Leidsch Dagblad 'Nederland is nu weer missieland' SPRUITEN EN RUNDERTARTAAR. Lammert Huitema kampioen op de Uithof Grootste deel horeca betaalt zwart of grijs Begin Jazzweek Opslagloods drogisterij in Wassenaar uitgebrand Churchill verzweeg waarheid over val Singapore GOED NIEUWS i MAANDAG 11 JANUAR11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40054 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Spookweer Actie Fransen 5 Frankrijk wil zo nodig militair ingrijpen om in Shetland op de rotsen ge- Bosnië gevangenen te be lopen tanker Braer wordt j vrijden uit concentratie- gehinderd door noodweer. kampen. 2 Het bergingswerk van De Tijd van Toen /inDe wisseling van I U het jaar ging ge paard met vele rijmelarijen van rederijkers en 'de kleyne luyden'. Bisschoppen overhandigen somber rapport aan paus Lammert Huitema (midden) gaat juichend over de finish. Rechts Arnold Stam die tweede werd en links de Alphenaar Henk Angenent die beslag legde op de derde plaats. foto anp Binnen één week heeft Nederland twee marathonschaatskampioenen. Na Erik Huizebosch, afgelopen dinsdag in Maas land de beste op natuurijs, kroonde Lam mert Huitema zich zaterdag als koning van het kunstijs. Op de Haagse Uithof ver sloeg hij Arnold Stam en zijn Alphense ploeggenoot Henk Angenent in de eind sprint. Angenent had stilletjes op meer dan een bronzen medaille gehoopt. Huitema, ge vreesd om zijn eindsprint, had namelijk door onoplettendheid veel kracht ver speeld om bij de kopgroep te komen. Maar mede door de opofferingen van ploeggenoot Piet Kleine begon Huitema uiteindelijk in een zetel aan de laatste de 150 ronden. Nederland kan volgens de roomskatholieke bisschoppen weer als een missieland worden beschouwd. De helft van de bevolking behoort niet meer tot een kerk en van de rooms-katholieken onderschrijft de meerderheid de ker kelijke leer niet meer over belangrijke vraagstukken als homoseksualiteit, abortus en euthanasie. spectiefopent op waarden als vrijheid, vredelievendheid en respect voor ieder mens. De Nederlandse katholieken kwamen vanuit een cultuur waarin gehoorzaamheid en volgzaamheid centraal stonden, in de jaren zestig onvoorbereid in een golf van ontkerkelijking terecht en velen haakten af. In navolging van historici spreken de bisschoppen hier van ,,een gemankeerde emancipatie". Zij De bisschoppen komen tot deze conclusie in een rapport over de situatie in de Nederlandse kerk, dat is opgesteld in verband met hun verplichte vijfjaarlijkse be zoek aan Rome. Het is voor het eerst dat een dergelijk rapport openbaar is gemaakt. De kerk zal volgens de bisschoppen dui delijk moeten maken dat juist het geloof ,,een verrassend per- den haag gpd Amsterdam proefkonijn in onderzoek personeel in dienst te hebben. Volgens Horeca Nederland heeft driekwart van de bedrij ven gereageerd. Ondernemers die geen formulier hebben inge stuurd, krijgen in elk geval be zoek van een GAK-controleur. Niet bij het bedrijfschap inge schreven bedrijven worden ook onderzocht. Tevens worden op grote schaal steekproeven geno men, terwijl ook bedrijven waarvan de opgave vermoede lijk niet klopt worden onder zocht. Amsterdam is voor dit onder zoek het proefkonijn. Tot dus ver hebben in de stad 2.200 be drijven gereageerd op de aan schrijving. Inmiddels hebben zo'n 1.200 zaken op onverwach te uren inspecteurs zien langs komen. Horeca Nederland benadrukt dat niet alle overtreders zich op zettelijk aan fraude schuldig maken. Bij kleine zaken gaat het bijvoorbeeld vaak ook om on wetendheid over het meewer ken van familieleden. Voorzitter G. van der Veen van Horeca Ne derland gaat ervan uit dat de hoge score in Amsterdam elders in Nederland niet zal voorko men. Controles van het Gemeen schappelijk Administratiekan toor (GAK) in horeca-etablisse- menten in de Amsterdamse binnenstad wijzen erop dat een meerderheid van de bedrijven personeel zwart of grijs betaalt. Bij grijs betalen wordt slechts een deel aan de belasting opge geven. Dit zijn de eerste resulta ten van een landelijke actie van de bedrijfsvereniging voor de horeca tegen het zwart-geldcir- cuit in de branche. Volgens Horeca Nederland, de vereniging van werkgevers in de horeca, werden bij 58 pro cent van de onderzochte bedrij ven in de Amsterdamse binnen stad onregelmatigheden aange troffen. Controleurs hebben