Frankrijk wil kampen met geweld bevrijden Buitenland Irakezen stelen wapens in Kuwayt Somalische wapenmarkt doelwit vs-militairen Diana wil snel scheiden 'Situatie Singapore zonder steun hachelijk' Warm welkom in Hebron Vliegtuig over de kop: alle inzittenden gered Rexrodt doorkneed in politiek en economie MAANDAG 11 JANUAR11993 Geen haast met begraven Marcos manila» De doden kunnen wachten. Vanuit deze overweging heeft ex-presidentsvrouw Imelda Marcos er mee ingestemd dat de herbegrafenis op de Filipijnen van haar man, ex-president Ferdinand Marcos, wordt uitgesteld. Ze zei dat het meer dan 40 jaar heeft geduurd voordat Napoleon Bonaparte in Frankrijk werd begraven. Ze is bereid te wachten tot de Filipijnse regering eraan toe is haar man de eer te geven een begrafenis in Mani la die hij verdient, voordat ze zijn stoffelijk overschot op Hawaii ophaalt. President Fidel Ramos heeft er geen bezwaar te gen dat het lijk van de ex-president naar de Filipijnen terug komt, maar hij wil dat het in diens noordelijke vaderstad wordt begraven. Ramos heeft het verzoek van de nabestaanden om een begrafenis in Manila van de hand gewezen, omdat hij bang is voor rellen. Bulatovic president Montenegro podgoricaDe huidige president van Montenegro, Momir Bula tovic, heeft gisteren de tweede ronde van de presidentsverkie zingen ruimschoots gewonnen, zo heeft de kiescommissie van daag meegedeeld. Bulatovic kreeg 63 procent van de stemmen, zijn rivaal Branko Kostic 37 procent. Bulatovic is voorzitter van de alleenregerende Democratische Partij van Socialisten (voor malige communisten). Reynolds weer premier Ierland londen Albert Reynolds, de grote verliezer van de parlements verkiezingen in november, blijft premier van Ierland. Het parle ment zal Reynolds morgen tot leider kiezen van een coalitiere gering met de grote winnaar van de verkiezingen, de Labour Party. Aan de vorming van de regering is zeven weken onder handelen vooraf gegaan. Een speciaal congres van de Labour Party hechtte gisteren zijn goedkeuring aan het regeerakkoord. Dodental godsdienststrijd India loopt op bombay Het dodental van vijf dagen geweld tussen moslims en hindoes in het westen van India is tot 170. Vanmorgen kwamen acht mensen om het leven bij gewelddadigheden in Bombay. Ook gisteren deden zich in Bombay en andere plaatsen op grote schaal rellen voor, die het gevolg zijn van de verwoesting van de moskee in Ayodhya op 6 december. Extra politie- en legertroe- pen kunnen de situatie in Bombay niet onder controle krijgen, vermoedelijk ook omdat politie en leger zich tot nu toe terug houdend hebben opgesteld in de rellen. Gewapenderhand is er nauwelijks opgetreden om de rellen te stoppen. Auto's uit centrum Italiaanse steden rome» Het autoverkeer in een groot aantal Italiaanse steden is aan banden gelegd om de met name door het mooie weer toenemende vervuiling en smogvorming door koolmonoxyde terug te dringen. Rome sloot gisteren het centrum voor vier uur (van 17.30 - 21.30 uur), nadat vijf van de negen snuffelapparaten de afgelopen week alarm hadden geslagen. De maatregel wordt vandaag herhaald. Florence was gisteren acht uur taboe voor auto's. Triëst, Varese, Milaan, Bolzano, Bologna en Turijn heb ben ok beperkende maatregelen genomen. Doden bij busongeluk Argentinië buenos aires» Bij een ongeluk tussen drie bussen in Argentinië zijn het afgelopen weekeinde zeker zestig mensen om het leven gekomen en tachtig inzittenden gewondgeraakt. Het ongeval ge beurde zaterdagavond in de noordelijke provincie Corrientes. Twee Argentijnse en een Paraguayaanse bus klapten op elkaar toen een inhaalpoging van een van de Argentijnse bussen mis lukte. Deel Russische ambassade te huur Georgetown De gloednieuwe Russische ambassade in het Zuidamerikaanse land Guyana is te huur. Volgens de krant Sta broek News heeft ambassadeur Sobolev gezegd dat een deel van het gebouw van vier verdiepingen verhuurd zal worden omdat de ambassade de kosten alleen niet kan dragen. Guyana is een buurland van Suriname. Groot aantal executies in China