart de voortdurende groei van de liefdadigheidsmarkt door de gulheid van de baby-boom generatie. „Er wordt het meest gegeven door mensen van 45 of ou der. De na-oorlogse generatie is nu 45. Die mensen zijn nu hevig aan het geven en blij ven nog een tijd daarmee doorgaan." De tij den dat in één TV-uitzending 75 miljoen kon worden vergaard, zijn volgens hem wel voorbij. „Deze generatie gevers is kritisch. De mensen vragen om een beter produkt." Dat zegt ook woordvoerder M. Dullaert van FPP, dat vorig jaar naar eigen schatting 120 miljoen heeft opgehaald. „Mensen ge ven steeds meer geld aan structurele hulp en zijn pragmatischer. Particulieren en be drijven willen controleren waar hun geld blijft." Dat is ook een van de verklaringen voor de voortdurende inkomstenstijging bij Art sen zonder Grenzen. Verwachting voor 1992: 71,9 miljoen tegen 58,3 miljoen een jaar eerder. Door de grote aandacht van de media voor hun werk in ramp- en oorlogs situaties is goed te zien wat met het geld ge beurt. Minder goed gaat het bij het Koningin Wilhelmina Fonds/Nederlandse Kankerbe strijding, dat na jaren van stijgende inkom sten het afgelopen jaar pas op de plaats 1 heeft moeten maken. Verwachting voor 1992: 73 miljoen, drie miljoen minder dan in 1991 door het achterblijven van inkom sten uit legaten. De lichte terugval is geen reden voor paniek. „Er is een stabiele, standvastige achterban", zegt een woord voerder. Wel is de organisatie van plan dit jaar de besteding van gelden aan weten schappelijk onderzoek - want daaraan wordt meer dan de helft uitgegeven - beter voor het voetlicht te brengen. Fondsenwervers willen allemaal steun voor hun specifieke goede doel: bescher ming van het milieu, bestrijding van een ziekte, hulp aan de Derde Wereld of verbe tering van het welzijn. Daarvoor worden particulieren en bedrijven rechtstreeks be,- naderd (bijvoorbeeld via direct mail), vaste begunstigers geworven, grote acties gehou den zoals de gecombineerde actie voor So malia en het voormalige Joegoslavië, samen met omroepen TV-programma's opgezet, TV-spotjes gemaakt en gecollecteerd. Wie de beste marketing heeft, haalt het meeste geld binnen, zo heeft het verleden bewezen. Reden voor de organisaties om met argusogen te kijken naar wat de ander doet. En wat dat oplevert. Wat dat betreft maken de organisaties een omwenteling door, zegt Mediad-man Lasker. Reclame en mediasteun lijken in het hele gevecht rond de gulle gever een steeds grotere rol te spe len. Lasker waarschuwt echter dat een aan tal fondsenwervers het gevaar loopt als dol le paarden achter een marketing concept aan te gaan lopen. „Het moet niet zo zijn van o jee, zij hebben een spotje dan wij ook. Want het is natuurlijk niet de bedoeling dat een grootscheepse campagne meer gaat kosten dan het aan nieuwe donateurs of geld kan opleveren." amstelveen bill meyer Het Amerikaanse ministerie van transport (DOT) heeft de KLM en haar partner Northwest Airli nes toestemming gegeven om uitgebreid samen te werken. Zo mogen de maatschappijen hun vluchtschema's volledig op el kaar afstemmen, kan worden samengewerkt op het gebied van tariefstelling en zijn afspra ken mogelijk over de verdeling van inkomsten. De overeenkomst is voor de KLM uiterst belangrijk. Dankzij de al eerder afgesloten 'Open Skies Agreement' met de VS, waarbij de KLM het recht kreeg om op elke willekeurige Ameri kaanse bestemming te vliegen, kan nu ernst worden gemaakt met de samenwerking met Nor thwest. Zo mag de KLM zich in de VS nu samen met Northwest als één luchtvaartmaatschappij presenteren. Alleen ten aanzien van een gezamenlijke merk naam heeft DOT een voorbe houd gemaakt. Daarvoor moet per gelegenheid aanvullende goedkeuring worden gevraagd. De beide maatschappijen mo gen wel gezamenlijk adverteren. Op een bijeenkomst op Schiphol gistermiddag kondig de de KLM de introductie van een 'Europa-pass' aan voor pas sagiers reizend vanuit de VS. Dat betekent dat zij, mits met de KLM of Northwest via Schip hol reizend, goedkoop naar tal van bestemmingen in Europa kunnen vliegen. Er is nog niet beslist of straks ook voor Euro peanen een zelfde pas in de VS wordt ingevoerd. De KLM neemt nu ten op zichte van de Europese concur rende een unieke positie in op de belangrijke Amerikaanse luchtvaartmarkt. Geen van de andere Europese maatschappij en kent de vrijheden zoals de KLM die nu in de VS heeft. Bo vendien heeft geen andere Eu ropese maatschappij zulke hechte connecties als de KLM die met Northwest heeft. Dank zij Northwest kan de KLM Eu ropese passagiers snelle en (la ter mogelijk ook goedkope) doorverbindingen binnen de VS aanbieden. Om