in middels honderden processen- verbaal uitgedeeld. Enkele maanden geleden heeft het GAK in opdracht van de bedrijfsvereniging tiendui zenden ingeschreven horeca gelegenheden aangeschreven. De bedrijven werd een opgave gevraagd van het aantal perso neelsleden, de loonsom en de afdrachten aan belastingen en premies. Tevens werd nagegaan welke bedrijven zeggen geen menen dat in hulp aan ouders en catecheten één van de be langrijkste antwoorden op dit probleem ligt. Als een belangrijk obstakel in hun werk beschouwen de bis schoppen de verdeeldheid bin nen de kerken. Zij dringen aan op een verdergaande samen werking tussen de geloofsgroe- peringen om niet in een „ge vaarlijke vicieuze cirkel" terecht te komen. Een voorwaarde voor deze dialoog is wel dat alle ge sprekspartners de plaats en ver antwoordelijkheid van bis schoppen in de kerk erkennen. De kerkleiders willen zich ook meer met de media bezighou den en beseffen dat hun bood schap moet aansluiten bij de behoeften van de gelovigen. De geringe betrokkenheid van jongeren bij de kerk is volgens de bisschoppen te wijten aan religieuze onverschilligheid. Niet alleen de parochies, maar ook groepen als de progressieve Acht Mei Beweging kampen met het probleem dat het moei lijk is jongeren voor geloofsza ken te interesseren. De bis schoppen bepleiten dat meer geld wordt uitgetrokken voor jongerenpastoraat. De kerkleiders beloven zich meer in te spannen om het aan tal priesters te vergroten. Het huidige tekort mag niet worden opgelost door meer niet-gewij- de pastores in te schakelen, waarschuwen de bisschoppen. Pagina 8: Kerk moet zich ont doen van beeld van verdeeld heid. Bananen in ruil voor wapentuig Haïtianen verdronken bij Cuba Een schip met 400 vluchtelingen aan boord dat drie weken geleden Haïti verliet, heeft schipbreuk geleden. Acht personen die op zee zijn gered door Cuba, waren vermoedelijk opvarenden van dit schip. Dit heeft de Amerikaanse kustwacht in Miami (Florida) gis teren meegedeeld. De Cubaanse regering heeft de kustwacht vrijdag laten weten dat acht mensen op 23 december uit zee zijn gered bij de noordoost kust van Cuba. Het zouden de enige overlevenden zijn van de schipbreuk die het houten schip Virgen Mirach heeft geleden. Met 396 mensen aan boord is dat schip op 21 december gezonken ten zuidoosten van de Bahamas. leiden De Leidse Jazzweek is zaterdag met veel trompetgeschal begonnen. Diverse orkesten deden de Waag trillen op zijn grondvesten. Het be looft een swingend weekje te worden in de Sleutelstad. Op de foto een van de leden van 'The Workshop Oldtimers' uit Wassenaar. foto loek zuyderduin De nieuwe Filipijnse deur in Rusland, Romualdo Ong, heeft voorgesteld de Russi sche regering bananen aan te bieden in ruil voor overtollige wapens van de voormalige Sov jetunie. Het Filipijnse leger is op zoek naar een nieuwe wapenleveran cier, nu de Verenigde Staten hun hulp na het sluiten van de Amerikaanse legerbases in de Filipijnen hebben verminderd. Ong noemde in dit verband Rusland en wees erop dat de Russen een tekort aan tropisch fruit hebben. wassenaar» judy nihof Eén opslagloods van een drogis terij annex parfumerie aan de Van Hallstraat in Wassenaar is zaterdagavond geheel door brand verwoest. Een naastgele gen constructiebedrijf ging ge deeltelijk in vlammen op. Ande re panden in de directe omge ving liepen rookschade op. De totale schade wordt door de brandweer geschat op ongeveer een miljoen gulden. De oorzaak van de brand is niet bekend, maar de politie sluit brandstich ting niet uit. De brand brak rond zeven uur 's avonds uit. Omdat de brand zich vrij snel naar andere panden uitbreidde, moest het Wassenaarse korps de hulp van de Haagse brandweer inroepen. Desondanks kon niet worden voorkomen dat ook een deel van het naastgelegen pand in vlammen opging. Ongeveer een uur nadat de Spruiten, QQ net, 450 gram TjTj Rundertartaai; 1 /IC 100 gram 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. londen anthony bevins the independent De Britse regering heeft vijftig jaar docu menten achtergehouden waaruit blijkt dat de val van Singapore in 1942 is te wijten aan ernstige fouten en nalatigheid van het Britse opperbevel en de Britse regering. Ten onrechte is door de toenmalige rege ring-Churchill getracht de schuld voor de Japanse verovering van de strategische