peking» In China is zaterdag zeker 59 maal de doodstraf voltrok ken. Veekvan de veroordeelden waren berecht wegens roofover vallen in treinen en autobussen. Landelijk ging de meeste aan- dacht uit naar zes treinrovers, die in Shanghai werden geexecu- teerd. Zij zouden vanaf 1988 32 overvallen hebben gepleegd op negen belangrijke treinverbindingen in zuid- en oost-China en de passagiers voor 211.600 gulden hebben beroofd van geld en andere kostbaarheden. muqdisho Rtr- Honderden Amerikaanse mari niers hebben gisteren een wa- penmarkt in de Somalische hoofdstad Muqdisho afgegren- deld, zo heeft een militaire woordvoerder meegedeeld. De actie begon 's morgens vroeg en 5 het is de bedoeling dat de mari- niers zoveel mogelijk wapens in beslag nemen. Negenhonderd Amerikanen sloten met behulp van pantser- voeruigen de Bakara-markt af, die in het gebied ligt dat onder controle staat van de Somali sche krijgsheer Mohamed Farah Aideed. De Bakara is vermoede- Prin§es Diana zou volgens de .Britse sensatiekranten bereid ■Zijn de voogdij over haar twee izöons op te geven, om snel te kunnen scheiden van haar echt genoot prins Charles. De Sunday Mirror en het zus- terblad The People haalden in hun^edities van gisteren bron nen aan „in het hart van de kring rond de prinses", die zei den dat de 31 -jarige Diana ab soluut geen ambitie koestert om koningin te worden. De concur rerende News of the World had een royal exclusive op de voor pagina, waarin werd gezegd dat Diana een hartbrekende toe komst tegemoet gaat, omdat haar zoons William (10) en Har ry (8) minder tijd bij haar zullen doorbrengen als ze hun prinse lijke opleidingstijd zullen door maken. Volgens de Mirror zou de prinses zich zo snel mogelijk los willen maken van de ko ninklijke familie en overwegen naar het buitenland te gaan. Buckingham Palace weigerde commentaar. Een bron in het paleis noemde de berichten echter „absolute kletskoek en te laag om er minachtend op te kunnen neerzien. De schan daalpers gebruikt de koninklijke familie weer eens om de con currentie te kloppen." Frankrijk wil de gevangenen in kampen in Bosnië-Her- cegovina desnoods met geweld bevrijden. Minister Dumas van buitenlandse zaken pleitte gisteren voor de inzet van 'blauwhelmen' van de Verenigde Naties. Zij zouden zich als eerste moeten richten op de kampen waar wordt verkracht en gemarteld. PARUS/GENEVE GPD-AFP-Rtr/DPA „We zullen de Verenigde Naties vragen om alle gevangen te be vrijden, desnoods met gebruik van geweld", aldus Roland Dumas gisteravond in een ra dio-interview. „Er is bewijs voor het bestaan van de kampen en van martelingen en verkrachtin gen die daar plaatsvinden. De juridische en diplomatieke situ atie is duidelijk... We hebben het recht in te grijpen." De bevrijdingsoperatie zou wat hem betreft al op zeer korte termijn moeten beginnen. Dumas sprak letterlijk over 'de komende dagen'. Dumas heeft minister van humanitaire en gezondheidszaken Bernard Kouchner gevraagd te regelen dat konvooien onder militaire begeleiding de kampen gaan bevrijden, „desnoods voor en door onszelF'. De Franse VN- commandant in Sarajevo, gene raal Philippe Morillon, liet Dumas desgevraagd weten vol doende middelen voor de bege leiding te kunnen leveren. De operatie kan volgens Dumas plaatsvinden terwijl de vredes besprekingen over Bosnië door gaan en de VN-vredesmacht in Bosnië verblijft. Los daarvan vindt Dumas dat het de hoogste tijd is om de VN- vredestroepen in Bosnië van zwaardere wapens te voorzien, zodat ze zichzelf daadwerkelijk kunnen verdedigen als het op nieuw tot confrontaties met Servische troepen komt. Dumas veroordeelde de moord op Bosnische vice-premier Hakija Turajic, vrijdagavond, als 'een daad van zeldzame lafheid'. De moord onderstreept volgens Dumas opnieuw dat Sarajevo zo spoedig mogelijk tot 'open stad' moet worden verklaard. De moord heeft een zware hypotheek gelegd op het vre desoverleg in Genève, dat toch al uiterst stroef verloopt. Alge meen wordt dat overleg gezien als de laatste kans om tot een wapenstilstand te komen en een militaire