Wassenaar pakt illegaal kappen aan 'Schrijven is tobben' Toekomst Leiderdorpse Oudheidkamer onzeker 'Clubs zitten elkaar in de haren' Regio Leiden Ziekenhuizen Rijnland moeten fors bezuinigen Katwijk wil Blauwe Vlag Twee licht gewonden bij aanrijding MAANDAG 11 JANUAR11993 Verlichting fietsers grotendeels in orde zoeterwoudeDe verlichting van maar liefst 90 procent van de fietsende scholieren op de Europaweg in Zoeterwoude bleek vanochtend in orde te zijn. Volgens de politie kregen slechts tien scholieren een bekeuring en 14 fietsers de opdracht hun verlich ting te maken en bij de politie te laten controleren. Hoewel de politie tevreden is, worden de controles de komende week her haald. Banden auto's lek gestoken oegstgeesïDe banden van vier auto's die stonden geparkeerd in diverse straten in de nieuwbouwwijk Haaswijk in Oegstgeest zijn in de nacht van zaterdag op zondag door onbekenden lek gestoken. Vergadering raadhuis Oegstgeest oegstgeest De vergadering van de raadscommissies over de toekomst van het Oegstgeester raadhuis wordt op 15 februari gehouden. Die avond spreken de commissieleden over de voor- en nadelen van de bouw van een nieuw raadhuis en de verbou wing van het huidige raadhuis en de Jelgersmakliniek. Uiteinde lijk zullen de commissieleden ook hun voorkeur uitspreken voor een van beide mogelijkheden. De vergadering begint om 20.00 uur in het raadhuis aan het Wilhelminapark. Oostdorperweg tijdelijk afgesloten wassenaar De Wassenaarse Oostdorperweg is dinsdag 2 februa ri en woensdag 3 februari afgesloten voor doorgaand verkeer. Dit heeft te maken met groot transport van bouwmaterialen en - elementen voor de bouw van een boerderij aan de Oostdorper weg. dè bedrijven die aan de Oostdorperweg zijn gevestigd, blij- ven.bereikbaar via het Ammonslaantje en de Hogeboomseweg. Het inrijverbod voor vrachtwagens op het Ammonslaantje wordt hiervoor tijdelijk opgeheven. De Stichting Ziekenhuizen Rijnland (het Elisabethzieken- huis in Leiderdorp en Rijnoord in Alphen) moet het komend jaar 1,5 miljoen gul den bezuinigen. De stichting wil dat doen door een reorga nisatie, zonder dat er ontsla gen vallen. Dat zei algemeen directeur F. Hof in zijn nieuw jaarstoespraak. Een van de bezuinigings maatregelen die worden ge troffen is het inrichten van een afdeling voor patiënten die maar kort in het zieken huis verblijven. De patiënt wordt vlak voor de operatie opgenomen, in plaats van een dag van te voren. Dat scheelt 700 gulden per opname. De verwachting is dat in de toe komst de korte en mes 40 procent deel i ken van het totale aantal op- Verontrust toonde de alge meen directeur zich over de plannen van twee artsen om in Alphen een tweede zieken huis te bouwen. Hof: „Voor twee ziekenhuizen in Alphen is geen plaats. Een tweede ziekenhuis zal een ernstige bedreiging voor het voortbe staan van Rijnoord vormen." Overigens leeft in Alphen ook nog altijd het idee om op ter mijn in Kerk en Zanen een groot ziekenhuis te bouwen ter vervanging van Rijnoord en het Elisabeth-ziekenhuis. Burgemeester Schoute: er moet absoluut een einde aan komen Wassenaarders blijken op grote schaal illegaal bomen te kappen. Vorig jaar verdween er op die manier ruwweg twee keer zoveel groen als in '91. Daar moet paal en perk aan worden gesteld, vindt Wassenaars burgemeester P.H. Schoute, die heeft aangekondigd streng te zullen optre den. wassenaar gepakt wordt toch wel erg klein is en stiekem naar de bijl of zaag grijpt. Ergste voorbeeld van '92 was de campingeige naar die een groot stuk van zijn bos zomaar weghaalde. Schoute: „Dat stiekeme kap- gedrag is een voorbeeld van hoe het staat met ons besef van nor- miepdegraaff Schoute kan zich flink opwin den over het illegale kappen. Hij signaleert in zijn nieuwjaarstoe spraak het verschijnsel van de 'calculerende burger': de burger die berekent dat de kans dat hij men en waarden. Men neemt het allemaal niet zo nauw meer. Wie zich aan de regels houdt, is een slome sukkel, lijkt het wel. Ik wind me er vreselijk over op. Er moet absoluut een einde aan komen. We gaan de boel dus strenger controleren, met alle vervelende gevolgen van dien. Het kost ons verschrikkelijk veel extra mankracht. We moeten niet alleen overal langsrijden, maar ook strenger op de her plantplicht gaan lettert en alles in de computer invoeren. Zoiets vreet tijd." Volgens de burgemeester kappen de Wassenaarders om uiteenlopende redenen. „Ze willen meer zon, die bomen houden natuurlijk licht tegen. Of ze vinden het vervelend om bladeren te moeten opruimen; in het algemeen zijn ze van me ning dat die bomen zoveel rom mel met zich meebrengen. Soms hakt men bomen om, na tuurlijk ook illegaal, een schuur tje, tuinhuisje of iets dergelijks te neerzetten. Enfin, het kan me niet schelen waarom ze het doen: er moet een einde aan komen." Volgens de burgemeester staat Wassenaar te boek als groen dorp omdat altijd ge tracht is bomen zoveel mogelijk te handhaven. Schoute: „De zelfde mensen die nu hun schouders ophalen over het ille gale kappen, zijn degenen die zeggen dat Wassenaar per se de groene buffer van de Leidse re gio moet blijven. Want laten we niet vergeten dat er gigantisch veel mensen uit de wijde om trek naar ons dorp komen om te recreëren. Of dat nu aan het strand is, of in de duinen: de hele regio profiteert van ons groen". Ironisch genoeg zijn er niet alleen steeds meer Wassenaar ders die illegaal kappen, maar ook steeds meer omwonenden die dat 'verklikken' en de ge meente bellen. De 'illegalen' zullen dit jaar niet meer aan de aandacht van de gemeente ont snappen. Zij krijgen een aan schrijving, een flinke boete én een herplantplicht. Ook de 150 mensen per jaar die wel keurig een kapvergunning aanvragen, moeten zorgen voor vervan gend groen. Overigens wordt tweederde van die aanvragen gehonoreerd. Werk van Voorschotenaren gebundeld voorschoten .judynihof Schrijven kost bloed, zweet en tranen, als je de Scheveningse schrijfster Helga Ruebsamen moet geloven. Zelf doet ze soms twee weken over één zin. „Ik ga desnoods twee maanden door, totdat de zin mooi loopt, tot elk woord klopt. Maar als je het ge ploeter aan je verhaal af ziet, dan is het niet goed". Haar ei gen kinderen heeft Ruebsamen het schrijversvak maar afgera den, want 'schrijven is toch wel tobben'. Als Ruebsamen (schrijfster van onder meer 'Op Schevenin- gen') gelijk heeft, wordt er in Voorschoten heel wat afgetobd. Een groot aantal inwoners van de gemeente blijkt zich fanatiek met schrijven van verhalen en gedichten bezig te houden. De onlangs gehouden schrijfwed strijd, georganiseerd ter gele genheid van het 25-jarig be staan van de Voorschotense bi bliotheek, leverde ruim honderd inzendingen op. Gistermiddag maakte de jury bekend welke vijfentwintig au teurs waren geselecteerd voor publikatie in de bundel 'Schrij vend Voorschoten'. Het boekje is vanaf vandaag op enkele plaatsen in Voorschoten te koop. Helga Ruebsamen - niet in de jury - zette de bijeenkomst luister bij. Ze las voor uit eigen werk en stond klaar met tips en adviezen („Gebruik je fantasie want een schrijver mag de wer kelijkheid liegen") voor het aan