Krijgsmacht Peru misbruikt vrouwen Buitenland Pools parlement beperkt mogelijkheid tot abortus Weduwe Enver Hoxha vandaag voor rechtbank Sneeuwstorm verhindert bezoek Noor loopt als eerste alleen naar Zuidpool Gecremeerde man meldt zich dag later bij politie Yemen probeert islamitische fundamentalisten af te stoppen Onder de douche VRIJDAG 8 JANUAR11993 Aanslag op toeristen in Cairo Cairo» Een onbkende heeft gisteren in de Egyptische hoofdstad Cairo een bom gegooid naar een bus met toeristen. Door de ex plosie werd een van de ramen en de achterkant van de bus ver brijzeld. Bij het incident raakte niemand gewond. De bus was met een aantal Duitse toeristen aan boord op weg naar de pira miden van Gizeh. Tot nu toe heeft niemand de verantwoorde lijkheid voor de aanslag opgeëist. Frans kruispunt wordt vlammenzee crenoble Door een ernstig verkeersongeluk in het Oostffanse Eparres zijn gisteravond tien doden en vier gewonden gevallen. Chemicaliën die uit een tankwagen liepen ontbrandden en ver anderden een kruispunt in een vlammenzee. Volgens de politie reed een tankauto in op een rij auto's die voor een rood ver keerslicht stonden te wachten. De vrachtwagen schoof drie per sonenauto's op de andere rijbaan en drukte deze tegen een tweede vrachtwagen. Daarbij vlogen de vijf voertuigen in brand. Ook een huis van twee verdiepingen ging in vlammen op. Nieuwe piramide ontdekt bij Gizeh gizeh» Egyptische archeologen hebben onlangs de ruïnes van een kleinere piramide ontdekt op enkele meters van de pirami de van farao Cheops op het Gizeh-plateau. De vondst brengt het aantal bekende piramides in Egypte op 96. Het bouwwerk, waar van slechts drie rijen grote steenblokken overeind staan, is twin tig meter breed en lang. Het is niet bekend of de piramide wel is afgebouwd, noch hoe hoog ze moet zijn geweest. De grote pira mide is 137 meter hoog. Ook is niet bekend waarvoor de kleine piramide heeft gediend. Doden bij overstromingen in Mexico tijuana» Bij overstromingen in de Mexicaanse grensstad Tijua na zijn gisteren veertien bewoners van een sloppenwijk omge komen en honderden anderen moesten hun huizen verlaten. De overstroming van de rivier Tijuana deed zich voor na zware slag regens. Volgens de politie wachten nog veel mensen op hulp en is de situatie nog steeds gevaarlijk. Groeiende kritiek op reislust Mugabe harare In Zimbabwe groeit de kritiek op de kostbare reislust van president Robert Mugabe. In 1992 toen hij ook Nederland aandeed vestigde Mugabe een nieuw record met 21 buiten landse reizen. Een politieke tekenaar schilderde de president af als kampioen globetrotten en ,,een regelmatig bezoeker van Zimbabwe". De reizen van Mugabe zouden de schaarse econo mische reserves van Zimbabwe onder grote druk zetten. Bomaanslagen in Zwitserland bern» Bij bomaanslagen het Zwitserse kanton Bern zijn gisteren een dode en een gewonde gevallen. In de vroege ochtend ont plofte in het centrum van de hoofdstad Bern een bom in een au to. De inzittende kwam daarbij om. Volgens de politie ging het om een 21-jarig lid van de separatistische jeugdorganisatie Be- lieren was de bom, die aanzienlijke schade aanrichtte, voortijdig ontploft. Belier, Frans voor storitïram, wil dat delen van het Duitstalige kanton Bern worden aangesloten bij het Fransspre kende Jura. Een tweede bom richtte in Courtelary schade aan aan het huis van het parlementslid Guillaume-Albert Houriet. Houriet heeft zich fel tegen het separatisme gekeerd. Ambassades in Praag afgeluisterd praag Na de val van het communisme in Tsjecho-Slowakije zijn bij buitenlandse