Ruzie over bouw woontorens 'We zitten hier nu echt in een havenkwartier' 'Meer huizen van beleggers nodig' Regio Leiden Hof benoemd tot directeur van 'Rijnland Ziekenhuis' Onderzoek bankoverval Oegstgeest vastgelopen Files in Zoeterwouds centrum houden aan Frans Hoogemaprijs voor organisator korenfestival VRIJDAG 8 JANUAR11993 Oegstgeestenaar dreigt met juridische stappen tegen wethouder Oegstgeestenaar W. Deenen overweegt juridische stap pen te nemen tegen wethouder H. Rijks. Deenen wil sa men met dorpsgenoot J.A. Uittenbogaard vier woonto rens realiseren in de Oegstgeester Morsebelpolder. Maar Rijks wil daaraan niet meewerken. Volgens Deenen zijn de flats veel goedkoper als ze zonder tussenkomst van een projectontwikkelaar worden gebouwd. Rijks wil ech ter wèl in zee gaan met projectontwikkelaar Eurowonin gen. oegstgeest projectontwikkelaar. Resultaat: Caroline van overbeeke betaalbare woningen in de toe komstige nieuwbouwwijk die Vier nieuwe flats in de Oegst- bovendien van goede kwaliteit geester Morsebelpolder: daar zijn. Dat is de wens van Dee- neergezet door particulieren, nen. De flats zouden volgens zonder tussenkomst van een Deenen zelfs 30 procent goed koper kunnen zijn in vergelij king met de prijzen van een projecton twikkelaar. Deenen is boos dat de zoge heten 'urban villa's' langs de Haaswijklaan/Morsebellaan door het gemeentebestuur al zijn uitbesteed aan Eurowonin gen. Ook enige raadsleden heb ben inmiddels hun ongenoegen uitgesproken over deze gang van zaken. Deenen, secretaris van de Stichting Klaverstaete, heeft in 1988 al een flat gerealiseerd: de Morsebelflat in Haaswijk. In de ze flat aan de Haarlemmertrek vaart wonen 50-plussers, onder wie Deenen zelf. Deenen is ja ren bezig geweest om deze vrije sector-woningen voor ouderen te bouwen in het dorp. Een be langrijke overweging is voor hem het prijsvoordeel waarvan sprake is als er geen projectont wikkelaar aan te pas komt. Volgens de Oegstgeestenaar bieden de vier flats in Morsebel straks ook 'meer kwaliteit voor hetzelfde geld'. Deenen heeft in februari van 1992 al een brief geschreven aan B en W waarin hij zijn voornemen uiteenzette. De flats van ongeveer 120 vier kante meter zouden ook te koop zijn voor jongeren. De prijs zou schommelen tussen 270.000 gulden en drie ton. Vervolgens vernam Deenen vorig jaar van WD-raadslid H. Kamphuisen dat Rijks 'rekening zou houden' met zijn plan. Maar de wethouder zei onlangs dat hij er toch niets voor voelde. Volgens Rijks past de samen werking met Deenen niet in het gemeentelijke 'plan van aanpak' voor de bebouwing van de Mor sebelpolder. Deenen zou even tueel pas in 1997 ruimte kun nen krijgen om iets te ontwikke len. Wethouder Rijks was van morgen niet bereikbaar voor commentaar. leiderdorp mar1eta kroft F.J. Hof (56) is benoemd tot algemeen directeur van de Stichting Rijnland Ziekenhuis, waaronder het Alphense Rijnoord en het Leiderdorpse Elisabeth-ziekenhuis vallen. Hof was al sinds vorig jaar maart interim-directeur van 'Rijnland'. Hij is de opvolger van directeur Rombout, die na een conflict met het be stuur is ontslagen. Hof is nu nog verbonden aan een managementsbu- reau: Hof Interim Manage ment BV. In die functie heeft hij de afgelopen tien jaar in verschillende Nederlandse ziekenhuizen als tijdelijk di recteur gewerkt. Die ervaring, en het feit dat bestuur, onder nemingsraad en de medische staf de afgelopen negen maanden prima met hem hebben kunnen