Computerspel soms oorzaak epilepsie Binnenland Fiscus jaagt op 'fraude' met huurwaardeforfait Gouden plaat DNB verlaagt rente opnieuw CDA wil eigen bijdrage zorg als percentage Bij kinderopvang gaat kwantiteit voorlopig voor kwaliteit Het laatste restje winter VRIJDAG 8 JANUAR11993 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdienst Brand Somaliërs blijkt ongelukje utrecht» Het staat definitief vast dat de brand van afgelopen maandag in de Utrechtse flat van acht Somaliërs is ontstaan doordat één van de Somalische kinderen met een brandende kaars in de linnenkast speelde. Aanvankelijk werd gedacht aan brandstichting omdat een ruit van de flat was vernield. Later bleek de ruit te zijn ingegooid door iemand die de brand had opgemerkt en die de bewoners wilde waarschuwen. De Somali sche asielzoekers zijn inmiddels elders ondergebracht. Ahold ziet omzet flink stijgen zaandam Koninklijke Ahold, waartoe onder meer Albert Heijn behoort, heeft in 1992 7,3 procent meer omgezet. In Nederland bedroeg de groei zelfs 9,1 procent. De winstcijfers zullen op 18 maart bekend worden gemaakt. Ahold zette daarmee in 1992 voor 22,3 miljard gulden om, waarvan ruim de helft in Neder land. Ahold heeft verder vooral grote belangen in de Verenigde Staten. Akzo boekt hogere winst arnhem» De netto-winst van Akzo over 1992 zal zeker uitkomen boven de 580 miljoen gulden van 1991, zo heeft topman Loudon gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak gezegd. Akzo maakt zijn winstcijfers 24 februari officieel pas bekend. Akzo en het Ameri kaanse concern Allied Signal Inc. hebben gisteren overeenstem ming breikt over bundeling van hun activiteiten op het gebied van tapijtgarens. De 350 medewerkers van Akzo Tapijtgarens in Arnhem en Emmen gaan over naar een nieuwe onderneming, waarin Allied Signal een meerderheidsbelang neemt. Akzo was al langere tijd op zoek naar een partner voor de verliesgevende tapijtgarens. Hagen stapt op bij Nedlloyd Rotterdam De Noor Torstein Hagen is opgestapt als commissa ris van het transportconcern Nedlloyd en heeft een deel van zijn belang verkocht. Hagen is het al langere tijd niet eens met het beleid. Na lang tegenstribbelen werd hij in september in de raad van commissarissen opgenomen. Maar de rust die daarmee leek te zijn teruggekeerd, duurde maar kort. Hagens nieuwste voor stel was om de aandeelhouders zelf de commissarissen te laten kiezen. Hij wilde ook een buitengewone aandeelhoudersverga dering over het gevoerde beleid. De Vereniging van Effectenbe zitters, hoewel ook van mening dat er zaken bij Nedlloyd moe ten veranderen, wees de actie van Hagen af. De centrale onder nemingsraad was het met de Nedlloyd-top eens, dat de Noor moest verdwijnen. Aangezien Hagen niet uit zichzelf wilde gaan, kwam een schorsing als commissaris ter discussie. Nu heeft Ha gen alsnog besloten zelf op te stappen: „Dat doe ik omdat het concern rust nodig heeft. 5,5 ton marihuana onderschept almere Bij invallen in bedrijfspanden in Almere en in het Bra bantse Waalwijk heeft de politie 5,5 ton marihuana gevonden met een straatwaarde van negen a tien miljoen gulden. Negen personen zijn gearresteerd. Eind december onderschepte de po litie al 14 containers met uit Ghana afkomstig veevoer in Waal wijk, waarin zich twee ton marihuana bevond. Op dat moment werden vier personen aangehouden. Woensdag volgde een tweede inval in een bedrijfsruimte in Almere-Stad waarbij nog eens 3,5 ton marihuana werd aangetroffen. Vijf mensen konden ter plekke worden aangehouden, een zesde verdachte werd later opgebracht. Marihuana in Heeswijk-Dinther heeswuk-dinther» In de Noordbrabantse gemeente Heeswijk- Dinther heeft de politie gisteen een container met 2000 kilo ma rihuana onderschept. Twee mannen van 35 