'Mensen genieten van die sfeer' Basgitarist Bill Wyman verlaat Rolling Stones Architectuurinstituut in oktober open Cultuur&Kunst 'Nieuw Amsterdam' moet verdwijnen Nurejev vanuit 'Garnier' begraven Honderden tekeningen van Modigliani duiken op in Parijs VRIJDAG 8 JANUAR11993 17 redactie: annemiek ruygrok (CHEF) Nieuwjaarsbal Jazzclub wassenaar Aan het nieuwjaarsbal van de Wassenaarse Jazzclub verlenen twee jazzformaties hun medewerking: Harry's Jazz and Blues Band en het Blue Sound Swing Quartet. Joop Verbaan is gastklarinettist. Het bal wordt morgen, zaterdag 9 januari, ge houden in de Schaapskooi op Duinrell. Nieuwe cursussen K O leiden Het pakket studiecursussen bij de Leidse Volksuniversi teit K O is sinds begin dit jaar uitgebreid. Op het gebied van kunstgeschiedenis zijn er nu ook cursussen romaans en gotisch Frankrijk, Barcelona, design, antiek en glas. Voor het eerst staat een cursus Theater door de eeuwen heen op het programma. In lichtingen: 141141. Exposities in de regio nieuwkoop/hoofddorpLandschapskunst is te zien in schilderij enboerderij Rijlaarsdam in Nieuwkoop. Tot 24 januari wordt daar de cursus Kunsten Natuur gehouden. De boerderij zit aan de Nieuwveenseweg 59 en is geopend do, vr, za van 10.00 tot 17.00 uur, zondags van 13.00 tot 17.00 uur. Corjan Nodelijk, beeldend kunstenaar, houdt in de expositieruimte van het Hoofddorpse Theater Het Oude Raadhuis een expositie van ei gen werk, voornamelijk op papier of karton. Tot en met 30 april is het werk tijdens en na theatervoorstellingen te bezichtigen. Ruim 100 jaar na verschijnen van Eline Vere oprichting van Louis Couperus Genootschap amsterdam gpd Het allochtone theatergezel schap De Nieuw Amsterdam (DNA) moet in zijn huidige op zet verdwijnen en plaatsmaken voor een klein professioneel en semble met vijf acteurs en een aparte kem voor scholingsacti viteiten. De Amsterdamse raadscommissie voor cultuur ging in principe akkoord met het advies van de commissie- Ruyter over de toekomst van het allochtone theater in ons land. Oprichter en artistiek lei der Rufus Collins verliest daar mee definitief de leiding over zijn gezelschap. Overleg De commissie kon geen besluit nemen over een jaarlijkse ge meentelijke subsidie van een miljoen gulden voor het nieuwe professionele ensemble. Er is op dit moment nog overleg gaande met het ministerie van WVC over een subsidie van twee ton voor de scholingskem uit het budget kunstuitingen migran ten. Cultuurwethouder Bakker verwacht binnen een maand duidelijkheid uit Den Haag. Bij de discussies over de Kun stenplannen voor de periode 1993-1996 velden de Raad voor de Kunst en de Amsterdamse Kunstraad afgelopen zomer een negatief oordeel over het artis tieke niveau van DNA. De thea terwerkplaats Cosmic Illusion Productions, de tweede belang rijke pijler van het allochtone theater in ons land, kreeg van beide adviesraden wel een posi tieve beoordeling en ontvangt een jaarlijkse rijkssubsidie van bijna acht ton. Zowel de Twee de Kamer als de Amsterdamse gemeenteraad meenden echter dat opheffing van DNA schade lijk is voor de ontwikkelingskan sen van allochtone theaterma kers. Onvoldoende De commissie-Ruyter bevestig de in haar rapport het bestaans recht van een gezelschap als DNA, maar dan wel onder een andere artistieke leiding. „Het is een spijtige constatering, maar de prestaties van Collins zijn in derdaad onvoldoende geweest", zei Ruyter in een toelichting. Bij de definitieve besluitvor ming over de toekomst van DNA wordt verder gekeken naar een mogelijke organisatorische samenwerking met Cosmic Ilu- sion Productions. De theater werkplaats voelde daar aanvan kelijk niets voor, maar heeft zich inmiddels bereid verklaard tot nader overleg. Het moest er eens van komen. Een Louis Couperus Ge nootschap. Eén van de grootste schrijvers van Nederland kent ruim 100 jaar na het verschijnen van 'Eline Vere' nog zó veel bewonderaars dat de oprichting van een lite rair genootschap gerechtvaardigd