samenwer ken, is de reden geweest voor zijn vaste benoeming. Boven dien staan de ziekenhuizen voor een ingrijpende verande- reing van de organisatie structuur. Omdat Hof daar al de nodige ervaring mee heeft, was dat voor het ziekenhui zen-bestuur een reden te meer om hem te vragen aan te blijven. Een van de taken waar de 'nieuwe' directeur zich mee zal belasten, is het verhogen het het Rijnoord ziekenhuis. „Rijnoord moet 90 procent van de voorzieningen krijgen die het Elisabethziekenhuis nu ook heeft", zegt voorzitter van het bestuur J. Hopman. Als voorbeeld noemt hij de uitbreiding van orthopedische voorzieningen, urologie en cardiologie. Daarentegen stoot Rijnoord juist de kinder afdeling af. Hopman: „Door het tekort aan kinderen en kinderspecialisten is het niet mogelijk om die afdeling lan ger in het Rijnoord te handha- Wassenaarders nuchter over komst sekshuis Polderbebouwing ter discussie oegstgeest» Inwoners van Oegstgeest kunnen op 19 januari in formatie krijgen over de mogelijke bebouwing van onder meer de Oegstgeester Broek- en Simontjespolder. Wethouder H. Rijks zit de informatie-avond voor: vanaf 20.00 uur in het raadhuis aan het Wilhelminapark. Hij bespreekt onder meer de nota 'Structuurvisie Leidse regio' waarin de wethouders van de regio gemeente hun voorkeur uitspreken voor mogelijke bouwlocaties in de polders. De gemeenteraden moeten met deze aangedra gen oplossingen nog instemmen. Prentbriefkaartenbeurs zoeterwoupePrentbriefkaartkring De Bollenstreek houdt zater dag een beurs in De Eendekooi, Kooikerspad 1 in Zoeterwoude- Rijndijk. Er is gelegenheid tot ruil, aankoop en verkoop van oude prentbriefkaarten. Dit keer heeft de prentbriefkaartkring een se rie van tien kaarten laten maken met afbeeldingen van kunste naars uit de Bollenstreek. De beurs wordt gehouden tussen 09.00 en 16.00 uur. De entree voor niet-leden bedraagt 2,50 gul den. Voor meer informatie: 01719-14639. Inbraak in Oegstgeest oegstgeest In een woning aan de Van Duivenvoordestraat in Oegstgeest is gistermiddag tussen half vijf en half acht ingebro ken. Via het balkon zijn de inbrekers het huis binnengedrongen. Ze hebben volgens de politie voor 2000 gulden aan spullen mee genomen. Meer nierpatiënten naar Rijnoord leiderdorp In plaats van 25 nierpatiënten kunnen in het Rijn land Ziekenhuis voortaan 31 patiënten worden gedialyseerd. Deze uitbreiding is te danken aan de vergroting van de capaci teit van de afdeling haemodialyse in het St. Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp. oegstgeest De politie van Oegstgeest heeft nog geen spoor van de twee da ders van de gewapende overval op de NMS-bank aan de Kem- penaerstraat in Oegstgeest op 22 december. Hoewel het on derzoek niet officieel is afge rond - er zal nogmaals worden gekeken naar mogelijke over eenkomsten met andere over vallen in het land - verwacht de politie geen nieuwe ontwikke lingen. Bij de overval, waarbij enkele personeelsleden met wa pens in het gezicht werden ge slagen, werd een bedrag van en kele duizenden guldens buitge maakt. wassenaar judy nihof De slager haalt er zijn schou ders over op, de vrouw van de cafébaas vindt wel prima. Voor bijgangers winden er zich niet over op. De buurt rond de Was- senaarse Haven blijft nuchter onder de komst van een seks huis aan de Oostdorperweg in Wassenaar. Alleen de autodea ler het sekshuis zit boven zijn zaak is er 'doodziek' van. Een besnorde man gehuld in een beige wollen