Geen WW-uitkering meer voor illegalen Werkdruk leidt tot fatale fout hoofdverpleegkundige 'Hoe moetje een verkrachte vrouw helpen die haar kind toch wil?' Binnenland Geen voetbal voor fans wegens racisme Brand door 'warmloper' Werken aan snellijn DINSDAG 12 JANUAR11993 Banken verlagen hypotheekrente Amsterdam» Als gevolg van ontwikkelingen op geld- en kapitaal markt hebben de ABN Amro Bank en de verzekeraars Delta Lloyd en Nationale Nederlanden besloten hun hypotheektarie ven te verlagen. Bij de ABN Amro gaan de tarieven voor hypo theken met variabele rente per 12 januari met 0.4 procent naar beneden. De tarieven voor hypotheken met 1,2 en 3 jaar vaste rente worden met 0,6 procent verlaagd. Door deze verlagingen komt het hypotheektarief met gemeentegarantie voor tien jaar vaste rente op 8,1 procent. Delta Lloyd zal haar basishypo theekrente per 13 januari met 0,3 procent verlagen naar 8,0 pro cent. Nationale-Nederlanden zakt per 14 januari met 0,5 pro cent, waarmee de minimumrente voor de levenhypotheek op 8,0 procent komt. Dode bij schietpartij Rotterdam Rotterdam Door een schietpartij in een pand aan de Westzee dijk in Rotterdam is gisteravond een man gedood en is een an dere zwaar gewond. De schietpartij had plaats op de tweede ver dieping, waar een Kroatisch ontmoetingscentrum is gevestigd. Zowel de beide slachtoffers als de 31-jarige dader, die zich even later op het politiebureau aangaf, zijn van Joegoslavische af komst. Volgens de politie is er echter geen sprake van een poli tieke achtergrond. Het centrum zou uitsluitend door Kroaten worden bezocht. Bovendien heeft de man, die heeft bekend te hebben geschoten, als motief „een zakelijk geschil" opgegeven. Eigenaar heroïne ontsnapte uit Nederlandse cel De Turkse marine heeft gisteren in de Middellandse Zee een vrachtschip aangehouden dat veertien ton heroïne aan boord had. De drugs, die een straat waarde van zo'n 425 miljoen gulden hebben, zouden eigen dom zijn van twee Turken. Een van hen werd vorig jaar in Is tanbul gearresteerd nadat hij in Leeuwarden met een helikopter uit de gevangenis was ontsnapt. Het schip werd, vanaf dat het in Pakistan was geladen, in de gaten gehouden door Ameri kaanse satellieten. Het werd gis teren naar de marinehaven Aks- az bij Marmaris gesleept. De Amerikaanse en Turkse narcoti- cadiensten hadden maanden lang aan de operatie gewerkt. amsterdam anp „Dit maakt duidelijk hoe door personeelstekort levens aan een zijden draadje kunnen komen te hangen", zei officier van jus titie Kortenhorst gisteren over de fout die een tweejarig jonge tje het leven kostte. Een 52-jari- ge hoofdverpleegkundige uit Badhoevedorp diende het slachtoffertje op 18 januari 1991 via een infuus een opiaat toe ter verzachting van de pijn na een zware heupoperatie. Twee da gen later overleed het kind aan een hersenbeschadiging. De vrouw schrijft haar fout voor een belangrijk deel toe aan de zeer hoge werkdruk op de (inmiddels opgeheven) kinder afdeling van het Amsterdamse Andreas Ziekenhuis. Als hoofd verpleegkundige had zij in prin cipe weinig rechtstreeks contact met de patiënten, maar perso neelstekorten dwongen haar tot gewoon verpleegsterswerk. Daarbij kwam dat haar gezond heid destijds te wensen overliet omdat ze nagenoeg overwerkt was. Officier Kortenhorst merk te daarom op dat de zaak dui delijk maakt „hoe in een zie kenhuis door personeelstekort het leven aan een zijden draadje kan komen te hangen". Hij rekende haar de fout maar beperkt aan. In plaats van de maximale straf van een jaar ge vangenisstraf, alsmede een boe te en ontzetting van de uit- oefing van haar beroep, eiste de officier schuldig zonder strafop- De fout bestond eruit dat zij het jongetje een dag na de ope ratie 2,5 milligram van het opiaat dipidolor toediende. Ter wijl zij dit aanvankelijk met een injectienaald had willen doen, besloot zij op het