havenstad in de Tweede Wereldoorlog af te schuiven op Australië. De val van Singapore zette voor de Japanners de deur open naar Brits Achter-Indië, Nederlands Indië (het huidige Indonesië) en Australië. De documenten, die vorige week werden vrijgegeven, bevestigen dat de Britten heb ben geprobeerd de Australische strijdkrach ten en de gouverneur van de Straits Settle ments (Singapore) de schuld in de schoe nen te schuiven voor het grootste debacle in de geschiedenis van het Britse rijk: de schandelijke overgave van Singapore op 14 februari 1942. In een officieel rapport over het debacle, samengesteld door de opperbevelhebber van de Britse strijdkrachten in het zuidwes ten van de Stille Oceaan, Sir Archibald Wa- vell, staat: „De Australiërs worden verant woordelijk gehouden voor de val van Singapore. Hun aanwezigheid in de stad in onevenredig grote aantallen en de ontsnap ping van velen van hen in de laatste dagen per boot en schip hebben grote veront waardiging gewekt." De Britse regering heeft dit rapport ver volgens geheim gehouden om een politiek sthandaal te voorkomen. Daarmee werd de Australiërs de kans ontnomen op de on heuse beschuldigingen van lafheid, deser tie, verkrachting en plundering te reageren. Door de Australische strijdmacht onder aanvoering van majoor-generaal Gordon Bennett de schuld voor het debacle te ge ven-, hoopte de toenmalige Britse regering de aandacht af te leiden van haar eigen, veel grotere plichtsverzaking. Sir Archibald Wavell schrijft op 1 juni 1942 in New Delhi in zijn 'aller geheimste' rapport: „In november 1941 behelsde de si tuatie in Malakka al veel elementen die tot rampspoed zouden leiden." Op 25 juli 1940 had de gouverneur van Malakka, Sir Thomas Shenton, in een me morandum aan het ministerie van koloniën al gewaarschuwd dat een ramp dreigde te gebeuren. Zonder aanzienlijk verhoogde steun vanuit de lucht zou deze belangrijke voorpost van het Britse imperium onher roepelijk vallen. Zijn smeekbede om hulp werd genegeerd. Pagina 5: 'Situatie Singapore zonder steun hachelijk'. HET WOORD IS AAN Jiddische levenswijsheid Volg een ieder op zijn tochten en je maakt de vreemdste bochten. VANDAAG Binnenland- Buitenland Cultuur Programma's Regio RTV Show - Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Kans op een bui Af en toe zon, maar ook een enke le regen- of hagelbui. Minimum temperatuur omstreeks 6 graden. Middagtemperatuur ongeveer 8 graden. Zuidwest tot westen wind, krachtig, 6, aan de kust en op het IJsselmeer hard of stormachtig, 7 Vrouw eist faillissement verdachte moord De weduwe van een bij een schietpartij omgekomen auto handelaar uit Scharmer heeft het faillissement aangevraagd over het nalatenschap van de vermoedelijke mededader van de schietpartij. De vrouw en haar dochter doen voor de faillissementsaan vraag een beroep op het nieuwe Burgerlijk Wetboek, dat onder meer voorziet in het verhaal van inkomensschade. De mededader wordt ervan verdacht deel te hebben uitge maakt van een groep van drie mannen die half november vo rig jaar een roofoverval wilden plegen op de autohandelaar. De faillissementsaanvraag is opval lend, omdat hij wordt ingediend in een strafzaak I ,',4« li D.gblact rr-.c? - - J j .v s? gf NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement, i melding was binnengekomen, had de brandweer hel vuur on der controle. Het nablussen duurde tot middernacht. Vrouw in brand gestoken door woedende vriend groningen gpd Postcode:, j Plaats: I Tel.: Een 18-jarige vrouw uit Gronin gen is zaterdag ernstig gewond geraakt toen haar 23-jarige vriend een met benzine gevuld glas naar haar gooide en een aansteker bij haar hield. Daarop vatte haar kleding vlam. De vrouw was op bezoek bij haar vriend en vertelde hem dat ze de relatie wilde beëindigen. De man werd kwaad en stak de kleding van de vrouw in brand. Toen hij zag wat hij had aange richt, trachtte hij samen met de vrouw de vlammen te doven. De vrouw werd met ernstige brandwonden opgenomen in het ziekenhuis. De man, die ook gewond raakte, werd gearres teerd. Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: D Per maand, automatisch i (f 28,75)* D Per kwartaal, via acceptgiro (f82,85). j D Per kwartaal, automatisch j (f82,85)*. »Nr. bank/giro: Handtekening: 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1