Peters: MediPark wordt uniek Ik heb in totaal drie handen gehad' Het Gesprek van de Dag ■■■«ra m{ Ook Van Basten moet in Noordwijk op zijn beurt wachten Haagse Kamer van Koophandel pleit voor vrije verkiezingen Duinwaterbedrijf: samenwerken met gemeenten en waterschappen VRIJDAG 8 JANUAR11993 Krantenbezorgers over de devaluatie van de nieuwjaarsfooi De nieuwjaarsfooi. Gaan er jachtgeweren af als de kranten bezorgers op de bellen drukken of worden ze met open armen onthaald? Hebben zij het gevoel alsof ze met de bedelnap rond moeten? En, wordt er gul gege ven door het publiek? Een ver haal over dubbeltjes, kwartjes en soms een knakie. C. Nonkes is 62 jaar en loopt al heel wat jaren de krant. Hij heeft maar twee klachten per jaar. Dat zou je dan toch in de fooi moeten terug zien, denk je. Dat valt tegen. „Ieder dubbeltje is natuurlijk meegenomen", zegt Nonkes. „Maar reken eens uit wat je per krant krijgt als ze je een gulden of zo geven. Dan breng je ze drie kranten voor een cent. Dat is niet bepaald een vorstelijke tip. Meestal ligt de fooi voor mij al klaar. Dan zeggen de mensen: we zagen u aan de overkant al lopen, we hadden u al verwacht. Van alle abonnees heb ik wat gehad. Ook van de oude mensjes. 'Be dankt voor het trouwe lopen', zeggen ze altijd. Sommige men sen geven me wel een hand, maar de meesten niet. Ik ont houd dat altijd precies. Ik heb in totaal drie handen gehad." „Het is best wel zwaar werk, maar ik doe het graag. Weer of geen weer, ik zorg altijd dat de mensen de krant droog krijgen. Als het te hard gaat regenen, werk ik met een paraplu. Bij mensen op bovenwoningen, bel ik altijd twee keer: één keer kort en één keer lang. Dan weten ze dat de krant er is. Het zijn alle maal kleine dingetjes die je te rugziet in je fooi. Mevrouw Janzen (56) vindt de mensen 'heel kritisch'. „Sommi gen pakken het kaartje aan, zeg gen dankjewel en doen de deur dicht. Ze doen ook niet zo gauw meer open. Dat komt door de criminaliteit. Sommigen heb ben wel vijf, zes sloten op de deur. Maar dan hou ik altijd mijn kaartje voor het raam." „Je moet altijd maar afwachten wat je krijgt. Je kunt niet zeg gen: ik mot meer hebben. Ik loop in de Kooiwijk. Verleden jaar ging het redelijk, dit jaar was het niets. Ook van de mid denstanders krijg je weinig, hoewel ze de laatste maanden een goudbusiness hebben ge had. Ik was laatst bij een slager, wat verschrikkelijk was dat. Dan voel je je afgescheept als een bedelaar. Hij liet me maar wachten in die winkel, totdat-ie echt niet meer anders kon en me wel te woord moest staan. Minachtend vroeg hij: 'Wat kommie doen?' En daarna gooi de hij wat dubbeltjes over de toonbank. Oudere mensen heb ben meer respect voor ons. Je krijgt ook meer van ze. De jon geren denken: je hebt die krant gewoon maar goed te bezor gen." Toffeetjes De heer J.J. Van der Poel (67) uit Oud Ade krijgt zijn nieuwjaars fooi al met sinterklaas. „Dat is een traditie in Oud Ade, ja. Met sinterklaas krijg je een fruit- mandje of een stukje komijne kaas. Eén van de abonnees legt altijd twee toffeetjes voor me neer. Elke dag. Ik mag die din gen niet eens eten dus ik geef ze aan mijn kleinkinderen. Als ik ze vergeet mee te nemen, liggen er de volgende dag vier. Je lacht je rot. Ach, het gaat er hier nog gemoedelijk aan toe. Vroeger kwamen de mensen de krant bij mijn moeder halen. Dan werd er uit een bus van Maarssen Kroon een pak kranten naar buiten gegooid. Ook als het hoosde. Ik zie mijn moeder nog al die kranten staan te drogen bij de kachel. Toen ze slecht ter been werd, hebben wij het over genomen. Toen pas kwamen we erachter dat je betaald kreeg voor het uitdelen van die kran ten. Voordien had iemand uit het dorp dat bedragje opgestre ken. Maar ach, je nagelt