Leiden Regio Leiden Ruzie over kabel-tv in Merenwijk 'Bij Bambini staat de boel op springen' In Leiden gebeurde helemaal niets Goudvissen populair DINSDAG 12 JANUAR11993 leiden loman leefmans De gemeente Leiden heeft een nieuw logo. De gestileerde leeuw met zwaard en schild met twee sleutels is vervangen door twee gekruiste sleutels die een deur openen. Gistermid dag liet gemeentesecretaris K. de Vries het ontwerp voor het eerst zien aan enkele honder den ambtenaren tijdens een bijeenkomst in de Pieterskerk. De gemeente geeft twee re denen op waarom er een nieuw beeldmerk moest ko men: ten eerste ondergaat de gemeente een grote reorgani satie én het oude logo heeft 'nooit volledig ingang gevon den': „Het diende als een soort keurmerk voor vuilniszakken", staat in de begeleidende brief te lezen. Het nieuwe logo is Nieuw leven voor Leidse sleuteltjes ontworpen door het Amster damse bureau BRS Premsela Vonk. Het ontwerp, de presen tatie en de invoering gaan bij elkaar ongeveer een ton kos ten. Tegelijk met de presentatie van het nieuwe gemeentelogo, ook wel 'huisstijl' genoemd, werd ook een tentoonstelling over historische sleutels en slo ten geopend. Veel van het ma teriaal voor deze expositie, die in de Pieterskerk wordt gehou den, is afkomstig van de Ne derlandse slotenfirma Ups. redactie janet van dijk emiel fangmann roy klopper wim koevoet loman leefmans erna straatsma gert visser (CHEF) wim wegman 071-161417 Automobilist schept fietser Een 14-jarige Leidse jongen is gisterochtend gewond geraakt bij een ongeluk in de Professo- renwijk. De jongen reed om streeks kwart over twaalf over de Burggravenlaan. Een 68-jari- ge Leidse automobilist die uit de Roomburgerlaan kwam, gaf de fietser geen voorrang. De jongen raakte gewond aan het hoofd. Hij kon ter plaatse wor den behandeld. Nieuwe huurders mogelijk de dupe Een kleine zeventig nieuwe huurders in de Merenwijk dreigen het slachtoffer te worden van een conflict tussen de Stichting Kabelnet Merenwijk (SKM) en de Woning bouwvereniging Leiden. Als de partijen niet tot overeen stemming komen, krijgen nieuwe bewoners geen stan daardaansluiting voor kabeltelevisie en -radio. Ze kun nen wel individueel worden aangesloten, als ze de SKM 725 gulden betalen. Reeks inbraken houdt aan leiden Ook in het afgelopen etmaal zijn weer op verschillende plaatsen in Leiden inbraken in woningen en auto's gepleegd. Op vier plaatsen (Kooilaan, Langebrug, Bachstraat en Morssingel) werd gepoogd de autoradio te stelen nadat een ruitje was ingetikt. Inbrekers waren voorts actiefin de Merendonk, Valken horst, Sofiastraat en Surinamestraat. In geen van de gevallen was sprake van een behoorlijke buit. Politie betrapt fietsendief leiden» Een 24-iarige Leidse student is vannacht op het Stations plein op heterdaad betrapt bij het stelen van een fiets. Uit de verklaring van de fietsendief bleek dat hij vaker fietsen steelt om ze na een opknapbeurt in studentenkringen te verkopen. Beroving per bromfiets leiden Een 47-jarige Waddinxveense vrouw is gisteravond op de hoek van de Stationsweg en de Rijnsburgersingel door een bromfietser van haar tas beroofd. De vrouw liep omstreeks 21.45 uur op het zebrapad toen de bromfietser van achteren de tas uit haar hand rukte. Een onbekende getuige achtervolgde de brom fietser die via de Rijsburgersingel in de richting van het Schut tersveld reed. De politie is op zoek naar getuigen van het voor val. Groningen wil alleenrecht levertransplantaties houden leiden roy klopper leiden/groningen jan westerlaken Het Academisch Ziekenhuis Leiden wil vooralsnog niet rea geren op een brief van het Aca demisch Ziekenhuis Groningen aan staatssecretaris Simons (volksgezondheid) waarin dit schrijft dat er in Nederland