lijkt. Initiatiefnemers José Conradi en Joyce Ryken noemen de tijd rijp om weer iets aan Couperus te doen. voor zo'n genootschap? „De in teresse in de volledige werken (50 delen) van Couperus die bij uitgeverij Veen worden uitgege ven is enorm. Ook de biografie van de hand van Frédéric Bastet is een veelgevraagd werk." Zelf verzorgt ze sinds een jaar in Den Haag een literaire wande ling langs gebouwen, die een rol hebben gespeeld in Couperus' werk en leven. „Die wandelin gen zitten altijd vol. Mensen ge nieten ervan als ze de sfeer van Couperus mogen proeven. In het huis van de opa van Cou perus aan de Sophialaan, dat nu een bibliotheek is, krijgen de wandelaars behalve een kopje koffie ook een oublietje. Een opgerold koekje dat de kleine Louis altijd van zijn grootvader kreeg." José Conradi weet het zeker: mensen houden van die sfeer en traditie. Daarom is een mu seum of beter gezegd een huis in de stijl van Couperus en in gericht met zijn spullen die voor een groot deel bij het Letterkun dig Museum staan, ook haar grootste wens. „In Engeland is dat de gewoonste zaak van de wereld. De meeste grote schrij vers worden zo geëerd en dat loopt als een trein." Toch is een museum niet het eerste doel van het genoot schap. „Ach nee, zo'n museum moet groeien. We beginnen klein. Nieuwsbrieven, tentoon stellingen en artikelen schrijven en verzamelen voor een jaar- leiden saskia stoelinga José Conradi, woonachtig in de Leidse Merenwijk, ging voor de bijl toen ze op de middelbare school zat. „Ik was verkocht toen ik de roman Eline Vere las. Sinds die tijd liet Couperus mij niet meer los." José Conradi en Joyce Ryken ontmoetten elkaar tijdens de studie geschiedenis aan de universiteit van Leiden. Beiden deden bronnenonder zoek naar de klassieke romans van Louis Couperus. Toen de grote man op Couperusgebied, de Leidse hoogleraar F. Bastet, tijdens een van zijn lezingen een oproep deed om het in 1936 ter ziele gegane 'Genoot schap Louis Couperus' nieuw leven in te blazen, stapten beide dames in. Op dat moment verscheen er ook in Vrij Nederland een ad vertentie van Liberta van Wage- ningen die bezig was met een studie/leeskring over Couperus. Krachten werden gebundeld. Na een half jaar voorbereiding was het Louis Couperus Ge nootschap, met de biograaf Bastet als erevoorzitter, begin januari 1993 een feit. De doel stelling: belangstelling voor, kennis van en inzicht in het werk van de schrijver te bevor deren. Met als uiteindelijke doel: het oprichten van een Couperus Museum in Den Haag. Hoe weet José Conradi of er daadwerkelijk belangstelling is José Conradi: „Die Couperus-wandelingen zitten altijd vol.' FOTO HENK BOUWMAN boek. Natuurlijk moeten we ook leden krijgen, maar ik heb daar zelf veel vertrouwen in. Wie wil Couperus nu niet levend hou den? Trouwens we hebben al veel leuke reacties gehad. Het Nationaal Toneel heeft bijvoor beeld al laten weten iets op to neelgebied over Couperus te willen doen." Ook voor Leiden heeft Conradi nog een leuke suggestie. „Louis Couperus bezocht tussen 1884- 1886 veelvuldig het pand aan de chideeën dat speciaal Apothekersdijk 27. Daar de toen zijn leraar Nederlands, Jan ten Brink. Misschien een idee voor Ben Walenkamp om daar een gedicht van Couperus te plaatsen uit zijn bundel Or- Brink is opgedragen.' Informatie over het Genoot schap is aan te vragen via post busnummer 339, 2300 AH Lei den. Balletdanser Rudolf Noerejev, die woensdag overleed, zal dinsdag worden begraven vanuit de Opéra Garnier in Parijs. Dat hebben zijn vrienden gisteren bekendgemaakt. „Welke plaats is daarvoor beter geschikt dan de Opéra Garnier, waar hij zijn debuut in Parijs beleefde en waar zijn laatste produktie, La Bayadère, vorig jaar oktober in première ging?" zei André Larquie, voorzitter van de Nurejev- stichting. De Opera in het centrum van Parijs zal maan dag de hele dag open zijn voor mensen die de 54-jarige, uit Rusland afkomstige danser de laatste eer willen bewijzen. De