zoveel mogelijk Europea nen naar Schiphol te lokken, om ze vervolgens te laten door vliegen naar de VS en het Verre Oosten, heeft de KLM in okto ber een nieuwe dienstregeling in het leven geroepen met acht honderd extra vluchten per week. De KLM tracht op deze wijze in het buitenland passa giers van gerenommeerde con currenten als Lufthansa, British Airways en Air France af te snoepen. Ook dit jaar zal het aantal Europese vluchten verder worden uitgebreid. amsterdam anp Kritiek El Al op begeleiding tijdens ramp Rijkspolitie, de dienst Lucht- vaartonderzoeken afdeling Schiphol en de gemeentepolitie in Amsterdam hebben na de ramp een onderzoek ingesteld naar het functioneren van de luchtverkeersleiding. Het on derzoek richtte zich onder meer op meldingen van de Kustwacht en de gemeentepolitie Almere dat de Boeing brokstukken ver loor. Alleen de Kustwacht maakte een opmerking over het mogelijke verlies van een mo tor. Die meldingen zijn niet doorgegeven aan de betrokken verkeersleiders. De verkeerslei ding treft dan ook geen blaam, zo luidde de conclusie van het onderzoek. In het onderzoeksrapport concludeert El Al dat het onge luk is veroorzaakt doordat twee motoren van het toestel afvielen als gevolg van een zwakke borg- pin. De Israëlische luchtvaart maatschappij heeft vliegtuigfa- brikant Boeing aansprakelijk gesteld voor alle schade. De luchtverkeersleiding op Schiphol heeft de bemanning van de El Al Boeing die op 4 ok tober neerstortte, niet optimaal begeleid. Dat is een van de tien tallen aanvullende opmerkin gen in het onderzoekrapport dat El Al zondag in Jeruzalem heeft gepubliceerd. De algemeen directeur van El Al Nederland, Uri Danor, heeft dit bevestigd. De kritiek betreft vooral de^tommunicatie tussen de verkeersleiding en de be manning van de Boeing. Zij spitst zich in het bijzonder toe op het feit dat de luchtverkeers leiding niet aan de bemanning heeft meegedeeld dat het vlieg tuig kort na het opstijgen twee motoren had verloren. „De back-up was niet perfect", zo staat in het rapport. Danor wijst er op dat het gaat om detailkritiek. In het alge meen is de samenwerking bij zonder goed te noemen. De Dienst Luchtvaart van de vaticaanstad» anp 'Verdeeldheid bisschoppen zaait verwarring hun vele en belangrijke initia tieven, zoals het Getijdengebed en diverse herderlijke brieven De bisschoppen.moeten de vie ringen, zoals doop, huwelijk en uitvaart, benutten voor verster king van de band met de gelovi gen, zo zei de paus. Het zijn vaak de enige momenten waar op afvallige gelovigen nog een keer in de kerk komen. Uit het werk van de pastoraal werk(st)ers put de paus „geg ronde hoop" voor de opbouw van de geloofsgemeenschap Maar hij sprak tegelijkertijd zijn steun uit voor het beleid van duidelijk scheiding van be voegdheden van priesters en en pastoraal werk(st)ers. Als aan de niet-gewijde pastoraal werk (st)ers taken worden toever trouwd die alleen aan priesters toekomen, wordt te kort gedaan aan de rijkdom en de plurifor miteit van de kerkelijke ge meenschap, zo waarschuwde de paus. De Nederlandse bisschoppen moeten van paus Johannes Paulus II eendrachtig samen werken. Onderlinge onenigheid leidt alleen maar tot verwarring onder de gelovigen en kan ge makkelijk door de media wor den misbruikt. Dat heeft paus gisteren gezgd tegen de bis schoppen in het kader van hun verplichte vijfjaarlijkse bezoek aan Rome. Slechts volledige eensgezind heid kan volgens de paus leiden tot de communio (gemeen schap) waartoe de bisschoppen zich tijdens hun Bijzondere Sy node van 1980 hebben ver plicht. Als tekenen van hoop binnen de Nederlandse kerk noemde de paus een afnemen de agressiviteit van kritische be wegingen en een versterking van het gezag van de bisschop pen. Hij prees de bisschoppen om den haag anpheeft gestuurd. Daarin werd melding gemaakt van een on houdbare situatie op de jeugd afdeling. Als belangrijkste oor zaak werd aangevoerd dat de relatie tussen de gedetineerden en het personeel ernstig zou zijn verstoord en de indeling van het gebouw problemen geeft. Vorige week woensdag ontsnapten drie langgestrafte jeugdige gedetineerden uit De Grittenborgh. F.én van hen meldde zichzelf vrijdagavond bij de politie. Directeur Kranendonk van stra finrichting De Grittenborgh in Hoogeveen heeft de bewaarders van de jeugdafdeling een zwijg plicht opgelegd. Volgens het mi nisterie van justitie wil Kra nendonk zo bereiken dat „de rust terugkeert". Justitie ontkent dat de zwijg plicht verband houdt met de brandbrief die de commissie van toezicht onlangs aan minis ter Hirsch Ballin van justitie

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5