iemand op een dorp niet zo gauw aan de schandpaal." Bij de gemeentereiniging geldt de regel dat er geen nieuwjaars fooien mogen worden aangeno men. Roel Roos, chef reiniging: „Wij doen als ambtenaren ge woon ons werk en mogen daar niets extra's voor aannemen. Dat is nu eenmaal de richtlijn. Nu is een richtlijn natuurlijk makkelijk uitgevaardigd en on ze mensen zullen, als het pu bliek tevreden is, af en toe best eens iets krijgen. Maar dan wil len we wel dat ze het even bij ons melden. Aktief acquisitie voeren wat fooien betreft is niet toegestaan. Het loopt natuurlijk zomaar uit de klauwen en dat willen wij niet." Bij de postbode is het idem dito. Ook hij mag geen fooien aanne men. C.J. van Leeuwen, direc teur van het postkantoor Lei den: „Nee, dat is niet toege staan. Dat verbiedt de ambte- narenstatus. Want wanneer is een fooi nog een fooi? Wanneer wordt die fooi een steekpen ning? Dat kan dus niet. De post J J. van der Poel, die de kranten bezorgt in Oud Ade. „Een van de abonnees legt altijd twee toffeetjes voor me klaar." foto holvast bode heeft nog steeds een ver trouwenspositie. Ik herinner me wel van vroeger dat sommige postbodes onderweg een bor reltje kregen aangeboden. Ach, de postbode is over het alge meen een zeer welkome figuur aan de deur. Er zijn wel mensen die hier naar toe bellen om te zeggen dat ze wat willen geven met Nieuwjaar. Dan zeg ik al tijd: 'Geef maar een taartje voor de groep'." CEES VAN HOORE Bestuur golfclub zet vedette onderaan de wachtlijst Marco van Basten wilde deze zomer lid worden van de Noordwijkse Golfclub. Dat zou toch geen probleem moeten zijn. Als er in Noordwijk plaats is voor leden van het Koninklijk Huis, zou er toch ook een plek- kie moeten overschieten voor de Koning van het Nederlandse Voetbal? Maar het feest ging niet door. Meneer van Basten werd gewoon onderaan de wachtlijst gezet. Wat vinden le den van de Noordwijkse Golf club nu van de 'afwijzing' van deAC-Milanspeler. Tom Okker (voormalig topten- nisser) uit Hazerswoude „Ik vind het jammer dat Marco geen lid kon worden. Als be stuur had ik het wel gedaan. Zo iets is denk ik alleen in Neder land mogelijk. In Italië of Ame rika zouden clubs zo'n topspe- ler met open armen ontvangen. Op een ledenbestand van 900 leden moet er toch ook wel plaats zijn voor iemand die mis schien maar een paar keer per jaar speelt. Ik ben zelf al heel lang lid van Noordwijk, mis schien al tien tot twaalf jaar. Toen was het nog niet zo moei lijk om lid te worden." Dr. W.F. Duisenberg (president Nederlandsche Bank) uit Am sterdam „Waarom zou Marco van Bas ten voorrang moeten krijgen. Het beleid is om echtgenoten en kinderen van leden voorrang te geven. De club doet er goed aan om die lijn vast te houden. Zelf heb ik indertijd een jaar op de wachtlijst gestaan voordat ik aan de beurt was. Ik geloof ook niet dat het typisch Nederlands is om beroemdheden op dezelf de wijze te behandelen als ieder ander. Mijn collega uit de Vere nigde Staten, de president van de centrale bank, heeft in Was hington vijfjaar op de wachtlijst gestaan voordat hij lid mocht worden van een golfclub." Daan Slooter (meervoudig Ne derlands kampioen golf) uit Noordwijk „Wat is een voetballer meer dan een judoka of een zakenman. Ik kan het besluit van het bestuur best begrijpen. Het was wat an ders geweest als het om een topgolfer zou gaan die het ni veau van de club zou kunnen opkrikken. Persoonlijk vind ik het jammer dat Marco geen lid wordt, ik heb hem een paar keer bij Ted Troost ontmoet en vindt het een aardige vent. Als hij in teresse blijft tonen, dan zou hij misschien toch via een versnel de procedure lid kunnen wor den, want ik hoop dat-ie nog een keertje met me wil spelen. Heeft hij nu handicap 