Geduld beloond met bronzen plak Jan Timman moet berusten in remise Barcelona opent de jacht op Dennis Bergkamp Hen Koet vraagt bedenktijd Eerste partij tweekamp 13 UVS verrast a Een gehavend UVS I f bood NEC zaterdag meer dan uitstekende te genstand. De profs kwa men niet verder dan 2-2 Sterk debuut A C De Katwijkse Regi- I D na Hazeleger debu teerde op de halve mara thon van Egmond meteen knappe tiende plaats a brouwer de koning rob onderwater gert jan onviee n wanrooy rob v Van der Reijd nieuwe trainer SVLV leiden Fokke van der Reijd is de komende anderhalf jaar de trainer van zondag-vierdeklasser SVLV. Hij volgt Joop van der Krogt op die in december opstapte bij de Voorschotense club. Van der Reijd hield het eerder dit seizoen voor gezien bij derde klasser WSB uit Noordwijkerhout. De Leidse derdeklassser Docos heeft het contract met trainer Hans Tisseur, bezig aan zijn eerste jaar, met een seizoen ver lengd. Ook Isaac van Weerlee, trainer van de B-selectie, blijft voor nog een jaar aan de Morsclub verbonden. Trainer Will Henskens heeft voor een jaar bijgetekend bij afdelingsclub De Sleutels. Sacchi 'christen van het jaar' rome» Arrigo Sacchi, coach van het Italiaanse voetbalelftal en tot voor kort van AC Milan, is door de Italiaanse bisschoppen conferentieuitgeroepen tot 'christen van het jaar'. De prijs werd eerder uitgereikt aan Moeder Teresa in Calcutta en de Poolse kardinaal Glemp. Sacchi ontvangt de prijs op 1 maart in de dom van Vibo Valentia. Er is een bedrag van 10 miljoen lire, 12.500 gulden, aan verbonden. Volgens de bisschoppen heeft Sacchi zich een ware christen getoond alsmede een voorbeeld voor de jeugd in een wereld vol verzoekingen en illusies. Ben Johnson te snel voor officials saskatoon» Ben Johnson heeft bij de start van het Noordameri- kaanse indoor-atletiekseizoen in Saskatoon weer van zich doen spreken. „Ik ben te snel voor de officials", verklaarde de Cana dees, nadat hij was gediskwalificeerd op de 60 meter. Volgens de wedstrijdleiding maakte Johnson twee valste starts. De oud-we reldrecordhouder, ontmaskerd als dopegrootgebruiker bij de Olympische Spelen in Seoul, was het niet eens met de beslissing. „Ik reageer zo snel op het startschot, dat de jury niet kan geloven dat ik niet in het schot spring." Ook 20.000 punten voor Air Jordan chicaco» Als achttiende speler in de geschiedenis van het Ame rikaanse profbasketbal (NBA) heeft Michael 'Air' Jordan de grens van 20.000 punten bereikt. De Amerikaanse ster passeerde die mijlpaal in de wedstrijd van zijn club Chicago Bulls tegen de Milwaukee Brewers (120-95). Vijf minuten voor het einde van de wedstrijd zorgde Jordan met een drie punter voor een nieuw hoogtepunt in zijn negenjarige carrière als prof. De Amerikaan speelde zijn 620ste wedstrijd. Jordan is met een gemiddelde van 32,2 punten per wedstrijd de beste schutter in het profbasketbal in de Verenigde Staten. Japanse bokser overleden na KO osaka» De Japanse bokser Yasuji Hamakawa is overleden aan hersenletsel na een knock out. Hamakawa was 23 jaar en kwam uit in het lichtgewicht Hij ging op 19 december in Osaka twee keer neer tijdens de zevende ronde van een gevecht over acht ronden. Hij verloor het bewustzijn en kwam niet meer bij ken- Alphenaar Angenent spaart krachten tijdens NK op kunstijs den haag tim Henk Angenent hoeft zichzelf niets kwalijk te nemen. De Alp- hense marathonschaatser