stormendeschrijverstalent. De jury, die bestond uit bur gemeester P. Cannegieter van Voorschoten, journaliste L. de Keuning en leraar Nederlands J. Breunesse had aan de beoorde ling van de stroom inzendingen een zware kluif. Om houvast te bieden, moesten de teksten aan drie criteria voldoen: er moes ten verwijzingen naar Voor schoten in zitten, de tekst moest origineel en verrassend zijn en, uiteraard, goed geschreven. Unaniem Van de 25 overgebleven teksten die voor het boekje werden ge selecteerd, kwam één verhaal volgens de jury als allerbeste uit de bus. Unaniem koos zij voor het in Voorschoten gesitueerde verhaal 'Een hand vol duiven- voer' van Jan Beuken, pseudo niem voor Jan Dekker. „Het is spannend, voortreffelijk ge schreven en goed opgebouwd," aldus jurylid Breunesse. Het is een verhaal dat niet kan worden naverteld zonder de verrassende plot te verklap pen. Het lijkt aanvankelijk te gaan over de opbloeiende vriendschap tussen een man en een vrouw, beiden eenzaam. De toenaderingspogingen van de vrouw gaan de man echter steeds meer benauwen en hij bedenkt een heel bizarre oplos sing om haar van zich af te schudden. Jan Dekker, die een pennen- en inktset in de wacht sleepte, biechtte op dat hij het verhaal al anderhalf jaar had liggen. „Ik heb alleen het park waarin een deel van het verhaal zich af speelt, veranderd in het Voor schotense Burgemeester Berk houtpark", aldus Dekker, die al zijn hele leven lang is gefasci neerd door taal en schrijven. Dekker rekent Roald Dahl, Willem Elsschot en Raymond Chandler tot zijn favoriete au teurs. Een echte tobber of ploe teraar zoals collega-auteur Ruebsamen, is Dekker eigenlijk niet, wanneer hij achter zijn schrijftafel plaatsneemt. „Ik heb een klein idee, ga zitten en dan komt het vanzelf. Het is soms heel eng: dan komen de ideeën sneller dan ik ze kan bijhou den." Aan het maken van sche ma's doet de Voorschotenaar niet. „Nee, aan het begin weet ik niet hoe mijn verhaal zal aflo pen. Ik heb wel eens gepro beerd om van een vooropgezet plan uit te gaan, maar dan sla ik helemaal dood." Helga Ruebsamen zei onder de indruk te zijn van de kwali teit van de verhalen in 'Schrij vend Voorschoten'. Toch ging De winnaar van de Voorschotense schrijfwedstrijd, de 67-jarige Jan Dekken „Ik heb een klein idee, ga zitten en dan komt het vanzelf." haar absolute voorkeur uit naar komt als lezer echt terecht in de een ander verhaal dan dat van ziel van het jongetje. Een be- winnaar Jan Dekker, vanwege roepsschrijver doet dat niet de levensechte beschrijvingen: gauw na," aldus Ruebsamen. 'Kaninefaet'n' een jeugdherin- De bundel 'Schrijvend Voor- Th. Laurentius kost 7,50 gul nering van Henk van Reek. „Je schoten, fantasie en werkelijk- den. foto loek zuyderduin heid' is vanaf vandaag ver krijgbaar bij de boekhandels en bibliotheek in Voorschoten. Het boekje met illustraties katwijk willeke heukoop De gemeente Katwijk gaat haar best doen om dit jaar de door kustgemeenten zo vurig gewenste Blauwe Vlag te her overen. De Blauwe Vlag, die vorig jaar aan de Katwijkers voorbij ging, wordt onder strenge voorwaarden uitge reikt aan kustplaatsen met een hygiënisch en veilig strand en schoon zwemwa ter. Katwijk moet daarom meer doen aan natuur- en milieu-educatie en strandpa viljoens en gemeentelijke ge bouwen op het strand aan sluiten op de gemeentelijke riolering. Het college van burge meester en wethouders lan ceert komende week het voorstel om 28.000 gulden uit te trekken voor de Ver vaardiging en plaatsing van vier borden met natuur- en milieu informatie erop. De kosten