diplomatieke vertegenwoordigingen in Praag maar liefst 160 afluisterinstallaties gevonden. Alleen al in de Duitse ambassade werden 72 microfoontjes gevonden. Ook de ambassades Oostenrijk en Groot-Brittannië werden afgeluis terd. De apparaatjes waren niet alleen in de ambassades, maar ook in woningen van diplomaten verstopt. Dochter keizer Oostenrijk overleden graz» De jongste dochter van de laatste keizer van Oostenrijk, aartshertogin Elisabeth die zich prinses van Liechtenstein mocht noemen, is gisteren op 70-jarige leeffijd in een ziekenhuis in Graz overleden, leeft niet meer. Elisabeth was op 31 mei 1922 twee maanden na de dood van haar vader, keizer Karei, in bal lingschap op Madeira geboren. WARSCHAU AP Het Poolse parlement heeft gis teren besloten het recht op abortus te beperken. Maar in plaats van een door de rooms- katholieke" kerk gesteund totaal verbod, besloot de Sejm, de Poolse Tweede Kamer, abortus in bepaalde gevallen toch toe te staan. Het wetsvoorstel ter vervan ging van de huidige liberale abortuswet werd aangenomen met 213 stemmen voor, 171 te gen en 29 onthoudingen. In een amendement besliste de Sejm dat abortus mogelijk blijft als de zwangerschap het leven of de gezondheid van de vrouw in ernstige mate bedreigt, wanneer de vrucht ernstig mismaakt is, of de zwangerschap het gevolg is van een verkrachting. Het parlement schrapte ook een bepaling die het strafbaar zou stellen als een vrouw op zichzelf een abortus pleegt. Ook prenatale tests die geen bedrei ging vormen voor de foetus worden toegestaan. Voorstellen om ook in andere gevallen abortus mogelijk te maken, zoals financiële of huisvestings- problemen van de moeder, wer den afgewezen. Abortus is sinds 1956 toege staan in Polen. De wet moet nog worden goedgekeurd door de Senaat en dor president Walesa. Een voorstel om over het abortus-vraagstuk een refe rendum te houden werd door de Sejm verworpen. is dat zo'n 137.000 gulden. Het proces tegen de weduwe van de stalinistische dictator, die het land vanaf 1945 tot 1985 in zijn greep hield, is een po ging van Albanië om af te reke nen met het communistische bestuur. De weduwe Hoxa (72) vervulde namelijk ook enige be langrijke staatsfuncties en was voorzitster van het Democrati sche Front, een overkoepelende communistische organisatie. Zij heeft enkele maanden in voor arrest gezeten. Indien Hoxa veroordeeld wordt kan zij rekenen op een straf van tussen de 7 en de 25 jaar. De weduwe van de overleden Albanese dictator Eijver Hoxa, Nexhmije Hoxa, staat vandaag in Tirana terecht voor verdui stering van 760.000 lek, zo'n 300 gemiddelde jaarsalarissen in het verarmde Balkanland. Aan de vooravond van het proces verwierp de openbare aanklager de beschuldiging van de zoon van Nexhmije Hoxa dat het een politiek proces is. Vol gens aanklager Teodor Mosko gaat de aanklacht tegen Nexhmije „concreet om het ver duisteren van staatsgoederen Ier waarde van 764.192 lek". Volgens de huidige wisselkoers Marteling en misbruik als 'tactische oorlogsvoering Soldaten van het Peruaanse regeringsleger maken zich schuldig aan routinematige verkrachting en marteling van vrouwen, terwijl zowel soldaten als rebellen van de maoïstische beweging Lichtend Pad geregeld vrouwen vermoorden. De Amerikaanse mensenrechtenorganisatie America Watch schrijft dat in een gisteren verschenen rapport over de situatie in het Zuidamerikaanse land. WASHINGTON REUTER „Soldaten en rebellen verkrach ten vrouwen routinematig. Lichtend Pad vermoordt hen dikwijls", aldus het rapport. „Gemelde zaken gaan vaak over de