Spookweer rond Shetland hindert bergers van Braer Havel is een tikje nerveus Feiten &Meningen Maij laaiend op Britten Gorby's droom wordt werkelijkheid MAANDAG 11 JANUAR11993 Het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit-Tak kan op z'n vroegst pas woensdag beginnen met de berging van de olietanker Braer, die vorige week dinsdag bij de Shetland-eilan- den op de rotsen liep. De bergers wachten op de aankomst van het ponton van waaraf de bergingsope ratie moet plaatsvinden. SUMBURGH JOOP BREEDVELD Erg vindt bergingsleider Geert Koffeman dat oponthoud niet. „Alles wijst erop dat het vandaag en morgen blijft spoken rondde eilandenarchipel, zodat bergingswerk nu sowieso onmogelijk is", aldus Koffeman. Hij blijft erop vertrouwen dat het merendeel van de nog aanwezige olie uit het wrak kan worden gepompt. Voortdurende regen en windstoten met snelheden van rond 160 kilometer per uur, zorgden er gisteren voor dat iedereen die zich buiten durfde te vertonen, al snel tot het bot toe verkleumd raakte. De weersom standigheden zijn zelfs voor Shetlanders ex treem. De wind drijft de olie uiteen, zodat de geva- renzóne aan de westkust gisteren al tot 40 kilometer noordwaarts was gekropen. In middels zijn 16 van de in totaal 59 zalm kwekerijen aangetast door de smurrie. „Dit weer bestaat dus eigenlijk niet", meent Smit-Tak-woordvoerder Daan Kaakebeen. „We kennen windkracht 11 en 12, maar dan houdt het op. Vandaag zijn we over die grens gegaan." Ondanks de helse omstandigheden treffen bergingswerkers van de Smit Orca sinds gis teren voorbereidingen voor het grote kar wei. Bij de klippen waar de gestrande Braer ligt, werd het nodige materiaal in gereed heid gebracht en ook vandaag wordt verder gewerkt aan het in orde maken van de lo gistiek. „Woensdag moet het gebeuren", zegt Koffeman, zich baserend op de gunsti ge weersvoorspellingen voor de iets langere termijn. „Dan zou er een relatief rustige pe riode moeten aanbreken. In twee of drie da gen kunnen we heel wat werk verzetten, want het pompen kan ook 's nachts gewoon de van dr. Sian Pullen verontwaardigd c Koffeman en zijn mannen constateerden gisteren aan de hand van videobeelden dat het voorschip ten opzichte van het achter schip beweegt. Alarmerend zou dat niet zijn, omdat het gedeelte waarin de olie is opgeslagen redelijk stabiel aan de grond ligt. De bevolking van de Shetland-eilanden maakt zich zorgen over de gevolgen voor hun gezondheid van de oliedampen die zij nu al een kleine week inademen. Het ver trouwen in de lokale bestuurders, die da genlang riepen dat er absoluut geen enkel gezondheidsrisico is, is in het weekend naar een dieptepunt gekelderd. Aanleiding daartoe waren uitlatingen van dr. Derek Cox, hoofd van de gezondheids dienst van het eiland. Hij gaf voor het eerst toe dat zowel wetenschappers als bestuur ders weinig inzicht hebben in de uitwerking van dergelijke lichte olie op mens en dier. Gisteren kondigden de locale autoriteiten uit voorzorg aan mondmaskers onder de bevolking te gaan distribueren. „Er zijn eigenlijk geen vergelijkbare gevallen bekend. De samenstelling van de olie en de manier waarop de wind die over het eiland verspreidt, roepen veel vraagtekens op", al dus Cox, die daarmee afstand neemt van het officiële 'niets aan de hand'-standpunt dat eilandraadvoorzitter Malcolm Green consequenrverkondigt. Het Wereldnatuurfonds reageerde bij mon- autoriteiten. „We moeten ons niet laten misleiden door de term lichte olie. Integen deel. De olie van de Braer bevat