interventie te ver mijden. Het overleg werd giste ren verdaagd tot vandaag. Volgens ooggetuigen werd de moord op Turajic mogelijk doordat Franse soldaten die de VN-kolonne begeleidden tegen de instructies voor VN-troepen in de deuren van de pantserwa gen waarin Turajic zat openden, waarop een Servische strijder het vuur op de Bosnische vice- premier opende. Intussen lijken steeds meer islamitische landen aan te stu ren op een confrontatie met de Serviërs. De Turkse president Ozal wil dat een door de Vere nigde Staten geleide troepen macht naar Bosnië wordt ge stuurd om een eind te maken aan de burgeroorlog. Een inwoner van het bejaardenhuis in de wijk Nedzarici in de Bisnische hoofdstad Sarajevo wordt door blauwhelmen naar een VN-voertuig gedra gen om te worden geëvacueerd. Het bejaardenhuis ligt in de vuurlijn van de Serviërs. foto afp lijk de grootste wapenmarkt van Somalia. Vrijdag veegden 450 Amerika nen in het noorden van Muq disho een kleinere wapenmarkt schoon die in handen was van Aideeds rivaal Ali Mahdi Moha med. In Muqdisho zijn gisteren tientallen Somaliërs gewond ge raakt bij onderlinge gevechten en Amerikaanse mariniers schoten drie Somaliërs dood toen zij het vuur openden op scherpschutters. Een groep Amerikaanse congresleden werd door scherpschutters on der vuur genomen, maar geen van hen raakte gewond. londen anthony bevins vervolg van voorpagina Gouverneur Shenton verklaarde in zijn memo: „Het huidige be leid is al jaren van kracht en stelt dat Singapore stand moet houden totdat de vloot kan worden gestuurd om de stad te ontzetten. Oorspronkelijk werd de periode waarbinnen hulp zou worden geboden vastge steld op dertig dagen, maar in middels is deze periode ver lengd tot negentig dagen en on langs werd zelfs zes maanden voorgesteld. Waar de vijand aanvankelijk over beperkte tijd beschikte, lijkt dit nu omge keerd. Wij weten (net als de vij and) dat er voldoende tijd is om vanuit een willekeurig deel van Malakka naar Singapore op te rukken". Shenton waarschuwde dat Singapore zich zonder verbeter de steun vanuit de lucht niet kon verdedigen. Een maand voordat Shenton zijn memo schreef, liet de opperbevelheb ber van het Britse leger het mi nisterie van koloniën in Londen weten de veiligheid van Singapore hachelijk te vinden. Als oplossing suggereerde hij dat Australië zijn binnenlandse verdedigingsmacht moest inzet ten voor de verdediging van Singapore, „met name omdat de veiligheid van de marineba sis in Singapore een zaak is die zowel door de Australische re gering als de oppositie wordt er kend als belangrijk voor de vei ligheid van Australië zelf'. In januari 1941 waren de Britse bevelhebbers met de verdedi gingsmacht in Singapore over eengekomen dat 582 vliegtui gen 'ideaal' zouden zijn voor de verdediging van de kolonie, maar dat 336 vliegtuigen een 'redelijke mate' van veiligheid zouden geven. Op 7 december van dat jaar stonden er op de luchtbasis slechts 158 vliegtui gen, waarvan een aantal hope loos was verouderd. De situatie baarde Churchill zo veel zorgen, dat hij generaal Sir Claude Auchinleck vroeg om vier eskaders (48 vliegtuigen) van zijn campagne in Noord- Afrika af te staan voor Singapo re. Churchill legde Auchinleck uit dat alleen de luchtmacht de deur voor versterkingen naar Singapore kon openhouden en dat, als die deur zou dichtvallen, het fort Singapore onherroepe lijk zou vallen. Auchinleck stemde in. Maar het was al te laat. De malaise in de Britse regering blijkt uit het feit dat Sir Cosmo Parkinson, staatssecretaris van koloniën, op 22 januari 1942 vroeg wat er met Shentons me mo van 1940 was gedaan. Was dat een verlate reactie of pro beerde hij zich in te dekken? Als dat laatste het geval was, be vond hij zich in goed gezel schap. Óp 2 februari 1942 stuur de Churchill een geheim tele gram naar Wavell met de mede deling: „Ik constateer dat u de vliegtuigen die Singapore net hadden bereikt naar Palembang (Sumatra) heeft gestuurd. Ik zou graag een uitleg hebben van de ze beslissing, die de indruk wekt dat u de verdediging