jas, kijkt schichtig rond en loopt met een grote boog om nummer 47a heen. Dan vat hij moed, stapt kordaat op de deur af en belt aan. De deur zwaait open, de man loopt naar boven. Het sekshuis, dat sinds de kerst is gevestigd op de hoek van de Oostdorperweg en de Bloem- lustweg, doet goede zaken. De autodealer op de bene denverdieping ziet de bezoekers met lede ogen komen en gaan. „Ze lopen eerst wel drie keer langs en kijken schijnheilig in mijn etalage." Maar de glim mende wagens in de showroom interesseren hen op dat mo ment niet. De heren komen doelbewust af op de advertentie in een landelijk dagblad, waarin een jonge doktersweduwe ('Ka rin de J., een geboren nymfo- mane') haar lichaam aanbiedt. De 'weduwe' heeft inmiddels versterking gekregen, weet de autoverkoper. Hij heeft ze alle bei wel eens gezien. „Een blon de en een negerin." De auto dealer is bang dat de naam van zijn zaak wordt bezoedeld. „Maar ik heb er niks mee te ma ken. Ben bang dat het me klan ten gaat kosten." De bovenverdieping heeft volgens de autoverkoper acht maanden te huur gestaan. Hij denkt dat de makelaar die het pand heeft verhuurd op het ver keerde been is gezet. „Ik hoorde namelijk dat zich er een pedicu re of manicure zou vestigen." De autoverkoper heeft al zijn hoop gevestigd op de mensen in de buurt. „Als we samen een vuist maken, kunnen we druk uitoefenen op de gemeente om iets tegen het sekshuis te onder nemen." Hij zou 'via via' al heb ben gehoord dat de winkeliers in het buurtje rond de Haven handtekeningenacties willen houden tegen het sekshuis. De winkeliers in de buurt we ten echter van niks. De bloe mist, de slager, de cafébaas hebben geen last van het seks huis, en zijn niet bang dat de buurt achteruitgaat. Ook de meeste voorbijgangers halen hun schouders op. „Wees blij dat ze er zijn. Daardoor kunnen jullie veilig over straat," zegt een man in een groene loden jas tegen de verslaggeefster. Een buurtbewoonster op leeftijd is wel een beetje geschrokken, maar actie ondernemen vindt ze te ver gaan. Lacherig: „Ik zei al tegen mijn man: we zitten hier nu echt in het Havenkwar tier" Ook de politie is nog niet van plan in te grijpen, zolang er geen klachten over overlast zijn. Een woordvoerder: „Wat er bin nen gebeurt, zal ons worst we zen. Zolang er geen bloed naar buiten stroomt... Of er iets aan moet worden gedaan, is een zaak van de gemeente". 'Sekshuis moet uit Wassenaar vertrekken' wassenaar Het Wassenaarse college van B en W stelt alles in werking om het sekshuis aan de Oostdorperweg weg te krij gen. Momenteel worden alle juridische mogelijkheden daartoe bekeken. „Want een sekshuis in die wijk, een echt woonbuurtje, is onaanvaard baar," aldus een woordvoer der van de gemeente. Maar niet alleen in het buurtje rond de Haven, overal in het villadorp zijn bordelen en sekshuizen ta boe. De gemeente heeft der- gelijke gelege nheden tot dus verre altijd buiten de deur weten te houden. Dat er be paalde 'adresjes' zijn, weet iedereen in het dorp. Maar echte sekshuizen komen, voor zover de gemeente be kend, niet in Wassenaar Het sekshuis aan de Oost dorperweg was er voordat de gemeente er erg in had. Als het adres niet zo expliciet in de advertentie in de seksko- lommen van een landelijk dagblad had gestaan, had de gemeente het waarschijnlijk nog niet geweten. Het Was senaarse gemeentebestuur zoekt nu naarstig naar juri disch houvast om het seks huis alsnog uit het dorp te ja gen. „Op