hoge con centraties giftige exponenten. De langduri ge gevolgen van dit type olie kunnen nog niet worden gemeten. Maar omdat je het niet ziet, wil dat niet zeggen dat het er niet is", aldus Pullen. Dat de bevolking nog slechts vertrouwt op het eigen oordeel, blijkt ook uit het hamste ren van flessen bronwater, terwijl de autori teiten toch over de kwaliteit van het kraan waterzeggen dat dit perfect is. Schoon maakartikelen en ruitensproeimiddelen worden eveneens meer verkocht dan nor maal. Behalve de toenemende angst voor de olie is ook de angst voor de chemische bestrijdingsmiddelen toegenomen. Onder druk van eilandbewoners die dreig den een blokkade op te werpen bij de lan dingsbaan van Sumburgh Airport, besloten de autoriteiten te stoppen met sproeien vanuit de stokoude Dakota-vliegtuigen. Za terdagmorgen, toen er even iets minder wind was, werden de laatste vluchten uitge voerd. Enkele sproeivliegtuigen zouden tij dens de eerste dagen na de ramp niet al te accuraat te werk zijn gegaan, gaven de au toriteiten zaterdag toe. De eerder al van verschillende kanten be kritiseerde bestrijding met chemische mid delen vissers wezen op de fnuikende ge volgen van de naar de bodem zakkende olie voor verschillende vissoorten heeft bijval gekregen van Greenpeace. Woordvoerder Paul Horsman van de milieuorganisatie zei dat een van de gebruikte middelen in Noor wegen al geruime tijd op een zwarte lijst staat. „En dat verbod geldt daar natuurlijk niet omdat het zo gezond is", aldus Hors- Een boer controleert zijn schapen op schadelijke gevolgen van de oliedampen die over de Shetlands worden geblazen. De bevolking van de eilanden maakt zich grote zorgen over de ge zondheid van mens en dier, na de ramp met de tanker Braer. foto ap Het ergert minister Maij van verkeer en waterstaat dat het Verenigd Koninkrijk chemische middelen gebruikt om de olie van de gestrande tanker Braer bij de Shetland-eilanden te ver wijderen. Die methode wordt volgens de minister al jarenlang ernstig afgeraden. Het is vol gens haar beter de kust te be schermen met fysieke middelen en de olie bij elkaar te brengen en op te zuigen. Maij zei dit gis termiddag voor de NOS-televi- Maij zei te verwachten dat na de recente ongevallen met oliet ankers bij La Coruna (Spanje) en de Shetland-eilanden binnen de Europese Gemeenschap een grotere bereidheid zal zijn om afspraken te maken over een betere veiligheid van de tanker vaart. Met name de Britten en Spanjaarden blokkeerden bin nen de EG voorstellen daartoe. De minister denkt aan een bete re route-planning, de plicht op gevaarlijke punten een loods aan boord te nemen en de ont wikkelingvan een Europese vlag om te voorkomen dat rede rijen onder goedkopere, buiten landse vlag gaan varen. Maij weet waarover ze het heeft. Als Europarlementariër in de jaren voor haar ministerschap hield zij ach ondermeer bezig met maatregelen om de vervuiling van de Noordzee tegen te gaan. De Nederlandse ministerraad besloot vrijdag 60 miljoen gul den beschikbaar te stellen om te voorkomen dat Nederlandse re derijen onder buitenlandse vlag gaan varen. PRAAG .RUNAHELLINGA CORRESPONDENT OOST-E „Meneer de president is wat ze nuwachtig", zegt Ladislav Spa cek. „Hij vreest dat zijn herver kiezing wel eens minder makke lijk zou kunnen zijn dan hij tot nu toe dacht. We hoopten dat het wat rustiger zou worden nu hij in zijn buitenhuis zit, maar hij belt ons zo'n drie, vier keer per dag op met vragen en in structies." 