inplanting van vreemde voorwerpen in de vagina en anus, gecombineerd met ande re vormen van marteling, inclu sief elektrische schokken op de genitaliën en de borsten", aJdus het rapport. Het document, onder de titel 'De niet geopenbaarde terreur: Geweld tegen vrouwen in Peru's gewapende conflict', meldt dat dergelijke misdaden meestal niet worden bestraft. Zowel het leger als Lichtend Pad gebrui ken het geweld tegen als een „vorm van tactische oorlogsvoering", aldus America Watch. „Vaak is dezelfde vrouw het slachtoffer van het geweld van beide kanten." De belangrijkste reden voor het gebruik van geweld is om de slachtoffers te intimideren, te straffen of om informatie van hen te krijgen. Soms is het mo tief echter minder duidelijk, zoals in augustus 1991 in de hoofdstad Lima. Twee vrouwen verklaarden toen ontvoerd te zijn bij een bushalte en vervol gens te zijn verkracht door twaalf soldaten. De daders gin gen vrijuit. America Watch: „In plaats van verkrachters in uni form te straffen, beschermen le ger en politie hen actief en krij gen ze zelfs promotie." Lichtend Pad, algemeen be schouwd als één van 's werelds meest gewelddadige guerrilla groepen, heeft een groot aantal vrouwen binnen zijn kader en maakt zich niet schuldig aan verkrachtingen op grote schaal. „Vaker bedreigt en vermoordt Lichtend Pad vrouwelijke acti visten, met de opzettelijke be doeling hen en hun familiele den te intimideren en te terrori- Mensenrechtengroepen en het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken hebben de strijdkrachten van Peru en de linkse rebellen dikwijls bekriti seerd vanwege hun aanvallen op burgers. Tot nu toe was er echter weinig aandacht voor het geweld tegen vrouwen in het bijzonder. America Watch rap porteert in het document veer tig gevallen van verkrachting tij dens ondervragingen, of in vei ligheidszones waar de strijd te gen Lichtend Pad het meest in tensief wordt gevoerd. Israël laat Rode Krids toe tot Palestijnen JERUZALEM »GPD-Rtr-DPA Een sneeuwstorm heeft van daag een bezoek van vertegen woordigers van het Internatio nale Rode Kruis aan de Pales tijnse ballingen in Zuid-Libanon verhinderd. De verwachting is dat het bezoek niet voor mor gen zal plaatshebben. Woordvoerder Timur Goksel van de VN-vredesmacht in Zuid-Libanon (Unifil) heeft ver klaard dat het hoofdkwartier in New York permissie heeft gege ven voor de humanitaire actie. Een medewerker van het Rode Kruis en een arts zullen per he likopter naar de 415 Palestijnen vliegen, die sinds half december onder zeer primitieve omstan digheden in een tentenkamp bi vakkeren in niemandsland in Zuid-Libanon. Libanon heeft de missie van morgen goedgekeurd. De Israë lische premier Rabin deed dat gisteren. De toestemming geldt slechts één bezoek. Volgens de vertegenwoordiger in Israël van het Internationaal Comité van het Rode Kruis, staat Israël niet toe dat de delegatie andere mis sies uitvoert. Zo is het niet mo gelijk tien Palestijnen, die vol gens Israël ten onrechte zijn uit gewezen, mee terug te nemen. Wel wil het Rode Kruis met de tien bespreken hoe hun terug keer kan worden geregeld. OSLO Rtr-lndependent Bijna 81 jaar nadat Roald Amundsen de Noorse vlag op de Zuidpool plantte bereikte de Oslose advocaat Erling Kagge gisteren als de eerste man in de geschiedenis geheel alleen de Zuidpool na een 52-dagen du rende tocht van 1.310 kilometer dwars over Antartica. Kagge (29) vertrok op 17 no vember voor zijn solo-skitocht vanuit Berkner Island, aan de kust van Antartica. Een vliegtuig zal de Noorse avonturier oppik ken. Tijdens zijn