'Het clubbelang gaat boven alles' Volleybalsters hebben lot in eigen hand Wim de Vos wringt zich tussen de gevestigde orde Sport Roda vindt Van Utrecht te duur 'Noordwijkse' heeft geen plaats voor Van Basten VRIJDAG 8 JANUAR11993 m (CHEf) tim brouwer de koning n wanrooy rob van der zanden Plan Go Ahead: satellietclub Milan deventer Voorzitter Gé Voortman van Go Ahead Eagles heeft AC Milan-eigenaar Silvio Berlusconi per brief benaderd om sa men een internationale voetbalschool te beginnen. Voortman wil een bod uitbrengen op een voormalig jongensinternaat in het Twentse plaatsje Azelo. Met Berlusconi als partner denkt Voortman voldoende financieel gewicht in de schaal te leggen. Volgens trainer Jan Versleijen wil de Deventer eredivisionist de jeugdopleiding groots opzetten. In het plan van de ambitieuze Deventenaren zou Go Ahead Eagles satellietclub worden van AC Milan. Berlusconi zal in dat geval de eerste keuze hebben uit de jeugdige topspelers. Hiele in hoger beroep vrijgesproken dordrecht Joop Hiele is gisteravond in hoger beroep vrijge sproken van de schorsing die hem naar aanleiding van zijn rode kaart in het competitieduel tegen FC Utrecht was opgelegd. De doelman zou in die wedstrijd de doorgebroken Johan de Koek ten val hebben gebracht. Op grond van een getuigeverklaring van de Utrecht-speler zelf en aan de hand van de televisiebeel den besloot de commissie van beroep dat Hiele „geen vorm van wangedrag" ten laste kon worden gelegd. Grote Prijs Wielerrevue blijft bestaan hummelo» De Grote Prijs Wielerrevue, de eerste wedstrijd voor beroepsrenners op de Nederlandse kalender, is gered. De ne gende editie gaat op donderdag 25 februari met twaalf ploegen van acht van start. De koers werd in het voortbestaan bedreigd door het afhaken van een aantal sponsors. De Stichting Proffon- de van Nederland stelde zich garant voor het gat in de begroting. Witt toch weer bij Holiday on Ice berlunKatarina Witt, de gestopte tweevoudig Olympische kam pioene kunstrijden die deze week haar rentree aangekondigde, heeft gisteren een contract bij Holiday on Ice getekend. In de Britse show van het mondiale vermaaksconcern zal de Duitse deze winter 35 optredens verzorgen. Leimuidense Drechtloop gaat door leimuiden De traditionele Drechtloop in Leimuiden gaat ge woon door. De prestatieloop wordt op zondag 17 januari (11.00 uur) voor de 24ste keer gehouden. De organisatie is in handen van de onlangs opgerichte atletiekvereniging AV Kickers '92. Daarmee zijn de problemen rond het gebruik van het clubge bouw van de voetbalvereninging Kickers '69, waar de plaatselij ke horeca bezwaar tegen maakte, opgelost. Ruim duizend deel nemers kunnen een keuze maken uit de afstanden van vier en tien kilometer en de halve marathon. Het vaderlandse veldrijden vergrijst den haag fred segaar gpd-verslaggever Het vaderlandse veldrijden ver grijst. Het 'voortrekkersviertar Van der Poel, Baars, Van Bakel en Kools is de dertig gepas seerd. Over een jaar of wat zijn ze uitgerangeerd. Wat dan? De jeugd staat niet te pope len, verkiest de 'gameboy' bo ven de folkloristische tak van de wielersport, die zondag in Til burg zijn nationale titelstrijd be leeft. Maar er zijn uitzonderin gen. Er zijn nog jongelingen die liever een modderbad nemen. Martin van Dijk, coach van de amateurs, ziet de toekomst zelfs zonnig in, spreekt bij tijd en wij le zelfs van 'aanstormend' ta lent. Eenmaal toegetreden tot de rijen der professionals, wor den de 'toppers van morgen' echter weggeblazen door de ge vestigde, oude, orde. Martin Hendriks, een paar jaar geleden een belofte, is daar het beste voorbeeld van. Maar verder? Richard Groenendaal bewees in de Super Prestige-wedstrijd in Valkenswaard alles in zich te hebben het minstens zo ver te schoppen als zijn vader Reinier. Maar de amateur, stuwende kracht achter de