Politie permanent in asielzoekerscentrum 'Driehonderd mensen op elkaar geeft altijd problemen' Binnenland Demonstratie tegen verkrachtingen El Al: Schuld van vliegramp Bijlmermeer ligt bij Boeing Failliet dreigt voor oud-staatssecretaris 'PvdA-top weg bij slecht resultaat verkiezingen' Politie jaagt op ontsnapte damherten Hoogeveense politie krijgt hulp collega's MAANDAG 11 JANUAR11993 Onderzoek verkrachting 9-jarig meisje ommen Het Recherche Bijstandsteam Team Overijssel begint vandaag aan een grootscheeps onderzoek naar de verkrachting van een 9-jarig meisje uit Ommen. Het kind reed afgelopen vrij dag met haar fiets over de weg tussen de dorpen Mariënberg en Beerze, toen ze werd aangesproken door een onbekende man, die haar bewoog mee te lopen naar een zandweg. Hier vergreep hij zich aan het meisje. Hij liet het kind daarna aan haar lot over. Aparte gevangenis voor Marokkanen den haag Er komt per 1 mei een aparte jeugdgevangenis voor Marokkaanse jongeren in Amsterdam. De gedetineerden wor den er begeleid door uitsluitend Marokkaanse hulpverleners. De gesloten instelling is bedoeld voor zware criminelen tussen de twaalf en achttien jaar. Een aparte gevangenis bleek nodig, om dat de behandeling in bestaande jeugdinstellingen geen effect heeft op de Marokkaanse jongens. Een aantal Marokkaanse or ganisaties heeft zelf gevraagd om een speciale gevangenis voor hun jeugdige landgenoten. Ook het Nederlands Centrum Bui tenlanders (NCB) steunt het initiatief. Deetman voorziet kleiner parlement Voorzitter Deetman van de Tweede Kamer verwacht dat in de toekomst volstaan kan worden met een parlement van kleinere omvang. Doordat bevoegdheden worden overgedragen aan de gemeenten en doordat de Europese Gemeenschap taken overneemt, zullen er minder parlementariërs nodig zijn. Deet man zei dat zaterdag in het radioprogramma TROS kamerbreed. De Tweede Kamer telt nu 150 leden en de Eerste Kamer 75. 'Waalhaven' mag Italië verlaten Rotterdam Het door de Rotterdamse maatschappij Van Uden gecharterde vrachtschip 'Waalhaven', dat sinds 19 december op het Italiaanse eiland Sicilië werd vastgehouden, is zaterdag vrij gegeven. Ook de lading, waarvan het vermoeden bestond dat die onderdelen voor Scud-raketten voor Syrië bevatte, is vrijgege ven. Uit het onderzoek dat de Italiaanse autoriteiten op verzoek van het Duitse ministerie van buitenlandse zaken hebben ver richt, is gebleken dat de 27 verdachte kisten gewoon machine onderdelen bevatten, zoals ook in de ladingpapieren was ver meld. Monopolie PTT autotelefoon voorbij den haag Eind van dit jaar of begin 1994 mogen bedrijven los van de PTT netwerken voor mobiele telefonie opzetten en ex ploiteren. Hieronder vallen bijvoorbeeld autotelefoons en sema foons. Het kabinet is akkoord gegaan met een voorstel van mi nister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) voor opheffing van het monopolie van de PTT op dit terrein. Voorwaarde wordt dat dergelijke bedrijven een klein deel van hun winst aan de staat af dragen. Het parlement moet zich nog over het wetsvoorstel bui gen. Verkijk in Servische propagandafilm Hilversum De Nederlandse journalist Dick Verkijk komt tegen zijn wil voor in een Servische propagandafilm, die geregeld te zien is op het tv-station van Belgrado. De oud-Haarlemmer, al jarenlang Oost-Europa-correspondent van de NOS, wordt opge voerd als anti-Servisch. Hij pleit in de film voor militair ingrijpen in Bosnië-Hercegovina. De beelden zijn klaarblijkelijk overgeno men van een uitzending van KRO's Brandpunt van 6 december vorig jaar, zo meldt het NOS-radioprogramma Aktuele Zaken. Verldjk zei vanmorgen „geschokt" te zijn door de film en stap pen te overwegen tegen de Servische zender. den haag Honderden mensen. ge Joegoslavië. Aan minister werden negentien voor het grootste deel vrouwen, Kooijmans van buitenlandse za- gehouden. Zij spoten met verf hebben zaterdag in Den Haag ge- ken werd een petitie aangeboden, leuzen op gebouwen rond het