Draaiboek Bergkamp ligt klaar Leiden: al 1360 keer 'geel' Timman slaat met zwart flitsend toe in tweekamp Sport DINSDAG 12 JANUAR11993 N JOU5TRA AD V Sportprijs met nasmaak Vervolg van pagina 1 Ook de Italiaanse clubs Juventus en AC Milan dingen nog naar de diensten van Dennis Bergkamp. 'Juve' heeft een bod uitgebracht van 33 miljoen gulden. AC Milan gaat daar zonder twijfel overheen. De rest van de voetbalwe reld doet niet mee. Want met deze exorbitante bedragen is Dennis Bergkamp het exclusieve speeltje geworden van de machtigen der aarde. Van Berlusconi van Milan, Agnelli van 'Juve' en Nunez van 'Barca'. Volgens zaak waarnemer Rob Jansen hebben in totaal acht clubs be langstelling getoond. Het vertrek van Neerlands grootste talent was onvermijde lijk. Niet tegen te houden, net als Marco van Basten, Ronald Koeman, Ruud Gullit en Frank Rijkaard. Alleen het tijdstip waarop was nog onzeker. Den nis Bergkamp hakte na de jaar wisseling de knoop door. In eer ste instantie twijfelde de Am sterdammer nog. Hij zou mis schien bij een aanstaand lands kampioenschap toch nog een jaartje bij Ajax willen blijven. Voordat die sportieve beslissing is gevallen, koos Bergkamp voor zekerheid. Voor waarschijn lijk Johan Cruijff. De twee Mokumers hebben al met el kaar gesproken. Vervolgens maakte Bergkamp zijn vertrek bij Ajax bekend. „Het zal een gevoelsmatige beslissing wor den", zegt de international zelf. „Ik denk dat alles binnen twee maanden rond is. Ik ben toe aan een vertrek naar het buiten land. Je wilt toch steeds een stapje hoger." Maar waar gaat Bergkamp nu spelen? Ajax-penningmeester Van Os: „Bergkamp vertrekt naar de club waar hij het liefste heen gaat." Over bedragen laat de Amsterdammer zich vanzelf sprekend ook niet uit. „Maar het zou best kunnen zijn dat dit de transfer van de eeuw wordt." Zijl/LGB en Sieverding uit elkaar leiden De Zijl/LGB en trainer George Sieverding gaan uit elkaar. Na drieëneenhalf jaar is de zwemtrainer er van overtuigd dat de ambiance om in Leiden topsport te bedrijven ontbreekt. Hij ver zocht derhalve het bestuur om de samenwerking te beëindigen. McDonalds laat winst glippen leiden Het zaalvoetbalteam van McDonald's liet gisteravond in Gouda een waardevolle zege op het sterke VD Cammen uit han den glippen: 3-3. De Leidse koploper in de tweede divisie nam vlak voor rust via Nico Lakenberg de leiding. Na de pauze liep McDonald's na een treffer van Ronald van den Hoogen verder uit naar 2-0, VD Cammen vond kort daarna de aansluiting, maar Hans van Marwijk legde vervolgens de Waddinxveense doelman in de luren: 1-3. In een hectische slotfase met twee Leidse uit sluitingen kwam VD Cammen toch nog langszij: 3-3. Het War- mondse RGC liep in Poortugaal tegen FC Tybex steeds achter de feiten aan: 9-7. Treffers van Alex Bosma (3x), Boudy Pijnakker (2x), Anne Bosma en Ton Brakhoven konden de nederlaag niet afwenden. Cees Marbus vergeet de tijd Deventer Cees Marbus zal met gemengde gevoelens terugkijken op het trainingskamp van Go Ahead Eagles in het Spaanse Mala ga. Marbus keerde na een avondje stappen niet op tijd terug bij de bus die het gezelschap naar het vliegveld zou vervoeren en werd door trainer Versleijen voor een wedstrijd geschorst. SCOREBORD AUTOSPORT PRIJSVRAGEN BASKETBAL HANDBAL Garmisch-Partenkirchen WERELDBEKER, afdaling: 1. Mahrer (Zwi) 1.53,26, 2. Rzehak (Oos) 1.53,57, 3. Heinzer (Zwi) 1.53,75, 4, Rev (Fra) 1.53,85, 5. Girardelli (Lux) 1.53,98 Heinzer 224 punten, 2. Besse (Zwi) 216] 3. Stock (Oos) 179, 4. Girardelli 169, 5. Mahrer 150, 6. Skaardal 120. Stand