'Meneer de president' is Vaclav Havel, de man die al sinds een maand of zes geen president van Tsjecho-Slowakije meer is, maar die binnen een maand of drie, vier de nieuwe president van de kersverse Tsjechische Republiek hoopt te worden. Spacek is zijn woordvoerder. „U zit in de lievelingsstoel van meneer de president", zegt Spa cek, wijzend op een tamelijk le lijke, eenvoudige leunstoel van Oosteuropese makelij. En: „Dat is het bureau waaraan meneer de president zijn redes schrijft en dat de tafel waaraan hij met zijn politieke vrienden over legt." Uit het raam van de werkkamer in een herenhuis dat ooit door Havels grootvader werd ge bouwd, zien we de Praagse burcht met het presidentieel paleis. „Daar was hij alleen maar voor ceremoniële gele genheden", vertelt Spacek,, ,Zijn gewone werk heeft hij al tijd hier gedaan en hier woont hij ook, op de vijfde verdie- Havel zelf verblijft na een kleine operatie in zijn weekendhuis. Op een tafel in zijn werkkamer liggen de blijken van zijn popu lariteit: stapels kerstkaarten, kerststalletjes van suikergoed en kransen van brooddeeg die de hele ruimte met een weeë, zoe te lucht vullen. Niet herkozen Maar Havels populariteit is ge staag gedaald sinds hij vorig jaar juli niet werd herkozen tot president van toen nog Tsjecho- Slowakije. Daarom is hij er be paald niet gelukkig mee dat de presidentsverkiezingen voor het nu zelfstandige 'Tsjecho' nog enkele maanden op zich laten wachten. Eerst moet nog wor den besloten of er naast het huidige parlement nog een se naat komt. Pas dan kunnen de afgevaardigden zich buigen over de vraag wie de nieuwe president wordt. „U zit in de lievelingsstoel van meneer de president", zegt Havels woordvoerder Spacek. foto n Voorlopig heeft Havel weinig re den tot zorgen. Echt serieuze te genkandidaten zijn er niet, hoe wel de Agrarische Partij vorige week aankondigde met een ei gen man te zullen komen 'die de natie verbaasd zal doen staan'. Maar wie, dat wilden de agrariërs nog niet onthullen. Havel weet zich gesteund door de Burger Democratische Partij (ODS) van premier Vaclav Klaus, en dat betekent dat hij op bijna de helft van de stemmen in het parlement kan rekenen. Maar hij weet ook dat hij die steun vooral te danken heeft aan zijn grote populariteit in binnen- en buitenland. Ceremonieel Politiek zijn Havel en de rechts- liberaal Klaus geen grote vrien den. Aanvankelijk wilde de pre mier van het presidentschap niet meer dan een puur cere- moniele functie maken. Hij ver borg ook niet waarom: de open lijke bemoeienissen van Havel met de dagelijkse politiek in Tsjecho-Slowakije hebben hem in de afgelopen jaren danig geïrriteerd. Havel maakte duidelijk niets te voelen voor zo'n ceremoniële functie. Uiteindelijk stemde het parlement in met een wet die de president enige macht laat. Zo heeft het staatshoofd het recht om wetten terug te sturen naar het parlement en kan hij rechtstreeks met ministers over leggen. Het is een compromis waarmee zowel Klaus als Havel kunnen leven. Bovendien, beklemtoont Spa cek, heeft Havel geleerd van de kritiek op zijn functioneren als Tsjecho-Slowaaks president. „Hij had zich destijds omringd met politieke vrienden en advi seurs die eigen machtsposities nastreefden en dat leidde tot wrijvingen. Dat zal nu niet meer gebeuren. Hij krijgt niet meer dan een normaal presidentieel bureau met een professionele staf." Havel ziet zichzelf vooral als een man die boven de partijen staat, als brug tussen regering en op positie. „Hij ziet het als zijn taak om zijn morele invloed te laten gelden en