begrafenisplechtigheid dinsdag zal een be sloten karakter hebben en door een aantal vrienden en bewonderaars van Nurejev, onder wie de Franse minister van cultuur Jack Lang, worden bijgewoond. De danser zal vervolgens ter aarde besteld worden op de Russische be- i Parijs in St. Geneviève des Bois. rotterdam jan rusdam Eind oktober is het zover. Dan opent het Nederlands Architec tuurinstituut (NAi) de deuren van de nieuwe behuizing in het Museumpark in Rotterdam. In het door de Maastrichtse archi tect Jo Coenen ontworpen ge bouw zal zowel de geschiedenis van de Nederlandse architec tuur als de hedendaagse ont wikkeling onder de aandacht worden gebracht. Volgens di recteur A. Duivesteijn wordt het instituut „een baken in het cul turele landschap, nationaal en internationaal." In de aanloop naar de officië le opening in oktober werd gis termiddag al een mijlpaal be reikt. Tijdens de eerste nieuw jaarsbijeenkomst in Rotterdam vierde het architectuurinstituut het bereiken van het hoogste punt van de nieuwbouw. Tege lijkertijd werd het eerste bouw deel, het archiefgebouw, offi cieel opgeleverd en werd het startsein gegeven voor de ver huizing van de archieven en de collecties van Amsterdam naar Rotterdam. Ook werd het eerste exemplaar ten doop gehouden van het tijdschrift Archis dat voortaan als tweetalige editie verschijnt en zich daardoor na drukkelijker kan manifesteren op het podium van het interna tionale architectuurdebat. Met de oplevering van het ge bogen, 200 meter lange archief gebouw krijgt het archief van het NAi voor het eerst een waar dig onderkomen in wat wel de schatkamer van het Architec tuurinstituut wordt genoemd. Een 'schatkamer' waarin opti male berging, 2300 vierkante meter opslagruimte met 30.000 kastplanken, en conservering mogelijk is. In de afgelopen twee jaar is keihard gewerkt om een achterstand van 80 jaar in de archivering, weg te werken. Alles is er op gericht op het ar chief na de zomer volledig toe gankelijk te maken voor het pu bliek. Het NAi-archief omvat in to- londen rtr/dpa Basgitarist Bill Wyman verlaat na dertig jaar een van 's werelds bekendste en meest succesvolle rock- en rollbands The Rolling Stones. Wyman (55) zei gisteren dat hij zich na al die jaren Sto nes wil concentreren op „de be langrijke dingen" in het leven. Ondertussen wordt in Groot- Brittannië druk gespeculeerd wie de basgitarist zal vervangen. „De laatste twee toemees wa ren de beste die we ooit hebben gemaakt: daarom ben ik nu echt blij ermee op te houden", zei Wyman in een interview met de Britse televisie. Wyman, zoon van een Britse metselaar uit Zuid-Londen, ver klaarde dat hij zich nu wil rich ten op andere muzikale en za kelijke belangen. In 1963 kwam hij bij The Stones onder het motto „we mogen blij zijn als dit muzikale avontuur ons een paar dubbeltjes oplevert" en „alle andere belangrijke dingen doen we later wel." „Dertig jaar later heb ik geen van al die an dere belangrijke dingen ge daan." Na Wymans vertrek blijven nog drie Stones-leden uit de oorspronkelijke jaren zestig-be zetting over: Mick Jagger, Keith Richards en Charlie Watts. Het vierde bandlid van het eerste uur, Brian Jones, stierf in 1969 in een zwembad. Hij werd ver vangen door Mick Taylor, die op zijn beurt later plaats maakte voor Ronnie Woods. De Britse (muziek)pers spe culeert druk over de vervanger van Wyman. Hoewel veel ken- Bill Wyman: richten op andere muzikale e ners menen dat Wyman geen permanente vervanger krijgt en The Stones de voorkeur zullen geven aan wisselende basgita- risten, noemen The Daily Mail en The Evening Standard al de namen van potentiële opvol gers. De eerste krant tipt voor malig Who-lid John Entwistle, terwijl The Standard en het mu ziekblad 'Q' de Amerikaanse gi tarist Doug Wimbish een goede kans geven. „Hij heeft basgitaar gespeeld op Jaggers laatste twee solo-elpees, heeft 'live' met hem gewerkt en is onlangs door een Amerikaanse blad als beste bas speler uitgekozen", aldus redac teur