zilveren race van Erik Dekker op de Olympi sche Spelen van Barcelona, be seft dat hij op de weg een dikke re boterham kan verdienen dan in de blubber. Dat is zo'n beetje de kem van het probleem van de stagnerende doorstroming. Het professionele veldrijden heeft de 'topper van de toe komst' financieel niets te bie den. Op de enkele amateur die toch de overstap waagt naar de beroeps, kan veel worden aan gemerkt. Bijvoorbeeld dat hij niet slim is geweest door te kie zen voor vuil werk, voor een 'bedrijfstak' bovendien waar de modale werknemer karig wordt beloond. Maar één ding kan hem niet worden verweten: een gebrek aan wilskracht. Wim de Vos (24) is er zo een tje. Hij vroeg, na een succesvol le amateurtijd, aan het begin van dit seizoen samen met zijn neef Edward Kuiper een profli centie aan. Hij heeft een gezin te onderhouden. Dus hij durft. De neo-prof uit Brabant is er al les aangelegen te bewijzen dat een cyclocrosser wel degelijk bestaansrecht heeft. Voordat hij daar aan toe kwam, diende de vroegere motorcrosser op eigen kracht een geldschieter te vin den. Gelukkig voor hem liep hij bij toeval één van de spaarzame sponsors tegen het lijf, een im porteur van mountainbikes in zijn woonplaats Oosterhout. De Vos, vijfde op de FICP-lijst en daarmee de beste Nederlander, dient zich 's winters uit te slo ven in het veld en 's zomers wordt hij geacht mountainbikes aan de man te brengen. De Vos is het station van 'leu ren' inmiddels gepasseerd en hij richt zich met ziel en zalig heid op zijn job. Daarin inves teert hij 'alles wat hij heeft'. Om er op den duur aardig van te kunnen leven. Regen, sneeuw of vrieskou, veel voorkomend de laatste weken, weerhoudt het talent er niet van dagelijks twee keer twee uur op de fiets te stappen. Die trainingsarbeid resulteer de in zijn eerste jaar als prof in een aantal aansprekende resul taten. De drievoudig nationaal juniorenkampioen kwam dit seizoen 22 keer aan de start en reed daarvan dertien keer bij de eerste acht. Hij won twee keen in het Luxemburgse Contem en het Spaanse Telleriarte. Adrie van der Poel, die zondag zijn nationale titel verdedigt, noemt De Vos 'een mannetje met wie we de komende jaren serieus rekening moeten gaan houden'. Van der Poel: „Hij heeft het in zich één van de betere veldrij ders te worden. Het is te hopen dat er meerdere talenten gaan doorbreken." Daar ziet het niet naar uit. Alle hoop is op De Vos gevestigd. „Dat maakt het er niet gemakkelijker op", zegt de belofte. „Ik merk de laatste we ken dat ze me in de gaten hou den, dat ze me soms proberen te 'linken'. Daar moet ik mee le ren leven. Ik ben nu één van hen." Een uitverkiezing voor het WK eind deze maand in Corva (Italië), waarvoor de eerste vier van het NK zich plaatsen, zou De Vos goed uitkomen. Maar dan dient hij zich tussen de ge vestigde orde te wringen: In volgorde van belangrijkheid: Van der Poel, Baars, Van Bakel en Kools. „Ik heb veel respect voor ze, maar het wordt hoog tijd dat de jeugd hun rol over neemt." De Louw en Bodaan terug bij Rijnsburg; Koet in wachtkamer Zelf wil hij er niets over zeggen. Maar Martin de Louw komt de rest van het seizoen weer uit voor Rijnsburgse Boys. De rechterspits die eind oktober besloot bij Rijns burg met voetballen te stoppen, reageerde positief op het verzoek van trainer Arie Kurver („Een pure eenmansac tie") om terug te komen. Ook Fred Bodaan, door Kurver naar de B-selectie verbannen, is weer beschikbaar voor het eerste elftal van de Rijnsburgers. Met de eveneens door Kurver in de loop van het seizoen 'verbannen' Hen- nie Koet is voor morgen een afspraak gemaakt om te be zien of een rentree tot de mogelijkheden behoort. rijnsburg gert-ja>j onvlee Rijnsburgse Boys, de nummer laatst van de eerste klasse A, sluit de rijen. Degradatie naar de tweede klasse wordt de club onwaardig geacht en dus