In Oezbekistan moet de democratie op haar beurt wachten Oorlog Bosnië brengt Turkije in lastig parket Feiten Meningen Moord leidt tot een conclusie: VN hebben niets aan halve maatregelen DINSDAG 12 JANUAR11993192 ...IflAAfc HATOO^L'^ 20U HtT PAS ÉCHT WW 2IJN AIS Vt &EÖCHTEM AWMSOM m* EM- /taos &isswoppe^rSïÈH ISTANBUL HUGH POPE niet bereid zich te verplichten tot de gevaren van een grotere militaire of bestuurlijke betrokken heid. De resultaten waren voorspelbaar. Een organisa tie die alom als zeer machtig werd gezien, wordt gedwongen zich te gedragen alsof zij machteloos is. Haar troepen zijn getuige van wreedheden, maar kunnen niets doen om ze te stoppen of te bestraffen. Er wordt op ze geschoten, maar ze ver keren niet in de positie om iets terug te doen. Voeg bij dit vertoon van machteloosheid het gere gelde geklungel van VN-functionarissen bij voorbeeld het afleveren van kachels zonder brandstof en de uitholling van de reputatie van de VN begint serieuze vormen aan te nemen. De door de Amerikanen geleide operatie in Soma lia blijkt veel effectiever, omdat de Amerikanen in een overweldigende troepenmacht aanwezig zijn en de regels gaandeweg naar believen kunnen aanpassen: als Somalische bendes een Ameri kaans voertuig hadden tegengehouden, hadden de Amerikanen de controlepost zonder pardon vernietigd. De Verenigde Naties werden na de Tweede We reldoorlog opgericht om conflicten tussen staten op te lossen, maar in de praktijk houdt de organi satie zich vooral bezig met het bemiddelen in burgeroorlogen. De ondubbelzinnige boodschap die van Bosnië uitgaat, is dat halve maatregelen in dit soort situaties niet werken. Als het optreden van de VN-troepen in Bosnië niet consequent is, wordt dit mede veroorzaakt door het schandelijk tekortschietende mandaat waaronder ze moeten opereren. VERTALING: PATRICK VAN DEN HURK Op de lommerrijke pleinen van Tasjkent spuiten de schitterende fonteinen onverdroten. Ondergrondse trei nen lozen om de paar minuten honderden mensen in deze stad in Centraal Azië. In een meertalige inscriptie op een standbeeld in het park doet Karl Marx nog steeds zijn oproep: Proletariërs aller landen, verenigt u! neergeschoten, zijn alle ogen in Centraal Azië op Oezbekistan gericht. Het incident onder streepte duidelijk dat Oezbekis tan de terugkeer van een neo- communistisch regime in Tad zjikistan heimelijk ondersteunt. Oezbeekse gevechtsvliegtuigen en, zo geloven sommigen, Oez beekse grondtroepen hebben actief deelgenomen aan de ver drijving van een alliantie van is lamitische radicalen en demo craten uit de hoofdstad Tad- zjiekse Dusjanbe. Oezbekistan telt de grootste be volking van de 50 miljoen inwo ners van Centraal Azië en be helst het historische centrum Turkestan. Nu Oezbekistan de rol van regionale macht op zich heeft genomen, zullen de acties van het land wel eens van door slaggevende betekenis kunnen zijn voor de weg die Centraal Azië in de toekomst zal bewan delen: democratie, islamitisch fundamentalisme of dictatuur. Dissidenten en diplomaten zeg gen dat de aframmeling van Poelatov in juni nog maar het begin is geweest. Sindsdien is Dit zijn de vruchten van de sta biliteit voor de 20 miljoen inwo ners van de voormalige Sovjet republiek Oezbekistan. Presi dent Islam Karimov, de voor malige communistische leider en huidige absolute heerser van de republiek, heeft de fluwelen handschoenen afgedaan en treedt met harde hand op tegen iedereen die de rust in de nieu we staat in gevaar zou kunnen brengen. „Ze sloegen me met een ijzeren staaf, braken mijn schedel