we reldbeker algemeen: 1. Girardelli 613, 2. Tomba (Ita) 472, 3. Aamodt (Noo) 425, 4. Heinzer 318, 5. Fogdoe (Zwe) 285, 6. Stock (Oos) 259. Dennis Bergkamp viert op deze archieffoto feest met Marco van Basten, terwijl Jan Wouters toekijkt Volgend s De Ajacied zou dan Lentini van de 'eerste plaats' verdringen. De Italiaan ging deze zomer voor rond de dertig miljoen gulden van Torino naar AC Milan. „In ieder geval", voorspelt Van Os, „komt ook Ajax dit keer aan zijn trekken." De Amsterdammers liepen in het verleden nogal eens een aantal miljoenen mis omdat de sterren clausules in hun con tracten hadden laten opnemen. Zo kon Marco van Basten inder tijd vertrekken voor een 'fooitje' van een paar miljoen. Van Os: „De miljoenen van Bergkamp maken ons even rijk. Maar in vergelijking met de grote vere nigingen zijn we natuurlijk maar een heel gewone club." De vrachtwagens met pese ta's - of eventueel lires - rijden rechtstreeks door naar Aven- hom. Trainer Louis van Gaal mag volgens Arie van Os het he le bedrag besteden voor verster kingen. Na de verkoop van Jan Wouters (Bayem), Aron Winter (Lazio Roma), John van 't Schip (Genoa), Bryan Roy (Foggia), John van Loen (Feyenoord) en Ron Willems (Grasshoppers) is de buidel van het bestuur rede lijk gevuld. De zes ex-Ajacieden brachten een kleine vijftien mil joen gulden op. „Het lijkt op een uitverkoop", zegt Van Os. „Maar we zijn zeer doelbewust leiden Het bestuur van de KNVB Afde- ling Leiden is bezorgd over het grote aantal gele kaarten dat tot nu toe door de scheidsrechters is getoond. In totaal werd dit seizoen in de Leidse afdeling al 1360 keer met een gele prent gewapperd. Afgezet tegen het aantal waarschuwingen dat in de voorgaande jaargang over dezelfde periode werd verstrekt, een stijging van dertig procent. Tijdens zijn gebruikelijke nieuwjaarsrede deed afdelings voorzitter Diederik van der Veen Meerstad gisteravond in Leiderdorp een beroep op de Leidse voetballers hun leven te beteren. „Laten we er met z'n allen een goed voornemen van maken. En laten we er in ieder geval voor zorgen dat we aan het einde van dit seizoen bij het opmaken van de balans kunnen zeggen: het was in het begin even wennen, maar achteraf heeft het gewerkt." Van der Veen Meerstad hoop te tevens dat de clubs dit jaar een extra inspanning willen le veren op het gebied van de re gio-scheidsrechters. De inspan ning die de afdeling zich de laatste maanden heeft getroost, heeft inmiddels dertig specifie ke regio-scheidsrechters en vijf tig clubscheidsrechters opgele verd. „Wij zouden die aantallen de komende maanden graag het liefst minimaal verdubbeld zien. Ik reken op u." De nieuwjaarsreceptie werd gisteravond tevens aangegrepen Diederik van der Veen Meerstad proost op het nieuwe jaar. De voorzitter van de KNVB Afdeling Leiden deed gisteren een klemmend beroep op alle betrokkenen om het aantal gele kaarten terug te dringen. FOTO JAN HOLVAST om het feestprogramma te pre senteren dat het 90-jarig jubile um van de op 30 oktober 1903 opgerichte KNVB Afdeling Lei den luister moet bijzetten. Zo zullen onder meer in mei de voorronden van het kampioen schap van Nederland voor afde lingskampioenen zaterdag en zondag op de velden van KRV worden afgewerkt, terwijl voor de maand september een vier- landentoemooi voor ploegen onder achttien jaar staat gepro grammeerd. Een zaalvoetbalwedstrijd tus sen het Nederlands team en de Leidse selectie (in de Drie Octo- berhal) en een groots opgezette jubileum-feestdag op 30 okto ber, in en om het Alphense Avifauna, completeren de fees telijkheden. bezig geweest. Ajax wil de selec tie inkrimpen. Van 22 tot maxi maal 18 spelers." Het vertrek van Bergkamp maakt Ajax financieel rijk, maar sportief arm. Het zware verlies wil Van Gaal compenseren met één of twee 'echte' versterkin gen. Volgens de Italianen en Spanjaarden zouden dat dus Ri chard Witschge en Michael Laudrup moeten worden. SPORT OP TV leybal: 09.00-10.00 Sportnet: Paardesport: GP van de stad Frankfurt. 