van aansluiting van de gemeentelijke gebouwen op de riolering kost in totaal 90.000 gulden. Met de strandtenthouders moet nog worden overlegd over aan sluiting op de riolering. Cafébezoeker in been geschoten alphen aan den run hans koenekoop 'Per ongeluk' heeft een 26-jarige Alphenaar een kogel door het bovenbeen geschoten van een 23-jarige Woubruggenaar. Het schot klonk vrijdagnacht even na één uur in café Le petit Chasseur in winkelcentrum De Herenhof. De dader vluchtte na het voorval uit de kroeg. Uit ge sprekken met omstanders maakte de toegesnelde politie op dat er geen sprake was van opzet. De Alphenaar had slechts een beetje willen showen. Het slachtoffer werd onmiddellijk naar het St. Elisabeth Zieken huis in Leiderdoip gebracht-. De dader werd door de politie van zijn bed gelicht en opgesloten. Het voortbestaan van de Leider- dorpse Oudheidkamer is onze ker. Het kleine museum kan wel verhuizen naar de muziek school Rijnakkoord in het soci aal-cultureel centrum Muzen- hof, maar de gemeente twijfelt of ze wel extra geld voor de huur wil vrijmaken. De Oudheidkamer krijgt nu jaarlijks 3500 gulden subsidie om de huur te betalen voor de zolder boven café-restaurant De Hollandsche Tuyn aan de Hoofdstraat. Daar moet het kleine Leiderdorps historisch museum nu uit. Sinds de kerst dagen is de Oudheidkamer ge sloten voor publiek. De stich ting wacht op het groene licht om de verhuisdozen te pakken en te vertrekken naar de mu ziekschool waarvoor meer huur moet worden betaald. Wethou der C. Kerner (welzijn) wil ech ter eerst een uitspraak van de gemeenteraad. „We moeten hardop zeggen hoe belangrijk we de Oudheidkamer vinden en of we voor hetvoortbestaan meer geld willen vrijmaken." De Oudheidkamer wil wel een pand kopen in het Oude Dorp, maar heeft daarvoor geen geld. De stichting moet rondko men van de bijdragen van do nateurs die jaarlijks een tientje storten. De actie van vorig jaar om 130.000 gulden in te zame len, is volgens woordvoerder E. ten Hooven jammerlijk mislukt. „Op de ongeveer 800 brieven die we naar de bedrijven heb ben gestuurd, zijn slechts twee reactiés gekomen". „Er zijn nog onderhandelin gen gaande met particulieren over een ruimte in het Oude Dorp", verklaart Ten Hooven, maar hij wil niet kwijt welk pand hij op het oog heeft. Hoe wel de Oudheidkamer er finan cieel somber voorstaat, wil Ten Hooven niet van opgeven we ten. ,^Us iedereen er mee stopt, is deOudheidkamer helemaal verloren." stilstand. Hij is met onbekend letsel opgenomen in het zieken huis, zijn passagiere klaagde overnekklachten. De Wassenaarder kwam er zonder kleerscheuren van af. Beide auto's raakten zwaar be schadigd. Een 47-jarige automobilist uit Hattum en zijn 41-jarige Wasse naarse passagiere zijn gisteren licht gewond geraakt bij een aanrijding op de Oud-Wasse- naarseweg in Wassenaar. De bestuurder gaf geen voorrang aan een 42-jarige automobilist die van rechts kwam, uit de Groen van Prinstererlaan. De Hatttumer botste tegen de lin kerzijkant van de wagen van de Wassenaarder, schoof door en kwam tegen een lichtlnast tot 'Geen prioriteit' voor studie naar ondertunneling Rijksstraatweg Als er geen nieuwe financiers worden gevonden, komt er geen onderzoek naar een ge deeltelijke ondertunneling van de Wassenaarse Rijks straatweg. De beheerder van de weg, Rijkswaterstaat, is vooralsnog niet bereid om een bedrag van 60.000 gulden bij te dragen voor het twee ton kostende onderzoek. Voor de studie zou de commissie Nijpels, die is ingesteld door minister Alders van VROM, worden ingeschakeld. „Het onderzoek