geen behoefte is aan een tweede cen trum voor levertransplantaties. In de brief, die gisteren is ver stuurd, zegt het AZG dat zo'n tweede centrum zelfs tot ver snippering leidt en bovendien ten koste gaat van de kwaliteit van levertransplantaties. Het ziekenhuis in Groningen is het enige officiële centrum in Nederland voor levertransplan taties. De academische zieken huizen in Leiden en Rotterdam (Dijkzigt) willen deze transplan taties ook uitvoeren en hebben Simons daartoe onlangs een rapport aangeboden. Woordvoerder Ketting van het AZL liet vanmorgen weten, dat de ziekenhuizen in Leiden en Rotterdam hopen dat de staatssecretaris voor hen een gunstige beslissing neemt. Voordat zij op de brief van Gro ningen reageren willen beide academische ziekenhuizen een eensluidend standpunt inne- Het AZG keurt de eventuele aanwijzing van een tweede cen trum af. „Zonder grote investe ringen te plegen, kunnen we eenvoudig doorgroeien naar 100 levertransplantaties per jaar", aldus het AZG. In het Groningse ziekenhuis zijn het afgelopen jaar 51 levertrans plantaties uitgevoerd, waarmee de doelstelling van 50 trans plantaties is gehaald. Staatssecretaris Simons heeft onlangs een concept-regeling Levertransplantaties ter advies voorgelegd aan het College voor Ziekenhuisvoorzieningen en de provinciebesturen. De bewinds man voorziet een groei van het aantal levertransplantaties tot circa 80 in 1996. Het AZG wordt in dit concept-plan aangemerkt als het enige centrum voor le vertransplantatie in Nederland. De WBL begint dit jaar een nieuwbouwproject aan de Veenbes, bij de brandweerka zerne aan de Gooimeerlaan. Er komen 67 woningen, onderver deeld in flats en eengezinswo ningen. Bovendien worden er bedrijfspanden gerealiseerd. De WBL deed bij de stadska- bel een aanvraag om de wonin gen te voorzien van een aan sluiting voor kabeltelevisie en - radio. De stadskabei doet dit gratis, de aanlegkosten worden verrekend via de abonnements prijzen. Het gemeentelijke ka belbedrijf kon de woningbouw vereniging evenwel niet helpen omdat de Merenwijk onder het verzorgingsgebied valt van de SKM. Onaanvaardbaar Dus deed de WBL een aanvraag bij deze Merenwijkse stichting. Die wil wel meewerken, maar vraagt liefst 45.000 gulden voor werk dat bij de Stadskabei dus niets kost. De WBL gaat niet ak koord met deze prijs. „We zou den bijna een halve ton via de servicekosten moeten doorbe rekenen aan de huurders. Dat vinden we onaanvaardbaar", al dus WBL-voorlichtster L. Gon- (^alves. Volgens haar onderhan delt de WBL nog met de SKM over de aanlegkosten. „Want we vinden het niet meer dan nor maal dat onze nieuwe huurders de beschikking krijgen over ka beltelevisie." Rekening Woordvoerder A. Muller van de SKM wil geen enkel commen taar geven op de kwestie. „We zijn intern nog altijd aan het overleggen, dus willen niets naar buiten brengen." Wel wil Muller nog even kwijt dat de SKM ook bij vroegere nieuw bouwprojecten in de Merenwijk meteen een rekening stuurde voor de aanleg van nieuwe ka bel. „Een bedrag ineens en niet via de abonnementskosten. Dat was ons beleid en dat is het nog steeds", aldus Muller. Bod op kinderdagverblijf gedaald tiaar 10 mille De gemeente Leiden houdt re kening met een snel faillisse ment van het omstreden parti culiere kinderdagverblijf Bam bini. De directie van de crèche aan de Boerhaavelaan meldde dit weekeinde een koper te zoe ken, maar wethouder A. van Bochove betwijfelt of daar wel voldoende tijd voor is. „De eco nomische positie is zo zwak, dat sluiting op zeer korte termijn heel wel mogelijk is." De wet houder kan gedupeerde ouders in dat geval geen opvang bie den. Nadat de omstreden directie leden van Bambini zaterdag in deze krant hadden laten weten het