en 37 jaar die bezig waren de mariuhana uit de container te halen, zijn gearresteerd. Korte tijd later werd nog een 39-jarige man aangehouden in Den Dungen. De straatverkoopwaarde van de aangetroffen verdo vende middelen bedraagt enkele miljoenen guldens. Drugslijn Amsterdam-Sicilie opgerold caltanissetta Met hulp van een spijtoptant van de maffia heeft de Italiaanse politie een drugsbende opgerold die via Amster dam en Brussel cocaïne naar Italië smokkelde. Er werden 18 per sonen aangehouden, van wie 13 op Sicilië en vijf in België. De arrestaties waren het resultaat van een meer dan een jaar du rend onderzoek. Het onderzoek leerde dat de bende Colom biaanse cocaïne naar Amsterdam verscheepte, waar vandaan de drugs door maffialeden naar Brussel werden vervoerd. Vanuit de Belgische hoofdstad werd de cocaïne vervolgens naar Italië ge smokkeld. Of er ook Nederlanders bij deze drugssmokkel be trokken waren, is niet bekend. naarden gpd Bij het invullen van hun aangif teformulier voor de inkomsten belasting schatten veel mensen de huurwaarde van hun eigen huis bewust te laag. Dat zou dit jaar tot tegenvallers kunnen lei den, want volgens oud-hoofdin specteur Constandse van de be lastingdienst in Amsterdam wordt het huurwaardeforfait dit belastingjaar voor de fiscus een speerpunt. „Veel mensen nemen het niet zo nauw met de economische waarde van hun woning", weet Constandse, die vorig jaar de belastingdienst verliet en nu als adviseur voor zichzelf is begon nen. „Door aan de lage kant te gaan zitten, besparen mensen zich honderden guldens. Voor de fiscus gaat het om een paar miljard. En dan heb je het dus over een grote vis". Voor de berekening van het huurwaardeforfait moet men uitgaan van de de verkoopwaar de van het huis in onbewoonde staat. Daar neemt men vervol gens zestig procent van en zoekt dan in de tabellen het be drag dat men bij het inkomen moet optellen. De woning iets goedkoper inschatten kan een schaal schelen en een aardig centje besparen. Zeker nu het huurwaardeforfait is verhoogd en de komende jaren nog ver der zal stijgen. amsterdam Met deze foto van de winnende Ellen van Langen in Barcelona heeft de 46-jarige freelance-fotograaf Hans Heus de Zilve ren Camera 1992 gewonnen. De jury van de belangrijkste I Nederlandse foto- p w grafieprijs noemde |f de winnende foto „er één van for maat. Hij heeft alle elementen in zich van een perfecte persfoto. Hij is op het juiste moment gemaakt, vertelt het verhaal en toont de emotie". Trouw-fo- tograaf Werry Cro ne komt in het bezit van de Utrechtprijs 1992. Hij krijgt die onderscheiding voor zijn fotoboek „In dienst van het ko ninkrijk", waaraan hij een groot deel van 1992 heeft ge werkt. Het boek toont vooral konin gin Beatrix in haar werk. foto hans heus Compromis over inkomenseis gezinshereniging den haag gpd Arbeidsongeschikten, vluchte lingen, hoofden van eenouder gezinnen en personen van 57 jaar en ouder worden uitgeslo ten van de inkomenseis als ze hun gezinnen willen laten over komen. Uit een compromis voorstel van staatssecretaris Kosto van justitie en minister Dales van binnenlandse zaken blijkt verder dat ook werkloze buitenlanders de inkomenseis kunnen ontlopen als ze twee jaar hebben gewerkt en het laatste jaar niet door de sociale dienst zijn bestraft wegens werkweigering. Tijdens de algemene be schouwingen zei premier Lub bers dat buitenlanders die hun partner willen laten overkomen naar Nederland, zelf in hun le vensonderhoud moeten kun nen voorzien. Kosto en Dales hebben nu in een nog vertrou welijke brief laten weten voor bepaalde groepen uitzonderin gen te willen maken. De PvdA-fractie kan goed le ven met het compromisvoor stel, omdat buitenlanders het recht blijven behouden een ge zin te vormen. De CDA-fractie