die- icessies te worden ge- Arie Kurver: „Het blijft moeilijk. Ik denk dat ik het nu goed doe." foto archief loek zuyderduin daan. Trainer Arie Kurver, die aan het eind van het seizoen na zeven jaar zijn werkzaamheden als oefenmeester in het bloe- mendorp beëindigt, beseft dat als geen ander. Weet ook dat de buitenwereld en een deel van de Rijnsburgse achterban zijn optreden nu als een bewijs van zwakte zullen zien: „Ze zullen zeggen: Kurver haalt bakzeil. Maar daar heb ik mooi lak aan. Het belang van de club gaat bo ven alles. Zo simpel ligt dat." Wegpoetsen Kurver zit er dus niet mee dat anderen nu ongetwijfeld zullen denken dat hij bezig is met het wegpoetsen van door hem ge maakte fouten. „In die vier maanden dat ik hier nog train, kan ik daar wel mee leven. Daarbij vind ik nog steeds dat ik het indertijd, gezien de toen be staande situatie, goed heb ge daan. Maar nu zitten we met de club in een andere positie. Er moeten punten worden gehaald en ik ben ervan overtuigd dat bijvoorbeeld een De Louw met een goeie kop er voor kan zor gen dat we meer punten halen dan zonder hem. Dat Rijns burgse Boys wel eersteklasser blijft en er net niet uitduikelt. En dan ben ik niet te groot om weer een beroep op hem te doen." De oefenmeester uit Berg- schenhoek, die wegens zakelijke beslommeringen aan het eind van de rit afhaakt, mikte daarbij op de goede verstandhouding die tussen De Louw en hem al tijd heeft bestaan. „In de loop der jaren heb ik wel eens wat voor Martin kunnen doen. Ik heb hem nu voorgehouden dat hij wat terug kan doen. Hij heeft dat gelukkig opgepikt. Heeft er een paar dagen over nagedacht en me woensdagavond verteld dat hij terugkomt. Hij doet dat voor een paar mensen in de club, van wie Kurver er toevallig ook eentje is." Dezelfde Kurver die er geen problemen mee had dat De Louw, die overigens door een al geplande wintersportvakantie de eerste duels tegen Hoek en Excelsior Maassluis moet mis sen, eind oktober afhaakte? „Dat klopt, dat was dezelfde Kurver. Maar de situatie lag toen compleet anders. Martin had in die tijd duidelijk proble men. Het was een onhoudbare situatie geworden. Als hij toen niet zelf had gezegd dat hij zou stoppen, had ik hem verteld dat-ie kon gaan. Eerlijk is eer lijk. Nu zijn we tweeëneenhalve maand verder. De problemen zijn de wereld nog niet uit, maar we denken allebei dat die voor een paar maanden in de ijskast kunnen worden gezet. En wat er dan na dit Martin de Louw (links) speelt over enkele weken weer in het eerste elftal v beurt, zien we dan wel weer. Korte termijn denken ja, maar wat moet ik anders?" Opmerkelijk Is de rentree van De Louw al opmerkelijk, de terugkeer van Fred Bodaan en (vooral) de po ging die nu wordt ondernomen om ook Hennie Koet weer in het geelzwarte tenue te hijsen zijn dat zeker ook. Bodaan had Kurver immers te kennen gege ven maar weinig vertrouwen in de trainer te hebben, terwijl Koet naar aanleiding van zijn 'illegale' zaalvoetbalpraktijken op vrijdagavond aan de kant was geschoven. Kurver: „Bodaan heeft laten weten dat- ie weer onder mij in één wil spelen. Wat mij betreft is die kwestie uit de wereld." Waarna met de terugkeer van De Louw en Bodaan ook Koet weer in beeld kwam. Kurver: „Als je er twee terughaalt, moet je automatisch die derde ook bellen. Dat is een kwestie van fatsoen. Of dat gesprek morgen wat oplevert? Ik durf het niet te zeggen. Koet is een heel specia le voetballer die iets extra's aan Rijnsburgse Boys kan toevoe gen. Eigenzinnig misschien, in het veld moeilijk te coachen. Maar ook een speler mét wie ik buiten het veld altijd een goede band heb gehad. Ik hoop dat we er uitkomen. Dat we morgen om tafel gaan zitten, is in elk ge val al heel wat." an Rijnsburgse Boys. foto •archief Consequenties Wat dit alles voor consequenties zal hebben binnen de spelers groep, kan Kurver