Paus toont begrip voor problemen Kerk Samenleving Geen woord over oecumene Feministische predikant beschuldigd van dwaalleer 'Assisi een rare ervaring' DINSDAG 12 JANUAR11993 Brussel i het de landbouw", aldus Kok. BINNENLAND KORT Luitjens De collaborateur Jacob Luitjens, die in Canada lid was van een doopsgezinde gemeente, mag zich ook in Nederland aansluiten bij de doopsgezinden. Dat zegt secretaris E. van Straten van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit in reactie op een brief van doopsgezinden die Luitjens liever buiten de deur houden. Twee doopsgezinden, D. van der Sluis en D. van Uden, hebben alle voorgan gers een brief gestuurd waarin zij vijf voorwaarden noemen waaraan Luitjens moet voldoen voor hij lid mag worden. Zo zou hij be rouw moeten tonen over zijn daden, De brief werd op advies van Van Straten geweerd uit het Algemeen Doopsgezind Weekblad (ADW), omdat er 'in het verleden al voldoende aan dacht aan Luitjens is gege ven'. Voor Van Straten zijn Luitjens en ook mensen die zich antisemitisch uiten wel degelijk broeders en zus ters. ,,lk keur niet goed wat zij deden of doen. Maar er is een gemeente die hen ooit heeft opgenomen en hen daarmee tot broeders en zusters gemaakt heeft en daar kan ik niet aan voorbij gaan", schrijft hij. Boerenorganisaties' De identiteit van de christe lijke boerenstandsorganisa ties ABTB en CBTB bepaalt niet meer het beleid ten aanzien van de belangen behartiging van de boeren. Dit zei voorzitter A. Aalberts van de zuivelcoöperatie Friesland Frico Domo tij dens een jongerendag van zijn organisatie in het Gro ningse Maram. Volgens Aalberts wordt er ten onrechte veel gediscus sieerd over de vraag of de Aartsdiocene Boeren en Tuinders Bond (ABTBJ en de Christelijke Boeren en Tuinders Bond (CBTB) hun identiteit aan de kant moe ten zetten om het belang van hun leden beter te be hartigen. Het is juist hun taak om aandacht te schen ken aan ethische kwesties, zoals genetische manipula tie. „Dat sneeuwt nu vaak onder omdat ze zich teveel op de belangen richten." Aalberts pleitte er daar om voor een nieuwe orga nisatie op te richten die zich puur op economische belangenbehartiging richt. De lijd is volgens hem voor bij dat de dominee of de priester het beleid bepaalt. „Vanuit de kerken wordt steeds kritischer tegen het agrarisch gebeuren aange keken. Ook daar zullen er steeds meer tegenstanders komen dan medestanders. Vroeger was dat ondenk baar." Ook secretaris G.N. Kok van het Landbouwschap zei dat levensbeschouwelijke opvattingen niet meer do minant zijn op het platte land. „De ABTB trekt zich volgens mij niets meer van de bisschop aan. Levensbe schouwelijke opvattingen zijn er nog wel, maar die moeten concurreren met andere zaken zoals milieu, belangenbehartiging in ROME ANP/GPD VERVOLG VAN BINNENLANDPAGINA Paus Johannes Paulus II repte in zijn toespraak tot de bis schoppen met geen woord over de oecumene, het nauw samen werken met andere geloofsgroe- peringen. De leiders van de Ne derlandse RK-kerk hadden in hun rapport juist het belang van de oecumene onderstreept, als een absolute voorwaarde om geloofwaardig over te komen. De bisschoppen vermoeden dat de paus van oordeel is dat zij in hun betrekkingen met an dere kerken de juiste gedragslijn volgen. „De paus heeft niet op 'Paus kan niet overal op reageren alles in het rapport gereageerd", aldus bisschop Bar van Rotter dam. „Hij vindt het goed. Als hij van mening zou zijn dat iets niet moet, had hij dat wel ge zegd", denkt Bar. Simonis legde desgevraagd nog eens uit dat hij oecumene verstaat als het streven naar één kerk waarin het ambt van de paus een wezenlijke plaats heeft. „We moeten ons met el kaar verzoenen, zodat we in ge loof één kudde zijn", aldus Si monis. Volgens hem is er bin nen deze ene kerk ruimte voor pluriformiteit. Hij verwees in dit verband naar de oosterse ker ken, die de paus als