demonstreerd tegen het systema- die door circa 20.000 mensen was Binnenhof, tisch gebruik van seksueel geweld ondertekend. De demonstratie foto anp ed oudenaarden als oorlogswapen in het voormali- zelf verliep rustig, maar na afloop TEL AVIV-DEN HAAG CORRESPONDENT-BILL MEYER Vliegtuigfabrikant Boeing is volledig aansprake lijk voor de vliegramp in de Bijlmer in oktober vorig jaar. Dat stelt de Israëlische luchtvaart maatschappij El Al. Alle schadeclaims moeten volgens El Al daarom bij Boeing worden inge diend. Ook El Al zelf heeft een forse schadeclaim bij Boeing ingediend, niet alleen voor de materiële schade, maar ook omdat de reputatie van de maatschappij ernstig van de ramp te lijden heeft gehad. Op een persconferentie in Tel Aviv maakte El Al gisteren bekend dat haar eigen onderzoeks commissie tot de conclusie is gekomen dat de ramp te wijten is aan een technisch mankement aan de motorophanging. Volgens de Israëli's had Boeing dat kunnen voorkomen, als het le ring had getrokken uit een soortgelijk ongeluk met een jumbojet van China Airlines. De beschuldigde vliegtuigfabrikant noemt het Israëlische oordeel 'voorbarig'. De Amerikanen wachten liever de uitslag van het Nederlandse onderzoek af. Boeing-woordvoerder Villiers houdt het erop dat de oorzaak van het ongeluk nog niet is vastgesteld. In het El-Al-rapport staat ook dat het ongeluk misschien had kunnen worden voorkomen als de gezagvoerder een andere baan had uitgeko zen voor zijn noodlanding. Maar de bemanning moest proberen een zwaar beladen vliegtuig aan de grond te krijgen, waarvan ze dacht dat een motor in brand stond. In zo'n geval is de nor male procedure zo snel mogelijk te landen. Ook woordvoerder Houtman van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat noemt de conclu sie van El Al 'voorbarig'. Volgens Houtman is het niet ongebruikelijk dat betrokkenen tussentijds met eigen onderzoeksresultaten naar buiten ko men. Maar, zo stelt Houtman, er is slechts één officieel onderzoek en dat is dat van de Neder landseluchtvaartautoriteiten. Onderzoeksleider ir. Wolleswinkel verwacht pas over een maand of zes zijn rapportage ge reed te hebben. Zijn conclusies worden vervol gens voorgelegd aan de onafhankelijke Raad voor de Luchtvaart. De raad doet uitspraak over de schuldvraag. Vier gewonden bij vechtpartijen in opvangcentrum Amersfoort Evenhuis bemiddelde bij lening van zwager groningen «gpd Het asielzoekerscentrum in Amersfoort zal de komende tijd dag en nacht door de politie worden bewaakt. Aanlei ding zijn diverse vechtpartijen vrijdag en zaterdag tussen groepen asielzoekers onderling. Daarbij raakten vier mensen gewond. Eén van hen is overgebracht naar een ziekenhuis. Vijftien bewoners zijn inmiddels overge plaatst naar andere opvangcentra. De directie van het asielzoe kerscentrum wil dat de politie een onderzoek instelt naar de ongeregeldheden. Er is mogelijk sprake van discriminatie. In de emotie rond de vechtpartijen zou op een muur de leus zijn gekalkt: 'Somaliërs zijn dieren'. Dertig bewoners zijn sinds zaterdag in hongerstaking. De dertig beweren dat zij al lange Directie en bewoners van het centrum hebben gisteravond spoedoverleg gevoerd over de gespannen verhouding tussen de Somaliërs en andere groepen vluchtelingen. In het asielzoe kerscentrum in Amersfoort ver blijven zo'n 285 asielzoekers. Er zijn in totaal 35 nationaliteiten. tijd door Somaliërs worden las tiggevallen en dat de directie niet zou optreden. Volgens di recteur Van Haaren zijn de klachten bekend en wordt al enige weken gewerkt om ze te verhelpen. Volgens hem „kost dat wel tijd". De onrust begon vrijdag in de rij wachtenden voor het avon deten. Een man van Arabische afkomst had een Somaliër toe stemming gegeven voor te gaan, maar toen deze voor ze ven personen tegelijk bestelde, ontstond er rumoer. Die kon in tern worden gesust, maar later op de avond kwam het tot een ruzie toen zes Somaliërs wraak wilden nemen. Er ontstond een handgemeen