bleef zaterdag op de Haagse Uithof tijdens het Nederlands kam pioenschap op kunstijs voort durend bij de les. De beloning kreeg hij in de vorm van een bronzen medaille. In de eind sprint moest hij alleen zijn win nende ploeggenoot Lammert Huitema en de verrassend ster ke Arnold Stam laten voorgaan. Waarde Angenent moest wel tevreden zijn, maar hij had stiekem op meer gehoopt. De Siebrand- ploeg waarvan hij deel uit maakt, controleerde de 150 ron den lange marathon. Vooral Piet Kleine was voor de rood- pakken van onschatbare waar de. In de snel ontstane kop groep van veertien man hield hij het tempo strak en verijdel de hij uitlooppogingen. Bij het tot stand komen van de kopgroep miste Huitema aan vankelijk de slag. Net zoals de aanvoerder van het marathon klassement om de KNSB-cup in de slotfase pas in tweede in stantie aansloot bij een groep vluchters, waarvan zijn ploegge noten Kleine en Angenent al deel uitmaakten. In de Siebrand-ploeg mag op papier iedereen voor zijn eigen kans rijden. De kans van Kleine was verkeken omdat hij zich als niet-sprinter de gehele middag had uitgesloofd voor zijn ploeg genoten. De klemmende vraag voor Angenent was: hoeveel kracht heeft Huitema door zijn onoplettendheid verspeeld? Normaal gesproken sprint hij het snelst van alle Siebrands. Wachten Angenent, zelf ook gezegend Jan Timman is de kandidatenfinaie met Nigel Short be gonnen als de 'mystery man' van El Escorial. Niemand kon een bevredigende reden geven waarom de Amster damse grootmeester gisteren in de eerste partij van de tweekamp, die de uitdager van wereldkampioen Kaspar ov moet opleveren, zijn tegenstander een minuut of elf bedenktijd extra gunde. el escorial. anp Timman begon met zes minu ten te laat te komen.en ver dween even later, toen hij weer aan zet was, opnieuw voor een minuut of vijf achter de coulis sen. „Toch mankeert hij hele maal niets", wist zijn vrouw. Timman zelf gaf geen uitleg: hij stapte na de 46ste zet, toen de partij remise was gegeven, zon der dralen het historische thea ter uit op weg naar zijn tachtig meter verder gelegen onderko- Zorgeloos De spanning opvoeren door een paar minuten te laat binnen te komen, is een bekend strijd middel. Maar als het Timmans bedoeling was dat strijdmiddel te hanteren, moet hij bedrogen zijn uitgekomen. In het vierde uur, toen hij een gezonde pion voor was gekomen en het Ne derlandse kamp alvast een voorschot nam op de eerste overwinning, kwam hij de tijd te kort, waarmee hij in het begin was omgespron gen. Al dient gezegd, dat bij de eerste analyses niemand kon aantonen, waar de zich buiten gewoon inventief verdedigende Short werkelijk verloren had ge staan. Aangezien in hun onderlinge duels het winstpercentage met wit tegen de tachtig procent ligt, zal men de Brit niet horen kla gen. Terwijl Timman waar schijnlijk de slaap moeilijk zal kunnen vatten. Toch begon de Amsterdamse grootmeester vol zelfvertrou wen aan het karwei. Bij de lo ting had hij voor de oneven par tijen wit geloot. „Een voordeel", zo vond hij. „Als de match in een oneven partij wordt beslist, heb ik een keer meer wit. En als het een keer niet mocht lukken, is er altijd nog de kans terug te vechten." De Spaanse organisatie slaag de erin de loting uit te smeren over drie en een half uur. Een handeling, die in een handom draai gebeurd had kunnen zijn. Eerst vonden de plaatselijke no tabelen elkaar zaterdagmiddag