24. Dan kan hij nog een paar slagen ver spelen." F.A.M. de Bruyn uit Voorscho- „Een heel goed besluit. Sta ik helemaal achter. Ik heb een schoonzoon die al drie jaar op de wachtlijst staat. Mijn dochter is wel lid. Iedereen moet nu eenmaal op zijn beurt wachten, zo werkt dat bij onze club. Wan neer het bestuur daarmee de hand zou lichten, is het einde zoek." „Ik denk dat ik een hele boze brief de deur uit zou doen wan neer Marco van Basten wordt voorgetrokken. Dat zou mij heel kwaad maken. Het is nu een maal dringen voor een plekkie en dat geldt ook voor hem. Als buitenlandse clubs het prachtig vinden om een grote naam als Van Basten tot hun leden te kunnen rekenen, dan moeten zij dat weten. Maar ik denk dat alle Noordwijkse leden voor 100 procent achter het besluit van het bestuur staan. Goed, hij zou maar een paar keer per jaar spelen en dus weinig beslag op de baan leggen. Maar juist dan kan hij Green Fee'er (houder van een dagkaart) worden. Ik neem aan dat hij dat wel kan betalen." Prof. dr. J.D. Mulder, emeritus hoogleraar radiologie Leidse universiteit, uit Oegstgeest „Ik vind het terecht dat een club niet meer leden toelaat dan zij kan hebben. En aangezien er veel gegadigden voor het lid maatschap zijn, moet er juist op eerlijke wijze worden toegela ten. Marco van Basten ken ik al leen maar van naam en ik wil op die basis niet iemand voor rang geven. Een grote eer voor de club? Nee, dat is flauwekul. U bent misschien een hele aar dige vent, nou, dan vind ik het net zo'n grote eer wanneer u lid wordt. Maar ik kan mij wel voorstellen dat Van Basten graag bij ons komt spelen. Ik ben sinds '59 lid en ik voel mij zelf heel bevoorrecht dat ik in Noordwijk mag spelen, want het is een machtige baan." „Ik vind de weigering van een beroemdheid geen typisch Ne derlandse reactie. Luister. De golfclubs in Engeland zijn nog veel beslotener en is het lid- - maatschap aan strengere eisen gebonden dan in Nederland." „Ik ben ook niet zo blij dat in Noordwijk de Heineken Open wordt gespeeld. Je kunt wel zeg gen dat daardoor de naam van de club de hele wereld over gaat, maar wat koop ik daar voor? Het heeft tot gevolg dat nog meer mensen bij ons willen spelen. Nee, ik was niet boos geworden wanneer het bestuur Van Basten wel had voorgetrok ken. Ik vind het misschien toch wel leuk om Marco van Basten op de green te zien lopen." MEINDERTVAN DERK. WILLEM SPIERDIJK AZL-directeur kiest voor bedrijfsleven De hoogste baas van het Academisch Ziekenhuis Lei den, mr.dr. J.H. Peters, gaat weg. Tot 1 oktober van dit jaar wordt hij, voorlopig voor één dag in de week, di recteur van de bv MediPark (MP), een verzameling van bedrijven op het oude AZL-terrein, die alle zaken doen met de gezondheidszorg. Daarna verdeelt hij zijn tijd tussen het park en het ziekenhuis tot 1995. M WESTERLAKEN Zijn streven is duidelijk. Het MediPark moet een uniek cen trum worden. Een centrum, waarin alleen plaats is voor be drijven, die de activiteiten van de universiteit en het Acade misch Ziekenhuis Leiden on dersteunen. Mr.dr. J.H. Peters (52) wordt de baas van het Me diPark waarvan hij zelf de be denker is. Wel blijft hij zich tot 1995 met de nieuwbouw van het ziekenhuis bezighouden. Uitgekeken op het AZL is hij niet. Althans, dat zegt hij. En toch moet Peters er niet aan denken om nog eens twaalf jaar op de directeursstoel van het ziekenhuis te zitten. Dat is hem te lang. Nu het het ziekenhuis voor de wind gaat, vindt hij dat een goed moment ermee te stoppen. „Ik ben gemotiveerd om wat anders te gaan doen", zegt hij. Het MediPark is niet al leen een nieuwe ontwikkeling, maar het is ook nog eens zijn stokpaardje. En daarmee wil Pe ters graag aan de slag. Een gesprek met Jan Hendrik Peters, zoals hij