Ouders Lucas van Leyden zoeken het nu hogerop 'Gymnasium blijft zelfstandig' 'Ik heb daar prettig rondgelopen' Leiden Mytylschool Vierbot mogelijk naar Leiden DINSDAG 12 JANUAR11993 13 Conflict verhuizing schoolklassen verscherpt De discussie over de uitbreiding van de uit haar jasje ge groeide basisschool Lucas van Leyden is gisteravond op nieuw opgelaaid. Een aantal ouders van leerlingen van de openbare school willen een gesprek met wethouder Koek. Ze gaan bovendien hun beklag doen bij de ge meenteraad. leiden emiel fangmann De ouders weigeren zich neer te leggen bij de overplaatsing van twee groepen leerlingen. Bij ge meente-ambtenaren kregen ze gisteravond echter nul op re kest. De groepen zes en zeven gaan na de voorjaarsvakantie niet meer naar het gebouw aan de Vliet, maar trekken in loka len van de interconfessionele Mariënburchschool aan de Ur- sulasteeg. De gemeente bood gisteren tijdens een door de medezeg genschapsraad belegde infor matie-avond niet de gevraagde structurele oplossing voor de onvoorspelbaar school. „Hier zijn we dus aan het verkeerde adres. U draait al leen maar uw, overigens keuri ge, verhaaltje af. Het ziet er naar uit dat een dependance onver mijdelijk is geworden. Maar die willen we dan dichter bij school, want dat gejojo met onze kinde ren pikken we niet", zo reageer de ouder Ad Jansen op de toe lichting van onder meer ambte naar N. Smulders. Er is geen geld voor uitbrei ding, omdat er binnen een straal van twee kilometer loka len leegstaan, zo legde Smul ders telkens maar weer uit aan de in groten getale opgekomen ouders. Een noodlokaal was te duur en ontoereikend. Er is voor de op 750 meter afstand gele gen Mariënburch gekozen, om dat daar eventueel nog meer ruimte is. De drie lokalen voor kinderopvang aldaar komen ook leeg. Stuitend Wat er komend schooljaar en daarna gebeurt, is evenwel on duidelijk. Zo wordt 'pas sinds een maand' met de bijzondere schoolbesturen over de schaal vergroting overlegd, waardoor vele scholen binnen enkele ja ren moeten fuseren en grote scholen depencances krijgen. Ouders willen echter zekerheid voor de toekomst, zo lieten ze gisteren weten. Het lijkt volgens Smulders echter voor de hand te liggen dat in de Mariënburch een blijvende dependance van de Lucas komt. Hoewel ook de ouders van die school proteste ren tegen het inleveren van ruimte, ziet de gemeente daarin geen reden om de overplaatsing af te blazen. „Dat zal op heel veel scholen de reactie zijn. Maar de directies zijn het eens, al stonden ze niet te springen." Een ouder stelde vast voor om het Natuurhistorisch Museum aan de Raamsteeg, dat binnen enkele jaren leeg komt, als schoolruimte te gaan benutten. De gemeente werd gister avond verschillende malen ge brek aan beleid verweten. „Door de drukte op school en de splitsing daalt de kwaliteit van het onderwijs en dat is stui tend", zo omschreven ouders het. Ambtenaar Smulders bleef zich echter beroepen op de re gels van het ministerie. „Deze situatie komt honderden keren voor in Nederland. Dan komt u er nog goed af. Al heeft u niets aan die wetenschap, dat begrijp ik." Protesteren tegen de split sing van het Lucas bij het mi nisterie was volgens hem zin loos, omdat die op haar eigen regels zou wijzen. Wethouder tevreden over scholenfusie De eerste grote fusie in het Leids openbaar onderwijs is een feit. De scholengemeenschap pen Louise de Coligny (mavo- havo-vwo) en de Nieuwe Vaart/RIO (voorbereidend be roepsonderwijs) gaan vanaf het volgende schooljaar samen ver der. De wethouder kijkt er te vreden op terug. Tegelijk vraagt de Leidse onderwijswereld zich af hoe het met de andere scho len voor