twijfelt omdat Brinkman zich tijdens de beschouwingen hard maakte voor een inkomenseis. Lichtflitsen kunnen aanval opwekken amsterdam gpd Voor de vierde keer op rij heeft De Nederlandsche Bank de offi ciële rentetarieven verlaagd zonder daarbij op de grote Duitse collega te wachten. Van af vandaag zijn de drie belang rijkste rentetarieven van de Bank wisseldisconto, voor schotrente en promesse-dis- conto een kwart procent la ger. Dat betekent vooral dat de commerciële banken wat goed koper rood kunnen staan bij de centrale bank. De algemene- en handelsbanken kunnen dit voordeeltje doorberekenen aan hun cliënten. Het effect hiervan zal echter meer op kortlopende leningen dan op langdurige le ningen als hypotheken te mer ken zijn. De beslissing tot verlaging heeft DNB genomen in nauw overleg met de Belgische colle ga's. Zowel de gulden als de Belgische frank zit ongeveer aan het plafond van de marge die wordt toegestaan binnen het Europese Monetaire Stelsel (EMS). Dat zet de zwakkere Eu ropese munten onder druk en verplicht bovendien de centrale bank met de duurste munt in te springen om de zwakkere bij te staan. Eerder deze week moest de Belgische Centrale Bank nog op de geldmarkt interveniëren om het Ierse Pond binnen de marges te houden. De Bundesbank heeft gisteren in de eerste bijeenkomst van dit jaar de rentetarieven ongewij zigd gelaten. Wel werd de ver goeding voor speciale belenin gen verlaagd van 8,75 naar 8,60 procent. Verwacht wordt dat aan het einde van dit kwartaal ook de Duitse centrale bank de rente zal verlagen. Het Instituut voor Epilepsiebestrijding in Heemstede raadt mensen die gevoelig zijn voor lichtflitsen, af op te levisie computerspelletjes te spelen. De spelletjes kunnen een aanval van epilepsie opwekken. heemstede jan westerlaken Sinds enkele maanden waar schuwen de fabrikanten Nin tendo en Sega de consumenten in de VS en Engeland voor dit gevaar. Met name in Engeland werden tientallen kinderen door een epilepsie-aanval getroffen terwijl ze een computerspelletje speelden. In Nederland, zo liet een woordvoerster van het Epi- lepsiefonds vanmorgen weten, is niets of weinig van deze bij werking bekend. Mevrouw Kasteleijn, als arts verbonden aan het instituut in Heemstede en nog niet zolang geleden gepromoveerd op een onderzoek naar de invloed van lichtflitsen bij epilepsie, zegt dat een waarschuwing best op haar plaats is. Kinderen, die voorna melijk de spelletjes spelen en gevoelig zijn voor flitsen, raadt ze met klem af om met de com puter in de hand voor de televi sie plaats te nemen. Een aanval wordt met name opgewekt als de kinderen té dicht op de tele visie zitten. Daarom, zegt ze, zouden technici eigenlijk een afstandsbediening voor compu terspelen moeten ontwikkelen. Volgens Kasteleijn herbergt Nederland ongeveer 200.000 epilepsiepatiënten. Rond de vijf procent (10.000) is overgevoelig voor lichtflitsen. Epilepsie die door lichtflitsen wordt opge wekt, wordt beschouwd als een lichte vorm van vallende ziekte en is goed met medicijnen te behandelen. Als een patiënt een aanval voelt opkomen, kan hij bij voorbeeld ook één oog den haag gpd „Veel mensen gaan bij de waardebepaling uit van de taxa tie van de gemeente. Die heft immers op dezelfde grondslag de onroerend-goedbelasting (tegenwoordig onroerende- zaakbelasting geheten). Maar daarmee kun je behoorlijk de mist in gaan. Veel gemeenten taxeren de woningen namelijk wat aan de lage kant om geen problemen te krijgen. Aan ein deloos gezever over de vraag of het huis nu tienduizend gulden meer of minder waard is, heeft men geen behoefte. De forse waardevermeerdering van het onroerend goed in de laatste ja ren wordt dan öok niet geheel doorberekend. De belasting dienst heeft daar geen bood schap aan. Die