van Singapore als een verloren zaak beschouwt". De door de Britse regering vrij gegeven documenten laten zien dat de wanhoop over de ver zaakte verdediging van Singapore al sinds 1940.bestond en dat Churchill heel goed wist dat deze bezorgdheid alleszins gerechtvaardigd was. De publicatie van de geheime documenten zal tot de nodige controverse leiden dat is ook de reden waarom Churchill de ze 'vuile was' niet buiten wilde hangen. Als zijn ministers het rapport onder ogen gekregen zouden hebben, zo vreesde Churchill, zou Stanley Bruce, die namens Australië zitting had in het oorlogskabinet, het doorgeven aan zijn regering. Zodoende werden de Australië rs zonder kans op weerwoord beschuldigd. De Australische premier, Paul Keating, die Groot Brittannië er vorig jaar van beschuldigde Australië in 1942 aan de Japan ners te hebben bloot gesteld, is op vakantie en heeft nog geen commentaar willen geven op de documenten. Maar brigadier Alf Garland, voorzitter van de Australische bond van oud-strij ders, zegt dat Wavell en de zij nen het rapport zuiver en alleen hebben geschreven om zich in te dekken. Volgens Garland heeft Australië een uitstekende bijdrage geleverd aan de Twee de Wereldoorlog: een land met zeven miljoen inwoners heeft één miljoen van hen in het uni form gehesen. VERTALING MARGREET HESLINGA Jeruzalem» Israël is niet van plan gehoor te geven aan Veiligheidsraad resolutie 799. Dat wil zeggen dat de meer dan vierhonderd Palestijnen die het vorige maand heeft gedeporteerd, niet mogen terugkeren Pre mier Rabin heeft dat gisteravond in Jeruzalem laten weten aan Chin- maya Gharekhan, de speciale gezant van de Verenigde Naties. In het af gelopen weekeinde hebben de Israëliërs een paar kleine concessies ge daan. Zo hebben twee vertegenwoordigers van het Rode Kruis zaterdag per VN-helikopter het kamp van de Palestijnen mogen inspecteren. Twee Palestijnen werden meegenomen op de terugvlucht. Eén van hen, de 16-jarige Bassam Sayuri, die 'per ongeluk' werd gedeporteerd, werd gisteren hartelijk verwelkomd in zijn woonplaats Hebron, foto RCUter londen» ap-rtr Ongeveer 200 Irakezen zijn gistermorgen Kuwayt binnen gedrongen en hebben daar ra ketten en ander wapentuig ge stolen en mee terug naar Irak genomen. Dat heeft een woordvoerder van de Verenig de Naties in Kuwayt verklaard, zo meldt het Kuwaytse persbu reau KUNA. De zegsman, verbonden aan de Waarnei VN in Kuwayt, z ezen de grens plaatselijke tijd stoken in zwart gens en de wapens hadden ge stolen uit zes loopgraven aan de Kuwaytse kant van de grens. Onder de gestolen wa pens waren volgens de woord voerder vier zijderupsraketten. Het bericht van KUNA komt na mededelingen van de Vere nigde Staten dat Irak gehoor heeft gegeven aan het ultima tum dat het luchtafweerraket- ten weghaalt uit de zone ten zuiden van de 32ste breedte graad, waar het zelf niet mag vliegen. Baghdad ontkent dat aan de westerse druk is toege geven en zegt dat de raketten ei dat de irak- om 7.10 uur waren overge- transportwa- nog steeds in de zone staan. Irak, dat zegt klaar te zijn voor een nieuwe krachtmeting met de Veiligheidsraad van de VN, weigerde gisteren een VN- toestel toestemming om te lan den, zo hebben VN functiona rissen in Baghdad gezegd. Irak eist dat de VN zijn waarne mers, die toezien op de vernie tiging van Iraakse chemische wapens, door Iraakse toestel len laat vervoeren. De Iraakse binnendringers voerden de operatie over de grens met Kuwayt uit ondanks protesten door VN-waarne- mers, aldus KUNA. De loopgra ven worden 24 uur per dag be waakt door de waarnemers, overeenkomstig een resolutie die de Veiligheidsraad in no vember heeft aangenomen. De waarnemers hebben de com mandant van de Iraakse groep te verstaan gegeven dat de ac tie van zijn groep een „flagran te schending van Kuwayts grondgebied" betekent. Zij zei den dat elke actie om ook maar iets te verwijderen een ernstige schending betekent van de resolutie van de Veilig heidsraad. Indiase minister neemt ontslag na ongeluk NEW DELHIIPS De Indiase minister van lucht vaart Scindia