heeft geen prioriteit, afgezet' tegen de noodzaak van andere onder zoeken," aldus een woord voerder van Rijkswaterstaat. De Wassenaarse politiek ver langt, naast de bijdrage van de gemeente zelf, ook subsi dies van onder meer het mi nisterie van VROM, Rijkswa terstaat en het architectenbu reau dat de tunnel hoopt te bouwen. Tweetal op het nippertje gered roelofarendsveen. Twee inwoners van Roelo- farendsveen zijn vrijdagavond door hun 32-jarige plaatsgenoot A.M. van Velzen uit het water van de sloot langs de Langeweg gered. De 66-jarige Vener en zijn passagiere kwamen met hun auto in de sloot terecht, toen zij op de Essenweg van achteren werden aangereden door de auto van 56-jarige plaatsgenote. Van Velzen be dacht zich geen moment en haalde chauffeur en passagiere uit de snel zinkende auto. Belangstelling voor beurs 'Prentbriefkaartkring De Bollenstreek' valt tegen Het sparen van (oude, zeldza me) ansichtkaarten mag dan momenteel een ware rage zijn, op de beurs van 'Prentbrief kaartkring De Bollenstreek' in de Zoeterwoudse Eendenkooi heerst een serene rust. Het handjevol liefhebbers dat in de bakken zit te snuffelen, gaat schijnbaar helemaal in die waardevolle stukjes papier (ge middeld kost een mooi exem plaar een gulden of 25) op. Al leen een paar kinderen geven wat kreten. Het zou afgelopen zaterdag de hele dag zo rustig blijven, al had secretaris Jan Koppenaal van 'De Bollenstreek' rond twee uur toch ruim 130 bezoekers geteld. Maar normaliter trekt een dergelijke beurs veel meer verzamelaars, geeft hij toe. Waarom Zoeterwoude niet in trek is, weet hij maar al te goed: „Er is op dit gebied geen enkele coördinatie, dus zo kan het ge beuren dat dezelfde beurs van daag ook al in Eindhoven en Leeuwarden wordt gehouden. En daar ondervinden we wel degelijk concurrentie van, als u weet dat de echte verzamelaars en dat worden er met de dag meer uit het hele land naar zo'n beurs komen. Jammer hoor", vervolgt hij, „dat al die clubs elkaar zo in de haren zit ten. Enfin, zelf doen we het goed: het ledental stijgt gestaag, zit nu rond de 110, en vandaag hebben we er weer een paar bij- gekregen." Ook een vorm van verzamelen. Topografie Negentig procent van de verza melaars heeft het gemunt op kaarten uit de categorie 'topo grafie' oftewel van een bepaalde plaats, zegt Koppenaal, en het aanbod van de standhouders wijst eveneens in die richting. Zo is de Voorschotense L. Schel vis, op de beurs met een eigen stand vertegenwoordigd, ook met haar 'uit de hand gelopen hobby' begonnen. „Als kind kwam ik vaak bij de toenmalige uitspanning De Het was, vanwege de 'concurrentie' elders in het land, afgelopen zaterdag rustig op de prentbriefkaartenbeurs in Zoeterwoude. foto henk bouwman Vink, wat nu Leiden is, maar toen nog Voorschotens grond gebied. Bij toeval kreeg ik een oude ansichtkaart waarop die speeltuin nog in volle glorie te zien was. Dan ga je verder spa ren: je eigen leefomgeving, je geboorteplaats... en op een ge geven moment heb je zoveel, dat je wel moét verkopen op beurzen. Je rolt van het één in het.ander." Koppenaal zelf ziet niets in topografie. „Fantasiekaarten zijn veel gevarieerder. Maar hoe dan ook, het blijft een fantasti sche hobby, waarin het toeval ook zo'n grote rol speelt. Zo kreeg ik laatst een kaart in han den die ons gezin in 1949 had gestuurd naar een zus, die toen in Engeland logeerde. Die kaart moet via een Britse handelaar weer zijn teruggekomen naar Holland. U begrijpt, die kaart doe ik voor geen goud meer van de hand."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10