dagverblijf te willen verko pen, is grote onrust ontstaan onder ouders die er nog kinde ren hebben. In de loop van het weekeinde belden verscheide- nen van hen met Van Bochove: „Ik heb hen gemeld dat ik ze bij snelle sluiting helaas geen goed alternatief kan bieden. Wel heb ik beloofd in gesprekken een eventuele koper de belangen van de ouders in de gaten te houden. Zij moeten verzekerd zijn van continuering van de dienstverlening en een goede fi nanciële regeling. Verder moe ten ze er op kunnen vertrouwen dat de nieuwe directie capabel Van Bochove zegt volledig te willen meewerken aan een overname. De gemeente zal zich bijvoorbeeld haasten met de toetsing van eventuele gega digden aan de regels in de ver ordening op de kinderdagver blijven. Volgens de wethouder zijn er inmiddels meerdere be langstellenden voor de overna me van Bambini, maar hij wil hun identiteit nog niet prijsge- Van één van de belangstellen den is de naam bekend: direc teur L. van Gulik van de firma Kosmos uit Nieuwerkerk aan den IJssel. Die heeft in novem ber een bod uitgebracht van 30 mille. De directie van Bambini vindt dit veel te weinig. Zij denkt aan minimaal een ton: „Dat is ons goed lopende bedrijf zeker waard." Maar Van Gulik van Kosmos wil dat geld nooit op tafel leg gen. „Het bod van 30 mille is in middels al gedaald tot 10 mille na alle negatieve publiciteit." Hij bevestigt de woorden van Van Bochove. „De financiële positie van Bambini is uiterst zwak, de boel staat op sprin gen." Volgens Van Gulik probeert de directie de problemen te ver doezelen door te rommelen met bedrijfsresultaten. „Zo is de au to die de directie rijdt op kosten van Bambini in een jaar tijd 14.000 gulden meer waard ge worden. Hoogst opmerkelijk." Ook verbaast het hem dat in de boeken slechts een bedrag van 28.000 gulden aan loonkosten is geboekt. „Op grond van de CAO zou je het viervoudige verwach ten." Het verbaast hem dan ook niet dat jaarverslagen niet zijn goedgekeurd door accountants. Personeel In een open brief aan de ouders meldt de Bambini-directie dat bij een verkoop 'in elk geval alle cliënten en contracten worden overgenomen. Ook blijft het personeel in dienst'. De onder handelingen met kopers zou den veelbelovend zijn en ouders hoeven zich geen zorgen te ma ken over het voortbestaan van de crèche. De brief is vanmor gen in het kinderdagverblijf op gehangen en in het schrijven haalt de directie hard uit naar de 'vernietingingsdrang' van de gemeente en de 'leugenachtige beschuldigingen van ex-leid- sters en ex-Bambini-ouders'. Verder onthoudt de directie zich van ieder commentaar. Toen de ouders hun kinderen gisterochtend naar Bambini brachten, troffen ze geen direc tieleden aan. Van de leidsters werden ze ook niet veel wijzer, zij wisten evenmin iets. „Wij hebben in de krant gelezen over de verkoop, maar niemand heeft ons wat verteld", aldus één van hen. Ze hopen dat de garanties in de open brief hard zijn, maar kunnen dat niet goed inschatten. Slechts een leidster is lid van een vakbond. En èls er in het nieuwe dagverblijf geen plaats voor de leidsters is, vrezen ze voor hun toekomst: „We kun nen bij een sollicitatie moeilijk melden dat we bij Bambini heb ben gewerkt." Wethouder Van Bochove zegt bij een verkoop een lans te willen breken voor de huidige leidsters. „Het is ie dereen duidelijk dat zij part noch deel hebben aan de pro blemen." De B en Weetjes werken op de planken aan een nieuw imago leiden De spullen van het failliete computerbedrijf de Infotheek blijven kennelijk heel populair. De inboedel vloog ooit weg tegen prijzen die ver boven de winkelwaarde lagen. En nu zijn dan de goudvissen aan de beurt. Met emmers vol verdwijnen ze uit de vijver. Bewakers van het leegstaande