Leidsch Dagblad Drie mannen ontsnapt uit Bijlmerbajes 10-70% Plannen voor evacuatie bewoners Shetland EBBE BRISTOL Minister Kooijmans wil geen bleke tussenpaus zijn Ruudolf Mode GOED NIEUWS I VRIJDAG 8 JANUAR11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40052 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Kinkel oppermachtig 2 De Duitse minister van buitenlandse zaken, Klaus Kinkel, is pas twee jaar lid van de FDP en nu al oppermachtig. DEN HAAG «CPD-ANP De twee voortvluchtigen moch ten vanmorgen even voor half acht hun cel uit in de Schans, één van de torens van de Bijl merbajes. Zij liepen naar de cel van de derde, 43-jarige gedeti neerde. Daar ramden zij geza menlijk met een bed een ruit uit de sponning. Met lakens lieten zij zich vervolgens van de vierde verdieping naar beneden zak ken. De oudste uitbreker viel daarbij en raakte volgens de po litie „behoorlijk gewond". In een reactie op de geweld dadige uitbraak uit de strafin richting De Grittenborgh in Hoogeveen, woensdagavond, Vrouw overleeft zware botsing met sneltram AMSTELVEEN ANP Een 32-jarige Amstelveense heeft gisteren wonder boven wonder een aanrijding met de sneltram tussen Amsterdam en Amstelveen overleefd. Zij kwam onder de tram terecht en werd vijftien meter meegesleurd. Toen de vrouw op haar fiets onvoorzichtig overstak, werd zij door de tram geschept. Een ge deelte van de tram werd opge licht met een speciale pompwa- gen om de vrouw er onder van daan te halen. Het slachtoffer is met een bekkenbreuk en diver se schaafwonden en kneuzin gen in het VU-ziekenhuis in Amsterdam opgenomen. Zwarte stoere Street Hike Maten 40 - 46 Normaal 59.95 Bristolprijs 39- t/m zaterdag (advertentie) Meubels half geld HILLEGOM Ann Christian Art meubelproduktie, import/ex portbedrijf meubelgroothandel, noudt magazijnverkoop van di verse beurs- en partijgoederen voor halve prijs en andere meu belen met zeer hoge kortingen in modern en klassiek. Grote keuze in banken, Engelse Chesterfields en fauteuils, ge stoffeerd in nieuwe dessins, moderne lederen bankstellen in diverse kleuren en combinaties, kasten, tafels en stoelen, salon tafels, secretaires, senioren fauteuils, bedbanken enz. Eiken in donker, blank en honingkleur. Modern in: wit, zwart, parelgrijs en staalgrijs e.a, kleuren. Wie binnenkort meubels nodig heeft, kan dus nu een grote slag slaan bij Ann Christian Art aan de Weerlaan 15 te Hillegom. Ope ningstijden: vrijdag 8 januari van 11.00-18.00 uur en zaterdag 9 januari van 11 .0017.00 uur. BRISTOL in LEIDEN Langegracht 5 (naast DIGR0S) tel. 071-226154 Donderdag koopavond Verkrachting 5 Het leger van Peru ver kracht volgens de mensenrechtenorganisatie America Watch stelselma- Horecaproject succes 9 Een werklozenproject voor de horeca blijkt een succes. Zeventig pro cent van de mensen vond een baan in de horeca. MediPark 1 C Het Leidse Medi- I 3 Park moet een uniek centrum worden. Dat zegt de vertrekkende AZL-directeur Peters. Couperus Het moest er eens I van komen. Een Louis Couperus Genoot schap. Initiatiefnemer is de Leidse José Conradi. Kurver haalt bakzeil A Q Trainer Kurver van 11/ Rijnsburgse Boys heeft Martin de Louw en Fred Bodaan weer in ge nade aangenomen. Kosto: Strakker regime in gevangenissen Nog geen dag na de aankondiging dat de politie meer gaat surveilleren rond strafinrichtingen en het regime strenger wordt, zijn vanmorgen drie mannen ontsnapt uit de Bijlmerbajes. Een van hen raakte gewond bij de uitbraak en werd snel in de kraag gepakt. Ondanks een uitgebreide