openbaar voortgezet onderwijs het Stedelijk Gym nasium en het Rembrandt verder gaat. „Het Gymnasium? Ik zie geen reden waarom dat niet zelfstandig zou blijven", zegt Hennie Koek. Het Stedelijk Gymnasium met bijna duizend leerlingen het grootste van Nederland blijft een aparte school als het aan wethouder Koek ligt. Verge lijkingen als met Leeuwarden, waar de rechter onlangs een wethouder zijn zin gaf en het gymnasium dwong tot opgaan in een brede scholengemeen schap, wijst Koek van de hand. „Het gymnasium is groot, het groeit en het gaat er goed." Maar ook het Louise en de Nieuwe Vaart/RIO met elk 1000 leerlingen zijn elk op zich sterk en groeiend. Een voordeel van een brede scho lengemeenschap, waarin zowel ruimte is voor lager beroeps als voor voorbereidend weten schappelijk onderwijs, is echter het extra geld dat zo'n brede scholengemeenschap krijgt. Zat er dan een financiële dwang achter de fusie? Nee, meent Koek. „Toen de fusie voor het eerst ter sprake kwam, was het financiële voordeel- nog klein." Een zelfstandig gymnasium zou op dat moment slechts één of twee procent duurder zijn. Volgens Koek lagen veeleer redenen als het verbeteren van de positie van het lager be roepsonderwijs ten grondslag Onderwijs-wethouder H. Koek: „Het gymnasium is groot, het groeit en het gaat er goed." foto hielco kuipers aan de fusie. Daarnaast speelt de invoering van de basisvor ming, waarbij de eerste drie ja ren in alle typen onderwijs de zelfde vakken worden gegeven, een rol. „En bij de scholen, al thans bij de schoolleiding van het Louise en de Nieuwe Vaart/RIO, bestond er wel inte resse om het fusiepad op te gaan. De Rembrandt Scholen gemeenschap en het Gymnasi um waren er niet op uit." Volgens de wethouder is het aantrekkelijk dat Leiden een breed aanbod van openbaar voortgezet onderwijs houdt. „Er is straks een brede scholenge meenschap, een scholenge meenschap van mavo-havo en vwo en een gymnasium." Koek 'zelf heb ik atheneum met Latijn gedaan' erkent dat de brede scholengemeenschap geen gymnasium in zich her bergt. „Nee, er is Latijn en Spaans, er wordt geen Grieks gegeven." Maar volgens de wet houder is dat nog geen reden om er een Gymnasium aan vast de koppelen. Of de Rembrandt Scholengemeenschap, met een kleine 600 leerlingen, zelfstan dig kan blijven is de vraag. „Ik VRIJE TIJD Overgewicht Ernstig overgewicht en sport. Dat is het thema van een infor matie-avond van de Nederland se Obesitasvereniging op 13 ja nuari in het Diaconessenhuis. Aanvang: 20.00 uur. Emilie Knappert De Emilie Knappert Scholenge meenschap houdt op donder dag 14 januari van 19 - 21.30 open huis in het schoolgebouw aan de Storm Buysingstraat 18c. De afdelingen Kappen en Uiter lijke Verzorging presenteren zich. Bezoekers zien demon straties en kunnen adviezen over hun uiterlijk krijgen. Bingo In buurthuis Morschwijck is er vrijdag 15 januari bingo vanaf 20.00 uur. Acht rondes, een klei ne superronde en een grote superronde staan op het pro gramma. Nieuwjaarsinstuif Het samenwerkingsverband tussen Leidse volksdansgroe pen, Lopank, geeft een nieuw jaarsinstuif op zaterdag 16 janu ari. De instuif wordt gehouden in de zaal aan de Middelsteg racht 8 (zaalschoeisel verplicht) vanaf 20.00 uur. Toegang 7,50 gulden. Koopjesmarkt Buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade wordt zondag 17 januari veranderd in een gezel lige markt. Aanvang: 8.30 uur. Einde: 15.30 uur. Modeshow De Ouderen Activiteiten Com missie houdt de middag van 18 januari een komische mode show voor 55 plussers. Ook is er een kwis waarmee prijzen te winnen zijn. De show wordt ge houden in het dienstencentrum Merenwijk