heeft zaterdag ontslag genomen, enkele uren nadat een toestel van Indian Airlines op de luchthaven van New Delhi was verongelukt. Het vliegtuig sloeg bij een landing in dichte mist over de kop en vloog in brand, maar alle 174 inzittenden overleefden het on geluk. De luchtvaartmaatschappij DPA/Rtr De Duitse liberale partij (FDP) heeft Gün- ter Rexrodt voorgedragen als de nieuwe minister van economische zaken. Alge meen wordt aangenomen dat CDU-kanse- lier Kohl instemt met de voordracht van zijn coalitiepartner. Rexrodt wordt de op volger van Jürgen Möllemann, die vorige week zondag aftrad nadat hij in opspraak was geraakt wegens vriendjespolitiek. Doortastendheid, duidelijke taal, vriendelijk in de omgang met Günter Rexrodt heeft Bonn een vakbekwaam minister van econo mische zaken bij de hand. Want hoewel de 51-jarige zijn belangrijkste politieke stations doorliep in het geïsoleerde West-Ejerlijn, is hij verre van een plaatselijke politicus. Hij verwijst graag naar internationale ervarin gen en gedraagt zich met on-Duitse flair. Rexrodt is vice-voorzitter van de liberale Vrije Democraten (FDP) in Berlijn. Hij be hoort tot de rechtervleugel binnen de partij. Hij werkte tien jaar bij de Kamer van Koop handel, in een tijd waarin deze meer in vloed had op de economische gang van za ken in het volstrekt geïsoleerde West-Berlijn dan de minister die er voor verantwoorde lijk was. Daarna werd hij staatssecretaris en vervolgens vier jaar 'minister' van financiën in de stadstaat. Na de verkiezingsnederlaag van de FDP in 1989 verdween hij naar een particuliere bank in Frankfurt. Begin 1990 werd hij voorzitter van de raad van bestuur van de Citibank in de Duitse financiële me tropool. In 1992 keerde Rexrodt naar Berlijn terug. Als mededirecteur van de Treuhand, die be last is met de sanering van de voormalige staatseconomie in de DDR, is hij onder an dere verantwoordelijk voor de bedrijven die in de DDR waren belast met buitenlandse handel en voor het vermogen van de partij en en de massaorganisaties. In deze secto ren, waarin volgens kenners van de materie „alleen maar bommen liggen", zou zijn ver trek een moeilijk op te vullen gat kunnen veroorzaken. Met Rexrodt krijgt het kabinet in Bonn een warm pleitbezorger van Oostduitse belan gen in zijn midden. Zijn credo luidt: wil de economie weer op gang komen, dan moet eerst de bouwconjunctuur de lift in Daarbij valt overigens een sleutelrol toe aan de wo ningbouw en -de sanering op grote schaal van oude gebouwen in de oostelijke deel staten. De Treuhand krijgt met deze uitgesproken aanhanger yan de markteconomie een ver trouwensman in het kabinet, met wie die organisatie makkelijker kan praten. Ook Berlijn kan op hem rekenen. Het industriële verval van de hoofdstad heeft hij al lang met z Günter Rexrodt had het Russische T-154 toestel geleend van Oezbekistan om een staking van Indiase piloten te omzeilen Sinds het begin van de staking een maand gele den heeft Scindia Oezbeekse, Russische en Bulgaarse beman ningen ingeschakeld om het binnenlandse vliegverkeer op gang te houden. Behalve voor een loonsverho ging staken de 445 piloten van Indian Airlines ook voor verbe tering van de veiligheid op de luchthavens. Scindia heeft in middels de „morele verant woordelijkheid" voor het onge luk op zich genomen Hij voeg de eraan toe dat de „be treurenswaardige houding" van de piloten Indian Airlines ertoe had gedwongen vliegtuigen van Russische makelij te huren. Alle gehuurde vliegtuigen blijven nu voorlopig aan de grond totdat de oorzaak van hel ongeluk be kend is. Suresh Kumar van de Indiase pilotenvakbond ICPA zei zater dag dal de bond de minister herhaaldelijk had gewaar schuwd voor een dergelijk on geluk Afgelopen woensdag nog kon een vliegramp op het nipppertje worden voorkomen toen een TU 154 bij vergissing landde op de militaire luchtha ven van de stad Madras in het zuiden van India. Het toestel scheerde rakelings langs een ge vechtsstraaljager die op net punt stond te vertrekken.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5