zich voorstelt, is een gesprek dat zich toespitst op dat MediPark. Hoe kan het ook anders. Hij gaat wel weg bij het AZL, maar kijkt nauwelijks achterom. De toekomst vindt hij van groter belang dan het verleden. Na dertien jaar zie kenhuis wil Peters wel eens wat anders. Echt gemakkelijk was het ma ken van een keuze nu ook weer niet, geeft hij toe. „Ik had kun nen blijven zitten waar ik zit. Veel mensen zeggen dat ook te gen me. Maar het MediPark is een uitdaging. Nu, in het AZL, ben ik bestuurder, in het Medi Park ondernemer. En dat is juist wat me trekt in het nieuwe werk", legt hij z'n voorkeur uit. Werven Dat nieuwe werk bestaat in eer ste instantie uit het werven van bedrijven, die in het MediPark passen. Voordat hiermee een begin kan worden gemaakt, wordt het poortgebouw op het AZL-terrein (gebouw 'met het torentje) voor zo'n twaalf mil joen gulden opgeknapt en aan gepast aan de wensen van de bedrijven die zich hierin willen vestigen. De helft van die ruim te is al vol. Met het vullen van de overige vijftig procent ver wacht Peters weinig moeite te hebben. Hij baseert dat op de interesse die ondernemers aan de dag leggen. Zodra gebouw 50 klaar is voor gebruik, wordt de volgende stap gezet. De kliniek voor orthope die wordt niet afgebroken. Daarin komt zo goed als zeker de reumakliniek Sole Mio, die nu nog in Noordwijk is. De kans bestaat dat de sloper ook met zijn handen af moet blijven van de Vrouwenkliniek, recht tegen over gebouw 50. Halverwege dit jaar komt gebouw 50 leeg. Op knappen duurt een jaar. Zolang heeft Peters de tijd om geschik te ondernemers te zoeken. De selectie van de bedrijven die toegang krijgen tot het park is streng, verzekert hij. Ze moe ten een bijdrage leveren om de punten waarop het AZL en de medische faculteit de nadruk leggen, nog sterker te maken. Die speerpunten zijn onderwijs, onderzoek en patiëntenzorg. Ondernemers, die zich op dat terrein bewegen, krijgen voor rang in het MediPark. „Het suc ces zit hem in die formule. Die mag niet verwateren. We kun nen daar niet van afwijken, om dat minister Ritzen voorwaar den aan het MediPark heeft ge steld." Kwaliteit De scheidend directeur maakt geen zich zorgen over samen werking tussen de commercie en de gezondheidszorg. Hij zegt: „Het gaat om de kwaliteit van de zorg naar een hoger peil te tillen. We hoeven er niet bang voor te zijn dat de commercie een greep zal doen naar de macht in de gezondheidszorg. De professionals in het zieken huis blijven de hoofdrolspe lers." Gebouw 50 is voor de helft vol, maar ook voor een plek daarbuiten hebben zich al kan didaten gemeld. Namen, op die van het Centrum voor Humaan Geneesmiddelen Onderzoek na, wil Peters nog niet noemen. Daarvoor is het nog te vroeg. Hij geeft wel aan dat er moet wor den gedacht in de richting van fabrikanten van onder meer medische apparatuur en aan farmaceutische bedrijven. En vooral aan de onderzoekafde- lingen van deze ondernemers. Het AZL zelf heeft een chro nisch tekort aan ruimte voor staf en onderzoek. Het Medi Park kan daarin voorzien, zegt Peters. In het plan is bovendien een hotel gedacht en er wordt overwogen appartementen te bouwen voor gastdocenten die voor langere tijd een dak boven hun hoofd moeten hebben. Peters weigert te geloven dat de belangstelling voor het park ook wel eens kan tegenvallen. Volgens hem zijn er geen teke nen die in deze richting wijzen. En zou het in duigen vallen, denkt hij hardop, dan wordt dat wat er is bij elkaar gescharreld en er het beste van gemaakt. „Het MediPark is niet op drijf zand gebouwd." Dus een even tuele flop sluit hij uit? „Ja. Zóu dat toch gebeuren, dan hoeven het AZL en de medische facul teit zich geen zorgen 'te maken. Althans, niet in financieel op zicht. Het