aan de Rosmolen en begint om 14.00 uur. Toegang gratis. Thailand Tijdens de bijeenkomst van de Nederlandse Christen Vrouwen bond en het Katholiek Vrou wengilde op 18 januari zal een spreekster vertellen over haar reis naar Thailand. Ook worden er dia's vertoont. De avond be gint om 20.00 uur. Om 19.30 uur is er koffie. Art Nouveau Het Leidse Volkhuis begint op 20 januari met een cursus Art Nouveau, ook bekend als 'Ju gendstil'. Tijdens de cursus is er een excursie naar het Van Goghmuseum in Amsterdam De kosten bedragen 45 gulder voor 5 lessen en de excursie. In fo bij Het Leidse Volkhuis, tel 149180. Filmavond De VPRO documentairemakers M. Schmidt (camera) en T. Doe- bele (geluid) lichten op woens dag 13 januari hun werk toe in het Rijksmuseum van Volken kunde. De filmavond begint om 19.00 uur en de toegang be draagt 2,50 gulden. Reserveren: 0206-188716. Wellicht morgen FC Lisse-Ajax Als de bekerwedstrijd Ajax - MW die voor morgen avond op het programma staat wordt afgelast, dan speelt de Ajax in plaats daarvan een oefenwedstrijd tegen FC Lisse. Een be stuurslid van de Lissese eer steklasser heeft dat van morgen laten weten. FC Lisse heeft voor dit buiten kansje zelf weinig hoeven doen. Ajax heeft zich uit eigen be weging met het verzoek bij de club gemeld, waar schijnlijk omdat de club goede ervaringen heeft met de kwaliteit van de Lissese accommodatie. Wordt Ajax - MW afgelast, dan begint de .oefenwedstrijd FC Lisse - Ajax in sportpark Ter Specke om half acht. leiden „Ik weet niet of dit een hint is, maar normaal is het gebruikelijk om iets naar ie mand te noemen die dood is." Met deze cyni sche woorden en een emmer Galgewater doopte burgemeester Cees Goekoop gister- niddag de roeiboot 'Burgemeester Goekoop' van de Koninklijke Studenten Roeivereniging Njord. Njord koos deze naam voor de 'skiff' „om de verbondenheid van Njord met de stad Leiden te uiten". Volgens de burgemeester bevestigt dit gebaar „de goede betrekkingen tussen Njord en het gemeentebestuur". De goede betrekkingen werden duidelijk toen de burgemeester na de doop een paar jenevers achterover sloeg met het Njord-bestuur en uit volle borst met alle andere leden het 'Njord- lied' meezong. foto hielco kuipers heb begrepen dat zij zich op dit moment op haar toekomst be raadt en daar blijf ik even bui ten." Geschilpunt Toch maakt de landelijke over heid het bestaan van zelfstandi ge, kleinere scholen bewust on aantrekkelijker. Volgens Koek wil staatssecretaris Wallage mammoetscholen nog meer fi nancieel voordeel bieden. „Voor bepaalde soorten leerlingen kan een kleine school aantrekkelij ker zijn, al is er dan een geringer keuze aan soorten vakkenpak ket. Je moet telkens een afwe ging maken. Als gemeente kun je een school die klein wil blij ven niet extra subsidiëren, dat gebeurt nu ook niet. Dus klas sen kunnen te klein worden, maar een zelfstandige school kan aan de andere kant ook groeien." De fusie tussen het Louise en de Nieuwe Vaart/RIO is niet zonder slag of stoot verlopen. Met name het overleg met de vakcentrales verliep door ver nieuwde procedures wat moei zaam. De medezeggenschaps raad van het Louise wilde weten wat de plannen met het Gym en het Rembrandt waren. „En je verkijkt je op voorhand op de reacties van ouders en perso neel. Maar we zijn er toch uitge komen. Het laatste geschilpunt hoe worden de twee rechtpo- sitielijsten van het personeel in eengeschoven? is nu ook op gelost. Sommige ouders denken dat alles honderd procent ver andert, maar dat is niet zo. De roosters blijven ongeveer gelijk. Zo'n fusie is een geleidelijk pro ces. En ik ben blij dat volgend jaar de bedrijfstechnische