klopjacht zijn de twee andere uitbrekers, 23 en 25 jaar oud, nog niet gevonden. De twee zaten straffen uit wegens diefstal met geweld en afpersing. heeft een 'woedende en ge schokte' staatssecretaris Kosto van justitie gisteren besloten dat de politie meer moet con troleren in en om gevangenis sen en huizen van bewaring en dat het regime strenger moet worden. De gedetineerden van de jeugdafdeling van de Gritten borgh, waaruit drie gedetineer den ontsnapten, moeten van Kosto voorlopig in hun cel blij ven. De bewaarster die bij de ..ontsnapping gewond raakte, is inmiddels uit het ziekenhuis ontslagen. Van de drie ontsnap ten, twee 19-jarige en een 22-ja- rige man, ontbreekt ieder spoor. De politie heeft gisteravond via de televisie foto's van de man nen verspreid. Dat leidde tot tientallen telefonische reacties, maar de gouden tip zat er niet bij. Kosto wil zo snel mogelijk een einde maken aan het toene mende geweld tegen bewakers, zei hij tijdens zijn bezoek aan de Grittenborgh. Hij vindt ont snappingen door gijzeling van personeel 'een uiterst zorgwek kend verschijnsel'. Een justitiële taakgroep, die Kosto had ingesteld naar aanlei ding van ontsnappingen door gijzeling uit twee Extra Beveilig de Inrichtingen (Rotterdam en Hoogeveen), heeft inmiddels de opdracht gekregen alle strafin richtingen in het onderzoek te betrekken. De taakgroep laat ook onderzoeken hoe het beste op gijzelingen gereageerd kan worden. Kosto denkt aan spe ciale trainingen voor het perso neel. Ook de vakcentrales van gevangenispersoneel zullen worden betrokken bij het zoe ken naar oplossingen. Nog steeds heerst er een dodelijke rust op Shetland. Slechts het gebulder van de storm is hoorbaar. Op de Shetland-eilanden wor den voorbereidingen getroffen om 3.000 eilandbewoners te evacueren. Volgens de autori teiten vormt de oliedamp in de lucht op dit moment nog geen gevaar voor een groot deel van de bevolking, maar daarin kan verandering komen. Mensen met ademhalingsmoeilijkhe den zijn al wel van eilanden overgebracht naar Schotland. Ook voor schapenkuddes wor den evacuatieplannen ge maakt Op de weidegronden ligt een dun olievlies. Het Rotterdamse bergings bedrijf Smit Tak gaat een po ging doen de nog resterende olie uit de tanker Braer te pom pen die dinsdag bij de Shet land-eilanden ten noorden van Schotland verging. De daar voor benodigde ponton zou vanmiddag uit de haven van Rotterdam vertrekken. Dat heeft een woordvoerder van het bedrijf bevestigd. De ponton wordt getrokken door een zeesleper en zal zon dagavond aankomen. Hoogst waarschijnlijk wordt dan woensdag een eerste poging gedaan de olie over te pom pen. Alleen als de windkracht afneemt tot 4 of 5, kan een po ging worden ondernomen. Dergelijk weer is in januari ta melijk zeldzaam op de Shet land-eilanden. Vanmorgen vermengde een nevel van olie zich met lichte sneeuw. Het is nog steeds onduidelijk hoeveel olie aan boord van de Braer, die nog steeds niet is ge broken, resteert. De Britse mi nister van scheepvaart schatte eerder deze week dat de tanker nog ruim 40.000 ton olie bevat te. Alleen onderzoek aan boord van de tanker kan die vraag be antwoorden, verklaarde kapi tein George Sutherland die na mens de Shetlandse autoritei ten met Smit Tak heeft onder handeld. Maar het zware weer gisteren was er zelfs wind kracht 10 verijdelde op nieuw alle pogingen aan boord te gaan. Ook de Dakota-vliegtuigen, die woensdag waren gebruikt om de olievlek te besproeien met chemicaliën, moesten aan de grond blijven. Volgens deskundigen