hoofd van de kerk erkennen, maar een ge heel eigen liturgie en eigen re gels, zoals gehuwde priesters, kennen. Volgens kardinaal Si monis heeft de paus de leken in de Nederlandse kerk, die een belangrijke rol spelen maar veel onenigheid veroorzaken binnen het episcopaat, een hart onder de riem gestoken. De paus er kent dat de zogenaamde pasto rale werkers een belangrijke taak vervullen en dat zij, 'samen met een groeiend aantal perma nente diakens en leken-vrijwilli- gers steun kunnen verlenen aan de pastorale activiteit'. Simonis herhaalde de woor den van de paus dat leken met een goede theologische basis veel goeds kunnen doen, maar geen parallele clerus mogen worden. Niks geen getrouwde of vrouwelijke priesters dus. De paus schrijft dat 'aan leken priesterlijke taken toevertrou wen een aantrekkelijke oplos sing zou kunnen lijken voor be paalde moeilijkheden van dit moment, maar uiteindelijk uit monden in een verarming van de kerkelijke gemeenschap in zijn geheel'. In dit licht bezien stemt het de paus optimistisch dat het aantal kandidaten voor het priesterschap toeneemt. Bisschoppen: 'Nederland niet langer in uitzonderingspositie' Paus Johannes Paulus II plaatst de Nederlandse Rooms-Katholieke Kerk niet meer in een uitzonde ringspositie. Deze conclu sie trekken de Nederlandse bisschoppen uit de toe spraak die de paus gisteren in het kader van hun vijf jaarlijkse ad limina-bezoek heeft gehouden. Kardinaal Simonis sprak van een 'ui termate evenwichtige, be moedigende toespraak'. ROME ANP/GPD VERVOLG VAN BINNENLANDPAGINA Paus Johannes Paulus II toont veel begrip voor de problemen van de Nederlandse Rooms-Ka- tholieke Kerk. Hij waardeert de 'situatieschets' zoals die voor hem is opgesteld door het Ne derlandse episcopaat en deelt de opvatting dat de Nederland se kerk een 'missionaire kerk' moet worden om haar belang rijkste problemen kleiner worden van het katholieke volksdeel en dalend kerkbezoek het hoofd te kunnen bieden. De paus plaatste de proble men waarmee de Nederlandse kerk als gevolg van de seculari satie kampt, in de context van de Europese kerk. Volgens kar dinaal Simonis heeft de paus al lerlei positieve ontwikkelingen in de Nederlandse kerk ontdekt en is daardoor tot de conclusie gekomen dat Nederland geen uitzondering meer is op de an dere kerken in Europa. „Ik ben persoonlijk getroffen door het evenwichtige oordeel van de paus", aldus Simonis. „Hij is gaan inzien dat onze problemen niet specifiek Ne derlands zijn, maar gelden voor veel andere Europese landen en ook dat ze niet in een handom draai kunnen worden opge- De paus ontving gistermorgen de elf Nederlandse bisschoppen lost". Ook de bisschoppen Bar en Ernst waren deze mening toegedaan. „Het is zeer bemoe digend dat de paus ons plaatst in de grote Europese familie van kerken", aldus Bar. Ernst was tevreden over het feit dat de paus de analyse van de bis schoppen in feite c om een disciplinaire, maar om een dogmatische procedure gaat. Sinds de Tweede Wereld oorlog is er in de Württemberg- se kerk maar één keer een dege lijke procedure geweest. Voss zei gisteren in een reac tie dat bij de voorbereiding niet de noodzakelijke zorgvuldig heid in acht is genomen. Bo vendien heeft zij geen inzicht in de processtukken gekregen en niet de mogelijkheid gehad zich tegen de beschuldiging te ver dedigen. „Het onderhavige boek is niet bekend, laat staan dat het gele zen is." Het is volgens haar dui delijk dat de kerk aanstuurt op een kort proces dat zoveel mo gelijk achter gesloten deuren plaatsvindt. De feministische theologe Jutta Voss, predikante in Stuttgart, moet zich binnenkort verant woorden wegens 'dwaalleer'. In een tuchtprocedure van de re gionale Evangelische Kerk van Württemberg moet worden vastgesteld of zij om die reden uit het ambt moet worden ont heven. De tuchtprocedure was in gang gezet nadat zij in 1988 een boek had gepubliceerd on der de titel 'Het taboe van de zwarte maan. De culturele bete kenis van de vrouwelijke cy clus'. Bisschop Theo Sorg is zelf voorzitter van de tuchtkamer. Tegen de beslissing is geen be roep mogelijk. De kerk wijst erop dat het hen steunt in de initiatieven voor een nieuwe missie in ons land. De oproep van de paus tot eendrachtige samenwerking tussen de bisschoppen plaatste Simonis in het kader van de bij zondere synode van 1980, toen de paus de Nederlandse bis- BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERV. KERK Bedankt: voor Elim: D. Heikoop te Vreeswijk. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Hattem (voor het zendingswerk in de Oekraïne): M. Nap te Zeist; te Rotterdam- Centrum (voor het evangelisatie werk onder etnische minderhe den in het Rijnmondgebied): A.S. van der Lugt te Rijswijk. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Ouderkerk aan den Amstel en te Rotterdam-West: W.N. Middelkoop, kandidaat te EVANGELISCH LUTHERSE KERK Beroepen: te Leeuwarden: S. van Kammen, prop. te Amster dam. schoppen bijeenriep om hun grote onderlinge verdeeldheid te overwinnen. Er is veel meer eensgezindheid gegroeid tussen de bisschoppen, constateerde Simonis. Bovendien staat de kerk een „legitieme pluriformiteit" ook onder bisschoppen toe. Maar zij moeten nog een antwoord vin den op de vraag in hoeverre zij hun meningsverschillen zowel naar collega's als daarbuiten moeten laten blijken. Een voor beeld is het verschil in visie op het katholieke onderwijs tussen bisschop Gijsen van Roermond en de overige bisschoppen. Pax Christi-secretaris Jan ter Laak, die het afgelopen week einde met kardinaal A.J. Simo nis behoorde tot de Nederland se deelnemers aan 'Assisi', om schreef de gebedsdienst voor de vrede als 'een rare ervaring'. Hij is nog maar nauwelijks beko men van zijn reis naar de kou en ellende van Sarajevo en woonde nu een 'intense happe ning' bij, waaraan verrassend veel jongeren deelnamen. Ter Laak vond het heel belangrijk dat er uit de Koran gezongen werd en dat moslimleider Seli- movski door de paus werd om helsd. Ter Laak heeft de indruk dat achter de schermen wordt ge werkt aan een ontmoeting tus sen de paus en de Servisch-or- thodoxe patriarch Pavle. Hij verwacht hier meer van dan van deelneming van Pavle aan de gebedsbijeenkomst, omdat tij dens zo'n ontmoeting dieper op de oorlog in het voormalige Joe goslavië kan worden ingegaan. De les van Assisi is volgens kardinaal Simonis dat mensen weer moeten leren bidden. De situatie in het voormalige Joe- zo uitzichtloos dat zijn mening hulp alleen uit de hemel kan komen. Simonis was als enige Nederlandse bis schop bij de gebedsbijeen komst. De andere bisschoppen hebben wegens drukte afgezien om op een passende manier zondag de afsluitende eucharis tieviering bij te wonen. HET WEER ROB GROENLAND Hagel en natte sneeuw De uitwerking van het monsterach tig lagedrukcentrum tussen IJsland en Schotland werd gisteren zicht baar gemaakt op de Engelse televi sie. Winden van orkaankracht zorg de voor beestachtig weer op de Oceaan, maar ook de kustgebieden werden getroffen door extreem weer. Het noordelijk deel van de Britse Eilanden werd geconfron teerd met koude poollucht en op veel plaatsen sneeuwstormen. Deze koude luchtmassa's konden uitstromen aan de westzijde van de superdepressie, stagneerde emg- zinds boven het zuidoosten van En geland. Daar hield zich het schei- dingsvlak op tussen deze koude lucht en de veel zachtere lucht ten zuiden daarvan. Dit grensvlak slin gerde gistermiddag nog over het midden en zuiden van het land. Over de laagste luchtdruk die in het centrum van de orkaandepres sie is gemeten, heerst nog ondui delijkheid. Veel schepen hadden zich op tijd uit de voeten gemaakt, zodat er weinig luchtdrukmetingen uit het bewuste gebied binnenkwa men. Men heeft zodoende uit de omliggende waarneming een schatting moeten