niet goed taxeren. „Ik heb de groep inge seind waar we mee bezig zijn. Verteld dat ik me kan voorstel len dat jongens die nu eventu eel plaats moeten maken, dat lullig vinden. Maar ik heb ook gezegd dat daar tegenover staat dat de kans dat ze volgend sei zoen weer eerste klasse kunnen spelen een stuk groter wordt." En na een korte pauze: „Het blijft moeilijk. Ik denk dat ik het nu goed doe. Maar of dat zo is, weet je pas aan het eind van de rit als je je inderdaad hebt ge handhaafd." noordwuk rob onderwater Roda JC gaat vandaag een ge vecht aan met Excelsior om de gunsten van Leonard van Utrecht. De Limburgse eredivi sieclub wil de Noordwijkse se- miprof graag inlijven, maar hikt tegen de vraagprijs van 600.000 gulden aan. Dat Excel sior zoveel geld vraagt voor de oud-voetballer van Noordwijk, irriteert Van Utrecht in hoge mate. „Want op deze manier kom ik niet weg. Ik stap zo snel mogelijk naar het bestuur, want ik vind de vraagprijs bui ten proporties." Van Utrecht vindt Roda JC een uitdaging. „De club staat nu wel veertiende op de rang lijst, maar dat is uiteraard een vertekend beeld. Roda hoort in de subtop." Een eventuele ver huizing naar Kerkrade ziet Van Utrecht best zitten. „Ik heb m'n school (HEAO, red) eraan gegeven, dus ik heb verder in het westen geen verplichtin gen." Maar Van Utrecht beseft dat een verhuizing naar Limburg nog ver weg is. „Het is allemaal nog prematuur, want de clubs zijn nog lang niet akkoord. Ko men Roda en Excelsior tot el kaar, dan moet ik nog rond de tafel met die club." De zaken- van Van Utrecht worden be hartigd door de WCS. Dat or gaan bracht de voetballer deze week op de hoogte van de inte resse van Roda JC. De huidige club van Van Utrecht versterkte zich gisteren met Peter Houtman. Volgens de inwoner van Noordwijk heeft het aantrekken van de 35-jarige spits geen gevolgen voor de positie van Bram Mar- bus, die vorig seizoen met Van Utrecht bij Noordwijk speelde. „Bram gaat samen met Hout man in de spits spelen. Een ding is zeker: de positie van Bram staat niet ter discussie. Bram doet het gewoon heel erg goed." De komst van Houtman heeft wel gevolgen voor Van Utrecht zelf. „Ik krijg een wat vrijere rol achter de spitsen. Dat zie ik wel zitten." Marco van Basten is afgelopen zomer niet toegelaten als lid van de Noordwijkse Golfclub. Het bestuur van de golfvereni- ging vond dat Van Basten ge woon op de wachtlijst moest plaatsnemen. De topvoetballer is vervolgens lid geworden van golfclub De Haar bij het Utrechtse Vleuten. Daar kreeg hij wel voorrang. „We vonden het het eer om Van Basten als lid van onze club te hebben", aldus een woordvoerder. De speler van AC Milan wendde zich afgelopen zomer schrifte lijk tot het bestuur van de Duitsland verslaat Italië Noordwijkse Golfclub. Hij wilde juist in Noordwijk lid worden omdat hij dat een schitterende baan vindt. Volgens voorzitter P.M. Verheij is er in het bestuur van 'de Noordwijkse' uitgebreid over gesproken. „We hebben toch gemeend om Van Basten geen voorrang te moeten geven. We kunnen elk jaar misschien tien leden aannemen. Er is een wachtlijst met honderden na men. Daarom hanteren we ge woon de chronologie van de aanmeldingen en geven we niet iemand prioriteit omdat hij goed kan voetballen." (Zie ook de rubriek De Ge sprek van de Dag.) BREMEN GPD De speelsters van het Neder landse vrouwenvolleybalteam zaten gisteravond ontspannen keuvelend op de tribune in de Bremer Stadthalle als toeschou wers bij de Grand Prix kwalifica tiewedstrijd tussen Italië en Duitsland. Een paar uurtjes eer der had Nederland gedaan wat het verplicht was te doen: met 3-0 van Tsjechoslowakije win nen. Alleen een Duitse overwin ning op Italië zou de Neder landse kansen op kwalificatie voor de Grand Prix overeind houden. Duitsland won, maar was bovendien zo vriendelijk om een set te