op hét podium van de speelzaal in het Real Coliseo Carlos III. De beide grootmeesters mochten aan weerszijden aanschuiven en hun mond houden. Koning Juan Carlos liet in een bood schap weten dat hij het be schermheerschap over de match op zich had genomen. Campomanes Bij het noemen van de sponsors meestal plaatselijke hotels en restaurants viel tot ieders verbazing de naam van Floren- cio Campomanes. De voorzitter van de wereldschaakbond staat niet bepaald bekend als een gulle gever. Wel als een man die torenhoge hotelrekeningen ach ter laat. Het handboek van de FIDE wijdt zelfs een hoofdstuk aan de wijze waarop hij ontvan gen moet worden: een dubbele suite, een ongeopende fles ster ke drank onder handbereik, een constant ter beschikking staan de auto met chauffeur. Aan dat laatste had de Spaan se organisatie niet gedacht. Waardoor de Filippijn vergeefs wachtte voor zijn hotel en uit eindelijk met een verongelijkt gezicht besloot de paar honderd meter naar de speelzaal te voet af te leggen. Tot een loting kwam het daar nog niet. Dat ge beurde pas na het avondlijk ga la-diner. El Pais, niet de minst betrouwbare krant van Spanje, had het gerucht verspreid dat Timman wellicht niet zou opda- met een behoorlijk eindschot, besloot te wachten op wat de laatste ronde zou brengen. Meestal verschiet de Alphenaar zijn kruit eerder in de wedstrijd, maar kennelijk is de spruiten- kweker door schade en schande wijs geworden. Zijn technische beperkingen voorkwamen in de eindsprint een hogere positie dan de derde. Maar ploegge noot Huitema won volgens ver wachting, dus kon ook Angen ent tevreden zijn. Toch bleef het gevoel 1 dat hij een kans op een grote triomf had laten liggen. Angen ent: „Deze bronzen medaille is mooi, maar doet mij niet zoveel als de eerste winst die ik in de marathon in Assen pakte (vorig seizoen, red.). Ik mocht van daag mijn eigen plan trekken. Een uitlooppoging zag ik niet zitten, omdat ze dan toch ach ter mij aan zouden zijn ge sprongen. Gezien het wedstrijd - verloop was het logisch dat Lammert de eindsprint won." De winnaar zelf zou zijn schaat sen 'in de boom hebben gehan gen', als hij naast de titel had gegrepen. „Ik heb mezelf onderweg wel duizend keer ingeprent: ik win, ik win, ik win", zei Huitema, die zijn ploeggenoten van tevoren om de tafel had geroepen. „De ploeg heeft goed voor mij gere den. In het begin mocht ik mij verstoppen. Dat ik aanvankelijk niet bij de kopgroep zat, kwam Start van de tweekamp tussen Jan Timman en Nigel Short. De krijgt het recht om wereldkampioen Kasparov uit te dagen. gen uit onvrede over zijn huis vesting. Maar die problemen bleken opgelost. De familie Timman had de ontruimde bo venste verdieping betrokken van een twee-sterrenhotel in de hoofdstraat van het stadje. „Je kunt er zaalvoetballen", aldus Timman. Damegambiet Er kwam een orthodox dame gambiet op het bord in de Tar- takower-variant, waarmee Kasparov en Karpov elkaar tien tallen keren hebben bestookt. Short gebruikte hem tweemaal: tegen Karpov, twee jaar geleden in Amsterdam en vorig jaar te gen Hulak in Debrecen. De eer ste partij eindigde in remise; de tweede won hij. Timman kende die partijen uiteraard ook, van daar dat de Brit op de veertien de zet afweek. Het werd een typische ma noeuvreerpartij, waarbij zwart met de opmars d5-d4 op de 23ste zet zomaar een pion aan bood. „Hij heeft zijn hand over speeld", meenden