Danny Kelly van 'Q'. Wyman werd soms aange duid als 'de saaie Stone' vanwe ge zijn ontspannen manier van spelen. Maar zijn verhouding met de 22-jarige Mandy Smith die vorig jaar in een schei ding eindigde maakte hem omstreden. Een reputatie die hij in een eerder stadium niet ver kreeg ondanks zijn eigen bewe ringen met meer dan duizend vrouwen de liefde te hebben be dreven. Een luchtfoto van het architectuurinstituut in aanbouw met goed zichtbaar het gisteren opgeleverde gebogen, li chief is gevestigd. taal zo'n miljoen tekeningen, foto's, maquettes, meubelen en andere documenten van onder anderen Berlage, Rietveld, Dudok, maar ook van minder bekende architecten en stede bouwkundigen. Naast een goe de berging voor de bestaande collectie biedt het archief nog veel ruimte voor verwerving van met name na-oorlogse archie ven en collecties. De eerste bij drage daartoe werd gisteren ge leverd door de overdracht van het befaamde Gispen-archief aan het NAi. De collectie van dit bedrijf neemt een vooraan staande plaats in de geschiede nis van het 20ste eeuwse interi eurontwerp in. Tegelijk met de oplevering van het archiefgebouw gaat ook het studiecentrum van start. In het hart van het archiefgebouw kunnen jaarlijks 7 tot 12 gaston derzoekers wetenschappelijk onderzoek doen naar de collec tie van het NAi. Hoewel het Architectuurinsti tuut volgens directeur Duives teijn in één klap één van de best geoutilleerde archiefinstellingen van Nederland is en het insti tuut als zodanig, internationaal, een voorbeeldfunctie zal vervul len is er op dit moment nog on voldoende geld om het nieuwe gebouw goed in te richten. In de afgelopen maanden hebben al veel bedrijven en instellingen een bijdrage geleverd aan de in richting van het archiefgebouw. Maar de komende maanden zal directeur Duivesteijn zich we derom tot de particuliere sector en het bedrijfsleven moeten wenden om ook de rest van het gebouw goed ingericht te krij gen. Het archief en de bibliotheek in Amsterdam zijn sinds 1 de cember gesloten. Eind mei is de laatste grote tentoonstelling in de huidige expositieruimte van het NAi, aan de Westersingel in Rotterdam. In september zal het hele instituut zijn verhuisd en worden in het nieuwe ge bouw enkele open dagen ge houden. Eind oktober wordt het NAi op grootse wijze geopend voor het publiek. Dan wordt on der meer de tentoonstelling 'Stijl in Architectuur' gehouden over twee eeuwen architectuur in Nederland, zeg maar: een vlootschouw van de collectie van het Nederlands Architec tuurinstituut. rome eelco v Biografische en kunsthistori sche werken over Amadeo Mo digliani (1884-1922) zullen voor een belangrijk deel moeten worden herschreven. In Parijs zijn 430 onbekende tekeningen opgedoken, die nieuw licht wer pen op het leven en werk van de Italiaanse schilder. In het najaar zal een boek uitkomen dat te vens dient als catalogus voor een tentoonstelling die in Vene tië, Londen, Madrid en steden in Japan, Amerika en Canada te zien zal zijn. De tekeningen, vooral por tretten en naakstudies, stam men uit de minder bekende Pa rijsejaren van Modigliani. Ze werden tussen 1906 en 1914 vervaardigd en gekocht door de Franse arts Paul Alexandre, die een intieme vriend was van de schilder en hem een atelier ter beschikking had gesteld aan de rue Delta nummer 7. De zoon van de arts, Noël Alexandre, van beroep historicus, heeft de lang gekoesterde wens van zijn vader gerealiseerd en een boek ge schreven. Het bevat behalve de tekeningen ook foto's, brieven en manuscripten van Modiglia- Noël Alexandre zegt in 'II giomale dell'arte', het blad dat als eerste publiceerde over de tekeningen, dat het beeld wat men heeft van Modigliani moet worden bijgesteld. „Hij was niet de lijdende pessimist, die zich zelf vernietigde met dezelfde zorg waarmee hij zijn talent ontwikkelde. Ondanks zijn ar moede en tuberculose hield Modigliani intens van het le ven", aldus Alexandre.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17