zeer korte termijn hopen wij maatregelen te ne men," aldus de woordvoer der. Coördinator Slootbeek pleit voor opvang groter aantal asielzoekers in Oegstgeest Coördinator van de Stichting Vluchtelingenwerk Oegstgeest, Hany Slootbeek, in het nieuwe kantoor van de stichting achter de Pauluskerk in Oegstgeest. foto hielco kuipers oegstgeest marieta kroft De gemeente Oegstgeest was te optimistisch. Ze wilde op elke 1000 inwoners drie asielzoekers huisvesting bieden. „Nu praten we toch weer over twee op de 1000", zegt coordinator Harry Slootbeek van de Stichting Vluchtelingenwerk Oegstgeest een tikkeltje spijtig. „Het is na melijk erg moeilijk om aan hui zen te komen." Volgens de rijksoverheid moet elke gemeente onderdak bieden aan ten minste twee asielzoekers op de 1000 inwo ners. Voor Oegstgeest komt dat aantal neer op 38 en voor War mond waarvoor Slootbeek ook de coördinatie op zich neemt zijn dat er tien. In Warmond is Slootbeek nu bezig met de inrichting van het eerste huis. Vergunning Ook al heeft Oegstgeest zes hui zen beschikbaar en binnen kort zelfs acht toch huisvest de gemeente officieel slechts drie asielzoekers. Slootbeek: „In de zes huizen wonen in totaal 23 vluchtelingen. Van hen heb ben er 20 in vrij korte tijd een verblijfsvergunning gekregen. Zij zijn dus officieel geen asiel zoeker en zouden eigenlijk uit de opvanghuizen wegmoeten. Dat is ook de bedoeling. Ze staan als woningzoekende inge schreven. Maar net als alle an dere Oegstgeestenareu, moeten ze wachten tot ze aan de beurt zijn voor een huis. Maar daar door stagneert de opvang van nieuwe asielzoekers. Woningbouwvereniging Bui- tenlust heeft momenteel het grootste deel van de huizen be schikbaar gesteld voor asielzoe kers. Om te voorkomen dat de vluchtelingen te veel in één wijk gaan wonen, vindt Slootbeek dat ook de particuliere woning bezitters huizen aan asielzoe kers moeten aanbieden. Achteruitgang Tot nog toe heeft alleen het ABP een huis beschikbaar gesteld, na de nodige druk van de ge meente. Slootbeek: „Over het algemeen reageren de particu liere huizenbezitters zeer terug houdend. Als ze er onderuit kunnen komen, zullen ze dat doen. Waarom? Ze zijn bang voor de achteruitgang van hun woningen. Er komen asielzoe kers in, die vaak worden gezien als sociaal zwakkeren. Gedacht wordt dat ze er een zooitje van maken. Ze vrezen voor achter uitgang van de buurt of voor waardedaling van de huizen." Begrip voor deze gedachten heeft de coördinator Vluchtelin genwerk niet. „Zelf woon ik ook in een koophuis. Ik zou er geen enkel probleem mee hebben als naast mij asielzoekers zouden komen wonen. Ik kan mij wel voorstellen dat Nederlanders het niet leuk vinden als er in de hele straat veel allochtonen wo nen. Het contact met de buurt kan dan verminderen omdat de de buitenlanders vaak een heel ander cultuur hebben. Sprei ding is daarom zo belangrijk. Maar als Nederlander vind ik het niet meer dan mijn plicht om open te staan voor de pro blemen van een ander." Argument In deze tijd van woningnood voeren gemeenten nogal eens als argument aan om geen hui zen beschikbaar te stellen om dat ze de eigen inwoners niet eens onderdak kunnen bieden. „Onzin", meent Slootbeek. „Slechts vier tot vijf procent van de bevolking in Nederland is buitenlander. Daarvan is een nog veel kleiner aantal asielzoe ker. Neem nu Oegstgeest, wat stelt het aantal van 30 asielzoe kers nu voor op een inwoner aantal van 18.000? De wachttijd