kent de gemeen telijke taxaties ook niet en stelt andere normen. Dat kan de burger een hoop geld gaan kos ten". Constandse verwacht op dit punt een hoop duidelijkheid als straks de nieuwe wet Waarde ring Onroerende Zaken (WOZ) door het parlement zal zijn aan genomen. De gemeente zal dan één keer in de vier jaar de wo ningen moeten taxeren. Die waardebepaling geldt dan niet meer alleen voor de onroerend- goedbelasting, maar ook voor de vermogensbelasting en het huurwaardeforfait. De nieuwe taxatie zal volgens Constandse dan ook hoger gaan uitvallen. Het CDA wil de eigen bijdragen in de gezondheidszorg het liefst invoeren als een vast percenta ge van de behandeling met een plafond dat afhankelijk is van het inkomen. De christen-de mocraten achten een dergelijk systeem beter dan algemene ei gen risico's of vaste bijdragen per behandeling. Het CDA baseert zich bij het gisteren gepresenteerde plan op de IZA, de ziektekostenverzeke ring voor gemeente- en provin cieambtenaren. Die betalen tien procent van de kosten van een behandeling, terwijl de verzeke ring negentig procent betaalt. Aan die eigen bijdragen zit een maximum van 1 procent van het bruto jaarinkomen. Wordt die grens bereikt, dan betaalt de verzekering de behandelingen voor honderd procent. Het CDA wil een dergelijk sys teem invoeren bij een aantal vormen van gezondheidszorg zoals verpleeghuizen, gezins verzorging, kruiswerk, kraam zorg, gezinsvervangende tehui zen en dagverblijven voor licha melijk gehandicapten. Vorige maand adviseerde de Ziekenfondsraad staatssecreta ris Simons van volksgezondheid verplichte eigen risico's in de gezondheidszorg in te voeren tot een nader te bepalen „soci aal aanvaardbaar maximum". Simons moet nog over dat ad vies beslissen. dichtknijpen of een zonnebril opzetten. Op die manier wordt voorkomen dat er te veel licht- prikkels op het netvlies komen. Mevrouw Kasteleijn ontze nuwt de gedachte dat iedere epilepsie-patiënt gevaar loopt om door een aanval te worden getroffen als hii of zij een com puterspel speelt. „Dat is abso luut niet het geval", benadrukt ze met klem. „Alleen die patiën ten die overgevoelig zijn voor lichtflitsen, lopen een verhoogd risico. Zij hebben ook kans op een aanval als de luxaflex plot seling wordt opengetrokken of als ineens de zon achter een wolk vandaan komt." Of het langdurig werken met beeldschermen kwaad kan, is nog niet uitputtend onderzocht, vertelt mevrouw Kasteleijn. Vier patiënten zijn hierop getest, twee van hen kregen klachten. Met name de schermen die het beeld van een televisie dicht be naderen, zijn in dat geval de boosdoeners. Drie jongeren bekennen moord bejaarde vrouw AMSTERDAM ANP Drie jongeren in de leeftijd van 17 tot 19 jaar hebben tegenover de Amsterdamse politie bekend op 27 januari vorig jaar een 80- jarige vrouw door wurging om het leven te hebben gebracht. Het drietal is gearresteerd en wordt vandaag voorgeleid. De vrouw werd door het drie tal beroofd. Van de sieraden die werden buitgemaakt in de wo ning van de vrouw, heeft de re cherche niets teruggevonden. De recherche boekte lange tijd geen vooruitgang in het on derzoek naar de zaak. Tijdens de kerstdagen kwamen echter bij de politie inlichtingen bin nen die uiteindelijk leidden tot de aanhouding van het drietal. den haag carine neefjes De controle op de kwaliteit van kinder dagverblijven is zo lek als een mandje. Hoewel inspectie verplicht is, heeft een aantal gemeenten nog altijd geen vaste inspecteurs. Andere gemeenten vin den dat de overheid te weinig geld be schikbaar stelt om de kwaliteit van kinderdagverblijven te meten. Deze week kwam het Leidse kinder dagverblijf Bambini in opspraak na fel le kritiek van de plaatselijke wethou der. Een aantal anonieme ouders en ex-personeelsleden