maken, waarbij men op een waarde rond de 915 mb uitkomt zodat men het voorlo pig houdt op een evenaring van het record van 15 december 1985. Dit geldt alleen voor het noordelijk gedeelte van de Atlantische Oce aan in deze eeuw. In het zuidelijk gedeelte komen tropische cyclonen voor en daarin zijn luchtdrukwaar den van onder de 900 mb geme ten. Ons weerbeeld wordt de komende avond en nacht bepaald door een sterke westelijke stroming waarin opgewarmde poollucht over het land uitstroomt. Maar de boven lucht is dan zo koud geworden, dat buien met hagel en natte sneeuw mogelijk zijn. De veel besproken depressie trekt Scandinavië binnen en vult langzaam op tot normale drukwaarden. Een nieuwe randstoring op de oce aan wordt morgenochtend al boven Engeland verwacht, waarbij de voorste frontale regens ons kustge bied binnenschuiven. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Zuid-Noorwegeri: Vrij veel bewolking vooral vandaag buie wind. Morgen waarts enkele opklaringen, maar later op de dag op nieuw bewolking. Middag- temperaturen rond 2 gra- wolkt en enkele buien en vrij veel wind. Morgenoverdag opklarin gen en nog een kleine kans op een bui. Maxima enkele graden boven nul. In de nacht plaatselijk lichte vorst. Denemarken: Vandaag winterse buien en veel wind. Morgenover dag opklaringen en op veel plaatsen droog. Middag- Britse Eilanden: Vandaag wisselend bewolkt en vooral in Ierland en Schotland winterse buien. Vrij veel wind. Morgen vanuit het zuid westen perioden met regen. Maxima van 5 graden in de Schotse Hooglanden tot 8 graden in het zuiden, morgen iets ho gere temperaturen. België en Luxemburg: Vandaag wisselend bewolkt en een en kele bui, in de Ardennen mogelijk ook natte sneeuw. Morgen geleidelijk toene mende bewolking, gevolgd door perio den met regen. Maxima uiteenlopend van 8 graden aan de Belgische kust tot 5 in Luxemburg. Duitsland: Vandaag in het zuiden eerst nog bewolkt en regen. Elders wisselend bewolkt en vooral in Schleswig-Holstein enkele win terse buien. Morgen eerst opklaringen, maar geleidelijk toenemende bewolking. Maxima uiteenlopend van 5 graden in het noorden tot 9 in Beieren. Wolkenvelden, ook af en toe wat zon. Kleine kans op een bui. Maxima circa 19 graden. Handen: n de noordzijde kans op wolkenvelden. Droog. Maxima circa 20 graden. Marokkaanse westkust: Afwisselend perioden met zon en enkele wolkenvelden. Droog. Maxima circa 18 Tunesische kust: Overwegend zonnig. Droog. Maxima on geveer 19 graden. Frankrijk: Vandaag in het noordwesten opklarin gen, ook een bui; in het midden en zui den bewolkt en enige tijd regen. Morgen eerst opklaringen, en plaatselijk mist, in de loop van de <Jag in het westen en noorden opnieuw bewolkt en mogelijk wat regen. Maxima van 8 graden in de Vogezen, rond 11 graden in midden Frankrijk en langs de Kanaalkust, en cir ca 15 graden aan de Riviera. Corsica en Sardinië: Vandaag vrij veel wolkenvelden, morgen perioden met zon. Droog. Maxima onge veer 17 graden. Spanje: Overwegend zonnig, op de Balearen en kele wolkenvelden, en in het noordwes ten veel bewolking en af en toe regen. Maxima in het binnenland en in het noorden 12 tot 16 graden, aan de Cos ta's rond 18 graden. Vandaag in het r Maxima ongeveer 1-5 graden, in de Al- garve iets hoger. Zwitserland en Oostenrijk: Vandaag aan de noordzijde bewolkt en enige tijd neerslag, boven de 1000 me ter als sneeuw. Vandaag aan de zuidkant Hongarije: Vandaag bewolkt en van het wester regen. Morgen wolkenvelden, ook ni dan zon, en droog. Temperaturen c dag ongeveer 6 gra Neerslagkans Mmimumtemp. Middagtemp. Wind WOENSDAG 13 JANUARI 1993 Zon- en maanstanden Zon op 8.42 zon onder 16.50 Maan op 00.00 maan onder 10.34 Waterstanden Katwijk Hoogwater 6.28 en 18.43 Laag water 1.56 en 14.31 Weerrapporten 12 jan 7 u w7 15 12 1 Genève Innsbruck w 17 11 9 34

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12