09.30-11.30 EURO: EK Kunstrijden op de 10.00-11.00 Sportnet: Bowling; Ladies Pro. 11 00-12.00 Sportnet: Volleybal: GB van Antwerpen. 12.00-12.30Sportnet: Rallysport: Parijs- Dakar. 12.00-13.00 EURO: Eurogoals. 12.30-14.30 Sportnet: Football AFC en NFC Divisional PlayOffs (NFL). 13.30-17.00 EURO: EK Kunstrijden op de HET BOWLINGTEAM Verboon Versservice heeft zijn leidende positie in de vierde klasse ver stevigd. Het Leidse trio behaal de in eigen huis uit twee wed strijden de maximale zes pun ten. Het Holliday Inn-team Ben Broekhof bezet de tweede plaats. In de derde klasse werd Van Bostelen vijf punten rijker door zeges op Purmerend (2-1) en Amstelveen (3-0). Derdeklas ser Bowling Stones voegde vier punten aan zijn totaal toe. DE LEIDSE go-speler Jaap Blom heeft zich verdienstelijk ge weerd tijdens het Limburgse Nieuwjaarstoemooi in Heerlen. Hij behaalde drie overwinnin gen uit vijf partijen. Pei Zhao, vijfde dan uit het Duitse Siegen, won het t Voor het eerst in het 23-jarig bestaan van de Leidato-sportprijzen (sportman vrouw- ploeg van het jaar) is er officieel kritiek ge komen op de wijze waarop de jury te werk is gegaan. Het ging daarbij niet zozeer om de uitslag, veeleer om de vorm waarin de jury haar oordeel over de Leidse sportprestaties had verpakt. Die was hier en daar aan de harde kant geweest. Vooral de opmerking dat de Leidse sportwereld er in 1992 „met de pet naar had gegooid" was bij de Leidse Sport Federatie in het verkeerde keelgat geschoten. Bij monde van het bestuurslid Laila Driessen distantieerde de LSF zich daar vrijdagavond in de kantine van VCL meteen openlijk van. Daarmee de voorzitter van de ju ry, de door de LSF zelfbenoemde Jan van Zijp, schoffe rend. Het paste in het beeld van deze verkiezing, die ik als de merkwaardigste uit de historie van de prijs heb Zelf fungeer ik al enkele jaren als begeleider van de jury. Mijn taak is er voor te zorgen dat de juryleden (één na mens de LSF, één namens de spon sors van de prijs en één namens de Leidse sportjournalisten) zich aan het reglement houden. Dat is geen over bodige luxe, want de jury wisselt steeds van samenstelling en in het verleden hadden de leden er nogal eens een handje van volkomen naar eigen inzicht te werk te gaan. De ene jury wilde geen profs benoemen, de andere vond dat weer onzin en het aantal hoofd- en aanmoedigingsprij zen varieerde sterk per jury. Vandaar. Aan het eind van de zitting maakt een a. der leden een concept-rapport op, door waarvan een afschrift gaat naar de an- ID PAAUW dere juryleden om er eventueel com mentaar op te geven, en naar de LSF om de genomineerde sporters alvast te vragen bij de prijsuitreiking aanwezig te zijn. Als ik nu uit de school ga klappen dan is dat niet omdat ik dat zo leuk vind, maar omdat de LSF mij daartoe dwingt door haar openlijke stellingname in de VCL- kantine. De jury had twee zittingen nodig om er uit te komen, wat ik nog niet eerder heb meegemaakt. Het was ont zettend moeilijk, omdat de resultaten in '92 zo mager waren. Over de toekenning van de eerste prijs verschil den de meningen aanvankelijk danig. Zelfs heeft de ju ry