waarbij een bewo ner gewond raakte. Ook zater dag vond een vechtpartij plaats tussen een aantal hongerstakers en de Somaliërs. Volgens de po litie zijn de hongerstakers met vechten begonnen. Volgens Van Haaren is er geen directe aanleiding voor de onrust. Wel erkent hij dat de asielzoekers veel te lang in het centrum moeten blijven, en dat daardoor spanningen hoog kunnen oplopen. Het asielzoe kerscentrum was vroeger een gevangenis en heeft nog steeds tralies voor de ramen. Officieel verblijven asielzoekers er niet langer dan negen weken. Dat lukt in de praktijk vaak niet om dat er te weinig woningen vrij komen voor vluchtelingen. Burgemeester H. Ouwerkerk van Groningen overweegt het faillissement aan te vragen van de voormalige WD-staatssecre- taris A. Evenhuis uit Rolde en diens zwager G. Meppelink uit Dalerveen. Ze staan voor mil joenen guldens in het krijt bij de Groningse Kredietbank, geld dat Meppelink leende na bemidde ling van Evenhuis. Ondanks tal loze aanmaningen hebben ze een afgesproken miljoenenbe drag niet terugbetaald. „We hebben er net als alle an dere burgers recht op dat we ons geld terugkrijgen. Als dat niet gebeurt, mogen we maatre gelen nemen. We kunnen in alle gevallen het faillissement aan vragen. Als er aanleiding toe is, kunnen we dat op korte termijn doen", aldus Ouwerkerk. Meppelink en Evenhuis zou den in 1990 en 1991 zo'n negen miljoen gulden hebben geleend van de inmiddels failliete Gro ningse Kredietbank. Hun voor 1992 afgesproken afbetaling van circa drie miljoen gulden is nog steeds niet binnen bij de ge meente Groningen. Ouwerkerk wil de bedragen niet bevestigen, maar verklaart dat „de zaak- Meppelink één van de grotere dubieuze zaken is". Ouwerkerk doelt daarmee op de activiteiten die Meppelink in het gewezen Oost-Duitsland ontplooide onder de naam '/Alt mark Drenthe GmbH'. Op naam van Altmark-Drenthe BV leende hij na bemiddeling van Evenhuis forse bedragen van de Groningse Kredietbank, onder meer voor de overname van een grote zuivelboerderij. In de loop van dit jaar verwacht Ouwerkerk meer duidelijkheid over het definitieve schadebe drag van de Kredietbank-affaire. Van Dam mogelijk in programma-commissie den haag gpd De top van de PvdA moet op stappen als de partij er bij de verkiezingen van volgend jaar niet in slaagt 35 tot 40 zetels te halen. Ook de eerste man van de PvdA, vice-premier Wim Kok, is dan verplicht op te stap pen. Dat vindt PvdA-minister d'Ancona van WVC. De bewindsvrouw zei gisteren dat zij bij een slecht verkie zingsresultaat zelf ook zal ver trekken. „Wij moeten de kiezers de komende periode duidelijk maken waarom de PvdA in de regering moet blijven. Maar als de kiezers niet overtuigd raken, dan moeten de verantwoordelij ke mensen uit de partij opstap pen." D'Ancona gaat er echter vanuit dat de PvdA niet slecht uit de bus komt. De bewindsvrouw uitte ook kritiek op het CDA. Ze vindt dat de partij meer moet investeren in de coalitie. Vooral fractie voorzitter Brinkman neemt te veel afstand van het kabinetsbe leid, meent ze. „Maatschappe lijke problemen moeten op een hardere manier worden aange pakt, vindt Brinkman. Daarbij legt hij veel verantwoordelijk heid bij de burgers. Inhoudelijk ben ik het niet met hem eens. De overheid moet in eerste in stantie voor goede voorwaarden zorgen, zodat burgers bepaalde verantwoordelijkheden aankun- VARA-voorzitter Marcel van Dam zal mogelijk deel uitma ken van de commissie die het verkiezingsprogramma van de PvdA gaat schrijven. Dat heeft een woordvoerder van de partij bevestigd. Van Dam was in het kabinet-Den Uyl staatssecreta ris van volkshuisvesting en in het kabinet-Van Agt/Den Uyl minister op hetzelfde departe ment. Vervolgens zat hij een aantal jaren voor de PvdA in de Tweede Kamer. De PvdA-woordvoerder vindt het voorbarig om al te specule ren over een mogelijke terug keer van Van Dam in de poli tiek. Wel constateert hij dat Van Dam zijn 'anti-PvdA-houding' van een tijd terug heeft laten va