bedrijfsgebouw hebben nu maar een visverbod afgekondigd. Of Infotheek-liefhebbers zich er veel van aantrekken, is nog maar zeer de vraag. foto loek zuyderduin „Leiden had een buitengewoon goed jaar. Terwijl de rest van de wereld in brand stond, gebeur de er in Leiden helemaal niets. Er werd zelfs geen enkele moord gepleegd. Er is geen en kele wethouder om zeep gehol pen, hoogstens werd er een en keling een beetje ingezeept." De burgemeester moet bij het schrijven van zijn nieuwjaarsre de de moord aan de Heren straat over het hoofd hebben gezien maar afgezien daarvan, Leiden is een rustige stad waar slechts weinig gebeurt waarover je je zou moeten drukmaken. Zelfs discriminatie en racisme - (inter)nationaal hét item in 1992 - gaan aan Leiden voorbij, wilde de burgemeester zijn gas ten doen geloven. Maar kijk uit, zei Goekoop: „Het kan hier ook elk moment uitbreken. Wij zul len als gemeentebestuur duide lijk maken dat daarvoor geen plaats is." Het waren de enige serieuze woorden gisteravond op de nieuwjaarsreceptie van de ge meente die, zoals enkele jaren geleden, weer werd gehouden in de schouwburg. Leiden mag dan wel het imago van een in gedut provinciestadje hebben, maar waar maak je het mee dat het voltallige college van B en W met een cabaretprogramma op de planken verschijnt. Al is er dan helemaal niets bij zonders voorgevallen, Leiden werkt hard aan een nieuw imago van een stad waar van al les kan gebeuren. Dat werd gis teravond wel duidelijk. Om te beginnen moet een einde wor den gemaakt aan het imago van 'armlastige stad'. Voor het eerst sinds jaren staat de stad in '93 financieel op eigen benen. De stad heeft een nieuw logo (het werd door de gasten in de schouwburg gisteravond nogal aarzelend ontvangen) krijgt een geheel nieuwe entree bij het station en tracht de aandacht van de landelijke pers te vangen om te kunnen laten zien welke Het college bleek gisteren als cabaretgezelschap de B en Weetjes goed voor een paar aardige grappen. Hier wethouder T. van Rij in actie. foto henk bouwman onbegrensde mogelijkheden er in Leiden zijn. Bambini Tot op heden lukt dat nog niet zo best, al deed wethouder Van Bochove met zijn uitspraken over kinderdagverblijf Bambini een geslaagde poging in die richting. De affaire Bambini vormde meteen de basis voor de meest geslaagde grap in het cabaretprogramma van de B en Weetjes. A la Willy Alfredo werd onder leiding van De la Mar in 'roept u maar' een overzicht van de belangrijkste gebeurte nissen van het afgelopen jaar gegeven. Natuurlijk riep er iemand uit de zaal 'Bambini' waarop Van Bochove zich op de microfoon stortte. Hij kon nog net roepen 'Het-zijn de allergrootste knoei ers' voordat hij door zijn colle ga's de mond werd gesnoerd. „We willen het graag wel betaal baar houden", verklaarde zijn collega De la Mar. Iedereen kreeg een beurt. Wethouder financiën De Vree- ze: „Er komen nieuwe belastin gen op lucht, we zijn pas echt tevreden als iedereen is ge vlucht." Over verkeerswethou der Walenkamp: „Tot nu toe is er geen enkele auto uit de bin nenstad verdreven, ze zijn al leen de weg kwijtgeraakt." Of over wethouder Koek (onder wijs): ,Alle scholen worden zwart verklaard zodat er een speciaal onderwijsprogramma kan komen om de Leidse kinde ren algemeen beschaafd Neder lands te leren praten." Het was een programma van vreugde en jolijt, waarin geen ruimte was voor stevige kritiek of somber makende voorspel lingen waaraan de meeste van dit soort bijeenkomsten lijden. In Leiden gaat het er vooral aar dig en gezellig aan toe, zo leken 'onze' bestuurders duidelijk te willen maken. Hoewel dat pre cies het beeld van de stad is dat ze zo graag zouden willen be strijden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11