velen. Maar de Spaanse grootmeester Toran had wat dieper gekeken. Vaak lijkt in dit soort stellingen het evenwicht verbroken. Maar in de meeste gevallen blijkt het sterke pionnencentrum van zwart voldoende voor een ge lijkspel." Zo ook in dit geval. De zetten, die Timman in het vierde uur vrijwel a tempo uitvoerde, wer den met argwaan bekeken. Maar zelfs voor de op het eerste gezicht nogal kromme verdedi ging van wit met 32. Pf3-e5 werd geen echte verbetering ge vonden. Twee zetten later had hij het wellicht wel beter kun nen doen. Zoals het ging, ver zwakte hij zijn achterste lijn met als gevolg dat de opvallend ze ker spelende Short bij het afbre ken zelfs een kwaliteit voor stond en Timman de remise moest grijpen door zwarts laatste pionnen van het bord te nemen. TOP zakt A ZT Korfbalclub TOP I O verloor met 13- 16 van ODO en komt daardoor angstig dicht in de buurt van de de gradatiezone Het tegenovergestelde van wat Huitema meemaakte, over kwam Rick van der Hoom. De schaatser uit Ter Aar behoorde tot de vluchters van het eerste uur, maar miste in de slotfase de slag. Op het moment dat het peloton mocht sprinten voor de vijftiende plaats, brak de kop groep in twee stukken. Van der Hoom bleef met vier anderen achter, van wie Frans de Ronde er nog in slaagde naar de kop groep toe te rijden. Vrouwen Marion Borst deed bij de vrou wen van zich spreken. De Lei- derdorpse zag een kopgroep van tien wegrijden en overbrug de de kloof vervolgens knap in haar eentje. Toen Henriet van der Meer (eerste) en Simone van der Heide (tweede) uit de greep van de groep waren ge raakt, probeerde Borst achter Lenie Dijkstra aan te gaan op zoek naar hoge klassering. Die opzet mislukte. Borst eindigde als elfde, twee plaatsen lager dan de eveneens strijdlustige Jolanda Grimbergen. In de pe lotonsprint legde Petra Grim bergen beslag op de veertiende plaats. Verlengd Petra Moolhuizen werd op dat ogenblik beroofd van haar titel- kansen. Zij ontvluchtte de kop groep, maar raakte verzeild in het peloton. Na de eindsprint van de meute ontdekte ze dat de rest van de kopgroep op haar was neergestreken. Bovendien werd de wedstrijd voor de kop groep conform de reglementen met vijf ronden verlengd. Dat was te veel gevraagd van de rijdster uit Middelaar, die snik kend als zesde finishte. leiden» Hennie Koet laat deze week weten of hij dit seizoen nog voor Rijnsburgse Boys in ac tie komt. Dat was het resul taat van een ruim twee uur durend gesprek dat Koet za terdag in het Leidse Holiday Inn voerde met oefenmees- ter Arie Kurver en elftalbege leider Bert Clavan. Het gesprek was door Rijnsburgse Boys gearran geerd, nadat Martin de Louw en Fred Bodaan vorige week weer in de A-selectie waren 'teruggepraat'. Met De Louw en Bodaan was ook Koet eer der dit seizoen na problemen uit de geelzwarte selectie ver dwenen. Koet had, volgens de lezing van Rijnsburgse Boys tegen de afspraken in op vrijdag avond met Bax gezaalvoet- bald en werd daarvoor disci plinair geschorst. Zaterdag bleek overigens dat de materie complexer lag dan vooraf door vooral Kur ver werd verondersteld. Zon der op de problemen in te willen gaan, liet de oefen- meester gisteren weten dat het „minder eenvoudig was" dan hij had gedacht. „Ik ging er vanuit dat Koet was ver trokken omdat hij voor zijn zaalvoetbalpraktijken was geschorst. Dat ik hem dus namens Rijnsburgse Boys en Kurver kon