ren. In zijn column in de Volks krant toont Van Dam zich vol gens de woordvoerder de laatste tijd weer nauw betrokken bij het wel en wee van de PvdA. De programmacommissie wordt waarschijnlijk op 20 janu ari geïnstalleerd door vice-pre mier Kok. Pvd A'er Vos wil delfstoffen voor berging duikboot Het bedrijfsleven zou in Rus land delfstoffen moeten gaan winnen in ruil voor een lening waarmee het bergen van de Russisché atoomonderzeeër Komsomolets kan worden gefi nancierd. Het kamerlid H. Vos (PvdA) doet dit voorstel deze week in FNV Magazine. De Komsomolets is in 1989 voojr de kust van Noord-Noor- wegen gezonken. Een consor tium van Nederlandse bedrijven heeft in juni 1990 het bergings contract getekend. De voorbe reidingen liggen echter stil om dat de Russen de kosten, 400 miljoen gulden, niet kunnen be talen. Volgens Vos zou het Neder landse bedrijfsleven delfstoffen kunnen gaan winnen op Russ- sisch grondgebied. Vos zegt zich hard te willen maken voor een 'deal' waarbij de Nederlandse staat de berging voorschiet. De exploitant kan de schuld aflossen door de Russen niets te betalen voor de eerste tonnen delfstoffen. Daarna zou hij de normale concessierechten moe ten betalen. Op die manier kost het de Russen geen cent en le vert het ze zelfs geld en werkge legenheid op, aldus Vos. Rotterdam Een Rotterdamse agent probeert met alle macht een damhert in bedwang te houden. De man maakte deel uit van een le gertje van 25 politiemensen dat vannacht en vanmorgen jacht maakte op twintig ontsnapte damherten. De dieren waren weggelopen, nadat onbekenden de omheining van het hertenkamp aan de Terletweg bij vliegveld Zestienhoven in de Maasstad hadden doorgeknipt. Vanmor gen waren bijna alle herten weer terecht. foto anp paul stolk Radio-actieve container uit bus gestolen breda» Uit een bestelbus op een indu strieterrein in Breda is zaterdag een container met radio-actief materiaal gestolen. Als de con tainer wordt geopend, lopen mensen in een straal van vijf tien tot twintig meter de kans dat ze radio-actief worden be smet. Dat heeft de politie van Breda bekendgemaakt. De roestvrijstalen, cilinder vormige container is twintig centimeter hoog en heeft een doorsnee van tien centimeter. Er zit een 'pilhouder' in met het radio-actieve iridium-192. De witte bestelbus met de container werd zaterdagoch tend rond zeven uur gestolen bij een bedrijf op het industrie terrein De Takkebijster in Bre da. De chauffeur had de wagen enkele minuten onbeheerd ach tergelaten, met de sleutels in het contactslot. De bestelbus werd rond 12.30 uur teruggevonden op een par keerterrein langs de rijksweg A 58 bij Gilze-Rijen, echter zonder de container met radio-actieve inhoud. Het radio-actieve materiaal wordt gebruikt om breuken in metalen te kunnen opsporen. gerard chel Nog voordat de deur van het asielzoe kerscentrum in Amersfoort opengaat, is duidelijk dat er iets broeit. In de hal, waar menig vluchteling samenschoolt, is het dringen. In- en uitgaande bezoe kers worden aangeklampt: „Bent u een verslaggever? Wij zijn in hongerstaking, wij zijn het beu." Maar ook de direc teur wordt aan z'n jas getrokken: ,,U moet me helpen, waarom mag ik niet binnen?" Voor het centrum staat een politie-auto. Directeur Frans van Haaren van het asielzoekerscentrum neemt het werk tuiglijk in zich op. Op weg naar de stu dio van een lokaal televisiestation heeft hij even geen tijd. Sinds vrijdagavond is hij in actie in een poging de plots ontstane onrust in zijn centrum weg te nemen. Zondag, aan het begin van de avond, lijkt hij erin geslaagd de acute sfeer van agressiviteit te hebben weg genomen. Maar de spanning blijft. „Ik vind het niet zo verwonderlijk dat hier spanning ontstaat", zegt hij. ,Als je driehonderd mensen in één gebouw bij elkaar zet en je je ook nog eens rea liseert dat er ongeveer 35 verschillende nationaliteiten zijn, mogen we ons misschien wel gelukkig prijzen dat het zo lang goed ging." Een directe oorzaak kan Van Haaren