school zich aansluit. Ja, elke nieuwe school erbij zal even on rust veroorzaken. Maar het is een goede zaak, want ook die vorm van individueel technisch onderwijs moet gewaarborgd blijven." De mytyl/tyltylschool De Vier bot bij het Rijnlands Zeehospi tium (RZH) in Katwijk, wordt op termijn mogelijk verplaatst naar Leiden. De school zal dan in de buurt komen van een nog op te zetten revalidatiecentrum voor dagbehandeling bij één van de Leidse ziekenhuizen. De Vierbot mag, ondanks het verouderde gebouw waarin de school is gehuisvest, van het ministerie van onderwijs geen nieuw pand neerzetten. Omdat de school voor lichamelijk ge handicapte kinderen onlosma kelijk verbonden is aan de afde ling revalidatie, is een verhui zing naar Leiden een voor de hand liggende oplossing. Dit valt op te maken uit de nieuwjaarstoespraak die RZH- directeur E.J. van Cortenberghe deze week hield. Hij noemde daarin achtereenvolgens de ne gatieve nieuwbouwbeschikking voor de Vierbot en het verzoek vanuit de zorgverzekeraars aan het RZH om de verantwoorde lijkheid te nemen voor de opzet van een revalidatiedagbehande- lingscentrum in Leiden. Een dergelijk centrum zou daar moeten komen omdat gebleken is dat Katwijk niet centraal ge noeg ligt om de hele regio opti maal te kunnen bedienen. In zijn rede gaf de directeur wederom het verband aan dat bestaat tussen onderwijs aan li chamelijk gehandicapte kinde ren en revalidatie. Van Corten berghe: „Mogelijkheden voor de centrale plek van de revalidatie in de regio dan wel voor nieuw bouw van de school zullen dan ook vanuit dit perspectief wor den beoordeeld." De Zeehospitiumdirectie heeft nog tot 1 juni van dit jaar de tijd om de plannen voor de bouw van een nieuwe school zo aan te passen dat de beschik king wel afkomt en er een bouwplan kan worden inge diend. Daarna is het zaak de plannen zodanig in te vullen dat ook nieuwbouw in Leiden, in de buurt van het nieuwe revalida tiecentrum, tot de mogelijkhe den gaat behoren. Concrete uitspraken over bij welk ziekenhuis het revalidatie centrum voor dagbehandeling en daaraan verbonden de school moet komen, deed Van Cortenberghe deze week niet. Wel wees hij met name op de goede relaties die bestaan tus sen het Zeehospitium en de Raad van Bestuur van het Aca demischeZiekenhuis Leiden. Daar bestaan volgens de di recteur van oudsher banden mee op het terrein van patiën tenzorg, maar ook op het ge bied van de opleiding tot revali datie-arts en wetenschappelijk onderzoek. Aan het AZL is ook een hoogleraar revalidatie ver bonden. Voormalig strandmeester Hans Klein zit niet huilend in een hoekje noordwij k paul de vlieger Hij werd compleet 'afgebrand' door een aantal strandtenthou ders bij de evaluatie van het af gelopen seizoen. Vervolgens kreeg hij van zijn baas, de ge meente, ook nog eens te horen dat dit jaar in elk geval niet met hém zou worden verdergegaan. En toch maakt Hans Klein, afge lopen zomer de eerste strand meester in de historie van Noordwijk, geen verbitterde in druk. „Ben ik ook niet", zegt hij daar zelf van. „Ik vind namelijk dat ik een redelijk positief jaar achter de rug heb. En ik denk dat velen dat met me eens zijn. Nee hoor, ik zit echt niet hui lend in een hoekje." Tien strandtenthouders die hun paviljoen aan de Koningin Wilhelmina- en Koningin Ast- ridboulevard hadden staan, lie ten zich een paar weken gele den bepaald niet positief over Klein uit. Wat deze onderne mers betrof was de strandmees ter alles behalve het 'aanspreek punt' geweest dat hij had moe ten zijn. 