barre tocht heeft Kagge niemand gezien of gesproken en had hij geen mo gelijkheid om zich te Kragges onderkomen tijdens zijn 52 dagen durende barre tocht zijn kleren te verschonen. Zijn kilometer voort, hoewel hij re- enige contact met de buitenwe- gelmatig terechtkwam in ijskou- reld was een klein satelliet- de stormen. Kagge at 3,6 kilo baken, waarmee hij alleen be- rauw spek en dronk pure olijf- richten kon verzenden. olie om zijn gewicht op peil te De Noor sleepte zijn zware slee houden. Kagges, die in 1990 al met 120 kilo aan proviand en alleen de Noordpool bereikte, bagage per dag gemiddeld 26 had verwacht de Zuidpool te bereiken op 15 januari, de dag van zijn dertigste verjaardag. Op dit moment zijn ook twee Brit ten onder weg naar de Zuid pool. Zij hebben echter een twee keer zo lange route uitge stippeld. TOKYO TERRY MCCARTHY THE INDEPENDENT Het was gewoon aldus de politie een kwestie van per soonsverwisseling. Had ieder een kunnen gebeuren. „Wij hebben van begin tot eind de standaard procedu re gevolgd zegt een wat beschaamde agent op het politiebureau van Hino in west-Tokyo. Hij probeert uit te leggen hoe vorige maand het verkeerde li chaam is gecremeerd in een vermissingszaak. Een dag na de crematie kwam de man die dood werd gewaand weer op dagen, zo gezond als een vis. „Ik werk al 38 jaar bij de poli tie en het is dc eerste keer dat ik een dergelijke vergissing meemaak", aldus de agent, die zijn naam niet wilde noemen. De verwisseling begon in de vroege morgen van 17 decem ber, toen in het sportpark van Hino het lichaam van een man werd gevonden. Hij was dood gevroren. Buren vertelden de politie dat hij gelijkenis ver- toonde met een 45-jarige man wiens broer vlakbij woonde. De politie ging naar het huis van die man en kwam tot de ontdekking dat zijn jongere broer al drie dagen werd ver mist. De diep bedroefde oude re broer werd naar het mortu arium gebracht en identifi ceerde prompt het lichaam. Zonder enig wantrouwën droeg de politie het lichaam over aan de oudere broer, die volgens japans gebruik de vol gende dag een crematie hield. Dat was vrijdag. Zaterdag kwam de jongere broer thuis. Hij was geschokt toen hem zijn voortijdige dood ter ore kwam en de twee broers keer den beschaamd terug naar het politiebureau. Er bestaat een Japans gezegde dat ergens ter wereld drie mensen leven die precies op je lijken. „De dode man was dui delijk een van de drie die op de broer leek", aldus de poli tieman. „Zijn gezicht, lengte en lichaamsbouw waren pre cies hetzelfde." Natuurlijk is nu de vraag wie de gecremeerde man eent was. Er hebben andere men sen met vermiste familieleden naar het politiebureau gebeld. Maar met slechts een hoopje as om op af te gaan, en zonder vingerafdrukken of tandheel kundig dossier, kan het vol gens de agent „wel enige tijd duren" voor de identiteit is vastgesteld. LONDEN CHARLES RICHARDS THE INDEPENDENT Vanuit Somalia gezien aan de overkant van de Rode Zee, in de zuid-westelijke hoek van het Ara bische schiereiland, ligt\nog een land dat ten prooi is aan een stroom van geweld, hoewel daar minder aandacht voor is. Bij explosies eind vorig jaar in twee hotels in Aden vonden twee mensen de dood, onder wie een Oostenrijkse toerist. Eerder vorige maand werden tijdens gewelddadigheden die de Yeme- nitische Socialistische Partij (YSP) als doelwit hadden, meer dan tien mensen gedood. De YSP is de erfgenaam van de marxistische partij die Zuid- Yemen tot mei 1990 heeft geregeerd. Toen werd een opmerkelijke en succesvolle unie gevormd met Noord-Yemen. Aan wie zijn de nieuwste