niet geven voor de plotselinge vecht partijen tussen Somaliërs en anderen, vrijdag en zaterdag. Voor hem staat echter buiten kijf dat het verblijf in zijn asielzoekerscentrum voor velen te lang duurt. „Dit centrum is ingericht op een verblijf van zes tot negen weken. Een tijdelijke centrale opvang. Diegenen die een officiële vluchtelingenstatus verwerven, en dus in Nederland mo gen blijven, worden geacht elders een woning te krijgen. Maar dat aanbod stagneert, met als gevolg dat de men sen hier veel langer zijn. Ik ken er die hier al een jaar zitten. Dat draagt bij aan het opbouwen van spanning." Overal waar groepen mensen lange tijd dicht op elkaar zitten, kunnen spanningen ontstaan, al dan niet esca lerend in gewelddadigheden. „Voor de één staat de TV te hard, een tweede vindt dat er juist te hard wordt gepraat. Weer een ander meent dat hij voor het eten te lang in de rij moet staan. Dit soort irritaties loopt door alle nationa liteiten heen. Ik zeg weieens: zou ik het met een huis met driehonderd Neder landers makkelijker hebben?" Het centrum in Amersfoort heeft nu 285 bewoners. Ze komen onder meer uit Iran, Somalië, Sri Lanka, het voor malige Joegoslavië, Zaïre, Indonesië en de voormalige Sovjetunie. Met 75 ver tegenwoordigers vormen de Somaliërs de grootste groep. Het asielzoekerscen trum heeft 45 medewerkers en kan op nog eens veertig vrijwilligers Amersfoort een beroep doen. Voor ge regeld overleg 'we praten over alles wat met het centrum te maken heeft' is er een bewonerscommissie, ter wijl de Somaliërs zelf nog een eigen mité hebben. Het asielzoekerscentrum kent, doo de specifieke behuizing uit het verle den met veel éénpersoonsvertrekken relatief veel vrijgezellen. Jonge alleen staanden die een andere begeleiding vragen dan complete gezinnen. Eén van de problemen waarmee Van Haar en kampt, is de geringe privacy die hij zijn bewoners kan bieden. Zo moeten soms vier jongeren van verschillende nationaliteiten op één kamer worden ondergebracht. Maar ook een gezin, al heeft het de beschiking over een vier- persoonskamer, heeft verder geen pri vacy. Wassen, douchen, toiletten, eten, TV-kijken vinden in centrale plaats. En ook het ontvangen van be zoek en het binnenkomen of verlaten van het centrum is aan regels gebon den. Verveling is een belangrijke oorzaak van de spanning. Met sport, sociaal- cultureel werk en andere activiteiten wordt getracht dat tegen te gaan, maar niet altijd met succes. Veel bewoners in Amersfoort hebben inmiddels de for mele vluchtelingenstatus. Dat houdt in dat ze mogen werken en studeren. Dat laatste lukt soms, het eerste niet. „Be langrijk is dat ze Nederlands leren om de integratie te bevorderen en uiter aard werk te vinden. Dat komt echter moeizaam van de grond", zegt Van Haaren. „Verder zou ik willen bevorde ren dat de mensen hier meer op zich zelf kunnen zijn. Dat ze op hun kamer kunnen eten, bij voorbeeld." De gewelddadige ontsnapping uit De Grittenborgh, een fikse brand bij Fokker en een gewapende overval zaterdagavond waarbij een vrouw is neergeschoten. De politie van hoogeveen heeft het de af gelopen dagen zo druk dat er hulp is gevraagd aan andere politie korpsen. Afgelopen zaterdag werd een inwoonster van Hoogeveen in haar fiat overvallen. De vrouw weigerde geld te geven aan haar belager en er ontstond een worsteling. Daarbij werd een schot gelost. De vrouw met met een kogclwond in haar arm naar een ziekenhuis ge bracht. Een inderhaast geformeerd recherchebijstandsteam is op zoek naar de schutter. Van de drie ontsnapte gedetineerden uit De Grittenborgh zijn er nog twee spoorloos. De manier waarop Justitie met de privacy van deze ontsnapten is omgesprongen, is overigens bekritiseerd door de vereniging voor strafrechthervorming Coomhcrt Liga. Volgens de Coornhert Liga zouden foto's van gevangenen en hun namen in de media slechts in 'extreme uitzonderingssituaties' bekend ge maakt moeten worden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3