voor een huis wordt er nauwe lijks langer door." Dat de mensen vaak huiverig staan tegenover de komst van asielzoekers heeft volgens Sloot beek vaak te maken met 'het onbekende'. AJs coordinator van de Stichting Vluchtelingen werk besteedt Slootbeek dan ook veel aandacht aan het ge ven van voorlichting. zoeterwoupe marieta kroft Het centrum van Zoeterwou- de-Dorp is voorlopig niet ver lost van de files die tijdens de spits ontstaan door de drukte op de Europaweg. Maatrege len om de doorstroming van het verkeer te bevorderen, zijn nog niet genomen. Wel bekijkt de provincie Zuid-Holland of een andere indeling van de rij stroken op de Europaweg soe laas kan bieden. Dit onderzoek is inmiddels in gang gezet. Automobilisten op de Noordbuurtseweg moeten tij dens de spits vaak lang wach ten voordat zij de drukke Eu ropaweg in de richting van Leiden op kunnen. Het ver keer staat vaak al voor het ge meentehuis te wachten. Als de Lammebrug tijdens de leiderdorp Tijdens de deze week gehouden nieuwjaarsreceptie van het Lei derdorpse Ondernemeners Ver eniging (LOV) is de Frans Hoog- emaprijs uitgereikt aan de orga nisator van het Internationale Korenfestival, Harro Hielkema. Dit festival, waaraan zes Neder- spitsuren opengaat, worden de files nog langer. Een door de gemeente Zoe- terwoude aangedragen maat regel om de brug tijdens de ochtend- en avondspits geslo ten te houden, wordt door de provincie niet uitgevoerd. „Wij willen het vervoer over water juist bevorderen omdat dat milieuvriendelijker is dan ver voer over het land", legt een woordvoerster van de provin cie uit. Een ander voorstel, het aanpassen van jde verkeers lichten op het Lammen- schansplein, biedt volgens haar eveneens geen oplossing. „Dan hoopt het verkeer zich weer op een andere plek op." Het is nog niet bekend wan neer de provincie klaar is met het onderzoek en concrete maatregelen neemt. landse en tien buitenlandse ko ren deelnemen, wordt van 7 tot 11 juli in Leiderdorp gehouden. De Frans Hoogemaprijs, waar aan een bedrag van 1000 gulden is verbonden, wordt jaarlijks uitgereikt aan een Leiderdorper die zich inspant voor het goede doel. VRUETIJD Postzegels De postzegelvereniging Oegst geest organiseert vanavond haar maandelijkse ruilavond in T Groot Proffijt' aan het Boer- haaveplein. Aanvang: 19.00 uur. Schaakmaand De bibliotheek- in Leiderdorp heeft een stand ingericht met schaakboeken. Dit op verzoek van de schaakvereniging. Vol gens de voorzitter is deze maand een echte schaakmaand met de wedstrijd Timman- Short, het Hoogovenstoernooi, het bedrijfstoernooi Regio Lei den en de strijd om het sterkste team van de basisscholen in Leiderdorp. Peuterparadijs in nieuwe zaal stompwuk ellen verbunt 't Peuterparadijs in Stompwijk viert feest. Eindelijk kunnen de kinderen het noodlokaal inwis selen voor een blijvend onder komen. De afgelopen weken hebben de vier leidsters en vier bestuursleden de peuterspeel zaal aan de Van Santhorststraat ingericht. De peuterspeelzaal in Stomp wijk begon in de kelder van de Maerten van der Velde-school. Vier jaar geleden verhuisden de peuters naar het noodlokaal van deze school. Die noodruimte moesten ze delen met elf ande re clubs en de 'overblijvers'. Sinds augustus is de opvang van het aantal peuters van 25 naar 34 uitgebreid. Wethouder IJm- kers opent op woensdag 13 ja nuari om 14.00 uur de nieuwe zaal aan de Van Santhorststraat.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14