Leiden Regio 'Parmentier snel slopen' 3-DAAGSE SOPIBKIORJIS 179 IJ» H1 -Ml Sociale dienst weert racisten Weinig vraag naar nieuwe identiteitskaart \W\ Makelaars: bouw meer dure huizen Leiden rijp voor eigen 'Hiswaatje' MAANDAG 11 JANUAR11993 971 7 'gert visser (CHEF) Leiden wil af van onveilig kraakpand Als de rechter begin volgende maand beslist dat de En gelse krakers het Parmentier-complex aan de Lammer markt moeten verlaten, mag het pandtlirect daarna wor den gesloopt. Dat heeft het college van B en W besloten. In Leiden geldt normaal de regel dat er pas mag worden gesloopt als er ook een vergunning voor de nieuwbouw is: „Daar zijn we ditmaal van afgeweken. Liever een gat dan een brandhaard", aldus wethouder T. van Rij (PvdA- ruimtelijke ordening). leiden loman leefmans In het vervallen complex zit al meer dan een jaar een groep Engelse krakers. Zij zijn tot dus ver ongemoeid gelaten omdat er nog weinig schot zit in de nieuwbouwplannen. Die wor den vertraagd door verschillen de langdurige procedures. Zo hebben omwonenden schrifte lijk protest ingediend tegen de komst van de Koets-O-theek en een hoog flatgebouw op die lo catie. Totdat al deze bezwaren zijn behandeld, kan er nog geen steen op de ander worden ge metseld. Tot voor kort wilde de ge meente ook niet dat het com plex alvast werd gesloopt uit angst dat ze lange tijd met een Fabriek wordt opslagplaats leiden De fabriekshal en kantoorruimtes van t ma Deckers aan de Lammenschansweg worden opslagplaats. Deckers is verhuisd naar Zoeterwoude. De oude panden zijn verkocht aan de voormalige 'buurman', autobedrijf Kempe- neers. Eigenaar J. Kempeneers liet desgevraagd weten dat de ruimtes voor de opslag van goederen zullen worden gebruikt. Gewonden bij vechtpartij leiden Bij een vechtpartij in een eetgelegenheid aan de Steen straat zijn vannacht twee gewonden gevallen. Rond twee uur ontstond een woordenwisseling tussen eigenaar en personeel en vier bezoekers die zich vervelend gedroegen. De eigenaar sloeg daarbij met een stuk hout een 26-jarige man op de schouder. Een 24-jarige bezoeker werd door een personeelslid op het hoofd geslagen. De 24-jarige man en ook een 21-jarige man die aan zijn hand werd verwond, moesten naar het AZL worden overgebracht. Zwitser in verkeerde stad leiden Een 40-jarige Zwitser zaaide zaterdagavond rond elf uur verwarring toen hij hotel Nieuw Minerva aan de Beestenmarkt binnenkwam. Hij ging in de lounge zitten en weigerde te ver trekken ondanks het verzoek van het personeel. Hij hield bij hoog en bij laag vol dat hij in zijn vertrouwde hotel in Amster dam was. Uiteindelijk kon de Leidse politie hem ervan overtui gen dat hij in de verkeerde stad was beland. Daarop droop de Zwitser af richting station. Betrapte inbrekers vrijuit leiden Een 41-jarige bewoner van de Valkenhorst betrapte gis teravond rond tien voor negen een inbreker in zijn keuken. Hij vroeg de man om zijn woning de verlaten. Die gaf daar gehoor aan. Aan deLangestraat betrapte een 23-jarige man gisteravond rond negen uur ook een onbekende. Die sprong hierop het raam uit en stapte op zijn fiets. Een fietsende getuige van de klimpartij sprak hem hierop aan. Eerst leek de inbreker mee te willen gaan met de getuige, maar even later besloot hij zich toch maar uit de voeten te maken. leiden rudolf kleun De Leidse sociale dienst weert mensen die zich in zijn gebouw discriminerend hebben uitgela ten of agressief gedragen. Voor de afhandeling van hun uitke ringsaanvraag moeten zij dan een plaatsvervanger sturen. Tot nu toe is de regeling vier keer toegepast, aldus directeur S. Noorman. Noorman: „Als mensen wor den verwijderd sturen we ze in eerste instantie een brief. We bieden daarin dan de gelegen heid om excuses aan te bieden. Meestal gaat het bij agressief gedrag ook om een uitbarsting waarvan de betrokkene de dag erna ook echt spijt heeft. In