laatste mo ment gebruik te maken van het infuus. Het idee werd haar inge geven door haar wens het kind niet nog meer pijn te bezorgen door het te prildcen en door een aantekening op Mehmets medi- cijnkaart. Op de kaart stond ge noteerd dat het jongetje 's nachts al eerder dipidolor toe gediend had gekregen. In rode letters stond hierbij: i.v., wat in traveneus - via het infuus - be tekent. Opiaten mogen echter nooit breda» gpd Justitie in Breda is van plan minstens zo hard op te treden tegen uitingen van racisme als tegen voetbalvandalisme. Dat maakte officier van justitie mr. G. van der Burg gisteren duide lijk in een snelrechtzitting waar op drie Feyenoord--supporters terechtstonden. De drie mogen een half jaar geen enkele wed strijd van hun club meer bezoe ken. Evenmin mogen ze in dat half jaar wedstrijden van het Neder lands elftal bijwonen. Tijdens alle uit- en thuiswedstrijden van Feyenoord en het Nederlands elftal mogen ze zich vanaf twee uur voor tot twee uur na de wedstrijd niet in de omgeving van de betreffende stadions op houden. Telkens dienen zij zich onder de rust te melden op het politiebureau in de Rotterdam se wijk IJsselmonde. Het trio was zich voorafgaand aan de voetbalwedstrijd Willem 11-Feyenoord op 20 december op het Tilburgse NS-station te buiten gegaan aan racistische leuzen. Een van hen, een fan van 25 jaar, had het daarbij vooral op passanten gemunt die hij voor joods aanzag. „Hitier mag bestaan, Auschwitz was een leugen. De joden draaiden de gaskraan open", had hij ge roepen. Doordat er voor deze zogeheten risicowedstrijd een behoorlijke politiemacht op de been was, kon de man terstond worden aangehouden. De andere twee Rotterdam mers die de politie in hun kraag greep, richtten zich op het sta tion tegen gekleurde treinreizi gers. „Raus, raus, Auslander raus. Rot op vuile zwarten, wij kunnen voor jullie gaan wer ken", riep het duo. Politierech ter mr. G. Poerink legde de drie behalve het stadionverbod ook twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf en 750 gulden boete op. Zowel hij als de officier om schreef het gedrag van de voet balfans als „buitengewoon lu guber". „Dit is niet alleen weer zinwekkend tegenover joden en gekleurde medeburgers, het is weerzinwekkend tegenover de samenleving als geheel. Vanuit dit begin van racisme, ook al zijn de uitingen in beschonken toestand gedaan, is de stap naar geweld maar klein. Juist omdat de drie niet weten waar ze mee bezig zijn, moeten wij hen dat maar inpeperen met een zeer gerichte, felle reactie. Het is aan ons argeloze reizigers, die toe vallig van een bepaalde komaf zijn, tegen dit weerzinwekkend gedrag te beschermen", aldus de officier. Apeldoorn Een rijtuig van een internationale trein die op weg was van Berlijn naar Schiphol is gister middag even voorbij Apeldoorn volledig uitgebrand. Ook twee andere rijtuigen liepen schade op. In de trein zaten 145 passagiers. Niemand raakte gewond. Van zeker één inzittende is de bagage verbrand. En kele reizigers zijn met een taxi naar Schiphol ver voerd, omdat ze een vliegtuig moesten halen. Uit ge tuigenverklaringen is gebleken dat van moedwillige brandstichting hoogstwaarschijnlijk geen sprake is geweest, zo verklaarde een woordvoerder van de Ne derlandse Spoorwegen later. Volgens de zegsman is de brand mogelijk veroorzaakt door een „warmlo per" in de wielen of de assen van het betreffende rij tuig. Op de lijn Berlijn-Schiphol wordt materiaal uit de voormalige DDR ingezet. Het bluswater moest met tankwagens worden aangevoerd. Op de plek waar de trein in brand raakte, zijn geen bluskranen. Het treinververkeer kon enkele uren later worden hervat. foto anp Kabinet overweegt maatregel voor aanscherping vreemdelingenbeleid intraveneus worden toegediend en de hoofdverpleegkundige - al bijna 35 jaar in het vak - had dat volgens de officier moeten we ten. Bovendien