MediPark houdt zijn eigen broek op. Het ziekenhuis en de faculteit steken er geen geld in, dus kunnen ook niet aansprakelijk worden gesteld als er verliezen zouden worden ge leden. Die komen op het bordje van de geldschieters. De finan ciële risico's zijn te overzien. Wie de geldschieters zijn? Veel bedrijven en andere organisa ties hebben zich inmiddels aan gemeld. De gesprekken die zijn gevoerd, geven hoop voor de toekomst." De voorzitter van de Haagse Kamer van Koop handel, J. van Iersel, heeft woensdag in zijn nieuwjaarsrede voor vrije verkiezingen in het gewest Haaglanden gepleit. „Dat is waarschijn lijk de enige methode om voor de burger zicht baar te maken wat er op het spel staat", aldus Van Iersel. De voorzitter is bang dat gemeenten hun on derlinge conflicten kunnen blijven voortzetten waarmee het belang van de regio niet is ge diend. Van Iersel ziet het nieuwe gewest dat of ficieel vorig jaar december is opgezet, als een belangrijke uitdaging. „Ondernemingen met hun werkgelegenheid en het openbaar bestuur zijn op elkaar aangewezen in de concurrentie strijd, die alleen maar in scherpte toeneemt", aldus de voorzitter. LEIDEN MONICA WESSELING Het Duin waterbedrijf Zuid-Hol land wil de komende tijd voor zichtig de mogelijkheid tot sa menwerking met de gemeenten en waterschappen onderzoe ken. Door samen te werken kunnen de kosten worden ge drukt, burgers meer bewust ge maakt en vervuiling van het wa- Aanrijdingen op Rijksstraatweg in Wassenaar WASSENAAR Zowel in de avondspits van gis teren als in de ochtendspits van vandaag ontstond op de Rijks straatweg in Wassenaar een ket tingbotsing. Daarbij zijn geen gewonden gevallen. Gistermid dag botsten auto's op elkaar ter hoogte van De Paauw. Een 22- jarige Haagse had te laat door dat voor haar auto's stonden te wachten voor het rode licht. Daardoor reden vier wagens op elkaar. Vanochtend om half negen was het weer raak. Drie auto's liepen blikschade op. Boven dien ontstond er daardoor een •file richting de A44. ter bij de bron worden voorko- Volgens vennootschapssecre taris J. Scheerstra van het Duin waterbedrijf wordt er, zij het heel voorzichtig, binnen het be drijf nagedacht over deze zoge heten 'strategische allianties langs het waterspoor'. Scheerstra: „Als we bij de vast stelling van de waterprijs ook de kosten van de rioolonderhoud en zuivering doorberekenen, zit je op een drie tot vier keer ho gere waterprijs. Zo'n prijs dwingt de burgers vanzelf tot bewust omgaan met water." Scheerstra denkt dat samen werking ook vruchten kan af werpen op technologisch ge bied. AGENDA VRIJDAG 8 JANUARI Klaverjassen in wijkgebouw De Linde, Herenstraat 64, aanvang 20.00 uur Noordwijk Voorstelling Peter Lusse met 'Schou dervulling' in Cultureel Centrum De Rank, aanvang 20.15 uur. ZATERDAG 9 JANUARI Molenwandeltocht over 10 en 15 km, start vanaf VW, Stationsplein, tussen 9 00 en 13.00 uur. Opening van de Jazzweek in De Waag, aanvang 12.00 u ZONDAG 10 JANUARI Bingomiddag van carnavalsvereniging De Spoorbumpers in buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade, aanvang Ontspanningsmiddag voor 55-plus- sers, org. Ouderen Activiteiten Com missie. in verzorgingstehuis Van der Willigenhof aan de Apollolaan, van 14.30 tot 16.30 uur. Open podium Zuid Amerikaanse mu ziek bij Tuya in de Kaasmarktschool, van 14 30 tot 16.30 uur. Noordwijk Nieuwjaarsconcert in Hotel Oranje, aanvang 13.30 uur. MAANDAG 11 JANUARI DINSDAG 12 JANUARI Leiden Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in sportzaal Boors- ma, Zwanenburg 61van 15.30 tot 16.30 uur. ,Het MediPark is niet op drijfzand gebouwd", zegt vertrekkend AZL-directeur Peters over zijn toekomstige >aan. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15