dat geval is het wat ons betreft 'zand er over'. Als dat niet zo is, mogen ze hier niet meer ko men. Dan moeten ze maar een vervanger sturen. Hun echtge- grote, braakliggende, kale vlakte tussen Lammermarkt en Ma- renpoortkade zat opgescheept. Dus werden bouw- en sloopver gunning aan elkaar gekoppeld en konden de bewoners blijven zitten. Na alarmerende berichten over brandgevaarin het Par mentier-complex voor de verwarming worden houtka chels gebruikt eiste de ge meente afgelopen november dat de Katwijkse projectontwik kelaar De Lange/Van der Plas zorgde dat het complex werd ontruimd. De eigenaar spande vervolgens een kort geding aan tegen de ongeveer vijftig bewo ners. „Maar de rechter zal niet snel beslissen dat er ontruimd mag worden, als vervolgens met het complex niets gebeurt. Leiden krijgt wellicht zijn eigen 'Hiswaatje'. De directie econo mische zaken en de directie van de Groenoordhallen proberen Leidse instellingen die zich met watersport en watertoerisme bezighouden (verschillende ver enigingen en werven) warm te krijgen voor een jaarlijks terug kerende tentoonstelling. Volgens wethouder J. Walen kamp zijn de geesten rijp voor een Leidse Hiswa. De laatste ja ren hebben veel mensen de 'Waterstad' Leiden leren ken nen. Door de binnenstad varen en langs de groene singelranden is uitgegroeid tot een 'topattrac tie'. In de nota over de Leidse eco nomie tot 2000 is te lezen dat Leiden nog 'veel potentie' heeft om de waterrecreatie verder te ontwikkelen. Vooral de door- vaarbaarheid van het stadscen trum, waarvoor het rijk een sub sidie van ruim twee miljoen gulden heeft verleend, speelt daarbij een belangrijke rol. Begin volgende maand beslist de rechter over een eventuele ontruiming van het Parmentier-complex aan de Lammermarkt. FOTO HENK BOUWMAN Daarom hebben we besloten steld op de maatregel van de zoeken, want voor normale rekening gehouden met het feit dat de meesten van ons zullen dat er direct daarna gesloopt gemeente: „Als ze maar niet huisvesting komen we niet in dat het eind januari afgelopen uitzwerven over bestaande en denken dat we ook uit Leiden aanmerking", aldus een van de zou kunnen zijn met het Par- nieuwe kraakpanden in Leiden, weggaan. Ik heb bijvoorbeeld bewoners. mentier-complex: „Binnen nu Wé kunnen per slot met dit werk tot zeker na de zomer. Dat en een paar weken moeten we weer niet onder de brug sla- wordt dus een ander kraakpand Anderen hadden eigenlijk al naar iets anders uitzien. Ik vrees pen." mag worden", aldus Van Rij. Onder de brug De Engelsen reageren teleurge regio eric jan weterings De invoering van de identiteitskaart van de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) is in de Leids/Alphense regio geen succes. Veel gemeenten hebben de kaart nog niet ingevoerd, omdat ze eerst wil den afwachten of het ministerie van bin nenlandse zaken niet zelf een identiteits bewijs zou uitgeven. Inmiddels bereikten ministerie en VNG daarover een ak koord. In gemeenten die de VNG-kaart op 1 januari wel invoerden (a 30,50 gul den) is er nauwelijks vraag naar. Vanaf 1 januari zou de nieuwe identi teitskaart op elk van de 646 gemeente huizen in Nederland verkrijgbaar moe ten zijn, maar tot dusver is dat maar in ongeveer 400 plaatsen het geval. Welke dat zijn kan de VNG niet zeggen. „Dat houden we wel bij, maar die lijst is niet Grote regiogemeenten als Leiden en Katwijk hebben met een beslissing ge wacht tot duidelijk was of het ministerie van binnenlandse zaken zou vasthouden aan haar voornemen een eigen identi teitskaart uit te geven. Ook Ideinere ge meenten als Leiderdorp wachten nog even af. Na overleg hebben de VNG en het ministerie een paar dagen geleden een akkoord bereikt. De VNG gaat in elk geval door met haar project, verzekert een woordvoer der. „De identiteitskaart is er op verzoek van onze leden, de gemeenten in Neder land. Twee