'Een spion van de ge meente' en 'een slecht functio nerende veldwachter' werd Klein door een woordvoerder genoemd, onder de toevoeging dat dat niet aan Klein zelf gele gen had, maar meer aan de fimctie-omschrijving. Hans Klein moet er een paar weken later in zijn woning aan de Noordwijkse Wilhelmina- straat om glimlachen. „Ik bén geen politie-agentje geweest en heb ook vanaf het begin gezegd dat niet te willen zijn. En ik ben er van overtuigd dat de meeste strandtenthouders mij zo ook niet hebben ervaren. Sterker met de meesten heb ik een goed of op zijn minst redelijk contact gehad. Als ik ze nu te genkom, groet ik ze als vrien den. Echt, ik heb daar al met al heel prettig rondgelopen." Maar waar komen dan de kwali ficaties als 'spion' en 'parkeer wachter' vandaan? Klein haalt zijn schouders op. „Degenen die nu als woordvoerders van de strandtenthouders optreden, zijn precies degenen die het af gelopen jaar naast de pot heb ben gepiest en met de gemeen te in de clinch hebben gelegen. Strandmeester Hans Klein: „Ik ben geen politie-agentje geweest en heb ook vanaf het begin gezegd dat niet te willen zijn." foto dick hogewoninc Daardoor ontstaat naar buiten toe een verkeerd beeld." Is Klein het niet eens met de kritiek op zijn functioneren, in sommige andere uitlatingen van de ondernemers zegt hij zich wel te kunnen vinden. Voor de meeste wensen die de strandtenthouders hebben in gebracht - maar die de gemeen te vooralsnog niet wenst in te willigen - kan hij ook wel begrip opbrengen. „Neem nou zoiets als dat frituurverbod. Het is lo gisch dat je geen friettent op het strand toelaat, maar zoiets ty pisch Hollands als een bitter- gamituurtje zou toch moeten kunnen. Hetzelfde geldt voor het schenken van een borrel of openstelling van de paviljoens tot zonsondergang. Ik zie echt het bezwaar niet." Zit oud-strandmeester Klein dan helemaal op de lijn van de strandtenthouders? Toch niet. Want: „De ondernemers praten namelijk totaal niet over wat er allemaal wèl mag. En dat is veel. Twintig jaar terug kon je een il legale kop koffie krijgen en een borrel uit de al even illegale fles in de binnenzak van de bad man. Dat was alles. Maar daar hoor je ze dus niet over." Maar welke regeltjes er ook vol gend seizoen ook op het strand mogen gelden wethouder Barnhoom gaat andermaal met de strandtenthouders rond de tafel zitten om daar over van ge dachten te wisselen ze zullen Hans Klein beroepsmatig ge zien een zorg zijn. Hij zal dit jaar immers geen strandmees ter meer zijn, zo heeft zijn chef hem op het gemeentehuis mee gedeeld. Klein zegt zich daarom flink te hebben gestoord aan de op merking van wethouder Piet- Jan Barnhoorn die tijdens een commissievergadering zei dat 'het Klein, net als ieder ander, vrijstaat om te solliciteren'. „Dat is toch een heel typische opmerking als je al dagen daar voor hebt gehoord dat ze je niet meer nodig hebben", klinkt het enigszins bitter. Dét hij geen strandmeester meer mag zijn, spijt Klein nog meer dan de verbale uitglijder van Barnhoorn. „Ik vond het een prachtbaan. Veel buiten zijn en zo. En ik vind ook dat ik het goed heb gedaan. En zo niet dan hadden ze dat toch kunnen zéggen. Ook voor mij was dit een proefjaar, niet waar? Ieder een moest ervan leren. Maar nee, het was: 'we gaan het an ders doen en zonder jou'." Toch zegt Klein de nieuwe strandmeester veel succes toe te wensen. „Ik heb begrepen dat de nieuwe man of vrouw juridi sche kennis moet hebben. Maar wat voor diploma's of vaardig heden die ik niet bezit, er verder worden vereist, weet ik echt niet Misschien komen er wel een heleboel juristen op de functie af." En dan grinnikend „Zullen ze wel wat meer salaris moeten gaan bieden, trou wens."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13