was de in 1975 in Japan gebouwde Braer een goed schip. „Dit was geen roestige schuit", zei Tore Hoeifoedt, vice-directeur van het Noorse scheepsclctssificeer- bedrijf Det Norske Veritas dat het schip in oktober voor het laatst inspecteerde. HET WOORD IS AAN Leidenaar dreigt met vleesmessen LISSE BARBELL! N BERTRAM De eigenaar van een restaurant aan de Heereweg in Lisse is gis teravond door een klant be dreigd met drie grote messen. De klant, een 29-jarige Leide naar, kreeg om onbekende re denen ruzie met de eigenaar en een andere klant van het eet huis. Hij werd scheldend de zaak uitgezet. Vervolgens sloeg hij een raam in en dreigde terug te komen om de boel kort en klein te slaan. De eigenaar waarschuwde de politie, die te gelijk met de inmiddels met vleesmessen bewapende Leide naar bij het restaurant arriveer de. De politie wist de man te overreden de messen weg te gooien, waarna hij werd aange houden. Hij krijgt een proces verbaal voor bedreiging en voor vernieling van een ruit. Haarlemmerstraat 179 Leiden, fel 071-142940 Haarlemmerstraat 175 Leiden. Tel 071-122823 DEN HAAG MARGREET VERMEULEN De kersverse minister Kooijmans van buitenlandse zaken heeft woensdag in één klap alle verwachtingen over zijn mi nisterschap de grond in geboord. Kooij mans lijkt allerminst van plan een bleke tussenpaus te worden, die geen kans ziet uit de schaduw van zijn voorganger te treden. Ook de voorspelling van Van den Broek zélf dat zijn opvolger niet meer dan accentwijzigingen zou kunnen aan brengen in het buitenlands beleid, is hardhandig gelogenstraft. De nieuwe loopbaan van Kooijmans is nog geen week oud of hij heeft het roem ruchte stokpaardje van de 'stille' diplo matie van zijn voorganger op de rom melzolder gezet. Het besluit van Kooij mans om minister Hirsch Ballin (justitie) voorlopig niet te laten afreizen naar Is raël, is juist een uitermate luidruchtig protest tegen de verbanning van 415 Pa- lestijnen. Een protestmaatregel die her inneringen oproept aan de buitenlandse politiek zoals die in zwang was tijdens het kabinet-Den Uyl. Wie herinnert zich niet het motto 'Nederland-gidsland'? Kooijmans breekt ook met de inmid dels jarenlange traditie, dat Nederland ten aanzien van het Midden-Oosten zo veel mogelijk één lijn trekt met het EG- beleid om te voorkomen dat ons land in een isolement raakt. Want Nederland is het eerste (en vooralsnog enige) EG-land dat afziet van een bezoek op ministers niveau aan Israël. De politiek van 'het opgestoken vingertje' is terug van weg geweest, moeten sommige CDA-Kamer- leden gruwend hebben geconcludeerd. Geen plezierig begin van de verhouding tussen de CDA-bewindsman en zijn geestverwanten in de Tweede Kamer. Om de nieuweling Kooijmans even uit de vuurlinie te halen, laat premier Lub bers zijn woordvoerder verklaren dat het besluit om Hirsch Ballin thuis te houden eigenlijk al door Van den Broek was ge nomen. Maar Kooijmans op zijn beurt, laat dat weer met kracht tegenspreken. Het besluit is pas woensdag genomen, toen Van den Broek al in Brussel zat. „Eerder was de tijd voor een besluit niet rijp", aldus de woordvoerder van Kooij mans. Kooijmans hoeft alleen maar voort te borduren op zijn 'oude' loopbaan van ijveraar voor de wereldwijde eerbiedi ging van de mensenrechten om uit de schaduw van zijn voorganger te treden en Nederland een nieuw en herkenbaar gezicht te geven in het buitenland. Een tussenpaus die geen ambities heeft om ook na 1993 nog minister te zijn, kan bo vendien redelijk onafhankelijk opereren. Het