gewelddadigheden te wijten? In een land waar politiek geweld tot de culturele traditie behoort en mannen wapens dragen als hun geboorterecht, hebben vele belan gengroeperingen reden om moeilijkheden te ver oorzaken. Na de eerdere aanslagen beschuldigde president Ali Abdullah Saleh vijandige tegenkrachten van het financieren van samen zweringen tegen Yemen. „Vij anden van Yemen betalen veel geld, niet om de democratise ring te steunen, maar om sa men te zweren tegen de een wording en het democratische experiment." Na de aanslagen in de hotels hebben de autoriteiten echter hun aandacht verschoven naar degenen die onder de vlag van de islam politieke verandering willen en die bekend staan als isla mitische fundamentalisten. Zij hebben kritiek op het feit dat het land er niet in is geslaagd een strengere islamitische wetgeving door te voeren. Volgens de politie hebben de fundamentalisten de aanslagen gepleegd omdat de hotels alcohol De afgelopen dagen heeft het leger honderden arrestaties verricht en de schuilplaats om singeld van de voortvluchtige leider van de groepering Al-li- had, sjeik Tariq bin Abdullah Nasir al-Fadli. Zoals zoveel mi litanten die in de gehele Arabi sche wereld de veiligheidsdien sten het leven zuur maken, is hij een veteraan uit de Af- r hij zij aan zij vocht met de De fundamentalisten hebben de produktie brouwerij van Aden stopgezet, de enige legale fa briek voor de produktie van alcohol op het Arabi sche schiereiland. En een van hun belangrijkste ghaanse oorlog, plaatselijk mujahedin. Daarna vertrok Tariq al- Fadli naar Saudi-Arabic en algemeen wordt aan genomen dat de Saudi's, of bepaalde personen binnen Saudi-Arabië, achter de beweging in Ye men zitten. Traditioneel kijken de Saudi's neer op wat zij be- schouw.en als hun heikneuterige Yemense buren, de Tegelijkertijd rekenen zij Yemen, zowel noord als zuid, tot de Saudische invloedsfeer. De Saudische bezorgdheid over wat er in Yemen gebeurt wordt nog versterkt door hun weigering voorgangers, sjeik Abd el Majid Zandani, heeft de te aanvaarden dat de eenwording werkt, toom regering beschuldigd van „praktijken en initiatie ven die de islam ondermijn r het standpunt dat Yemen innam in de Golf- orlog (Yemen heeft nog steeds een goede relatie met Irak) en door wat zij beschouwen als de tar tende houding van Yemen tegenover Riyad. De Saudi's maken zich zorgen over de mogelijk heid van opstanden in hun achtertuin. Yemen is dichtbevolkt, hpeft een republikeinse ideologie en de geschiedenis van zowel het noorden als het zuiden is geworteld in revolutie. Van zijn kant moet Yemen minder economisch afhankelijk worden van Saudi-Arabië nadat de Saudi's 850.000 Yemense arbeiders het land hebben uit geschopt als straf voor de steun aan Irak tijdens de Golfoorlog. Toch zijn er ook binnenlandse redenen voor dc onrust. De verkiezingen die op 21 november ge houden hadden zullen worden, zijn uitgesteld tot 27 april. Vorig jaar waren een aantal ministers en hooggeplaatste functionarissen het doelwit van aanslagen. Veel aanslagen richtten zich tegen le den van de Yemenitische Socialistische Partij. De partij zegt zich nu te hebben ontdaan van de marxistische ideologie en presenteert zich met een gematigder imago als deel van een regering die in staat is hervormingen door te voeren. VERTAUNG LUUTJE NIEMANTSVERDRIET hamburg Oppasser Heino Susott van de Hamburgse dierentuin is voogd van de Humboldt-pinguïn Fritz. Tot zijn werkzaamheden behoort het douchen van zijn jonge protégé. foto opa

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5