mag het dipido lor niet worden gebruikt bij pa tiënten jonger dan vijf jaar. In een rapport kwalificeerde de in specteur voor de volksgezond heid het handelen van de vrouw als „niet bevoegd, niet gemach tigd en niet bekwaam". De vrouw bracht daar tegenin dat de arts het had voorgeschreven „en dan is er geen discussie meer over mogelijk". Na de toediening viel het jon getje direct in slaap. Toen de adem stokte en het kind wit wegtrok, wist een reanimatie- team de ademhaling en de bloedcirculatie weer op gang te brengen. Het kind overleed ech ter twee dagen later. Het zuur stofgebrek had tot een ernstige hersenbeschadiging geleid. De vrouw werkte na het dra ma nog drie maanden door. Daarna haakte zij af en liet zich omscholen. Uitspraak op 25 januari. Het kabinet overweegt om het werkgevers onmogelijk te maken sociale premies af te dragen voor werknemers die illegaal in Nederland verblijven. Daardoor zou hun recht op een werkloosheidsuitkering vervallen. Het kabinet overweegt onder andere op die manier het vreemdelin genbeleid aan te scherpen. Sinds enige tijd hebben ille galen geen recht meer op bijstand of een SOFI-nummer. Jarenlang konden ze dat ondanks dat ze illegaal in Ne derland waren wèl krijgen. vreemdelingendiensten en an dere overheidsdiensten beter vergelijken. Kosto geeft aan dat hij het beleid verder wil aan scherpen. „Tegenover in Nederland ver blijvende illegalen moet een ontmoedigingsbeleid worden gevoerd. Anders wordt de inte gratie van legale vreemdelingen bedreigd, het arbeidsmarktbe leid ondermijnd, blijven illegale den haag anp Dat schrijft staatssecretaris Kosto van justitie in een nota over het illegalenbeleid, die hij gisteren aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Daarin staat dat het kabinet op 1 januari 1994 een wijziging van de Vreemde lingenwet wil doorvoeren. Daardoor kan de overheid on der meer de bestanden van vreemdelingen het slachtoffer van uitbuiting en kan een zui gende werking ontstaan", schrijft Kosto. Het ontmoedigingsbeleid moet volgens de staatssecretaris vooral consistent zijn. Alle over heidsinstanties moeten dezelfde houding tegenover de illegalen aannemen. Uitgangspunt daar bij is dat alleen vreemdelingen worden toegelaten op grond van internationale verplichtin gen, wegens klemmende rede nen van humanitaire aard en als hun aanwezigheid een Ne derlands belang dient. Als dat uitgangspunt wordt toegepast, groeit de Nederlandse bevol king jaarlijks met 60.000 vreem delingen. Kosto wijst er in de nota op dat het in dienst hebben van il legalen al harder wordt aange pakt en dat wordt geprobeerd hun opengevallen plekje te la ten opvullen door werkloze Ne derlanders of legale vreemdelin gen. Het vreemdelingentoezicht moet volgens het kabinet even eens worden versterkt. Kosto zegt in de nota begrip te heb ben voor de politiekorpsen die prioriteit geven aan verdachte vreemdelingen, die de openba re orde verstoren of overlast be zorgen. Maar de aandacht moet direct daarna uitgaan naar mensen die profiteren van de il legaliteit van vreemdelingen, de opsporing en bestrijding van misbruik van verblijfsregelingen en de controle op vertrek van uitgeprocedeerde vreemdelin gen, aldus Kosto. Hulpverleners prakkizeren nog over hulp aan moslim-vrouwen DEN HAAG PETER SLAVENBURG Nederland mag dan wèl beweren dat ver krachte moslim-vrouwen uit het voormali ge Joegoslavië hier van harte welkom zijn, de hulpverleners zijn er allerminst klaar voor, zo blijkt. Want er is niemand die weet welke hulp voor deze oorlogsslachtoffers het beste is. De vrouwen zijn niet alleen massaal verkracht en vernederd, velen zijn nog zwanger geraakt ook. De kersverse minister Kooijmans van bui tenlandse zaken zei zaterdag tijdens de Joe- goslavië-demonstratie in Den Haag dat Ne derland openstaat voor de slachtoffers van het Servische seksuele geweld in Bosnië- Hercegovina. Maar