vragen op zijn beslissing terug te komen. Maar zo simpel is het alle maal duidelijk niet." Met andere woorden: de komende dagen zijn niet al leen voor Koet om na te den ken, maar ook voor Rijns burgse Boys om wat zaken na te checken? Kurver „Zo ligt het wel on geveer, ja." Hennie Koet was gisteren niet voor commentaar be reikbaar. Zettenverloop eerste partij. Wit: Jan Timman (Ned) Zwart: Nigel Short (Eng) I.d2-d4, d7-d5, c2-c4, e7-e6, 3. Pbl-c3, Pg8-f6, 4. Lcl-g5, Lf8-e7, 5. e2-e3, 0-0, 6. Pgl - f3, h7-h6, 7. Lg5-h4, b7-b6, 8. Lfl-e2, Lc8-b7, 9. Lh4xf6, Le7xf6, 10. c4xd5, e6xd5, 11. b2-b4, c7-c6, 12. 0-0, TfB-e8, 13. Ddl-b3, a7-a5, 14. b4-b5, q6-c5, 15. d4xc5, b6xc5, 16. Tal-cl, Lf6xc3, 17. Db3xc3, Pb8-d7, 18. Tcl-c2, Dd8-b6. 19. Tfl-dl, Te8-e7, 20. h2-h3, Ta8-e8, 21. Dc3-b2, a5-a4, 22. Kgl-fl, Db6-a5, 23. Db2 a3, d5-d4, 24. e3xd4, Lb7-e4, 25. Da3-c3, Da5-a8, 26. Tc2 d2, c5xd4, 27. Td2xd4, Pd7- f6. 28. Dc3-a3, Da8-b7, 29. Td4-d8, Pf6-d5, 30. Td8xe8+, Te7xe8, 31. Le2-c4, Te8-c8, 32. Pf3-e5, Le4xg2+, 33. Kfl - gl, Lg2-e4, 34. Tdl-d4, Pd5- fó, 35. Lc4xf7+, Kg8-h8, 36. Kgl-h2, Db7xb5, 37. Da3-g3, Db5-bl, 38. Td4xe4, Dblxe4, 39. Lf7-g6, De4-d4,40. Pe5-f? Kh8-g8, 41. Pf7xh6+, Kg8- f8, 42. Ph6-f5, Dd4-c5, 43. Pf5xg7, KfBxg7, 44. Lg6-f5, Kg7-fB, 45. f5xc8, Dc5xc8, 46. Dg3-a3+, Kf8-g7, remise. Dennis Bergkamp FOTO •ARCHIEF Barcelona pesetas (2,4 miljoen gulden) per jaar voor een contract van vier Johan Cruijff, die deze week jaar is het maximum. De prijs voor twee jaar bij Barcelona bij- die Ajax tegemoet kan zien, tekent, heeft van voorzitter Jo- omdat Bergkamp nog onder sep Lluis Nunez de vrije hand contract staat, valt hier buiten, gekregen om Dennis Bergkamp Evenals vier jaar geleden bij het van Ajax los te weken. Alleen aantrekken van Ronald Koem- mag Bergkamp niet te veel kos- an zal een externe financiering ten; een salaris van 150 miljoen worden gezocht, zodat de be groting van de club buiten schot blijft. Cruijff gaf zaterdag toe, dat een salaris van 'slechts' 150 tot 200 miljQen pesetas, waar schijnlijk niet genoeg is om een aantal Italiaanse gegadigden te doen afhaken. Cruijff: „Ik denk dat het een moeilijke zaak voor Barcelona zal worden. Wij kun nen nu eenmaal niet de salaris sen betalen van de Italiaanse clubs. Maar ik heb begrepen dat Dennis graag naar ons toe komt." Daar komt nog bij, dat Bar celona geen problemen wil met zijn overige 'buitenlanders' Koeman, Stoichkov, Laudrup en Witschge die ook rond de 150 miljoen pesetas per jaar verdienen. Cruijff bevestigde met de 23-jarige Ajacied te heb ben gesproken over een moge lijke komst naar Barcelona. „Het is het verschil tussen ge woon rijk zijn en heel rijk. Berg kamp is relatief jong en het echte grote geld komt voor hem nog. Ik zelf ging dat pas verdie nen, toen ik reeds 26 was." Volgens Cruijff heeft hij met Bergkamp niet gesproken over mogelijke andere aanbiedin gen, met name van Juventus of AC Milan, zoals de Italiaanse media beweren: „Dat gaat mij ook niets aan. Wij zijn bevriend met elkaar en dan vraag je zo iets niet." De Nederlandse trai- Barcelona ontkende dat de eventuele komst van Berg kamp als een motie van wan trouwen aan het adres van een of meerdere van zijn andere 'buitenlanders' moet worden uitgelegd: „Als zij opnieuw het landskampioenschap binnen halen, bewijzen ze goed te heb ben gerendeerd."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13