en lieten me voor dood achter", vertelt Abdoerahman Poelatov, een dissidentenleider. Hij laat de deuk in zijn hoofd zien. „In het ziekenhuis ben ik geope reerd en 20 dagen verpleegd. Toen vertelden de artsen me dat hun was opgedragen de be handeling te staken. Ik moest uitwijken naar Azerbajdzjan en Turkije." Na de gebeurtenissen vorige maand in Tadjikistan, waar een Oezbeekse helicopter werd de onderdrukking van demo cratische en islamitische krach ten verder toegenomen. Tegelij kertijd is de steun voor het voormalige communistische re gime in Tadjikistan gegroeid. De mede-voorzitter van Poela- tovs democratisch nationalisti sche Volksbeweging Birlik werd van zijn universitaire functie ontheven omdat hij een 'vijand van de staat' zou zijn. Begin de cember, luttele dagen nadat het Oezbeekse parlement een nieu we grondwet goedkeurde waar in een meerpartijen-stelsel en mensenrechten werden gega randeerd, werd de oppositiebe weging Birlik verboden. Vervol gens reed de KGB met een vrachtwagen naar Bisjkek, de hoofdstad van de buurrepubliek Kirgistan, ontvoerde de daar woonachtige broer van Poelatov en bracht hem naar de gevan genis in Tasjkent. Het islamitische directoraat van moskeeën in Centraal Azië en Kazachstan, dat zijn hoofdkan toor heeft in Tasjkent, werd on derzocht op beschuldiging van 'het gebruik voor eigen doelen van gelden uit Arabische lan den'. Het enige onafhankelijke dagblad, De Zakenman, werd verboden omdat de krant had laten doorschemeren dat het onafhankelijke Oezbekistan veel weg had van de oude Sovjetu nie. „De journalist die het betreffen- WIM STEVENHAGEN Echt nieuw is Nieuw Bosnië al lang niet meer. Van het dorpje, dat in de jaren vijftig door Bosnische emigranten werd gesticht, resten alleen nog de naam en een paar oude huizen in de modder en de chaos van Istanbuls uitgebreide voorsteden. Het is moeilijk tussen de naaiateliers en betonnen fabrieksgebouwen overblijf selen van de Bosnische aanwezigheid te vinden. Zelfs in het knusse drank- en notenwinkeltje dat de naam van de be legerde Balkanstaat draagt, is niets te rug te vinden. „Bosnië? Ik heb de winkel gewoon naar het stadsdeel genoemd. Ik weet niet veel over dat soort dingen, maar zijn dat misschien de moslims in Joegosla vië?" zegt de winkelier Teslim Bozkurt. „Ik ken wel een paar Bulgaren. Heeft u daar wat aan?" De Turkse Bosniërs zijn al weer uit Nieuw Bosnië weggetrokken, voor het merendeel naar welvarender stadsde len in de buurt. Tot voor kort leefde er geen sterke groepsidentiteit onder de geëmigreerde Bosniërs. Ondanks de Turkse geschiedenis en ligging aan de oostelijke rand van de Balkan zijn slechts 16.000 Bosnische vluchtelingen van het recente oorlogsgeweld naar Turkije gekomen, 1 procent van het to taal. Toch voelen veel Turken zich op een bijzondere manier betrokken bij de oorlog in de Balkan. De verontwaardi ging over de Servische gruweldaden is extra groot, omdat tenminste tien mil joen van Turkije's 60 miljoen inwoners afstammen van Balkan-Turken en moslims die in Turkije hun toevlucht zochten toen de Ottomaanse heer schappij in Europa instortte. Ongeveer vier miljoen van deze immigranten be weren van Bosnische komaf te zijn, maar niemand weet het echt zeker. Turkse regeringsfunctionarissen ne men de druk vanuit de publieke opinie om de Bosniërs te helpen serieus. In de kranten worden wandaden tegen me de-moslims en de ontberingen van 2.500 vluchtelingen die nog in Turkse kampen zitten, breed uitgemeten. „Velen van ons hebben nog steeds fa milie daar. Tot voor kort hadden we nog