de verkrachte moslim vrouwen zullen zich niet uit eigen beweging aan de Nederlandse grens melden. Een spe ciale EG-missie die volgende week vertrekt naar het voormalige Joegoslavië zal de vrouwen moeten opzoeken, zegt een woordvoerder van Buitenlandse Zaken. Eén van de door Kooijmans voorgedra gen deelnemers aan deze missie is de Ne derlandse gynaecoloog G. Kleiverda. De vrouwenarts heeft nog geen idee wat haar taak precies is. ,Ik denk dat we vooral zullen onderzoeken wat er gaande is in die vrou wenkampen", zegt ze. „Maar wanneer we op onderzoek gaan is nog niet zeker. Het is niet veilig daar en de Serviërs schijnen ook niet echt enthousiast te zijn over onze komst." De organisaties die zich bezighouden met vluchtelingenwerk, verwijzen naar elkaar in antwoord op de vraag hoe je de moslim vrouwen het best kunt helpen. Zelfs over de plek waar de vrouwen het beste af zijn, in hun eigep land of elders in Europa, bestaat verschil van mening. „Opvang in de regio heeft altijd onze voorkeur, maar dit is een situatie waarvoor je beter een uitzondering kunt maken. Daarom biedt Nederland zich aan", verklaart de woordvoerder van Bui tenlandse Zaken. Maar zover is het nog lang niet. Eerst moet duidelijk worden waar de vrouwen worden verkracht en hoeveel slachtoffers zijn gemaakt. De kampen moeten eerst worden opgespoord. „Iedereen weet dat vrouwen op grote schaal zijn verkracht, maar het bewijs voor het bestaan van deze kampen is nog steeds niet geleverd. Daar om moet een nieuwe missie dat onderzoe ken", aldus de zegsman. Vluchtelingenwerk wil de verkrachte vrouwen het liefst naar Nederland halen. Dat staat in de resolutie die minister Kooij- 'Bij abortus is meeste hulp nodig' mans zaterdag kreeg. Verder vindt de orga nisatie dat het Internationaal Gerechtshof Servische verkrachters moet veroordelen en dat de Verenigde Naties alles moeten doen om de 'verkrachtingskampenzo snel mo gelijk op te sporen. Ook moet er geld ko men voor speciale opvangcentra waar de vrouwen terecht kunnen. Wat voor soort hulp het beste is voor deze slachtoffers weet Vluchtelingenwerk ook niet. „Omdat veel vrouwen ook nog eens zwanger zijn, is een heel speciale opvang nodig. Nederland heeft genoeg specialis ten", denkt F. Biesma. „In elk geval moeten vrouwen en meisjes zelf kunnen kiezen voor abortus of het uitdragen van hun zwangerschap." Bij het Centrum Gezondheidszorg Vluch telingen in Utrecht wil niemand commen- taaar geven op de kwestie. Het landelijk Bu reau Ontwikkeling Beleid Hulpverlening Seksueel Geweld (Medusa) geeft ook niet thuis. Het Landelijk Steunpunt Buitenland se Vrouwen verwijst naar Vluchtelingen- Werk en de Vrouwenbond FNV, in de per soon van Maria van Veen die nog promi nent aanwezig was bij de demonstratie in de Haag, verwijst naar Medusa. De Amersfoortse arts A. van Es, werk zaam in een asielzoekerscentrum, denkt dat de moslim-vrouwen in elk geval beter naar Nederland kunnen komen. „Opvang in Ne derland is noodzakelijk, maar niet in een centrum voor asielzoekers. Deze vrouwen moeten zich veilig voelen. Dat houdt in dat de vrouwen niet over het land moeten wor den verspreid. Het is van groot belang dat ze in een omgeving zitten waar hun eigen taal wordt gesproken „Bijzonder moeilijk is natuurlijk dat er vrouwen zwanger zijn geraakt. Ik heb be grepen dat veel vrouwen die kinderen abso luut niet willen. Binnen de islamitische ge neeskunde is een hele discussie gaande over de toelaatbaarheid van abortus in spe ciale gevallen. Daarover bestaat geen eensluidend oordeel. Maar Joegoslavië is natuurlijk niet het meest fundamentalisti sche land en veel islamitische vrouwen in Nederland maken wel gebruik van de mo gelijkheid van een abortus", aldus Van Es. „De vrouwen die hun zwangerschap wel willen uitdragen, staan voor een afschuwe lijk probleem. Het kind dat zij dragen, is het kind van de