Nu Bij Kien zelfs tot 50% kortingl KIEN tP«U 1 M 1N G "«ggoeiV0Per Schrijvende Lezers DINSDAG 12 JANUAR11993 Tolhuisje In het Leidsch Dagblad van 2 januari stond een reactie van L. Driessen, medeoprichter van de Vereniging Oud-Oegst- geest, op de renovatie van het oude Tolhuisje in Oegstgeest. Driessen geeft in het artikel zijn mening over de restaura tie en keurt de opknapbeurt van het oude pandje op een aantal punten ai. De toenmali ge eigenaar zou 'maar wat heb ben aangerommeld' met het Tolhuisje. In het artikel over het tolhuisje in Oegstgeest in uw blad van za terdag 2 januari j.l. zijn door welke reden ook (inkortingen etc.) een aantal feiten uit hun verband gehaald. Hierdoor is er een onjuiste voorstelling van zaken ontstaan. Waar het om gaat is, dat het tolhuisje na uitvoering van de renovatie géén historisch aan zien meer heeft, terwijl er zoveel mogelijkheden lagen. In het bij zonder de oorspronkelijke uit voering van de ideine ramen, de raamluiken, het niet opmetse len van de gevonden waterput en de grote tuin achter het huis die is verdwenen. Dit zijn de be langrijkste redenen waarom ik de huidige vorm van het huisje betreur. Helaas kwam dit onvoldoen de uit in het artikel. Omdat ik niet op de hoogte ben van ge maakte afspraken tussen de ei genaar en de gemeente Oegst geest kan ik niet beoordelen of de renovatie volgens tekening is uitgevoerd. Ik kan en wil daar om niet beweren dat men maar wat aangerommeld heeft. Bo vendien is de oorspronkelijke bouwtekening zoals aange troffen tijdens het historisch on derzoek niet door mij aan de eigenaar aangeboden. L. Driessen, Floralaan 5, Oegstgeest. Bierelftal? Doelman Marcel Luijnenburg speelde bij Foreholte vier sei zoenen op recreatief niveau. De sluitpost wilde hogerop, slaagde daar in en staat nu on der de lat in het eerste dat op tweede klasse-niveau uitkomt. Een voormalig teamgenoot stoort zich aan de term 'bier- elftal'. Hoewel tussen aanhalingste kens geplaatst, heeft het woord bierelftal voor mij een negatieve klank en is zeker niet van toe passing op onze groep van Fo reholte zaterdag 1. Dit is ons vijfde seizoen als recreatief vriendenelftal, dat prestatiege richt voetbalt bij Foreholte op zaterdag. Gedurende deze pe riode zijn we elk jaar gepromo veerd, twee maal kampioen ge worden en hierbij heeft bier ons niet beïnvloed. Wij zijn voor het grootste deel afkomstig uit se lectie-elftallen van de V.V.S.B. en weten best hoe de smaak van bier is, en dat wij als team minder voetbalkwaliteiten heb ben dan het eerste zondagelftal zal ik niet betwisten. Maar ook de jongens van het zondagelftal staan na de training en de wed strijden aan de barhun manne tje. En als de verschillen op dat gebied zo klein zijn had de kop boven het artikel ook kunnen zijn: „Luijnenburg klimt op van Foreholte zaterdag 1 naar 'bier- elftal' Namens Foreholte zaterdag 1, C. Heemskerk, Zeewinde 7, Noordwijkerhout. Indien u reageert op een artikel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief de datum vennelden waarop het werd ge publiceerd? Brieven worden in het algemeen in de krant ondertekend met naam, adres en woon plaats. Plaatsing van ingezon den brieven betekent niet dat de redactie het met de inhoud ervan eens is. De redactie behoudt zich het recht voor in gezonden brieven in te korten en plaatsing van brieven te weige- Monument We hebben in Leiden op de Ga- renmarkt er weer een 'Vredes- monument' bij. Het is pas ont huld. Op zich is dit een loffelijk streven. Alleen, het staat op een verkeerde plaats. Het had veel meer centraal in de stad ge plaatst moeten worden, bijvoor beeld op het stadhuisplein of op de Breestraat. Onze Burgemees ter en de andere Vroede Vade ren zouden dan een dagelijks uitzicht gehad hebben op het Vredessymbool. Zij zouden dan steeds herinnerd worden aan het feit dat de vrede bewaard moet worden. Toen men bezig was met de bouw, was ik in de veronder stelling dat er een nieuw soort bushokje gebouwd werd. Maar nee, onder zo'n scheef geval sta je toch niet prettig, helemaal niet als het regent. Een toilet hokje zou ook nog gekund heb ben. Een koffietent misschien? Nee dus. En waarom staat het gebouw tjes-zonder-dak er zo scheef bij? Is men vergeten te heien? Een van blauw glas scheefstaande constructie, waar doet me dat aan denken? Blauw glas: blauw bloed; de scheefstaande con structie: het teloor gaan van de adel: zekerheid, het ondergra ven van de sociale zekerheid. Roept dit vrede op? Bij mij niet, eerder het tegendeel. In dit verband denk ik dat men veel beter de gerestaureerde Zijl- poortbrug tot vredesmonument had kunnen bombarderen. Dat ziet er veel vredelievender uit met zijn frisse kleurtjes. In de oudheid