even overwogen geen eerste prijs toe te kennen, maar omdat men vreesde dat de Leidse sportgemeen- schap daar geen begrip voor zou hebben, heeft men dat idee laten varen. Met de 'oeuvre'-prijs voor Yvonne van Dorp kon iedereen zich ten slotte verenigen. Nadat het concept-rapport geschreven was, liet de LSF via een der juryleden weten moeite te hebben met de toon van het stuk: te negatief. En men zou ook gaarne zien dat aan de rangorde van de sporters in bepaalde mate werd gesleuteld. Aan dat laatste is om een andere reden tegemoet gekomen: er moest nog een kandidaat worden ingepast. Aan de toon van het rapport werd niets veranderd. Omdat ik voorzag dat het bij de prijsuitreiking wel eens tot moeilijkheden zou kunnen komen, heb ik een dag voor de bijeenkomst bij VCL contact gezocht met LSF- voorzitter Van der Moolen. Ik heb hem gezegd dat ik weinig gelukkig was met de bemoeiingen van zijn club. Je legt het mandaat voor de prijs in handen van een on afhankelijke jury of je doet dat niet. Je gaat er niet even tussendoor fietsen. Alleen als de jury in strijd met het reglement zou handelen, kan men daar op wijzen. Van der Moolen bleek de mening toegedaan dat zo lang het om een concept-rapport ging hij daar wel wat van mocht zeggen. Het was hem als nieuwe voorzitter niet bekend dat het rapport voor de LSF alleen maar dienst deed om de genomineerde sporters op de hoogte te stellen. Ik dacht dat ik de zaak duidelijk had gemaakt, al zou den we „er nog wel eens over praten". Maar de verkla ring van mevrouw Driessen op de nieuwjaarsreceptie wijst op het tegendeel. En het werd helemaal een beetje dol toen ze tegen me zei dat de LSF nu eenmaal in de stellige overtuiging verkeerde dat Van Zijp de bewuste passage niet zou voorlezen. Dat is geen zaak van de LSF, zo heb ik haar maar weer voorgehouden, maar van de jury en van de jury alleen. Mag niemand dan kntiek uitoefenen op de jury-bevin dingen? Natuurlijk wel. Stel je voor. Iedere particulier mag vinden wat-ie wil. Maar het wordt te gek als de or ganen die zelf juryleden machtigen, hun neus in de be raadslagingen gaan steken en als ze hun zin niet krijgen daar officieel stande pede lucht aan geven. Straks gaan ook de sponsors en de sportjournalisten op de nieuw jaarsreceptie de kansel betreden om er het hunne van te zeggen. Eerlijk gezegd kan ik mij niet aan de indruk onttrekken dat de LSF zich ineens als een soort heer en meester van de Leidato-prijzen is gaan beschouwen. Als dat werkelijk zo is dan moet ze de prijs inderdaad maar tot een zaak van het LSF-bestuur maken. Dan kan ze kie zen wie ze wil en de tekst ontwerpen die ze daarbij pas send vindt. Zoals het nu is gegaan, moet het zeker geen tweede keer meer. 5, Internos - Loreal 16-5, Olympia '72 - SVM 13-14, AAC 1899 - Velo 26-8. Internos 11-22 OBW 10-7 Westlandia 9-18 Loreal 10-6 SVM 11-14 Olympia '72 11-6 lason 11-11 Hermes 10-5 Sittard 10-10 Velo 11-2 AHV Swift 11-10 TWEEDE DIVISIE: ODIS - Hellas 2 15-14, HVS - Wings 15-5, DWS - EMM 17-9, Snelwiek - Saturnus '72 17-16, Quintus 2 EMM 30-13, Snelwiek - EDH 24-17, DES '27-Velo 30-24. DES '27 9-14 Wings 9-9 EDH 9-13 Hellas 2 9-7 Jan Timman heeft gisteren in tweede partij tegen Nigel Short in de finale van de kandidaten matches hard toegeslagen. Op de door velen als onbevredi gend ervaren remise van zon dag volgde met zwart een flit sende winstpartij. Het Hollandse kamp in San Lorenzo de El Escorial wreef zich even verbaasd als verheugd in de ogen, want winnen met de zwarte stukken van het voorma lige Britse wonderkind was Timman in zijn rijke