verkrachter maar ook een kind van henzelf. Op dat punt, abortus of niet en het verdere vervolg, is nog de meeste bege leiding nodig." Kamer wil aanpak van groepsgeweld den haag gpd Een kamermeerderheid van CDA en PvdA wil groepsgeweld strafbaar stellen. Dat betekent dat groepen vandalen, zoals dc krakers van het Wolters Noord hof-complex in Groningen, niet langer vrijuit gaan omdat hun individuele schuld niet kan worden bewezen. „Daders die zich in een groep tot geweldpleging laten uitlok ken, moeten daarvoor aanspra kelijk worden gesteld", zegt het Tweede-Kamerlid Van den Burg van CDA. Hij wordt gesteund door de PvdA. Het Wetboek van Strafrecht schrijft nu nog voor dat precies moet worden aangetoond wie welk strafbaar feit heeft begaan. En dat is bij groepsgeweld vaak onmogelijk. Minister Hirsch Ballin van justitie is bezig met een wetswijziging om groepsge weld strafbaar te stellen. 'Dijken sterker maken maar natuur ontzien' Onveilige dijken moeten ook in de toekomst worden versterkt, maar de schade aan het land schap en de cultuurhistorie kan met de helft worden terugge bracht. Op een klein aantal plaatsen is dijkversterking niet eens nodig. Dat concludeert de commis- sie-Boertien die in opdracht van minister Maij (Verkeer en Wa terstaat) een onderzoek instelde naar de noodzaak van dijkver sterkingen. Het rapport is gis termiddag openbaar gemaakt. Minister Maij reageerde posi tief op de bevindingen van de commissie. Of het extra bedrag van 185 miljoen gulden dat no dig is om de aanbevelingen uit te voeren beschikbaar komt, kon zij nog niet zeggen. Mocht het niet luldcen, dan zouden de kosten voor de dijkversterking over een groter aantal jaren kunnen worden gespreid, zo zei de minister. Ze wil het stand punt van het kabinet over het rapport volgende maand naar de Tweede Kamer sturen. De commissie-Boertien advi seert de dijken minder te verho gen. Langs de Waal kan de ver hoging worden teruggebracht met 45 centimeter, langs Rijn en IJssel met 20 tot 25 centimeter. De commissie, die haar rapport onder meer baseert op de be vindingen van het Waterloop kundig Laboratorium, gaat uit van minder hoge waterstanden dan in de oorspronkelijke bere keningen. Amsterdam Het werk aan de Ringlijn om Amsterdam vordert gestaag. In 1997 zullen dagelijks bijna 100.000 mensen gebruik maken van de snel tram van Sloterdijk naar de Bijlmermeer. Op de foto een beeld van de werkzaamheden bij het station World Trade Center Amsterdam. foto dijkstra fred steenman Commissie voor beleid uitzetting den haag jan kuys Staatssecretaris Kosto van justi tie heeft gisteren een speciale onderzoekscommissie voor de uitzetting van vreemdelingen geïnstalleerd. De commissie staat onder leiding van mr. H. van den Haak, president van het gerechtshof te Amsterdam en voormalig president van de rechtbank Haarlem, en buigt zich vooral over de toepassing van dwang bij het uitzetten van buitenlanders. De aanleiding tot het instellen van de commissie was het voor val met een 23-iarige Roemeen, die april vorig jaar blijvend in valide raakte, nadat de mare chaussee op Schiphol zijn mond had dichtgeplakt met ta pe. Naast Van den Haak zitten onder anderen professor H. Du- puis, hoogleraar te Leiden en mr. S. Patijn, commissaris van de koningin in Zuid-Holland, in de commissie. Nederlanders in het ziekenhuis door hotelbrand Vier Nederlandse hotelgasten zijn vanmorgen opgenomen in het ziekenhuis, nadat in hun hotel in Brussel brand was uit gebroken. In totaal werden 23 personen, bevangen door de rook of in shock-toestand, naar het ziekenhuis gebracht. De brand in hotel Arenberg brak omstreeks half drie van morgen uit op de tweede ver dieping van het 155 kamers tel lende hotel in het centrum van Brussel. De brand zou door kortsluiting zijn veroorzaakt. De materiële schade bleef beperkt.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3