Dramatische oproep voor vrede in ex-Joegoslavië Kerk Samenleving Nationale gebedsdag trekt 1100 deelnemers miauw Bisschoppen benadrukken belang van oecumene MAANDAG 10 JANUAR11993 REDACTIE: DICK VAN DER PLAS 071 -1614 21 HET WEER ROB GROENLAND Ongeveer 1100 mensen hebben zaterdag in Amers foort de jaarlijkse Nationale gebedsdag van de Evangeli sche Alliantie en andere christelijke organisaties bij gewoond. Vorig jaar werd een record-aantal van 1200 deelnemers bereikt. Volgens de organisatoren is er sprake van 'een ge bedsbeweging die in stilte groeit. Steeds meer mensen willen leren bidden en vor men kleine gebedsgroepen. Zij geloven dat het gebed de adem van het geloof is'. De boekentafels in de Amersfoortse Joriskerk ga ven blijk van deze ontwik keling. Zo presenteerde de orga nisatie Near East Ministry een 'leerschool voor gebed', riep 'Op de bres voor Ne derland' bezoekers vanach ter de boekentafel op tot 'voortdurend overheidsge- bed' en werd een pleidooi gehouden voor de vorming van 'gebedstrio's' (want 'waar twee of drie verga derd zijn in Mijn naam, daar ben Ik in hun mid den'). Tijdens de bijeenkomst werd lange tijd in kleine groepjes gebeden. Uit een enquête onder de deelne mers van vorig jaar blijkt dat Nederland als gebeds- onderwerp het hoogst scoorde. Daarna volgde Is raël, de eigen gemeente en predikant, gezin, familie en een opwekking onder chris tenen. „Hoogtepunt voor velen was het samen bid den met vreemde mensen." Een evangelische voor ganger uit Irak kwam ver tellen dat bidden ook wer kelijk helpt en de gelovigen beschermt. In zijn gemeen te in Bagdad is tijdens de Golfoorlog slechts één lid gedood, voerde hij aan als bewijs. Terwijl vele anderen de hoofdstad ontvluchtten, bleven de christenen: „Wij waren niet bang. We wisten dat God met ons was." BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Nieuwerkerk aan den IJssel (part-time): J.Noordam, kandi daat te Zoetermeer; te Zoetermeer (nieuwe predikantsplaats): J. van Walsum te Uitwijk. Aangenomen: naar Ermelo-Noord: A. Baas te Wapenveld, die bedankte voor Katwijk aan Zee; naar Drachten: J.K. Bolt te Arum en Kimswerd. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Haarlem-Centrum: J. Staat te Yerseke. Aangenomen: naar Dordrecht: J.H. van der Sterre te Ottoland. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Nieuwegeim F. Pom- stra, kandidaat te Amersfoort; te Bergschenhoek: A. de Braak, kandi daat te Drachten. Beroepbaarstelling: M. Tel, Goeman Borgesiuslaan 169, 3843 XD Harder wijk, tel:03410-21279. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: tweetal te Maarssen: G. Drayer, miss. pred. te Hoogeveen en G.P.M. van der Linden te Doesburg en Doetinchem en Nijmegen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Aalst: A.J. Gunst te Tho- len. Bedankt: voor Vlissingen J.J. van Ec* keveld te Zeist; voor Wolphaartsdijk: L. Blok te Nunspeet; voor Capelle aan den IJssel-West en voor Waarde: P. Melis te Nieuw Beijerland. Depressie van de eeuw In het afgelopen weekeinde is de spanning in het meteowereldje flink opgelopen, toen duidelijk werd dat zich een monsterachtige depressie zou ontwikkelen boven de Atlantische Oceaan. Met bijna ongeloof werden zaterdag de com- puterkaarten bekeken want daarop werd aangegeven dat op zondag middag tussen IJsland en Schot land de diepste noord-Atlantische depressie van de twintigste eeuw zou arriveren. Zaterdagmiddag werd deze wervel ten zuidoosten van New-Foundland (Canadese oostkust) geboren in een gebied met zeer grote tempe ratuursverschillen in de noord- zuidrichting. Tussen 7 en 10 kilo meter werd boven dat gebied een zeer nauwe en uiterst krachtige straalstroom gemeten. Bovenge noemde factoren vervulde een hoofdrol in het uitdiepingsproces van deze superdepressie. Het oude record stond tot gister middag op 915 mb gemeten op 15 december 1986 boven de Atlanti sche Oceaan. Afgelopen zondag