verspelen. Een Nederlandse zege met 3-0 of 3-1 op Duitsland is daardoor van avond voldoende om in mei en juni alsnog de strijd met de we reldtop te kunnen aangaan. Het geluk lachte Nederland derhalve toe. Na de nederlaag op de eerste toernooidag tegen Italië hadden sombere overpe inzingen de overhand, maar de doemdenkers kregen voorals nog ongelijk. „Al hebben we nog lang niet van de Duitsers gewonnen", sprak Marjolein de Jong, een van de drie Neder landse internationals in Duitse dienst bij Feuerbach Stuttgart. „We hebben de laatste jaren in cruciale wedstrijden altijd van Duitsland gewonnen, maar de marge is nu natuurlijk uiterst klein." Belangen De kwalificatie voor de Grand Prix is voor beide teams van groot belang. Een krachtmeting met de sterkste teams ter we reld is belangrijk in het ontwik kelingsproces van beide ploe gen, maar vormt bovendien een meer dan ideale voorbereiding op het Europees kampioen schap komend najaar in T sjechoslowaki je. „Misschien is deelname aan de Grand. Prix nog belangrijker voor Duitsland dan voor ons", aldus De Jong. „In Duitsland bestaan bijvoorbeeld plannen om de internationals uit de competitie te halen, zoals in Nederland vier jaar geleden met de mannen is gebeurd. Dat plan staat en valt met het aantrekken van sponsors. Als Duitsland in dit toernooi faalt, is het toe komstperspectief voor het Duit se team uiterst sober." Volgens De Jong heeft Neder land tegen Duitsland een groot voordeel. „We zijn een veel hechter team." Dat is een direct uitvloeisel van de investeringen die het Nederlands team de af gelopen jaren gedaan heeft. „Wij hebben het afgelopen jaar kunnen doorwerken en ons ver der kunnen ontwikkelen in de aanloop naar Barcelona. Dat proces heeft Duitsland gemist." Dat het Nederlands team niettemin ver van de topvorm verwijderd is, bleek de afgelo pen dagen in Bremen overdui delijk uit de beangstigende wis selvalligheid. Vooral tegen Italië, maar ook in de aanvankelijk perfect verlopende wedstrijd te gen Tsjechoslowakije. Neder land won de eerste sets tegen de Tsjechen met 15-2 en 15-1, maar kreeg in de derde set op 13-14 zelfs drie setpoints tegen. Vooral dankzij de aanvalskracht van Henriette Weersing kon Ne derland het ongetwijfeld fatale setverlies afwenden (16-14). Ongunstige periode De periode waarin het kwalifi catietoernooi in Bremen gehou den wordt, is voor het Neder landse team gelet op het ont breken van die vastheid, uiterst ongunstig. Bondscoach Peter Murphy heeft daar echter geen boodschap aan. „We spelen op het moment dat bestuurders ons verplichten om te spelen. Ook dat is topsport. Ons ver schuilen achter minder gunstige omstandigheden, is een zwakte bod. Als we een topteam willen zijn, moeten we er op ieder mo ment kunnen staan." Murphy noemt het stadium waarin het team beland is, fase drie. „We hebben eerst keihard moeten werken om aansluiting te krij gen bij de top, zijn daar in 1991 en 1992 in geslaagd en moeten ons nu zien te handhaven. Dit is een moeilijke fase, vooral om dat we hier in Bremen niet het niveau halen om eeir wedstrijd te controleren, maar wel de ab solute favoriet zijn." Berusten Het mislopen van de Grand Prix beschouwt Murphy niet als een dodelijke miskleun. „Dat Duits land zich niet voor Barcelona kwalificeerde, was pijnlijker. Natuurlijk moeten we ons plaatsen voor de Grand Prix, maar als we het vanavond tegen Duitsland niet redden, moeten we daarin berusten. Het bete kent een pas op de plaats, maar nog geen stap terug." De Grandi Prix zou volgens Murphy vooral van belang kun nen zijn voor de minder ervaren speelsters van Oranje. „Henriet- te Weersing heeft te kennen ge geven hoe dan ook niet aan de Grand Prix te zullen deelnemen. Die beslissing moet ik respecte ren. Een absolute vedette heeft recht op privileges.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19