jaar geleden is de invoering op 1 januari 1993 al aangekondigd en er is geen enkele reden om die nu te stop pen." In het akkoord dat met het minis terie is bereikt blijft de ontwikkeling en uitvoering van de kaart in handen van de VNG, terwijl Binnenlandse Zaken staats rechtelijk verantwoordelijk wordt. Vol gens het ministerie gaat de overeen komst uit van een geheel nieuwe kaart, die in 1995 beschikbaar moet zijn. Wel zou het nieuwe identiteitsbewijs sterk op de VNG-kaart lijken. Optimistisch Het aantal van 400 gemeenten dat mo menteel meedoet noemt de woordvoer der 'bepaald niet slecht'. Het feit dat veel grotere steden (waaronder de grote vier Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag) niet meedoen, doet daar volgens hem niets aan af. „Veel gemeenten heb ben nog geen besluit genomen. Wij blij ven optimistisch, want nog elke dag krij gen we aanvragen binnen." Ook in de Leids/Alphense regio zijn het overwegend kleinere gemeenten die de kaart verstrekken, vooral in de Duin en Bollenstreek. Alphen aan den Rijn is de grootste regiogemeente die heeft be sloten de kaart per 1 januari in te voeren. Deze week heeft zich echter nog niet één klant op het Alphense gemeentehuis ge meld. Dat geldt ook voor kleinere gemeenten als Noordwijk, Noordwijkerhout en Oegstgeest. Andere gemeenten als Rijn- woude en Lisse besloten weliswaar de kaart te gaan verstrekken, maar hebben deze nog niet in voorraad. Naar ver wachting is dat over enkele weken wel het geval. Overigens heeft ook in deze plaatsen nog niemand naar het nieuwe identiteitsbewijs gevraagd. Reddingsbrigade Apeldoorn wint kampioenschap leiden loman leefmans Een ploeg van de Apeldoornse Reddingsbrigade is gisteren in het Vijfrpeibad aan de Boshui- zerlaan nationaal kampioen reddend zwemmen geworden. Uden werd tweede en de Leidse ploeg werd uiteindelijk twaalf de. Aan de wedstrijden deden 22 formaties mee. De organisatie van het kam pioenschap was in handen van de Leidse Reddingsbrigade (LRB) die dit jaar op 5 juli haar 75-jarig bestaan viert. Bij wed strijden reddend zwemmen moeten ploegen van vier perso nen een bepaalde opdracht ver vullen. Afgelopen zaterdag moesten 'drenkelingen met brandwonden' veilig aan wal worden gebracht. De 'slachtof fers' waren gewond geraakt bij een ontploffing op een boot. De EHBO was eveneens aanwezig. Volgens woordvoerder R. van der Vegte van de LRB worden dit jubileumjaar nog meer bij zondere activiteiten gehouden. VAN MAANDAG T/M WOENSDAG - ZOLANG DE VOORRAAD STREKT! 1 OVENVERSE'WITTEli 1 BOLLEN 1 A STUKS 1 verpakt 1 ELDERSTtBT SSKjglHALFVOLLE t ff VANILLE 1 i YOGHURT LITERPAK I ELDERS Jt95" I RIJK GEVULt BAMI PAKKE' 500 GRAM elders24€ 1 GEHAKT|^^^^\ halfomhalf! HEEL KILO j leiden rudolf kleun noot, broer, zus, vader. Dat maakt niet uit. We doen ze daardoor niet te kort, hun recht op uitkering wordt niet aange tast." Dat laatste is een groot ver schil met de opstelling van de Haagse sociale dienst die racis ten niet verder wil helpen als ze het gebouw zijn uitgezet. Vol gens Noorman is het op die ma nier straffen van uitkeringsge rechtigden ook geen taak van de dienst. Wel vindt ze dat de dienst eventueel aangifte moet doen bij de politie zodat Justitie iemand verder kan afhandelen. Maar er zijn haar geen gevallen bekend van aangiften. Hoewel de dienst mensen de kans geeft terug te komen op hun uitlatingen, zegt Noorman dat racistische uitingen en agressief gedrag absoluut niet acceptabel zijn binnen een openbaar gebouw als dat van de sociale dienst. „Bovendien heb ben de mensen die hier werken den Rijn bestaat geen gedrags- toch al een baan die veel van lijn otn racistisch gedrag bij de hen vraagt. Die moet je enige sociale dienst aan te pakken, bescherming bieden." Volgens een woordvoerder zijn Bij de gemeente Alphen aan er geen gevallen van bekend. „Daarom is er geen behoefte aan een