middag rond 12.00 werd deze waarde ten noordwesten van Schotland bereikten later op de middag zakte de druk in de kern tot onder deze historische waarde van 915 mb. Dit superlagedrukgebied bracht in het hele gebied tussen IJsland en Schotland noodweer met orkaan winden, zware regens en een zeer hoge zeegang. Wat ook zonder meer hoogst uitzonderlijk genoemd mag worden is de lange tijdsduur waarin deze extreem lage lucht druk wordt gemeten. Tot vanavond blijft de luchtdruk in het centrum onder de 920 mb (een waarde die op onze barometers op de schaal verdeling niet voorkomt) en kiest dan positie tussen IJsland en Noor wegen. Op windgebied werd het gistermid dag langs de Nederlandse kust ook even spannend. Vooral het noorde lijk kustgebied kreeg er in de na middag en vooravond flink van langs met een zuidwesterstorm. Op de Wadden kwam het tot windsto ten van 110 km/uur. Ook in onze regio kwam het tot in de bebouwde kom tot windstoten van boven de stormkracht. Vandaag blijft een golvend front in de buurt met storm aan het strand en van tijd tot tijd gutsende regens. Morgen een gure dag met felle op klaringen en felle buien bij 6 tot 8 graden en het einde van deze on stuimige periode is deze week nog niet in zicht. HET WEER IN EUROPA door Jan Kruis COLOFON Zuid-Noorwegen: Veel bewolking en buien, in het binnenland moge lijk ook sneeuw. Veel wind, morgen iets afne mend. Maxima ongeveer 4 graden. Zuid-Zweden: Vandaag meest bewolkt en enige tijd regen. Morgen een enkele opklaring maar tamelijk veel buien Maxima ongeveer 4 gra selijk lichte Denemarken: Bewolkt, perioden met re gen en tamelijk veel wind. Morgen een enkele opkla ring. Middagtemperatuur dalend naar circa 6 gra den. Britse Eilanden: Half tot mogelijk met sneeuw. Veel wind. Maxi ma van 3 graden in het noorden tot circa 8 graden in het zuidoosten. België en Luxemburg: Overwegend veel bewolking en vooral morgen enige tijd regen. Maxima onge veer 10 graden, morgen enkele graden Duitsland: Vooral in het midden en noorden be wolkt en nu en dan regen, in de loop van morgen van het westen uit enkele opkla ringen. Maxima ongeveer 10 graden, in de loop van morgen minder zacht. Wolkenvelden, ook af en toe wat zon. Kleine kans op een bui. Maxima circa 19 graden. Canarische Eilanden: Wolkenvelden, aan de zuidstranden pe rioden met zon. Droog. Maxima circa 20 graden. Marokkaanse westkust: Wolkenvelden, vooral in het noorden komt de zon wat meer door. Droog. Maxima circa 17 graden. Tunesische kust: Overwegend zonnig, vooral morgen ook wolkenvelden. Droog. Maxima ongeveer 18 graden. Frankrijk: Bewolkt en vooral vandaag in het noor den nu en dan regen, in de loop van morgen ook in het midden en zuiden van Frankrijk. Aan de riviëra droog en af en toe zon. Maxima ongeveer 10 graden en aan de Cóte d'Azur circa 17 graden, in de loop van morgen minder zacht. Corsica en Sardinië: n droog. Maxima on geveer 17 graden. Spanje: Overwegend zonnig, op de Balearen en kele wolkenvelden, en in hét noordwes ten tamelijk bewolkt en mogelijk wat re gen. Maxima in het binnenland en in het noorden 11 tot 15 graden, aan de zuide lijke Costa's rond 18 graden. Overwegend zonnig, maar in het noor bewolkt en mogelijk wat regen, (ima ongeveer 15 graden, in de Al- garve enkele graden hoger. Zwitserland en Oostenrijk: Aan de noordzijde tamelijk bewolkt en vooral op morgen enige tijd neerslag. Aan de zuidkant van het Alpenmassief t waarschijnlijk droog. Temperatuur op 2000 meter in Zwitser- 3t vriespunt, in Oostenrijk ongeveer min 4 graden. Maxima van 4 graden bij Wenen tot 9 in de omgeving Hongarije: Wolkenvelden, ook nu en dan zon, in de morgen bewolkt maar nog droog. Temperaturen overdag ongeveer 5 graden. Polen: Veel bewolking en vooral in het noorden en op morgen af n toe regen. Maxima rond 5 graden. Tsjechië, Slowakije: Veel bewolking en vrijwel overal droog. Maxima rond 5 graden. Italië: i het noorden mogelijk enkele wolken velden of mist. Overigens perioden met n droog. Maxima uiteenlopend van 8 graden in de Povlakte tot circa 16 gra den op Sicilië. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. DINSDAG 12 JANUAR11993 Zon- en maanstanden Zon op 08.43 zon onder 16.49 Maan op 22.42 maan onder 10.13 Waterstanden IJmuiden Hoogwater 6.07 en 18.26 Laagwater 3.53 en 14.06 Weerrapporten 11 jan 7 uur: KORTWEG Forumgesprek De samenwerking tussen ka tholieken en protestanten is het centrale thema tijdens een forumgesprek in de Klei ne Kerk in Voorhout. Con creet wordt gesproken over de» samenwerking tussen de katholieke parochie in het dorp en de plaatselijke her vormd/gereformeerde kerk gemeenschap. Pastoor C.J.Th. Bockxmeer en dominee C.J. de Jong zul len in korte toespraken ver tellen welke mogelijheden zij zien in samenwerking tussen de beide geloofsgroeperin- gen. Alle aanwezigen kunnen vervolgens aan het forumge sprek deelnemen. Behalve de twee sprekers hebben in het forum zitting een lid van het kerkbestuur van de parochie en een lid van de federatie- raad van de hervormde/gere formeerde kerkgemeen schap. Volgens de organisatoren is het niet de bedoeling dat dc sprekers elkaar gaan be strijden over wat er al dan niet mogelijk is. „Het zal er om gaan naar elkaar te luis teren: welke ideeën leven er ten aatlzien van mogelijke samenwerking tussen beide kerkgenootschappen? Wij willen die ideeën verzame len. En we hopen dat er ook iets mee gaat gebeuren." Het forumgesprek wordt gehouden op zondag 17 ja nuari en wordt geleid voor burgemeester M.E.B. de Goeij-Smulders, Het begint om 19.00 uur. Moker Godfried Claassen, pastor en kunstenaar, is komende woensdag te gast in de radio uitzending van Moker, het media-overleg van de kerken in Rijnland en de Bollen streek. Dominee G.H. van de Bom uit Leiden houdt een overdenking. De uitzending op woensdag duurt van 16.30 tot 17.00 uur en wordt op zondag herhaald van 19.00 tot 19.30 uur. Moker zendt uit op de FM 105.7 en via de. kabel op de FM 88.1. Ontmoetingsdienst De Baptistengemeente Ich- tus in Alphen aan den Rijn houdt op zondag 17 januari een 'ontmoetingsdienst' in de aula van de Ichtusmavo aan de Henry Dunantweg 1. Medewerking wordt verleend door het koor The Revival- singers en een combo uit Katwijk. Als spreker is aange trokken Th. Niemeijer uit Maarssen. De dienst begint om 18.30 uur en iedereen is .welkom. Drietour Reizen Dc Interkerkelijke stichting Drietour Reizen heeft haar programma voor 1993 gepre senteerd. De organisatie richt zich op reizen naar bijbelse landen en biedt een pro gramma met een 'kerkelijk karakter'. Dat houdt onder meer in dat de zondag zoveel mogelijk in ere wordt gehou den en er dagelijks korte dag sluitingen worden gehouden. De gids bevat onder meer reizen naar Israël, Egypte, Jordanië, Griekenland, Turkeije. Marokka, Indonesië en Zuid-Afrika. Ook zijn er speciale jeugdreizen en rei zen voor mensen met een handicap. De stichting heeft geen winstdoelstelling. Even tuele overschotten worden besteed aan kerkelijke of an dere goede doelen. Het adres van Drietour is Postbus 162, 3970 AD Driebergen (03438- 12844). ROME ANP VERVOLG VAN VOORPAGINA Willen de kerken geloofwaardig werken, dan is een absolute voorwaarde dat ze zich ontdoen van het beeld van verdeeldheid, gerichtheid op zichzelf, eenken nigheid en rivaliteit dat ze in de publieke opinie nog steeds aan kleeft. Dat schrijven de bis schoppen bij hun vijfjaarlijkse werkbezoek aan Rome in een rapport over de situatie in de Nederlandse kerkprovincie. De polarisatie binnen de Ne derlandse kerk is volgens de bis schoppen in belangrijke mate te wijten aan een verschil in visie op de secularisatie (ontkerkelij king). Aan de ene kant staan ge lovigen die de positieve aspec ten van secularisatie onderstre-v pen en daarbij termen als be vrijding en emancipatie gebrui ken. Deze groep pleit voor ver anderingen