regelmatig telefonisch contact. Ze smeekten gewoon om hulp", vertelt de voorzitter van de Turkse Vereniging van Joegoslavische Immigranten, Zahit Gurdal, wiens grootouders in 1928 voor de Serviërs zijn gevlucht. Gurdais ver eniging heeft de overige 13.500 vluchte lingen bij familie en vrijwilligers onder gebracht. Volgens Gurdal zijn er maar weinig Bosniërs naar Turkije gekomen omdat de route door de Balkan te moeilijk is en omdat het merendeel van de vluchtelingen naar het Westen wil. De muren van het clubhuis van Gur dais vereniging zijn versierd met Bosni sche tapijten, guitaren en foto's van de brug bij Mostar. Er liggen dekens, bun dels kleren en matrassen, voor het ge val dat er nog meer vluchtelingen ko- Volgens diplomaten bevindt Turkije zich in een lastig parket. Ankara doet al het mogelijke om te voorkomen dat het Bosnische conflict uitmondt in een al gehele Balkanoorlog. Maar dë Turkse regering wil ook haar delicate positie halverwege de islamitische en westerse wereld niet verspelen. Turkije hecht veel belang aan zijn de mocratische, wereldlijke regering, zijn speciale banden met het Westen en het lidmaatschap van de NAVO. Maar het is tevens een islamitisch land en de rege ring wil zich niet laten verrassen door haar eigen, luidruchtige moslim-funda mentalistische groep of door Irans on verminderde drang tot islamitische in terventie. „We proberen te voorkomen dat de we reld zich opsplitst in islamitische en christelijke kampen", zegt Ferhat Ataman, woordvoerder van het Turkse ministerie van buitenlandse zaken. „We zijn vóór een ingrijpen met be- 'perkt geweld, niet door één land of door een groep landen, maar door de Verenigde Naties." Turkije's president Turgut Ozal heeft dit standpunt ook verdedigd op de bij eenkomst gisteren in Senegal van de Is lamitische Conferentie Organisatie (ICO). In december dreigde de ICO dat islamitische staten na 15 januari wel eens wapens aan Bosnië zouden kun nen gaan leveren als er dan nog geen diplomatieke oplossing zou zijn gevon den. Turkije heeft herhaaldelijk aangeboden een Turks bataljon bij te dragen aan een eventuele VN-vredesmacht in voor malig Joegoslavië. Dergelijke voorstel len zijn beleefd afgewezen uit angst dat Turkije een actieve deelnemer aan het conflict zou kunnen worden, na oor logszuchtige uitspraken zoals die van de bevelhebber van de Turkse strijd macht dat Servische posities moeten worden gebombardeerd. VERTAUNG: MARGRIET H BUN GA Turkmeense vrouwen op de markt in Sa- markand, de hoofd stad van de 14-de eeuwse Turks- Mongoolse heerser Tamerlaine, de eerste Oezbeekse held. foto •archief Geen gebeurtenis heeft de hulpeloosheid van de VN-troepen in Bosnië-Hercegovina pijnlijker on derstreept dan de moord door een Servische sol daat op de Bosnische vice-premier Hakija Turaj- lic, in de schijnbare veiligheid van een VN-pant serwagen. Het voertuig, waarin zich ook vijf Fran se VN-soldaten bevonden, werd op de weg van Sarajevo naar het vliegveld tegengehouden bij een wegversperring van Bosnische Serviërs, be mand door meer dan vijftig militieleden met twee gepantserde rupsvoertuigen. Daarop volgde bijna twee uur onenigheid, vooral over het openen van de deuren van het VN-voertuig, iets dat de Ser viërs niet mochten eisen. Omdat ze sterk in de minderheid waren, volde den de soldaten aan de eis, ook al moeten de deu ren volgens VN-regels dicht blijven. Ze waren open op het moment dat de Franse bataljons commandant kolonel Patrice Sartre arriveerde. Toen de onderhandelingen werden voortgezet, schoot een Servische soldaat