de mensenrechten te beschermen. Maar hij verwacht niet echt bij de dagelijkse poli tiek te worden betrokken", al dus Spacek. Als voormalig mensenrechten activist en dissindent maakt Havel zich zorgen over de teke nen van onverdraagzaamheid in de Tsjechische samenleving. Spacek: „Daarbij gaat het hem vooral om antisemitisme en om de intolerantie van de journalis tiek en van de politiek." Green Cross, wereldorganisatie voor milieu 26 december 1991: Gorbatsjov brengt in Hotel Oktober te Moskou e van de Sovjetunie. DEN HAAG «PETER SLAVENBURG Een wereld-omspannende organisatie voor be scherming en herstel van het milieu. Dat was de droom van de voormalige Sovjet-president Mi- chail Gorbatsjov, die over een maand werkelijk heid wordt. Aan de Lange Vijverberg in Den Haag opent Gorbatsjov op 15 februari het hoofdkan toor van Green Cross (Groene Kruis), de milieu-te genhanger van het internationale Rode Kruis. Hoe Green Cross (niet te verwarren met de medi sche organisatie het Groene Kruis die ondermeer krukken vertrekt) precies gaat opereren, staat nog niet vast. Op 18 april wordt de organisatie offi cieel opgericht in het Japanse Kyoto. Tegen die tijd verschijnt ook een rapport waarin is vastge legd wat het internationale Groene Kruis gaat doen. De oprichting is onderdeel van een congres van Global Forum, een gezelschap van politieke en geestelijk leiders, afkomstig uit de hele wereld. Namens Nederland hebben het WD-kamerlid •Erica Terpstra en rabbijn Awraham Soetendorp zitting in Global Forum. Tijdens de vorige vergadering van de organisatie in Rio de Janeiro, werd Gorbatsjov benoemd tot voorzitter van Green Cross. De voormalige presi dent heeft al aangekondigd dat hij zich zeker tien jaar wil inzetten om van het Groene Kruis een succes te maken. Wie Nederland in de organisatie zal vertegenwoordigen, is nog niet bekend; de uit nodigingen zijn nog onderweg. Rabbijn Soeten dorp, die voorlopig optreedt als woordvoerder, J... f Soetendorp: „Zoals het Rode Kruis zich bezig houdt met hulp aan mensen die in levensgevaar verkeren, wil het Groene Kruis direct optreden wanneer het leefmilieu in gevaar komt. We stellen ons voor dat experts van de organisatie naar ge bieden gaan waar zich een ramp afspeelt. Ook is het de bedoeling dat er overal afdelingen worden opgericht en er een databank komt die de afde lingen in geval van nood kunnen raadplegen." Green Cross wil zich verder richten op het voorko men van milieurampen. Soetendorp: „Via het on derwijs en de media willen we zoveel mogelijk kennis verspreiden. Met directe druk op lokale overheden hopen we invloed uit te oefenen op regelgeving en dergelijke. Een zakelijke poot van Green Cross zal zich bezighouden met bijvoor beeld het ontwerp van fabrieken en schepen en andere technische zaken." Awraham Soetendorp is zeer tevreden over de medewerking van de Nederlandse overheid. De huisvesting in Den Haag is voorlopig gratis en het kabinet gaf een krediet voor de aanloopkosten. Premier Lubbers nodigde Gorbatsjov uit medio februari naar Den Haag te komen om het kantoor te openen. Hoewel Russische burgers sinds 1 ja nuari officieel vrij mogen reizen en de rechtzaak rond de voormalige Communistische Partij van de Sovjetunie, waarin Gorbatsjov werd gesom meerd al s getuige te verschijnen op straffe van een uitreisverbod, is afgewerkt, geeft zo'n uitno diging op hoog niveau vrijwel de zekerheid dat Gorbatsjov straks ook daadwerkelijk in Den Haag verschijnt.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2