regeling. Mocht het on verhoopt wel een keer voorko men, dan moet naar bevind van zaken worden gehandeld Badkamerzingen in Groenoord In buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat begint op woens dag 20 januari de cursus 'bad- kamerzingen'. Voor 135 gulden kunnen belangstellenden acht weken lang van 20.00 tot 22.00 uur meezingen. Aansluitend op de cursus kan worden deelge nomen aan het 'badkamerkoor'. Dit koor treedt op 24 januari op in buurthuis Groenoord. Aan vang 14.30 uur. Bijeenkomst over gastouderopvang Het gastouderbureau van de Centrale Organisatie Kinderop vang houdt op 25 januari een informatie-avond over gastou deropvang. De bijeenkomst, die bedoeld is voor mensen die in teresse hebben om gastouder te worden, wordt gehouden in het gebouw van de Stichting Wel zijn Leiden aan de Breestraat 117. Aanmelden: tel. 122441. De druk op de huizenmarkt is het afgelopen jaar verder toege nomen. Een koophuis in Zuid- Holland kostte het afgelopen jaar gemiddeld 199.700 gulden. In 1991 was dat nog 182.800 gulden. Bovendien liep de ge middelde tijd dat een huis te koop stond terug van 96 tot 76 dagen. Om de krapte op de markt terug te dringen moeten er volgens de Nederlandse Ver eniging van Makelaars (NVM) meer huizen worden gebouwd in de prijsklasse tussen 225.000 en 300.000 gulden. Volgens voorzitter Max Sedelaar van de NVM-afdeling Leiden geldt dat ook voor deze regio. „Bouwen in die prijsklasse be vordert de doorstroming. Daar door komen ook goedkopere huizen vrij." Sedelaar pleit er voor dat niet alleen projectont wikkelaars, maar ook gemeen ten zich gaan bezighouden met het bouwen in deze prijsklasse. „Gemeenten richten nu hun aandacht op de onderkant van de markt. Premie A- en de goedkoopste vrije sectorhuizen. Maar duurder bouwen en daar de voorwaarde van doorstro ming aan koppelen kan zeker zoveel effect hebben." Volgens Sedelaar is de wijk Oosthout in Voorhout een goed voorbeeld van een dergelijke aanpak. De makelaars zijn overigens niet bepaald ontevreden over de huizenmarkt. Met de kortere verkooptijd en met de prijsstij ging van landelijk acht procent (Zuid-Holland: negen procent) spreekt Sedelaar zelfs ronduit van een 'hele goede markt'. Vol gens Sedelaar is er absoluut geen sprake van het de pan uit rijzen van de prijzen en vervol gens weer instorten zoals dat eind jaren zeventig gebeurde. „Toen kon het gebeuren dat, als iemand een nieuw huis kocht en dat tien maanden later werd opgeleverd, het een ton meer waard was. Bij vijf procent infla tie zijn de huidige prijsstijgin gen niet extreem". Bedrijfspanden Minder goed gaat het op de markt voor bedrijfspanden. Be gin 1992 zag het er zelfs uiterst somber uit. In het eerste kwar taal daalde de omzet aan kan toor- en winkelpanden zelfs met 25 procent. Die tendens zette uiteindelijk niet door. De terugval over het hele jaar bleef beperkt tot tien procent, veel minder dan verwacht. Die lan delijke ontwikkeling komt vol gens Sedelaar helemaal overeen met die in de regio. „Uiteinde lijk is de Randstad met steden als Rotterdam, Den Haag, Am sterdam en ook Leiden, bepa lend voor de markt." Verbaasd over de gang van zaken is Sede laar niet. „Je kunt niet ontken nen dat er iets aan de hand is in het bedrijfsleven. Het weerspie gelt de recessie. Beleggers heb ben inmiddels al geniime tijd veel meer belangstelling voor woningen, een markt die wel al tijd goed is blijven gaan." Door de steeds verdergaande specialisatie is het overigens niet zo dat voor de makelaats de huizenmarkt een compensa tie betekent voor de slechte za kelijke markt. Sedelaar: „Er zijn nauwelijks makelaars die zich zowel met bedrijfspanden als met woningen bezighouden. En zelfs binnen de verschillende markten zijn er steeds meer ge specialiseerde kantoren, zoals voor bestaande bouw of nieuw bouw."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7