werd een dergelijke brug gebruikt om het brute oor logsgeweld buiten de stads poorten te houden, zodat men binnen de stadsveste de vrede zo lang mogelijk kon bewaren. De brug werd dan naar één kant opgehaald, zodat de vijand er niet over kon. De Zijlpoortbrug kan nu in twee helften open. Dit is ook een teken van vrede! Overigens moet men alle res pect hebben om een product als het nieuwe Vredesmonument aan de gemeenschap te kunnen slijten. Het is me volstrekt on duidelijk wat het eigenlijk voor moet stellen. Het materiaal is bekend: blauw glas. Maar ver der? Geen idee! A. Diederiks, Bachstraat 126, Leiden. Het vredesmonument op de Garenmarkt in Leiden. foto reinout van culick Ondersteboven Aad Rietveld schrijft in zijn co lumn Ondersteboven in de Alp- hense editie van 28 december j.l. dat hij vermoedt „dat de Alp- hense Politiek bereid is de geva ren van de Coupépolder te ba gatelliseren". IDA (Initiatiefgroep Demo cratisch Alphen) vreest dit ook. Juist het feit dat de Alphense Politiek in het verleden de pro blemen rond de Coupépolder lange tijd ontkent heeft en op een onzuivere manier behan deld heeft, is de aanleiding ge weest om IDA op te richten. IDA vreest dat hier wederom de zgn. Freudiaanse wetten in de Alp hense Politiek hun loop krijgen. Dit werd wederom bewezen op de informatie-avond over de sa nering van de Coupépolder van 9 december j.l. Op deze avond bleek dat de politiek probeert het beheer van de belt buiten het gezichtsveld van de Alphen se burgers te krijgen. Conclusie van de avond was dat de pro blemen rond de polder zo goed als opgelost waren en dat het beheer moet worden overgela ten aan een ambtelijk lichaam. IDA is een andere mening toe gedaan. Ten eerste, de Cou pépolder mag dan wel inge damd zijn maar dat betekent niet dat de bezorgdheid van de burgers van Alphen ingedamd is. Ten tweede, de problemen van de Coupépolder zijn nog helemaal niet opgelost. Zo moet er bijvoorbeeld nog steeds een luchtonderzoek plaatsvinden. Ten derde, IDA vindt het van doorslaggevend belang dat de direct belanghebbenden, en dat zijn de inwoners van Alphen, nu en in de toekomst actief bij het beheer betrokken blijven. Nog steeds vinden Alphena- ren het zeer belangrijk dat de problematiek van de Coupépol der de politieke aandacht krijgt die ze verdient. IDA maakt zich sterk voor een onafhankelijke beheersstichting waarin Provin cie, Gemeenteraad en burgers zitting hebben. Pas dan heeft Alphen voldoende greep op de belt en is toezicht op het beheer in de toekomst veilig gesteld. G.M.J. van Eisen, Voorzitter IDA (Initiatiefgroep Democratisch Alphen) Leeuwenburg 33, Alphen a/d Rijn. Bewondering Nieuwjaarsnacht gebeurde er als gevolg van een plotselinge zeer dichte mist een aantal ernstige verkeersongelukken. Ook in onze regio was er die nacht sprake van chaos op de wegen. In de nacht van Oud op Nieuw was ik in de gelegenheid om te luisteren naar de scanner, waar op de politieberichten zijn te horen. Langs deze weg wil ik gaame mijn grote waardering uitspreken voor alle hulpverle ners die zich in deze eerste nacht van het nieuwe jaar heb ben ingezet: politie, A.N.W.B., Brandweer, wegsleepdiensten, ambulancediensten en het per soneel van het A.Z.L. dat de ge wonden heeft opgevangen. Door de dichte mist, gecomple teerd door de walm van het ont stoken vuurwerk was er geen tien meter zicht en op sommige plaatsen nog minder. Gevolg: complete chaos op onder ande re de A4, de A 44, de Europaweg en de Papelaan. De ene ketting botsing had nog niet plaatsge vonden of de volgende deed zich weer voor. Desondanks geen spoor van paniek in de Centrale, waar alles rustig werd doorgegeven aan de wagens langs de weg. Was de ene klus geklaard dan ging men meteen op weg naar de volgende mel ding, soms met gevaar voor ei gen leven. Illustratief daarbij is het voorval op de Europaweg, waar twee collega's elkaar kwijt waren en na de consultatie van de centrale nog geen vijf meter van elkaar bleken te staan. Zo moest men deze nacht werken. Ondanks deze grote werkdruk bleven de hulpverleners de rust zelve en wisten zij soms door een rake humoristische opmer king tegen elkaar of naar de centrale een glimlach op mijn gezicht te toveren. Ik was geluk kig geen slachtoffer van de bi zarre weersomstandigheden, maar ik denk dat diegenen die wel hiermede geconfronteerd werden zich deze eerste nacht van 1993 nog lang zullen heu gen. Hulde voor de harde werk (st)ers die zich deze nacht van het nieuwe jaar hebben ingzet voor het welzijn van de slacht offers van deze verkeerschaos. R.G.FA Moesman, Adm. de Ruytersingel 106, Voorschoten. LEIDEI W.C. Win RDORP ikelftof 58

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20