zonder waarschu wing zeven kogels over de schouder van de Fran se kolonel in de borst van Turajlic. Niemand weet op wiens bevel de moordenaar handelde. De moord zal het wantrouwen van de Bosnische moslims in om het even welke overeenkomst uit het zondag hervatte vredesoverleg in Genève al leen maar vergroten. De moord zal ook de woede verhevigen, die de onmacht van de VN om op tre den in Bosnië losmaakt. De fout ligt in feite niet eens zozeer bij de VN zelf, alswel bij de leden van de Veiligheidsraad die de beslissingen nemen. Ze wilden laten zien dat ze iets doen om Bosnië van zijn lange doodsstrijd te verlossen, maar bleken Af AIS OlWEmiUKIKXq fOOfcZtT 'SpvpAVIWT NEPBÊfW fOOt ASOUAUSdZluq MlSSieiAtiV MOP, SOCIA LISTEN! rAZWLtnees toOBTÊti TRAWTIÖN&É. r SociAtts-n so*e. de bericht had geschreven, werd op het matje geroepen. Hij kreeg te horen dat hij in vroeger tijden zou zijn doodgeschoten, dus dat hij er nu makkelijk van af kwam", aldus een Oezbeek die van het geval op de hoogte is. Zelfs het pro-democratische Russische dagblad Izvestia is nu verboden. Overheidsfunctionarissen ont kennen niet dat iedere opposi tie in de kiem wordt gesmoord. Maar ze zeggen dat ze optreden in het grotere belang van een land zonder democratische tra- -ditie, dat wordt bedreigd door burgeroorlog en islamitisch fun damentalisme uit het buurland Tadzjikistan. „Diplomaten proberen ons de les te lezen, maar onze tradities zijn anders. Het Oezbeekse volk is bijzonder vriendelijk, maar het is gevaarlijk om het volk dingen als democratie in han den te geven. We moeten eerst oefenen hoe we een democrati sche staat kunnen zijn", aldus een vooraanstaande Oezbeekse regeringsfunctionaris. In werkelijkheid laat Oezbekis tan zich graag inspireren door Tamerlaine, de medogenloze 14de eeuwse Turks-Mongoolse plunderaar die Turkestan re geerde vanuit zijn hoofdstad Sa- markand, die nu in Oezbekistan ligt. Gidsen die bezoekers naar zijn massief-jaden graftombe brengen, zijn geïnstrueerd om Tamerlaine voor te stellen als de eerste Oezbeekse held. „Natuurlijk gebruiken we de le gende van Tamerlaine. Hij vocht voor de onafhankelijkheid van Turan (Turks Centraal Azië)", verklaart Jamal Kemal, voorzitter van de Oezbeekse Schrijversbond. „We zeggen te gen de oppositie: alsjeblieft, wacht nog een paar jaar. We hebben geen goed leger. We hebben geen sterke grenzen. Help ons een onafhankelijke staat op te bouwen. Eerst moe ten we de onafhankelijkheid veiligstellen, dan de democra tie." De nieuwe grondwet voorziet in een gecentraliseerd presiden tieel staatsbestel, evenals in een strikte scheiding tussen de is lam en de staat. President Kari mov, een goed verzorgde, ge wiekste en rusteloze man van vroeg in de vijftig, spreekt het Oezbeekse volk regelmatig via de televisie toe om de mensen op te roepen zich achter hem te scharen terwijl de nieuwe staat opbouwt. Velen, met name in de verontruste Russische ge meenschap, waarderen het dat Karimov erin is geslaagd Oezbe kistan op de rails te houden. Maar oppositie is feitelijk verbo den en hoewel Karimov de pre sidentsverkiezingen in decem ber heeft gewonnen, zijn diplo maten bezorgd over het feit dat Oezbekistan wordt geregeerd door een medogenloze ex-com munist VERTAUNG: MARGREET HESUNGA De moord op vice-premier Turajlic heeft het wantrouwen van de Bosnische moslims jegens de blauwhelmen nog verder vergroot. Velen zien de VN-soldaten die niets (kunnen) doen aan de schietpartijen liever zo snel mogelijk vertrekken. foto epa

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2