publiceerden een zwartboek over vermeende misstan den. Kinderen zouden worden mis handeld, ouders geïïntimideerd en ba by's alleen gelaten. Wettelijk moeten gemeenten een verordening hebben waarin kwaliteits eisen staan voor kinderopvang en zijn ze verplicht om de naleving te contro leren. Gemeenten krijgen jaarlijks van de overheid 5300 gulden per opvang plaats, waarvan ook de inspectie moet worden betaald. Als dit bedrag niet toereikend is, moet de gemeente zelf geld bijleggen. In grote steden, waaronder Haarlem, wordt de controle vaak uitbesteed aan de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst (GGD). Volgens jeugdarts Ma- riet Monné van de Inspectie Kinderop vang van de GGD in Den Haag, ver loopt de controle niet optimaal. Twee sociaal-verpleegkundigen, samen goed voor 36 uur per week, moeten 86 kin derdagverblijven inspecteren. Gemid deld komen de controleurs een keer in de anderhalf jaar langs. Door 'spoedgevallen' kan een con trole erg lang uitblijven. Dat komt in Den Haag nogal eens voor, vertelt Monné. Een voorbeeld uit haar zwart boek: op één zolderkamer lagen negen baby's in kampeerbedjes en op de an dere kamer zaten acht peuters op de grond. De leiding zat beneden en dronk koffie. Door het hele pand lie pen honden en tropische schildpad den rond. De inspecteurs werden aan vankelijk niet toegelaten. Met hulp van de politie heeft de gemeente het kin derdagverblijf vorig jaar gesloten. Dergelijke louche praktijken komen voornamelijk voor bij particulieren. Zodra er vijf of meer kinderen afkom stig uit verschillende huishoudens één of meerdere dagen per week worden ondergebracht, is er officieel sprake van kinderopvang. De particulieren moeten dan ook een vergunning heb ben. Voor de Inspecties Kinderopvang is het soms moeilijk om in te grijpen als een dagverblijf niet goed functioneert. Zeker als het gaat om de pedagogische kwaliteit. Monné: „Een kind zo maar een oorvijg verkopen of dreigen met hel en verdoemenis, is uit den boze. Dat is duidelijk. Maar laatst kwam een moeder klagen, omdat haar kind zin delijk gedrag werd aangeleerd terwijl zij vond dat het daar nog niet aan toe was. Wat moet je doen als inspecteur? Het is niet verboden om een kind op een vaste tijd op de pot te zetten". Volgens richtlijnen van de Vereni ging van Nedelandse Gemeenten kan in de verordening worden vastgelegd hoe de leidsters omgaan met kinderen, het zogenoemde 'pedagogisch plan'. Maar de gemeenten zijn niet verplicht om die richtlijnen over te nemen. Voor de vergunning aan het kinderdagver blijf Bambini in Leiden heeft de ge meente geen afspraken gemaakt over pedagogische zaken. Er staan alleen voorwaarden in voor praktische din gen als minimale oppervlakte en sani tair. En die zijn in orde. Minister d'Ancona van WVC heeft eind vorig jaar een onafhankelijke commissie Kwaliteit Kinderopvang in gesteld. Commissie-voorzitter Schro der, oud-voorzitster van de Emancipa- tieraad, onderschrijft dat de inspectie nog niet gladjes verloopt. De prioriteit van het ministerie ligt bij de uitbrei ding van het aantal plaatsen en kwali teit komt op de tweede plaats. Dat er in deze enorme groeiende bedrijfstak dingen misgaan, is logisch, vindt Schroder. Ook zij hoort wel eens dat een leidster te weinig tijd heeft voor een kind dat te langzaam drinkt. Of dat de stopcontacten niet zijn beveiligd. „Maar ik hoor ook veel positieve gelui den. Sommige kinderen roepen op za terdag: 'Mam, ik wil naar de juf frouw'". nieuwer ter aa« De winter houdt het voorlopig weer even voor gezien. In de ochtend mist, lang zaam verdre ven door een opkomende zon, houdt een reiger met een paar meeuwen de wacht bij de laatste res ten ijs. foto anp koen suyk

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3