loopbaan pas twee keer eerder gelukt: in Hilversum '89 en vorig jaar in het toernooi van Linares. De partij duurde toen niet meer dan 28 zetjes. Gisteren deed Timman er niet veel langer over. De partij vergde 32 zetten en was, wat Timman betreft, royaal binnen de tijdcontrole beslist. Twintig minuten ston den er nog op z'n klok. Short, die onmiddellijk na zijn overga ve de benen nam, had nog acht minuutjes over. „De ban is gebroken", sprak Timman kort na zijn huzaren stukje in de vrieskou van San Lorenzo de El Escorial. De grootmeester herinnerde aan zijn vorige match tegen Arthur Joesoepov in Linares. „Ik heb toen twee keer met zwart ge wonnen gestaan, maar beide keren heb ik de winst laten lig gen. Ik heb in deze cyclus maar één keer met zwart gewonnen. Dat was tegen Kortsjnoj, maar het was zeker geen overtuigen de overwinning vanuit de ope ning." Timman weigerde van een te leurstelling te spreken dat hij er zondag niet in geslaagd was Short te verslaan, hoewel zijn stelling er veelbelovend had uit gezien. Hij sprak van 'een beetje pech'. „Shorts vlag stond op vallen. Hij had twee, hooguit drie seconden over. Zijn hand trilde zowaar, toen hij de laatste zetten deed. Dat is slecht voor je zenuwgestel. Ik was ook ner veus, maar ik had mezelf volle dig onder controle. Timman slaagde er na zijn ze ge meesterlijk in zijn emoties te verbergen. Hij omschreef zijn gemoedstoestand kortweg als 'prettig' en zei met de score van anderhalf uit twee 'heel tevre den' te zijn. „Ik kom doorgaans moeilijk op gang in tweekam pen. In de vorige cyclus tegen Speelman heb ik ook de winst in de eerste partij laten glippen, om vervolgens de tweede partij te winnen." Jan Timman heeft gisteren geen moment in zijn rats geze ten, om zijn betoog kort en krachtig samen te vatten. De Zaitsjev-variant van het Spaans beviel hem wel. „Het is een opening die ik niet in de puntjes had voorbereid, omdat het een vrij tam systeem is, dat voor zwart niet gevaarlijk is. Ik hoef de er dus geen extra aandacht aan te besteden. Ik wist dat Short het een keer gespeeld heeft tegen Spasski, maar die kwam toen met een vreemde zet. De partij werd toen toch nog remise." De deskundigen in El Escorial waren unaniem van oordeel dat Nigel Short met 25. c4 beslis send in de fout ging. Volgens Timman was zijn tegenstander al eerder het spoor bijster ge raakt. „Na Dbl heeft zwart geen problemen meer, Da2 begreep ik niet en Tel was een heel slechte zet. Het bood me de kans beslissend toe te slaan." Timman wilde aan zijn suc ces nog geen conclusies verbin den. „De stand na twee partijen zegt niet veel. Er is over het ver dere verloop ook nu nog weinig te zeggen. Een psychologisch voordeel is wel dat de druk en de belasting nu bij Short liggen. Maar dat zijn de bekende facto- Tweede partij Wit Nigel Short (Eng), zwart: Jan Timman (Ned): 1. e2-e4, e7-e5, 2. PgI -13, Pb8-c6, 3. LTl-b5, a7- a6, 4. Lb5-a4, Pg8-f6, 5.0-0, L1B- e7, 6. Tfl-el, b7-b5, 7. La4-b3, d7-d6, 8. c2-c3, 0-0, 9. h2-h3, Lc8-b7, 10. d2-d4, TfB-e8, 11. Pbl-d2, Le7-fB, 12. Lb3-c2, Pc6- b8, 13. a2-a4, Pb8-d7, 14. Lc2- d3, c7-c6, 15. b2-b3, g7-g6, 16. Dd 1 -c2, LfB-g7, 17. Lel- b2, Dd8-c7, 18. Tal-dl, Ta8-c8, 19. Dc2-bl, Pf6-h5, 20. Ld3- fl, b5xa4, 21. b3xa4, d6-d5, 22. Dbl-a2, Tc8-d8, 23. Tdl-cl, Lg7-h6, 24. e4xd5, c6xd5, 25. c3-c4, e5-e4, 26. c4xd5, Dc7-f4, 27. Tcl-bl, e4xf3, 28. Telxe8+, TfBxe8, 29. Pd2xf3, Df4-f5, 30. Lfl-c4, Ph5-f4, 31. Lb2-cl, Lb7xd5, 32. Lc4xd5, Pf4xd5, wit geeft het op. Stand: Timman - Short 11/2-1/2.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21