partijpolitieke conflict zal hem wei nig of niet deren. Toen Kooijmans deze week aan ziin carrière begon was de verwach ting dat zo'n nieuweling weinig invloed zou kunnen uitoefenen op meer ervaren collega's in het kabinet. De eerste be- leidsdaad van Kooijmans toont aan dat ook die verwachting weinig hout snijdt. Kooijmans heeft in korte tijd zowel Hirsch Ballin als Lubbers ervan over tuigd dat het werkbezoek moest worden uitgesteld. „We kunnen niet doen alsof er niks aan de hand is. Dat is pas echt een verkeerd signaal", heeft Kooijmans zijn collegae voorgehouden. De minister voelde ook niets voor een tussenvoorstel dat Hirsch Ballin het werkbezoek zou aangrijpen om de Ne derlandse bezorgdheid over te brengen bij de Israëlische regering. Dat is de taak van een minister van buitenlandse za ken, redeneert Kooijmans, die volgende week woensdag in Parijs een afspraak heeft met zijn Israëlische ambtgenoot Peres. Jacob Cats De natuur gaf de mens één tong en twee oren, opdat wij tweemaal zoveel van anderen zouden horen als wij zelf spreken. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen- Info Programma's- Regio RTV Show - Sport VANDAAG OOK DENKSPORT PAGINA 21 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenmiddag Mist Vannacht plaatselijk mist. Mini mumtemperatuur een graad. In de loop van de nacht toenemende bewolking en overdag nu en dan regen. Middagtemperatuur onge veer 8 graden. Zuidewestenwind toenemend tot vrij krachtig, 5, en langs de kust en op het IJsselmeer tot hard, 7. Irak verplaatst afweerraketten WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Irak is gisteren begonnen met het verplaatsen van de omstre den luchtafweerraketten in het zuiden van het land. Maar het was gisteravond nog onduidelijk of Baghdad gehoor geeft aan het ultimatum van de VS, Rusland, Frankrijk en Groot- Brittannië, om de raketten terug te trekken tot boven de 32ste breedtegraad. Woordvoerders van het Ame rikaanse ministerie van defensie zeiden dat de SA-2 en SA-3-ra- ketten van Russische makelij vermoedelijk zijn overgebracht naar veiliger en moeilijker waar neembare lokaties. Slecht weer in het gebied hin derde de Amerikanen bij het op de voet volgen van de Iraakse bewegingen. De Iraakse ambassadeur bij de VN, Nizar Hamdoon, zei gis teren dat het ultimatum on rechtmatig is. Minister van buitenlandse za ken Tariq Aziz zei eerder dat Irak het volste recht heeft zijn militaire installaties naar goed dunken binnen de eigen gren zen te plaatsen. Dat vindt ook China, het enige permanente lid van de VN-Veiligheidsraad dat het ultimatum dat vanavond om half twaalf afloopt, niet steunt. De geallieerden hebben vorig jaar een vliegverbod afgekon digd boven het zuiden van Irak, om de sii'itische minderheid in zuid-Irax te beschermen tegen aanvallen door de troepen van Saddam Hussein. Maar er is geen enkele formele uitspraak van de VN die Irak verbiedt daar luchtafweerraket ten te plaatsen. De geallieerden menen echter dat de raketten een bedreiging vormen voor de vliegtuigen die het vliegverbod controleren. Schoolstraat S, Voorschoten Anjclicrenstraat 41Rijnsburg Vrijdag koopavond Leidsch Dagblad i üL <*1.1 NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters: - Postcode:_ Plaats: Tel.: Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: D Per maand, automatisch (f 28,75)* O Per kwartaal, via acceptgiro (f82,85). Per kwartaal, automatisch (f82,85)*. ♦Nr. bank/giro: Handtekening: Anfttnontnr. 100SO.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1