in de liturgie en de kerkelijke structuren. Anderen daarentegen hebben vooral oog voor de negatieve gevolgen van de secularisatie, voor het afbreken van de tradi tionele geloofsovertuigingen en morele normen. Zij pleiten voor terugkeer naar de overgeleverde leer en normen. Het gevoel van verbonden heid (communio) tussen gelovi gen en bisschoppen kan wor den versterkt door een verhel dering van de verantwoordelijk heden en bevoegdheden van de bisschoppen en andere ambts dragers en de leken. Ook zal het saamhorigheidsbesef tussen de gelovigen toenemen, als bis schoppen hun standpunten en beslissingen inhoudelijk verant woorden en zich zorgvuldig door andere gelovigen laten ad viseren. Voor het jongerenpastoraat is het belangrijk aan te sluiten bij het authentiek verlangen van tal van jongeren naar religieuze er varingen. Daarbij is een pro bleem dat de gemiddelde leef tijd van de toch al weinige pas tores steeds hoger wordt. De bisschoppen onderstrepen het belang van de inschakeling van vrijwilligers en pastoraal werk (st)ers bij de catechese en pas torale en missionaire taken waarvoor geen wijding noodza kelijk is. Gebedsdienst van religieuze leiders in Assisi BOES Christenen, moslims en jo den hebben het afgelopen weekeinde tijdens het vre desgebed in Assisi een dra matische oproep gedaan voor vrede in het voormali ge Joegoslavië. „Een derge lijke tragedie kan niemand onverschillig laten, houdt iedereen uit zijn slaap", zei paus Johannes Paulus II, die het initiatief voor de in terreligieuze bijeenkomst had genomen. ASSISIANP De paus riep de wereldgods diensten op de krachten te bun delen om een einde aan de oor log te maken. Zij moeten de 'politiek van haat en discrimi natie' krachtig veroordelen en zich inzetten voor het recht op godsdienstvrijheid. „Religie als excuus voor ongerechtigheid en geweld is een verschrikkelijk misbruik, dat door allen die in God geloven veroordeeld moet worden." Tijdens de eucharistieviering op zondag sprak de paus schan de van de 'absurde schending van de mensenrechten' en her innerde hij de duizenden deel nemers aan de verschrikkelijke ervaringen van de Tweede We reldoorlog. „Deze ervaring wordt de laatste jaren opnieuw beleefd en breidt zich op de Balkan alsmaar verder uit." De paus bad de deelnemers aan het vredesoverleg in Genè- ve 'moed en wijsheid' toe. Za terdagavond, aan het begin van de bijeenkomst, had hij heel Europa opgeroepen het gebed te gebruiken als wapen om een einde aan de oorlog te maken. Later op de avond hielden de deelnemers met fakkels en olielampen een gebedswake in de straten van Assisi. Op de bijeenkomst waren vertegenwoordigers van alle rk bisschoppenconferenties in Eu ropa aanwezig. Verder waren anglicanen en protestanten ver tegenwoordigd en was er een grote islamitische en een kleine joodse delegatie. De orthodoxe kerken waren geheel afwezig: de Servisch-orthodoxe patriarch Pavle had onder drük van zijn collega's afgezien van deelna me. De Bosnische moslimleider Jacub Selimovski sprak van 'een verschrikkelijke apocalyps' en 'een volkerenmoord op de mos lims'. Bosnië, waar de verschil lende bevolkingsgroepen lange tijd in harmonie leefden, is in middels doordrenkt met het De gebedsdienst van de religieuze leiders werd gehouden in de St. Franciscus basiliek in Assisi. foto ap bloed van onschuldige mensen. „De tuinen van weleer bestaan niet meer, maar alleen nog de begraafplaatsen, waar de slacht offers van moord, armoede, kou en honger liggen." „Hoe kan Europa toelaten dat een hele natie, een Europese natie, ten onder gaat", vroeg Selimovski zich af. „Hoe kan Europa zijn handen in onschuld wassen?" Bisschop Vinko Puljic van Sarajevo voegde daar geë motioneerd aan toe: Help ons, laat ons niet alleen!" Hij wees erop dat de helft van alle gelovi gen uit zijn bisdom inmiddels gevlucht is. pREPRRRR.. PRRR.. PRRR--

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8